Modelism - RHC Forum: Mach 3 - feedback. step motor, Pierdere pasi - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Mach 3 - feedback. step motor, Pierdere pasi DIY CNC , modificare freza, DRIVER si motor 30Nm

#31 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 12 December 2014 - 01:37 PM

Din ce-am mai citit, cei care au facut deja conversii pentru knee mill spun ca nu merita efortul ( banii/timpul/precizia rezultatului) decat daca acest lucru este o ambitie personala a celui care vrea s-o faca. Asta inseamna ca este dispus sa cheltuie bani si timp in mod ne-economic, doar ca sa-si faca aceasta dambla. De ex, in State sunt Centroid si Acurite care vand kit-ri CNC de 3 axe pt Bridgeport, la 15.000 Usd, ceea ce suna mult; cei care n-au vrut sa dea banii astia si au facut ei retrofittingul, la sfarsit au spus ca mai bine dadeau banii astia sau renuntau la proiect, daca stiau dintr-un inceput in ce se baga. Mai ales ca o clona Bridgeport se poate cumpara de noua cu banii astia. Judeca bine daca vrei sa te bagi in aceasta conversie; asa cum Bitex a punctat foarte bine, uzura surubului pe Z va fi foarte mare la 350 de kg, independent de frana electromagnetica sau eventuala solutie de contragreutate pe care ai putea-o gasi ( desi nu vad cum). Exista si solutia de compromis sa faci cnc doar pe x si y, ceea ce o face o solutie semiautomata (sau semimanuala, depinde cum alegi sa o vezi). Daca pasiunea este mai importanta decat timpul si banii, da-i drumul. Altfel, cumpaneste-o bine.
0

#32 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 12 December 2014 - 02:33 PM

Am pe aproape un FUS32, cumparat SH, si a fost destul de lucru pe langa el pana l-am vazut functionand bine. E faina freza, nu stiu ce sa zic despre modificarea ei in CNC. Adica fara inlocuira ghidajelor si echilibrari de mase mobile nu cred ca as scoate ceva relativ ieftin si bun. A trebuit refacut si angrenajul conic in discutie... Poti micsora foarte mult jocul in angrenare, dar ai de stat mult "pe sub masina". Marele avantaj al acestei freze este ca poti echilibra usor masa pe Z, cu o contragreutate, chiar daca asta inseamna sa pui cateva sute de kg in plus pe batiu. Ce pui acolo nu duci in spate. O contragreutate, cablu de otel torsadat tras pe ambele parti prin lateral (dai panoul electric jos) , 4 role si ceva de ghidare pentru contragreutate. Ba mai mult, poti adauga de fiecare data o masa suplimentara care sa echilibreze si menghina sau dispozitivele de fixare ale pieselor daca vrei sa ajungi la fineturi.

Nu stiu de ce, eu tot cred ca suruburile cu bile sunt facute mai mult pentru precizie decat pentru forta desi le asigura pe amandoua. N-ai nici o sansa sa actionezi toata masa frezei pe cele cateva bilute din piulita.
Una peste alta, te felicit pentru achizitionarea masinilor.
Spor la treaba.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 12 December 2014 - 02:34 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#33 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 12 December 2014 - 02:48 PM

Exista suruburi cu bile serioase , precision ground , care pot sustine mase de ordinul sutelor de kilograme ...diametrele insa
depasesc 30-32mm , iar pasul e destul de mare ( 10mm minim ) . Nu stiu daca ai loc sa inghesui chestia acolo ... Cat despre preturi ,
poti sa " pescuiesti " ebay-ul si gasesti la preturi O.K tot ce-ti trebuie ...

O solutie mai eleganta ( zic eu ) pentru echilibrare , sunt pistoanele pneumatice preincarcate ( se gasesc la preturi rezonabile pe bay , duc pana la 300lb .

Uite un exemplu : steinmayer , precision ground , diametru 32mm , pas de 10mm , lungime undeva pe la 700mm , cursa utila 450mm , piulita dubla preincarcata ...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 9.jpg

0

#34 Useril este offline   kappa_ii 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 138
  • Inregistrat: 06-April 14

Postat 12 December 2014 - 04:29 PM

A trebuit refacut si angrenajul conic in discutie "
despre ce angrenaj conic este vorba ?

Dupa cum am spus mai devreme , daca o modific nu pun suruburi de jucarie. cele actuale sunt trapez de 20mm si vorba aia au tinut 30 de ani.

Sa va dau datele exacte de la piulita cu bile de la HiWin pentru surub de 32 cu pas de 10.
piulita cu 5 randuri de bile - cred ca de 6mm - 8000KgF static load si 3150KgF dynamic load.
piulita pentru surub de 40mm tot cu pas de 10 are 12000kgF static si 4500KgF dynamic load,


Nu am date referitoare la suruburi trapezoidale dar cu siguranta sunt mult mai slabe in timp, la acestea din urma frecarea este de alunecare iar la piulita cu bile este frecare de rostogolire.

Acum daca la dynamic load avem maxim de 4500KgF iar masa de la fus 32 ar avea 300 de kg - am avea de 15 ori mai mica incarcarea .
sa zicem ca se uzeaza piulita cu bile, in acest caz ce se intampla- pai mai nimic, dupa parerea mea, pentru ca masa preseaza piulita si nu apare ca pe axele X si Y posibilitatea de backlash.


- acum daca la x si y am sa consider ca este necesara rectificarea partii de glisare sau poate chiar adaptarea unui sistem cu sina cu bile mai vedem pe parcurs. sincer as pune sina cu bile dar dupa cum am mai zis nu cred ca sunt suficient de rezistente patinele pentru frezarea de otel sau aluminiu cu freze mari.

ar fi de luat in vedere si citeva avantaje . frecarile mult mai mici implica motoare de puterni mai mici iar in cazul uzurii patinelor imi este usor sa le inlocuiesc.

Doresc sa modific aceasta freza pentru a realiza componente complexe 3D, prin urmare nu doresc sa o modific doar pe doua axe. chiar vreu sa o transform daca este cu putinta intr-una cu 5 axe daca o fi cu putiinta.

Bitex imi poti zice daca cumva sti cam ce greutate are masa ? nu de alta dar sa imi fac un plan de demontare a frezei

Aceasta postare a fost editata de kappa_ii: 12 December 2014 - 04:30 PM

0

#35 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 12 December 2014 - 08:05 PM

Vezi postareasteelmind, la 12 December 2014 - 12:23 PM, a spus:

O curiozitate : pe Fus ai angrenaj conic; cum rezolvi back-lashul, altfel decat compensand din soft ?

Despre acest angrenaj vorbim.
Manivela pentru ridicarea pe Z are axul orizontal si surubul este vertical. Acolo ai un angrenaj conic cu raport 1:1. De multe ori trebuie avut grija de el, ca are ceva joc.
Legat de suruburi si piulite, pot fi mari surprize privind solicitarile. N-as compara un surub cu profil patrat si contact pe o mare suprafata intre piulita si flancul cu pricina, cu un surub cu bile la care ai doar cateva puncte de contact. Pe de alta parte, in prima varianta piulita este de bronz si se uzeaza, lasand surubul in stare ceva mai buna (decat piulita). O schimbare a piulitei rezolva problema.
La suruburile cu bile piesele au duritati comparabile si se uzeaza simultan. Schimbi si piulita si surubul.

Ai dreptate, pe Z mai toate fortele importante sunt in jos si nu prea este evident jocul chiar daca el ar exista. Dar tehnic vorbind e ca si cum ai spune ca un rulment uzat dar solicitat intr-un mod particular, isi face treaba bine. Pe undeva, toate se aduna...

Ajungi sa gandesti ca mine. Daca niste patine cu bile nu fac fata unui regim dur de prelucrare, de ce crezi ca piulita cu bile ar face fata. Ai acelasi tip de contact, e totul aproape identic. Vibratiile se transmit in toata structura.
Din nefericre, nu am cantarit structura cand era demontata, desi aveam cu ce si era foarte simplu. Nu m-am gandit ca mi-ar folosi la ceva. Daca ai rabdare, incerc sa cantaresc masa ca se demonteaza usor si caut sa estimez cat mai exact partea mobila. Sau poate gasesc pe undeva documentatie tehnica.

Cred ca o structura proiectata special (asa cum face KATRAN) si-ar face foarte bine treaba in aluminiu. Adica ce scoti prin rigiditatea FUS-ului, obtii si cu "viteza" unei freze mai usurele. In mod sigur nu folosesti aceeasi adancime dar faci doua treceri cu jumatate, mult mai repede. Nu stiu, zic si eu.
Eu n-am folosit niciodata pistoane pneumatice desi solutia este foarte eleganta. Nu stiu exact, dar cred ca forta din piston nu este constanta. In orice caz, e o solutie de luat in seama
Multa bafta!.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 12 December 2014 - 08:05 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#36 Useril este offline   kappa_ii 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 138
  • Inregistrat: 06-April 14

Postat 12 December 2014 - 11:11 PM

"espre acest angrenaj vorbim.
Manivela pentru ridicarea pe Z are axul orizontal si surubul este vertical. Acolo ai un angrenaj conic cu raport 1:1. De multe ori trebuie avut grija de el, ca are ceva joc. "

da acum stiu despre care este vorba, la freza cea veche s-au stricat pinioanele.

La freza pe care o modific - toate angrenajele, suruburile etc se scot.
Surubul de pe Z se inlocuieste cu unul de 40 pas de 10 si piulita cu bile o sa fie rotativa, dar tot sistemul se face de la 0 si cuplarea intre piulita rotativa si motor se realizeaza prin curea danturata,

Cat despre "Ajungi sa gandesti ca mine. Daca niste patine cu bile nu fac fata unui regim dur de prelucrare, de ce crezi ca piulita cu bile ar face fata. Ai acelasi tip de contact, e totul aproape identic. Vibratiile se transmit in toata structura. "

am alta parere si sa explic de ce : e bine cand se frezeaza UPMILL sau in still CNC FREZA de taiere are tendinta sa traga masa dupa ea, prin urmare forta de pe surub scade, socurile nu se regasesc ca in cazul frezarii clasice. Pot aparea probleme doar daca forta de frezare depaseste greutatea mesei, astfel ea poate incepe sa faca un dute vino pe piulita cu bile, dar in cazul nostru este aproape imposibil ca frezarea sa fie atit de puternica incat freza sa miste masa de 200+kg .

Daca se freza clasic atunci poate piulita cu bile nu era foarte recomandata. piulita din bronz poate absorbi socuri mai mari.

- in cazul patinelor cu bile orice soc se regaseste in patina, sina, bila si se mai regaseste greutatea mesei, care este 100% non-stop si nu este una mica in cazul nostru.

"Legat de suruburi si piulite, pot fi mari surprize privind solicitarile. N-as compara un surub cu profil patrat si contact pe o mare suprafata intre piulita si flancul cu pricina, cu un surub cu bile la care ai doar cateva puncte de contact. Pe de alta parte, in prima varianta piulita este de bronz si se uzeaza, lasand surubul in stare ceva mai buna (decat piulita). O schimbare a piulitei rezolva problema.
La suruburile cu bile piesele au duritati comparabile si se uzeaza simultan. Schimbi si piulita si surubul. "

Bronzul-grafitat este un material moale care este folosit pentru proprietatiile bune de alunecare, chiar daca suprafata de contact este mult mai mare decit in cazul piuliei cu bile sa tinem cont ca bilele sunt din otel inalt aliat.
Daca luam in calcul ca in cazul piulitei din bronz frecarea este de alunecare, iar la piulita cu bile de rostogolire deja ajungem la diferente enorme.
Singura problema care poate aparea in cazul bilelor ar fi depasirea maximului de incarcare, daca se incarca prea mult bilele pot face cratere pe suprafata de rulare, altfel ar trebui sa tina "infinit" mai mult.
Sa ne imaginam un tramvai, daca in locul rotiilor metalice am pune niste patine din bronz, de la un capat la altul. probabil ar putea fi tras dar nu foarte usor, si cu siguranta nu pentru un timp foarte lung, dar asa pe roti merge brici.
.


Daca am gresit cu ceva doresc sa fiu corectat.

Altfel, azi am constatat ca masa nu merge la fel de usor de la un capat la altul pe axa X, aici pot fi cateva cauze, dar singura de care as vrea sa nu aud este uzura.

Aceasta postare a fost editata de kappa_ii: 12 December 2014 - 11:14 PM

0

#37 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 12 December 2014 - 11:57 PM

Poate se intelege gresit, este departe de mine ideea de a te descuraja sau de a fi pe post de Gica Contra din lipsa de ocupatie. Vreau doar sa spun ca si ghidajele cu patinele lor si surubul cu piulita lui sunt la fel de mult solicitate indiferent de cum sunt pozitionate sau incarcate chiar daca static nu sunt solicitate peste limita din catalog.
Ce spui cu masa si cu prelucrarea (de la partea cu "are tendinta sa traga masa dupa ea"...) este un caz particular al prelucrarii. Pe masina o sa ai directii de prelucrare diferite, care iti solicita fie ghidajele, fie transmisia (vorbim de extreme). Forta de aschiere daca e in lungul surubului iti solicita doar transmisia si daca este perpendiculara pe ghidaje iti solicita doar ghidajele. In prelucrare treci prin toate situatiile. De aceea spuneam ca daca ai incredere in surub poti avea incredere si in ghidaje cu patine si invers, sa nu ai incredere in nici unele. Doar ca spre deosebire de ghidaje care primesc solicitarile din zona de prelucrare, surubul primeste ceva permanent si de la motor.
Ai tot ce-ti trebuie sa duci proiectul la capat si oricum nu trebuie sa te iei dupa comentariiel noastre. Tu stii cel mai bine ce si cum e acolo, stii pe ce te poti baza si ce vrei sa obtii. Ca o paranteza, bine ca ai ce face cu freza, sau sper asta! Stiu destule cazuri in care frezele produc doar putin span...


"Sa ne imaginam un tramvai, daca in locul rotiilor metalice am pune niste patine din bronz, de la un capat la altul. probabil ar putea fi tras dar nu foarte usor, si cu siguranta nu pentru un timp foarte lung, dar asa pe roti merge brici."
Da, e corect, dar daca dai cu ciocanul de 100 de ori in tramvai, o sa-i faci 100 de urme, indiferent de directia in care dai, chiar daca nu se misca deloc.
Pana la urma o sa fii tentat sa folosesti freza cam cu acelasi regim cu care era folosita in varainta manuala si comportamentul ei va fi la fel. Problemele vor veni de la vibratii si de la impuritatile care ar ajunge unde nu trebuie. Cum zici ca vrei sa urci la mai mult de 3 axe, sigur o sa faci treaba buna.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 13 December 2014 - 12:00 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#38 Useril este offline   kappa_ii 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 138
  • Inregistrat: 06-April 14

Postat 13 December 2014 - 12:34 AM

Daca face sau nu span mai vedem, chiar daca acum as avea ce face, pana la sf. executarii CNC mai dureaza, dupa ce il fac vad eu ce pot realiza cu el, macar sa il am facut.
Singura frica imi este sa nu pierd pasi. frica capatata in urma frezarii pe CNC mic care are motoare de 11.5NM si suruburi cu pas de 5mm . Conform celor spuse aici ar trebui sa nu am nici cea mai mica problema cu acele motoare, si uite ca la frezare in forta motoarele pierd pasi, si nu putini !!.

De fapt pierderea pasilor este mai bizara, mai exact in loc sa ramana in urma pe axa de inaintare o ia inainte,explicatia ar fi: freza urca pe material si trage de masa, implicit imi invarte motorul mai repede decit ar trebui sa mearga .

Si daca acest fenomen se intampla la suruburi cu pas de 5mm , la pas de 10mm ar fi dezastru.
0

#39 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 13 December 2014 - 12:49 AM

Nu-ti face probleme, n-o sa piarda pasi. Si daca prin absurd ce ti-ai propus nu este ce poate masina, o sa reduci din performantele de pe lista si tot o sa faci frezare de calitate. Freza este solida, nu vibreaza usor. Nu ai sanse sa scoti ceva mai putin performant decat scula originala. Limitarile vor veni din partea sculelor. Trebuie sa vezi cat prelucrezi cu freze mari si cat cu mici. Cam pe aici se invarte problema. Adica ori e ceva pentru prelucrari brute, ori o sa mergi si pe lucruri fine, cu freze de 2-3 mm si acolo nu prea conteaza cuplul motorului pas cu pas.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#40 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 14 December 2014 - 12:56 AM

Daca as fi tu, m-as gandi mai mult de ce cei de la Centroid modifica axa Z DOAR LA PINOLA, nu si la batiu.
0

#41 Useril este offline   kappa_ii 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 138
  • Inregistrat: 06-April 14

Postat 14 December 2014 - 01:44 PM

Daca pinola este partea de sus mobila , m-am gandit si la acest aspect, dar o data scoasa frana capul frezei are mici abateri, deci scade precizia, apar jocuri, practic trebuie modificat tot pentru a face ceva suficient de rigid, si nu cred ca este cu putinta.

Mai bine misc batiul, chiar daca are greutate foarte mare pot face un sistem de contra-greutati cu scripeti si scap de problema greutatii.

Aceasta postare a fost editata de kappa_ii: 14 December 2014 - 01:48 PM

0

#42 Useril este offline   kappa_ii 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 138
  • Inregistrat: 06-April 14

Postat 17 December 2014 - 08:37 PM

As avea nevoie de documentatia tehnica de la fus32. electrica si mecanica,daca ma poate ajuta cineva.
0

#43 Useril este offline   kappa_ii 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 138
  • Inregistrat: 06-April 14

Postat 31 December 2014 - 09:17 AM

ce encoder recomandati ? omron subt bune de ceva ? am gasit la 26 dolari de 1000 de pasi pe rotatie.
0

#44 Useril este offline   sabinescu2006 

  • Sabinescu
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 521
  • Inregistrat: 06-June 09
  • Gender:Male
  • Location:lupeni ,HD
  • Interests:cnc

Postat 01 January 2015 - 12:51 AM

Vezi postareakappa_ii, la 31 December 2014 - 09:17 AM, a spus:

ce encoder recomandati ? omron subt bune de ceva ? am gasit la 26 dolari de 1000 de pasi pe rotatie.

Encoder...??? Ce vreti sa faceti cu el ?( La multi ani 2015!!!) :drinks:
0

#45 Useril este offline   kappa_ii 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 138
  • Inregistrat: 06-April 14

Postat 02 January 2015 - 04:22 PM

pai dupa cum am spus in primul post as dori sa pun encoder si sa foloaesc acel aparat intermediar de "corectat pasi" nu doresc ca dupa ce modific freza sa am parte de pasi pierduti. chiar daca am sa folosesc motoare de 30nM . se poate creste si precizia daca montez encoderul pe masa si nu pe motor.
0

#46 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 03 January 2015 - 11:00 AM

nu se poate folosi un stepper normal + encoder adaugat ptr corectare pasi, mach-ul nu stie asta
ptr asta iti trebuie stepper closed-loop care face el singur corectarea, fara a implica mach-ul (sau servo)
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#47 Useril este offline   sabinescu2006 

  • Sabinescu
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 521
  • Inregistrat: 06-June 09
  • Gender:Male
  • Location:lupeni ,HD
  • Interests:cnc

Postat 03 January 2015 - 07:18 PM

Vezi postareasebba, la 03 January 2015 - 11:00 AM, a spus:

nu se poate folosi un stepper normal + encoder adaugat ptr corectare pasi, mach-ul nu stie asta
ptr asta iti trebuie stepper closed-loop care face el singur corectarea, fara a implica mach-ul (sau servo)

Nici Sebba nu a citit primele posturi :pardon: ...exista o "jucarie" care se monteaza in serie cu intrarea semnalelor step & dir si la un encoder care se ataseaza pe motor...in cazul in care encoderul sesizeaza ca sa produs o pierdere de pasi atunci adauga el "pasi" pt a ajunge la pozitia reala . :drinks:
0

#48 Useril este offline   kappa_ii 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 138
  • Inregistrat: 06-April 14

Postat 03 January 2015 - 11:41 PM

acum nu stiu sigur daca chiar face ce zice vanzatorul. si preturile sunt foarte diferite. dar cand imi ajunge sper sa imi dau seama cum si ce face
ideea este ca nu stiu ce encoder ar fi bun pentru el
as pune encoderul direct pe masa, dar daca este de tip rotativ imi trebuie unul cu multi multi pasi pe rotatie, altfel am precizia mica. daca as pune roata de 2 cm pe circumferiinta deja este extrem de mica in diametru.

am vazut mai multe tipuri de encodere la omron. voltage output, line driver output, Complementary output si mai sunt citeva.
0

#49 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 04 January 2015 - 10:59 PM

lolz!

da Sabine, am ignorat complet device-ul ala din primul post
il citisem dar deh - batranetile - uitasem de la ce a pornit discutia :D
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#50 Useril este offline   kappa_ii 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 138
  • Inregistrat: 06-April 14

Postat 05 January 2015 - 10:28 PM

sa inteleg ca la encodere nu se pricepe nimeni ? daca nu ar fi fost asa multe modele . d
0

#51 Useril este offline   sabinescu2006 

  • Sabinescu
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 521
  • Inregistrat: 06-June 09
  • Gender:Male
  • Location:lupeni ,HD
  • Interests:cnc

Postat 05 January 2015 - 10:43 PM

Vezi postareakappa_ii, la 05 January 2015 - 10:28 PM, a spus:

sa inteleg ca la encodere nu se pricepe nimeni ? daca nu ar fi fost asa multe modele . d

Ar trebuii sa cauti in cerintele"jucariei",de priceput nu prea ai ce pricepe la encodere. Verifica fisa tehnica a dispozitivului si vezi ce encoder cere ...incremental sau absolut ...cu 2 canale A si B, sau 3 A,B,C , nr de pasi/rotatie. Din cate se pare nimeni dintre noi nu a folosit asa ceva! Ideal ar fi ca producatorul jucariei sa iti dea si encoderul!
Bafta!
0

#52 Useril este offline   kappa_ii 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 138
  • Inregistrat: 06-April 14

Postat 06 January 2015 - 06:03 PM

pai ideea este ca nu prea are documentatia completa.
din cite vad ar merge cu A, B , Z - sau cu A, -A, B, -B, Z, -Z

si are doua modele unul zice ca este pentru encodere liniare si altul pentru encodere rotative . cel din urma fiind mai ieftin.
cel liniar avand 0.001mm precizie si al doilea 0.005mm. mai sunt si alte "necunoscute" dar incer sa le aflu .

http://www.aliexpres...1883400657.html

daca doriti pot pune aici documentatia trimisa poate va prindeti voi exact despre ce este vorba.
0

#53 Useril este offline   kappa_ii 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 138
  • Inregistrat: 06-April 14

Postat 07 January 2015 - 01:20 PM

alt vanzator care ar finde acelasi produs mi-a zis ca unul este half close loop si cel scump este close loop. dar mai multe nu imi comunica. greu cu chinezoi astia.
probabil nici ei nu stiu ce vand.
0

#54 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 07 January 2015 - 08:19 PM

totusi, de ce te complici cu chestia asta? ca sa ajungi sa un stepper closed-loop de 30Nm?
nu gasesti steppere closed loop native, de putere mai mica, si care sa le cuplezi prin reductoare de turatie (si implicit marire de cuplu) la mecanica ta?
cat dai pe un stepper de 30Nm, plus driverul aferent, plus jucaria asta semi-necunoscuta, plus encoder... hmmm....
keep it simple, man! go sailing! :)

un closed-loop de 6-8Nm cu o reductie adecvata va face acelasi lucru si nu vei mai avea atatea batai de cap
sau... daca si stepperul de 30Nm va pierde pasi... solutia pe termen lung nu e aia de a-l obloji cu un alt device care sa-l forteze sa se duca acolo unde n-a putut din prima

incearca sa previi boala, problemele, nu sa o vindeci, e mai simplu
iar calea e deja batatorita de multi, n-are rost sa te complici cu teste si experimente
eu cel putin, asa as face
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#55 Useril este offline   kappa_ii 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 138
  • Inregistrat: 06-April 14

Postat 07 January 2015 - 10:52 PM

dupa socotelile mele si din concluziile trase de la alte proiecte cei 30nM tinand cont de surubul cu pas de 10mm sunt insuficienti.
oricum am sa folosesc 1/2 reductie pentru a mari cuplul dar nu mai mult si am sa explic mai tarziu de ce.

Daca va uitati atent la frezele industriale de gabarit similar o sa vedeti ca folosesc servomotoare de puteri foarte mari ceea ce lasa de gandit.

Acum jucaria asta nu stiu exact ce face si ce nu, dar alta varianta pentru a avea precizie buna nu vad. Ma gandeam sa folosesc encodere liniare cu precizie de 1um sau encodere rotative adaptate tot la masa, nu direct la motor sau surub .


Am motoare de 12nM , am sa le fac niste adaptari pentru a le lega la freza dupa ce montez suruburile si o sa vedeti ca nu pot face fata .
La motoarele pas cu pas daca am 6-8 Nm si ma duc la turatie maricica nu mai am cumplu deloc deci nu este indicat sa folosesc reductie mare.

practic ce repreziinta 1Nm - este 1kg forta la 10cm raza. deci 30Nm sunt 30kg la 10cm raza.

E bine daca manual deabia misc masa pe aza Z, si la 3 totatii am 10mm de cursa, iar eu pun surub de 10mm pe rotatie mai sunt asa multi 30Nm?
Sa zic ca pe X si Y nu sunt la fel de mari problemele pentru ca nu le ridicam ci le deplasam pe orizontala. dar daca tinem cont ca avem undeva la 500kg pe x si nu avem patine cu bile, deci frecarea implicit este mult mai mare. Sa zicem ca de miscat le miscam, dar trebuie sa luam in calcul ca trebuie sa le si oprim foarte rapid, sa le schimbam sensul de deplasare, daca mai luam in calcul si socurile de la frezare unde ajungem ?
Eu am vazut freze foarte mici echipate cu motoare de 8Nm si frezau jucarii, luau asa span cat sa zici ca nu stai depomana. Vreu sa pot folosi freze de 20mm sa pot freza 10mm adancime fara probleme.

Aceasta postare a fost editata de kappa_ii: 07 January 2015 - 10:53 PM

0

#56 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 08 January 2015 - 09:18 AM

pai da... frezele industriale... dar ai idee cat costa un singur motor d-ala? cam vreo 8-10 sau chiar 12.000 euro
bagi atatia bani? :)

iar precizia aia de 1 micron... hmm... eu cred ca deja te duci spre o zona incontrolabila in regimul nostru de lucru, departe de cel industrial

chiar daca vei pune acel encoder care sa citeasca 1 micron, si vei mai pune si jucaria aia care sa controleze pozitia... la rezolutie de 1 micron cred ca o cam va lua razna cand pe plus si cand pe minus.... incercand sa stabilizeze pozitia si ajungand intr-un final la eroare

nu spun ca nu se poate face, spun doar ca nu se poate ajunge acolo fara o caruta de bani investiti
si de aici deriva alte intrebari: de ce urmaresti precizia aia? ai comenzi ptr asa ceva? sunt atat de multe incat sa justifice investitia?

componentele pe care le putem aborda noi in constructia masinilor noastre nu vor scoate precizia si repetabilitatea asta never-ever
ca sa ajungi acolo preturile vor creste cu aproximativ un zero, in coada... cel putin...
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#57 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 08 January 2015 - 11:52 AM

Salut. Raman la parerea exprimata mai devreme ca Z-ul ar trebui CNC-uit din pinola si nu din masa; oricum adancimea de frezare (la pocketing sau contouring) nu poate fi mai mare de ( cu mare indulgenta) 100 mm, din motive de capete de frezare (ceea ce ar implica oricum niste abateri babane la capatul dinspre piesa al bit-ului de frezare, lucru care ar face inutile demersurile tale actuale legate de acele precizii). Chiar si daca ai vrea ( spre exemplu) sa faci matrite adanci care ar depasi 100 mmm, ca sa faci unghiul de demulare de 1,5-3 grade (draft angle), nu te lasa diametrul spindel-ului la asa adancime. Poate pentru proiecte decorative, cu rampa lina, gen un 3d in miniatura al unor munti/dealuri/vai vazute de pe Google, ar avea sens sa faci Z-ul din masa (desi asta ar fi job de router nu de knee-mill), desi din preciziile de care vorbesti ma cam indoiesc ca despre asta este vorba. Oricum, stii tu mai bine de ce ai optat pentru o solutie mai ruseasca. Personal, sunt curios cum va iesi ce ti-ai propus. In orice varianta, demersul este curajos. Sper sa merite. Break a leg ! (expresie americana pentru '' succes'').
0

#58 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 08 January 2015 - 02:51 PM

Pana sa scriu eu ai primit un raspuns de la steelmind, cam cu aceeasi idee de baza. Iti faci griji prea mari de axa Z la structura asta.
Daca ramai doar la 3 axe, deplasarea pe Z este cea mai putin folosita, chiar daca lucrezi 3D.
Pana la urma, chiar freza cu diametrul de 20 bagata in material vreo 10, se misca doar pe X si Y sau in orice caz, motorul pe Z nu iti este solicitat la frezare foarte mult. Si oricum ar fi, nu ai nevoie de viteza mare. Prin urmare o sa poti folosi un reductor cu raport mare de demultiplicare. Nu ajungi in situatia in care sa ramai fara cuplu la motor din cauza turatiei.
Pe de alta parte, am verificat direct pe freza. Sa ridici masa trebuie sa actionezi cu minim 100N manivela (la o raza de 110 mm), fara nimic pe masa si fara nici o prelucrare. Adica ar fi necesar daca nu intervii in mecanica de un motor de aproximativ 10Nm. Nu mai stiu ce este in interior si cum poti modifica, dar la o rotatie a manivelei ridici masa 2 mm. Nu stiu cat are pasul surubul din freza sa fac comparatie cu cel cu pas de 10, cu bile. Cred ca fara sa schimbi surubul, poti actiona bine cu motorul de 30Nm. Sigur se schimba situatia cand treci la pas de 10, dar te mai scoti cu frecarea redusa. Si raman la ideea ca o echilibrare statica ar rezolva definitiv jumatate din problema. Ramane distractia cu acceleratia.

Desi a explicat Sabin destul de clar cum e cu bucla inchisa si Mach3, eu tot nu-s lamurit ce face un dispozitiv din asta cu bucla inchisa locala. Ar trebui cate unul pe fiecare motor, ele sa fie interconectate, sa stie unul de altul sa se poata sincroniza in functie de intarzierile fiecaruia, si sa aiba un buffer suficient de mare sa "pastreze" programul primit de la soft. Ca ala nu asteapta dupa cum plang motoarele. Adica din moment ce devicele ala nu intoarce nimic la soft, nu vad cum este el util. Partea ca poate opri prelucrarea ma lasa rece, e ca un fel de buton de avarie, nu inlatura cauza si nici nu rezolva problema. Zic si eu...
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#59 Useril este offline   kappa_ii 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 138
  • Inregistrat: 06-April 14

Postat 08 January 2015 - 03:42 PM

comunica si cu mach3, daca abaterile sunt mai mari decit cele specificate in aparat, sa zicem 4 8 12 20 pasi da un semnal catre calculator si intra in estop, macar nu stric piesa, nu rup freza si ma asigur ca nu ies piesele cu erori, deci tot este bine. Practic aparatul incearca sa compenseze pana la limita trecuta in el, la depasirea limitei intra in estop, daca se pierd 20 de pasi si avem 1000 de pasi pe rotatie, 360/1000 = 0.36 abatere. daca pe o rotatie a motorului avem 10 mm deplasare atunci putem zice ca abaterea este mica.
Practic acest aparat se ocupa in timp real de pozitia motorului, nu citeste la sfarsitul comenzii daca a ajuns sau nu la locul cerut. in concluzie orice eroare, mecanica sau electronica este citita cu precizie. problema este ca daca cumpar cu encoder liniar pretul este mult mai mare decit cu encoder rotativ.

sunt multe cazurile in care adancimea este peste 100mm. dar iau in vedere si varianta lasarii surubului actual si modificarea propusa de voi.

doresc sa precizez ca freza dupa stadiul de 3 axe o sa mearga pe 4 si chiar 5 axe. pe 4 axe imi este destul de usor de modificat.

Acum sa revenim la aparatul in cauza, Chinezu asta nu imi poate raspunde la intrebarile puse, si dupa ce imi vine aparatul pot trage concluzia exacta cu ce face si ce nu.
Mi-a dat niste filme cu ele in functiune si cam cu ce pot face, dar vorbeste in chineza si nu inteleg nimic.
0

#60 Useril este offline   kappa_ii 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 138
  • Inregistrat: 06-April 14

Postat 17 January 2015 - 01:52 PM

am primit un PDF cu mai multe date si cum se configureaza aparatul in cauza.

"2、Features
1)safe
2)Can use as a digital screen only
3)Simple parameter setting and commissioning
4)Prevent step stepper motor and overshoot
5)Left and right limit, and can automatically exit the state limit
6)The input and output are differential ports, can be adapted to a common cathode or
common anode connection
7)Be able to communicate with the host computer, report motor working state,
provided the arrival signal
8)Can dramatically improve the speed and efficiency of the stepper system running
9)Can correct jitter deviation caused by Motor is stopped at Non-integer step at the
beginning of power on
10)The displayed value can be cleared, auto check midpoint,and move to zero by the
buttons.
11)Lost pulse motor running process, high-speed compensation or anti-compensation
12)Saving energy and resources (the selection of the smaller size of the stepper motor
and current to achieve the same effect)
13)Can meet any existing stepper motor and motor drive (two-phase, three-phase,
five-phase motor system).
14)The acceleration and deceleration of the stepper motor is more rapid,Lower
requirements for external curve speed up/down, or even no requirements.
15)Comes with 8 digital display, can be freely set coefficient ,convert the current
coordinate position and dynamic display
16)When stepper motor was stopped by force or limit switch is hit, the external output
alarm signal concurrent sound and light tips.
17)Incremental encoder can adapt, but also in conjunction with grating electronic
ruler constitute full closed-loop control, better positioning accuracy
18)can set the number of steps for error alarm,0-60000 steps adjustable,When the
motor step number is greater than the set value, the alarm and output.
19)can make the Machine into manual operation mode by the buttons,can also be
cleared and center part operation.
20)Controller can automatically adjust the motor speed to adapt to the uncertainty
resistance point in the mechanical system and it will not let the motor stall
21)Motor is in operation or still, even if the strong intervention by external
force ,when the force is removed, the motor will still automatically restore the original
Running state and the coordinate position, the zero bit will never be offset
22)Built-perfect acceleration and deceleration curves (adjustable size), can be set to
internal or external acceleration and deceleration mode (menu adjustable), external
pulse source can have no acceleration and deceleration curves, start the motor at any
speed or stop, will not lose step and overshoot
23)Looking for the absolute zero of the machine with Z phase encoder or
photoelectric switch, and can be stored in the user coordinate origin, unexpected
power outage or other unexpected errors can automatically regain users coordinate
and origin.And can be set back to zero or a key to boot automatically returns to zero."


CE am sesizat in documentatie

"1.Electrical parameters:
Input voltage: DC 5V, Current: <300ma TTL Compatible single input
Output voltage:DC 5V Output pulse and single is TTL
The Maximum pulse input frequence with 400 line encoder is 80K."

Prin urmare daca se utilizeaza un encoder cu 400 linii avem 80K - ce repreziinta 80K ?
0

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro