Modelism - RHC Forum: Energie alternativa ecologica - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 17 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »

Energie alternativa ecologica Pentru locuinta permanenta

#91 Useril este offline   p990i 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 218
  • Inregistrat: 18-November 06

Postat 30 January 2007 - 10:31 PM

Am mai gasit ceva interesant: http://www.freeenergynews.com/Directory/El...lectromagnetic/
0

#92 Useril este offline   Silfax 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1450
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Gender:Male

Postat 31 January 2007 - 12:21 AM

Am avut rabdare si am urmarit tot documentarul, parte din unele experimente le stiam inca din facultate. Nu stiu daca toate chestiile care le prezinta sunt reale, dar vorba aia pana nu vezi si fundamentarea tehnica, nu crezi.
M-am uitat si pe link'ul site'ului din documentar.... super incitante ideile si prea frumos sa fie si realizabile!

Aceasta postare a fost editata de Silfax: 31 January 2007 - 12:22 AM

...audaces fortuna iuvat...
0

#93 Useril este offline   domnu_doctor 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3218
  • Inregistrat: 11-April 05

Postat 31 January 2007 - 08:20 AM

Silfax, la 31 Jan 2007, 00:21, a spus:

... super incitante ideile si prea frumos sa fie si realizabile!

Mai este de acord si altcineva cu tine:

Citeaza

All truth passes through three stages:
  First, it is ridiculed;
  Second, it is violently opposed; and
  Third, it is accepted as self-evident.
-- Arthur Schopenhauer (1788-1860)  


Si mai era un citat celebru, care zice cam asa, citez din memorie ca nu am vreme acu' sa-l caut pe 'al original:
'... imposibilul ... este ceva care sta'n picioare, pana vine cineva si domnstreaza ca nu-i asa.'
Asta-i apartine lu' Einstein ... :( :(

Stima,
40,665 MHz = Ch 50, FM, PPM, Legal
35,150 MHz = Ch 75, FM, PPM, Legal
27,145 MHz = Ch 19, AM, PPM, Legal
0

#94 Useril este offline   p990i 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 218
  • Inregistrat: 18-November 06

Postat 31 January 2007 - 02:03 PM

Tocmai de aceea am facut si primul post la pagina 10, unde apar chestii similare, si daca se cauta cu atentie veti gasi ca vecinii nostrii unguri au si ei ceva similar. Din ce am citit pe aceste resurse se apropie momentul comercializarii acestor inginerii, facute in America, Europa, etc.
Ce nu inteleg eu cum trebuie sa faci sa blochezi campul magnetic, sau cum trebuie facut astfel incat sa nu folosesti energia pentru a produce miscare ci pentru a devia/inchide/reduce campul magnetic al unui magnet, lasand altul cu intensitate si camp nealterat sa traga mai departe. Nu stiu daca m-am exprimat corect, dar sunt sigur ca daca veti aprofunda si link-ul de sus, veti intelege.
0

#95 Useril este offline   Daktari 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 23-December 03

Postat 31 January 2007 - 10:20 PM

@ p990i...

Principiul pe care il exploateaza aceste dispozitive se bazeaza pe ideea ca nu ai nevoie de mult lucru mecanic pentru a deplasa un magnet PERPENDICULAR pe liniile de camp magnetic ale altui magnet... Ia ca analogie deplasarea unei mase mari pe un plan perfect orizontal folosind miscarea de rostogolire (sau roata, sau orice alt dispozitiv care scade foarte mult frecarea). Fenomenul de histerezis este alta cale...
In sfarsit se pare ca se poate discuta aceste probleme fara a fi ridiculizat (de prea multi :lol: ) !!! este dupa parerea mea un mare pas inainte. Si intr-adevar suntem in pragul unei revolutii energetice. IMHO. Si secretul adevarat il constituie materialele noi care vor putea extrage ZPE. Magnetii sunt doar o parte din aceste materiale. Se vor inventa si altele.

Aceasta postare a fost editata de Daktari: 31 January 2007 - 10:35 PM

Doctoru de oase, voi sa nu le rupeti, chiar daca el le coase !
0

#96 Useril este offline   p990i 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 218
  • Inregistrat: 18-November 06

Postat 01 February 2007 - 12:13 AM

Am tot studiat link-urile si am ajuns la o concluzie: e foarte tare frate. Deja am niste idei in cap, voi avea nevoie de magneti puternici ( are cineva hdd-uri defecte? :( ), trebuie sa fac un pwm bun/eficient/ieftin si mai imi trebuie un material superconductor magnetic, dar care sa nu sufere de magnetizare, lita si... timp liber.

P.S. ma bucur pentru In sfarsit se pare ca se poate discuta aceste probleme fara a fi ridiculizat (de prea multi ) !!! este dupa parerea mea un mare pas inainte., dar in aceeasi masura ma fac ca nu am vazut mesajul :wacko: Studiasem link-urile destul de binisor inainte de a intreba acele lucruri, si sincer nici nu stiu de ce am intrebat :( Parol.

Aceasta postare a fost editata de p990i: 01 February 2007 - 12:19 AM

0

#97 Useril este offline   vertigo 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 28
  • Inregistrat: 05-February 05

Postat 01 February 2007 - 08:36 AM

Ne bagam la un proiect comun. Am eu hdd stricate iti dau si lita de cupru si ce mai vrei. Pana acum cand cineva zicea de echipamente supraunitare ca eficienta se faceau glume pe seamalui de parca era ultimul retard vad ca s-a mai schimbat mentalitatea putin. Daca vreti sa vedeti chestii si mai tari dati un search pe google Stanley Meyer, Dingle, Newman magnetic motor(la asta parerea mea este ca e vrajeala dar poate nu inteleg fenomenul prea bine) sau vedeti pe jlnlabs.org . Sunt si multe vrajeli dar sunt si lucruri foarte interesante. Astept un raspuns pentru un proiect.
0

#98 Useril este offline   p990i 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 218
  • Inregistrat: 18-November 06

Postat 01 February 2007 - 09:21 PM

Ma interesau hdd-urile pentru magneti, sunt destul de sanatosi. O alta resursa interesanta, www.theverylastpageoftheinternet.com vedeti main menu.
Ma gandesc la o chestie: sa fac un pwm punte H, si sa alternez sensul curentului prin bobine, cand o latura sa aibe 0 flux cand 4, si viceversa, iar in acele laturi prin care se exercita fluxul sa trag niste bobine, sa vad ce obtin; ideea este ca vei folosi curentul doar pentru ai spune campului pe unde sa o ia si pe unde nu; sper sa iasa ceva. Pwm-ul ma gandesc sa-l fac cu niste buz11 ca sunt ieftini la conex electronic 2,20 ron, ideea este ca vreau sa-l fac cat mai ieftin si mai repede, asa ca daca aveti ceva scheme nu ma deranjeaza daca se posteaza.
0

#99 Useril este offline   vertigo 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 28
  • Inregistrat: 05-February 05

Postat 01 February 2007 - 11:22 PM

deci un raspuns da sau nu legat de o colaborare la un proiect. Ati fi interesati? Pot sa asigur si niste finante cat si ceva cunostinte din diverse domenii.
0

#100 Useril este offline   p990i 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 218
  • Inregistrat: 18-November 06

Postat 04 February 2007 - 10:40 PM

Inca un exemplu tare: forta intrare = 1, forta iesire = 12: http://www.veljkomil...ilacijeEng.html
Merita descarcat si filmuletul de aproape 44Mb.
0

#101 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 05 February 2007 - 12:49 AM

Se poate si mai rau, in detrimentul altora... Numai forta conteaza? Din pacate cred ca pentru noi oamenii cea mai complicata si importanta problema este TIMPUL. Cred ca la asta ar trebui sa ne raportam. Degeaba obtin 10.000 grade Celsius pentru 0,0000001s ca tot ma lasa rece in podul palmei. Pricepi aluzia.
Aproape ca nu am curajul sa sfatuiesc sa nu luati de bun tot ce-i pus pe net. Sigur n-am curajul...

Putin offtopic:
Imi plac mult ideile din acest subiect si urmaresc totul cu pasiune. Dar nu e chiar asa simplu ca la aritmetica. "Mi-am luat un teren undeva departe si vreau sa-mi fac o casa, sa-mi fie bine si sa nu depind de una sau de alta". Daca am fi singuri ar fi OK. Dar nu suntem si multe lucruri cer sacrificii. Cu energia se rezolva asa ca in subiectele de aici. Dar ce te faci cu RESTUL? Ce te faci cu un copil care trebuie sa mearga la scoala, sa vada ceva, sa creasca si sa acumuleze cunostinte, sa bla, bla, bla...? Ce te faci cand o sa ai de facut o injectie cuiva bolnav si afara e zapada de 1 m? Sau cand, cum si cat de des ajungi la un magazin? Cum si cand poti primi o scrisoare sau o veste? Cand si cum ajunge cineva la tine? Si pot pune sute de intrebari ciudate... Apropo, sotia e vesela si fericita de conditii? De TOATE conditiile!
Eu am o astfel de casa, am locuit in ea si va spun cu siguranta ca nu se pune in modul asta problema. Energia e o infima parte din problemele reale. Trebuiesc bani ENORM de multi pentru a fi OK in conditiile alea. Omul nu e facut sa traiasca asa. Asta nu inseamna ca nu poate. Am scris astea cateva randuri cu o singura intentie: Analizati din TOATE punctele de vedere viitoarea investitie nu numai d.p.d.v. energetic. Ca fac socoteli si spun ca-mi trebuiesc 8000 euro sa cumpar panouri, mai adaug permanent o masina disponibila pe acel drum in ORICE conditii, mai adaug combusibilul si timpul pierdut cu orice pas care trebuie facut (eu, copilul sau nevasta) spre "ceilalti" (scoala, magazin, posta, dispensar, primarie, gara, vecini, cinematograf, etc) si mai am multe de adaugat si tot nu e gata. Perimetrul trebuie ingradit, pazit, curtea trebuie ingrijita. Orice pensula de vopsea de dat pe ceva sau cui de batut inseamna mult timp pierdut si multa munca. Si asta costa bani. Imi place cand cineva spune: "vreau sa gasesc o solutie sa nu mai depind energetic de altii" dar asta sa nu fie din cauza distantei care-l leaga de ceilalti sau de stalpul de curent.

Scuze pentru interventie, posibil sa fie de la frigul de afara...

@p990i, merge treaba cu HDD-ul?

Aceasta postare a fost editata de bitex: 05 February 2007 - 12:52 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#102 Useril este offline   bizu 

  • ---
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 996
  • Inregistrat: 14-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodele

Postat 05 February 2007 - 08:40 AM

desi nu asta era subiectul; omul se refera la solutii energetice; trebuie sa confirm cele spuse de bitex din proprie experienta.
o astfel de aventura, caci asta este, pare sa nu aiba final si te obliga sa-ti pui mereu intrebarea: ce draq, mi-a trebuit?
timpul si banii alocati tind sistematic sa iasa din scala. satisfactia reusitei este mare, pe masura efortului, dar cind vine vorba sa beneficiezi...
plus ca, aglomerarea de sisteme automate, va face ca, la plecare sa ai o lista lunga de verificari iar dupa ce pleci, te va macina gindul ca ai uitat, poate, ceva. oricit de automate sunt automatele, periodic va trebui sa fie testate.
hai sa nu cadem in latura asta a problemei, pina la urma, cred ca merita...

bafta

ps. chestia cu izolarea copiiilor e poate, cea mai nasoala. iar daca te gindesti la socializarea cu localnicii, poate ar fi bine mai intii sa te imprietenesti cu ei...
pps. subiectul este aplicabil oriunde, asa ca nu trebuie sa plecam de la conditiile concrete in care se gaseste initiatorul. sa mergem mai departe...

Aceasta postare a fost editata de bizu: 05 February 2007 - 08:43 AM

0

#103 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 05 February 2007 - 12:01 PM

A fost ca o paranteza, nimic de luat in seama. Monolog la ceas de noapte...
Legat de initiatorul discutiei, desi de la problema lui am plecat initital nu la el m-am gandit in mod special. E de admirat! Orice merita daca e facut de bunavoie!

Pe mina ma pasioneaza noile materiale si cresterea randamentului masinilor deja construite. Inca nu am motive sa cred in randament supraunitar, dar spre 1 sper sa ajungem cat mai curand. Si legat de energie sper s-o folosim mai eficient pe aia inmagazinata de-a lungul timpului in tot felul de materiale. Si sper sa controlam cat mai bine fenomenele fizice, astfel incat conversiile de energie dintr-o forma in alta sa se faca foarte bine controlat, fara pierderi.
Privind energia, cam care credeti ca vor fi tendintele pentru viitorul apropiat?
Am observat ca se merge spre folosirea energiei solare ca e destula, a vantului si apei pe unde se poate. Nu stiu daca acum are rost sa ne legam de energia atomica (are cine!). E clara tendinta de folosire a energiei nepoluante. Se incearca arderea hidrogenului sau a altor substante cu cat mai putin carbon.
Ce credeti ca se poate aborda in subiectele noastre? O idee ar fi "economisirea" celei pe care o avem si producerea alteia din ce avem la indemana. Asta s-a discutat, cu exemple concrete. Ne oprim la atat? Trecem direct la discutii legate de fenomene mai putin studiate? Exista asemenea fenomene? In subiect vad ca acum se discuta de magneti, materiale supraconductoare... Lasam totul la gramada? E OK si asa, dar in timp se aduna material si patim ca la CNC! Acum nici nu se mai poate salva integral subiectul!
Legat de magneti, am tot demontat "scule" care aveau magneti buni. Uneori am cumparat magneti doar sa-i am si sa fac comparatie cu cei cunoscuti. M-ar tenta sa invat cate ceva. Daca puneti de o treaba, o sa fiu pe aproape, cu ce pot.
Spor la treaba!

Aceasta postare a fost editata de bitex: 05 February 2007 - 12:02 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#104 Useril este offline   MrSpace 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1079
  • Inregistrat: 16-May 02

Postat 05 February 2007 - 02:44 PM

Nu am prea comentat la subiectul asta dar am vazut nite idei interesante in ultima vreme.

Un nene (nu ii mai stiu numele) zicea ca formele astea de energie: solara, eoliana si a valurilor, sunt frectie la picior de lemn luand in considerare gradul avansat de poluare la care s-a ajuns azi, dupa cum zic unii mai panicati.

Se pare ca cea mai viabila solutie este energia atomica cea obtinuta prin fisiune (pentru ca este controlabila la ora asta, cat de cat) si ideal ar fi energia atomica obtinuta prin fuziune (care cica nu ar polua asa mult si nu ar fi asa periculoasa, beleaua e ca nu prea e la indemana omului inca)

Legat de sursele de energie atomica bazate pe fuziunea heliului cu tritiul, e un experiment maret, care sper din tot sufletul sa se incheie cu succes:
http://en.wikipedia.org/wiki/ITER

Partea cea mai faina e ca daca ar iesi afacerea, nu numai ca ar fi o sursa de energie belea dar tritiul necesar nu prea se gaseste pe pamant si se estimeaza o dezvoltare exploziva a explorarii spatiului pentru recoltarea acestui element exotic, care e f rar pe terra dar foarte raspandit in materia expulzata de soare in fiecare zii.

Sa le tinem pumnii!!! :lol:
0

#105 Useril este offline   p990i 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 218
  • Inregistrat: 18-November 06

Postat 05 February 2007 - 03:18 PM

Nu mi-am luat teren in cuca macaii, ba chiar pot spune ca daca arunc ceva peste gard, va cadea in Bucuresti, terenul fiind lipit de Bucuresti iar pana la centura ar mai fi in jur de 2 km, plus ca exista mijloace de transport, masina este, masina de firma este, etc. dar oricum multumesc pentru griji voi stii ca pot conta pe voi si in aceasta privinta a copiilor :lol: Atentie baby sitter si nu mother f***er! Acest paragraf a fost tot o gluma ca sa nu fiu cel rigid in aceasta ecuatie.
Nu stiu daca atunci cand v-ati uitat pe link-uri ati gasit si despre Flyyn parallel path, asa ca vreau sa subliniez efectul: http://www.flynnresearch.net/ sau tot pe pagina cu www.theverylastpageoftheinternet.com daca selectati main menu cautati Flynn Magnetic Technology, si vedeti despre ce este vorba.
Baieti (si fete - cine stie, poate avem si asa ceva pe aici) poate punem de ceva, dar pentru asta propun un brainstorming cu o sticla de cola in mana, asa ca propun o mica intalnire cu cei care sunt entuziasmati de subiect. Week-end-ul care vine.
0

#106 Useril este offline   MrSpace 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1079
  • Inregistrat: 16-May 02

Postat 05 February 2007 - 03:38 PM

Legat de moatoarele si generatoarele electrice, sincer cred ca au ajuns la performante de invidiat in ceea ce priveste randamentul si raportul putere greutate. Randamentele pentru motoare brusless de putere mare >600W sunt peste 90%. Iar in caz ca lucreaza ca gnerator tot asa e randamentul. Ceea ce ar trebui sa intereseze mai mult este modul de stocare al energiei.

E cred ca succesul motoarelor termice nu e datorat randamentului lor maret (din punctul meu de vedere jalnic: 25-35%) ci datorita energiei eficient stocate sub forma de motorina sau benzina.

Randamentul unui sistem Celula de combustie + motor electric poate avea randamente de pana la 80% baiul e ca astea merg cu hidrogen, care se stocheaza greu si se obtine si mai greu. Iar minunatele celule de combustie au drept catalizator platina spre disperarea sotiilor care ar vrea bijuteri din ea ;)

Un site care mie mi se pare f fain legat de sisteme de propulsie bazata pe hidrogen este: http://www.switch2hydrogen.com/

Nu pot decat sa le urez succes respectivilor in lupta cu gigantii petrolieri!

Hidrogen rulez!!! :lol:

Aceasta postare a fost editata de MrSpace: 05 February 2007 - 03:39 PM

0

#107 Useril este offline   ctotth 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 985
  • Inregistrat: 22-April 04

Postat 07 February 2007 - 04:10 PM

Eficienta teoretica de 83% nu e totuna cu cea obtinuta in practica.

Se estimeaza ce se pot realiza centrale cu pile de combustie de temperatura inalta (care nu necesita catalizatori scumpi), in sistem de cogenerare caldura + electric iar 40-50% ar fi eficienta electrica.

Iar ciclul electricitate -> hidrogen -> compresie -> pila de combustie -> motor electric este per total un pic mai eficient decat arderea in motor diesel.

http://en.wikipedia....cell#Efficiency
-------

Automobilul in forma sa de azi este ineficient din diverse motive, randamentul motorului cu explozie e doar unul din ele:
- traficul urban si suburban absoarbe 80% din combustibilul consumat de autoturisme. O mare parte din acesta e pierdut la ralanti in aglomeratie.
- In acest regim de functionare conteaza masa masinii mai mult decat aerodinamica. Automobilul e de peste 10 ori mai greu decat unicul sofer care-l foloseste pentru locomotie.
0

#108 Useril este offline   ctotth 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 985
  • Inregistrat: 22-April 04

Postat 14 February 2007 - 07:25 PM

Am gasit un sistem f. simplu de concentrare + tracking pentru panouri fotovoltaice.
Concentrarea se face printr-o simpla oglinda, crescand intensitatea luminoasa pe panou cu 50%, suficient de putin ca sa nu-l supra incinga.

Fata de panourile fixe, la latitudinea noastra creste cu vreo 75% totalul energie produsa pe an.

Cu putin efort s-ar putea modifica a.i. sa fie intors cu fundu in sus in caz de furtuna (ca sa fenteze grindina).

http://www.solar-tra...ncentrator2.htm
0

#109 Useril este offline   p990i 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 218
  • Inregistrat: 18-November 06

Postat 17 February 2007 - 12:17 PM

Mersi ctotth.
In momentul de fata sunt foarte interesat de studiul principiilor John Bedini, Flynn, si alte chestii legate de magneti.
Unii au facut diverse clone, dar sunt prea multe informatii care trebuiesc luate in calcul.
In orice caz: daca se pot aduce imbunatatiri anumitor coeficienti, in sens pozitiv, suntem cu totii multumiti.

L.E. ce parere aveti despre http://www.perendev-...les/Page880.htm ?

Aceasta postare a fost editata de p990i: 17 February 2007 - 01:42 PM

0

#110 Useril este offline   ctotth 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 985
  • Inregistrat: 22-April 04

Postat 18 February 2007 - 01:34 PM

se amortizeaza in primul an, apoi castigi vreo 20000 pe an. Ai sange sa-l cumperi?

Aceasta postare a fost editata de ctotth: 18 February 2007 - 01:35 PM

0

#111 Useril este offline   p990i 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 218
  • Inregistrat: 18-November 06

Postat 20 February 2007 - 06:33 PM

Nu stiu ce sa zic, mai ales ca este vorba si de banii aia si de puterea aia generata. Si cand zic puterea aia generata ma refer la mai multe chestii: fie va trebui sa vad cine-mi sunt vecinii, sa le fac niste propuneri si s-ar putea sa se uite cam stramb la mine, si daca nu reusesc sa-i conving nu am nevoie de atatia kWh, mi-ar trebui un device mai micut, hai sa zic 10-20 dar mai mult nu cred ca am ce face. Ar fi o varianta sa-l pornesc ocazional si sa incarc acumulatori sau mai stiu eu ce si sa-l opresc dar chiar si asa sunt limitat la curentul de incarcare aka timp. O dracovenie d-aia este misto daca reusesti sa o legi la un ansamblu de vile, bloc, etc. pentru o singura casa ar insemna sa tin pornite luminile peste tot numai sa fac in ciuda la vecini, fantani arteziene, porti electrice care sa lucreze in permanenta, firme luminoase, si un motor cuplat la ea care sa-mi invarta casa dupa soare.
Oricum ma bucura asemenea alternative, treptat treptat unii s-au saturat de petrol, vor si altii in topul ierarhiei. Se pune de un mic "seism" in cativa ani; chiar vei putea cumpara masini electrice, etc.
0

#112 Useril este offline   ctotth 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 985
  • Inregistrat: 22-April 04

Postat 21 February 2007 - 03:32 AM

stai linistit ca pezenghev ala are o teapa in maneca. Daca ar fi adevarate ar fi plina lumea de ele. As gasi si eu un bloc dornic sa plateasca cu vreo 15%-20% mai putin la curent.
0

#113 Useril este offline   Cirip 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 732
  • Inregistrat: 07-January 05

Postat 21 February 2007 - 05:49 AM

Referitor la pezenghev, cum bine il numeste ctotth, as dori sa fac urmatoarea observatie: La detaliile despre generatorul de 300KW, chiar sub poza produsului, este scris "The 300kw generator has the ability to produce 290kw per hour constantly." Aceasta este confuzia pe care o intalnesc frecvent pe saiturile tzeparilor, care demonstreaza in acest fel ca nu fac nici macar distinctia elementara dintre putere si energie.

Puterea se masoara in W iar energia in Wh (sau Jouli), adica Watti inmultit cu ore. Puterea impartita la timp (W per hour) nu are semnificatie fizica in lumea asta. De asemenea, contorul de energie masoara KWh, nu KW/h. Nu am auzit vreun energetician sau sirmar bazat sa faca aceasta confuzie.

Concluziile va apartin.
Cirip

Aceasta postare a fost editata de Cirip: 21 February 2007 - 05:52 AM

Teorie este atunci cand stii totul, dar nu merge nimic.
Practica este cand toate merg, dar nu stii de ce.
Montajele mele imbina teoria cu practica: nu merge nimic si nu stiu de ce.
0

#114 Useril este offline   Daktari 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 23-December 03

Postat 22 February 2007 - 05:08 PM

Cirip von Cuca Macaii...

E o mica greseala si in postul tau... 1 Joule= 1 Watt * 1 Secunda. KWH este unitate tolerata si 1 kwh = 3.6 mega jouli.
Oricum, ceva tot pute la acel site... Nu stiu ce, dar astia ori nu au habar de fizica ori nici nu s-au uitat pe site-ul lor... Or fi ocupati sa inventeze...
Dar ce ziceti de Steorn ??? Nimeni nu mai pomeneste de ei ? Au deja niste forumuri foarte interesante... Cateva din teoriile de acolo par de luat in seama, desi nu lasa sa scape decat cate putin...
Doctoru de oase, voi sa nu le rupeti, chiar daca el le coase !
0

#115 Useril este offline   Cirip 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 732
  • Inregistrat: 07-January 05

Postat 22 February 2007 - 05:22 PM

Daktari, la 22 Feb 2007, 17:08, a spus:

E o mica greseala si in postul tau...  1 Joule= 1 Watt * 1 Secunda. KWH este unitate tolerata si    1 kwh = 3.6 mega jouli.

Nu cred ca este vreo greseala. Eu nu am specificat relatia de conversie. In postul meu nu este nici o informatie numerica. Am specificat unitati de masura ptr energie, fara a face nici o afirmatie in privinta conversiei intre ele. Scopul postului era acela de a sublinia ca unitatea de masura ptr energie este W*h nu in W/h.
In acest sens, afirmatia ca spatiul se masoara in metri, tzoli, prajini sau lanturi este la fel de adevarata. Nu se specifica nici o relatie de conversie intre ele.

Cirip

Aceasta postare a fost editata de Cirip: 22 February 2007 - 06:05 PM

Teorie este atunci cand stii totul, dar nu merge nimic.
Practica este cand toate merg, dar nu stii de ce.
Montajele mele imbina teoria cu practica: nu merge nimic si nu stiu de ce.
0

#116 Useril este offline   iluminati 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 08-February 06

Postat 22 February 2007 - 08:05 PM

am vazut si eu smecheria aia a lui perendev, ar fi o chestie tare de tot INSA NU STIU CAT E ADEVAR SI CAT E VRAJEALA PUR SI SIMPLU. 300KW E...CAM MULT PENTRU UN GENERATOR ANGRENAT STICT DE MAGNETI, CE ZICETI?
ORICUM DACA E ADEVARAT IMI IAU SI EU UNUL LA FIRMA CA MA USUCA RENEL SI ASTIA cu gazul
0

#117 Useril este offline   Daktari 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 23-December 03

Postat 22 February 2007 - 10:18 PM

@cirip...


Corect... s-a notat precizarea !
Doctoru de oase, voi sa nu le rupeti, chiar daca el le coase !
0

#118 Useril este offline   arpicj 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 05-April 07

  Postat 05 April 2007 - 10:53 AM

;) Am experimentat un captator solar cu concentrarea razelor solare fara urmarirea soarelui care functioneaza peste asteptari!! Practic concentreaza razele soarelui intre 5-55grade pe plan vertical si 150grade pe plan orizontal. Mediul de transmitere a caldurii este aerul. Suprafata de captare este doar de 1.8mp, iar temperatura maxima a fost de 120 grade celsius! Debitul de aer (trebuie miscat) a fost de 150mc/h.
0

#119 Useril este offline   Champ 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 221
  • Inregistrat: 08-June 05
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu

Postat 05 April 2007 - 07:27 PM

arpicj, la 5 Apr 2007, 10:53, a spus:

B) Am experimentat un captator solar cu concentrarea razelor solare fara urmarirea soarelui care functioneaza peste asteptari!! Practic concentreaza razele soarelui intre 5-55grade pe plan vertical si 150grade pe plan orizontal. Mediul de transmitere a caldurii este aerul. Suprafata de captare este doar de 1.8mp, iar temperatura maxima a fost de 120 grade celsius! Debitul de aer (trebuie miscat) a fost de 150mc/h.

Felicitari,dar mai da-ne detalii si poze daca se poate.
Ce incalzesti cu acel sistem?
Ai facut o apreciere aproximativa a randamentului?
Dupa ce schema e facut,ceva de pe net sau conceptie proprie?

Cu stima
Dan P
0

#120 Useril este offline   ctotth 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 985
  • Inregistrat: 22-April 04

Postat 21 April 2007 - 06:09 PM

Cred ca-i vorba de panoul asta
0

Arata acest topic


  • 17 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro