Modelism - RHC Forum: Energie alternativa ecologica - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 17 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »

Energie alternativa ecologica Pentru locuinta permanenta

#1 Useril este offline   p990i 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 218
  • Inregistrat: 18-November 06

Postat 09 December 2006 - 05:46 PM

Intre timp m-am apucat sa citesc un alt topic care se refera tot la energie dar se pune accent pe "arderea gazului" :D A fost doar o gluma.
Ideea este ca mi-am luat teren iar utilitatile sunt departe, aproximativ 300m, drept pentru care ma intereseaza foarte tare energia alternativa, durabila, si cat se poate de ecologica.
Pentru producerea curentului m-am gandit la panouri fotovoltaice si eolian chiar daca nu-mi convine a doua varianta. Pe langa astea 2 trebuie sa mai am ceva de back-up si o solutie pe care o utilizez la scara mica este incarcarea unui acumulator la bricheta de la masina pentru ca in fiecare zi, mai putin in week-end, merg cel putin 2-3 ore, Acest lucru va deveni o teroare daca stam sa ne gandim la caratul unor acumulatoare babane, dar pe de alta parte este pacat de Dumnezeu pentru energia creata de masina, ca ea sa nu fie inmagazinata cumva, si folosita. Si as vrea sa mai iau in calcul varianta unui grup generator dar pe care sa-l modific si sa mearga pe gaz sau altceva decat benzina sau motorina, cu destinatia finala de a economisi bani.
Pentru incalzire este o problema. Nu vreau sa ma racordez la gaz si nici butelie imensa sa pun in curte nu-mi convine, dar cum si energia electrica va fi scumpa nu o voi putea risipi cu una cu doua, asa ca totusi as folosi gaz doar pentru aragaz cu o butelie sa zicem normala. Pentru incalzit casa ma gandeam la panouri solare pentru apa calda si din conversie electro-termica. Am zis ecologic si am bagat in ecuatie grup generator, dar numai pentru cateva aspecte l-am bagat: ca solutie de back-up finala dar si pentru ca as putea face cumva sa iau caldura degajata de motor si sa o transport prin casa tot pentru a nu forta acumulatorii. Desi ma va costa mai mult vreau sa iau in calcul tot felul de variante de incalzit casa si anume sa fac si incalzire in pardoseala pentru ca ma gandesc eu ca va tine ceva mai mult acea caldura inmagazinata acolo. Tot pentru incalzit, iar acum ma refer la varianta electro-termo cea mai buna varianta pe care o vad este aerul conditionat, si uitandu-ma prin ultimul catalog de la LG am gasit modelul ES-H1264DM0 care are o clasa de eficienta pe incalzire de 4,46, adica consuma 0,82kW si genereaza caldura de 3,665kW. Cu toate astea, pe modul de incalzire are clasa C, asta inseamna ca ar fi loc si de mai bine. Panourile solare pentru apa calda nu-mi vor da caldura decat pe timpul zilei asa ca va trebui sa apelez si la o alta varianta, si am gasit boilere de 100l cu un consum de 1,5kW, dar poate sunt si variante mai bune. O centrala electrica parca am impresia ca are un sonsum destul de mare.
Pe plan global: va trebui sa optimizez fiecare coeficient si nu stiu in totalitate cum va trebui sa procedez, din acest motiv sunt convins ca unii dintre voi au o atractie mai mare asupra studiului acumulatorilor (iar acestia pot face recomandari asupra tipului, firmei producatoare, conditii de folosire/depozitare, etc.), altii asupra electronicii aici intrand controlere de incarcare, invertoare, panouri, generatoare; altii (sa dea Domnu') se pricep la constructii case si pot recomanda folosirea caramizii porotherm de marca x in detrimentul marcii y, si asa mai departe, ca in final sa stiu (sau sa stim, in caz ca mai sunt/vor mai fi, printre noi persoane care se afla in aceeasi situatie) ce va fi mai bine sa folosim. Daca exista macar un arhitect printre noi ma aplec respectuos si il rog sa isi dea cu parerea.
Tot ce inseamna energie solara fie ca este electrica sau caldura, va trebui optimizata la maxim, mai ales pentru ca iarna aceasta energie este cam zgarcita cu noi, drept pentru care consider ca este necesara folosirea unui sistem de urmarire a soarelui atat in plan orizontal cat si vertical. Ceea ce se poate face si acasa se va face, nu este mandatoriu sa fie produs de Panasonic sau mai stiu eu ce, pentru ca deasupra acestor probleme guverneaza banii, adica bugetul, care vreau sa fie tinut sub control.
Asa cum am zis la inceput voi continua cu lecturarea postului http://www.rhc.ro/forumrhc2/index.php?act=...ie+alternativa& Energii alternative BECC si daca se considera ca acest topic nu isi are rostul si ca totul se gaseste acolo se poate sterge, cu scuzele mele pentru deranj.
Cheers.
0

#2 Useril este offline   bizu 

  • ---
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 996
  • Inregistrat: 14-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodele

Postat 09 December 2006 - 06:09 PM

eu am trecut in ultimii doi ani prin acelasi calvar...
daca sarcina termica a casei este sub 5kW, electric de la renel e cel mai ieftin.
daca trebuie peste 5kW, gazul, natural sau lichefiat ramine cea mai ieftina varianta.
toate astea pe un orizont de timp de 10 ani; eu asa am calculat.
soarele da pe mp intre 400W iarna intro zi buna si 12...1400W vara.
ca sa folosesti soarele la incalzire si energie electrica; orice ai face 3...4kW tot iti trebuiesc; vei umple curtea cu panouri.
hai sa zicem ca o faci. te vei trezi vara cu un surplus de 10kW, ce faci cu ei?
eu unul am ajuns la concluzia ca energiile alternative vor deveni interesante dupa 2100 sau mai mult. dovada ca au ajuns si altii la aceeasi concluzie este faptul ca, aceste energii cu instalatiile aferente sunt populare in state unde primesti bonificatii importante de la stat adoptindu-le. totodata, preocuparile maxime se regasesc in statele in care restul bubelor au fost rezolvate si isi permit sa se preocupe de mediu intr-un fel ce pare pe alocuri paranoia.

mai vorbim...
bafta
0

#3 Useril este offline   p990i 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 218
  • Inregistrat: 18-November 06

Postat 09 December 2006 - 06:40 PM

Pai nu stiu care va fi consumul termic, dar casa as vrea sa fie de aproximativ 200mp, p+1. Functie de tipul materialelor folosite se poate determina necesarul de caldura, dar poate ma ajuta cineva cu aceste calcule. Nu am de gand sa umplu curtea cu panouri, ma gandeam sa iau panouri de aproximativ 1kWh, si daca ne referim la un panou cu o eficienta de 14,16% ar da o suprafata toatala de 7,1mp iar la o eficienta de 20% o suprafata de 5mp. Cum casa vreau sa o construiesc in 2008 ma gandesc ca poate panourile cu eficienta de peste 20% vor deveni ceva mai accesibile, in momentul de fata preturile fiind destul de ridicate. Pentru iarna ar fi interesant de facut o concentrare a energiei pe respectivii 5mp prin diverse metode (de ex. tip antena parabolica) si ma gandesc ca daca as pune un lighean de 3 ori mai mare ca suprafata tot ar da un randament final de cel putin 2x, adica din cei 400w tot ii ridici la 800w.
De asemenea m-ar interesa sa stiu de unde pot afla o harta cu intensitatea solara de-a lungul istoriei pe zona Bucuresti cat si pentru vant, impartite pe luni.
Putem lua in calcul tot felul de energii: geotermale si toate cele posibile.
Ca si consum electric sa zicem ca se va situa intre 100 si 150 kWh/luna. Vreau sa las o gaura in podeaua dintre parter si etaj 1 iar deasupra ei sa las un spatiu care va fi acoperit cu un geam astfel incat sa economisesc si energie electrica pentru iluminat.
Sunt dispus sa investesc si in hamsteri :D :D Just kidding.

Aceasta postare a fost editata de p990i: 09 December 2006 - 06:42 PM

0

#4 Useril este offline   benz 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 307
  • Inregistrat: 30-August 06

Postat 09 December 2006 - 07:08 PM

p990i, la 9 Dec 2006, 18:40, a spus:

Sunt dispus sa investesc si in hamsteri :D :D Just kidding.

poti sa investesti si in veverite. le pui in colivii care se rotesc si le cuplezi la un generator. Puterea o calculezi cu formula P= N/m. N = nr. veverite iar m=masa nucilor consumate/ora.
pamant, apa, foc si mult, mult aer!
0

#5 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 09 December 2006 - 08:01 PM

p990i, la 9 Dec 2006, 19:40, a spus:

Pai nu stiu care va fi consumul termic, dar casa as vrea sa fie de aproximativ 200mp, p+1.

daca ai folosi centrala termica normala ai avea nevoie de o centrala de aproximativ 30 de kw !!!
cauta cu google STAS 1907 ,sau da jos de aici programul biltterm

Aceasta postare a fost editata de SILVIU66: 09 December 2006 - 08:02 PM

flying is my life...
0

#6 Useril este offline   marius10 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-January 06

Postat 09 December 2006 - 09:14 PM

benz, la 9 Dec 2006, 19:08, a spus:

p990i, la 9 Dec 2006, 18:40, a spus:

Sunt dispus sa investesc si in hamsteri :D :D Just kidding.

poti sa investesti si in veverite. le pui in colivii care se rotesc si le cuplezi la un generator. Puterea o calculezi cu formula P= N/m. N = nr. veverite iar m=masa nucilor consumate/ora.

BETON !
Esti tare de tot ...am ras cu lacrimi !!
Felicitari pentru idee !
0

#7 Useril este offline   p990i 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 218
  • Inregistrat: 18-November 06

Postat 09 December 2006 - 11:05 PM

Alternatorul de la masina cum functioneaza? Are cumva si niste borne de excitatie? Sau doar scoate curent?
Cum as putea calcula o elice? Niste date tehnice ale unor alternatoare as putea gasi undeva?
Miscarea asta a vantului poate fi convertita printr-un procedeu practic in caldura, pentru a evita o conversie miscare-electric-caldura?
0

#8 Useril este offline   benz 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 307
  • Inregistrat: 30-August 06

Postat 09 December 2006 - 11:14 PM

p990i, la 9 Dec 2006, 23:05, a spus:

Miscarea asta a vantului poate fi convertita printr-un procedeu practic in caldura, pentru a evita o conversie miscare-electric-caldura?

se poate. alergi contra vantului pana te trec transpiratiile
pamant, apa, foc si mult, mult aer!
0

#9 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 09 December 2006 - 11:34 PM

Io zicsa te legi la renel ca e mai rentabil.Zicea cineva pe un alt forum ca ar cere cam 22.000 de euro pe km. de racordare.In cazul tau ar fi vreo 7200 de euro.Daca ai
avea si un vecin cu care sa imparti cheltuielile ar iesi si mai ieftin.
Energiile alternative sunt o varianta extrema cand nu te poti lega la renel.Ele sunt o faza de compromis pana cand se va descoperi fuziune nucleara sau alta sursa de
energie ieftina cum au fost cele fosile pana in prezent.

Ca si recomandare ti-as sugera sa pui accent pe metodele pasive de economisire de energie.Aici in primul rand la o izolare foarte buna a constructiei.
A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#10 Useril este offline   p990i 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 218
  • Inregistrat: 18-November 06

Postat 09 December 2006 - 11:43 PM

Casa oricum va fi din caramida de calitate, izolata, va fi si duplex, caldura prin pardoseala, etc.
Totusi as fi vrut sa dezbat acest subiect pentru ca este demn de luat in calcul pentru cazul in care nu exista utilitati, dar cand vad ca exista animatori pe aici care se rezuma la a face caterinca probabil voi cauta in alta parte eventuale raspunsuri. Multumiri celor care au oferit si raspunsuri la subiect.
0

#11 Useril este offline   Big 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1640
  • Inregistrat: 30-May 02

Postat 10 December 2006 - 12:28 AM

Eu as merge pe doua directii clare: asa cum a zis si SkySpy o zidarie bien aleasa si bine gfacuta gen ytong de exemplu, cu termosistem de polistiren sau vata bazaltica. Minim 10cm.

Ca sursa de incalzire de curand am vazut sistemul pompa de caldura. Sunt doar cateva in ro la ora asta dar pare a fi o solutie ... Raman de vazut exact cat curent electric papa respectiva pompa, ca teava a inghitit cam 1.5 km.

ca si tzucatzi.
bigKW
FROGS CAN FLY!
0

#12 Useril este offline   ctotth 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 985
  • Inregistrat: 22-April 04

Postat 10 December 2006 - 01:27 AM

@p990i,

Daca folosesti pompa de caldura geotermala atunci ai nevoie de bransament la reteaua electrica, pentru ca iarna consumul va fi serios (peste 1000 kwh/luna) si nu-ti vei permite sa produci atata cu alternative.

---

Legat de productia in casa de electricitate:

Costul unei investitii in energie alternativa este dat in primul rand de nivelul de economie care poti (esti dispus) sa-l faci. O familie se descurca si cu 50-80 si cu 300-500 kwh (electrici) pe luna, numai ca diferenta de pret intre cele doua variante este foarte mare.
Ca exemplu un panou fotovoltaic de 100 de watt (ce poate costa intre 400 si 800 EUR) iti va produce in medie vreo 15kwh/luna, dar iarna probabil mult mai putin de 10kwh.

Trebuie sa iei in calcul si baterii pentru stocare (pretul si uzura acestora). Cu baterii auto nu merge, nu-s facute pentru incarcari-descarcari ample repetate. Sunt baterii speciale care duc mii de incarcari descarcari de 50%, si rezista peste 15 ani intr-un regim de exploatare care ar termina o baterie auto in doua-trei luni. Capacitatea necesara a bateriilor depinde - din nou - de cat coborat esti dispus sa mentii consumul.

Oricum ai nevoie de un grup electrogen, preferabil Diesel pentru ca poate fi facut sa functioneze cu ulei vegetal (care poate fi obtinut la pret semnificativ mai mic decat motorina), e mult mai fiabil decat motogeneratoarele pe benzina si consuma mult mai putin combustibil decat acestea pentru fiecare kwh produs. Oricum asteapta-te ca un kwh produs de motogenerator sa fie de 2-5 ori mai scump decat cel de la reteaua nationala.


Daca te bransezi la retea, pretul initial va fi acelasi indiferent de cat vei consuma, iar pe parcurs vei fi mai liber sa faci alegeri privind economiile.

------
Relativ la incalzire, iti recomand:
1. Super izolatie la casa.
2. Incalzire pasiva solara. Asta este o solutie arhitecturala, casa trebuie proiectata cu geamuri f. mari orientate in asa fel incat sa fie insorite iarna si umbrite vara.
3. Alegerea unui sistem de incalzire corespunzator

Daca 1 si 2 iti reusesc casa ta va necesita poate un sfert din energia unei case normale cu aceleasi dimensiuni, astfel incat devine mai putin critic ce alegere faci la punctul 3.

Un sistem CHP (cogenerator) merita luat in seama - acestea sunt discutate pe subiectul cu energii alternative BECC.
Dar poti sa te gandesti, macar pentru o faza initiala si la variante de incalzire care pot fi foarte avantajoase dpdv al costului de exploatare de exemplu sobe pe rumegus, aschii (deseuri) de lemn sau pe ulei uzat (alimentar sau de motor) daca ai acces facil la astfel de "deseuri".
----

Privitor la doua intrebari ale tale:
In zona Bucurestiului soarele straluceste undeva intre 2000 si 2200 de ore pe an. Nu-s prea utile primele 1-2 ore ale diminetii si nici cele ale serii. Poate te poti baza pe 1500-1800 de ore pe an "productive". In sezonul rece sunt desigur mult mai putine disponibile ca ziua e mai scurta, norii mai desi... (Basescu s-a exprimat foarte corect)

Vantul in zona Bucurestiului nu prea stiu cat sa fie... greu de gasit informatii. Poate cineva de pe forum care are legaturi sau lucreaza in aviatie ar putea sa ne ajute... Banuiesc ca media anuala e destul de saracacioasa, undeva sub 4m/sec. Iarna e in general semnificativ mai mult vant.

cezar

Aceasta postare a fost editata de ctotth: 10 December 2006 - 01:42 AM

0

#13 Useril este offline   bizu 

  • ---
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 996
  • Inregistrat: 14-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodele

Postat 10 December 2006 - 08:04 AM

apropo de ce zice "se poate si asa" despre pretul racordarii la renel;
eu am avut 180m de bransament si am procedat asa:
am solicitat tablou de bransare la sosea dupa care am executat in regie proprie santul si am ingropat cablu cyaby dimensionat pina la mine. o firma agreata mi-a dat ok ul pe bransamentul executat de mine si ei au montat cutia pe stilp si au facut bransarea, inclusiv impamintare.
toata distractia m-a costat un pic peste 1000 euro + cheltuielile bransamentului facut de mine. eu am ales trifazic dar daca mergi pe mono, te poate costa chiar mai putin.
cauta mai intii o firma agreata care te poate ajuta.
cauta oameni normali care te pot ajuta cu santul.


bafta
0

#14 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 10 December 2006 - 11:18 AM

bizu, la 10 Dec 2006, 08:04, a spus:

.
cauta oameni normali care te pot ajuta cu santul.


bafta

Io zic sa caute un excavator ca iese mai ieftin si mai repede. :D :D
A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#15 Useril este offline   ctotth 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 985
  • Inregistrat: 22-April 04

Postat 10 December 2006 - 12:53 PM

bizu, la 10 Dec 2006, 08:04, a spus:

apropo de ce zice "se poate si asa" despre pretul racordarii la renel;
eu am avut 180m de bransament si am procedat asa:
am solicitat tablou de bransare la sosea dupa care am executat in regie proprie santul si am ingropat cablu cyaby dimensionat pina la mine. o firma agreata mi-a dat ok ul pe bransamentul executat de mine si ei au montat cutia pe stilp si au facut bransarea, inclusiv impamintare.
toata distractia m-a costat un pic peste 1000 euro + cheltuielile bransamentului facut de mine. eu am ales trifazic dar daca mergi pe mono, te poate costa chiar mai putin.
cauta mai intii o firma agreata care te poate ajuta.
cauta oameni normali care te pot ajuta cu santul.


bafta

Salut,

Si terenul pe care ai facut santul al cui este?

cezar
0

#16 Useril este offline   bizu 

  • ---
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 996
  • Inregistrat: 14-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodele

Postat 10 December 2006 - 01:15 PM

caz particular.... al meu.
uite ca la asta nu m-am gindit.
ar fi mers eventual numai pe santul comunal.
0

#17 Useril este offline   p990i 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 218
  • Inregistrat: 18-November 06

Postat 10 December 2006 - 04:12 PM

Problema este ca inca nu am fost la primarie sa vad concret cum este impartit terenul pe acolo, ca in mod sigur daca pe undeva are nu stiu cine teren, poate nu cad la invoiala sa trag cablu prin curtea lui. Daca am "bafta" asta, va trebui sa ma leg din alta parte unde distanta ochiometrica este cam 1km.
Casa in mod sigur va trebui calculata pentru un consum minim de energie, prin materialele folosite, prin asezare, prin faptul ca va fi duplex cu al meu frate, cu inca 2 pereti "inveliti" de garaje iar pe timpul iernii zapada si vantul vor batea in garaje si nu direct in peretii casei, s.a.m.d.
Legat de acumulatori in mod categoric nu voi folosi auto, ci voi apela la heavy duty and long cycle s*its.
Ma gandesc sa folosesc si tavan fals ca intre cel fals si cel real sa trag instalatie de incalzire.
Sunt perfect constient ca acei acumulatori vor imbatrani, o parte din componente vor fi afectate de-a lungul timpului ca doar nu sunt din aur ;) etc. dar trebuie sa ma gandesc si la asemenea variante pentru cazul in care tragerea curentului va fi scumpa.
In orice caz, de amorul artei si tot voi folosi si energie alternativa chiar daca ma voi racorda la renel.
Daca aveti niste link-uri cu diverse preturi la panouri solare, acumulatori, controalere, centrale, etc. va rog sa le postati pentru a vedea si un pret relativ final.
Soarele il voi lua in calcul pe perioada de iarna, ca pe aia de vara nu-i problema. Vantul ma doboara ca aici habar nu am de niste date statistice sa vad cum a fost de-a lungul timpului.
Undeva ar trebui sa existe niste tabele, si in cazul imposibil in care nu ar fi, nu-mi ramane decat sa fac eu unul, ca pana-n 2008 culeg suficiente date zi de zi :D
0

#18 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 10 December 2006 - 10:17 PM

Sa-ti dau niste idei constructive desi in Romania nu cred ca s-ar gasi o firma care sa o puna in practica.Casa din lemn umplut cu baloti de paie in sistem american acoperit cu placi OSB.

In prima poza constructia peretilor.

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-8-1165781858.jpg

A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#19 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 10 December 2006 - 10:20 PM

Peretii prefabricati asteptand transportul

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-8-1165782005.jpg

A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#20 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 10 December 2006 - 10:22 PM

Se aseaza peretii cu macaraua

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-8-1165782142.jpg

A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#21 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 10 December 2006 - 10:24 PM

....se observa ca si podeaua e facuta din acelasi material avand grosimea cam de 50cm

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-8-1165782299.jpg

A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#22 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 10 December 2006 - 10:28 PM

o asemenea casa se poate ridica "in rosu" cam intr-o saptamana.Toata constructia de la a la z a durat 3 luni si jumatate.
Partea de sud cu suprafata vitrata mare pentru acumulare de caldura.

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-8-1165782529.jpg

A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#23 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 10 December 2006 - 10:32 PM

In cazul in care tot vrei sa construiesti masiv o idee cum poti sa izolezi ieftin casa cu baloti de paie.
Constructie ajutatoare:

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-8-1165782725.jpg

A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#24 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 10 December 2006 - 10:33 PM

detaliu

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-8-1165782792.jpg

A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#25 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 10 December 2006 - 10:34 PM

constructia finisata cu placi si tencuita

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-8-1165782896.jpg

A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#26 Useril este offline   ctotth 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 985
  • Inregistrat: 22-April 04

Postat 10 December 2006 - 10:43 PM

Se fac case din baloti de paie si mai simplu. Fie pe structura din grinzi de lemn sau chiar ziduri de paie direct din baloti.

Net-ul e plin de informatii si persoane care fac treaba asta -- dati cautare dupa "Strawbale building".
0

#27 Useril este offline   expo 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 12-October 03

Postat 10 December 2006 - 10:46 PM

cred ca a scapat un "amanunt" din vedere: atunci cind te apuci de construit ceva itzi trebuie o autorizatie de construire. iar pt. asta trebuie sa scotzi in prealabil un urbanism si acolo itzi sint IMPUSE citeva avize: electrica/canal/gunoi/telefon, etc... prima data trebui vazut asta. cred ca in RO e greu sa le explici la altzii care nu sint pe forum cum e cu energiile alternative :D
iar personal, cred sincer ca racordarea la sistem (curent/gaz/canal) e mai ieftina pe un interval de "tz" ani. oricum dupa aia se schimba multe si oricum nu mai conteaza
expo (Gabi)
0

#28 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 10 December 2006 - 11:20 PM

Cu zid portant numai din baloti e mai greu in Ro sa incerci.
Ai vrut sa zici cam asa:

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-8-1165785637.jpg

A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#29 Useril este offline   ctotth 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 985
  • Inregistrat: 22-April 04

Postat 11 December 2006 - 12:41 AM

Skyspy, la 10 Dec 2006, 23:20, a spus:

Cu zid portant numai din baloti e mai greu in Ro sa incerci.
Ai vrut sa zici cam asa:

Da, asta din poza e pe structura de lemn, cred ca e o solutie mai sanatoasa. Mi se pare destul de complicat sa indesi paiele in cutiile alea din OSB fara masinarie specializata. Plus ca OSB-ul e cam contestat pentru ca majoritatea producatorilor au folosit (si multi inca folosesc) rasini cu aldehida formica si asta nu e tocmai cel mai sanatos ingredient.

Tot complicat mi se pare sa faci zid din caramida si dupa aia sa pui baloti de jur imprejur, mai ales ca ramane un spatiu intre zid si baloti destul de problematic.

Cele cu zid portant din baloti (fara structura de lemn) sunt privite cu mai multa suspiciune de autoritatile de oriunde, desi dupa calcule cica ar fi ok. Cele mai vechi case din baloti prin Nevada sunt de tip portant, unele au peste 100 de ani.
Sistemul portant e folosit mai ales la case cu un singur nivel, mai rar la locuinte cu doua nivele.
0

#30 Useril este offline   benz 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 307
  • Inregistrat: 30-August 06

Postat 11 December 2006 - 12:47 AM

intreb si eu, ca omu'. soarecii? cat e soarecii? sau alte rozatoare? si fetita cu chibriturile?
pamant, apa, foc si mult, mult aer!
0

Arata acest topic


  • 17 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro