Modelism - RHC Forum: Cum incep? - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Cum incep?

#1 Useril este offline   Lungu 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 05-February 13

Postat 05 February 2013 - 09:04 PM

Buna! Fara nici o alta introducere am sa spun direct:
Vreau sa ma apuc de robotica!... Problema e ca nu stiu de unde sa incep. Adica am cautat vreo doua zile pe net siteuri, cu videouri, cu tutoriale, cu articole, cu de toate in ceea ce priveste basicul si nu am gasit nimic. Am gasit numai chestii pentru cei care deja au trecut de basic... sau o droaie de videouri in care niste tipi faceau niste chestii pe care nici ei nu le intelegeau, apai se le mai si explice... In principal nu stiu mai nimic despre roboti, stiu super bine programare si adaptarea la un alt limbaj nu ar fi o problema, am cunostinte minime de exectronica si de restul ma prind eu pe parcurs, in schimb nu stiu absolut nimic despre cum functioneaza un robot, de ce am nevoie(presupun ca trebuie un procesor, roti, becuri, motoare sau depinde de ce vreau sa fac), de fapt de cum sa pun in practica(sa zicem ca vreau sa copii o masinuta cu telecomanda de a lu fratemiu, in afara de roti motor, caroserie si becuri nu stiu ce imi trebuie) sau na... chestii de baza.... Imi cer scuze pentru exprimarea ambigua dar in lipsa de cunostinte nu stiu de ce sa ma leg...
Treaba cumva e ca eu vreau neaparat sa invat sa fac roboti, sunt determinat sa fac asta, dar prefer sa aleg o cale usoara in care poate iau chestiile treptat decat sa ma uit pe net la indivizi care construiesc si sa ma prind de ce fac aia si ce semnifica aia...
Multumesc pentru ajutor, intelegere si sa stiti ca sunt disponibil la intrebari sau comentarii...
0

#2 Useril este offline   GigiGL 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2095
  • Inregistrat: 10-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Aero

Postat 05 February 2013 - 09:39 PM

Frumoasa provocare, dar mai intai ar trebui sa-ti alegi tipul de robot, sa-i definesti destinatia si functiile necesare functionarii, apoi treci la proiectare. Sper ca nu ti-a trecut prin cap sa incepi direct cu un model umanoid! Numai programarea singura nu te ajuta. Ai nevoie de cunostinte ingineresti in ceea ce priveste proiectarea mecanica, a mecanismelor necesare diverselor functii, cunostinte despre tot felul de materiale, cu calcule de rezistenta mecanica, dimensionare, prelucrare.... Si bineinteles trebuie sa tii cont in proiectare si de spatiile necesare partii de automatizare/radiocontrol, surse energie...
Eu as incepe cu ceva simplu, de exemplu o masinuta simpla radiocomandata careia sa-i adaptez pentru inceput un sistem simplu de senzori optici IR, facuta sa mearga atat prin radio - regim prioritar - cat si autonom prin camera fara sa loveasca obstacolele, eventual, la detectarea lor, in afara de o manevra de evitare prin mers cu spatele si virare sa mai faca si ceva zgomote, de exemplu o exclamatie de pericol... Practic, iesirile din receptor le introduci in placa ta de procesare cu un microcontroller pe ea pentru inceput, impreuna cu informatiile de la senzori, care pot fi de exemplu cei de parcare cu spatele pentru masina care se gasesc in comert. O masinuta cu toate mecanismele de tractiune si directie gasesti usor. Mai departe ideile iti vin din mers, il mai intrebi pe Gogu cate ceva, dar cauta cursuri universitare, nu filme pe Youtube.
Este doar o parere personala, nu neaparat solutia cea mai buna pentru inceput. Din ce am vazut si eu in acest domeniu, imaginatia si cunostintele despre care vorbeam sunt baza, iar programarea te ajuta sa dezvolti functiile si capacitatile robotului.
Gigi Sterian
Rascal 1940mm fs.61 nitro
Rascal 120 DLE 30
U Can Do .46 nitro .52, 2T
Beaver 1520
Maule 1500
Helios 2545
... Taranis X9D plus / ACCST / AFHDS
0

#3 Useril este offline   Lungu 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 05-February 13

Postat 05 February 2013 - 09:58 PM

Mersi dar robotul de care zici tu mi se pare super complicat... adica ma gandeam sa in cep cu ceva de genul leduri si abea dupa aia imi iau roti sau senzori sau chestii...
Am cautat pe net ceva placi si am gasit "arduino", am vazut ca are niste reviewuri bune si mi se pare ok pentru inceput, dar nu stiu cam ce mi-ar trebui pe langa (leduri, rezistente, condensatoare, fire, senzori)... ceva sugestii?
0

#4 Useril este offline   GigiGL 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2095
  • Inregistrat: 10-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Aero

Postat 05 February 2013 - 10:16 PM

Vezi postareaLungu, la 05 February 2013 - 09:58 PM, a spus:

Mersi dar robotul de care zici tu mi se pare super complicat... adica ma gandeam sa in cep cu ceva de genul leduri si abea dupa aia imi iau roti sau senzori sau chestii...
Am cautat pe net ceva placi si am gasit "arduino", am vazut ca are niste reviewuri bune si mi se pare ok pentru inceput, dar nu stiu cam ce mi-ar trebui pe langa (leduri, rezistente, condensatoare, fire, senzori)... ceva sugestii?


Ala cu multe leduri pare o masinuta chinezeasca, nici pe departe robot. Notiunea de robot implica AUTONOMIE in reactii. Asta o poate face programul tau, dar ca procesorul sa ia decizii logice are nevoie de informatii de la senzori.
Gigi Sterian
Rascal 1940mm fs.61 nitro
Rascal 120 DLE 30
U Can Do .46 nitro .52, 2T
Beaver 1520
Maule 1500
Helios 2545
... Taranis X9D plus / ACCST / AFHDS
0

#5 Useril este offline   Bughy 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 188
  • Inregistrat: 09-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Cluj
  • Interests:Robotica, Electronica, Mecanica

Postat 07 February 2013 - 11:01 AM

Salut,

Felicitari pentru curaj. In primul rand ar trebuie sa stim ce varsta ai. E mult mai usor sa scriem explicatii "personalizate" dupa varsta. In al doilea rand, inainte sa te apuci de "sportul" asta iti trebuie o baza teoretica destul de solida. Nu poti incepe direct, "fac roboti". Iti trebuie baze in electronica, mecanica, si programare pentru inceput. Ma mir ca nu ai gasit pe internet asa ceva, internetul musteste cu informatii. Sfatul meu prietenesc e sa incepi usor, "pune mana pe carte" cum ar zice cineva, invata teoria si apoi pune-o in practica pas cu pas. Dupa ce stapanesti bazele e mult mai usor sa le legi si sa obtii o masinarie, robotel sa-i zicem.

Succes,
Bogdan
"I reject the reality and substitute my own"
Bogdan
0742 796 172
0

#6 Useril este offline   Sere4uall 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 580
  • Inregistrat: 11-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti & Constanta

Postat 07 February 2013 - 01:02 PM

Salut,


In primu rand trebuie sa stii ce vrei sa faca robotu tau, in functie de asta sa incepi sa te adaptezi pe robot.

In primu si primu rand iti trebuie un microcontroler , la el legi tot felul de senzori , motoare tot ce iti trece tie prin cap :) (depinde ce vrei sa faci cu robot sau ce vrei sa faca robotu)

Cel mai raspandit microcontroler in momentul de fata e : Arduino UNO cred ca a ajuns la versiunea R3. E ok pentru ca ai si partea de comunicare intre microcontroler si pc.

Cum spunea si cineva mai sus, cauta pe Google. Totu depinde de tine ce vrei sa faci!

Si inainte sa zic sa vrei sa faci nu stiu ce automatizare sau robot cauta pe net poate a mai facut cineva asa ceva si poti sa imbunatatesti tu rezultatul!
Off-road: HPI Baja 5sc SS 1:5
Losi 8ight-T 2.0 - 4WD Truggy
Traxxas Summit

On-road: HPI Mirco RS4 -4WD 1:18
Mini-Z
Tamya MR-03 Alfa Romeo Giulieta -2WD 1:10

Spektrum DX-3E
Spektrum DX-3S
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro