Modelism - RHC Forum: CNC (computer numerical control) - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 108 Pagini +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • Ultima »

CNC (computer numerical control) masini cu comanda numerica

#141 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 06 December 2003 - 10:42 PM

E un robot oarecare si poate face si acest lucru in cazuri exceptionale. Problema e ca robotii de tipul asta sunt in cel mai rau caz folositi la montaj, nu la prelucrare mecanica. Teoretic si structura asta poate face multe, dar este foarte de sensibila. Vibreaza, necesita motoare foarte puternice cu reductoare precise si scumpe. Nu cred ca e potrivita pentru prelucrari mecanice. Bratul nu poate sustine usor capul de frezare.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#142 Useril este offline   expo 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 12-October 03

Postat 06 December 2003 - 10:50 PM

nu kit-ul acesta. asta e un kit care il gasesti pe site-uri de jucarii, la rubrica "mai desteptzi putzin". dar ginditzi-va la un astfel de bratz robotic, facut din metal nu din plastic, care frezeaza gips. si sa nu-mi spunetzi ca nu merge ca tocmai am observat de curind pe Discovery, la un documentar despre nave f. mari (a fost de curind si sigur se reda) un astfel de bratz care facea macheta unei nave :D
si ginditzi-va la utilitate: faci negativul, orice forma, inclusiv concavitatzi pe care cu un CNC "obisnuit" nu le faci, si in acel negativ lucrezi cu fibra de sticla...
expo (Gabi)
0

#143 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 06 December 2003 - 10:58 PM

Multe prototipuri de piese si in general masini se construiesc la inceput la scara 1:1 din materiale usor
prelucrabile gen styrofoam-albastru care se poate prelucra prin aschiere.Cu o freza usoara de 100W si
un brat mai solid nu cred ca nu s-ar putea face un asemenea experiment.Eventual unicate mai nepretentioase in industria publicitara avind in vedere ca un astfel de material(styrofoam) practic opune
o rezistenta minima sau neglijabila.Mai greu ar fi cred un soft care sa prelucreze in atitea planuri materialul.
A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#144 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 06 December 2003 - 11:11 PM

Cu un CNC obisnuit poti face orice forma realizabila tehnic prin procedeul ales, inclusiv gauri curbate, sau orice alt profil spatial. Greu e de desenat modelul 3D pe PC.
E corect ce spui, dar e complicat din punct de vedere tehnic. Spatiul de lucru nu e folosit cum trebuie. Real se poate roti in plan orizontal si 360 grade, dar el va lucra numai intr-un anumit spatiu, restrâns. Ca sa ajunga pe partea opusa modelului, trebuie sa aiba elemente foarte lungi. Inertia este mare, jocurile sunt foarte greu de inlaturat. Se folosesc reductoare armonice foarte solide si nu cred ca o sa gasim pe nicaieri. Personal nu incerc sa fac asa ceva, nu ca nu-i interesant sau util, dar intâi sa termin ce am inceput. Nu pot sa sprijin decât teoretic un asemenea proiect. Locul meu de munca este intr-un laborator de robotica si cam stiu ce ne asteapta...

PS. Am uitat de precizia de pozitionare. Nu este nici pe departe cea dorita. De obicei structura deplaseaza "ceva" in zona de lucru, pentru pozitionare precisa existând un al doilea sistem de pozitionare.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 06 December 2003 - 11:16 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#145 Useril este offline   expo 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 12-October 03

Postat 06 December 2003 - 11:28 PM

de acord cu partea "nu e usor"! dar nu inteleg ce-i cu partea "Greu e de desenat modelul 3D pe PC"?
eulucrez in 3Dstudio si Rhino 3D si nu pot sa zic ca sint un super artist (am vazut oameni mai buni) dar si eu itzi fac orice corp 3D. incearca-ma!
tocmai, sa faci modelul 3D pe PC si partea electronica mi se pare cel mai simplu lucru. partea electronica o gindesti, iei un cablaj, il corodezi, plantezi piesele si ai sanse mari sa mearga. o parte de comanda electronica facuta in "bucatarie" poate nu arata ca unul profi, dar face exact acelasi lucru, pe cind la o parte mecanica e altfel, itzi trebuie scule care nu sint acesibile oricui...
expo (Gabi)
0

#146 Useril este offline   Machspeed 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 105
  • Inregistrat: 03-May 02

Postat 06 December 2003 - 11:30 PM

Ok, dar pina la urma a descoperit cineva o sursa de MPP-uri noi, bune, pe alese si ieftine? :D
0

#147 Useril este offline   expo 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 12-October 03

Postat 06 December 2003 - 11:40 PM

daca ai pe cineva in Canada, incearca la http://www.allelectronics.com
au mult mai multe decit sint pe pagina...
sint "overstock" si asa ca sint si noi si super ieftine!
aceleasi motoare tzi le pot aduce si cei de la RS (din Ro) la 50 euro + taxe in peste 1 luna
expo (Gabi)
0

#148 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 07 December 2003 - 12:08 AM

Eu lucrez in SolidWorks si Catia. Vorbesc de faptul ca modelul trebuie bine proiectat, gândit totul de la inceput. Realizarea unei piese nu consta doar in a face modelul 3D soft ci de a face astfel incât sa se poata si prelucra. E greu chiar daca ai originalul in fata. Poate chiar mai greu decât a-l proiecta in absenta originalului. De asta ziceam ca nu e rentabil pentru unicate, decât daca-s si foarte scumpe sau au forme complicate, greu de realizat manual. In timpul in care un bun desenator face modelul si masinarea, in acelasi timp un bun prelucrator prin aschiere poate prelucra piesa. Sunt multe situatii, care mai de care mai ciudate. Ca tot ai adus vorba de facut, cum se face modelul 3D al unei elici de aeromodel? Si cum se prelucreaza in realitate pe un CNC? In acelasi timp in care cineva poate face modelul 3D, masinarea si realizarea practica pe un CNC, un modelist face 2-3 bucati, la mâna. Parerea mea. Si la fel de bune.

Sursa de MPP am gasit numai in talcioc. Si chiar am vazut multe azi. Dar stiu ca sunt si firme care aduc. Posibil sa se mai si fabrice inca in Romania, dar nu-s sigur.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#149 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 07 December 2003 - 12:18 AM

Eu amdat pe motoarele mele 4buc. inclusiv transportul 106€ de pe e-bay.Motorul in sine a costat
22€.Are 5V la 1,4A si patru fire asta insemnind ca e bipolar?
A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#150 Useril este offline   expo 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 12-October 03

Postat 07 December 2003 - 12:18 AM

o elice de avion o faci prin a-tzi face citeva sectziuni din pala dupa care ii dai sa genereze automat (dupa o curba) restul. parerea mea! in rest ai dreptate
expo (Gabi)
0

#151 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 07 December 2003 - 12:33 AM

Daca cablurile de la panoul de comanda pina la motoare ajung la 3m lungime are vreo influenta asupra
semnalelor transmise sau nu?
A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#152 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 07 December 2003 - 12:39 AM

Adica uneste sectiunile cu o suprafata, pe conturul sectiunilor? Sectiunile cum le desenezi ca nu au forma regulata (nici macar simetrice nu sunt)? Trebuiesc asezate in plane paralele, dar pe ce curbe le aliniezi? Ca bordul de atac va fi pe o curba, cel de fuga pe alta curba spatiala, diferita de prima. Cel mai simplu pare a fi prin generare daca se cunosc ecuatii, dar nu cred ca e cazul. Si la imbinarea cu discul central? Tot cu sectiuni? Dupa ce se prelucreaza discul central, gaura, o suprafata a palelor, trebuie intors materialul. Cum se centreaza, cum de fixeaza? Sau mai poate fi prelucrata complet dintr-o singura prindere daca se dispune de o masa rotativa, dar ordinea operatiilor este alta. Se executa in intregime o pala, se roteste cu 180 si se executa si a doua pala. Apoi se trece la slefuitul manual... Sau un exemplu mai simplu de inteles: sa realizezi modelul 3D al unui chip uman (chiar al celui care deseneaza daca iti surâde ideea...)!

Privind semnalele, cred ca nu se influenteaza foarte mult. Frecventa este mica.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 07 December 2003 - 12:41 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#153 Useril este offline   KRI 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 197
  • Inregistrat: 04-February 03
  • Gender:Male

Postat 07 December 2003 - 12:43 AM

parca motoare pas cu pas faceau aia de la relee medias, sau oricum o fabrica de electrice din Medias, Sibiu, dar acum nu mai stiu ce se intimpla cu ei, eu am incercat sa dau un telefon dar nu am reusit, sa aflu ce ma interesa.
Cit despre robotul din poza, eu am terminat mercatronica, deci clar subiectul ROBOTI pentru mine este fascinant, daca vreti o jucarie ieftina, cautati RIP-02 (RRR) un robotel facut chiar de romani cam tot o sfera de ~500 de mm e spatiul de lucru, 6 motoare pas cu pas comandate intii de un HC-85, ullterior de diverse adaptari la PC-uri, evident nu era bun decit de joaca si demonstratii ale teoriei, pentru ca transmisia o reprezentau niste roti dintate babane la baza + (mini)trolii cu cabluri de otel care se desprindeau cind iti era lumea mai draga.
Daca vreti ceva adevarat evident se poate proiecta si realiza, si am obraznicia si curajul sa ma bag la un asemenea proiect, dar daca vreti una bucata robot mai bine dati 75 de mii de $ pe unu nou decit 150 de mii pe un prototip.
0

#154 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 07 December 2003 - 12:49 AM

A avut Conrad in program mai anii trecuti un astfel de tastator cu laser care dupoa aceea iti dadea imaginea
raster in 3D a obiectului pe monitor dar inaltimea obiectului era limitata la vreo 180mm si precizia lasa
mult de dorit.
A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#155 Useril este offline   KRI 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 197
  • Inregistrat: 04-February 03
  • Gender:Male

Postat 07 December 2003 - 12:53 AM

Daca MPP-urile au numai 4 fire si sunt cu bobine in configuratie normala, atunci sunt bipolare, pentru ca unipolare configuratie normala, ar insemna 5 fire minim, dar oricum poti sa iti dai seama foarte simplu masurind rezistivitatea intre fire.
Din experienta altora expusa pe alte grupuri de discutie, se pare ca totusi lungimea firelor pe care se comanda MPP-urile, influenteaza, dar nu atit MPP-ul comandat cit echipamentele din jur, dar oricum problema o poti rezolva destul de simbplu, ecranezi firele, adica empiric le imbraci in staniol alimentar si il legi la masa.
Eu personal am de gind sa comand motoarele prin cablul clasic de retea cel cu 8 fire dar nu cel UTP (care este neecranat) ci prin cel STP care este ecranat deja din fabrica. si este cu 20% mai scump decit UTP.
0

#156 Useril este offline   KRI 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 197
  • Inregistrat: 04-February 03
  • Gender:Male

Postat 07 December 2003 - 12:55 AM

abea apuc sa scriu si eu un mesaj ca deja voi ati scris doua, mai bine intram direct pe chat asa. :) :( :)
0

#157 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 07 December 2003 - 12:59 AM

Deci ar trebui ceva in genul cablului de antena de televizor numai cu mai multe fire.
A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#158 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 07 December 2003 - 12:59 AM

Hai c-am intrat in balarii cu ideea. Nu doream sa ajungem chiar sa discutam cum se realizeaza modelul 3D, dar nu totdeauna e foarte simplu. Si ramân la ideea ca cel mai greu e acolo unde trebuie sa intervina omul, adica in: masurari, realizarea modelului 3D, a masinarii, a centrarilor, reglajelor, alegerii parametrilor de prelucrare...

PS. Si ca tot am avut fixul asta, oare cum s-ar prelucra o sfera (de la fixarea materialului, alegerea sculei...) pe un CNC? Ca modelul 3D se face extrem de usor...
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#159 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 07 December 2003 - 01:07 AM

Nu-ti mai face probleme de cablu. Sa fie sectiunea suficient de groasa. La zecile de volti care pot sa apara pe acolo nu conteaza parazitii. Si apoi trimiti semnal pe o faza si se genereaza curent pe celelalte 3, (care sunt in interiorul ecranului) curenti care pot induce paraziti chiar in faza comandata. Nu-s comunicatii la NASA, ci doar niste biete sârme. Uite ca fara sa-mi dau seama foloseam tot cablu ecranat cu 8 fire si ecranajul ca masa. Stiu ca nu e bine, dar nu aveam cu 9+ecran.
Pot sa-ti dau eu un motor cu 3 faze si 4 fire, tot unipolar. Totusi sper ca ce ai tu e bipolar.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#160 Useril este offline   KRI 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 197
  • Inregistrat: 04-February 03
  • Gender:Male

Postat 07 December 2003 - 01:08 AM

A si daca vreti o freza CNC 3D, sfatul meu, search pe Google Hexapod CNC, cinematica paralela simplu de facut numai 6 suruburi +2 suporti si gata masina :) , exsista chiar si planuri pentru a construi acasa asa ceva, daca nu gasiti soft pentru asta, iubitorii de linux au o solutie, sa-si patch-uiasca sistemul intii si sa-l faca real-time linux si apoi sa instaleze EMC, care este complet moca si cica unul din cele mai performante progame de calcul si comanda, G-code interpreter si mai mult decit atit.
Pentru hexapod http://www.rainnea.com/cnc_hexapod.htm
Sau versiunea cu cap de frezare fix si masa mobila
http://www.mmsonline...es/0900rt1.html
Dar eu zic mai simplu, primul pas facem foam cutter, si mai apoi trecem la lucruri mai sofisticate, pentru ca deja la hexapod e vorba sa comanzi 6 motoare iar pe portul paralel comanzi la frecvente rezonabile cel mult 4
0

#161 Useril este offline   KRI 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 197
  • Inregistrat: 04-February 03
  • Gender:Male

Postat 07 December 2003 - 01:16 AM

Si daca tot venii vorba poate reusiti sa ma ajutati si pe mine cu o informatie, cine stie un producator sau importator in Romania de asemenea profile, pe care le vedeti in linkul de mai jos
http://www.rainnea.com/cnc_5axis.htm
Am auzit ca BOSCH ar produce asemenea profile impreuna cu intreg sistemul de conectare.

PS. Eu amintisem de o configuratie normala pentru bobine ca asa putem lua cazu Berger Lahr, tot MPP-uri care au 5 bobine
0

#162 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 07 December 2003 - 01:16 AM

Astia sunt roboti paraleli, mai rar studiati in Romania. Mai bine cauta cu "parallel robot". Un link la fel de fain: http://www.space.mech.tohoku.ac.jp/researc...exa/hexa-j.html
Au 6 grade de libertate, asa cum spui.

Profile din Al stiu ca aduc cei de la ISEL si REXROTH, dar precis nu sunt singurii.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 07 December 2003 - 01:19 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#163 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 07 December 2003 - 01:22 AM

Din profile din astea imi fac eu cadrul la CNC.La firma la care lucrez se foloseste la caroserii si mai ramin
resturi de la taiere pe care le iau la kg alea mai mari alea mai mici care incap in geanta......
A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#164 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 07 December 2003 - 01:26 AM

Eu iau kg la 3,5€ profilele Bosch si Isel incep cam de pe la 10-12€ si ajung la si la 40-50€ in functie de
complexitate/m linear
A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#165 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 07 December 2003 - 01:31 AM

Dar profile ceva mai late cu canale "T" pentru masa masinii, ai vazut pe undeva? Eu doar pe la expozitii, din pacate.

PS. Gata pe ziua de azi. Mai vorbim si mâine. Noapte buna!

Aceasta postare a fost editata de bitex: 07 December 2003 - 01:33 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#166 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 07 December 2003 - 01:54 AM

E de 90mm lat dar se foloseste mai rar nu prea sint cazaturi dar il pot lua la m cam 13-14€ daca-mi aduc
bine aminte.E mai scump ca e eloxat celelalte sint "natur" si mai ieftine.
Hai noapte buna si mai vorbim si azi :) :) :(
A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#167 Useril este offline   Machspeed 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 105
  • Inregistrat: 03-May 02

Postat 07 December 2003 - 09:49 AM

SkySpy , profilele ale de care spui tu ca folosesti au canale T sau cum?
0

#168 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 07 December 2003 - 10:28 AM

Profilele au dimensiunea de 80x30 si au doua nuturi de 8mm pe ambele parti mai late si cite un nut de 6mm
pe ambele parti pe partea mai ingusta.Nuturile sint asa profilate ca incape un surub de M8 sau M6 cu shaiba
in ele iar capul hexagonal ramine blocat in partea de jos asa ca poti sa tragi cu cheia linistit fara sa se invirta.
Sint mai multe tipuri dar la noi asta e cel mai des folosit si gasesc "cazaturi" pe care le pot cumpara la Kg.
Pe alte tipuri trebuie sa cumperi la metru linear.
A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#169 Useril este offline   Machspeed 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 105
  • Inregistrat: 03-May 02

Postat 07 December 2003 - 01:28 PM

Ma intereseaza si pe mine sa vad profilele astea. Exista un magazin ceva?
0

#170 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 07 December 2003 - 01:32 PM

N-am cautat serios in Bucuresti si tot ce am vazut erau profile pentru ferestre... Le-am vazut la TIB pe alea adevarate, dar nu la firme in oras. Sunt perfecte si merita pretul. Cred ca se aduc la comanda, dar nu stiu daca se complica cineva pentru câtiva metri. Poate daca adunam o cantitate mai mare face cineva o pomana (pentru multi euroi totusi!) pentru noi...

Aceasta postare a fost editata de bitex: 07 December 2003 - 03:10 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

Arata acest topic


  • 108 Pagini +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • Ultima »

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro