Modelism - RHC Forum: Mach 3 - feedback. step motor, Pierdere pasi - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »

Mach 3 - feedback. step motor, Pierdere pasi DIY CNC , modificare freza, DRIVER si motor 30Nm

#1 Useril este offline   kappa_ii 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 138
  • Inregistrat: 06-April 14

Postat 29 November 2014 - 12:00 AM

Cum mai toti ne lovim de problema pierderii de pasi pe motoare pas cu pas cred ca este necesar sa analizam problema si sa gasim cea mai buna si ieftina rezolvare .

doresc sa am motoarele pas cu pas encoder. Am vazut ca exista drivere care au posibilitate de encoder dar sunt foarte scumpe, cam 1000 euro bucata.
in concluzie trebuie sa gasesc alta varianta.


stiu ca mach3 nu suporta feedback de la encoder. dar am vazut pe net cateva aparate care s-ar parea ca se ocupa de acest aspect.

http://www.aliexpres...2234231888.html

Sau poate reusim cumva sa folosim un programator pentru a citi erorile de pozitie, un arduino.


Motorul si driverul din link-ul de mai jos este ok ? l-a folosit cineva ?
Vreu sa le Montez pe o freza industriala fu32. sper sa fie sufficient de puternice pentru a face fata.
0

#2 Useril este offline   sabinescu2006 

  • Sabinescu
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 521
  • Inregistrat: 06-June 09
  • Gender:Male
  • Location:lupeni ,HD
  • Interests:cnc

Postat 30 November 2014 - 11:04 AM

Salutare ! Imi spun si eu punctul de vedere...
Un motor pas cu pas setat corespunzator nu are voie sa piarda pasi, mai ales dupa cum spuneati ca veti folosii motoare de 30 Nm,
Folosesc cu succes motoarele pas cu pas de multi ani dar niciodata nu am avut problema asta cu pierderea pasilor!
Am pe o freza norvegiana avand cursele utile de aprox 600 x 300 mm si o greutate de ~700 kg motoare de 8.4 Nm care niciodata nu au pierdut nici un pas in 2 ani de cand o am!
Daca doritii viteza ( adica aveti pretentii) ...folositii servomotoare, acelea nu vor pierde niciodata pasii ( intra in eroare daca ceva nu este in regula)!
Spor la construit ... :drinks:
0

#3 Useril este offline   Mr.Pink 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 85
  • Inregistrat: 21-January 07
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 30 November 2014 - 12:01 PM

Eu am avut de facut o prelucrare cu cnc-ul meu care a durat 96 ore. Masina a mers continuu, iar cand s-a terminat programul nu am remarcat sa se fi pirdut pasi.
smart-custom.ro
0

#4 Useril este offline   kappa_ii 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 138
  • Inregistrat: 06-April 14

Postat 30 November 2014 - 12:23 PM

salut,
am o freza chinezeasca de dimensiuni mici, circa 200 de kg, curse de lucru 280mm , 160mm cu 115mm pe care am montat suruburi de 16mm cu pas de 5mm- mai mari nu intrau, si motoare de 11.5 nm, longmotor din cite retin.

Am folosit pentru realizarea codului G , pentru citeva teste, solidcam si imachining, vreu iti zic ca am avut pierderi de pasi si pe freze de 8mm - este adevarat ca in urma simularilor frezarea se facea cu 15mm-18mm adancime in material , feed destul de mare si lua si mult din material. Daca as freaza in linie dreapta chiar si cu freze de 12mm probleme nu apar, dar imachining are niste metode de frezare cu multe arcuri si problemele din cite am reusit sa deduc apar la iesirea din material, in fine, ideea este ca pierd pasi. timpul total de frezare era de 2 3 ore. Poate erorile apar din driver sau din alta parte, dar daca vitezele le pun mici pierderea pasilor nu mai este prezenta.

Poate ca nu sunt necesare motoare de 30nm dar am zis sa iau cit mai mari pentru a fi sigur ca nu imi apar iar probleme.

M-am uitat mai bine peste datele motorului si vad ca este la 8A iar drv din cite vad poate da maxim 7A RMS. Alimentat la doar 7A motorul ar avea 26nM.


http://www.ebay.com/...=item233d740828

http://www.ebay.com/...=item338d5addfd

doi producatori cu date similare .

Apropo drv asta sa inteleg ca il pot alimenta direct la priza ? scrie 220vac
0

#5 Useril este offline   kappa_ii 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 138
  • Inregistrat: 06-April 14

Postat 30 November 2014 - 01:37 PM

Poate in cazul meu am folosit motoare improprii,
sursa de alimentare a drv este la 65v iar motoarele din socotelile facute ar avea nevoie de 140v pentru a functiona in parametri corecti.
Din cite am citit nu este influentat cuplul la turatii mici, dar cum urc in turatie alimentarea incorecta cred ca influenteaza drastic functionarea corecta.

Cred ca am sa le vand si am sa iau motoare cu inductanta mai mica.
cele pe care le am acum sunt la 22mh. 1600oz.

Dar ce ziceti de acel aparat care pare ca ar corecta pierderea pasilor. cred ca imi comand unul sa vad ce face.
0

#6 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 30 November 2014 - 10:30 PM

Vezi postareakappa_ii, la 30 November 2014 - 01:37 PM, a spus:

Poate in cazul meu am folosit motoare improprii,
sursa de alimentare a drv este la 65v iar motoarele din socotelile facute ar avea nevoie de 140v pentru a functiona in parametri corecti.
Din cite am citit nu este influentat cuplul la turatii mici, dar cum urc in turatie alimentarea incorecta cred ca influenteaza drastic functionarea corecta.

Cred ca am sa le vand si am sa iau motoare cu inductanta mai mica.
cele pe care le am acum sunt la 22mh. 1600oz.

Dar ce ziceti de acel aparat care pare ca ar corecta pierderea pasilor. cred ca imi comand unul sa vad ce face.





Cu 30Nm poti freza si sufletul lui Basescu, presupunanand ca ar avea unul; incearca Leadshine hibrid, 8nm, 6A, inductanta 3,73 mH, closed-loop. Pret ok gasesti in Olanda pe www.impulsecnc.nl

Fisiere atasate


0

#7 Useril este offline   kappa_ii 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 138
  • Inregistrat: 06-April 14

Postat 01 December 2014 - 12:42 AM

si care ar fi motivul pentru care pierd pasi cu motoare de 11.5 nm pe o freza mult mult mai mica decit cea pe care doresc sa o fac acum.

motoarele de 11.5nm sunt pe o freza care are maxim 200kg toata.

si FUS 32 are 1.5 tone. iar masa este cu mult mai mare si mult mult mai grea, unde mai punem ca pe axa z trebuie sa ridic toata masa, care cred ca depaseste 200 de kg.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 42256509_8_1000x700_freza-universala-fus-32-.jpg

0

#8 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 01 December 2014 - 01:56 AM

Vezi postareasabinescu2006, la 30 November 2014 - 11:04 AM, a spus:

Daca doritii viteza ( adica aveti pretentii) ...folositii servomotoare, acelea nu vor pierde niciodata pasii ( intra in eroare daca ceva nu este in regula)!


Adevarat ai grait si cu ocazia asta am de "deschis" o veche problema de care ma tot incurc. Multi dintre noi folosim Mach3. Nu stiu ce electronica foloseste fiecare, dar am o problema veche, nerezolvata si poate aflu cu ocazia asta raspunsul. Inteleg ca daca un servo nu-si face treaba bine, poate face ca electronica lui sa se opreasca. Intra in eroare cum bine zici. Ajunge un semnal de genul asta si la soft sa le opreasca pe celelalte? Exista o bucla de reactie locala intre servo si electronica lui, dar softul stie de asta? Adica Mach3 sincronizeaza toate motoarele in functie de comportamentul unuia dintre ele? Ca de multe ori am auzit expresia ca servomotoarele nu pierd pasi. Parerea mea e ca se face o mare greseala, macar de exprimare. Servomotoarele pot pierde pasi ca orice alt motor care e impiedicat sa faca acei pasi. Poate singura diferenta e ca ii recupereaza cand e lasat s-o faca. Daca la final tragi linie, nu se pierd, dar se ajunge in situatia (ca si la stepere unerori) sa nu se faca pasii atunci cand trebuie. Alea pas cu pas nici nu ii mai recupereaza. Dar din punctul meu prelucrarea e compromisa, indiferent de faptul ca la un moment dat (dar nu cel care trebuie), servomotorul va face toti pasii asa cum a fost programat. Si pana al urma un sistem fie ca e cu motoare pas cu pas si pierde pasi, fie ca e cu servo si ajunge la acea eroare care il opreste, nu se cheama ca ori e un sistem de cacao, proiectat prost, ori e un sistem bun dar programat incorect?

Concret, daca la un CNC cu servo, ar fi de facut o traiectorie liniara din origine (X0,Y0) in X100 Y100 dar blochez axa X pentru o perioada de timp, cum se va comporta masina? Merge corect pe Y cu axa pe X blocata? Sigur o sa faca toti "pasii" si pe X cand o sa eliberez acea directie si in final va ajunge unde trebuie, dar pe parcurs, ce face masina? Intreb asta din cauza ca niciodata n-am folosit servomotoare cu Mach3. Multumesc anticipat pentru raspuns.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 01 December 2014 - 06:17 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#9 Useril este offline   sabinescu2006 

  • Sabinescu
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 521
  • Inregistrat: 06-June 09
  • Gender:Male
  • Location:lupeni ,HD
  • Interests:cnc

Postat 01 December 2014 - 08:19 AM

Parerea mea este ca ori ce sistem fie cu motoare pas cu pas fie cu servomotoare nu are voie sa piarda pasi sau sa intre in eroare.
Motivele pentru care un motor pas cu pas piede pasi sant mai multe, unele dintre ele ar fi:
-motor/driver/sursa tensiune alese incorect ( sau toate ),
-setari incorecte driver,
-regimuri de prelucrare exagerate pt acel motor pas cu pas.

Steelmind are dreptate cu 30 Nm poti freza" suflete "!Dar daca se exagereaza cu vitezele de prelucrare acei 30 Nm pot devenii 3 Nm!

Majoritatea servodriverelor si nu numai ( am folosit si drivere pt motoare pas cu pas ce au iesire de avarie{leeadshine }) au iesire de avarie/oprire urgenta ,acea iesire este defapt o tensiune analogica 5~12~24v ,aceasta iesire se leaga pe un pin de intrare la softul masinii fie el mach3,emc,turbo cnc etc.
Cand unul dintre drivere fie servo fie pt motor pas cu pas va intra in eroare , softul masinii va sesiza datorita semnalului primit pe pinul de intrare respectiv.

Deci daca la un CNC cu servo, ar fi de facut o traiectorie liniara din origine (X0,Y0) in X100 Y100 dar blochez axa X pentru o perioada de timp, driverul de pe axa X va intra in avarie iar softul masinii va sesiza aceasta problema oprind toata masina!

:drinks:
0

#10 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 01 December 2014 - 09:26 AM

Multam fain pentru clarificarea problemei. Speram sa fie asa. E mai bine decat deloc... In acest caz, cred ca se poate spune ca unul pierde pasi si celalalt nu-i mai face deloc.
Si de la mine aceeasi parere ca motoarele bine alese sau folosite nu pierd pasi indiferent de tipul lor.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#11 Useril este offline   kappa_ii 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 138
  • Inregistrat: 06-April 14

Postat 01 December 2014 - 11:33 AM

daca eroarea apare si sistemul se opreste totul este ok. se pot face modificarile necesare si o luam de la capat,
Altfel daca una din axe pierde pasi si programul mergea inainte, stric si piesa si pot strica si freza.


Deci voi ziceti ca 30nM sunt mai mult decit suficienti.
Am vazut pe niste forumuri specificat ca leadshine sunt facute tot de Wantai motors, cum de altfel si longsmotor ar fi tot in aceeasi fabrica.
Daca este asa de ce sunt diferente asa mari de pret intre ele , si din cite tin minte se preciza aici pe forum ca ar exista diferente mari intre ele, cei care le-ai testat.

Cele mai mici preturi le are wantai, as putea lua 3 drv+ 3 motoare de 30nm pe la 900 1000 dolari, pretul imi pare foarte bun.

Dar nu inteleg ceva din datele de la DRV. zice alimentare de la 110 la 220vac , prin urmare trebui alimentat la curent alternativ, daca merge si la 220 teoretic l-as putea lega direct la priza.
Dar din calcule conform impedantei motorului mi-ar trebui 110-120v - ideea este ca nu stiu exact ce face acest drv. Daca ma poate edifica cineva. Nu ar fi o problema sa pun un transformator de 1kw daca este cazul.
0

#12 Useril este offline   sabinescu2006 

  • Sabinescu
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 521
  • Inregistrat: 06-June 09
  • Gender:Male
  • Location:lupeni ,HD
  • Interests:cnc

Postat 01 December 2014 - 05:51 PM

Driverele se alimenteaza direct la priza 220v ~! Dar asta nu inseamna ca si motorul se alimenteaza la 220v! Asta inseamna ca acel driver are si sursa de tensiune incorporata si nu mai este necesara una externa!!!
:drinks:
0

#13 Useril este offline   visinica 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 94
  • Inregistrat: 23-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare
  • Interests:Electronica
    Calculatoare
    CNC
    Navomodelism

Postat 01 December 2014 - 06:56 PM

baga un UPS sau un stabilizator de tensiune cu toate protectiile
verifica pamantarea si masa
succes
:drinks:

Aceasta postare a fost editata de visinica: 01 December 2014 - 06:57 PM

0

#14 Useril este offline   kappa_ii 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 138
  • Inregistrat: 06-April 14

Postat 01 December 2014 - 07:32 PM

nu e rau ca merge la 220 dar tare curios sunt cit scoate si pentru motoare .


iar pentru treaba cu UPS si impamantarea, da au fost ceva probleme cu impamantarea. UPS de puteri asa mari nu am, am unul de 1kw dar este insuficient.

Acum ce am constatat, pierderea pasilor se face doar cand folosesc freze mari, practic vibratia rezultata in urma intrarii frezei in material decaleaza motorul. altfel nu pierd pasi. Cred ca nu sunt chiar suficienti cei 11.5 nM , am frezat cu freza de 12mm cu adancime de 14mm si taiere de 1.5mm in aluminiu, Poate ca este prea agresiva taierea, dar pe fus 32 daca il modific doresc sa pot taia fara probleme in acest mod, si cred ca daca pun motoare mai mici de 25nM am or sa apara probleme.

Acum masa pe axa X si chiar pe Y ar putea fi modificata usor sa mearga pe sine cu bile dar nu cred ca aceste sine sunt facute pentru asa ceva, cred ca sunt fragile pentru a fi folosite la frezare in Oteluri sau aluminium in forta.
0

#15 Useril este offline   Teleflyer 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 202
  • Inregistrat: 24-April 08
  • Gender:Male
  • Location:iasi

Postat 02 December 2014 - 02:43 AM

"salut,
am o freza chinezeasca de dimensiuni mici, circa 200 de kg, curse de lucru 280mm , 160mm cu 115mm pe care am montat suruburi de 16mm cu pas de 5mm- mai mari nu intrau, si motoare de 11.5 nm, longmotor din cite retin."

"Acum ce am constatat, pierderea pasilor se face doar cand folosesc freze mari, practic vibratia rezultata in urma intrarii frezei in material decaleaza motorul. altfel nu pierd pasi. Cred ca nu sunt chiar suficienti cei 11.5 nM , am frezat cu freza de 12mm cu adancime de 14mm si taiere de 1.5mm in aluminiu, Poate ca este prea agresiva taierea, dar pe fus 32 daca il modific doresc sa pot taia fara probleme in acest mod, si cred ca daca pun motoare mai mici de 25nM am or sa apara probleme."

din ce ai spus mai sus eu ma indoiesc ca o freza de 200 kg chinezeasca are un motor de frezare care sa ii permita sa intre in aluminiu la parametrii de mai sus, nu ai spus cu ce viteza intra in material poate ma insel. ideea e ca daca parametrii de frezare exced posibilitatile frezei poti sa pui si motoare de 30nm pt ca obtii cel mult ruperea frezei.
eu spun ca o sa fii uimit sa vezi ca merge fusul cu motoare de 12nm mai bine decat freza asta mica.
0

#16 Useril este offline   kappa_ii 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 138
  • Inregistrat: 06-April 14

Postat 02 December 2014 - 08:55 AM

https://www.youtube....MnXPkDsimjNdiDA

uite un film cu freza - motorul este de 750w 1500 rpm. si cu convertizor il pot folosi la 4200RPM maxim. cu freza de 12 cred ca aveam 1700RPM din cite retin dar nu mai tin minte ce feed aveam.

nu stiu care este motivul pierderii de pasi, dar nu pot risca ca la finalul modificariilor sa pierd pasi si pe fus 32, de aceea o sa iau motoare 30Nm sau minim de 23nm, pretul este cu doar 300-500 dolari mai mare decit cel al motoarelor de 12nm+driver
Dar la motoarele de 12nm driverele se alimenteaza la 60vcc, iar la cele de 30nM se alimenteaza la 110-220vac.

Aropo de drv, am vazut pe ebay ca multi alimenteaza drv pe la 140 150vac, de ce s-ar osteni sa le alimenteze asa daca pot alimenta direct la priza ?



- suruburile or sa fie cu pas de 10mm nu de 5mm cum am pe freza mica, deci se injumatateste cuplul, nu risc sa folosesc cu pas de 5mm pentru ca din datele producatorului incarcarea maxima pe el este undeva la jumatate fata de cel cu pas de 10mm. O sa folosesc demultiplicare pe axa Z de cel putin 1/2, masa frezei este foarte mare, daca a lucrat cineva pe fus32 stie ca deabia se poate ridica manual masa.
0

#17 Useril este offline   kappa_ii 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 138
  • Inregistrat: 06-April 14

Postat 02 December 2014 - 03:30 PM

A desfacut cineva un fus 32 ?
sunt curios ce greutate are masa.

Ar fi fost buna documentatia cu partea mecanica.
0

#18 Useril este offline   kappa_ii 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 138
  • Inregistrat: 06-April 14

Postat 07 December 2014 - 12:47 PM

am sa comand eu un control close loop si va anunt dupa daca este ok sau nu. daca nimeni nu risca nimeni nu pierde dar nici nu castiga prea multe.

vad ca nimeni nu are prea multe de spus despre modificarea frezei fus 32.
0

#19 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 08 December 2014 - 01:07 PM

Vezi postareakappa_ii, la 02 December 2014 - 08:55 AM, a spus:

Aropo de drv, am vazut pe ebay ca multi alimenteaza drv pe la 140 150vac, de ce s-ar osteni sa le alimenteze asa daca pot alimenta direct la priza ?


140v (parca) e tensiunea ce spun chinezii ca e ideala ptr driver
iar acel driver merge direct in priza dar cu riscuri ptr ca nu suporta supratensiune
daca iti vin 250v pe retea ai toate sansele sa-l arzi
cu toate astea, stiu cateva drivere d-alea de merg de mult timp bagate direct in priza, dar asa suntem noi - inclusiv eu, punem protectia dupa ce ne ardem :D
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#20 Useril este offline   kappa_ii 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 138
  • Inregistrat: 06-April 14

Postat 08 December 2014 - 05:10 PM

am vazut unele care au 250v dar costa ceva mai mult.
am gasit un kit 3 motoare 3 drivere etc la pret bun. acum nu stiu ce sa fac , sa iau motoare de 30nm sau sunt sucificiente cele de 23nm, diferenta de pret intre ele este de circa 150 dolari, deci nu foarte mare. dar ceea ce ma nemultumeste ar fi curentul maxim de 7A al drv, iar motoarele de 30nM din documentatia primita au nevoie de 8A. deci chiar daca sunt motoarele de 30nm daca nu le pot da 8A ce rost au !

zici ca sti pe cineva care foloseste direct la priza acest drv si merge ok. Chinezu mi-a zis ca ar merge la priza dar sa nu se depaseasca 230v. din cite stiu tensiunea maxima in romania ar fi 240v. poate ma insel .
0

#21 Useril este offline   sabinescu2006 

  • Sabinescu
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 521
  • Inregistrat: 06-June 09
  • Gender:Male
  • Location:lupeni ,HD
  • Interests:cnc

Postat 08 December 2014 - 11:58 PM

Folosesc de 2~3 ani drivere la 220 V/7A si nu a picat niciunul!
:drinks:
0

#22 Useril este offline   kappa_ii 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 138
  • Inregistrat: 06-April 14

Postat 10 December 2014 - 06:44 PM

am o mare nelamurire,
sunt multe discutii pe diferite forumuri unde se afirma ca Wantai, Longsmotor, leadshine + inca o marca ar fi fabricate toate de acelasi producator, si toate sunt identice.

acum din cite am retinut dintr-o discutie anterioara de pe acest forum ar fi urmatoarele
leadshine ar fi brendul cel mai bun !
dar a comparat cineva aceleasi produse de la fiecare in parte ? sa zicem motor de 10nm + drv de la leadshine vs longsmotor vs wantai ?

Eu le-am gasit pe toate la preturi decente, dar leadshine este putin mai scump- urmat de longsmotor si in final wantai fiind cel mai ieftin.
Eu as fi tentat daca tot sunt la fel sa cumper wantai doar nu as da pe acelasi produs mai mult doar pentru ca scrie altceva pe el.

Astept opinii, pareri.

Apropo, pe freze de dimensiuni mari pentru frezare otel cei care le-au modificat au folosit motoare chiar mai mari de 30Nm.
0

#23 Useril este offline   sabinescu2006 

  • Sabinescu
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 521
  • Inregistrat: 06-June 09
  • Gender:Male
  • Location:lupeni ,HD
  • Interests:cnc

Postat 10 December 2014 - 09:42 PM

Nu cred ca are importanta daca sant produse in aceiasi fabrica sa nu...
Am folosit doar Leadshine si Longsmotor, despre Wantai am auzit mai multe zvonuri si nu am fost tentat sa le folosesc.
Diferente intre ele sant destul de mari si intradevar Leadshineul merge cel mai bine urmat de Longsmotor !
Recomand daca sant bani leadshine!
:drinks:
0

#24 Useril este offline   kappa_ii 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 138
  • Inregistrat: 06-April 14

Postat 12 December 2014 - 01:08 AM

azi am cumparat un alt fus32. acum ma pot apuca de modificari, am pe ce face piesele pentru cea pe care o modific.
Am cumparat freza fara sa o pot proba, sper sa fie intreaga, mai pun de pe ea piese in caz de nevoie pe cea care nu o modific.

de unde achizitionati Leadshine ?
0

#25 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 12 December 2014 - 02:03 AM

Citeaza

'' Eu le-am gasit pe toate la preturi decente, dar leadshine este putin mai scump- urmat de longsmotor si in final wantai fiind cel mai ieftin.
Eu as fi tentat daca tot sunt la fel sa cumper wantai doar nu as da pe acelasi produs mai mult doar pentru ca scrie altceva pe el.''


Vezi postareakappa_ii, la 12 December 2014 - 01:08 AM, a spus:

azi am cumparat un alt fus32. acum ma pot apuca de modificari, am pe ce face piesele pentru cea pe care o modific.
Am cumparat freza fara sa o pot proba, sper sa fie intreaga, mai pun de pe ea piese in caz de nevoie pe cea care nu o modific.

de unde achizitionati Leadshine ?


Nu stiu despre Wantai, nici despre Longs. Cateva info in schimb despre Leadshine:
1) Firma este detinuta de un american de origine chineza, fost profesor la Massachusset's Institute of Technology (MIT) in State; 2) are 60 de ingineri NUMAI in departamentul de cercetare-dezvoltare de produse, toti absolventi de universitati de prestigiu (''boala '' patronului !); 3) toate instrumentele lor de masura si control sunt state-of-the-art (osciloscoape Mitutoyo, etc); 4) productia se face in white rooms (salopete, masti integrale pe bot, etc); 4) aceste informatii sunt de pe site-ul celor de la Tormach din State, care le-au facut o vizita la fabrica in China, ca sa se asigure ca nu produc motoare aici si 2 metri mai incolo produc chiloti si papuci de plaja; un tip din delegatia de la Tormach, cu 25 de ani de experienta, a spus ca n-a vazut astfel de echipamente de masura/verificare/control nici la prestigioasa firma Allen Bradley in State; 5) cei de la Tormach, dupa aceasta vizita, si-au echipat noul lor model de freza cu motoare Leadshine. Tu decizi.
0

#26 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 12 December 2014 - 02:15 AM

Leadshine le gasesti la www. impulsecnc.ne

Despre motoarele de 23 sau 30 Nm pot sa spun doar ca o sa sufli in ele sa se raceasca. Un tip din Spania si-a facut un gantry router si portalul lui are 240 kg. A folosit motoare de 6 Nm, demultiplicat de 1,5 ori (+ghidaje liniare +suruburi cu bile). Spune ca este foarte multumit si se intreba daca nu cumva putea folosi unele de 4 Nm (cu ghidaje liniare si suruburi cu bile, bineinteles). Motoare mari (proiectate pe genunchi in China in pauza intre 2 partide de barbut)-inductanta mare-caldura mare-topire lac infasurari=bulit motor. Motoare mai mici proiectate cu cap + ghidaje liniare +suruburi cu bile= sarcini mecanice mari. Banii tai, man.
0

#27 Useril este offline   kappa_ii 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 138
  • Inregistrat: 06-April 14

Postat 12 December 2014 - 11:43 AM

k am sa ma uit si dupa leadshine si daca le gasesc la + 40 50% mai mare pret am sa le cumpar, doar sa nu coste de 2 3 ori mai mult.

acum despre gantry router de 240kg, pai nu ma mir ca merg motoare de 6Nm cu demultiplicator se ajunge la 9Nm - pentru a misca la viteze suficient de bune pe patine cu bile 240Kg nu este necesar mai mult. Dar in cazul fus 32 nu avem patine cu bile !! ci batiu din fonta cu frecari mult mult mai mari si greutatea mesei este mult mai mare.

Pe axa Z avem de ridicat circa 350kg , una este sa impingi pe rulmenti 250kg si alta este sa ridici 350kg. S-ar putea ca un motor de 6Nm nici sa nu miste masa.

O persoana mai vanjoasa poate impinge un vagon de tren de 40 de tone pe linia ferata, dar de ridicat de cite persoane am avea nevoie.
Eu tind sa cred ca si cei 30Nm sunt insuficienti pe axa Z. pe restul axelor s-ar putea sa fie mai mult decit necesar.

Si unde mai punem ca la frezarea in otel apar noi forte care se pot opune deplasarii.

- la suruburi cu bile ce ma sfatuiti. pe axa Z - sa folosesc cu pas de 10 sau de 5mm - cred ca 10 ar fi cam mult si imi este frica sa nu coboare masa singura cand deconectez motoarele de la curent.
0

#28 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 12 December 2014 - 12:23 PM

Este corect ca fortele de frecare sunt mult mai mari la Fus; iti sugerez sa te uiti pe site-uri britanice sau americane de auctions pentru second hand. Acolo vei gasi multe freze din generatia lui Fus si te uiti la specificatiile motoarelor pentru knee-mill. O curiozitate : pe Fus ai angrenaj conic; cum rezolvi back-lashul, altfel decat compensand din soft ?
0

#29 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 12 December 2014 - 12:41 PM

Vezi postareakappa_ii, la 12 December 2014 - 11:43 AM, a spus:

imi este frica sa nu coboare masa singura cand deconectez motoarele de la curent.


Buna. Am cam scos citatul din context, dar ideea a ramas. Poate exista motoarele pe care le cauti si in varianta cu ax dublu. Ar merge adaptata o frana electromagnetica de la alt motor, sau chiar cumparata una. Daca nu gresesc, frana sta actionata cand motorul este inactiv. Prinde bine pe Z. Are avantaje si dezavantaje dar cred ca la o freza ca FUS32 predomina avantajele. Si ar mai fi o idee pentru Z, sa echilibrezi cumva partea mobila ca oricat ar fi surubul de rezistent, se uzeaza mai repede.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#30 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 12 December 2014 - 12:47 PM

Poate merita sa te uiti aici; http://www.practical...version-154818/
0

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro