Modelism - RHC Forum: Mach 3 - feedback. step motor, Pierdere pasi - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4

Mach 3 - feedback. step motor, Pierdere pasi DIY CNC , modificare freza, DRIVER si motor 30Nm

#91 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 22 May 2015 - 07:36 PM

Ma lasa memoria si nici rabdarea nu ma mai ajuta sa caut prin topic. Daca ai surub, aproape sigur ai pas de 5 sau 10 mm. Setarea la o micropasire de 1600 pasi pe rotatie este exagerata. Daca ar fi pas de 5 asta ar insemna 5:1600=0,003125mm pe impuls.
Incearca cel mult setare la 800 pasi pe rotatie daca nu ai nici o reducere pe parcurs. Cu ocazia asta pastrezi si ceva cuplu... Daca tensiunea si curentul sunt setate bine si n-ai probleme cu zgomotele, in functie de viteza uzuala de deplasare, poti merge chiar si cu 400 pasi pe rotatie. Parerea mea e ca 1600 pasi pe rotatie este cam mult. Tot prin teste o sa obtii compromisul optim. Spor la treaba!

Aceasta postare a fost editata de bitex: 22 May 2015 - 07:36 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#92 Useril este offline   Iullius 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 04-June 09

Postat 24 May 2015 - 06:55 PM

Multumesc bitex pentru sfaturi. Suruburile mele au pasi de 5 si respectiv 4 mm. Tind sa cred ca totul a fost de la setarile incorecte in motor tuning,setari pe care nu le-am facut eu,pot sa dau vina si pe slabirea curelelor dintre motoare si suruburile cu bile fapt care m-a indus in eroare si am crezut ca ar putea fi ceva soft.
Concluzia finala ramane legata de probleme cauzate de uzura mecanica,intindere curele si atat. Tare cred ca e singura problema posibila in cazul oricui acuza pierderi de pasi la motoare steper.
Tinem legatura oricum si sper sa nu ma insel de data asta.
0

#93 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 25 May 2015 - 05:19 PM

Vezi postareaIullius, la 24 May 2015 - 06:55 PM, a spus:

Multumesc bitex pentru sfaturi. Suruburile mele au pasi de 5 si respectiv 4 mm. Tind sa cred ca totul a fost de la setarile incorecte in motor tuning,setari pe care nu le-am facut eu,pot sa dau vina si pe slabirea curelelor dintre motoare si suruburile cu bile fapt care m-a indus in eroare si am crezut ca ar putea fi ceva soft.
Concluzia finala ramane legata de probleme cauzate de uzura mecanica,intindere curele si atat. Tare cred ca e singura problema posibila in cazul oricui acuza pierderi de pasi la motoare steper.
Tinem legatura oricum si sper sa nu ma insel de data asta.


Nu stiu daca este singura cauza, dar sigur este o cauza. Am avut surprize cu T5, 24 dinti roata mica la motor si 36 dinti roata mare la surub, distanta intre centre fiind d +D, curea Gates 10 mm latime. Distanta intre centre fiind mai mare de D+d/2 si mai mica decat 4x(D+d), curea intinsa sub 1 cm la mijloc, dinti mai mult de 18; n-am inteles ce mi se intampla. Concluzie: profilul dintilor curelei nu s-a inteles prea bine cu profilul dintilor rotilor, desi erau din acelasi film. Ce-am facut : HTD 8M cu latime de 20 mm, Contitech. E-n lucru acum, asa ca dupa ce le montez iti spun cum sunt. Aparent, T5 NU este pentru precizie mare; este pentru pozitionare la benzi transportoare etc. HTD-ul este pentru precizie mare, avand profilul dintilor total rotunjit, spre deosebire de T5 care are profil rotunjit pe flancuri si drept pe partea libera, ceea ce inseamna ca la intrarea si iesirea din angrenare are un ''lag'' (profilul de fund al rotitelor nu este niciodata perfect drept). In plus, trebuie imperecheate rotile cu curelele de la acelasi producator, caci sunt multi producatori de rotite prin China care au abateri de prelucrare pe care un hobbist nu le poate masura, dar cureaua ''spune'' tot. Dupa montare. Oricum, cureaua Gates am scos-o din calcul ca fiind in default, caci este o firma cu reputatie. Noua curea este dubla in latime si 50% in plus la grosime, ceea ce prin comparatie arata ca o zgarda de buldog pe langa o zgarda de pisica; deci sansele de intindere sunt teoretic spre 0. Ma astept la vajait mai mare (frecare mai mare), dar am vecini de treaba.
0

#94 Useril este offline   Iullius 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 04-June 09

Postat 25 May 2015 - 07:00 PM

Eu am luat din start curele si roti pe 16 mm,pas 5mm tip M deci cu astea nu am dat gres plus ca rotile sunt din otel,fiind luate de la powerbelt romania la un pret de m-a pufnit rasul(mic) in compatatie cu alti producatori.
Ma rog,in concluzie dupa o zi full cu 5 ore trase din plin,deconectare completa a strungului din "priza",pauza o ora si inca patru ore dupa,a mers tzipla.
Concluzia mea ramane legata de defectiuni mecanice,setare initiala in tuning putin eronata dar sincer am observat azi ca ar fi vrut sa o ia putin razna dupa primele 5 ore full deci as spune ca si incalzirea componentelor hard duc la pierderea pasilor.
Astea sunt constatarile mele,toate cele bune!
0

#95 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 26 May 2015 - 04:38 PM

Vezi postareaIullius, la 25 May 2015 - 07:00 PM, a spus:

Eu am luat din start curele si roti pe 16 mm,pas 5mm tip M deci cu astea nu am dat gres plus ca rotile sunt din otel,fiind luate de la powerbelt romania la un pret de m-a pufnit rasul(mic) in compatatie cu alti producatori.
Ma rog,in concluzie dupa o zi full cu 5 ore trase din plin,deconectare completa a strungului din "priza",pauza o ora si inca patru ore dupa,a mers tzipla.
Concluzia mea ramane legata de defectiuni mecanice,setare initiala in tuning putin eronata dar sincer am observat azi ca ar fi vrut sa o ia putin razna dupa primele 5 ore full deci as spune ca si incalzirea componentelor hard duc la pierderea pasilor.
Astea sunt constatarile mele,toate cele bune!


Ce tip ? T ? HTD ?
0

#96 Useril este offline   florinhome 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 137
  • Inregistrat: 28-November 14

Postat 26 May 2015 - 08:21 PM

5mm tip M inseamna HTD5
0

#97 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 26 May 2015 - 08:37 PM

Vezi postareaflorinhome, la 26 May 2015 - 08:21 PM, a spus:

5mm tip M inseamna HTD5


Merci. Nu vazusem M-ul din post.
0

#98 Useril este offline   Iullius 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 04-June 09

Postat 11 June 2015 - 09:16 AM

Dupa cateva zile de cand cu pierderea pasilor am trecut la reinstalare windows si implicit Mach3 si totul merge bine. Am apelat si la "artificii" in liniile de comanda schimband toate miscarile lungi ale axelor,modificand G00 cu G1 cu F(feed)400 pe axa Z si 500 pe axa X,modificare ce face ca axele sa nu se mai smunceasca cu feed rapid si sa-mi mai piarda pasi. Totul e perfect acum.
0

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro