Modelism - RHC Forum: CNC (computer numerical control) - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 108 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »

CNC (computer numerical control) masini cu comanda numerica

#31 Useril este offline   expo 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 12-October 03

Postat 16 November 2003 - 03:21 PM

se mai si pierde cite ceva. o solutzie ar fi ca patul pe care se sprijina sa fie din spuma poliuretanica, cu citeva gauri in ea (multe) iar sub sa fie conectate la un aspirator. la fel se foloseste si la serigrafie pt. folii mari. e incredibila fortza care apare.
n-am incercat, dar ar trebui sa mearga.
cit despre taiatul cu traforajul, da-mi voie sa renuntz la el. este "time consumming", inexact, etc.
expo (Gabi)
0

#32 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 16 November 2003 - 04:44 PM

Treaba cu traforajul a fost desigur o gluma la adresa neadaptabilitatii frezei pt. modelism.
Solutia propusa de tine imi pare nerealizabila deoarece in momentul "dezvirginarii" :) :) materialului de
freza va disparea si vidul creat intre material si suportul de poliuretan.
A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#33 Useril este offline   expo 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 12-October 03

Postat 16 November 2003 - 10:48 PM

nu. inchipuie-tzi un patrat de spuma cu multe gauri (pe care le potzi face in serie cu o placa cu multe cuie, ca aia de fachir).
e drept ca trebuie sa iei in calcul de la pregatirea de taiere sa lasi niste partzi de prindere, astfel incit dupa ce termina de ex. un cerc, acesta sa nu se desprinda ci sa ramina in 3 puncte mici. pe care apoi le desprinzi cu cutterul. ca si la machetele cumparate :) . atit ca alea se toarna si se cumpara
expo (Gabi)
0

#34 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 18 November 2003 - 05:21 AM

Rasfoind o revista de modelism am vazut cele de mai jos. Cred ca sunt bune pentru inspiratie :wub:
http://www.sherline.com
http://www.debece.net

:wub:
0

#35 Useril este offline   KRI 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 197
  • Inregistrat: 04-February 03
  • Gender:Male

Postat 20 November 2003 - 12:49 AM

Versiunea de prindere cu gauri si vacuum, consider si eu ca este buna, dar trebuie sa va contrazic in privinta numarului gaurilor, nu va trebuie chiar atit de multe pentru a retine pe suprafata ceea ce aveti de prelucrat. La un moment dat un numar prea mare de gauri devine chiar un dezavantaj, pentru ca micsoreaza vacuumul creat de aspirator.
Dezavantajul metodei de fixare cu vacuum, este ca de exemplu daca aveti o masa de decupare cu dimensiuni de 1m/0.5m si incercati sa decupati nervuri din lemn de balsa care are 1m/0.1m trebuie sa aveti un sablon pentru a obtura gaurile care nu sunt obturate de placa de balsa, asta pentru a avea o fixare cit mai buna a "semifabricatului" :rolleyes:
0

#36 Useril este offline   KRI 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 197
  • Inregistrat: 04-February 03
  • Gender:Male

Postat 20 November 2003 - 01:04 AM

Nu prea mi-e clar ceanume masini CNC doriti sa construiti, ruter, sau masina de decupat aripi din polistiren?
Pentru ca pentru ruter intr-adevar aveti nevoie de suruburi cu bile pentru actionare (pentru a avea o precizie buna), dar pentru masina de decupat polistiren sunt suficiente suruburile simple cu piulite de bronz pretensionata pentru eliminarea jocului.
Banuiesc, ca aceste pagini le-ati citit demult, dar totusi
http://www.teaser.fr...meca/meca.phtml
http://perso.wanadoo.fr/christophe.lauverj...dossiertech.htm
Spor la lucru

Aceasta postare a fost editata de KRI: 17 October 2007 - 05:22 PM

0

#37 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 20 November 2003 - 03:16 AM

Tot pentru inspiratie :
http://www.ulsinc.com/french/laser_systems...er_systems.html
Mi-ar plce si mie.... :rolleyes:
0

#38 Useril este offline   expo 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 12-October 03

Postat 20 November 2003 - 11:03 PM

multzumim de link-uri.
ceea ce vrem sa construim: si masina de taiat polistiren dar in primul rind router si 3D modeller. adica o masina care sa graveze, sa taie 2D, sa modeleze 3D prin frezare. acum in ce materiale va face lucrurile astea depinde de fiecare si de priceperea cu care isi face masina :rolleyes:
eu personal, momentan, vreau sa fac un 3D modeller in materiale moi (de ex. gips, plastic, etc.)
...cu suruburile cu bila: se gasesc f. greu si se pare ca sint si scumpe. pina acum, desi am cautat, nu am vazut un astfel de surub decit pe net B)
astept alte opinii. daca a mai facut cineva sau daca construieste cineva acum. sau daca vrea...
ca banuiesc ca multzi isi doresc o astfel de scula
expo (Gabi)
0

#39 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 20 November 2003 - 11:20 PM

Suruburile cu bila se folosesc in general numai la masinile profesionale care lucreaza la viteze mari.
Pt necesitati hobby ajunge si o tija cu filet trapezoidal cu pasul de 3-4mm si diam de 12-16mm, pt viteze de
avans de citiva mm/s.
A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#40 Useril este offline   KRI 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 197
  • Inregistrat: 04-February 03
  • Gender:Male

Postat 23 November 2003 - 12:47 AM

La 3D modeller, ce motoare aveti de gind sa folositi?
Evident pentru actionare si pentru, prelucrare.
0

#41 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 23 November 2003 - 11:26 AM

Eu am in constructie un CNC de taiat polistiren.Problema motoarelor e ca e bine sa fie toate de acelasi fel.
Daca le iei din imprimante ar trebui sa gasesti 4 imprimante la fel ceea ce e mai putin probabil.(Asta in cazul
aparatului de taiat polistiren).Daca dispui de finante problema se rezolva mai usor, poti alege intre 2€ si
30€ ce motoare vrei tu.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Step_2_.jpg

A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#42 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 23 November 2003 - 11:28 AM

Primul motor era de 2€ valoare si asta de 30€

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Step_30_.jpg

A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#43 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 23 November 2003 - 11:59 AM

Iar pt. prelucrari ar merge la inceput o minifreza cumparata de-a gata care costa 90€ are 100W si turatia
reglabila intre 5000-20.000 r/min.Insa pe durata mai indelungata nu i-as vedea intrebuintare deoarece
fiind motor cu perii nu se preteaza la asa ceva.Eu personal as incerca sa fac dintr-un motor brushless o
asemenea freza chiar daca ar iesi mai scump cu ceva decit asta cumparat de gata tinind cont ca pe cele
profesionale se cer preturi enorme de 4-500€.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Freza_Proxxon.jpg

A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#44 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 23 November 2003 - 12:22 PM

Pentru o electronica fara mari complicatii sunt indicate 4 motoare identice. La prima vedere asa e simplu. Personal am sarit peste faza cu "motoarele identice" ca terminând la specializarea "echipamente periferice" chiar am adunat de-a lungul anilor multe identice si cam de toate tipurile, deci nu mai am problema asta. Am constatat ca multe circuite integrate nu duc la mai mult de 1,5-2A pe faza. Partea de generare a semnalului de comanda am s-o fac cu circuit specializat, dar voi incerca sa impart circuitul electronic in module. Unul cu partea de comanda si separate pentru amplificatoare. Sa pot folosi ulterior ce varianta vreau (tranzistoare de putere sau circuite integrate). Prefer sa pierd putin spatiu decât sa imi tot fac probleme ca trebuie sa fac alt circuit, de fiecare data când folosesc un motor mai mare. Chiar si pretul a 4 (sau 8) tranzistoare este mai mic decât al unui CI cu aceeasi functie. Plus ca poate imi vine ideea sa alimentez simultan câte 2 faze si parca vad ca prajesc integratul sau ajung tot la problma radiatorului. Plus ca economia de spatiu nu e justifacata la aceasta aplicatie. Si am mai prins o idee buna de la expo: folosirea unui modul separat, care sa permita operarea manuala, fara calculator, pentru operatii simple (pe o singura axa sau pozitionari, masurari ale dimensiunilor, etc.). Sau e posibil sa apara necesitatea folosirii masinii si fara ajutorul PC-ului. In privinta surubului cu bile speram sa ajungem sa-l folosim si pe ala, ca pâna la urma la o masina profesionala o sa jungem, chiar daca o sa dam bani seriosi pentru asta. E problema numai de timp. Pâna la urma e palavrageala curata. Teoria o stie toata lumea. Important e ce realizam. La faza asta mi-a placut "expo". Vazut, placut, facut. Si am inteles ca lucreaza "pe genunchi". Ce folos ca altii au acces la ateliere mecanice daca nu pun pe masa nimic? Spre rusinea mea, fac parte din ultima categorie...
Spor la treaba! Mai vorbim!
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#45 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 23 November 2003 - 12:36 PM

Incerc sa mentin fix motorul de antrenare al frezei, pe suportul axei Y. Axa Z va fi ca la masina de gaurit. Voi plimba pe sanie doar motorul pas cu pas de ridicare/coborâre a arborelui principal. In felul acesta pot folosi orice fel de motor (evit periile!). Prefer sa complic putin transmisia decât sa plimb motorul folosit la frezare, care de multe ori e cel mai greu din tot sistemul. Transmisia o fac in acest caz prin curea. Si pe X deplasez semifabricatul, chiar daca pierd la gabarit. Mai e problema ca mai toate motoarele de acest gen au turatie de la 5000-6000 in sus. Nu pot da gauri cu turatia asta si nu pot raci cu lichid chiar orice. E nevoie si de mai putin. Pâna la urma trebuie sa mai adaug un variator de turatie cu care s-o scad. Poate intr-o zi o sa reusesc sa fac si o schita pentru partea mecanica...
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#46 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 23 November 2003 - 06:30 PM

La prima vedere va dau dreptate cu periile. Dar sunt solutii si solutii. In industria lemnului sunt freze profesionale cu turatii de peste 25 000 rot/min cu perii si nu sunt probleme. De fapt si masinile de gaurit.... sunt cu perii si nu stiu de cate ori ati umblat la ele. ( ma refer la cele "adevarate " )
Pentru inspiratie :

http://www.portercable.com/index.asp?e=547&p=2810

8)
0

#47 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 23 November 2003 - 07:09 PM

Tu te referi in industria lemnului la frezele de mina cu care se rotunjesc muchii sau se taie cite un canal sau
altceva in locuri mai neaccesibile.Asemenea operatii dureaza putin citeva minute dupa care motorul face
iarasi pauza de o ora sau doua.Insa la o freza CNC profesionala de exemplu pentru confectionarea usilor
din MDF sau altceva freza lucreaza 9 ore din 8 :D :D :D periile se uzaza extrem de repede si nu se pot
folosi decit motoare fara perii.Iar uzura mai depinde si de turatie masinile de gaurit de mina lucreaza la
turatii medii de 1000-2000 ture deci se uzeaza mai putin.In modelism de exemplu la fabricarea kiturilor
din placaj si balsa daca folosesti o freza de 1mm trebuie sa ai cel putin 25-30.000 rot/min altfel calitatea
decuparilor lasa de dorit.Si la asemenea turatii la un flux continuu motoarele cu perii nu au ce cauta.
O alternativa pt. cei cu finante la prelucrarea materialelor cu o freza cumparata.
550W ,28.000rot/min,110€ (e cu perii de aia e asa de ieftina 8) http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/ohmy.gif http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/ohmy.gif )

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Freza_Kress.jpg

A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#48 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 23 November 2003 - 07:11 PM

In mare nu-s probleme cu cele cu perii, dar nu gasim motoare speciale chiar pe toate drumurile sau accesibile ca pret. Spun de motoare speciale ca nu orice motor rezista la un CNC. Personal n-am incercat sa vad daca un motor cu perii merge folosit continuu 30 minute fara sarcina, la turatie mare... Si nici n-am chef sa incerc prea curând. Sau am sa incerc cu unul de aspirator.
E solutia cea mai buna, dar scumpa. Poate in viitor vom gasi si pe la noi, la preturi bune. Nu e convenabil sa montez pe CNC un motor facut special pentru o scula portabila, cu carcasa de plastic si butonase, ca daca demontez carcasa l-am lasat fara racire. In plus se fizeaza greu, se schimba rulmentii destul de greu, bani de schimbat tot motorul inca n-am. Nu te contrazic privind sculele profesionale, dar nu-i acelasi lucru. Aud zilnic zgomotul unui CNC dintr-un laborator vecin. Lucreaza 12 ore pe zi cel putin, inclusiv sâmbata. Am indoieli ca un motor din comert, cu perii, fie si pentru scule profesionale, rezista atât. Nu ca n-as vrea! Si exceptând motoarele folosite in electrocasnice n-am mai vazut altceva in comertul nostru. O s-o rezolvam noi cumva.

PS. Aproape ca Skyspy a zis ce nu reuseam eu sa spun. Nu stiu preturi si nu pot face comparatie, dar votez cu el. Am scris mesajul simultan cu el, nu stiam ce scrie. Gând la gând cu bucurie.

Daca nu am incotro, la forte mici de aschiere mai degraba as folosi o turbina. Adica sistemul clasic: motor-compresor-turbina, cu turbina pe rulmenti, un pumn de rulmenti de schimb si proiectare buna. Complic altceva si tot nu ajung la perii. N-am incredere, nu ca nu-s bune. Stiu triodine (convertizoare de curent pentru sudura) care merg ani de zile, zilnic, au colector si perii si totul e OK. Spun asta ca am lucrat ca sudor o perioada. Viteza tangentiala e foarte mare si acolo, poate comparabila cu a sculelor mici. Ba chiar cred ca mai mare. Pâna la urma tot la bani ajungem.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 23 November 2003 - 07:23 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#49 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 23 November 2003 - 07:12 PM

Alta mai bengoasa. 8) http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/laugh.gif http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/laugh.gif
900W, turatia reglabila 8000-26.000rot/min , 140€

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Freza_Kress1.jpg

A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#50 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 23 November 2003 - 08:30 PM

Motoarele am auzit ca se pot alimenta si peste valoarea nominala de 5V in cazul meu.In orice caz ma
voi interesa inainte sa intreprind o asemenea experienta.Am cumparat si motoarele de pe ebay 4 buc.
=89€.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Step_30_.jpg

A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#51 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 23 November 2003 - 08:34 PM

In poza sint numai 3 dar am negociat la 4 buc.
A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#52 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 23 November 2003 - 08:43 PM

Daca te tine electronica poti merge si la dublul (triplul) tensiunii nominale si motoarele tot rezista, dar poate nu-i cazul. Spor la treaba! Mai vorbim. Felicitari pentru achizitie.
PS. N-am vazut "firele" de alimentare? Sunt 8 sau mai putine?

Aceasta postare a fost editata de bitex: 23 November 2003 - 08:51 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#53 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 23 November 2003 - 08:49 PM

Sistemul cu turbina dupa parerea mea nu mi se pare asa viabil intrucit ai un consum de energie peste
valoarea de care ai avea nevoie.Daca faci un bilant energetic motor compresor turbina vei vedea ca ai un
randament scazut deci costuri mai mari plus uzurile din compresor si rulmenti.Varianta mea era cu un
brushless din Cehia (motor Mega) cu pretul intre 75-100€ si puteri intre 200-500W la turatii de
30-60.000rot/min.O carcasa din teava de aluminiu,fier sau inox in care se introduce motorul si prevazut cu
un ax pe 2 rulmenti.In partea de sus ar veni montat un ventilator din acelea care se folosesc la racit
procesoarele din computer pt racire fortata.Asta ar fi in principiu ,in detail ar fi mai complicat un pic dar nu
de nerezolvat.
A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#54 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 23 November 2003 - 08:55 PM

Nu zic ca-i viabil, dar prefer orice in locul unui motor cu perii. N-am incredere, atâta tot. Daca am sa pot procura un motor brushless pe la 50-80 euro cu caracteristici bune cred c-am s-o fac. Sau am sa incerc sa modific unul asincron cu rotorul in scurcircuit sa obtin turatie ceva mai mare, desi nu-i scelasi lucru (frecventa mai mare de alimentare, nu modificare a motorului). Acum o sa caut date despre motoarele de care ai vorbit. Suna interesant 200 W cu 75 euro, brushless. Daca si dimensiunile sunt acceptabile nu vad de ce nu....

Aceasta postare a fost editata de bitex: 23 November 2003 - 08:56 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#55 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 23 November 2003 - 09:25 PM

Motoarele au cam fi 35x25mm dimensiune.Uita-te pe www.strat.at.E in germana dar cred ca mai poti
intelege cite ceva.Dai clic pe motoare "Mega".Uita un motor desi cu perii special pt. freza ta de prelucrari
metalice.250W alimentare 220V cu un sistem de reglare al turatiei inclus de 900-6000rot/min cu cap de
scule de la 2,3-6mm.Greutate 4,2kg

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Motor_Freza.jpg

A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#56 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 23 November 2003 - 09:26 PM

Pretul il dau acum sa nu cazi din prima pe spate. 8) http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/biggrin.gif http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/biggrin.gif .157€
A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#57 Useril este offline   expo 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 12-October 03

Postat 23 November 2003 - 11:48 PM

intervin si eu... nu am nici un fel de experientza cu motoarele (cu sau fara perii) dar am vazut si CNC-uri facute de "firme" care folosesc motoare Proxxon, exact ca cele vazute aici. si pun si intrebarea: periile acelea nu se schimba?! si in definitiv asta-i pretzul pe care il plateste unul care nu stie sa improvizeze altceva 8)
iar despre motoarele pas cu pas: eu am 4 identice cumparate din Canada cu 12CAD/buc. (VEXTA 200 pasi, 1.8 grade, 6V, 0.8A) si inca o cutie cu tot felul. am si citeva (2) Toshiba de 200 pasi de la floppy f. vechi de 5 inch care sint ok. deci cred ca daca nu se doreste un motor "strong" sint f. bune si cele care se gasesc la second. si se mai gasesc si o gramada de bipolare...
mie inca nu mi-a ajuns L298 de la Telezimex (sint la fel ca cei de la Vitacom, http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/sad.gif ) dar o sa incerc sa fac o parte de comanda si pe bipolare. motoarele biploare pas cu pas se gasesc pe toate drumurile: imprimante, scannere, xeroxuri, etc. cam toate imprimantele mai noi folosesc bipolare.
expo (Gabi)
0

#58 Useril este offline   KRI 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 197
  • Inregistrat: 04-February 03
  • Gender:Male

Postat 24 November 2003 - 01:04 AM

Vad ca am deschis discutie incinsa cu intrebarea mea despre actionare, ce-i drept e o inginerie intreaga.
nu de alta am intrebat, dar si eu am in constructie o masina pentru decupat polistiren.
despre motoarele mele pot sa va zic ca sunt second hand identice 4 bucati,1.8 grade/ pas la 4.1V 1.1A 20$ toate 4, sunt motoare unipolare cu priza mediana, deci 6 fire, pe care nu am de gind sa le actionez cu circuite specializate pentru ca tot ce vreau eu sa fac este sa folosesc un PIC509 pentru comanda lor, practic eu vreau sa la trimit semnal de directie si sens pe care sa il transforme PIC-ul in cele 4 semnale pentru diferitele faze, PIC-ul evident ca va comanda niste MOSFET-uri, pentru a avea capabilitati de curenti mai mari decit cei 0.5A ai circuitelor specializate.
Acum evident actionarea unipolara e mai eftina decit cea bipolara pentru ca vorbind strict despre componente la unipolara am PIC-ul 4 BUZ11 si 4 diode si cam atit, un comparator si o mina de rezistente de mica putere, pe cind la bipolara am 8 MOSFETURI in loc de 4 si doua comparatoare.
Acum bitex trebuie sa te contrazic, cu alimentarea la tensiuni mai mari decit cea nominala (sau sa aduc ceva precizari suplimentare)
intradevar motorul functioneaza la tensiune de 4 ori mai mare, dar fiecare faza trebuie inseriata cu o rezistenta de putere, calculata cu anume formule matematice pe care le sti si tu, procesul se numeste FORTARE, si era folosit destul de mult in trecut pentru motoarele pas cu pas, bineinteles pentru a imbunatatii performantele MPP mai poti sa pui si o dioda in paralel cu bobina chestie care s-ar numi SUPRESARE.
Concluzia poti sa il alimentezi la tensiuni si de 10 ori mai mari decit cea nominala atita timp cit stii sa iti calculezi rezistenta de FORTARE (si evident sa si gasesti ieftin o rezistenta care sa disipe lejer 25-30W), problema este ca la o tensiune de 4 ori mai mare decit cea nominala pierzi pe rezistenta trei sterturi din puterea sursei, inmultesti cu 4 motoae si e mult 8), de aceea eu vreau sa optez pentru o solutie cu doua tensiuni de alimentare prima sursa tensiune nominala si a doua sursa tensiune de 10 ori mai mare in prima faza cind alimentez motorul il alimentez de pe sursa cu tensiune mare si aici intra in functiune comparatorul, cind ajung la curentul nominal prin infasurare comut pe sursa mica (dezavantajul folosirii alimentarii pe doua surse este ca nu poti folosi microsteping), acum solutia care elimina aceasta problema ar fi o sursa in comutatie pe tensiune de 10 ori mai mare si curent constant pe faza motorului (problema e ca eu nu stiu sa construiesc aceasta sursa)
0

#59 Useril este offline   KRI 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 197
  • Inregistrat: 04-February 03
  • Gender:Male

Postat 24 November 2003 - 01:05 AM

Astept si eu oarece comentarii la solutia pe care am ales-o eu pentru actionarea MPP.
Evident parte electronica este in carcasa separata pentru a o putea folosii si pe masina de decupat si pe un eventual router, dar pentru care router inca nu am decit ptoiectul si citeva negocieri pentru rulmenti, suruburi cu bile si alte alea.
Eventual am putea colabora cu totii macar la partea de proiectare a circuitului electronic, pentru a mai scutii din timpul pierdut cu proiectele, si a trece mai repede la treaba., acum ce-i drept eu am inceput cam pe toate planurile pentru ca am comandat deja tijele de ghidaje, piulitele de bronz pentru masina de decupat polistiren si am si cumparat suruburile, si rulmentii pentru actionare si ghidaje.
Acum pentru motorul de actionare al sculei de aschiere pentru router eu personal am de gind sa folosesc o freza de genul celor de la BOSCH, e in jur de 160 de euro, acum bineinteles ca pe mine nu ma intereseaza sa lucrez 8 ore pe zi cu ea deci am sa cumpar copia ruseasca a sculei respective care nu este decit 70 de euro, bineinteles ca suportul pe care se prinde acest motor este universal deci la o adica va putea fi schimbat. Am observat insa ca la scara industriala se folosesc turbine cu aer.
Cei drept eu nu prea ma pricep la motoare asincrone, dar din cite imi aduc eu aminte sunt motoare de curent alternativ fara perii, si daca le alimentam printru-un invertor am impresia ca prin schimbarea frecventei curentului se schimba si turatia motorului, deci daca acest motor are la 50Hz 2800 rot/min la 400Hz ar avea 22500 rot/min, deci ce-ar fi daca s-ar utiliza un astfel de motor :mellow: :huh: (facind abstractie de faptul ca un invertor de 2.2Kw incepe pe la 1000$) :rolleyes:
0

#60 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 24 November 2003 - 01:52 AM

Nu-i nici o problema cu contrazisul, important e sa facem treaba buna. Si nu-s suparacios din fire. Vorbim de cazuri generale, nimic concret, nimic strict. Am mers cu MPP-uri care aveau 80-90 grade celsius si nu s-au ars, am alimentat motoare la tensiune dubla fara sa le stric. Pentru perioade scurte rezista la conditii si mai grele. Sper totusi sa nu exageram... La cât consuma 3-4 motoare, un 300% in plus nici nu se simte. 3 motoare a 30W plus cel de frezare de 200-400W fac cel mult jumate de KW, in cele mai defavorabile conditii. Nu-i asa mult, desi in realitate cred ca nu se ajunge la mai mult de 200W. Teoretic s-ar ajunge la turatie mare prin cresterea frecventei tensiunii de alimentare, dar se ating niste limite pe care nu le cunosc. E vorba de vibratii, uzura rulmentilor, efectul termic. Motoarele alea daca au fost proiectate pentru 50 Hz posibil sa nu poata junge usor la 200Hz (400). N-am lucrat cu microcontrolere. Am o intrebare: exista un microcontroler cu 8-10 intrari si minim 12 iesiri destul de ieftin? Ca daca folosesc CI specializate ajung cam la 300.000 x 3 bucati plus 200.000 x3 bucati (pentru amplificator). Numai pentru partea de "comanda" pretul este de aproximativ 1.000.000 lei pe 3 circuite. De partea de putere nu scapam, dar poate iesim mai ieftin la cea de comanda? Chiar si pentru amplificator m-ar tenta sa folosesc tranzistoare, ca deseori am gasit motoare cu 2-3A/faza si CI-urile nu cred ca suporta. Folosesti un singur microcontroler pentru cele 3 motoare sau câte unul pentru fiecare motor? Nu-i scumpa varianta a doua?
Mi-ar conveni o colaborare, ca si eu sunt cam imprastiat. Ba mai mult, caut componente si pentru o masa rotativa desi n-am inca pe ce s-o montez...

Aceasta postare a fost editata de bitex: 24 November 2003 - 02:58 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

Arata acest topic


  • 108 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »

4 useri citesc topicul
0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro