Modelism - RHC Forum: Diverse informatii despre cnc-uri - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 17 Pagini +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • Ultima »

Diverse informatii despre cnc-uri

#181 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 24 January 2017 - 10:04 PM

Daca te pasioneaza problema, gaureste cu burghiu de 9,5 (sau pe aproape ca dimensiune da-l zic pe asta ca se gaseste des in truse) pana aproape de cota finala. La adancime ma refer. In acest mod, orice burghiu ascutit drept (dar cu unghiuri sa poata aschia), va lua restul de material din diametru fara sa vibreze si la final va indrepta fundul gaurii, oarecum ghidat de flancuri. E fain si cu freza. Daca vrei sa fii mai ortodox decat papa, e important ca freza sa lase suprafata plana daca o actionezi axial (majoritatea nu-s asa ascutite) si sa intre intr-o gaura data anterior aproape de cota finala. O masina de gaurit clasica de regula are ceva jocuri laterale si prelucrarea va fi neplacuta ca aspect. O turatie mica o sa ajute. Nu strica niste probe inainte de ceva important.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 24 January 2017 - 10:06 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#182 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 24 January 2017 - 10:26 PM

Vezi postareabitex, la 24 January 2017 - 09:43 PM, a spus:

Sunt cateva variante care permit sa se obtina o gaura aproape de forma ideala in table relativ subtiri. Una dintre ele ar fi sa se foloseasca un burghiu pentru table, care este ascutit diferit fata de astea normale. A doua varianta poate fi ascutirea burghiului cat mai aproape de forma respectiva (am gasit un link aici), a treia varianta as spune ca-i folosirea unui artificiu foarte neortodox de gaurire si o sa caut un link pentru asta (orice metoda sa tii burghiul solicitat radial si uneori ajuta si o bucata de panza dar n-o recomand fara teste...) si alta metoda ar fi sa folosesti orice scula cu mai mult de 2 muchii taietoare, sau chiar cu doua dar cu unghiurile potrivite de asezare si cu suprafetele mari, nu cum are burghiul. Sau la limita, dupa gaurirea cu partea aschietoare a burghiului sa se introduca si partea cilindrica a cozii acestuia prin gaura. Va rotunji forma dar asta e varianta pur ciobaneasca. Cand nu contreaza daca esti cioban sau nu, merge si asa.

Sincer ma asteptam la ceva magic din partea ta :D... cre` ca ma uit la prea mult SF-uri si fantasy in ultima vreme... :D
Multzam! :drinks:
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#183 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 24 January 2017 - 10:31 PM

Vezi postareainformer, la 24 January 2017 - 10:26 PM, a spus:

Sincer ma asteptam la ceva magic din partea ta :D... cre` ca ma uit la prea multe SF-uri si fantasy in ultima vreme... :D
Multzam! :drinks:

"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#184 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 24 January 2017 - 10:37 PM

Profit de ocazie sa spun: softu` asta de forum ii de rahat, exista undeva un topic unde userii ar putea sa aiba ceva doleante?
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#185 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 24 January 2017 - 10:47 PM

Vezi postareainformer, la 24 January 2017 - 10:26 PM, a spus:

Sincer ma asteptam la ceva magic din partea ta :D... cre` ca ma uit la prea mult SF-uri si fantasy in ultima vreme... :D
Multzam! :drinks:

Si nevasta-mea asteapta ceva magic din partea mea dar se cam indoaie de la jumate. De unde naiba sa stiu de magie daca nu gauresc table la nivel profesionist? Cel mai complicat la table mari e sa marchez unde trebuie centrul gaurii, ca de gaura stiu sa ma ocup. Pe de alta parte una e sa dai gaura in tabla de 0,8 mm de otel si alta e in tabla de 2 mm de dural. Una-i sa ai o masina cu coloana si alta o scula de mana. Daca e cu cantec, tot un calibru la final rezolva problema. Uneori poti avea o scula cu care efectiv tai conturul gaurii, cum ar fi un fel de poanson cu fata concava. Nu-i stiu denumirea. Sub tabla poate fi un metal moale precum cuprul sau plumbul. Oricum, nimic din ce am zis noi pe aici nu poate gauri o tabla de aluminiu de 0,2 mm. Fiecare cu reteta lui cum s-ar spune.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#186 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 24 January 2017 - 10:57 PM

Apai io nu mi-s vreun cunoscator da` atunci mi se pare ca-i foarte OK la table mai moi "scrijelitoru`" ala care ii un fel de cutit excentric ghidat de o gaura mica centrala... cre` ca nu-i nevoie sa caut un link.
Cat priveste "solicitarea radiala" cre` ca-i ce stiam io "de pe vremuri" sa strangi tabla intre doua placi de "whatever"... atat ca asta nu-i foarte usor de facut intotdeauna....
Inca o data multzam fain!
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#187 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 24 January 2017 - 11:09 PM

Da, e OK si ala cu o singura muchie, dar tot e recomandabil ca tabla sa fie bine prinsa. Merge cu turatie ceva mai mare daca sunt doua muchii.
La aia cu solicitarea radiala e altfel, nu cu prinsul tablei intre alte materiale sau cu prinsul tablei peste un alt material, care la gaurire sa ghideze oarecum burghiul. Era vorba efectiv de o bucatica de carpa aplicata pe varful burghiului care sa-l impiedice sa vibreze aiurea.
Alea de tabla sunt ca astea din poza luata la intamplare de pe net.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: GS-7Drillbit.jpg

Aceasta postare a fost editata de bitex: 24 January 2017 - 11:13 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#188 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 24 January 2017 - 11:24 PM

Multumesc!
Imi pare rau ca nu ne putem intalni macar o data pe an si altfel decat sa tot scriem aici... cu pescarii am mai reusit... nu-i nici o intentie pe partea de "modelism"? :)
(io as veni chiar si la Bucuresti... :p )

Aceasta postare a fost editata de informer: 24 January 2017 - 11:25 PM

"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#189 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 25 January 2017 - 12:03 AM

Vezi postareabitex, la 24 January 2017 - 10:47 PM, a spus:

Uneori poti avea o scula cu care efectiv tai conturul gaurii, cum ar fi un fel de poanson cu fata concava. Nu-i stiu denumirea.


Preducea.
0

#190 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 25 January 2017 - 12:58 PM

Da, cunosc termenul, folosesc asa ceva la materiale moi, nemetale, piele, dar forma este alta pentru metal si nu stiam ca si pentru metal poarta aceeasi denumire. In engleza ar fi "punch" si masina "punching machine". Ar fi un fel de stanta. Sunt si clesti care fac asta dar au deschiderea mica. Cam la asta m-am referit. Nu stiu ce sa zic. Preduceaua pe care o stiam eu are gaura in interior si este tubulara. Omul cat traieste invata.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#191 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 25 January 2017 - 02:07 PM

Uite ce frumusete am vazut pe aici:
https://www.google.c...emlkUDHFA5UM%3A
Poti sa schimbi poansoanele. Nu mai ai nevoie de o stanta. Pur si simplu apesi cu ceva, presa, piston, etc.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: UP-A-Series-Units_288.jpg

Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 25 January 2017 - 02:09 PM

0

#192 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 25 January 2017 - 04:25 PM

Am gasit In filmuletul asta forma suprafetei, cu muchia taietoare, pentru o scula facuta acasa. Pe la minutul 23. Nu ca daca nu e plana nu taie. Unghiul depinde de material si poate fi cu atat mai ascutit cu cat materialul de taiat este mai moale.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#193 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 25 January 2017 - 10:34 PM

Vezi postareabitex, la 25 January 2017 - 12:58 PM, a spus:

Da, cunosc termenul, folosesc asa ceva la materiale moi, nemetale, piele, dar forma este alta pentru metal si nu stiam ca si pentru metal poarta aceeasi denumire. In engleza ar fi "punch" si masina "punching machine". Ar fi un fel de stanta. Sunt si clesti care fac asta dar au deschiderea mica. Cam la asta m-am referit. Nu stiu ce sa zic. Preduceaua pe care o stiam eu are gaura in interior si este tubulara. Omul cat traieste invata.


Ai dreptate , e stanta.
0

#194 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 25 January 2017 - 10:48 PM

Nu la faptul ca o stanta poate face asta m-am gandit. M-am referit la scula (dornul, cutitul sau poansonul...) care face operatia respectiva. Scula aia nu stiu cum se numeste cand e facuta pentru metale, dar ascutita putin altfel si folosita la materiale moi se numeste cum ziceai, preducea. Nu conteaza ca-i actionata de o masina, de o presa sau de un ciocan pe masura. In orice caz, discutia nu e asa importanta, ca pana la urma fiecare gaureste cum poate. Eu cand am avut table mai groase si nu am putut face gaura rotunda am calibrat-o cu un dorn, batut pe rand pe ambele fete. Normal ca a iesit putin conica, dar putin m-a interesat, fiind de trecere pentru cate un surub fara importanta prea mare.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 25 January 2017 - 10:49 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#195 Useril este offline   ThePuiu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 107
  • Inregistrat: 14-October 16
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 26 January 2017 - 10:12 AM

Are cineva o idee ce diametru de prelucrare are la capat un ax cu bile 1605? Axul 2005 (pe care l-am cumparat de la acelasi idiot de neamt care nu raspunde la emailuri indiferent in ce limba il intreb) are diametrul de 12mm. Vreau sa imi caut cuplajul elastic si nu vreau sa mai astept pina imi vine coletul...
0

#196 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 January 2017 - 10:20 AM

Cel mai probabil ar trebui sa aibe 10mm cota de cuplaj , dar poate fi si 8mm . Pe ale mele mi le-am prelucrat cu 10 iar filetul pentru piulita de 12x1 . Ce diametru au motoarele ?
0

#197 Useril este offline   ThePuiu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 107
  • Inregistrat: 14-October 16
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 26 January 2017 - 10:21 AM

Vezi postareaflorianmro, la 26 January 2017 - 10:20 AM, a spus:

Cel mai probabil ar trebui sa aibe 10mm cota de cuplaj , dar poate fi si 8mm . Pe ale mele mi le-am prelucrat cu 10 iar filetul pentru piulita de 12x1 . Ce diametru au motoarele ?

axul motorului e de 8mm
0

#198 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 January 2017 - 10:53 AM

Aha, sunt din cele lungi ,eu le am cu 6.35
0

#199 Useril este offline   ThePuiu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 107
  • Inregistrat: 14-October 16
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 26 January 2017 - 11:03 AM

Acum ca am 99% din piesele viitorului "utilaj", trebuie sa ma gindesc la un motor. Scula va fi folosita strict in regim de amator, cu 90% din timp in plastic, cablaj PCB. Dar as vrea ca ocazional sa pot face un panou frontal din tabla de aluminiu de 3mm. Nu imi permit deocamdata sa cumpar un motor profesional de 4Kw. Am niste intrebari:
- pentru regimul meu de utilizare, e suficient un motor:
* cu racire cu aer sau trebuie mai bine cu apa? (dezavantajul celui pe apa il vad doar ca si "deranj" cu matzele suplimentare, nu ca si costuri)
* 0.4Kw e suficient? (chiar daca timpul de prelucrare va fi mai lung, oricum, motoarele de 3.1Nm pe care le am nu cred ca exceleaza!)
* la motoarele astea mai mici nu am vazut sa fie variatoare de turatie separate...cum se face modificarea turatiei? (presupun ca tot PWM, dar este o scula dedicata sau trebuie construita?)

Puteti sa imi recomandati o sursa de unde as putea cumpara un motor conform "specificatiilor" mele, la un pret cit mai bun ca m-a secatuit jucaria asta!
0

#200 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 26 January 2017 - 11:17 AM

De obicei se folosesc motoare trifazate de frecventa mare (300 - 400Hz) alimentate prin convertizoare de frecventa.
Printre alte avantaje ar fi pastrarea unui cuplu rezonabil chiar la turatii mici.
Comanda convertizoarelor se face in tensiune sau curent... sau de pe potentiometrul de pe ele.
Eu am luat CNC-ul cu un motor turcesc de 750W racit cu aer si-l folosesc cam in acelasi regim cum intentionezi tu.
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#201 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 26 January 2017 - 11:44 AM

Vezi postareaThePuiu, la 26 January 2017 - 11:03 AM, a spus:

* cu racire cu aer sau trebuie mai bine cu apa? (dezavantajul celui pe apa il vad doar ca si "deranj" cu matzele suplimentare, nu ca si costuri)
* 0.4Kw e suficient? (chiar daca timpul de prelucrare va fi mai lung, oricum, motoarele de 3.1Nm pe care le am nu cred ca exceleaza!)
* la motoarele astea mai mici nu am vazut sa fie variatoare de turatie separate...cum se face modificarea turatiei? (presupun ca tot PWM, dar este o scula dedicata sau trebuie construita?)


- Nu stiu cum este la motoarele mici de frezare ca n-am avut sa pot compara, dar ia in calcul toate problemele. Ar fi aia cu instalatia de apa suplimentara, ar fi zgomotul, sa ziceam ca neglijam consumul electric dar mai ramane pe lista partea de comanda. Daca ai avea disponibili la freza 400 W ar fi suficient. Dar in functie de electronica de comanda s-ar putea sa nu-i mai ai si atunci nu poti merge cu freze groase. In schimb, cu cele mici nu vor fi probleme. Dar trebuie sa poti creste binisor turatia, la frezele extrem de mici. Oricum, urmaresc si eu subiectul ca am cateva structuri la care s-ar preta motoare mici. Poate e cum zici si tu, cu apa ar fi cam complicat. La cele mari e OK, dar la astea mici parca e suficient aerul. Probabil ca zgomotul nu este exagerat indiferent de varianta, dar verifica si asta.
- Daca mecanica e facuta corect, motoarele de 3,1Nm sunt mai mult decat decat suficiente. De regula scula te limiteaza in functionare, nu actionarea. Aia face fata. Eu pe axa fixa a cnc-ului meu am inca motor de imprimanta HP laserjet IIIp, din ala cilindric, mic. Si n-am fost limitat la prelucrari. Ar merge mai rapid la deplasarea in gol si nu pot depasi o limita, dar sunt curse mici la o piesa si alea de pozitionare pe masa le fac rar.
- Parca am vazut prin poze si variatoare pentru cele de 400W. Parerea mea e ca nu poti fara un variator, indiferent cum ii spune numele. Dar bun ar fi sa pastreze cuplul constant si daca reduci turatia. N-am idee daca variatoarele ieftine de pe net pastreaza si cuplul. Sau poate nu-i nevoie de turatie mica si cuplul nu mai este o problema. Daca nu gresesc, tot prin poze am vazut ca unele motoare au tot sistemul aceala de fixat pensete prins pe axul motorului, adica nu e totul dintr-o bucata. Cauta informatii daca sunt centrate bine, ca ar putea fi un punct slab pentru ele. Sper sa nu le confund cu cele de 300W cu motoare DC. Poate sunt centrate, dar eu zic sa te informezi de la cine stie. Lucrand ceva finut ar fi bun un motor silentios si fiabil, sa-ti placa. Nu ceva sa tot schimbi perii si rulmenti...

PS. La motoarele mici (acum depinde putin si de aplicatie dar in mod sigur o sa fii tentat sa lucrezi cu freze extrem de mici, cu varf ca la pantograf sau alte minuni) ar fi bine sa urmaresti sa existe o bataie radiala cat mai mica, altfel se rupe freza. Alea cu un dinte daca nu taie exact cum trebuie nu rezista mult sau graveaza rau. De exemplu, daca prin absurd la motorul meu freza este prinsa excentric cu 0,2 mm, imi scoate cota mai mare, o pot declara cum vreau dar tot prinde sa taie cu 1-2 dintre cei 3 dinti. Nu-i OK dar nu moare. O freza subtire o rupe imediat.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 26 January 2017 - 11:54 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#202 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 26 January 2017 - 11:49 AM

Dezavantajul la cele recite cu aer este ca nu prea poti folosi plaje de turatie mai joasa , ca se incinge motorul si risti sa il arzi , si pe deasupra cel cu racire pe apa este cu mult mai silentios .
In rest fac aceasi treaba .
Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#203 Useril este offline   Michi 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 27-January 17
  • Gender:Male
  • Location:Băicoi

Postat 28 January 2017 - 11:09 AM

Vă salut cu tot respectul. Pe scurt, sunt aproape de finalizarea unui cnc pentru plasma am cumpărate 95% componentele cnc-ului(dacă nu mă înșel). Proiectul se dorește a fi unul cu performanțe hobby de precizie dar calitatea și timpul de execuției profesional. Am conceput o masa cu suprafața utilă de 2000/1000mm cu grosime de taiere de 1-6mm tablă ocazional maxim 12mm. Pentru masă am folosit rectangulara de 50/50/3 platbanda 40/5 pentru grătar ghidajele le-am cumpărat de la cineva de la Timișoara (cam rustice)dacă ma informam ieșeau mult mai bine. Sunt realizate pentru transmisia pe curea t5-10 cu roți cu 24 de dinți. Motoarele sunt nema 32 de 1,9nm 3A axele sunt rectangulara 50/50/3 fier. Aștept câteva păreri pertinente și ceva sfaturi. Sunt în căutare thc, pe la noi nu am găsit nimic. Vă mulțumesc anticipat. :)
0

#204 Useril este offline   Michi 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 27-January 17
  • Gender:Male
  • Location:Băicoi

Postat 28 January 2017 - 11:10 AM

A
0

#205 Useril este offline   Michi 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 27-January 17
  • Gender:Male
  • Location:Băicoi

Postat 28 January 2017 - 12:07 PM

Vezi postareaMichi, la 28 January 2017 - 11:10 AM, a spus:

A

0

#206 Useril este offline   Michi 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 27-January 17
  • Gender:Male
  • Location:Băicoi

Postat 28 January 2017 - 12:08 PM

Vezi postareaMichi, la 28 January 2017 - 11:09 AM, a spus:

Vă salut cu tot respectul. Pe scurt, sunt aproape de finalizarea unui cnc pentru plasma am cumpărate 95% componentele cnc-ului(dacă nu mă înșel). Proiectul se dorește a fi unul cu performanțe hobby de precizie dar calitatea și timpul de execuției profesional. Am conceput o masa cu suprafața utilă de 2000/1000mm cu grosime de taiere de 1-6mm tablă ocazional maxim 12mm. Pentru masă am folosit rectangulara de 50/50/3 platbanda 40/5 pentru grătar ghidajele le-am cumpărat de la cineva de la Timișoara (cam rustice)dacă ma informam ieșeau mult mai bine. Sunt realizate pentru transmisia pe curea t5-10 cu roți cu 24 de dinți. Motoarele sunt nema 32 de 1,9nm 3A axele sunt rectangulara 50/50/3 fier. Aștept câteva păreri pertinente și ceva sfaturi. Sunt în căutare thc, pe la noi nu am găsit nimic. Vă mulțumesc anticipat. :)

0

#207 Useril este offline   znecula 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 845
  • Inregistrat: 03-April 05
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 28 January 2017 - 12:15 PM

Vezi postareaMichi, la 28 January 2017 - 11:09 AM, a spus:

Vă salut cu tot respectul. Pe scurt, sunt aproape de finalizarea unui cnc pentru plasma am cumpărate 95% componentele cnc-ului(dacă nu mă înșel). Proiectul se dorește a fi unul cu performanțe hobby de precizie dar calitatea și timpul de execuției profesional. Am conceput o masa cu suprafața utilă de 2000/1000mm cu grosime de taiere de 1-6mm tablă ocazional maxim 12mm. Pentru masă am folosit rectangulara de 50/50/3 platbanda 40/5 pentru grătar ghidajele le-am cumpărat de la cineva de la Timișoara (cam rustice)dacă ma informam ieșeau mult mai bine. Sunt realizate pentru transmisia pe curea t5-10 cu roți cu 24 de dinți. Motoarele sunt nema 32 de 1,9nm 3A axele sunt rectangulara 50/50/3 fier. Aștept câteva păreri pertinente și ceva sfaturi. Sunt în căutare thc, pe la noi nu am găsit nimic. Vă mulțumesc anticipat. :)

Un THC Proma am eu de vanzare.
Este cel de aici, nou nefolosit.
http://www.ebay.com/...tEAAOSwT~9Wk~yX
Este al doilea cumparat deoarece l-am crezut ars pe primul.
De fapt nu stiam sa fac setarile ca sa functioneze.
Pana mi-a ajuns acesta, m-a ajutat un prieten sa-l setez corect pe primul.
Il tin in cutie ca rezerva, dar se pare ca il tin degeaba.
Setarile sunt un pic pretentioase, adica la fiecare setare de curent din generatorul de plasma, implica setari noi la THC.
Daca vrei unul mai performant, exista pe la turci dar e la pret cel putin dublu.

Stima.

Aceasta postare a fost editata de znecula: 28 January 2017 - 12:17 PM

0

#208 Useril este offline   Michi 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 27-January 17
  • Gender:Male
  • Location:Băicoi

Postat 28 January 2017 - 12:29 PM

Îmi cer mii de scuze pentru ca poate găseam informații în forum dar sunt presat de alte lucrări. Voi pune și câteva poze.
0

#209 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 28 January 2017 - 01:07 PM

Vezi postareaMichi, la 28 January 2017 - 12:29 PM, a spus:

Îmi cer mii de scuze pentru ca poate găseam informații în forum dar sunt presat de alte lucrări. Voi pune și câteva poze.


Salutare. Fiecare dintre noi trecem prin situatii de genul asta, cred ca le intelegem. Tocmai de aia e forum, sa discutam si sa ne ajutam. Adica sa mai sarim peste unele etape... Exista discutii despre plasme ca ne-am contrazis destul pe forum. O sa caut sectiunea potrivita si o sa mut mesajele cat de curand, la locul lor.

Nu am inteles din mesaj nimic de generatorul de plasma. Fiind pentru grosimi mici, merge aproape orice, dar e bine sa iei ceva care se preteaza la o comanda numerica. Cei de la Plasmaserv sunt foarte amabili daca stii sa pui problema. Vezi intai netul, cu preturile de pe afara ca de acolo trebuie sa pleci. Si nu mai putin importante sunt consumabilele. Sa le gasesti usor la noi. Si la fel, n-ai zis nimic de soft. Presupun ca ultimul o sa fie Mach...

Eu zic sa mergi pe sursa si THC analizate impreuna. Mai degraba le alegi impreuna, sa se potriveasca. Parca sunt pe vreo 3 principii. Vezi ce iti convine cel mai mult dar ce-i mai important este ce suporta aparatul.
Al doilea criteriu, vezi cine te ajuta cu instalarea si configurarea. Degeaba iti recomand eu un oarecare THC (ma gandeam la unul ca TCH301d, de la Texas Microcircuits, ca pe ala il stiu eu), daca e scump si ramai pe cont propriu cu totul. Pe undeva merge un THC cu care sa-ti faci treaba repede, adica devreme acasa, iute instalat si bun la caruta. Performantele nu le scoti numai din el, dar la table subtiri adica deseori ondulate, prinde tare bine. Cu alte cuvinte recomand ce-ti recomanda ceilalti care sunt dispusi sa te ajute si cu putin suport tehnic daca e cazul. Zic si eu, e doar vorba.
Spor la treaba!

PS. Nu te descuraja de ce zice znecula ca setarile la al lui sunt un pic pretentioase ca toate trebuiesc setate daca schimbi parametrii de taiere. Trebuie doar sa fii iute de mana si sa stii sa schimbi setarile. Mie mi-a placut ala cu buton ca-l poti roti si in timpul functionarii, stand cu ochii pe taiere. Fiind o gama mica de grosimi, n-o sa ai de butonat mult. Plus ca mai sunt destule butoane in soft, cu care compensezi.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 28 January 2017 - 01:19 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#210 Useril este offline   znecula 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 845
  • Inregistrat: 03-April 05
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 28 January 2017 - 01:23 PM

Asa e cum zice bitex. Eu m-am obisnuit si deja setarile le fac functie de grosimea tablei si de curentul setat din generator.
Imi facusem si un tabel candva dar nu mai stiu pe unde e.
Acum sunt destul de antrenat si mai fac retusuri din mers.
Am pipait si eu de cateva ori un THC din ala cu potentiometru exterior si e mult mai comod.
Acu imi fac treba cu asta si ma declar multumit.

Stima.
0

Arata acest topic


  • 17 Pagini +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro