Modelism - RHC Forum: Energie alternativa ecologica - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 17 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »

Energie alternativa ecologica Pentru locuinta permanenta

#121 Useril este offline   p990i 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 218
  • Inregistrat: 18-November 06

Postat 25 April 2007 - 07:52 PM

Foarte tare nene ctotth <_<
Constat totusi ca autorul inventiei nu a mai revenit aici cu detalii http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/sad.gif
0

#122 Useril este offline   Cornelius 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 41
  • Inregistrat: 27-April 07

Postat 19 May 2007 - 11:02 AM

Daca se incumeta cineva a construi o casa cu pereti (ziduri) din baloti de paie este imperios necesar IGNIFUGAREA lor cu un"lapte" de ciment amestecat cu silicat de sodiu sau potasiu. De preferat cel de potasiu!
0

#123 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 19 May 2007 - 12:23 PM

Parerea mea e ca cimentul nu face "casa buna" cu lemnul la modul asta, si cu atat mai putin cu paiele. Si daca se mai ajunge si la silicati ca aditivi cred ca se complica treaba.
Acel "lapte" ar trebui sa fie in cantitate mare pentru a-si indeplini bine rolul. Se consuma mult si nu stiu daca e ieftin. Poate ma insel. Pana la urma cred ca problema este realizarea fizica a astfel de panouri in regim de amator.
Stiu ca exista firme care aduc din import sau executa aici tot felul de panouri de acest tip, dar asta inseamna ca trebuie platit pretul cerut. Se zice ca e mai mic decat in cazul materialelor clasice, dar ma indoiesc ca per total se obtine ceva mai bun si mai ieftin. Ce se scoate la pret din pereti se adauga la structura de rezistenta. Daca structura oricum se face si trebuiesc construiti peretii din ceva, cred ca sunt materiale izolatoare ceva mai ieftine ca panourile din paie.
Votez PENTRU paie, doar prin prisma aspectului ecologic.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#124 Useril este offline   ctotth 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 985
  • Inregistrat: 22-April 04

Postat 25 May 2007 - 11:14 AM

Cornelius, la 19 May 2007, 11:02, a spus:

Daca se incumeta cineva a construi o casa cu pereti (ziduri) din baloti de paie este imperios necesar IGNIFUGAREA lor cu un"lapte" de ciment amestecat cu silicat de sodiu sau potasiu. De preferat cel de potasiu!

S-au facut destule teste care au aratat ca un perete tencuit de paie rezista peste doua ore la flacara directa.

Se gasesc multe informatii pe net: http://www.google.com/search?q=straw+bale+...fire+resistance

Am vazut ca unii mai stropesc balotii cu un amestec de borax si acid boric. Asta mareste rezistenta la incendii, mucegai si insecte, dar in general nu e folosit.
0

#125 Useril este offline   mishu_g 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 541
  • Inregistrat: 22-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Deva - Hunedoara

Postat 25 June 2007 - 08:41 AM

Caldura mare !!!

Stie cineva cum se calculeaza un sistem solar de incalzire a apei ???

(variante ... mai putzin filozofice)

Merci !
0

#126 Useril este offline   arpicj 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 05-April 07

Postat 25 June 2007 - 09:46 AM

In mod normal la un captator plan se calculeaza cam 50-80Litrii de apa stocata in razervor.
Cu stima
arpicj
0

#127 Useril este offline   p990i 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 218
  • Inregistrat: 18-November 06

Postat 25 June 2007 - 07:51 PM

Si pentru racire? Ceva pe baza de "acumulatori" de gheata? Vazusem prin Brico parca era in jur de 150 ron un dulapior de plastic, cu afisaj, telecomanda, in care bagai acumulatori de gheata si racea aerul. Avea un ventilator, in total, consumul era de 50W. Este interesant de facut ceva de genul asta, cu riscul sa dai mai mult de munca congelatorului dar ce se intampla cu aerul racit? Va creste si umiditatea? Ma gandesc la tot ce deriva din asta, mucegai, pneumonie sau alte boli, etc.
0

#128 Useril este offline   ctotth 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 985
  • Inregistrat: 22-April 04

Postat 26 June 2007 - 08:24 AM

Un obiect rece nu va umezi aerul ci-l va usca. Atrage umezeala din aer pe gheata, unde nu formeaza mucegai ca schimbi gheata des.

Ideea mi se pare interesanta dar mai putin pentru racirea spatiului ambiant in timpul zilei - este cam supra-optimist sa credem ca un frigider de 150 de watt va face treaba unui aer conditionat de 1500.

In schimb cred ca merge la racirea aerului de deasupra patului in timpul noptii - se face din paturi de lana, pe un cadru de tuburi de PVC un "coviltir" deasupra patului si dormim cu aparatul respectiv agatat cumva sub acest coviltir.
Ideea e sa raceasca un volum cat mai mic de aer, numai atat cat e nevoie pentru un somn confortabil.

Si iarna se poate aplica aceasi metoda pentru a mentine o temperatura confortabila chiar si intr-un dormitor foarte rece.

Iar "dulapiorul" poate fi improvizat dintr-o lada de plastic cu gauri prin care trage aerul un ventilator cat mai silentios de PC.

Inauntru sticle de plastic de 1/2 litri cu apa inghetata. Daca n-am gresit la calcule un litru de apa inghetata asigura cam 400 de btu racire.
0

#129 Useril este offline   mishu_g 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 541
  • Inregistrat: 22-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Deva - Hunedoara

Postat 28 June 2007 - 02:18 PM

pentru ca tot a venit vorba de racirea aerului ...

Se foloseau mai demult celebrele frigidere "Fram" care nu aveau compresor, functionand prin absorbtie.
Oare daca in locul acelei rezistente electrice se foloseste apa calda obtinuta de la un captator solar exista vreo sansa de a putea raci aerul din casa ... macar intr-o camera ?

Se pricepe cineva la instalatii frigotehnice sa dea un raspuns ?
0

#130 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 28 June 2007 - 05:23 PM

Aproape aceeasi intrebare mi-a pus si mie cineva, daca in loc de rezistenta electrica din instalatie ar folosesi caldura obtinuta de la soare...
Am zis ca teoretic ar trebui sa mearga. In fond e de inlocuit o rezistenta de 90W parca. Doar ca nu stiu daca se poate raci o camera de locuit, suficient de mult. Poate DA.
Oricum, raman la parerea ca un frigider poate fi mentinut rece pe timpul zilei folosind doar energia solara, daca ea exista. Cred ca ar merge facute ceva calcule energetice de cine se pricepe, asa cum ziceai si tu.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#131 Useril este offline   ctotth 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 985
  • Inregistrat: 22-April 04

Postat 29 June 2007 - 11:32 PM

In principiu da, dar cred ca temperatura necesara e destul de ridicata - intre 100 si 200 de grade celsius. Posibil sa ma insel, sa mearga si cu temperaturi mai mici (90?).
Inca se mai fac frigidere cu adsorbtie la rulote de camping - alea sunt chiar multivalente, merg la 12V, 220V cat si cu gaz de la butelie.

La noi s-ar putea sa mai aibe multe babe pe la tara Fram-uri din alea vechi..

Pentru temperaturi mai ridicate se pot folosi colectoare solare cu concentrare si fluid de lucru ulei de motor in loc de apa.

Vreti vreunul sa incercati asa ceva?

P.S. Nu, pentru racit camera nu cred ca tine o instalatie de Fram. E totusi o cutie mica, bine izolata. Iar Fram-urile cu adsorbtie nu cred ca aveau nici congelator. Are niste tuburi sus pe care se pune gheata.

In schimb cred ca e interesanta ideea unui frigider alimentat (macar partial) cu caldura de la soare.

Aceasta postare a fost editata de ctotth: 29 June 2007 - 11:42 PM

0

#132 Useril este offline   10 bete 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 43
  • Inregistrat: 13-July 06

Postat 04 July 2007 - 03:32 PM

salutare,


multi ani in urma cind mincam cu colectia de tehnium a lui tata pe masa am vazut un firgider fram din cele cu amoniac la care in locul rezistentei se adaptase un arzator bunsen de la laboratorul de chimie.
si asta mergea cu biogaz.

poate cu un panou modic cu concentrator si ceva tevi izolate poti raci berea dar mai mult....
0

#133 Useril este offline   mishu_g 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 541
  • Inregistrat: 22-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Deva - Hunedoara

Postat 05 July 2007 - 07:43 AM

10 bete, la 4 Jul 2007, 15:32, a spus:

salutare,


multi ani in urma cind mincam cu colectia de tehnium a lui tata pe masa am vazut un firgider fram din cele cu amoniac la care in locul rezistentei se adaptase un arzator bunsen de la laboratorul de chimie.
si asta mergea cu biogaz.

Mda ... imi amintesc si eu articolul acela.
Eu chiar sunt dispus sa incerc o asemenea treaba.
Am gasit la fiare vechi un frigider cu absorbtie .Acum problema este ca va trebui sa demontez instalatia frigorifica fara sa o fisurez.
Cred ca voi fi fericit chiar si cu racirea sticlelor cu bere pe perioada verii !!!
0

#134 Useril este offline   p990i 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 218
  • Inregistrat: 18-November 06

Postat 18 July 2007 - 09:56 PM

Nu mai stiu cum se fac calcule de genul celor spuse de ctotth: "Inauntru sticle de plastic de 1/2 litri cu apa inghetata. Daca n-am gresit la calcule un litru de apa inghetata asigura cam 400 de btu racire. "
De asemenea nu am avut idee de asemenea frigidere, ceva detalii?
A 3-a chestie: aerul sub presiune are o temperatura mai mare decat la presiunea atmosferica, dar daca dintr-un tub de aluminiu extrag aerul, adica reducand presiunea, pastrand constant volumul, nu ar trebui sa scada temperatura?
A 4-a chestie: se poate cumpara azot lichid, pentru a raci camera? :)
0

#135 Useril este offline   ctotth 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 985
  • Inregistrat: 22-April 04

Postat 19 July 2007 - 11:09 PM

Calcule:
Topirea unui kil de gheata "suge" 80 kcal. Incalzirea ghetii pana la temp de topire, plus incalzirea apei topite am aproximat ca mai contribuie cu vreo 20 kcal, deci in total 100kcal, sau cam 418700 joule .Un BTU are 1055 joule
Instalatia de aer conditionat din sufragerie are 9000 btu/ora.

Cum functioneaza refrigerarea cu absorptie: http://www.nh3tech.org/abs.html sau cauta pe google adsorption refrigeration (sau absorption refrigeration).

In mare principiul e destul de simplu: apa suge amoniacul gazos in solutie de apa+amoniac.
Exista un vas in care caldura "fierbe" amestecul de apa + amoniac, amoniacul se evapora primul si condenseaza intr-un alt vas care este mai rece.
Dupa ce se stinge focul, apa "curata" din primul vas se raceste. In instalatie raman vapori de amoniac care sunt absorbiti de aceasta apa rece ramasa in primul vas (care intai a fost incalzit)... presiunea amoniacului gazos scade, a.i. in vasul cu amoniac curat (al doilea) acesta fierbe, apoi trece ca gaz si se intoarce in vasul cu apa (primul) caci e absorbit inapoi de apa.

Aceasta ultima etapa - fierberea amoniacului in al doilea vas suge caldura din ambiant.

----------
Asa functiona Icy Ball http://en.wikipedia.org/wiki/Icy_Ball - care o bila era pusa pe foc, apoi luata instalatia si pusa a doua bila in galeata cu apa sau "lada frigorifica" ce era racita, chiar partial inghetata.

Frigiderul este putin mai complicat caci amoniacul ala circula... e condensat in teava exterioara din spatele frigiderului apoi curge inauntru, in vaporizator unde prin evaporare raceste frigiderul.

Partea frumoasa e ca daca instalatia e facuta cu materiale bune si fara scapari de gaz, frigiderul nu are parti care sa se strice... sunt unele care au mers peste 50 de ani, fara interventii.

----------
chestia 3 - da, se raceste dar "suge" foarte putina caldura. Exista totusi si refrigeratoare Stirling, care merg pe principiul asta. Orice motor Stirling poate functiona si "invers", adica se aplica lucru mecanic pentru a crea o diferenta de temperatura. Nu cred ca-s folosite la frigidere si aer conditionat de larg consum, ci in aplicatii unde-s necesare temperaturi foarte coborate, gen azot/oxigen lichid. Si sunt foarte scumpe.

----------
chestia 4 - nu stiu daca se poate cumpara dar m-as mira ca-i cam toxic. Teoretic daca ai instalatia s-ar putea sa gasesti frigotehnisti care sa ti-o umple.

Aceasta postare a fost editata de ctotth: 19 July 2007 - 11:31 PM

0

#136 Useril este offline   p990i 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 218
  • Inregistrat: 18-November 06

Postat 24 September 2007 - 10:53 PM

Am revenit dupa o lunga perioada de inactivitate, my bad.
Ce fel de plante ar fi recomandabil a fi crescute, pentru a le putea folosi iarna, ca si combustibil solid? Atractive sunt cele care cresc repede, si mult, gen sa zicem porumb.
Ma bate gandul sa am in vedere ocuparea a vreo 200 mp cu diverse chestii de acest gen pentru a le folosi iarna in semineu, si nu m-ar deranja daca as profita si de niste legume/fructe/etc.
Semineul va trebui conceput astfel incat sa poata ceda caldura si catre calorifere, in interiorul sau aflandu-se niste conducte. De asemenea nu stiu cam ce ar trebui sa am in vedere la transportul apei incalzite, adica ce gen de pompa care sa reziste la apa incinsa?
0

#137 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 25 September 2007 - 12:10 AM

Daca o iei asa cred ca o solutie ar fi chiar porumbul, cum zici si tu. Sa mergi pe ceva ce poate fi cosit periodic presupune ceva munca si rezultatul nu stiu daca e cel asteptat.
Totusi, parerea mea sincera: nu e o solutie viabila. Proape orice ar fi, cantitatea de material uscat e atat de mica incat nu stiu daca iti rezolva problema. Poate ar fi mai rezonabila folosirea unei mici suprafete pentru cateva panouri solare cu lichid, in varianta clasica sau chiar fotovoltaice in caz exceptional. Nu obtii apa incinsa dar poti incalzi bine un rezervor suficient de mare pentru o gospodarie. Plus ca beneficiezi de avantajul asta si vara, la discretie. Pentru iarna trebuie doar un mic aport termic si cred ca e suficient.
Aproape orice material vegetal trebuie depozitat, uscat, compactat sau brichetat, dus in semineul din casa si ars. Nu e foarte eleganta solutia. Obtii fum, mizerie si destul de putina caldura. Tocmai am sters o fraza in care ma legam de facut dragoste in fata unui semineu plin cu paie. Personal as prefera un foc de lemne... Gusturile nu se discuta, dar cred ca ai prins ideea.
In cativa mp. poti face un mic depozit pentru rumegus si in cel mai rau caz poti folosi asa ceva, dar necesita un arzator construit special, poate merita si o mica centrala termica. Merge si nebrichetat dar trebuie lucrat cu atentie cu el. Si-l gasesti gratis. Parca s-a mai discutat de rumegus pe aici.
Ideea cu schimbator de caldura la orice soba o sustin cat pot de mult. Enorm de multa caldura se pierde pe unele cosuri de fum...
Legat de ceva pentru transportul apei incinse, nu cred ca e o problema grava. Iti reglezi viteza de transport a fluidului astfel incat sa nu depaseasca o anumita temperatura. Si apoi la mai multe de 100 grade nu prea ajungi usor. Exista echipamente pentru aburi. Pompa cred ca-i bine de pus pe "ramura" cu lichid rece ca sa n-ai emotii. Nu cred ca e rentabil sa recirculi prin schimbator apa deja fierbinte, poate trebuie redimensionat un rezervor tampon pe undeva. Zic si eu...
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#138 Useril este offline   p990i 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 218
  • Inregistrat: 18-November 06

Postat 25 September 2007 - 03:14 PM

Ar mai fi o idee care m-a lovit in acest moment: vara voi avea un mare surplus de energie, dat fiind ca merg pe energie fotovoltaica (panouri in valoare de 2kW), ma intrebam daca nu cumva ar fi o idee sa folosesc acest surplus pentru a obtine hidrogen din apa, care sa poata fi folosit pe timpul iernii.
Pot sa iau in calcul varianta stocarii gazului?
0

#139 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 25 September 2007 - 04:35 PM

Cred ca pe aici ar trebui sa ne invartim, cu conservarea surplusului...
Noaptea sa folosim ce obtinem ziua si eventual iarna ce prisoseste vara, ca exact aia lipseste, lumina si caldura. Undeva ratacit prin mine ramane sentimentul ca nu e bine sa exageram cu a obtine ce nu avem in mod natural, ca ne schimbam ca specie. Ar fi preferabil sa muncim cat se poate ziua, sa dormim ca oamenii noaptea, sa mai facem pauza din cand in cand... Ca nu mai e mult si o sa umblam dupa solutii pentru a putea sta activi 100%, non stop, 24 din 24... Doar asta a mai ramas, ca deja restul am transformat...
Cand eram copil gaseam o gramada de carti pe astfel de teme. Posibil ca pe vremea aia asa era moda, sa faci sarmale din "vanturi" si caldura din nimic. Pe langa solutiile constructive ale casei, duse la sange spre folosirea energiei solare, se discuta si despre rezervoare pline de materiale cu inertie termica mare care erau incalzite in timpul verii si care cedau temperatura iarna. Ori ceva subteran ori rezervoare cu lichid la suprafata, ori tot felul de traznai de genul asta. Culmea e ca daca erau facute niste calcule cred ca era rentabila si aplicarea unor solutii de genul astora.
Lasand glumele la o parte, asta cu stocarea gazelor parca ar fi buna. Pana la urma e problema de costuri si nu-s in masura sa fac calcule de rentabilitate in stadiul asta. Nu stiu cat ar costa rezervoarele, toata automatica de pe langa ele, toata instalatia de produs gazele...
Posibil sa renteze. Posibil sa fie rentabila si folosirea "gazului metan" pastrat intr-un rezervor inchiriat, undeva langa casa. Cred totusi ca fiecare isi poate face calcule in functie de ce are concret acolo langa casa. Unii merg pe soare daca au suficient, altii poate pe vant, poate altii au o apa curgatoare prin apropiere, poate unii au cu ce sapa adanc in pamant si se mai joaca si pe acolo...
Daca e sa vorbim de surse ecologica posibil sa restrangem aria, doar la cateva solutii. Pica arderea anumitor gaze, a oricarui material combustibil ce degaja CO2 si alte rahaturi... Asta cu gaze din electroliza cred ca ramane.
Mai vorbim pe tema asta!
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#140 Useril este offline   ctotth 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 985
  • Inregistrat: 22-April 04

Postat 28 September 2007 - 07:41 AM

p990i, la 25 Sep 2007, 15:14, a spus:

Ar mai fi o idee care m-a lovit in acest moment: vara voi avea un mare surplus de energie, dat fiind ca merg pe energie fotovoltaica (panouri in valoare de 2kW), ma intrebam daca nu cumva ar fi o idee sa folosesc acest surplus pentru a obtine hidrogen din apa, care sa poata fi folosit pe timpul iernii.
Pot sa iau in calcul varianta stocarii gazului?

Nu prea merge sa stochezi hidrogen, nu de ordinul a sute de kwh ca are densitate foarte mica.

Pentru gustul meu panourile de 2kw sunt excesiv de scumpe, m-as descurca cu 200-500 watt plus alte surse - vant, moto generator, etc..

Cel mai recomandat e sa gasesti o utilizare pentru energia respectiva - de exemplu sa alimentezi frigidere care vara consuma mai mult.
Sau sa pompezi apa intr-o gradina mare cu legume. Resturile care nu le comercializezi (frunze, tulpini) le balotezi si le folosesti iarna intr-un digestor de biogaz - gaz care ars intr-un motogenerator te poate incalzi si produce curent in acelasi timp.

Doar niste exemple..
0

#141 Useril este offline   ctotth 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 985
  • Inregistrat: 22-April 04

Postat 28 September 2007 - 07:47 AM

bitex, la 25 Sep 2007, 16:35, a spus:

...
Undeva ratacit prin mine ramane sentimentul ca nu e bine sa exageram cu a obtine ce nu avem in mod natural, ca ne schimbam ca specie.
...

mare vorba ai zis..
0

#142 Useril este offline   p990i 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 218
  • Inregistrat: 18-November 06

Postat 29 September 2007 - 09:02 PM

Orice idee este bine venita, iar daca aveti exemple de aparate/solutii/preturi sunt binevenite.
Chestia cu obtinerea a ceva in mod nenatural, sunt de acord cu ea si o inteleg, dar, nu cumva am ales sa ne schimbam putin, ca specie, acum cateva decenii bune?
Am avut nevoie de miscare, am inceput sa ardem petrolul, apoi am observat ca arzand petrolul si obtinand miscare, putem avea electricitate, avand electricitate am inceput sa avem TV, radio, chestii mai nenaturale, am obtinut microunde care le folosim sa incalzim mancarea, si multe alte chestii.
Sincer as prefera niste solutii mai ortodoxe si sunt in cautarea lor, de aceea am deschis un topic cu aproximativ 2-3 ani inainte de a incepe lucrarile pentru casa, si pana-n momentul de fata sunt multumit de cum au evoluat discutiile.
Respect :D
0

#143 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 30 September 2007 - 07:17 AM

N-am vrut sa se inteleaga chiar ca as dori sa ne intoarcem in trecut, sa umblam dupa banane sau vanat imbracati in piei de animale.
O viata oarecum mai comoda nu e o problema. Problema e cu limitele comoditatii si cu pretul platit pentru ea. Ne miscam (pe picioarele noastre) mai putin, dormim mai mutin, am schimbat anormal de mult programul din cauza faptului ca facem noaptea ce se facea ziua si tot asa. Pana la urma noi inca prindem o perioada OK, dar mi-e mila de ceilalti. Lasand aberatiile la o parte, cred ca merge continuata ideea din subiect. Revin la o intrebare sa stiu in ce discutii ma "bag" pe viitor... Ramane doar ce-i ECOLOGIC sau discutam despre ORICE idee buna la casa omului?
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#144 Useril este offline   p990i 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 218
  • Inregistrat: 18-November 06

Postat 05 November 2007 - 12:32 AM

http://youtube.com/watch?v=xEdQRVQtffw

Omu' de aici a facut aceeasi chestie cu electroliza apei :rolleyes:
Putem discuta despre orice este bun la casa omului, iar daca ideea respectiva are si o varianta ecologica o punem si pe aceasta.
Se pot obtine eventuale fonduri gen Phare daca iti faci o casa ecologica?

LE: am aflat de un individ Stan Meyer care ar fi reusit sa obtina hidrogen prin electroliza, avand un randament foarte mare; ca si principiu, cineva incearca sa explice http://youtube.com/watch?v=Q-WO-sorNkA Din pacate Meyer a murit, dar sa vedem ce a lasat in urma.

Aceasta postare a fost editata de p990i: 05 November 2007 - 12:59 AM

0

#145 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 05 November 2007 - 08:53 AM

E frumos primul filmulet, dar e "teorie" curata. Practica ne omoara. La figurat in cazul asta. Poate la asa ceva vom ajunge in viitor.
E alta lume acolo, sunt alti bani si alti oameni. Aici e greu de aplicat. Ai nostri nu-ti dau o gura de oxigen nici in salvare, ce sa mai vorbim de ajutor pentru construit instalatii sa te simti bine acasa...
Intai ma uit la suprafata ocupata de instalatie, la costurile ei si la complexitate. Sarim peste aspectul ca la noi s-ar fura si pietrisul din curte nu numai gazul din instalatie sau dulapurile din inox de prin curte...
Idei sunt multe, ramane sa gasim modalitatile de aplicare, banii necesari pentru ele. Multe sacrificii trebuiesc facute pana sa gandim putin si la viitor. Daca e sa gandesc simplu, doar al buzunarul meu, as zice pentru ce atata cheltuiala daca cu 10% din banii cheltuiti cu o astfel de instalatie mi-as putea cumpara energia de la stalp, pentru toata viata? Parca as vrea sa raman cu ideea ca si noi putem face asa ceva, poate ceva mai simplu, sau macar pe bucati. Ori sa folosim energia solara ori electroliza. Sau ca in exemplul din filmulet, impreuna.

Nu stiu daca s-ar obtine neaparat fonduri Phare, dar sunt destule alte posibilitati pentru a obtine finantare pentru asa ceva. In majoritatea cazurilor, solicitantul trebuie sa vina cu o parte din capital, trebuie sa detina macar infrastructura. Aici e o mica problema. In rest toate ar fi bune.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 05 November 2007 - 08:54 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#146 Useril este offline   p990i 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 218
  • Inregistrat: 18-November 06

Postat 05 November 2007 - 09:32 PM

Stiu ca este costisitor si multa bataie de cap, dar sincer nu m-as arunca nici la un panou de 10kwh. Eu mi-am facut calculul si ar fi suficient un panou de 2kwh, hai sa zicem ca-l duc in 2,5-3kwh, dar nu mai mult. Ma gandesc sa iau in calcul si varianta eoliana desi vroiam ceva la care sa nu mai umblu (fara mentenanta) dar se pare ca nu am incotro. Ar mai fi varianta incarcarii unui/unor acumulatori care sa stea in portbagaj, dat fiind ca merg in fiecare zi cel putin 3 ore cu masina, iar la 3 ore*12V*30Ah mai da un kw pe care-l pot folosi in fiecare zi.
O intrebare: caut de cateva zile aparate de genul "kill a watt" (pentru detalii, cautati cu google) dar nu am gasit decat la Mr. Bricolage ceva pe la 80-85 ron, dar mi se pare dublu ca pret fata de ce au avut cei de la Plus. Pe Maica Domnului nu am gasit, poate ma puteti ajuta voi.
Multumesc.
0

#147 Useril este offline   sebip 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 195
  • Inregistrat: 21-May 03

Postat 05 November 2007 - 11:31 PM

http://www.okazii.ro/catalog/4021374/acces...ontorizare.html
http://www.okazii.ro/catalog/4077806/acces...ie-electri.html
http://www.okazii.ro/catalog/4153116/acces...GIE-OKAZIE.html
http://www.okazii.ro/catalog/4063687/acces...U-GERMANIA.html

cred ca e acelasi aparat dar sint utilizatori diferiti care vind.

A fost foarte interesant sa masor consumul la o tura de spalat cu masina de spalat automata ! Consuma foarte putin, acu' un an era undeva la 15 000 lei vechi la care se mai adaugau costurile apei (pentru cine era contorizat).

Aceasta postare a fost editata de sebip: 05 November 2007 - 11:34 PM

0

#148 Useril este offline   ctotth 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 985
  • Inregistrat: 22-April 04

Postat 07 November 2007 - 10:57 PM

Hidrogenul e greu de comprimat - avand densitate foarte mica, un metru cub are putina energie.
Gazul metan are si el densitate mica dar totusi mult mai mare decat a hidrogenului.
Si se poate obtine mult mai ieftin, prin fermentatie anaeroba. Fanul si resturile alimentare sunt mult mai productive inainte de a fi mancate, decat dupa. http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/tongue.gif 4-5 kile de fan pot produce 1 metru cub de gaz metan, care are energie putin mai multa decat un litru de motorina.
0

#149 Useril este offline   protheus 

  • 日本語
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1719
  • Inregistrat: 26-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Manage
  • Interests:Cate un pic din fiecare domeniu.

Postat 08 November 2007 - 07:36 PM

ctotth, la 7 Nov 2007, 22:57, a spus:

Hidrogenul e greu de comprimat

Da e mai greu de comprimat, dar pe de alta parte se pot folosi hidrocarburi in butelie care actioneaza ca un burete permitand in acelasi volum o cantitate mult mai mare de hidrogen. Totusi hidrogenul merita o sansa fiind cea mai ecologica solutie el creand ,in loc de gaze nocive, apa pura 99.99% in urma unirii sale cu oxigenul.




Stima si respect
 "Pai, impartim egal totul, o jumate tu, o jumate eu si o jumate Ion."  
0

#150 Useril este offline   p990i 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 218
  • Inregistrat: 18-November 06

Postat 08 November 2007 - 09:52 PM

Cumparaturile astea "on-line" a la romani, nu ma prea tenteaza. In februarie voi merge prin Viena, daca aveti idee pe unde as putea incerca, va rog sa nu ezitati; de asemenea daca aveti ceva de luat, si nu este mare si nu consuma mult timp, va pot aduce.

LE: ma gandesc si la niste solutii de incalzit pe baza de infrarosu, si cum in spectru vizibil LED-urile fac legea, ma refer la randament din punct de vedere electric si nu economic sau altceva, ma gandesc sa aplic solutia led-urilor IR. Din pacate nu stiu pe ce lungime de unda functioneaza, puteri, furnizori, etc.
Asa ca o sa incep sa caut dar daca aveti asemenea date sunt convins ca le voi gasi pe aici :rolleyes:
Voi ce parere aveti de chestia cu LED-uri IR?

LE2: Am gasit niste site-uri interesante: http://www.energytec...f/buildings.pdf (am pus link-ul direct catre casa, dar puteti elimina tot ce-i dupa .at ca sa vedeti si alte informatii) inca un site ar fi http://www.energytraining4europe.org/roman..._thermal_14.htm

Aceasta postare a fost editata de p990i: 08 November 2007 - 11:39 PM

0

Arata acest topic


  • 17 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro