Modelism - RHC Forum: CNC (computer numerical control) - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 108 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »

CNC (computer numerical control) masini cu comanda numerica

#111 Useril este offline   Machspeed 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 105
  • Inregistrat: 03-May 02

Postat 03 December 2003 - 11:58 PM

Deci am gasit controller:
http://perso.wanadoo...arteL6208_e.htm

Cel de-al doilea.

Dodu, super. Mai cauta si motoarele si gata!
Tevile mele sunt de la Technosteel

Aceasta postare a fost editata de Machspeed: 04 December 2003 - 12:00 AM

0

#112 Useril este offline   expo 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 12-October 03

Postat 04 December 2003 - 03:28 AM

tzin sa anuntz pe acest forum ca am terminat (in stare bruta) masina CNC de taiat spuma. in continuare pun niste poze cu primul test. multzumesc la totzi pt. sfaturi si sugestii si in special la bitex. prinde bine sa discutzi cu oameni avizatzi sau care ii intereseaza acelasi subiect...
pe viitor ma voi concentra pe un CNC de modelare 3D (asta daca o sa-mi reuseasca partea mecanica http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/smile.gif )
bafta la totzi!
expo (Gabi)
0

#113 Useril este offline   expo 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 12-October 03

Postat 04 December 2003 - 03:30 AM

o sa pun si poza aparatului, dar maine pe lumina ca nu am blitz http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/sad.gif

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: cnc1.jpg

expo (Gabi)
0

#114 Useril este offline   expo 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 12-October 03

Postat 04 December 2003 - 03:31 AM

poza 2

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: cnc2.jpg

expo (Gabi)
0

#115 Useril este offline   expo 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 12-October 03

Postat 04 December 2003 - 03:33 AM

poza 3

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: cnc3.jpg

expo (Gabi)
0

#116 Useril este offline   Machspeed 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 105
  • Inregistrat: 03-May 02

Postat 04 December 2003 - 09:11 AM

expo, felicitarile mele!
0

#117 Useril este offline   expo 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 12-October 03

Postat 04 December 2003 - 11:18 AM

...si vedere de ansamblu cu masinaria...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: aparat01mic.jpg

expo (Gabi)
0

#118 Useril este offline   expo 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 12-October 03

Postat 04 December 2003 - 11:20 AM

alta vedere...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: aparat02mic.jpg

expo (Gabi)
0

#119 Useril este offline   expo 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 12-October 03

Postat 04 December 2003 - 11:23 AM

si in final, partea de comanda. sub radiatorul acela sint 4 UCN. in rest n-are nimic spectaculos (partea de comanda manuala la o versiune viitoare)..

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: aparat03mic.jpg

expo (Gabi)
0

#120 Useril este offline   Machspeed 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 105
  • Inregistrat: 03-May 02

Postat 04 December 2003 - 12:25 PM

Pina la urma ce suruburi conducatoare ai folosit?
Ce caracteristici au motorasele?
0

#121 Useril este offline   expo 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 12-October 03

Postat 04 December 2003 - 05:00 PM

niste suruburi cred M5. erau intr-un magazin, ieftine, lungi de 1 m. si f. f. proaste, au "burta", pasul mic, etc. nu recomand la nimeni! trebuie min. 8 mm diametru.
motoarele sint VEXTA PK244-02BA (200 pasi, 6V, 0.8A, unipolare)
expo (Gabi)
0

#122 Useril este offline   Machspeed 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 105
  • Inregistrat: 03-May 02

Postat 04 December 2003 - 11:43 PM

Dodu, ceva nou cu motoarele pas cu pas? Unde gasim ceva de cumparat?
0

#123 Useril este offline   Machspeed 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 105
  • Inregistrat: 03-May 02

Postat 04 December 2003 - 11:48 PM

expo, si la ce tensiune le folosesti? 12V?
0

#124 Useril este offline   expo 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 12-October 03

Postat 05 December 2003 - 12:09 AM

deci daca te referi la motoare, le folosesc la 5V, desi ele sint de 6V. dar avind in vedere ca ele consuma 4 X 0.8A = 3.2A si un stabilizator ordinar de tensiune nu duce atit, momentan le tzin la 5V.
am si eu o intrebare: unde se gaseste nichelina f. subtzire? initzial am folosit una de la resou (indreptata), dar am primit una de 3 ori mai subtzire care e perfecta. n-am micrometru dar comparativ cu o mina de creion 0.5, cred ca are ~0.3 mm.
expo (Gabi)
0

#125 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 05 December 2003 - 08:30 AM

Iti recomand ca in loc de nikelina sa folosesti otel de 0.3-0.4 mm...este mult mai bun si nu ara variatii mari geometrice cu temperatura....nikelina se lungeste mult la temperaturi iar daca incerci sa o compensezi cu arc, se poate rupe!!!
Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#126 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 05 December 2003 - 05:33 PM

O alternativa pt. barele cu filet rotund pe bile care sint foarte scumpe ar fi barele cu filet trapezoidal cu
2 inceputuri.Am intrebat citiva tehnicieni de la firma sa-si spuna parerea despre ele si ce avantaje ar
avea fata de cele cu un singur inceput:
-Precize mai mare prin reducerea jocului dintre bara si piulita datorita celor 2 "coame"
-Transmitere de forte mai mari
-Dublarea pasului adica viteza de deplasare mai mare.(asta nu pot s-o confirm intrucit parerile au fost
impartite).Dupa ce voi achizitiona o asemenea piesa va pot spune adevarul.
Pretul de catalog variaza intre 10-30€/m.De exemplu o bara filetata de 16mm Tr16x8P=20€ fara TVA si
adaos comercial pe m cu TVA si AC sigur ajunge pe la 26-28€.Voi da un telefon la firma din Viena care
distribuie aceste produse sa-mi trimita o oferta cu preturile.Ca si comparatie aceasi bara cu un singur
inceput costa 9€/m.Deci cred ca ar putea prezenta anumite avantaje.Eu personal nu-mi aduc aminte sa
fi invatat de asemenea fileturi la scoala daca stiti voi mai multe detalii despre ele dati-i bataie pe forum
sa mai invatam ceva lucruri in plus. :)
A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#127 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 05 December 2003 - 06:38 PM

Suruburile mai des intâlnite sunt cele cu filet triunghiular cu unghi la vârf de 60 grade (clasicul Metric), cu unghi de 55 grade (traiasca instalatorii), cu profil trapezoidal, patrat si rotund (Edison, prescurtat E). Cele cu profil rotund le vedeti la dulia becurilor. Vorbesc de suruburi cu piulita, nu cu bile sau alte minuni.
Suruburile cu profil trapezoidal:
- jocul intre surub si piulita e influentat foarte putin de numarul de inceputuri;
- poate transmite forte mai mari fata de cele cu profil triunghiular de marimi asemanatoare (profilul fiind mai gros rezista mai bine si fortele de frecare sunt ceva mai mici);
- mai totdeauna suruburile si piulitele se executa pe strung (desi am vazut si tarozi pentru profil trapezoidal), de aceea sansele sa fie executate bine sunt mai mari (uneori filierele pentru profil triunghiular pot rupe filetul sau pot scoate o rugozitate nesatisfacatoare a suprafetelor flancului);
Pentru lungimi mari cele trapezoidale pot avea "burta", adica pot fi putin neuniforme pe lungime, in functie de metoda folosita la strunjire. Pentru acelasi diametru exterior al barei pasul este deseori mai mare la cel trapezoidal.

Pentru doua inceputuri pasul este dublu, se dubleaza viteza de deplasare dar se pierde din forta (vorbim de componenta axiala) si se dubleaza incrementul liniar (intre doi pasi consecutivi ai motorului). Se executa mai greu ca suruburile cu profil triunghiular, dar mai usor ca cele cu profil patrat. Sunt suruburi in unele imprimante cu 4 inceputuri si pas foarte mare. Cred totusi ca scopul nu este de a obtine pasi mari ci de a obtine precizie de pozitionare a piulitei (saniei) cât mai mare (pas cât mai mic, jocuri cât mai mici). Viteza e o problema pentu avansurile rapide (care pot fi obtinute in acest caz doar din turatia mare a motoarelor) si pentru deplasarile la capat de cursa. Pentru prelucrari in metale sau materiale dure suruburile asigura forta si precizie, suficient de mari.
Parerea mea e ca din cele de mai sus, cele mai bune sunt cele cu profil patrat. Se executa putin mai greu, frecarea pe flancuri poate fi mult micsorata, se pot rectifica mai usor ca cele trapezoidale (nu sunt probleme legate de unghiuri). Strungurile au in general, ca element de transmitere a miscarii de la cutia de filete la carucior un surub cu profil patrat, nu trapezoidal.

In general suruburile nu sunt elemente de ghidare, (dar pot fi facute!) si in mod normal filetul nu centreaza piulita. Ca ierarhie privind performantele in domeniul nostru (transmiterea miscarii) as considera suruburile cu bile, apoi pe cele cu profil patrat, cu profil trapezoidal si ultimele cu profil triunghiular. Jocul se micsoreaza prin folosirea a doua piulite, uzura prin prelucrare ingrijita a flancurilor (+ rectificare). De obicei cuplul de materiale pentru surub-piulita se alege in asa fel incât sa se uzeze predominant piulita, nu surubul.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 05 December 2003 - 06:49 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#128 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 05 December 2003 - 07:51 PM

La masina de polistiren voi folosi bara trapezoidala cu un singur inceput ca acolo se lucreaza cu viteze mici
dar daca mai fac unul m-ar tenta totusi cel cu 2 inceputuri cel putin pe axele x,y.Mai vad io pina atunci.Bara cu
profil patrat nu amvazut nicaieri.Viteza mare se aplica in general la masinile industriale care lucreaza in 2D
de ex. decupari cu laser, stantari, cind se trece de la o piesa la alta.De exemplu avem la firma un decupator
cu laser care prelucreaza foi de tabla de 4x2,5m si cind trece dintr-un capat la altul are cam 2m/s viteza.I-am
vazut o data bara filetata cind era in reparatie (bineinteles pe bile) si i-am apreciat pasul la 50-60mm cam la
un diametru de 60mm.
A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#129 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 05 December 2003 - 08:51 PM

As avea o intrebare pentru cunoscatorii mai aprofundati de software-uri.Am un CD cu o banca de date cu
profile de aripa (citeva sute).Cd-ul asa e facut sau soft-ul din el ca poti imprima orice profil cu orice coarda
vrei tu si-ti apare tiparit pe hirtie exact la mm.Ma intreb ce fel de soft o fi si de unde cunoaste el caracteristicile imprimantei de poate sa-l comande asa la mm.Nu s-ar putea folosi diect CD-ul ca si un software de ex. pt masina de taiat polistiren?
A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#130 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 05 December 2003 - 08:59 PM

Eu zic ca ai tu imprimanta setata corect, sa tipareasca 1:1, indiferent ce bagi in ea.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#131 Useril este offline   Machspeed 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 105
  • Inregistrat: 03-May 02

Postat 05 December 2003 - 09:33 PM

Mai exista un sistem de transmitere a miscarii pentru CNC-uri, folosit din ce in ce mai des si la care nu m-am gindit pina acum: pinion-cremaliera.
Am citit de Bystronic, o firma elvetiana care face masini de taiat cu laser si care folosesc pinion-cremaliera pe X-Y.
Avantaje:
- viteza; solutia asta era de 4 ori mai rapida decit cu surubul conducator
- se preteaza pentru acoperirea de suprafete mari cu precizie buna: 2-3 m si mai mult.
0

#132 Useril este offline   KRI 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 197
  • Inregistrat: 04-February 03
  • Gender:Male

Postat 05 December 2003 - 10:14 PM

Pentru firul de decupat... am inteles ca exista un fir de pescuit, ca cel din plastic dar e din otel de dimensiuni intre 0.2 si 0.4 mm, eu am cautat prin magazinele cu articole de pescuit dar nu am gasit asa ceva, poate cineva dintre noi este mai pasionat de pescuit si stie vre-un distribuitor de echipament mai special.
0

#133 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 05 December 2003 - 10:17 PM

Merge bine pinion-cremaliera, dar de unde? Ai nostri nu scot ieftin nimic. Ce sa mai zic de cremaliere... Apoi mai sunt niste dezavantaje. Cremaliera fixa, pinionul pe sanie inseamna ca si motorul e pe sanie. Cremaliera pe sanie inseamna cursa mai mica decât lungimea saniei. Plus ca trebuie compensat jocul de flanc (cel mai des roata dintata dubla). Fain e cu dantura cremalierei in jos sa nu se depuna impuritati pe ea, dar e varianta complicata. Fara reductor ai increment mare, cu reductor imprecizie. Cu pinion-cremaliera cred ca merge bine un servomotor, nu MPP. Ca bine zici, firma elvetiana. Tot astia erau cu ceasurile?
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#134 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 06 December 2003 - 03:24 AM

Ar mai fi o varianta. Cu benzi ca la flopy-urile vechi. S-ar putea face rost de la cantarele mari cu ac. Dar am putea sa le inlocuim cu sufa subtire si sa folosim sistemul de la ata de scala de la radiourile vechi. Asa cum se folosea la condensatorul variabil. Din pacate eu nu am, sper ca numai deocamdata, posibilitatea sa si experimentez. Doar ascult si-mi dau cu parerea :D
0

#135 Useril este offline   expo 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 12-October 03

Postat 06 December 2003 - 01:33 PM

mai este o varianta: pe banda dintzata ca la imprimante. daca partea mecanica este realizata corect si fara frecari mari, atunci nu este o problema. asta la masina de taiat spuma. practic axele trebuie sa se miste usor ca nu exista nici o opozitzie din partea spumei. firul cald nici nu atinge blocul de spuma. daca nu se vrea o masina de taiat spuma mare, s-ar putea folosi chiar partea mecanica de la o imprimanta. de aceea eu vreau sa fac partea electronica de comanda pt. motoare bipolare, sa folosesc cu totul partea mecanica de la o imprimanta sau scanner.
solutzii tehnice sint mai multe dar realizarea lor si achizitzionarea pieselor este deseori dificila, scumpa, uneori imposibila...
expo (Gabi)
0

#136 Useril este offline   PiccoMaster 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 211
  • Inregistrat: 25-April 02

Postat 06 December 2003 - 05:04 PM

Se mai pot incerca transmisii cu curele dintate (ca la plotterele cu pen) sau chiar transmisii cu cabluri si tamburi.
Suruburile cu orice fel de profil se pot face pe strung.
SIngura conditie este dotarea strungului cu o lineta mobila cu 2 role care se deplaseaza impreuna cu cutitul. Lineta este montata pe caruciorul mobil, in partea opusa cutitului profilat.
Orice stungar meserias poate face un astfel de surub, chiar cu lungime mari (1-2 metrii).
Prin inlocuirea cutitului cu o mica masina de rectificat (un motor electric de turatie mare ce invarte o piatra de polizor) se pot prelucra si ghidaje circulare lungi.

Mai dificil este cu piulita deoarece cutitele de interior sunt in forma de L si se rup usor . Trebuie un avans cat mai mic si foarte multe treceri.
Jocurile se pot "lua" cu 2 piulite (piulita si contrapiulita).

Pentru foam-cutter am vazut multe modele cu suruburi cu profil tringhiular. Suruburi lungi gasiti in Obor sau la firme cu plafoane false. Sunt folosite pentru suspendarea de tavan a structurilor de plafon fals (Armstrong de ex.). Unele suruburi arata foarte bine !!! Imperecheate cu piulite din teflon se pot face "perechi" cu joc foarte mic.
0

#137 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 06 December 2003 - 09:19 PM

Ce ziceti s-ar putea construi un robot mai mare dupa modelul asta de jucarie.Costa 150€ impruna cu
softul de programare.Bratul e in jur de 500mm si poate ridica obiecte de 150g.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Robot.jpg

A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#138 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 06 December 2003 - 10:25 PM

Se poate construi. Din poza cred ca e de tipul RRR (adica rotatii peste tot). Contine cam 3 motoare pentru orientarea elementelor mobile plus motoarele dispozitivului de apucare. In serie, o jucarie poate fi scoasa la mai putin de 150 euro, dar un robot adevarat si fiabil nu. Ce fel de motoare? Robotii adevarati au servomotoare de CC sau reductoare serioase. Merge si cu MPP-uri, dar nu e indicat in cazul asta.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 06 December 2003 - 10:28 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#139 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 06 December 2003 - 10:34 PM

In specificatii nu scrie tipul motoarelor dar cred ca sint de cc de altfel se vad si in kit in partea stinga
5buc. care sint mai lunguetze.
A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#140 Useril este offline   expo 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 12-October 03

Postat 06 December 2003 - 10:36 PM

apropos de bratzul acela robotic, v-atzi pus problema daca in locul mecanismului cu care "prinde" se pune un motor cu cap de frezare + alte modificari + soft s-ar obtzine un "CNC" 3D care ar putea modele mult mai complexe, cu concavitatzi si convexitatzi?! practic, capul de frezare trebuie pozitzionat tot timpul perpendicular pe suprafatza...ce-ar fi daca ar fi????
expo (Gabi)
0

Arata acest topic


  • 108 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »

5 useri citesc topicul
0 membri, 5 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro