Modelism - RHC Forum: Energie alternativa ecologica - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 17 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »

Energie alternativa ecologica Pentru locuinta permanenta

#61 Useril este offline   bizu 

  • ---
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 996
  • Inregistrat: 14-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodele

Postat 17 December 2006 - 10:01 AM

foarte interesant.
la centralele termice, la partea de control-conditionare ardere, nu as modifica nimic; de chestii d'astea ma ocup si consider riscant. o aplicatie ar fi recuperarea caldurii din gazele de ardere si actionarea pompei de circulatie in sistem "direct drive". sistemul nu necesita amorsare si intr-adevar, realizeaza o economie de energie electrica de cca. 800 - 2000W/zi. la preturile actuale, ar reveni o economie de 150000 pina la 300000 lei pe luna. merita oare?... la toate astea, se mai adauga faptul ca, recuperarea de caldura din gazele arse se preteaza numai la arderea motorinei sau a lemnului, adica rezulta un condens ce poate fi chiar acid (daca e destul sulf in combustibil). daca ardem gaze, mai bine mergem pe mina fabricantilor si utilizam o centrala in condensatie care "stoarce" totul din gazul ala.
ideea este interesanta dar, la aplicatia noastra, singurul avantaj cu adevarat important, pe care il vad eu, este faptul ca dihania lucreaza silentios.
asa, s-ar mai preta la actionarea unui sistem de ventilatie de turatie redusa, unde de asemenea ne intereseaza zgomotul dar si consumul, atita timp cit este proiectata pentru functionare permanenta.
mai cautam...
0

#62 Useril este offline   p990i 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 218
  • Inregistrat: 18-November 06

Postat 20 December 2006 - 08:20 PM

Am gasit un site in care sunt prezentate niste harti ale Europei, fiind inclusa si Romania.
http://sunbird.jrc.it/pvgis/pv/countries/c...ries-europe.htm
Voi folosi si cuvinte mai usoare, deoarece aceste topicuri pot fi gasite pe Google dupa anumite criterii.
Deci la acel link se gaseste harta solara a Romaniei.
0

#63 Useril este offline   bizu 

  • ---
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 996
  • Inregistrat: 14-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodele

Postat 20 December 2006 - 09:07 PM

iese o medie de cca 4Kw/mp/zi, adica aproape de ce citisem eu, adica 3,65.
am citit un studiu din care rezulta ca, nu este bine sa te abati cu captarea de la media asta.
adica vara va rezulta o supraproductie, iar iarna un deficit. daca te abati mult, vara te va incurca supraproductia iar pe periada rece, se pierde rentabilitatea, si asa destul de precara.
nu cereti explicatii ca nu ma simt in stare...
incercasem la un moment dat, sa fac un fel de optimizare pe perioade, in functie de gradul de insolatie in zona buc. din pacate, nu am fost in stare sa gasesc o statistica in sensul asta; adica, media multianuala a insolatiei pe luni cel putin. ma gindisem sa incep s-o fac singur dar tare ma tem ca nu ajung sa inchei macar un an. daca gasesti o astfel de statistica, poti sa-ti faci o estimare si o dimensionare foarte in regula; plus ca stii cam care va fi deficitul pe timp de iarna si poti decide cum il asiguri...
din cite am mai amusinat si eu, unele firme care distribuie instalatii solare, mai ales nemtii, fac un astfel de calcul pe datele oferite de tine (pozitionare casa, zona, etc) si iti ofera dimensionarea optima. nu stiu daca chestia asta merge si fara sa cumperi.... desi asa ar fi normal. am capatat un astfel de formular si chiar voi face o tentativa. da' anul viitor. cind am un raspuns, pun aici.

bafta
0

#64 Useril este offline   p990i 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 218
  • Inregistrat: 18-November 06

Postat 20 December 2006 - 10:15 PM

Eu oricum imi dimensionez necesarul nu dupa media anuala, ci dupa energia disponibila in anotimpul nasol aka iarna. Pana acum am ajuns la un necesar de aproximativ 1.8 kw, ceea ce inseamna 7380 euro toate panourile, modelul acestuia fiind Kyocera KC 200 GHT-2; intr-adevar in cazul lui pretul este 4.1 euro/watt, pret inca nenegociat, dar ma gandesc ca mai jos de 3.9 nu cred ca-l scot, dar cu o eficienta de 14.177% si o suprafata de 12.7mp, adica rotund 3m*4m.
Tot pe site-ul din postul anterior, dar la pagina http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/solradfra...e.php?en&europe se pot selecta o groaza de chestii utile. In orice caz: ma bucur ca am gasit acest site :lol: As vrea sa mai gasesc si cu vantul, energia geotermala, etc.
Nu stiu ce panouri sunt mai indicate: mono, poli sau amorphous :lol: Intre mono si poli, am impresia ca cele mono au un randament sporit pe o vreme mai nasoala, in schimb am auzit ca cele amorfe ar fi si mai bune.
Cel mai mic pret gasit pana acum este de 3.29 Eur/W, dar tensiunea panoului este de aprox. 70V.
Numai bine!
0

#65 Useril este offline   bizu 

  • ---
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 996
  • Inregistrat: 14-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodele

Postat 20 December 2006 - 11:57 PM

eu socoteam totul in panouri captatoare de energie termica iar tu le socotesti in energie electrica. s-ar putea sa ai tu dreptate si sa mergi numai pe electrice si nu pe termice dar cele termice imi sunt mie mai la indemina; stiu mai multe despre ele decit despre cele electrice. oricum, daca faci progrese, pune-le aici ca cel putin pe mine ma intereseaza, aproape sigur si pe altii.
apropo, daca te hotatasti la electrice, ai ajuns la o solutie de stocare? ca acolo intra multi bani.

mai vorbim,
bafta
0

#66 Useril este offline   p990i 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 218
  • Inregistrat: 18-November 06

Postat 21 December 2006 - 12:03 PM

Cu stocarea nu-i problema: am gasit in Germania la aceasi firma, acumulatori si de 330Ah, si cu termene de mii de incarcari (7 ani, etc.) la preturi foarte atragatoare. Si cand stau si ma uit la preturile noastre iti vine sa te duci sa-i impustii (pe-ai nostrii). Tot ansamblul asta il scoti cam in 10.000 euro ca sa zic o suma rotunda. Daca ar fi sa trag de la Renel, in mod sigur as da acesti bani dupa care, ce consum platesc.
Una peste alta, daca-ti iei acumulatori suficienti a.i. sa nu iei mai mult de 30% pe zi, chiar daca producatorul iti spune ca poti sa le golesti complet, nu-i problema.
Problema este alta: ma tot gandesc cum sa fac un sistem de urmarire a soarelui; ma gandesc sa folosesc un mcu, dar cum nu m-am bagat pana acum pe ele sunt in pom; unii zic ca sa iau atmel, altii pic; in fine iau mcu-ul, dar cum ar trebui sa fie schema logica? Ma gandeam la niste celule fotovoltaice (de la lampile de gradina de 100 mii) si sa le fixez pe 2 semicercuri (1 in plan vertical, altu' in plan orizontal) si functie de tensiunea primita de la aceste celule sa se ghideze si panoul mare. Sunt multe de luat in calcul inclusiv cum ar fi mai bine sa se faca panoul mare: toate lipite un panou de altul si ajungand la acea suprafata de ~12mp sau sa le pun separate la o oarecare distanta astfel incat sa nu se umbreasca unul pe altu' si in acest fel suprafatele fiind mai mici influenta vantuluui ar scadea.
Ma intereseaza si panourile solare de incalzire, omul de gheata si orice are legatura cu o optimizare asupra unei case astfel incat chiar daca foloseste energie de la retea sau alternativa costurile de "intretinere" sa fie mici.
0

#67 Useril este offline   mishu_g 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 541
  • Inregistrat: 22-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Deva - Hunedoara

  Postat 21 December 2006 - 04:05 PM

p990i, la 21 Dec 2006, 12:03, a spus:

Problema este alta: ma tot gandesc cum sa fac un sistem de urmarire a soarelui;

Cred ca la partea de urmarire te complici destul de mult daca vrei sa folosesti un microcontroler.
Ideea este mult mai simpla: practic vei monta doua fotoelemente (pot fi recuperate din VCR-uri etc) la capetele panoului, care vor fi legte la intrarea unui comparator.In momentul in care panoul este uniform expus la soare cele doua fotoelemente vor fi iluminate cu aceeasi intensitate iar tensiunea de la iesirea comparatorului va fi 0 (echilibru).In cazul in care din cauza miscarii soarelui una din celule va fi iluminata mai puternic, va aparea un dezechilibru iar la iesirea comparatorului va exista o tensiune (+/- in functie de directia de iluminare) care poate fi aplicata unei punti H pentru comanda actuatorului.
Daca te chinuie rau de tot, poti pune un al doilea sistem si pe axa cealalta si in acest fel se va regla si azimutul si elevatia :)
Pentru un panou relativ mic treaba este usor de realizat mecanic insa in momentul in care panoul este mare lucrurile se complica (vant etc etc).
0

#68 Useril este offline   bizu 

  • ---
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 996
  • Inregistrat: 14-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodele

Postat 21 December 2006 - 04:24 PM

mai bine uita de urmarirea soarelui....
abia atunci te va interesa cu adevarat zona de vint!
fa un calcul simplu si vei vedea ca la un panou de 2mp cu inclinatie de 40', ajungi pentru 100Km/h vint la forte de cca 500Kg pe prinderi (de fapt e momentul). eu am facut asta pentru panoul termic, motiv pentru care l-am mutat pe pamint, pe o fundatie dedicata si cumva adapostit de o alta constructie in partea de nord de unde vine vintul dominant. tare ma tem ca exagerezi cu pretul bransamentului la renel; ai facut o intrebare? vezi ca renelul lucreaza cam ca romgazul, cu firme agreate. merita intrebat..., macar ca poti reduce aportul de energie de la panourile solare si te mai scoti cu cheltuielile initiale.
oricum, e chestie de optimizare pe care nu o faci pina nu ai toate datele. pe partea termica, iti recomand calduros sa combini radiatia din pardoseala cu convectie clasica (corpuri pe pereti), chiar daca mergi cu parametri scazuti si pe una si pe alta. e vorba de circulatia si uniformizarea aerului in casa, plus ca, in anumite situatii, radiatia din pardoseala nu poate acoperi sarcina din incapere.
citeste cu atentie documentatia stilpului de gheata; e foarte scump (parerea mea) si nu prea a adunat aprobarile la mama lui.

bafta.

ps. ai socotit ce avantaj obtii daca rotesti panourile dupa soare? ar fi interesant...
0

#69 Useril este offline   p990i 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 218
  • Inregistrat: 18-November 06

Postat 21 December 2006 - 09:45 PM

Mi-am facut si eu niste calcule, care s-au apropiat destul de binisor de situatia prezentata de tipii astia europeni. Pe ultimul link postat de mine, alegi in dreapata sus "Other applications:" - PV Estimation; dupa aceea in stanga jos, la "Choose country/region and city, or set latitude and longitude and hit "Show" to see the data values for that location. " alegi Romania si Bucuresti; se va deschide o fereastra la care modifici in partea de sus puterea in kW, in cazul meu sa zicem 2, si bifezi optiunea "Show performance for 2-axis tracking system".
Oricum pe aceasta ultima pagina vei avea la optiuni sa setezi de nu ai aer :) Deci daca luam in calcul cazul cel mai nasol (Decembrie) si setam o pierdere la "Estimated system losses (%) de 10%, vei obtine 4kW/zi fata de 3,2kW/zi in cazul panourilor fixe orientate pe unghiul optim sau 124kW/luna fata de 101kW/luna, iar ca o medie anuala 9,2kW/zi fata de 6,8kW/zi sau 281kW/luna fata de 206kW/luna.
Ca sa o spun si in alt fel: prin sistemul de urmarire cu panouri de 2kW as obtine o putere echivalenta de 2,5kW in cazul cand acestea sunt fixe, adica 500W*4.1Eur/W=2050, unde mai pui si faptul ca panoul mare de 2,5kW ar ocupa 17,7mp fata de 14,8mp.
Ma rog cam astea ar fi punctele mele de vedere care trebuie sa recunosc pot fi modificate de catre oricine ma poate ajuta cu argumente.
Numai bine tuturor.
0

#70 Useril este offline   ctotth 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 985
  • Inregistrat: 22-April 04

Postat 22 December 2006 - 01:48 AM

Vad ca ati reluat discutia.

Mersi pentru harta. Daca gasesti si cu vant, esti super.

Am citit pe undeva ca panourile care urmaresc soarele pot avea un castig de 30-40%
Nu stiu daca e suficient ca sa justifice costul. Problemele nu tin atat electronica cat de mecanica expusa la intemperii (vant, ploaie, umezeala (ex. roua) si cicluri de inghet-dezghet. In plus e problema furtunilor care risca fie sa strice mecanica fie sa smulga panoul din... balamale.

O abordare ar fi utilizarea de panouri lungi si inguste puse in paralel, fiecare cu axa sa de pivotare a.i. sa nu fie un panou mare expus ci multe si mici, fiecare cu suportul sau, care poate fi fiecare in parte mai solid. Vantul sa nu se propteasca intr-un panou mare ci sa treaca printre ele.

---

Lumina soarelui are totusi un grad de imprevizibilitate. Pentru cine nu e legat la retea si depinde de baterii care-s sensibile la descarcari adanci, un moto generator este indispensabil.
Planul meu este cam asa - de un generator diesel oricum voi avea nevoie. Imi iau un astfel de generator adaptat (daca e nevoie) pentru functionarea pe ulei si captarea caldurii pentru apa calda, plus un set de baterii care sa-mi acopere consumul pe o zi si care sa fie incarcate zilnic de generator. Vreau (sper, trebuie sa "testez" aici in apartament) sa ma incadrez cu consumul electric pe la 100kwh/luna, deci vreo 3.3 kwh zilnic. Din acestia vreo 5-10 cred ca pot fi folositi direct fara intermediul bateriilor, alimentand niste consumatori babani gen masina de spalat, pompa de apa, pe durata incarcarii de la generator. Asta inseamna, daca vreau sa mentin permanent bateriile la peste 70% incarcare sa am baterii de vreo 800-1000Ah, la 12V. Vreo 2000-2200 de EUR in acumulatori, cum zicea si Skyspy.

Alta componenta va fi un panou solar modest, de vreo 100-150 watt, care sa dea o medie de 10-20 kwh/luna. Nu e mult dar poate asigura din cand un cand un "finish" la incarcarea acumulatorilor, caci peste o anumita capacitate (90% parca) e bine sa fie incarcati incet, la curenti mici, iar folosirea motogeneratorului mult sub puterea sa nominala ar fi o risipa de combustibil.

Eventual si o eoliana relativ modesta care sa suplineasca iarna lipsa de soare si care sa mai contribuie cu inca 10-20kwh pe luna.

Consumul de combustibil, considerand toate pierderile (eficienta generator, baterii, invertor) il estimez la vreo 0,5 litri ulei/ kwh consumat (sau 10000 lei/kwh). Consumul anual de ulei ar fi de vreo 450 litri daca ma multumesc cu 100kwh/luna si vreo 750 daca voi avea nevoie de 150 kwh/luna. Asta inseamna intre 9 si 15 milioane, care mi se par ok avand in vedere ca la apartament cheltui peste 20 milioane pe an pe curent + intretinere (apa si apa calda, fara incalzire spatiu).

Costul investitiei il estimez pe la vreo 5000 de euro (+munca), cu vreo 3-4 mii in plus fata de cat ar fi bransarea electrica. Poate ca-i mult, poate ca-i putin... depinde din ce directie privesti lucrurile.

Dupa un an, notand (inregistrand) zilele productiile din vant si soare voi avea o imagine mult mai clara despre cat pot sa obtin de la vant si soare (sau daca merita sa investesc in plus) adaugand panouri solare sau o eoliana mai mare.


P.S.

Apropos de baterii, am vazut azi bateriile astea care fata de cele pe plumb curente vor fi cica de 4x mai usoare, vor putea fi incarcate de 7 ori mai rapid si de doua ori mai durabile. Vestea e buna pentru automobile electrice daca se adevereste si pretentia ca vor fi de 10 ori mai ieftin de produs decat LiPo echivalente.
0

#71 Useril este offline   Champ 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 221
  • Inregistrat: 08-June 05
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu

Postat 22 December 2006 - 10:27 AM

p990i, la 20 Dec 2006, 22:15, a spus:

Cel mai mic pret gasit pana acum este de 3.29 Eur/W, dar tensiunea panoului este de aprox. 70V.

Felicitari tuturor pentru modul de abordare a problemelor!

p990i, te rog spune-ne si noua unde ai gasit acest pret ca sunt interesat. Daca nu-ti convine tensiunea de 70V,faci foarte simplu un invertor DC-DC pt 12V sau cat ai nevoie.Eu cred ca renteaza,chiar daca pierzi putin din randament.

Cu stima
Dan P

Aceasta postare a fost editata de Champ: 22 December 2006 - 10:29 AM

0

#72 Useril este offline   p990i 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 218
  • Inregistrat: 18-November 06

Postat 22 December 2006 - 07:44 PM

Preturile le-am obtinut de la www.energiebau.de , dar problema este ca pe site-ul lor nu apar preturile. Am tot vorbit cu ei pe mail, imi facusera o oferta care includea panouri de 4,54Eur/W, dar intr-un final am primit lista completa cu preturi, iar pentru comenzi mai maricele am siguranta ca pot negocia putin preturile. Daca cineva este interesat de lista pot pune fisierul aici, dar nu stiu daca este vreo restrictie privind chestii similare cu drepturi de autor (firmele din Germania cu care am vorbit nu prea dau preturile, nu stiu motivul, probabil se gandesc ca esti de la concurenta s.a.m.d.). In fine am mai vorbit si cu alte firme si sa vad ce mai scot, ca tot vin aici sa anunt.
Legat de alegerea panoului dintre zecile de modele cu preturile aferente pe care le am in acea lista am facut un excel in care am calculat mai multe variabile printre care si una care este legata de pretul per watt si randament; relatia este randament / ( pret/watt * 5 ), adica acest coeficient l-am considerat direct proportional cu randamentul (cu cat mai mare cu atat mai bine) si invers proportional cu pretul watt-ului (cu cat mai mare cu atat mai rau) si am dat pondere de 5:1 pentru pret. A rezultat castigator KC 200 GHT-2 200 W pe cand panoul cu 3,29Eur/Watt ma costa mai putin dar imi ocupa mai mult decat dublu ca suprafata si se afla (dupa relatia de dinainte, undeva jos), plus faptul cu tensiunea care va trebui coborata la ceva mai omenesc probabil 24, pentru ca pe 12-24 poti gasi panouri peste tot pentru a suplimenta necesarul, si nu mai ai nici pierderi prin conversie din 70 in 24. Ideea este simpla: exista un singur castigator, dar daca mai sunt si alte aspecte de luat in seama va rog sa mi le impartasiti pentru a tine cont de ele.
Despre suprafata mare si urmarirea soarelui:
1) Urmarirea soarelui aduce beneficii de necontestat deci va trebui realizat
2) Felul cum se vor pune panourile este problema: daca le pui pe toate intr-un panou mare te vei lupta cu vantu' (nu sorin ovidiu...), daca le lasi spatii ca sa treaca aerul va trebui sa ai in vedere sa nu se umbreasca, si deja daca lasi spatii intre ele randamentul panoului devine exact la fel de important ca si pret/watt, poate chiar inmultit cu 2. M-am gandit astazi la o varianta dar zau daca stiu ce material sa caut si aici poate ma ajutati tot voi: panoul poti sa-l faci unul mare "all inclusive" dar sa fie acoperit de o chestie din sticla, varianta mai ieftina fiind ceva cubic iar varianta mai scumpa dar si avantajoasa o cupola; mai avantajoasa pentru ca: atunci cand va ninge, zapada se va putea prelinge fara sa astupe panourile lasand lumina sa se transforme in curent, oricum va trebui folosita o tehnica probabil tot solara de incalzire a interiorului cupolei sau cubului, pentru a ajuta la alunecarea zapezii; probabil faptul ca panourile sunt inchise la culoare si cosmelia din sticla este izolata in interior va fi mai cald si zapada va mai aluneca, in fine asta este o idee bruta pe care o prelucram ulterior. Intrebarea este din ce material sa faci cosmelia? Sticla, plexiglas, etc.? Trebuie luat in calcul gradele de reflexie si daca cumva materialul respectiv influenteaza intr-o masura mai mare infrarosiile sau alte radiatii care sunt folosite de catre panou pentru generare de electricitate. Un alt avantaj al acestei cupole ar fi protejarea panourilor impotriva ploii, grindina, agentilor nocivi (praf) etc. chiar daca producatorii sustin perioadele respective de functionare te asiguri ca panourile tale au avut conditii.
Ma bucur ca sunt oameni care au cunostinte in divesre ramuri si puse cap la coada ne putem ajuta reciproc.
Craciun fericit :rolleyes:
0

#73 Useril este offline   ctotth 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 985
  • Inregistrat: 22-April 04

Postat 23 December 2006 - 12:09 AM

Conteaza asa mult randamentul - faptul ca ocupa +/- 50 suprafata?

Un factor de luat in seama este si durata medie de viata. Monocristalinele sunt mai scumpe dar au viata mai lunga. Cu "sera" in care vrei sa le bagi... posibil ca cheltuiala sa nu justifice castigul, ca adaugi un sistem de urmarire si transparenta geamului e pe undeva la 80-90%.

Poate doar se le stii mai in siguranta, ca o furtuna cu grindina cat oul nu le sparge..

Aceasta postare a fost editata de ctotth: 23 December 2006 - 12:20 AM

0

#74 Useril este offline   bizu 

  • ---
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 996
  • Inregistrat: 14-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodele

Postat 23 December 2006 - 08:41 AM

apropo de siguranta; ziceai ca locatia este izolata...
cred ca ar trebui sa tii un "ochi" pe ele mai tot timpul.
eu sunt patit si acum, din paranoia locul se transforma in fort knox, nu-i vorba ca-mi si place sa ma joc cu chestiile astea, dar in mod sigur au utilitate.

Craciun Fericit tuturor!

bafta
0

#75 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 23 December 2006 - 09:47 AM

ctotth, la 23 Dec 2006, 00:09, a spus:

,
Poate doar se le stii mai in siguranta, ca o furtuna cu grindina cat oul nu le sparge..

O grindina cat oul sparge prima data sticla de protectie si dupa aceea panoul.Desigur, ca se pot asigura contra furtului sau intemperiilor naturale dar asta le impinge
pretul mult in sus spre nerentabilitate pentru omul de rand.

Am citit undeva, dar nu bag mana-n foc,ca daca acoperi panoul fotovoltaic cu ceva material transparent ii scazi randamentul la 50%.
A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#76 Useril este offline   p990i 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 218
  • Inregistrat: 18-November 06

Postat 23 December 2006 - 11:49 PM

Si asta tot pentru a plimba informatia de la unul la altul (cu tot cu acceptul persoanei respective):
"I don't think you want to worry too much about the particular technology
> unless you are limited for space. They all generate electricity and the
> main thing you want to consider is price although you need to add in
> the costs for mounting them .The lower efficiency ones will occupy
> more area for the same power rating and may need more mounting
> hardware.
>
> ?4.1/W seems like a good price. The scarcity of pure silicon
> has driven the price up for the last two years. The scarcity will
> not ease until 2008 when some big new factories making
> pure silicon begin production. Since Germany installed more
> photovoltaic capacity last year than the rest of the world put
> together and they manufacture panels there, it is likely that you
> will find the best price there.
>
> Not many large panels are sold directly to the customer in the UK.
> This is because most large systems are connected directly to the grid.
> The UK is very densely populated and has a very extensive electrical grid.
> Nowhere in England is more than 8km from a tarred road and only a tiny
> number of houses in the UK are not connected to the grid
> Nearly all systems not connected to the grid here are for uses
> such as boats and caravans. These tend to be less than 100W.
> To connect to the grid in this country requires that the system
> is fitted by someone who is certified as competent to do so. In addition,
> the Government offers grants of about 50% of the cost but to obtain the
> grant the whole system must be obtained from one of a small
> number of firms that are approved by the Government. Few people
> are willing to go without the grant to save money by buying their
> own panels.
>
> The system that I have (see attached photo) was supplied by
> Solar Century. This is a company set up by a Jeremy Leggett,
> a prominent environmental campaigner, who used to be chief
> scientist for Greenpeace and has written books such as 'Half Gone'.
> The system has 15 panels from Sanyo at 190W each. Sanyo use
> an unusual hybrid technology. They have a monocrystalline n-type base
> covered with a very thin intrinsic silicon layer and over that an amorphous
>
> p-type layer.Sanyo are second in the silicon efficiency competition just
> behind
> Sun Power Corp. Sanyo now offer 210W in 1320 x 895mm panel
> and Sun Power offer 220W in the same size panel. Sun Power's
> special feature is that both contacts are on the back which means
> there is no metal grid on the back. Some people like the look of this
> better and you can get completely black panels. I suspect however
> that for you price is the most important factor.
>
> You say that you will not be connected to the electricity grid in
> your new house. If you are going to supply all your electricity
> from photovoltaic panels you will need to store electricity.
> The cost of storage will probably be as much as the cost
> of the panels unless you have a cheap way of doing this.
> If you use rechargeable lead acid batteries and restrict the
> discharge to 80% of capacity to prolong their life you
> will probably pay about ?400 per kilowatt hour of storage
> and may be more for the ones designed for solar systems
> with a long cycle life. Even to smooth out the day to night
> variability you will need 6 or 7 kilowatt hours of storage
> for every kilowatt of photovoltaic power. That is about
> ?2600 for batteries for every kilowatt of photovoltaic panels
> You may need even more if you use a tracker and get
> more power per day. To smooth over a few cloudy days
> in a week you will need two or three times as much
> storage. This will bring the price up to ?6000 per kilowatt of
> panels
>
> If you want to store summer power for winter use you will
> need many times more storage and the price of the batteries
> will become the main cost of the system. Because
> Romania is further south than the UK you will get
> less variability between winter and summer. My map
> shows that Romania has about 5.5 times as much
> sunlight in June as it has in December. In the South
> of the UK were I am the ratio is about 8.5 (see attached log)
> It also shows you will get about 35% more sunlight per year
> in total than we do so I would expect that you would get
> about 1250kW hours per year per kilowatt of panels for
> a fixed south facing system tilted up at the ideal angle.
> The figure in the south of the UK is about 950kW hr
> per year and I get about 870kWhr per year (2400kWhr
> from a 2.75kW system) because I face nearer south east.
> To store just 15% of your annual power from the summer
> to use in the winter you will need to store 187kWhr of
> energy for every kW of panels. To store it with batteries
> will cost about 18 times the cost of the panels. Also
> batteries do not last as long as photovoltaic panels.
> Most lead acid batteries last no more than 2000 cycles
> at 80% discharge and the cheaper ones are worse than this.
> There are other battery systems that last longer such as
> lithium-ion but at present they are much more expensive.
> Is there a mountain close to the house that you can pump
> water up to give a pumped storage system?
>
> You say you are thinking of using a tracking system for cloudy
> days. With diffuse light there is not so much to gain with a tracker
> They are more of an advantage in direct sunlight. At my latitude
> a tracker would produce about 40% more electricity over the year,
> if the geometry of the sun were the only factor. However, in
> the UK, the early mornings and evenings tend to be more cloudy
> than the middle of the day and this greatly reduces the advantage
> of a tracker system. In places like Arizona where there is very little
> cloud they are more of an advantage. I am only thinking here of
> non-concentrator systems. For the systems that I was talking about
> on The Oil Drum that use lenses or mirrors to concentrate the sun
> several hundred times, trackers are essential.
> ,
> Which ever way you do it Photovoltaic systems are expensive.
> I would strongly recommend that you only use electricity for those
> things that must have electricity. Solar thermal systems are
> a much cheaper way of heating water than photovoltaic produced
> electricity. Money spent reducing the amount of electricity you use
> will probably be a much better investment than on a bigger photovoltaic
> system.
>
> I hope this helps and the best of luck with your new house
> and welcome to the EU
>
> Best Regards
> Nick Rouse"

Mi-a facut o recomandare asupra unor panouri Sanyo http://www.sanyo.co....t_e/module.html si a subliniat importanta unui alt parametru al panourilor: influenta temperaturii asupra puterii generate:

"Hello Ghica,
Please use my text, I am pleased to be of some help.
I see the Euro symbols don't seem to have transmitted properly. I see also that I said the SunPower cells don't have a metal grid on the back, I meant on the front.

I had heard of the lead acid batteries using carbon but your link gave me a better idea of what they are doing.
Since they are still lead acid the active part of the electrodes must still be lead and lead dioxide but it looks like they are going to imbed these in porous carbon instead of grids of lead-antimony alloy.This will make it lighter but the claims they are making are more than I would have thought this change would make. We will have to wait and see if they can achieve this in production.


The Kyocera panels look excellent value for money The efficiency of 14.17% compares with the Sanyo HIT215W gives 215W in 1.24m² which is 17.20% http://www.sanyo.co....t_e/module.html
and the SunPower SPR-220 gives 220W in 1.24m² which is 17.68% http://www.sunpowerc...pdf/SPR-220.pdf

One of the advantages that Sanyo claim is that the output of their panels does not drop as much as their competitors when the panel gets hot. Sanyo say the output power of their panels drop 0.39% /°C. The power from the Kyocera panels loaded at the maximum power point of the V/I curve appears to drop at about 0.45% /°C

Thanks for the link to the maps. I have good ones of the UK for optimal angle panels and not so good ones for the world for horizontal panels. The link you sent me was gave much better resolution and optimal angle graphs. It is very sunny near Babadag and everywhere in Romania is at least 18% better than the sunniest bit of the UK, the south west tip,

Best Regards
Nick Rouse"
0

#77 Useril este offline   ctotth 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 985
  • Inregistrat: 22-April 04

Postat 24 December 2006 - 12:51 AM

p990i

Daca esti pe langa Babadag/Tulcea ai vant ca lumea, mai ales iarna cand nu e soare suficient - deci nu ai nevoie sa-ti supra dimensionezi panourile solare pentru cea mai proasta perioada a anului.

De fapt sunt cam zapacit, mai devreme ziceai ca vrei sa-ti faci casa langa Bucuresti, dar englezul pomeneste ceva de Babadag.

Daca n-ai relatii la sf.Petru sau mai sus, motogeneratoru e oricum necesar iar unul diesel te ajuta cu un cost acceptabil sa reduci din marimea acumulatorilor si a panourilor solare.

Daca poti sa mentii consumul lunar la 150kwh din care obtii 70-100 din solar si eolian, cei 50-80 kwh/luna din diesel cu ulei ar avea un pret destul de rezonabil 500mii - 1 milion. In plus, din functionarea motorului mai scoti cu o instalatie simpla un bonus de vreo 60-120 kwh/luna in apa calda, suficient pentru un uz moderat.

cezar
0

#78 Useril este offline   p990i 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 218
  • Inregistrat: 18-November 06

Postat 24 December 2006 - 01:02 AM

=)) :))
Foarte tare faza! Eu sunt din Bucuresti si-mi fac casa tot aici, insa era o remarca cum ca la Babadag este zona cea mai iluminata de soare (ca si varf al Romaniei dpdv al iradiatiei solare).
Intre timp am mai gasit un site interesant unde aveti cred ca toate panourile fotovoltaice din lume pentru consumer, evident, cu puterile de laborator si cele mai apropiate de realitate.
Am atasat un tabel cu primele 363 de panouri, restul continui maine ca m-a zapacit cat am scris, si se observa diferente de peste 10% intre ele, asa ca vor trebui alese bine fir-ar mama lor sa fie :D

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-8-1166914935.jpg

0

#79 Useril este offline   Daktari 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 23-December 03

Postat 14 January 2007 - 02:59 PM

IMHO:

Panourile fotovoltaice asa cum sunt ele construite acum sunt o mare pacaleala. Preturile lor sunt mentinute artificial ridicat tocmai ca sa nu le cumpere toata lumea. Sa le consideri o varianta ecologica este si mai mare prostie. La fabricarea lor se foloseste mai multa energie decat vor produce ele vreodata. La valorile de insorire de la noi mai mult nu lucreaza decat lucreaza, la Babadag, Poplaca sau Sighetul Marmatiei. Faptul ca nu dau energie decat atunci cand vor ele este un handicap major in opinia mea. In plus, sistemele de stocare a energiei n-au nici in clin nici in maneca cu cea mai vaga idee de ecologie. Credeti-ma ca stiu despre ce vorbesc. Stau in Baia Mare si stiu ce inseamna si fabricarea acidului sulfuric si producerea plumbului. Mai mult, bateriile cu plumb nici pe departe nu tin atat cat zic reclamele, oricat ar fi ele de sofisticate. Apoi, nimeni nu a pus la socoteala randamentul lor. Orice incarcare si descarcare nu se face la eficienta 100%, aici survenind alta pierdere. De descarcarea lor in gol sa nici nu mai vorbim. Singura aplicatie solara viabila din punct de vedere al pretului si ecologiei in prezent este cea de incalzire a apei calde si eventual preincalzirea apei pentru o centrala termica in lunile de toamna si primavara, cu ajutorul panourilor solare termice, care au un randament destul de acceptabil si pretul nu este foarte mare. Si cu cat sunt mai simple sunt mai robuste si cu viata mai lunga. DPDV al incalzirii, centralele pe lemn/peleti/brichete/porumb cu tancuri de acumulare si automatizare a incalzirii sunt cele mai ecologice, ieftine si ofera un grad mare de autonomie. Pentru energia electrica casnica reteaua renel este deocamdata cea mai buna solutie. Daca vorbim de electricitate pentru o casa izolata in varful muntelui, atunci un generator de 2-4 kva (folosire intermitenta) este ideal dpdv al costului pe kwh, chiar incluzand investitia. Pentru o casa permanenta nelegata la retea, atunci merita un sistem integrat de co-generare diesel pe uleiuri vegetale. Chiar facut artizanal. IMHO.
Doctoru de oase, voi sa nu le rupeti, chiar daca el le coase !
0

#80 Useril este offline   omuldeaur 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 03-July 06

Postat 15 January 2007 - 12:59 AM

Ideea cu baloti este buna,daca ai in vedere o prima de asigurare(se practica),investitia se scoate.
0

#81 Useril este offline   ctotth 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 985
  • Inregistrat: 22-April 04

Postat 23 January 2007 - 08:38 PM

salut,

omuledeaur, nu am inteles care-i treaba cu prima de asigurare.

Daktari,

Mai sunt si alte aplicatii solare, cu aer cald. De ex se pot usca lemne, cereale, fructe, legume si ciuperci.
Si aerul incalzit solar e bun pentru incalzirea spatiului, mai ieftin decat panouri cu apa calda.

http://www.builditso...ts/Projects.htm

---
Un generator diesel poate consuma multisor fara acumulatori. De ex. mult timp am consum minim - de ex. un neon de 13watt aprins, sau deloc. Ce face generatorul atunci? invarte alternatorul in gol la 50hz?
Pierde si acumulatorul din energie dar cred ca e mai ineficient sa folosesti un generator de 3000 watt pentru a produce sub 200.

Despre baterii... eu tot asist la alte discutii cu diy-eri care se lauda ca stau off-grid cu baterii vechi de 15 ani. E drept ca-s baterii de 2V pentru deep discharge si le trateaza cu respect, dar cica se poate.

In situatia asta (generator + baterii + invertor) rolul unui panou fotovoltaic sau eoliene micute este nu atat sa asigure o cota importanta din consum ci sa umple bateria pe ultimii 5-10% din capacitatea nominala. Atunci se recomanda incarcare lenta la curenti mici care din nou ar duce generatorul intr-un regim ineficient.
0

#82 Useril este offline   p990i 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 218
  • Inregistrat: 18-November 06

Postat 23 January 2007 - 10:34 PM

Cred ca toti suntem cat de cat cu capul pe umeri sa ne dam seama ca acele panouri cand au fost construite nu au fost ecologice, dar daca este sa o luam asa ar trebui sa ne impuscam reciproc la cat dioxid de carbon emitem in atmosfera, sau am vazut pe discovery ca, un factor care a contribuit la incalzirea globala este chiar, poate ai sa razi daca nu ai vazut emisiunea, capra; ce facem o impuscam si p-aia? Sunt asa zisele pierderi colaterale.
Acele panouri au fost produse si stau in depozite, rafturi, etc. este timpul sa-si intoarca aportul. Acumulatorii deasemenea aceeasi poveste, eu zic sa oprim toate masinile care le vedem pe strada si sa le scoatem acumulatorul. Generalizand: absolut orice produs pe care l-ai cumpara de la magazin a adus contributia sa la poluare/incalzire globala, numai prin simplul fapt ca el a fost transportat cu tir-ul sau ce-o fi fost hardughia respectiva.
Nu vreau sa fiu mai catolic decat papa, dar ideea o rezum in felul urmator: din instalatiile aflate pe proprietatea mea vreau sa iasa cat mai putin fum, si vreau chestii cu mentenanta apropiata de zero virgula.
Nu sunt ecologist pentru public, doar pentru sinea mea, nu fac parte din vreo organizatie green peace sau faze d-astea, dar pur si simplu vreau lucrurile subliniate mai sus.
Sunt la fel de constient ca pretul panourilor ar putea fi mai mic, dar dati-mi voi alte alternative long term.
Chestia cu randamentul panourilor, conform site-ului prezentat acum cateva pagini cu acele harti, reiese ca avem suficienta lumina pe teritoriul tarii noastre.
Daca exista vreo modalitate de a scoate electricitate din ceva, klumea, sunt dispus sa investesc pana-n 12.000 euro pentru casa mea. Casa o voi ridica peste cel putin un an, asta in caz ca nu obtin mariri peste bonusuri si alte alea, prea putin probabil vreo juma de an un an, asa ca pana atunci vad cum se aseaza treaba si cu acumulatorii aia pe carbon, panouri, etc. Oricum pot dimensiona instalatia cat sa-mi fac treaba cu ea, ca oricum pana-mi crapa acumulatorii o sa scoata baietii pe zarconiu (termen improvizat) si panouri solare de generatie gama care vor avea x avantaje, fapt care nu ma va opri sa suplimentez instalatia.
Oricum ar fi sunt perfect constient ca nu va fi super ok, si ca va trebui sa ajung la un compromis, si ca alegerile sunt dificile, calculele la fel, dar ma bucura faptul ca am alaturi o echipa de profesionisti pe care te poti baza http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/smile.gif
0

#83 Useril este offline   Daktari 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 23-December 03

Postat 28 January 2007 - 12:12 PM

@ctotth & p990i..

Ai dreptate cu aerul incalzit solar... am uitat de el, dar chiar anul acesta vreau sa construiesc o sera pentru uscat lemne, iarba si rumegus cu tatal meu, (care are incalzire centrala pe lemne). Lemnul verde daca este uscat bine poate castiga pana la 30 % putere calorica, ceea ce este imens imho. Masa vegetala uscata (oricare ar fi ea) are si ea putere calorica destul de mare, aproximativ 15000 kj/kg iar rumegus este berechet aici in jur (sunt trei gatere numai in satul lui). Necazul cu toate aceste surse este ca au un procent destul de ridicat de apa, care trebuie extras, si alt neajuns este ca trebuie presate cat de cat in masa cu o densitate destul de mare pentru a arde mai eficient. Sa cumperi o presa de brichete, chiar de serie mica este destul de scump, peste 10000 euro. Cu masinile de peleti este ceva mai ieftin, aproximativ 3000 E masina si 1500 E concasorul, pentru ca masinile de peleti nu functioneaza decat cu material foarte bine maruntit. Incercam acum sa facem artizanal o presa de brichete, dar este destul de cotoioasa treaba. Este nevoie de presiuni foarte mari (aproximativ 100 grade pentru a topi lignina din lemn si vegetale ). De pe terenul meu de 5500 mp am adunat asta vara o groaza de fan, care putrezeste si acum acolo. Tatal meu are si el un teren foarte mare, de pe care nici n-a cosit fanul si pe care il invadeaza alunii, deci o groaza de material bun de ars, atat timp cat e adunat, uscat si presat, asa incat sa nu mai trebuiasca sa cumpere lemn.
Personal, mi se pare ca a arde masa vegetala de proasta calitate este cel mai eficient din punct de vedere ecologic. Acea masa oricum va putrezi si va elimina o cantitate destul de mare de bioxid de carbon in atmosfera. In plus, acest carbon nu provine din rezervele de acum milioane de ani, ci chiar cel din atmosfera. Si oricum, tot energie solara inmagazinata este... :D
P990i ai si tu dreptate, nu putem sa ne rupem complet de combustibilii fosili sau sa ignoram tehnologiile care sunt mari consumatoare de energie, dar putem cat de cat sa incercam sa scadem din consum izoland casele, construind mai putin si mai eficient, si folosind resursele locului. Sunt convins ca si abordarea mea si a ta au si parti bune si neajunsuri, importanta este intentia si dorinta de a face ceva in acest sens. Ce n-am inteles eu din abordarea ta este metoda de incalzire pe care vrei aplici, pentru ca incalzirea si apa calda consuma o groaza de energie pentru o casa.
Lansez cu aceasta ocazie o provocare: idei pentru o presa de brichetat material vegetal folosind materiale la indemana sau refolosibile (parti de masini dezafectate, etc) Pricipiul de baza este al unui piston care preseaza materialul fortandu-l printr-o trefina cu diametrul mai mic decat al cilindrului. Sau poate ca va ganditi voi la ceva mai bun ??
Doctoru de oase, voi sa nu le rupeti, chiar daca el le coase !
0

#84 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 28 January 2007 - 05:00 PM

Decat sa dai atitia bani pe presa sau sa te necajesti sa faci unul care sigur nu va functiona ca unul industrial mai bine adapteaza cazanul pe rumegus in flux continuu.
Ai nevoie de o spirala a lui Arhimede pentru transportul rumegusului din siloz la cazan si un mecanism "antifoc" care sa nu permita flacarii sa se intoarca din cazan i napoi spre siloz.

Se poate face cu un sistem de clapete care lucreaza alternativ.Si asta e realizabil 100%.Va mai trebui prevazut cu niste senzori de temperatura care sa decupleze cazanul in cazul cand se stinge focul.
A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#85 Useril este offline   ctotth 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 985
  • Inregistrat: 22-April 04

Postat 28 January 2007 - 07:51 PM

In pdf-ul asta e o soba de rumegus care merge si fara motorizare... rumegusul aluneca printr-o "palnie" in focar
http://www.bioenergyupdate.com/magazine/se...ate%2007-01.pdf

Din pacate nu dau detalii constructive.

-----

Un sistem foarte simplu de soba pe rumegus este o caldare de tabla, cu o gaura in fund, ridicata cativa cm de la sol (de ex. pe niste pietre sau caramizi). In ea se tine vertical un bat rotund de 3-4 cm diametru si se umple cu rumegus, batatorit bine in jurul batului. Dupa ce se umple se scoate usor batul a.i. sa ramana o gaura verticala in masa de rumegus. Se aprinde de la gaura de dedesupt. Prin gaura din rumegus se face tiraj a.i. arderea e destul de curata. Gaura creste in diametru pe masura ce arde rumegusul, cam cu 4-5 cm / ora. Presupun ca in rumegus pot fi amestecate ierburi si alte deseuri (talaj) de lemn atata timp cat se poate face gaura respectiva care sa ramana stabila.
(de ex. http://www.drechsler-forum.de/galerie/0120..._1136570684.jpg )

Pornind de la design-ul asta simplu se pot face chestii mai sofisticate cu capac, sistem de stocare sau recuperare a caldurii cos, etc..
Uite aici un design pe principiul asta, cu gaura conica: http://www.repp.org/discussiongroups/resou...w/ww2stove.html

Si inca unul - se vede prost dar cred ca se intelege...
http://sleekfreak.ath.cx:81/3wdev/VITAHTML...N1/SAWDSTOV.HTM

-------

Sunt curios daca la tara, in bucataria de vara, in loc de aragaz se pot folosi arzatoare de tipul asta micute de rumegus, facute din cutii de conserve de 1 litru.

-------

Altii ziceau ca folosesc cutii de carton de lapte,suc, etc.. - le indeasa bine cu rumegus/paie/talaj/hartie, eventual mai toarna putina glicerina (erau unii care faceau biodiesel "la butoi" - de acolo le ramanea glicerina) si le ard ca pe lemne in sobe normale.

--------

In sfarsit, pe e-bay-ul nemtesc am vazut niste prese ieftine pentru facut brichete din deseuri de hartie - se uda hartia ca sa se moaie, se preseaza intr-un fel de "caramida" si apoi se scoate la uscat. Pe langa hartie se poate adauga o anumita proportie de rumegus, paie, etc.. Totul e sa fie suficienta hartie in amestec a.i. sa mentina compacta bricheta.
0

#86 Useril este offline   p990i 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 218
  • Inregistrat: 18-November 06

Postat 29 January 2007 - 10:46 AM

Legat de panouri solare fotovoltaice, am primit o alta oferta de la o firma din Italia, iar pentru necesarul meu de panouri (2kW) pretul pe watt a coborat de pe la 4 eur/w la 3,4 eur/w, adica 12 panouri de 180w=2,16kW=7344 euro.
Pentru incalzire ma gandesc la panouri solare de incalzit apa, aer conditionat, o mica centrala pe gaz, un semineu, etc.
Voi studia si eu presele astea ca par interesante.
0

#87 Useril este offline   ctotth 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 985
  • Inregistrat: 22-April 04

Postat 29 January 2007 - 02:15 PM

p990i : Bun pret, presupun ca nu include TVA? Transportul cat este?

Doua panouri de 180 mi-ar da in medie vreo 40-42 kwh pe luna. Combinat cu un co-generator mic pe ulei vegetal, care iarna, cand nu e soare, sa contribuie si la incalzire. Eventual o mica eoliana care sa produca nu mai mult de 10kwh vara si 20 iarna, sa atenueze din variatia sezoniera a solarului. Adica sa obtin 60-80 kwh lunar din "alternative".

Am aflat ca renelul are si un abonament social in care primii 60 kwh consumati sunt la aproape jumatate de pret (pret de noapte). Deci ar fi numai 100000 de lei lunar.
Pot folosi cei 60 kwh din retea seara, sau in zilele proaste, cand nu produc din celelalte surse. Pot investi mult mai putin in baterii, care sa asigure doar o functie de backup pentru consumatori mici si absolut necesari, marind astfel mult viata bateriilor.

Deci daca-mi reduc consumul la 110-130 kwh lunar pot sa investesc in "alternative" decat pentru jumatate din acesta, cealalta jumatate luand-o foarte ieftin de la Renel

E??
0

#88 Useril este offline   p990i 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 218
  • Inregistrat: 18-November 06

Postat 29 January 2007 - 05:35 PM

Inca nu am intrebat de TVA, ieri seara am primit oferta, cu transportul nu-i o problema, ies afara an de an, avand si un consum mediu de 4,3% ceea ce-i un chilipir, deci nu-i problema cu transportul.
Intr-adevar faza asta cu renelul este super tare, in schimb eu avand o distanta pe care o consider mare pana la renel, as merge pe alternativ all the way.

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-8-1170084922.jpg

0

#89 Useril este offline   Silfax 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1450
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Gender:Male

Postat 29 January 2007 - 10:30 PM

Am vazut o chestie interesanta in nordul Suediei si care este folosita din plin si in Islanda... apa introdusa la adancimi de 100-150m si care iese la temperaturi de 100-110 grade. Sigur sunt locuri prin tara unde s-ar putea incerca asa ceva dar la adancimi mai mari. A auzit careva de asa ceva pe la noi?
...audaces fortuna iuvat...
0

#90 Useril este offline   p990i 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 218
  • Inregistrat: 18-November 06

Postat 30 January 2007 - 05:15 PM

Astept pareri despre acest gen de incalzire.
Intre timp ma tot chinui de cateva zile si nu gasesc o solutie: http://video.google.com/videoplay?docid=-8...+of+free+energy
Documentarul are 2 ore, dar merita vazut pana la capat, chiar daca nu aveti timp, si poate se gaseste cineva care poate da niste raspunsuri.
0

Arata acest topic


  • 17 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro