Modelism - RHC Forum: Diverse informatii despre cnc-uri - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 17 Pagini +
  • « Prima
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • Ultima »

Diverse informatii despre cnc-uri

#241 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 31 January 2017 - 01:27 PM

Bine , aici drumurile se despart un pic, fiecare isi are prpriile pretenti si in acest caz urmeaza o avalansa de opinii diverse .
0

#242 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 31 January 2017 - 01:31 PM

Vezi postareaflorianmro, la 31 January 2017 - 01:01 PM, a spus:

Si strungarul meserias cum prinde surubul pe strung ? In universal cu 3 bacuri autocentrate dar rectificate ,sau in universal cu 4 bacuri independente iar centrarea surubului se face cu comparatorul ? Ma indoiesc ca orice strungar, ,fie el meserias dispune de un C5 de precizie . Eu insumi mi-am prelucrat suruburile la capete cu ajutorul universalului cu 4 bacuri independente dar nu a iesit ce trebuie . Sa nu fiu inteles gresit ,cotele imi ies la "sutime "insa problema e de concentricitate si coaxialitate . Tocmai din aceasta cauza am ridicat problema , sunt de acord ca orice strungar poate face dar cu completarea ca "acel strungar mi-a prelucrat mie si sunt multumit ".



Pai daca esti strungar si ai un strung care scoate patrat in loc de rotund, atunci este bine sa pleci in vacanta.
In primul rand nu trebuie sa-ti bata universalul (aici tebuie muncit mult, inainte de a te considera strungar), apoi iti rectifici bacuri-le, si dupa acea poti sa zici ca esti strungar.
Totdeauna surubul daca respecti ce am scris mai sus il pui in bac-uri autocentrate.
0

#243 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 31 January 2017 - 01:48 PM

Pana sa ajung sa construiesc un cnc , am inceput chiar cu strungaria ,cea mica , e drept , dar de precizie apoi cu o freza manuala deci in vacanta nu o sa plec . Tocmai ca nu am bacurile rectificate la universalul cu 3 bacuri autocentrate, am folosit un universal cu 4 bacuri independente care ofera posibilitatea de centrare manuala a unei bare rotunde .Nici nu am de gand sa imi rectific bacurile la universalul cu 3 bacuri deosrece si asta este o operatie laborioasa si nu se justifica sa prelucrez 3 suruburi . Am vazut diverse tehnici de astfel de rectificari e pe YouTube un tip din Ucraina nu ii retin numele .
0

#244 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 31 January 2017 - 09:27 PM

Mai toti strungarii prind in universal surubul pe diametrul lui exterior, ala obtinut prin rulare. Centrarea lagarelor trebuie facuta fata de calea de rulare nu fata de exterior. Nu prea are treaba una cu alta. Degeaba scoti o cota de rulment centrata fata de exterior. Cu sau fara bacuri proaspat rectificate, problema e mai complicata decat pare la prima vedere. Bacurile se rectifica usor, dar e greu de centrat surubul dupa calea de rulare. Poate in final nu-i chiar asa de negru dracu' si merge centrat si dupa exterior. O mica excentricitate este suportata de surub, cu pretul uzurii premature a acestuia. De fapt nu se uzeaza atat de mult, dar se aude problema in timpul functionarii.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#245 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 01 February 2017 - 03:31 AM

Va rog sa ma iertati, dar nu pot sa ma abtin. Apropos de strungari, ati vazut filmul cu nenea ce face trei cuburi unele in altele, pe un strung normal?
0

#246 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 February 2017 - 08:40 AM

Vezi postareabitex, la 31 January 2017 - 09:27 PM, a spus:

Mai toti strungarii prind in universal surubul pe diametrul lui exterior, ala obtinut prin rulare. Centrarea lagarelor trebuie facuta fata de calea de rulare nu fata de exterior. Nu prea are treaba una cu alta. Degeaba scoti o cota de rulment centrata fata de exterior. Cu sau fara bacuri proaspat rectificate, problema e mai complicata decat pare la prima vedere. Bacurile se rectifica usor, dar e greu de centrat surubul dupa calea de rulare. Poate in final nu-i chiar asa de negru dracu' si merge centrat si dupa exterior. O mica excentricitate este suportata de surub, cu pretul uzurii premature a acestuia. De fapt nu se uzeaza atat de mult, dar se aude problema in timpul functionarii.

0

#247 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 01 February 2017 - 08:56 AM

L-am vazut e frumoasa prelucrarea. Problema reala este alta. Greu de convins lumea ca prelucrarile capetelor costa, daca le faci separat. Adica e greu sa demonstrezi cuiva ca ceri un pret rezonabil pentru acele prelucrari cand este plin internetul de suruburi la 30-40 euro gata prelucrate, complete, cu lagarele incluse in pret. Sau si mai rau, cand te intrebi cat ar valora acele prelucrari daca surubul gata prelucrat, cu tot cu piulita costa 20 dolari. Sa zicem ca asta.
Asa ca majoritatea pasionatilor de fiare, prelucreaza doar pentru ei, cand sunt obligati de situatie.
S-a ajuns in situatia ca nu mai este rentabila acea prelucrare si nu o mai face nimeni pentru bani. Asa ca centrata sau descentrata, n-o mai face nimeni. Daca n-ai strungar in localitate, mai adaugi si transportul. Te apuci de fumat, nu alta...
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#248 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 February 2017 - 09:00 AM

Vezi postareabitex, la 31 January 2017 - 09:27 PM, a spus:

Mai toti strungarii prind in universal surubul pe diametrul lui exterior, ala obtinut prin rulare. Centrarea lagarelor trebuie facuta fata de calea de rulare nu fata de exterior. Nu prea are treaba una cu alta. Degeaba scoti o cota de rulment centrata fata de exterior. Cu sau fara bacuri proaspat rectificate, problema e mai complicata decat pare la prima vedere. Bacurile se rectifica usor, dar e greu de centrat surubul dupa calea de rulare. Poate in final nu-i chiar asa de negru dracu' si merge centrat si dupa exterior. O mica excentricitate este suportata de surub, cu pretul uzurii premature a acestuia. De fapt nu se uzeaza atat de mult, dar se aude problema in timpul functionarii.

Aici sunt 2 situatii ,sunt suruburi roluite si suruburi rectificate . La cele roluite diametrul exterior cu siguranta nu coincide cu diametrul descris de calea de rulare datorita faptului ca materialul este " modelat " . La aceste tipuri de suruburi ,de acord ,centrarea trebuie sa se faca in raport de calea de rulare dar cum ? Ar trebui sa se miste acul comparatorului permanent odata cu rotirea surubului cu alte cuvinte caruciorul strungului trebuie cuplat la avansul automat , valoarea avansului fiind aceeasi cu pasul surubului , exact ca la filetare . La suruburile rectificate misiunea ar trebui sa fie mai simpla datorita tehnologiei de obtinere , teoretic toate suprafetele surubului ,atat calea de rulare cat si diametrul exterior se raporteaza la acelasi centru axial. Din pacate suruburile la care doresc sa fac operatia sunt roluite .
0

#249 Useril este offline   znecula 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 845
  • Inregistrat: 03-April 05
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 01 February 2017 - 09:36 AM

Vezi postareaflorianmro, la 01 February 2017 - 09:00 AM, a spus:

La cele roluite diametrul exterior cu siguranta nu coincide cu diametrul descris de calea de rulare datorita faptului ca materialul este " modelat " . La aceste tipuri de suruburi ,de acord ,centrarea trebuie sa se faca in raport de calea de rulare dar cum ?

Eu am mers la un strungar adevarat (acum pensionar)care pus ceasul comparator (0.002) pe carutul strungului si palpatorul ceasului la mijlocul caii de rulare.
A pus avansul de filet la 5 mm si a centrat surubul. A durat vreo 20 de minute centrarea.
Uitandu-ma cu atentie in timpul prelucrarii am sesizat o mica bataie la surub (partea exterioara a surubului) si mi-am exprimat indoiala ca prelucrarea va avea succes.
Omul mi-a garantat reusita si a a avut dreptate. Ma uit la surubul aflat acum pe masina si sesizez acea bataie la exterior, dar la piulita totul e ok. Deci omul a avut dreptate.
Am incercat si eu de 2 ori pe strungul meu sa fac operatia dar nu mi-a iesit cu toate ca centarea am scos-o sub 5 microni.
E drept ca eu am facut prelucrare la suruburi sfu chinezesti care sunt facute prin rectificare cred.
Sunt puse pe niste axe Z si surubul nu e sprijinit la capatul opus motorului. Acesta a fost compromisul. Cu sprijin la capatul opus se simtea o scadare la fiecare rotatie.
Nu am un surub realizat prin roluire acum, dar nici nu as mai experimenta ca ma indoiesc de rezultat.
As prefera sa o faca cineva care stie cum si are cu ce.

Aceasta postare a fost editata de znecula: 01 February 2017 - 09:40 AM

0

#250 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 February 2017 - 09:42 AM

Din pacate strungul pe card il detin are posibilitatea de realizare filete de 2.5 mm iar suruburile au pas de 4 . Strungarul nu mai activeaza chiar daca este pensionar ? Nu se poate lua legatura cu el ? Poate recomanda un coleg care utilizeaza aceeasi metoda ca a lui .
0

#251 Useril este offline   Michi 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 27-January 17
  • Gender:Male
  • Location:Băicoi

Postat 02 February 2017 - 08:47 AM

Vezi postareabitex, la 30 January 2017 - 01:18 PM, a spus:

Ideea este ca se poate si fara THC daca tabla este orizontala sau nu se onduleaza in timpul taierii. Dar uneori situatia este invers.
Partea cu switch-ul ar fi in regula pentru situatii particulare. Dar la o forma complexa, un palpator situat langa capul de taiere va intalni tot felul de forme de "relief" care vor duce la deplasarea capului de taiere in sus sau in jos. Sa presupunem ca la taierea unui contur cu un unghi de 90 grade, palpatorul intra in taietura. Softul crede ca acolo tabla este coborata. Si coboara capul, desi nu era nevoie. Sau invers, palpatorul atinge o piesa deja taiata si inclinata, situata langa alta care este in proces de taiere. Cu palpator mecanic ar merge daca s-ar putea stabili (impune) permanent pozitia palpatorului pe tabla. Iau la plesnealau o situatie si anume, sa fie inaintea taieturii. Dar asta inseamna sa-l rotesti. E greu de realizat.
Pe de alta parte, tablele groase vin plane din fabrica. rar sunt exceptii si alea pot fi evitate. Adica mai degraba tai o tabla groasa pozitionata orizontal, sau daca piesele sunt relativ micute, fara THC, decat sa tai o tabla subtire (sa zicem de 3 mm sau chiar mai mica). La astea subtiri ai nevoie si de viteza mai mare, ele se incovoaie mai mult ca altele si din depozit pot veni tensionate sau chiar incovoiate. Stau plane/drepte initial pe masa masinii, dar cand incepi sa le tai isi dau arama pe fata...
Pentru inceput daca nu-i graba mare poti folosi cnc-ul fara thc dar sa fie deja pe drum o comanda pentru unul. Si sa-l poti monta in sistem.
Multa bafta.
Apropo de discutie, de sfaturi si de ajutor, eu am lucrat 3 ani la job pe o plasma facuta de un coleg de-al meu de scoala, tocmai dupa indicatiile date de doi colegi de-ai nostri de forum, si anume znecula si fanefane. Sigur ca vei primi tot sprijinul posibil.

0

#252 Useril este offline   Michi 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 27-January 17
  • Gender:Male
  • Location:Băicoi

Postat 02 February 2017 - 08:52 AM

Thc-ul lui znecula mi se pare destul de ok, nu am idee despre altele. Programul pe care îl vreau este mach3. Vă rog ceva păreri. Mulțumesc
0

#253 Useril este offline   znecula 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 845
  • Inregistrat: 03-April 05
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 02 February 2017 - 09:06 AM

E ok Mach3. Cred ca majoritatea de pe aici lucreaza cu Mach3.

Stima.
0

#254 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 02 February 2017 - 10:45 AM

Mach 3 este ok , daca folosesti utilajul la viteza ceva mai mica , daca incerci sa folosesti mach 3 la viteze mai mari , piesa nu o sa mai arate a ce doresti sa arate , mai ales la colturi , le rotunjeste , numai daca folsesti sop velocity , ce se traduce in timpi mai mari de prelucrare , opriri multe si marunte , depinde de cod .Eu acuma folosesc uccnc , cu eth400 si sincer nu m-as mai duce pe mach3 .

Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#255 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 02 February 2017 - 11:08 AM

UCCnc ETH400 este cel mai ok controller intalnit de mine pana acum.
Cred ca sunt la al 8-lea pe care il montez.
Ieri mi-au ajuns inca 4 buc.
Am incercat si cu planet, si cu alte usb-uri, dar asta pe retea face toti banii.
I-am mai spus lui Balasz sa mai faca un update pe el, si cred ca va fi cel mai practic si cel mai mic.
Daca i se mai pune 5 intrari pe viitor, se va lupta cu unul industrial. Acum are 10, dar ii mai trebuie 5 pentru full-option.

Aceasta postare a fost editata de mincof: 02 February 2017 - 11:09 AM

0

#256 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 02 February 2017 - 11:21 AM

Cred ca m-ati convins sa incerc si eu unul. Multam fain.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#257 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 02 February 2017 - 11:34 AM

Daca ai nevoie de mai multe intrari (peste 10), cumpara ETH300, tot pe retea este, dar este mai mare unpic.
Link; www.cnc-drive.com
Si daca tot cumperi de la ei, cumpara-ti si sistemul de suflat in freza. Este ceva deosebit lucrat la pret de furat.

Aceasta postare a fost editata de mincof: 02 February 2017 - 11:35 AM

0

#258 Useril este offline   ThePuiu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 107
  • Inregistrat: 14-October 16
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 02 February 2017 - 11:35 AM

Am vazut intr-un film pe youtube o chestie care mi s-a parut interesanta si vreau sa stiu daca se poate aplica "in viata reala":
probabil ca 99% din cnc-urile facute homemade nu ajung la planeitatile dorite. Un tip a facut o chestie: a montat in loc de scula aschietoare o sonda electrica si cu ajutorul unui programel a ridicat o suprafata a intregii mese sub forma unui fisier. Acest fisier l-a incarcat ca si date de etalonare intr-o aplicatie de comanda a cnc-ului (nu mai retin aplicatia). Intrebarea mea este: Mach3 suporta asa ceva? Este o metoda buna de a "rezolva" cumva imperfectiunile masinii?
0

#259 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 02 February 2017 - 11:46 AM

Daca te uiti la filmuletele de la planet-cnc o sa-ti dai seama mai bine cum stau lucrurile.
Orice program de actualitate stiu sa faca asta, si iti trebuie o sonda care o pui pe aceasi intrare de masurare a sculei, si ii dai sa scaneze suprafata.

Aceasta postare a fost editata de mincof: 02 February 2017 - 11:46 AM

0

#260 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 02 February 2017 - 11:49 AM

Vezi postareabitex, la 02 February 2017 - 11:21 AM, a spus:

Cred ca m-ati convins sa incerc si eu unul. Multam fain.



Daca vrei ETH400, am eu in stoc, ca bad ca esti din Buc.
Te costa exact cat te costa la unguri.
0

#261 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 February 2017 - 12:55 PM

Nu e mai simplu sa se faca planare prin frezare a suprafetei le lucru ? Eu am facut-o si sta acul comparatorului in zero. Problema e ca aceste suprafete din aluminiu sunt atat de sensibile incat si o menghina asezata pe masa proaspat planata provoaca zgârieturi.
0

#262 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 February 2017 - 12:59 PM

Prin planare nu inseamna neaparat ca suprafata obtinuta este la fel ca o suprafata de masa de inspectie , este o suprafata unde vei gasi acelasi zero pe axa z in oricare loc .
0

#263 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 02 February 2017 - 05:49 PM

Am vrut si eu sa scriu ceva despre asta, dar am renuntat. CNC-urile mici si solide pot avea masa plana, fara probleme. La routerele mari, se intampla des ca masa sa se deformeze in functie de cum este asezata pe sol sau de ce este asezat pe ea. Dar si acolo, masa este aliniata fata de ghidaje sau invers, ghidajele fata de masa. Prin urmare, portalul va urmari cat de cat, suprafata mesei, chiar daca ea nu este perfect plana. Este exact cum spune florianmro. Se merge pe un oarecare zero, suficient de precis. Chiar daca teoretic s-ar putea face o mapare, nu stiu daca este importanta pentru routere. Zic ca e fain sa discutam despre probleme, dar e important sa nu ne incurcam de toate.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#264 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 02 February 2017 - 07:06 PM

De obicei varianta cu urmarirea suprafetei se foloseste pentru piesele care nu sunt rectificate, sau care au deformari. Nu au nicio treaba cu masa masinariei.
Daca vrei sa dai gauri pe tabla ondulata, dai gauri. Daca vrei sa faci frezari me materiale cu adaos de material, faci frezari.
Aplicatia nu este facuta in special pentru masinariile cu mesele nerectificate.
0

#265 Useril este offline   florinhome 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 137
  • Inregistrat: 28-November 14

Postat 02 February 2017 - 10:29 PM

Vezi postareamincof, la 02 February 2017 - 11:49 AM, a spus:

Daca vrei ETH400, am eu in stoc, ca bad ca esti din Buc.
Te costa exact cat te costa la unguri.

salut, poti sa spui cam cat ajunge cu tot cu transport de la unguri?
in romania l-am gasit la 600 ron
pare interesant si as lua unul sa il probez
0

#266 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 03 February 2017 - 10:52 AM

Pai adus de la unguri te costa vreo 550ron.
0

#267 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 03 February 2017 - 01:28 PM

Eu am dat pe el activat 800 cu tot cu transport .
Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#268 Useril este offline   ThePuiu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 107
  • Inregistrat: 14-October 16
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 31 March 2017 - 06:13 PM

Va rog sa ma ajutati cu o sugestie...pentru un cnc fixed gantry cu axa x si y de 650mm credeti ca e ok sa fac cadrul de baza din profile 30x60 si prinderile ca in figura atasata? (am dubii ca prinderea va fi foarte rigida...)
Exista ceva sistem de prindere care sa permita fixarea cu suruburi prin profil, sau doar daca gauresc profilul exterior si filetez profilul interior (aici o sa am dubii in legatura cu precizia pozitiei gaurilor ce trebuie facute prin profilul exterior)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Profil-30x60-cu-coltare.jpg

0

#269 Useril este offline   ThePuiu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 107
  • Inregistrat: 14-October 16
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 02 April 2017 - 11:24 AM

deci nu are nimeni nici o parere despre acest mod de imbinare a profilelor??? Maine trebuie sa fac comanda si eu inca nu stiu daca e ok sau nu...
0

#270 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 02 April 2017 - 12:04 PM

Vezi postareaThePuiu, la 02 April 2017 - 11:24 AM, a spus:

deci nu are nimeni nici o parere despre acest mod de imbinare a profilelor??? Maine trebuie sa fac comanda si eu inca nu stiu daca e ok sau nu...


Daca nu este ok poti adauga epoxy.

Aceasta postare a fost editata de steelmind: 02 April 2017 - 12:05 PM

0

Arata acest topic


  • 17 Pagini +
  • « Prima
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • Ultima »

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro