Modelism - RHC Forum: Energie alternativa ecologica - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 17 Pagini +
  • « Prima
  • 15
  • 16
  • 17

Energie alternativa ecologica Pentru locuinta permanenta

#481 Useril este offline   protheus 

  • 日本語
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1719
  • Inregistrat: 26-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Manage
  • Interests:Cate un pic din fiecare domeniu.

Postat 05 September 2010 - 07:26 PM

Multumesc mult.

Deci pana la urma voi folosi o dioda.

Vezi postareabitex, la Sep 5 2010, 07:27 PM, a spus:

Sina este de tipul celor folosite la instalatiile electrice, 10x10...

Exact acelasi lucru l-am folosit si eu, doar ca am dat gauri in lateral pentru LED-uri, gaurile initiale le-am lasat pentru prindere pe perete. Plus, asa, am acces direct la capacul tubului in caz de avarie.

Distanta intre fiecare LED este de 17 cm, 5 metri 30 in total, cu tot cu capete. Este destul pentru iluminarea cararii, si a zonei unde stau la masa uneori (unde se vede umbrela in foto), cat timp vremea inca permite, dar e drept, doar pentru iluminarea cararii, mergea mai rar, in loc de 30 LED-uri pe distanta aceasta, ar fi mers si 10-15 cel mult, dar am avut fix 30 bucati de la o lampa de lucru pentru masina din Carrefour, care am luat-o la promotie, 15 lei.

Acum am dat comanda de un metru de LED-uri (60 bucati in total, cate 3 departajabile), va fi inlocuirea pentru neonul de pe sala. De cate va fi necesar, inca nu stiu, dar e bine sa ramana decat sa fie prea putine.

Aceasta postare a fost editata de protheus: 05 September 2010 - 07:28 PM

 "Pai, impartim egal totul, o jumate tu, o jumate eu si o jumate Ion."  
0

#482 Useril este offline   ctotth 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 985
  • Inregistrat: 22-April 04

Postat 06 September 2010 - 12:41 PM

hmm, lampa cu 30 leduri la 15ron, presupun ca la 12V (fiind pentru masina). Suna foarte bine... pacat ca nu prea am trecut prin carfur la raionul.. auto?

Ar merge folosita ca atare pentru iluminat discret, intr-o casuta off-grid, cu baterii.
0

#483 Useril este offline   protheus 

  • 日本語
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1719
  • Inregistrat: 26-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Manage
  • Interests:Cate un pic din fiecare domeniu.

Postat 25 October 2010 - 10:03 AM

Vezi postareaprotheus, la Sep 5 2010, 08:26 PM, a spus:

Acum am dat comanda de un metru de LED-uri (60 bucati in total, cate 3 departajabile), va fi inlocuirea pentru neonul de pe sala. De cate va fi necesar, inca nu stiu, dar e bine sa ramana decat sa fie prea putine.

De o luna deja functioneaza si pe sala banda de 60 bucati LED-uri, iluminarea egala cu un bec economic de 17 W noname.

Cu iluminarea de afara, am o mica problema pe care nu o pot dibui, primele 2 serii de 3 de LED-uri, de cand cu vremea umeda si rece de afara, au devenit circuite basculante.... si nu inteleg de ce si cum, e enervant la culme. Am analizat tot circuitul, nu are nici macar o hiba sau ceva. Posibil sa fie din cauza ca am lasat aproximativ 1 metru de fir bobinat in capat pentru eventuale reparatii?
Apropo, firul folosit este unul de cupru de transformator (bobina din televizor de pe timpul lui Ceasca, dar nefiind o sarcina mare, este mai mult decat destul), izolat cu strat de lac.
 "Pai, impartim egal totul, o jumate tu, o jumate eu si o jumate Ion."  
0

#484 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 25 October 2010 - 12:56 PM

Vezi postareactotth, la Sep 6 2010, 01:41 PM, a spus:

hmm, lampa cu 30 leduri la 15ron, presupun ca la 12V (fiind pentru masina). Suna foarte bine... pacat ca nu prea am trecut prin carfur la raionul.. auto?

Exista la magazinele cu chinezarii un suport de creioane cu un termometru pe spate si o mica lanterna in fata. Sunt acolo 12 LED-uri albe, intense, totul la 3 lai bucata, bateriile neincluse. Alimentare la 4,5V tot montajul. Cred ca e avantajos ca pret, daca le mai gasiti. Poate ajung sa pun o poza, desi nu cred ca e mare lucru.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#485 Useril este offline   Marius 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 10-September 08

Postat 25 October 2010 - 04:32 PM

Am citit discutia voastra si mi-am adus aminte ca am vazut la tv pe travel&living parca un reportaj despre case facute in dealuri care aveau doar o fatada la soare,camerele din spate erau iluminate cu ajutorul unor captatoare de lumina solara aflate pe acoperis,lumina care era apoi transmisa prin niste fascicule de fibra de sticla in camere la niste iluminatoare asemanatoare captatoarelor.
M-am gandit sa aplic si eu sistemul acasa dar problema este ca nu am gasit la noi fibra de sticla pe care s-o pot folosi la asa ceva.
Poate imi puteti da o idee unde sa gasesc asa ceva la un pret convenabil sau cum sa fac un sistem asemanator.
0

#486 Useril este offline   protheus 

  • 日本語
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1719
  • Inregistrat: 26-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Manage
  • Interests:Cate un pic din fiecare domeniu.

Postat 25 October 2010 - 05:08 PM

Un "horn" de inox, oglinda pe interior, cu capace din sticla mata alba (adica aplice de tavan), e aproape acelasi lucru. De fapt nici nu prea sunt multe cu fibra de sticla prin interior, si care sunt, au preturi cam inalte.

Aceasta postare a fost editata de protheus: 25 October 2010 - 05:15 PM

 "Pai, impartim egal totul, o jumate tu, o jumate eu si o jumate Ion."  
0

#487 Useril este offline   Marius 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 10-September 08

Postat 25 October 2010 - 06:10 PM

Bine si unde s-ar putea gasi horn de inox sau cromat lung subtire si fara onduleuri
0

#488 Useril este offline   ctotth 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 985
  • Inregistrat: 22-April 04

Postat 25 October 2010 - 06:25 PM

Tubul poate fi facut din tabla infasurata. Sau lipesti staniol pe interiorul unui tub din carton. De cumparat tuburi din alea de lumina a calculat nu stiu cine ca iese mai ieftin cu un bec economic sau leduri, oricum noaptea nu ajuta. Daca respectiva camera nu este de zi sau e folosita doar cateva (zeci de) minute - de ex. e o baie - energia economisita cu tubul de lumina e prea putina ca sa merite banii si complicatia trecerii unui tub prin casa.

La camerele de sus nu ai nevoie, pui direct luminator in tavan.
La "camerele" de jos poti sa faci doar un rand de camere luminoase. Astfel urmaresti panta. (presupun ca e in panta locuinta). Sau jos le faci peretele dintre camere din caramizi de sticla mata, sa treaca lumina prin perete dinspre camera luminoasa, aflata in fata.
0

#489 Useril este offline   ctotth 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 985
  • Inregistrat: 22-April 04

Postat 25 October 2010 - 06:33 PM

Vezi postareabitex, la Oct 25 2010, 01:56 PM, a spus:

Exista la magazinele cu chinezarii un suport de creioane cu un termometru pe spate si o mica lanterna in fata.

Ce tare, arata cat de grava e criza inventatorilor de inventii ciudat de inutile. Pun pariu ca versiunea urmatoare de suport-de-creioane-cu-termometru-si-lanterna va avea busola, bluetooth si horoscop chinezesc tradus pe google-translator

Citeaza

Sunt acolo 12 LED-uri albe, intense, totul la 3 lai bucata, bateriile neincluse. Alimentare la 4,5V tot montajul. Cred ca e avantajos ca pret, daca le mai gasiti. Poate ajung sa pun o poza, desi nu cred ca e mare lucru.


Asta e bine de stiut intr-adevar.
0

#490 Useril este offline   Zen 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1185
  • Inregistrat: 14-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 25 October 2010 - 08:21 PM

Vezi postareaprotheus, la Oct 25 2010, 06:08 PM, a spus:

Un "horn" de inox, oglinda pe interior, cu capace din sticla mata alba (adica aplice de tavan), e aproape acelasi lucru. De fapt nici nu prea sunt multe cu fibra de sticla prin interior, si care sunt, au preturi cam inalte.

Eu zic ca e diferenta mare, nu prea poti sa-l faci oglinda.In plus, nu poti coti cu el "in rotund" si vei avea o parte din lumina reflectata inapoi. Nu mai zic de volumul ocupat.

Cea mai eleganta si eficienta metoda cred ca e cu fibra optica(cam scumpa) de diametru rezonabil(3cm) prin care sa circule lumina deja concentrata.
Mai este nevoie de o lentila convergenta mare,una divergenta mai micuta si de preferat un sistem de orientare catre soare a lentilei convergente(am cam exagerat :D )

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: iluminare_fibra_optica.jpg

It's difficult to make things simple!
0

#491 Useril este offline   ctotth 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 985
  • Inregistrat: 22-April 04

Postat 25 October 2010 - 08:43 PM

vezi si http://en.wikipedia.org/wiki/Light_tube#Li...ective_material

In schita ta, fara un sistem de urmarire a soarelui - pentru focalizare pe capul tubului - nu ai realizat mare lucru. Cand sunt nori la fel.
Sunt si cazuri cand tuburile pot fi verticale. Nu-i nevoie sa fie cilindrice, se poate incerca un tub "patrat" vertical din 4 oglinzi lungi si inguste.

Aceasta postare a fost editata de ctotth: 25 October 2010 - 08:45 PM

0

#492 Useril este offline   protheus 

  • 日本語
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1719
  • Inregistrat: 26-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Manage
  • Interests:Cate un pic din fiecare domeniu.

Postat 24 February 2011 - 01:03 PM

Vezi postareaprotheus, la 25 October 2010 - 10:03 AM, a spus:

Cu iluminarea de afara, am o mica problema


Problema a devenit mai grava, s-a demontat banda de 30 LED-uri si am trecut la puricat. Problema, in unele zone, pe care n-am reusit sa le izolez prea bine de intemperii, s-a corodat firul.

Decat sa ma complic cu reparatii (lene, lipsa timp, lipsa spatiu caldut de afumat cu lipitul iarna), am decis sa adopt solutia folosita la sala de intrare, adica banda de 60 LED-uri pe metru la 12 V . Voi folosi doar jumatate de metru, dar fiecare grup de 3 LED-uri va fi pus la distanta unul de celalalt, ca nu am nevoie de un spot intr-un spatiu redus, ci de lumina difuza pe o suprafata mare. Adica fix aceeasi cantitate de LED-uri ca la fosta versiune homemade. Cealalta jumatate de metru ramasa o voi folosi pentru iluminarea la masa din gradinutza.




PS: Sunt foarte multumit de banda de 1 m de la sala, functioneaza aproximativ 5 ore in fiecare zi (de fapt, noapte) de cand am montat-o. Bateria de 8 Ah se sustine bine de aproape 3 ani, doar iarna nu face fata la mai mult de 5 ore iluminare, contributie frigul si incarcarea mai redusa oferita de panou.

Pana acum, din calculele mele, doar cu iluminarea din sala de intrare am atenuat 90 % din investitie, daca foloseam iluminarea tot pe LED-uri, si de aproximativ 150% daca foloseam becul economic de 17 W. Iluminarea de afara, a fost amortizata pe durata functionarii, cu tot cu costul a doua ore munca (adica fix cat am lucrat la ea), pacat ca s-a stricat cand sa ajung pe plus :D .
 "Pai, impartim egal totul, o jumate tu, o jumate eu si o jumate Ion."  
0

#493 Useril este offline   MR-JW 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 521
  • Inregistrat: 15-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 February 2011 - 11:15 PM

Buna tuturor,
Vreau sa va intreb daca a folosit cineva ECOFILM F – folie incalzitoare pentru incalzire in pardoseala . Am descoperit pe un site aceasta folie , care se zice ca are un consul de 80-100W pe metrul patrat.Mai jos link:

http://del.ro/index.php?folie_ecofilm

Ma gandesc sa folosesc aceasta folie pentru incalzirea unei case de vacanta din lemn.
0

#494 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 25 February 2011 - 09:14 AM

Multumim pentru reclama, nici nu ne dam seama...
Felicitari pentru alegere. Nu prea stiu ce inseamna o casa de vacanta, dar vara nu cred ca ai nevoie de incalzire si iarna nu cred ca face fata. Cu 100W/mp nu incalzesti mare lucru. Cred ca trebuie suplimentata solutia cu o izolare termica foarte buna a casei. Pretul e fain, teoretic ar merge sa pui peste tot, Cred ca la asta o sa ajungem cu totii, mai devreme sau mai tarziu. N-as uita de clasica incalziure cu lemne, ca rezerva... Depinde de situatie, adica de casa si de concediu.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#495 Useril este offline   MR-JW 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 521
  • Inregistrat: 15-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 February 2011 - 06:20 PM

Vezi postareabitex, la 25 February 2011 - 09:14 AM, a spus:

Multumim pentru reclama, nici nu ne dam seama...
Felicitari pentru alegere. Nu prea stiu ce inseamna o casa de vacanta, dar vara nu cred ca ai nevoie de incalzire si iarna nu cred ca face fata. Cu 100W/mp nu incalzesti mare lucru. Cred ca trebuie suplimentata solutia cu o izolare termica foarte buna a casei. Pretul e fain, teoretic ar merge sa pui peste tot, Cred ca la asta o sa ajungem cu totii, mai devreme sau mai tarziu. N-as uita de clasica incalziure cu lemne, ca rezerva... Depinde de situatie, adica de casa si de concediu.



Nu faceam reclama. Din pacate( sau din fericire) casuta va fi la munte , iar iarna trebuieste incalzita. Din cauza faptului ca este din lemn nu am curaj sa fac sobe. Referitor la izolatie va avea pereti dubli de lemn iar la interior va fi captusita cu vata si polistiren extrudat. Suprafata casei nu este mare ~40mp. De asemenea nici ideea unei centrale pe gaz /lemne/ electric nu ma incanta , fiidca ar trebui sa functioneze non stop( ca sa nu inghete apa in instalatie) si nu ar avea cine sa o supravegheze. Pompa de caldura ar fi o solutie dar este o investitie foarte mare si nu cred ca merita. Am cautat si pe alte forumuri detalii sau experiente cu aceasta folie dar nu am gasit decat teoreticieni care calculeaza ce si cum , dar nimeni care sa o fi folosit cu adevarat si sa-si dea cu parerea.
Multumesc anticipat oricarui sfat pe aceasta tema.

Aceasta postare a fost editata de MR-JW: 25 February 2011 - 06:21 PM

0

#496 Useril este offline   ctotth 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 985
  • Inregistrat: 22-April 04

Postat 25 February 2011 - 09:48 PM

sfat foarte serios, nu captusi casa cu polistiren extrudat. Asigura-te ca intelegi care e treaba cu vaporii si conditiile in care se produce condensul http://forum.softped...howtopic=642113

despre soba... ce sa zic, mi-ar fi teama si de lipsa curentului acolo pe munte, tocmai cand dau nametii si drumul e blocat de nu poti sa pleci acasa la caldurica.
Un godin chiar din ala ieftin, bine ferit, cu cos izolat n-ar strica, de back-up. Nu trebuie cine stie ce, chiar daca te trezesti la 3 ore sa pui lemne tot e mai bine decat deloc. Sunt alarme relativ ieftine cu baterii, au senzor de fum si monoxid - asta daca nu poti dormi de frica sobei.
0

#497 Useril este offline   MR-JW 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 521
  • Inregistrat: 15-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 February 2011 - 12:01 AM

Multumesc pentru sfat ctotth
Incepe sa ma doara capul fiidca se pare ca ma bag undeva unde o sa-mi prind urechile. Sper sa iasa bine.
Referitor la godin si eu m-am gandit ca daca se ia curentul trebuie sa am o alternativa, dar trebuie sa vad cum pot sa-l izolez termic fata de pereti si podea . Cineva chiar ma intreba de ce nu fac un mic semineu.
0

#498 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 26 February 2011 - 04:09 AM

Nu are rost sa-ti bati capul. Godin-ul:
http://www.godin.fr/...902-petit-godin
http://www.godin.fr/components/com_virtuemart/shop_image/product/377111_petit-godin.jpg

este facut pentru a se amplasa pe dusumea. Din 1840 nu sunt probleme din acest motiv.
Interesante sunt si urmatoarele (foarte raspandite peste ocean):
http://www.godin.fr/...eles-classiques
Multa, multa bafta.

Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 26 February 2011 - 04:10 AM

0

#499 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 01 October 2011 - 02:45 AM

Nu vreau sa fiu entuziast, dar, sunt de acord cu autorul cand spune ca descoperirea este un pas, dar in directia cea buna.
Se face vorbire de o frunza artificiala care produce oxigen si hidrogen atunci cand este in apa si iluminata de soare. Nu-i nevoie de nici un regulator, cabluri, nimic. Cele doua gaze pot fi utilizate intr-o celula de combustie pentru a genera electricitate.
http://www.google.co...48cd0098a2ca.81
Bonus, este facuta din materiale ieftine.

Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 01 October 2011 - 02:46 AM

0

#500 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 03 February 2012 - 03:58 AM

O mica instalatie de gazeificare:
http://www.instructa...oducing-Wood-G/
http://www.instructables.com/image/F2EO7ZIGXFXP0RW/A-Home-Built-Biomass-Gasifier-for-Producing-Wood-G.jpg
0

#501 Useril este offline   ctotth 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 985
  • Inregistrat: 22-April 04

Postat 07 February 2012 - 01:43 PM

Vezi postareadan_mitea, la 03 February 2012 - 03:58 AM, a spus:

O mica instalatie de gazeificare:


Mda, gazeificarea ar putea fi o solutie. Cu motoare obisnuite e rezonabil sa speri la o conversie de 12-15% din energia lemnului in electricitate. Curatand padurea de tufe,lastari si pomi tineri se pot obtine 2-3 tone/ha de masa combustibila in fiecare an, FARA a taia copacii mari doar ce creste la baza. Deci un hectar de padure ar permite producerea de 1300-2000 kwh electricitate anual (la o putere calorica a lemnului de 16-17MJ/kg).

Partea necunoscuta e cat de greu este sa tai, sa aduni, sa usuci, sa toci si sa transporti 2-3 tone de lastari tineri de pe un ha.

Oricum mi se pare ca face buna pereche cu fotovoltaicele - adica recuperand caldura sa folosesti gazeificarea pentru incalzire si electricitate iarna, cand e putin soare. Doua tone de masa lemnoasa ar fi suficiente pentru incalzirea pe timp de iarna a unei locuinte foarte bine izolata

Aceasta postare a fost editata de ctotth: 07 February 2012 - 01:47 PM

0

Arata acest topic


  • 17 Pagini +
  • « Prima
  • 15
  • 16
  • 17

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro