Modelism - RHC Forum: CNC (computer numerical control) - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 108 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »

CNC (computer numerical control) masini cu comanda numerica

#1 Useril este offline   expo 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 12-October 03

Postat 08 November 2003 - 02:02 AM

cred ca e cazul sa facem un subiect nou numai despre acest subiect.
se pare ca sint citziva care vor sa construiasca un CNC. personal, sint interesat de gasirea unor solutzii mecanice cit mai usoare si practice de rezolvare a miscarii pe XYZ.
expo (Gabi)
0

#2 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 08 November 2003 - 08:59 AM

Atunci poate ramâne asta, daca n-au nimic impotriva "cei de sus"...
Si nu mai incepem tot felul de subiecte prin alte parti, ca vad ca ne lungim cu vorba si numai de modelism nu ajungem sa discutam. Mai sunt câteva forumuri care au ca tema chiar CNC-ul. Nu e cazul sa exageram aici. Sa zicem ca discutam doar despre unele solutii tehnice, accesibile noua.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 08 November 2003 - 09:52 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#3 Useril este offline   expo 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 12-October 03

Postat 08 November 2003 - 12:01 PM

ca si prima problema, avetzi idee unde gasesc (in RO) asa ceva?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Sprocket_Wheel.jpg

expo (Gabi)
0

#4 Useril este offline   hat shat 

  • 1 cartonas galben
  • PipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 154
  • Inregistrat: 10-August 03

  Postat 08 November 2003 - 02:19 PM

In romania nu gasesti asa ceva. Poate la Chisinau, acolo se fabricau. Nu stiu daca mai exista firma ! :o
Born to fly... & Born to crash...
0

#5 Useril este offline   expo 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 12-October 03

Postat 08 November 2003 - 02:53 PM

bun, asa am gasit la Conrad in DE. dar costa 1.95 euro si numai posta ma costa ~50 euro.
o alte idee de cupla de motor (nu fixa!) nu avetzi sa-mi datzi?

Bitex, ziceai ca ai gasit nishte bucse cu rulmenti. e ceva de genul acesta (vezi attachment)? diametru, unde, cit...

Aceasta postare a fost editata de expo: 08 November 2003 - 02:55 PM

expo (Gabi)
0

#6 Useril este offline   expo 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 12-October 03

Postat 08 November 2003 - 02:57 PM

am uitat attachment-ul...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: linearkugellager.jpg

expo (Gabi)
0

#7 Useril este offline   hat shat 

  • 1 cartonas galben
  • PipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 154
  • Inregistrat: 10-August 03

  Postat 08 November 2003 - 05:23 PM

Cu un cuplaj kardanic ai incercat?





Mai am si eu cate o idee...


:o :o :o :o




I am born 2 fly............................ :o
Born to fly... & Born to crash...
0

#8 Userul este online   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 08 November 2003 - 05:46 PM

Te rog sa precizezi pentru ce vrei sa faci CNC-ul. Pentru taiat polistiren expandat ? Aici am eu niste idei :o
Pentru un cuplaj ( nu-mi dau seama ce dimensiune vrei ) poti folosi cardanul de la volanul Daciei sau a altei masini.
0

#9 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 08 November 2003 - 06:45 PM

Cuplaje de genul ala pot face si eu pe orice strung. Am mai facut, stiu ce spun. Oricum mai vorbim. Deseori nu e rentabila munca pentru unicate. Stiu destule vartiante privind cuplajele. Realizez si practic daca e necesar. Cam asta predau si la facultate (elemente constructive de mecanica fina).
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#10 Useril este offline   hat shat 

  • 1 cartonas galben
  • PipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 154
  • Inregistrat: 10-August 03

  Postat 08 November 2003 - 07:34 PM

Eu nu te contrazic ca nu merge si facut dar depinde si de turatia motorului ca se poate bucatii oricand! :o
Born to fly... & Born to crash...
0

#11 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 08 November 2003 - 08:00 PM

Din moment ce am facut cuplaje care au mers acceptabil pe la 30.000 rot/min cred ca o sa fac fata si celor pentru turatie mai mica. Din ce am vazut in poza cuplajul era din masa plastica. Poate m-am inselat? Si apoi am incredere suficienta in softurile de simulare. E doar chestie de material si dimensionare, ca variantele constructive sunt fumate de mult. Doar de doua ori am avut probleme cu un cuplaj, din cauze obiective, dar nu s-a stricat nimic. S-a slabit strângerea pe un con, dar numai dupa oprirea motorului, dupa terminarea cursei. Concuram la auto captive. Singurul element necunoscut in momentul in care pun modelul pe pista este cablul, ca nu-i al meu. Restul este perfect, totul calculat si cunoscut. Inclusiv defectele... Daca imi propun ca ceva sa functioneze sigur inca 2 ture dupa terminarea cronometrarii cursei, pot gresi cel mult cu o tura in plus sau minus. Niciodata altfel. Si nimic grav. Doar n-o sa-ti inchipui ca muncesti un an de zile pentru un concurs de 8 secunde sau chiar mai putin si o sa lasi totul in voia soartei. Suntem totusi modelisti?

PS. Bucse cu bile am gasit la o firma, dar n-am cumparat inca sa aflu exact pretul. E negociabil, sau in functie de cantitate. E prefearbil sa cumperi si ghidajele de la acelasi producator.
Uite un link: http://medias.ina.de/medias/de!hp.ec.b...KH;a0YBOsdELR64

Aceasta postare a fost editata de bitex: 08 November 2003 - 08:09 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#12 Useril este offline   expo 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 12-October 03

Postat 08 November 2003 - 10:38 PM

ok. merci de link dar eu vreau sa gasesc aceste componente aici in RO si asta nu din patriotism ci le vreu cit mai repede.
Bitex, nu stiam ca te ocupi chiar cu mecanica fina...oooau!
eu tocmai am terminat prima improvizatie. cu aceasta ocazie m-am lamurit definitiv ca trebuie neaparat sa gasesc un atelier cu mesteri priceputzi. oricum functzioneaza! am pus poze la http://www.group-ob.ro/temp/1st_cnc/ . spune-mi parerea ta...
expo (Gabi)
0

#13 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 09 November 2003 - 10:44 AM

Faza cu link-ul era incompleta. Firma germana are reprezentanta in Bucuresti si tot ce-i in acel catalog poate fi adus si aici. Link-ul românesc o sa-l primesti prin MI. Sa nu sune a reclama pe forum... E vorba numai de componente mecanice, fara legatura cu modelismul, dar totusi.
Partea rea e ca dureaza mult onorarea comenzii. Pentru reperele complexe poti ajunge si la 2-3 luni de asteptare. Se fac numai la comanda, nu au in stoc. Acele bucse cu bile costa foarte putin, ceva de ordinul a câtiva euro bucata. Ghidaj se gaseste si la noi dar prefer ghidajul facut tot de ei. Ce n-am vazut sa aiba: rulmenti de dimensiuni mici. Caut deja o alta firma pentru asta.
Important e ca ceva misca si e OK. Adica softul e bun, electronica se potriveste la acel soft, motoarele au facut cam ce trebuia. Ramâne sa rezolvi problemele cu partea mecanica si sa termini si axa Z. Daca ti-ai dimensionat bine componentele cred ca vei reusi din prima chiar frezare in metal. SPER! Mai vorbim. Eu inca lucrez la axe. Catedra noastra are un atelier de microproductie dar nu mai exista personal tehnic. Trebuie sa merg sa lucrez singur tot ce e de facut, si nu pot in wekend, ca-i inchis. Sunt si mofturos pe deasupra. Aveam bara de 7 mm diametru si am zis s-o folosesc pe aia la axa Y, sa scap de ea. A trebuit sa cumpar alezor, ca n-aveam. Sper ca luni sa pot termina ceva. Oricum va fi de dimensiuni mai mici. Sper un 150x100x80. Discutabila partea cu 80...
Mai vorbim. Spor la treaba!
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#14 Useril este offline   hat shat 

  • 1 cartonas galben
  • PipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 154
  • Inregistrat: 10-August 03

  Postat 09 November 2003 - 10:57 AM

Mei bitex... Eu ziceam ca se pot rupe la o asemenea turatie. Eu am facut acuma decurand o barca RC cu motor de 4,5cmc si ala da 30.000rmp. I-am pus un cuplaj kardani din titan si s-a facut bucati. Era bine fixat, nu juca. Si stii cum am adus barca la mal??? E... hai ca iti zic eu: a mai ramas avant in ea! :) :D http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/tongue.gif
Born to fly... & Born to crash...
0

#15 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 09 November 2003 - 12:25 PM

Si eu ziceam acelasi lucru. Se pot rupe si la 2 rot/min daca-s prost calculate, montate, executate sau material prost ales. Faza cu "Era bine fixat, nu juca" poate fi una din cauze. In multe cazuri cuplajele au si rolul de a compensa abaterile de montaj sau executie... Un cuplaj rigid ori se rupe ori iti distruge una din componentele de cuplare. Poti fi fericit ca s-a rupt cuplajul si nu altceva. Daca ai si variatii axiale un cuplaj pur cardanic e solutia cea mai nefericita... La ala cardanic conteaxa mult si pozitia fixarii pe ax. Pentru unghi diferit de 0 grade intre axe, desi ai viteza unghiulara constanta la intrare obtii variabila la iesire. Important e ca ai destula experienta din care sa inveti. Important e sa ramâna ceva avânt dupa orice esec, s-o iei de la capat.
Spor la treaba.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#16 Useril este offline   expo 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 12-October 03

Postat 09 November 2003 - 01:04 PM

aceia a fost prima (V0.1) :)
are mari probleme mecanice, dar am mai invatzat cite ceva. de ex. e clar acum ca trebuie sa pun surubul pe rulmentzi in capete si apoi sa fac cuplarea pe motor printr-o cupla flexibila (poate nu am limbajul specific dar sper ca intzelegi). nu sint inca ferm convins daca sa las sa se sprijine carul pe surub sau sa bag inca o axa de ghidare. frecarile sint mari, singurul merit fiind al motoarelor care sint puternice. varianta aceasta a fost facuta pe genunchi, in bucatarie, iar acum vreau sa o fac din Al si la un atelier unde au scule (pina si gaurile la V0.1 nu sint drepte!). daca prima varianta a fost facuta cu materiale recuperate (ai vazut ca sint axe de la imprimante) acum vreau sa o fac cu totul proiectat de la zero. ideal ar fi sa fac componentele pe o masina cu comanda numerica, dar inca nu am gasit una in Tm (disponibila).
in principiu ea merge si daca nu ar avea descentrarile acelea ingrozitoare ar merge deja ca si plotter.
merci de opinie si astept cu nerabdare sa vad cnc-ul tau
expo (Gabi)
0

#17 Useril este offline   expo 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 12-October 03

Postat 09 November 2003 - 10:28 PM

??? CNC subject ???
in traducere libera: "masini cu comanda numerica"
discutam de parte mecanica si electronica.
expo (Gabi)
0

#18 Useril este offline   expo 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 12-October 03

Postat 10 November 2003 - 12:54 AM

am gasit o pagina ( http://www.technosteelgroup.ro ) unde zic ca au bare de otel rectificate si suruburi cu bile. Bitex te rog sa arunci o privire si sa-mi spui daca sint ceea ce ne trebuie si noua (bare pt. ghidare, pe care sa culiseze bucsele si suruburi numai bune pt. miscarea de translatzie). si mai vreau sa intreb daca este si alta solutzie pt. cupla aceea dintre motor si axul surubului...
expo (Gabi)
0

#19 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 10 November 2003 - 03:06 PM

Am vorbit cu cineva de la serviciul "Desfacere" de la firma Tehnosteel si m-au invitat pe la ei. In principiu cred ca gasim acolo cam tot ce dorim. Doar ca asta a fost cam acum 1 luna... Si suruburile au diametru cam mare. La ce facem noi cred ca ar fi optim un 8-12(16) mm. Am sa ajung si acolo. Intre timp am ajuns pe la alte firme. Toate aveau de toate, mai putin suruburi cu bile... Am sa ajung si pe la Titan si Tehnosteel. Azi tocmai am stat câteva ore intr-un atelier si am mesterit câte ceva... Sper sa si termin ce incep. Sunt multe variante de cuple motor-surub. Trebuie sa vedem ce se poate face BINE la noi in ateliere, ca hârtia suporta multe...
Spor la treaba.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#20 Useril este offline   expo 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 12-October 03

Postat 10 November 2003 - 10:40 PM

sper sa ne tii si pe noi la curent cu ce afli. cind spui ca aveau de toate la ce te referi? intr-adevar si eu la dimensiunea surubului tot pe la 8-10 mm ma gindeam. pe mine ma intereseaza acum bare (de calitate), bucse cu bile, surub cu bile si cuple.
astept news
expo (Gabi)
0

#21 Useril este offline   expo 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 12-October 03

Postat 11 November 2003 - 11:38 PM

m-am gindit la o solutzie tehnica f. inteligenta, de pe net, aceea cu glisiere folosite la mobilierul de pal. in consecintza am luat citeva dar din pacate nu am gasit decit de max 47 cm util.
sint pe bile si nu au nici un fel de joc, spre diferentza de cele cu rotitze de plastic.
cred ca e o varianta pt. cei care nu au posibilitatea unui atelier mecanic si a unui mester priceput, astfel eliminind bare de ghidare, bucse, prinderi la capete.
in weekend-ul acesta o sa incerc sa fac o parte mecanica pe glisiere. o sa pun poze pe ftp.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: glisiera01.JPG

expo (Gabi)
0

#22 Useril este offline   expo 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 12-October 03

Postat 11 November 2003 - 11:40 PM

alta poza...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: glisiera02.JPG

expo (Gabi)
0

#23 Userul este online   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 12 November 2003 - 03:18 AM

Vezi ca exista si ghidaje pentru usi culisante cu greutatea de 50 kg. Sunt din Al. Si rolele sunt adevarate. Lungimea lor este, parca, 2 500 mm. Una din firmele distribuitoare este Arabesc din Galati. Un inconvenient ar fi pretul si altul ar fi ca lucreaza doar dupa un plan. Ar trebui cuplate inteligent :D
0

#24 Useril este offline   expo 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 12-October 03

Postat 12 November 2003 - 11:16 AM

ai cumva o poza sau un link? si ghidajul acesta sigur nu are joc? amanunte...
expo (Gabi)
0

#25 Userul este online   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 13 November 2003 - 04:46 AM

Din pacate nu am nici poza nici link. Dar da un telefon in Galati la firma Arabesc. Ei sunt distribuitorii. Ghidajele sunt facute de aceeasi firma ca cele pentru sertare. Doar ca sunt mai solide si mai lungi. Repet : nu preiau fortele de cat pe o directie. Trebuie cuplate cumva.
0

#26 Userul este online   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 15 November 2003 - 04:02 PM

Pana este gata CNC-ul profesional Ce spuneti de acesta :
Pe lateralele blocului de polistiren expandat se lipesc sabloane cara sa reziste la temperatura firului. Firul se pune intr-un fel de arcus. Daca blocul este mai lung este nevoie de doi "operatori " Cu rabdare si Magne B6 se taie piesa. Cand facem sabloanele luam in calcul si adaosul pentru a compensa topirea din jurul firului.
:)
0

#27 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 15 November 2003 - 06:44 PM

Pai tocmai de aia facem CNC-ul sa scapam de sabloane si 2 operatori. :D :) :) Adaos de obicei nu se pune
deoarece se avanseaza incet cu viteza constanta iar firul se pastreaza cit mai "rece" cu putinta sa nu creeze
cavitati prin ardere.
A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#28 Useril este offline   expo 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 12-October 03

Postat 15 November 2003 - 10:50 PM

daca ar fi asa usor nu ne-am mai chinui sa facem CNC :)
din pacate nu potzi sa itzi controlezi miscarile si viteza asa cum o fac motoarele pas cu pas comandate de PC. se poate (am vazut pe net) sa faci o jucarie pt. anumite forme nepretentzioase: cilindri, cub, etc. la forme mai complexe - nici o sansa...
ramine cum am stabilit :) :D :D
expo (Gabi)
0

#29 Userul este online   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 16 November 2003 - 03:33 AM

Si eu am crezut ca am descoperit America :)
Nu am stiut ca au incercat si altii :)
0

#30 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 16 November 2003 - 02:39 PM

As vrea sa deschid un subiect de discutie legat de freza CNC si anume de metode de fixare a materialelor
subtiri cum ar fi de exemplu placile de balsa care vin la dim. de 1000x100 sau al placajului aviatic de 0,8mm.
Deci daca vrei sa frezezi niste nervuri de aripa din balsa de 1mm iti sta la dispozitie freza :) :) :D (cind e gata) si o freza de 1mm diametru.Cum faci prinderea pe masa a materialului?
Ce-am vazut eu la expozita de modelism din germania m-a dezamagit.O freza CNC cu masa la dim de 1000x1000mm pe care era fixat o bucata de placaj de 3mm pt prelucrare.Placa de placaj era lipita pe o
bucata de material poros de "sacrificiu" cam de 10-15mm grosime.Dupa ce freza a lucrat vreo 10 min. si si-a
terminat treaba a venit tipul si a deschis paravanul de plexiglas al masinii si aincercat sa desprinda materialul
prelucrat de suprafata de sacrificiu rupind si materialul poros si placajul.Na i-am zis daca asta insemna sa faci
modelism cu CNC-ul atunci ramin la traforaj si pila.Nuuu a zis el ,masina e facuta sa prelucreze piese din metal
mai ales in 3d si asta a fost numai o demonstratie(a vrut sa zica nereusita) de adaptare pt. modelism.Atunci
i-am zis daca vreti sa vindeti masini CNC cu orice pret gasiti solutii de adaptare pt fiecare situatie.Firmele
specializate de modelism care fac prelucrari prin CNC au gasit solutii poate la aceasta problema eu inca nu am
vazut o masa sau un sdv pt fixarea materialelor subtiri.Problema care o vad eu consta in faptul ca materialul
fiind subtire si indoindu-se nu se poate suspenda ca sa ramina loc gol dedesubt pt. freza.Solutia care as propune-o eu ar consta dintr-o rama care sa treaca 3-5mm peste conturul materialului de prelucrat si dedesubt tot un strat de sacrificiu din ceva material ieftin sa zic polistiren de 5mm.Rama se poate presa pe
masa cu niste suruburi iar dedesubt ramine loc destul ca freza sa iasa 2-3 mm din material.In felul acesta
material e bine prins pe toata suprafata iar la terminarea prelucrarii separarea de stratul de "sacrificiu" se face usor.
Mai dati si voi cu parerea pe aceasta tema ca sint curios ce solutii viabile ar mai exista.
A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

Arata acest topic


  • 108 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro