Modelism - RHC Forum: Diverse informatii despre cnc-uri - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 17 Pagini +
  • « Prima
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • Ultima »

Diverse informatii despre cnc-uri

#211 Useril este offline   Michi 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 27-January 17
  • Gender:Male
  • Location:Băicoi

Postat 29 January 2017 - 08:48 AM

Vezi postareabitex, la 28 January 2017 - 01:07 PM, a spus:

Salutare. Fiecare dintre noi trecem prin situatii de genul asta, cred ca le intelegem. Tocmai de aia e forum, sa discutam si sa ne ajutam. Adica sa mai sarim peste unele etape... Exista discutii despre plasme ca ne-am contrazis destul pe forum. O sa caut sectiunea potrivita si o sa mut mesajele cat de curand, la locul lor. Nu am inteles din mesaj nimic de generatorul de plasma. Fiind pentru grosimi mici, merge aproape orice, dar e bine sa iei ceva care se preteaza la o comanda numerica. Cei de la Plasmaserv sunt foarte amabili daca stii sa pui problema. Vezi intai netul, cu preturile de pe afara ca de acolo trebuie sa pleci. Si nu mai putin importante sunt consumabilele. Sa le gasesti usor la noi. Si la fel, n-ai zis nimic de soft. Presupun ca ultimul o sa fie Mach...Eu zic sa mergi pe sursa si THC analizate impreuna. Mai degraba le alegi impreuna, sa se potriveasca. Parca sunt pe vreo 3 principii. Vezi ce iti convine cel mai mult dar ce-i mai important este ce suporta aparatul. Al doilea criteriu, vezi cine te ajuta cu instalarea si configurarea. Degeaba iti recomand eu un oarecare THC (ma gandeam la unul ca TCH301d, de la Texas Microcircuits, ca pe ala il stiu eu), daca e scump si ramai pe cont propriu cu totul. Pe undeva merge un THC cu care sa-ti faci treaba repede, adica devreme acasa, iute instalat si bun la caruta. Performantele nu le scoti numai din el, dar la table subtiri adica deseori ondulate, prinde tare bine. Cu alte cuvinte recomand ce-ti recomanda ceilalti care sunt dispusi sa te ajute si cu putin suport tehnic daca e cazul. Zic si eu, e doar vorba. Spor la treaba!PS. Nu te descuraja de ce zice znecula ca setarile la al lui sunt un pic pretentioase ca toate trebuiesc setate daca schimbi parametrii de taiere. Trebuie doar sa fii iute de mana si sa stii sa schimbi setarile. Mie mi-a placut ala cu buton ca-l poti roti si in timpul functionarii, stand cu ochii pe taiere. Fiind o gama mica de grosimi, n-o sa ai de butonat mult. Plus ca mai sunt destule butoane in soft, cu care compensezi.

0

#212 Useril este offline   Michi 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 27-January 17
  • Gender:Male
  • Location:Băicoi

Postat 30 January 2017 - 11:03 AM

Vă salut. Îmi cer scuze pentru postarile aiurea, nu vreau să incarc forumul cu prostii dar va scriu după un telefon, am laptopul la reparat.
În legătură cu plasma, o am de ceva timp și merge destul de bine numai ca, consumabilele sun de o calitate mai slaba. Aste o multifuncțională chinezească de la Proenerg sub marca lor. Un CT518P (3-1 electrod, tig și plasma). Nu că aș fi avut nevoie dar așa am gândit la timpul respectiv. În manual scrie ca taie până la 18mm la un raport de 60%. La tablă de 12mm nu am reușit sa o încălzesc timp de 30 min tăind continuu destul de bine.(manual pe ghidajele cnc-ului) Sper și la un Hiperterm :)
Nu am înțeles ce e cu mach3-ul pe asta il vroiam. Cu programarea sunt paralel dar nimeni nu sa născut învățat.
În legătură cu automatistul am găsit pe cineva din zona care m-a consiliat și care după părerea mea este destul de artist numai ca nu prea are timp de discuții de aceea vreau sa fiu în cunoștință de cauză. Cu thc-ul nu am idee ce s-ar preta pentru acest cnc referitor la calitate/preț. Nu am găsit site-ul american. Totuși as încerca ceva mai de pe la noi. Sunt in dilema.
0

#213 Useril este offline   La Trovanti 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 119
  • Inregistrat: 07-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Horezu
  • Interests:http://www.cazare-horezu-pensiuni.ro/

Postat 30 January 2017 - 12:43 PM

Nu am folosit plasma cutter ,dar din curiozitate m-am uitat cum regleaza inaltimea capului de taiere functie de ondularea materialului.
https://www.youtube....h?v=x9v0rqkdyjg
Mach3 de la mama lui ofera doua intrari THC up si THC down care pot fi legate la 2 switchuri. Cand este calcat THC up axa Z se ridica, pana intalneste THC down cand incepe sa coboare.
In felul acesta inaltimea capului de taiere ,in permanenta miscare, se mentine in limitele reglate pe cele 2 switchuri. Asta e varianta clasica.
Varianta moderna de care spunea d-nul Znecula e un circuit care masoara curentul (sau tensiunea) arcului electric si formeaza cele 2 praguri sus/ jos cu un circuit electronic. Mai fiabil si mai precis, dar un pic mai scump si mai complicat.
Dupa cum zicea si Znecula merge si off line sa stai cu ochii pe masina si sa reglezi manual.

Ideea este ca se poate.
0

#214 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 30 January 2017 - 01:18 PM

Vezi postareaLa Trovanti, la 30 January 2017 - 12:43 PM, a spus:

Mach3 de la mama lui ofera doua intrari THC up si THC down care pot fi legate la 2 switchuri. Cand este calcat THC up axa Z se ridica, pana intalneste THC down cand incepe sa coboare.
In felul acesta inaltimea capului de taiere ,in permanenta miscare, se mentine in limitele reglate pe cele 2 switchuri. Asta e varianta clasica.


Ideea este ca se poate si fara THC daca tabla este orizontala sau nu se onduleaza in timpul taierii. Dar uneori situatia este invers.
Partea cu switch-ul ar fi in regula pentru situatii particulare. Dar la o forma complexa, un palpator situat langa capul de taiere va intalni tot felul de forme de "relief" care vor duce la deplasarea capului de taiere in sus sau in jos. Sa presupunem ca la taierea unui contur cu un unghi de 90 grade, palpatorul intra in taietura. Softul crede ca acolo tabla este coborata. Si coboara capul, desi nu era nevoie. Sau invers, palpatorul atinge o piesa deja taiata si inclinata, situata langa alta care este in proces de taiere. Cu palpator mecanic ar merge daca s-ar putea stabili (impune) permanent pozitia palpatorului pe tabla. Iau la plesnealau o situatie si anume, sa fie inaintea taieturii. Dar asta inseamna sa-l rotesti. E greu de realizat.
Pe de alta parte, tablele groase vin plane din fabrica. rar sunt exceptii si alea pot fi evitate. Adica mai degraba tai o tabla groasa pozitionata orizontal, sau daca piesele sunt relativ micute, fara THC, decat sa tai o tabla subtire (sa zicem de 3 mm sau chiar mai mica). La astea subtiri ai nevoie si de viteza mai mare, ele se incovoaie mai mult ca altele si din depozit pot veni tensionate sau chiar incovoiate. Stau plane/drepte initial pe masa masinii, dar cand incepi sa le tai isi dau arama pe fata...
Pentru inceput daca nu-i graba mare poti folosi cnc-ul fara thc dar sa fie deja pe drum o comanda pentru unul. Si sa-l poti monta in sistem.
Multa bafta.
Apropo de discutie, de sfaturi si de ajutor, eu am lucrat 3 ani la job pe o plasma facuta de un coleg de-al meu de scoala, tocmai dupa indicatiile date de doi colegi de-ai nostri de forum, si anume znecula si fanefane. Sigur ca vei primi tot sprijinul posibil.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 30 January 2017 - 02:20 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#215 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 January 2017 - 02:34 PM

Schimb un pic subiectul cu o rugăminte. Mi-ar face trebuinta un rest de bara de ghidaj liniar de 16 mm minim 10 cm . Are cineva aruncata prin sertar si nu ii face trebuinta ? Celor din Bucuresti le este adresata rugămintea. Mulțumesc anticipat !
0

#216 Useril este offline   ThePuiu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 107
  • Inregistrat: 14-October 16
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 30 January 2017 - 05:33 PM

Numa "insucesuri" astazi....
In mod normal, carcasa piulitei cu bile nu ar trebui sa intre "la fix" sub placa? (vezi imaginea atasata). Nu am aces la o freza ca sa frezez carcasa sau placa...ce dracu sa fac? Sa incerc sa jmirghelesc carcasa piulitei in speranta ca nu o stric prea rau? Oricum, pe zi ce trece imi este tot mai groaza de rezultatul final...dpdv al preciziei.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: problema.JPG

0

#217 Useril este offline   ThePuiu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 107
  • Inregistrat: 14-October 16
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 30 January 2017 - 05:45 PM

tot la capitolul "insucesuri":
mi s-a facut o oferta pt frezarea unei placi de aluminiu (6xxx) pe o suprafata de 25cmx18cm la o adancime de 5mm la 130ron cu tva inclus! Este un pret firesc pt o operatie similara ? Cit timp ia unei freze profesionale sa faca treaba asta (masina e cit o camera de bloc!)?

Aceasta postare a fost editata de ThePuiu: 30 January 2017 - 05:46 PM

0

#218 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 January 2017 - 06:08 PM

Sa nu te apuci sa dai cu smirghel , de fapt sa nu interventie de mana ,,strici tot ,,acolotrebuiesc respectate niste paralelisme
0

#219 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 30 January 2017 - 06:25 PM

Poti sa faci si cu jmirgel , dar trebuie sa faci paralelismul pe o placa de granit , o placa dreapta , cu comparatorul masori sa nu ai abateri la paralelism si colorezi partea pe care o prelucrezi , apoi o freci de masa de granit , sa vezi cum arata suprafata .
Oricum este o operatiune foarte migaloasa , dar se poate .
Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#220 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 30 January 2017 - 06:45 PM

Vezi postareaThePuiu, la 30 January 2017 - 05:33 PM, a spus:

Numa "insucesuri" astazi....
In mod normal, carcasa piulitei cu bile nu ar trebui sa intre "la fix" sub placa? (vezi imaginea atasata). Nu am aces la o freza ca sa frezez carcasa sau placa...ce dracu sa fac? Sa incerc sa jmirghelesc carcasa piulitei in speranta ca nu o stric prea rau? Oricum, pe zi ce trece imi este tot mai groaza de rezultatul final...dpdv al preciziei.



Desfaci patinele si pui intre ele si bucata de dural niste saibe late, sau faci dintr-un plastic dur pe toata suprafata patinei distantiere de 1mm-3mm, cat iti trebuie acolo.
Si in felul asta se ridica placa de aluminiu si nu trebuie sa frezezi nimic. Daca ai tabla calibrata, faci distantiere din ea.

Aceasta postare a fost editata de mincof: 30 January 2017 - 06:47 PM

0

#221 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 30 January 2017 - 06:51 PM

Vezi postareaflorianmro, la 30 January 2017 - 06:08 PM, a spus:

Sa nu te apuci sa dai cu smirghel , de fapt sa nu interventie de mana ,,strici tot ,,acolotrebuiesc respectate niste paralelisme



Nu are nici o treaba daca slefuieste carcasa piulitei. Precizia trebuie sa fie axiala, nu radiala.
Suprafata carcasei poate sa fie stramba si 2mm, daca suruburile sunt bine stranse, nu pierde precizia, ca lui ii trebuie pe verticala sa nu aiba joc la surub, pe orizontala se ocupa ghidajele cu patine.
0

#222 Useril este offline   ThePuiu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 107
  • Inregistrat: 14-October 16
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 30 January 2017 - 06:53 PM

care e varianta recomandabila? saibe sau incercare slefuire? (evident, convenabila ar fi cu saibe!)
0

#223 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 January 2017 - 07:01 PM

Eu as face cu smirghel daca ai rabdare si faci cum a explicat Elicopter. Daca pui adaosuri la patine cu siguranta or sa fie mai groase si va trebui sa pui si la blocul de piulita si tot asa . Din imagine vad ca nu e mare diferenta .
0

#224 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 30 January 2017 - 07:02 PM

Vezi postareaThePuiu, la 30 January 2017 - 06:53 PM, a spus:

care e varianta recomandabila? saibe sau incercare slefuire? (evident, convenabila ar fi cu saibe!)



Cea mai buna varianta este ori cu saibe, sau cu bucati de tabla gaurite sa cuprinda toata suprafata patinei pe adancime. Pentru ca dupa cate stiu eu la jumatatea patinei are sant interior, si nu ai de ce sa acoperi si zona aia.
Sau o bucata de fibra de sticla (sau carbon) si se face o profilata dupa patina cu cele 4 gauri.
0

#225 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 30 January 2017 - 07:14 PM

Vezi postareaThePuiu, la 30 January 2017 - 06:53 PM, a spus:

care e varianta recomandabila? saibe sau incercare slefuire? (evident, convenabila ar fi cu saibe!)



Si ca sa mai inveti ceva, intai slabeste suruburile de la patine, baga carcasa sub placa de aluminiu in zona unde va fi de final, ia un spiral de 6mm, si da 2 gauri pe orizontala prin placa de aluminiu in carcasa piulitei la o adancime de 5mm in carcasa piulitei, si dai si gaurile de prindere pentru suruburi.
Dupa aia scoate carcasa de sub placa strange tot la loc, si slefuieste sau fa varianta cu adaos. Apoi pui carcasa sub placa bagi 2 stiftu-ri de 6mm in cele 2 gauri (rupi 2 spirale de 6 la cotor daca nu ai) cu loctite, si apoi strangi suruburile cat vrei. (poti sa le lasi si slabe ca nu mai conteaza.
Si vei avea precizie, pentru ca daca te bazezi doar pe suruburi, s-ar putea sa aiba joc daca gaurile nu sunt fest.
0

#226 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 January 2017 - 07:21 PM

Daca inteleg bine stifturile din cozi de burghie sunt pentru repozitionare pecisa . Daca e asa ar trebui alezate gaurile ,altfel o coada de burghiu de 6 intr-o gaura data tot cu 6 va avea joc
0

#227 Useril este offline   ThePuiu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 107
  • Inregistrat: 14-October 16
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 30 January 2017 - 07:23 PM

Vezi postareaflorianmro, la 30 January 2017 - 07:21 PM, a spus:

Daca inteleg bine stifturile din cozi de burghie sunt pentru repozitionare pecisa . Daca e asa ar trebui alezate gaurile ,altfel o coada de burghiu de 6 intr-o gaura data tot cu 6 va avea joc

mai ales daca gaurile sint date cu o masina uzuala (eu am un Bosch de banc, dar nu exceleaza) si cu burghie uzuale (am cumparat ce am gasit mai bun, ceva nemtesc, dar nu cred ca sint rupte din soare nici astea)
0

#228 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 30 January 2017 - 07:33 PM

Vezi postareaThePuiu, la 30 January 2017 - 07:23 PM, a spus:

mai ales daca gaurile sint date cu o masina uzuala (eu am un Bosch de banc, dar nu exceleaza) si cu burghie uzuale (am cumparat ce am gasit mai bun, ceva nemtesc, dar nu cred ca sint rupte din soare nici astea)



Daca ii pui loctite 638 sau 648, la revedere, nu mai misca niciodata nimic.
0

#229 Useril este offline   florinhome 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 137
  • Inregistrat: 28-November 14

Postat 30 January 2017 - 08:50 PM

parerea mea este sa nu te grabesti si sa nu incepi sa pilesti sau sa pui adaosuri la intamplare.
mai intai vezi de unde apare problema. pune mana pe un subler si masoara piesele.
0

#230 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 30 January 2017 - 10:18 PM

Frezeaza ori carcasa piulitei surubului cat este necesar, ori placa de aluminiu doar in zona de contact. Eu n-as folosi nici un fel de adaos pe nicaieri. Parerea mea.
Dureza cateva minute pe un strung sa iei o fata dreapata din carcasa piulitei. Sau pe o freza. Daca universalul este cu 4 bacuri si strungul mare, nici nu scoti surubul din piulita. Si pe o orice fel de freza poti lua la mana zona de contact, ca nu ai nici o cota functionala acolo. Daca prelucrezi piulita, ai grija la strangerea ei... Zic si eu. Pana la urma faci cum crezi ca poti. Parca ar merge mai usor pe o freza.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#231 Useril este offline   florinhome 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 137
  • Inregistrat: 28-November 14

Postat 30 January 2017 - 10:56 PM

Vezi postareabitex, la 30 January 2017 - 10:18 PM, a spus:

Frezeaza ori carcasa piulitei surubului cat este necesar, ori placa de aluminiu doar in zona de contact.

si daca problema e la suportul cu rulment de la capatul surubului si nu tine surubul la distanta corecta?
ce se va intampla când piulita va ajunge la celalalt capat? s-a verificat daca surubul este paralel cu placa de care e prins?
asa cum am spus si mai devreme, trebuiesc masurate piesele si abia apoi se poate lua masura corecta de remediere.
0

#232 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 30 January 2017 - 11:13 PM

Cel mai usor era un proiect in rhino , saul alt soft de editare , acolo iti dadea toate cotele , si stiai cat trebuie sa fie piesa respectiva , asa se poate numai daca te apuci sa masori distantele de care ai nevoie , sa sti cat trebuie sa iei din suportul de surub .
Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#233 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 31 January 2017 - 08:44 AM

Vezi postareaflorinhome, la 30 January 2017 - 10:56 PM, a spus:

si daca problema e la suportul cu rulment de la capatul surubului si nu tine surubul la distanta corecta?
ce se va intampla când piulita va ajunge la celalalt capat? s-a verificat daca surubul este paralel cu placa de care e prins?
asa cum am spus si mai devreme, trebuiesc masurate piesele si abia apoi se poate lua masura corecta de remediere.


Pai presupunem ca piesele sunt facute corect si masurate bine. Cred ca a verificat ca surubul este paralel cu gahidajele si cu placa. O fi plimbat piulita aia pe toate partile....
Mi-am adus aminte ce am modificat eu. Cam ai dreptate. Deoarece carcasele de rulmenti le-am facut singur, imi amintesc ca din alea am luat cat trebuia sa obtin piulita la suprafata tablei. Se demonteaza usor, se pot prelucra in bloc, cu un rulment bagat intre ele (sau cu o piesa facuta dintr-o prindere pe strung daca sunt cote diferite), se prind usor si in menghina si in universal, dupa caz. Eu am folosit un strung ca aveam incredere mai mare in strungar decat in frezor. Frezam tabla de aluminiu doar daca doream sa treaca si peste carcasa rulmentului. Diferenta aia s-ar fi observat la o masurare a pieselor si compararea cotelor cu alea din desen.

PS. Din neatentie am crezut ca vrea sa treaca doar cu placa peste ele, nu ca are de prins si piulita de placa. Ba chiar am zis ca nu are nici o cota functionala acolo. Nu stiu la ce ma gandeam. Inaltimea aia trebuie controlata bine.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 31 January 2017 - 08:54 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#234 Useril este offline   florinhome 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 137
  • Inregistrat: 28-November 14

Postat 31 January 2017 - 09:47 AM

mereu apar surprize de genul la piesele chinezesti..
am cumparat 4 blocuri cu rulmenti SBR25 si sunt diferente de pana la 0.5mm intre ele, fiecare are alta cota.
0

#235 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 31 January 2017 - 11:48 AM

Unde se pot prelucra la capete , suruburi cu bile , in Bucuresti cu calitate garantata ?
0

#236 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 31 January 2017 - 12:08 PM

Vezi postareaflorianmro, la 31 January 2017 - 11:48 AM, a spus:

Unde se pot prelucra la capete , suruburi cu bile , in Bucuresti cu calitate garantata ?



LOL ... chiar ... unde ? Ca eu inca n-am gasit ...
0

#237 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 31 January 2017 - 12:47 PM

Vezi postareaflorianmro, la 31 January 2017 - 11:48 AM, a spus:

Unde se pot prelucra la capete , suruburi cu bile , in Bucuresti cu calitate garantata ?



Oriunde unde strungarul este meserias.
Ce va intereseaza la surub? O portiune unde intra rulmentul, un filet cu pas mic, si un stift pentru cuplaj. Ce este asa greu?
Chiar daca dati rateu cu diametrul pentru rulment, radial nu conteaza, la voi axial conteaza.
Meseriasii stiu ce spun.

Aceasta postare a fost editata de mincof: 31 January 2017 - 12:51 PM

0

#238 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 31 January 2017 - 01:01 PM

Si strungarul meserias cum prinde surubul pe strung ? In universal cu 3 bacuri autocentrate dar rectificate ,sau in universal cu 4 bacuri independente iar centrarea surubului se face cu comparatorul ? Ma indoiesc ca orice strungar, ,fie el meserias dispune de un C5 de precizie . Eu insumi mi-am prelucrat suruburile la capete cu ajutorul universalului cu 4 bacuri independente dar nu a iesit ce trebuie . Sa nu fiu inteles gresit ,cotele imi ies la "sutime "insa problema e de concentricitate si coaxialitate . Tocmai din aceasta cauza am ridicat problema , sunt de acord ca orice strungar poate face dar cu completarea ca "acel strungar mi-a prelucrat mie si sunt multumit ".
0

#239 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 31 January 2017 - 01:18 PM

Eu am incercat de cateva ori si mi-a ajuns ... evident ca n-am reusit de fiecare data , dar cand
am scos geometria corecta , m-am uitat pe ceas si mi-au dat lacrimile ... 2 ore de migaleala ... nu merita , decat
daca le faci pentru tine personal si ai timp .
0

#240 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 31 January 2017 - 01:25 PM

Mulțumesc pentru raspuns , cine este pretentios intelege complexitatea operatiei care nu poate fi facuta de orice strungar.
0

Arata acest topic


  • 17 Pagini +
  • « Prima
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • Ultima »

3 useri citesc topicul
0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro