Modelism - RHC Forum: FrSky Radio - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 45 Pagini +
  • « Prima
  • 39
  • 40
  • 41
  • 42
  • 43
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

FrSky Radio FrSky intra in liga baietilor mari

#1201 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 17 April 2020 - 10:16 AM

Vorba lui Renato, la ce bulibaseala e acum pe tarlaua FrSky nu se prea mai baga nimeni sa dea sfaturi punctuale cum sa rezolvi o problema de binding.
Lucrurile erau destul de complicate si pe vremea FCC(Int)/LBT(EU) ...acum ai si ACCST/ACCESS si daca asta nu era destul si ACCST/ACCST V2.
Destul ca sa puna o firma pe butuci, Mai ales cand apare si un Jumper T16 V2 ...adica RadioMaster TX16S. Un T16 mai bun si mai ieftin, 99 de dolari fara Hall, 129 de dolari cu Hall si 199 de dolari si cu TBS Crossfire micro.
Poate sa baga FrSky oferta de X10 si modul Tx R9 la 410 dolari...prost sa fii sa dai banii pe asa ceva cand ai ceva echivalent (mai bun?) la 1/2 de pret.
Si foamea in China e prea mare ca sa mai opreasca de la vanzare pe BangGood varianta RadioMaster :
https://www.banggood...ur_warehouse=CN
https://www.banggood...ur_warehouse=CN
0

#1202 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 17 April 2020 - 10:49 AM

Pot zice ca ai avut un noroc... chior... sa il nimeresti din prima, la cat s-a chinuit colegul nostru.
Pune firmware-ul ala bine, daca mai ai de gand sa mai cumperi X6R.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#1203 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 17 April 2020 - 01:01 PM

Nu a fost complicat ,am luat firmware ul de pe site ul Fr Sky ,cel pentru X8 R si cel pentru X6 R.
Acuma nu o sa mai cumpar receptoare Fr Sky,cel putin o vreme.

Merg pe mana lui ender 67 si o sa iau receptoare de Jumper sau compatibile Fr Sky , sa vedem care ar fi recomandate, poate ender da niste solutii.


Bafta Ciao Sorin
0

#1204 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 17 April 2020 - 01:08 PM

Si nici statii nu mai iau in graba , am X9D Taranis, QX7 S, si 2 NEW OLD STOCK Robbe Mars si Robbe Mars Rex cu 5 receptoare toate in 35 Mhz.
0

#1205 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 21 April 2020 - 12:59 PM

Si daca nu era de ajuns... inca una

https://www.frsky-rc...eivers-release/

https://www.frsky-rc...irmware-update/
... cu picioarele pe pamant ...
0

#1206 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 23 April 2020 - 11:31 PM

Traducere in romana:
- se taie X de la receptoare si se pune in loc Archer (nu ma intrebati ce e cu numele asta, parca e un serial de desene animate si marketoidul lor o fi fan)
-XR8 devine Archer R8 Pro ...are in plus nu stiu ce :anti - interference in spark-ignition"... in sfarsit s-au prins ca mai sunt si gazari ramasi fideli conceptului, nu toata lumea e incantata de ventilatoare electrice
- a aparut un R10 Pro..are in plus ceva de anti-vibratie si dual-power..drone sofisticate pentru filmari?
- alea de glidere si cu stabilizare raman cum le stim, mai apare si R10 cu stabilizare (SR10)
- toate cica au bifa la actualizare de firmware Over The Air (OTA)...nuaruncati inca cablurile pentru upgrade ca deaca citesti pintre randuri situatia nu e asa roza (au bagat proceasoare mi bune cu mai multa memorie sa poata sustine OTA dar "OTA and others still under development).
- si pe ACCESS l-a lovit boala V2...si iar au rupt pisica la compatibilitate (exista un ACCST 2.1 care nu se mai pupa frumos nici macar cu ACCST 2.0)
In alta ordine de idei s-a facut anul de cand ne fluturau pe la nas nemaipomenitul X11 si tehnologia duala in 2.4G si 900M numita Tandem.... si "nemaipomenite" au ramas ambele in stadiul de abureala nerusinata si grafica pe calculator.
https://www.rcgroups...andem-receivers
https://oscarliang.c...orus-x11-radio/
Cred ca la FrSky se gandesc serios sa iasa de pe piata de statii si sa revina la matca adica module Tx si receptoare.
Nu poti sa iti vinzi marfa cand statia ta low-end (X9 lite) e cam la acelasi pret cu statia de la concurenta echivalenta cu statia ta de 4 ori mai scumpa (X9ite si TX16S la 99 USD, , X10 e inca pe la 400 USD). Damage total pe toata linia de statii cu toate variantele.
0

#1207 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 24 April 2020 - 07:33 AM

Atata timp cat mai exista lume care agonizeaza la paranama aia de PL18, cu soft closed, si la care se anuntza victorios ca in firmware-ul care va veni in septembrie vor avea in sfarsit si butterfly... as zice ca se poate vinde orice... :unsure:
... cu picioarele pe pamant ...
0

#1208 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 24 April 2020 - 01:36 PM

Cred ca m-am prins ce a fumat marketoidul lor: trebuiau sa gaseasca repede ceva care sa rimeze cu Jumper si Master (Master de la RadioMaster, "radio" ala a e cam implicit si se elimina).
Au facut baietii un brain-storming session si au cautat in dictionar ceva cu 6 litere si care sa se termine in ER. :La litera A au gasit Archer...si aia a fost. Au trebui sa mai faca o sesiune suplimentara sa explice nitel ce are sula cu prefectura...ce are sageata cu domeniul RC.
Cum zic italienii: " si non e vero...e ben trovatto".
Eu zic doar ca numele ala de Archer se potriveste ca nuca in perete si e scos la plesneala ca sa creeze un pic de confuzie si sa zapaceasca potentialul cumparator: "Cum era statia / receptorul ala pe care am vazut-o/ l-am vazut la Jim saptamina trecuta? Runner? parca nu... Shooter? nici asta....da sigur era ceva legat de sport. Archer...asta e ... de la FrSky...firma serioasa".

Aceasta postare a fost editata de ender67: 24 April 2020 - 01:37 PM

0

#1209 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 24 April 2020 - 01:47 PM

Sa vezi confuzii cu

Parkzone Archer BNF https://www.hobbyzon...ed/PKZ6180.html
sau
Archer RC https://en.wikipedia...rcher_Road_Club
... cu picioarele pe pamant ...
0

#1210 Useril este offline   casper20 

  • Lifetime Beginner
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3598
  • Inregistrat: 09-June 07
  • Gender:Male
  • Location:TG-MURES

Postat 05 May 2020 - 08:04 AM

Intreb aici sa nu mai deschid un alt topic.😉
Modulele DFT si DJT se pupa cu receptoarelor din prima generație gen V8FR sau V8R7? (atentie nu cele cu "II" in coadă)

Aceasta postare a fost editata de casper20: 05 May 2020 - 08:04 AM

Prabusirea este o aterizare necontrolata..................sau nu?

FPV is not a crime!

Hitec Optic 6 Spectra 35MHz sinteza
FrSky 2.4GHz modul
Easy Glider BL
FW 190 A8
P 51D Mustang
IAR 80
ME 163

Tel: 0741-931.767
0

#1211 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 05 May 2020 - 09:17 AM

Da, chiar cu ambele, ai un switch acolo pe modul, cu care schimbi modul de bind, in V8 sau D8, pentru receptoarele V8 cu II.

Ar mai fi o problema... pe modulele D au fost vreo 3 firmware, poti avea nesansa sa ai un V8 vechi cu firmware A si modulul sa aiba firmware C, atunci nu se vor lega. Se poate schimba firmware pe modul, dar atunci nu se va mai lega cu cele noi.
Pentru module iti pot da toate generatiile de firmware care au existat, ca sa incerci, in schimb pentru receptoare V8 nu ai scula necesara pentru a le reprograma.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 05 May 2020 - 09:20 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#1212 Useril este offline   casper20 

  • Lifetime Beginner
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3598
  • Inregistrat: 09-June 07
  • Gender:Male
  • Location:TG-MURES

Postat 05 May 2020 - 09:41 AM

Nu as renunța la modulul vechi V8 dar la ce preț au ajuns receptoarele as lua un D8 sa iau receptoare compatibile frsky.
Deci teoretic cu modulul D8 ma pot lega la receptoarele din prima generație.
Prabusirea este o aterizare necontrolata..................sau nu?

FPV is not a crime!

Hitec Optic 6 Spectra 35MHz sinteza
FrSky 2.4GHz modul
Easy Glider BL
FW 190 A8
P 51D Mustang
IAR 80
ME 163

Tel: 0741-931.767
0

#1213 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 28 May 2020 - 10:52 AM

Fac astia de la HorusRC o reclama foarte agresiva la receptoare Frsky ...probabil a scazut vanzarea si la receptoare ca nu toata lumea vrea sa faca pasul spre ACCESS.
Acum "vedeta" promotiei este Archer M+, sa zicem la limita de jos a gamei noi de receptoare: o singura antena (fara redundanta, singurul receptor care are acest "feature") dar cu S.port / ACCESS / OTA.
Ce mi s-a parut interesant e modul cum este prezentat "full range":

Operating Range: >1.2km (Full range) (*Range may vary based on local conditions.)

Full control range & 500 to 600 meters telemetry range

Si ca de obicei baga niste mici chestii ca sa te incurce:
XM era un receptor cu o singura antena cu range > 600 m
XM+ avea doua antene si "full range" (dar nu spuneau ce inseamna asta

Archer M+ e ...intre: o singura antena, full range (> 1.2 km) ...dar 500-600 m telemetry range

Si ce e mai interesant e factorul timp: press release de lansare receptor Archer XM+a fost anul trecut pe 19 noiembrie (asta a fost lansat singurel anul trecut, restul anul asta pe 20 aprilie), HorusRC se lauda ca are receptorul in stoc la 6 luni dupa. E drept ca intre timp a mai fost (si inca este) ceva numit COVID-19, dar parca lansarea in productie a unui receptor cat unghia de la degetul mare nu era o asa mare problema logistica anii trecuti. Iar restul de receptoare din gama Archer care au fost anuntate cu mare tam-tam pe 20 Aprilie...probabil cam de Craciun. Daca sunteti cuminti poate va pune mosul niste receptoare Archer sub bradut. Dar asta numai daca ninge un pic inainte, se incalzeste un pic vremea, iar vine gerul ca sa se faca ghetus, alunecati pe gheata si faceti bubita la cap ca sa va doriti sa faceti upgrade la ACCESS de la FrSky (ca altfel nu vad un motiv serios).
0

#1214 Useril este offline   ivan alexandru 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 651
  • Inregistrat: 09-March 10
  • Gender:Male

Postat 22 June 2020 - 06:13 PM

salutare baieti..vad multe discutii legate de radiocomenzi...eu as vrea sa schimb spektrum dx6i ...am ramas fara comenzi in aer la un avion si imi e frica sa mai zbor cu ea..ma gandeam ca poate e cazul sa trec la ceva mai nou.are totusi vreo 10 ani.......in ideea ca noile tehnologii poate sunt mai safe...concret ce imi recomandati?vad ca in ultima vreme se vb doar de frsky si flysky...futaba, spektrum hitec..au ramas in urma?
1:10 MST XS-Drift, Ford mustang cabrio Reely 1:10, Rc plane Piper J Cub 2.6m, Traxxas E-MAXX brushless, Axial SCX 10
0

#1215 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 22 June 2020 - 06:34 PM

Hitec practic a iesit din partea cu statiile, ce mai produce, de 7-8 canale, sunt de nivelul mileniului trecut.

Futaba s-a splitat in doua nivele, cel de sus e prea scump pentru ce ofera, cel de jos nu ofera nimic in plus fata de competitie, si chiar asa e prea scump.

Spektrumu, cel de acum, bazat pe DSMX, as zice ca s-a recuperat surprinzator de bine fata de ce era in perioada DSM, adica ce ti-a facut tie figura.

Frsky... unii ii canta prohodu, daca e sa citesti pe aici si in alt topic pomenit mai sus... face greseli la foc continuu, dar ce e distractiv e ca le face de vreo 7 ani de cand au lansat taranis, si inca nu au muscat tarana. :unsure:
De unde se vede ca loialitate de brand este una din caracteristicile de baza ale pietei asteia, RC-ul adica... daca inca se mai vinde Futaba, doar pe baza de marketing.

In locul tau as investiga mai profund ce anume a cauzat pierderea comenzilor.
Putea foarte bine sa fie un receptor Orange ;) sau o alimentare deficienta, la care intradevar Spek are o sensibilitate...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#1216 Useril este offline   Tzicul 

  • Free your mind
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2107
  • Inregistrat: 31-May 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 June 2020 - 08:48 PM

Loialitate de brand? Sau loialitate fata de propriul buzunar? Am citit topicul despre Frsky si nu as lua asa ceva nici gratis! Nu vorbesc de calitate, n-am avut, asa ca nu stiu. Dar buzunarul meu ar fi tare suparat ca, la fiecare cativa ani, sa schimb tot ce am pen'ca baietii aia destepti tot schimba protocoalele. Ca sa nu fie copiati, vezi doamne. Adica ce au facut ei la inceput copiind (parca) Futaba. Tot speri ca se potolesc, ca macar pe partea asta sa zici ca nu mai faci investitii, si ei ti-o trag la gioale. Again. Again and again. Si dup-aia inca o data :lol:
Eu sunt un simplu utilizator de Flysky si nu am, in niciun caz, cunostintele in domeniu pe care le are cineva ca Renato, de exemplu. Si asta, in primul rand, pentru ca nu am simtit nevoia de mai mult. Imi sta avionul in aer cu 50$? Sta, asa ca nu-mi bat capul. In doi ani (minunati) de cand zbor, singurele aterizari nefericite au fost din cauza mea sau a avionului, nicidecum a statiei. Cand o sa simt nevoia de mai mult, o sa ma orientez mai degraba spre ceva gen Jumper, nu de alta, dar ca sa nu trebuiasca sa-mi schimb si toate receptoarele. Si parca mai era inca o marca, le faceau review bun Andrew Newton si tipu' acela din Noua Zeelenda, cel care tocmai a dat de pamant cu Flysky (sic!)
Bun, acu' nu trebuie sa asculti un bolboroselile unui incepator. Sunt convins ca o statie de cateva sute face mai multe decat una de 50. Intrebarea este daca ai nevoie de mai mult. Si daca esti dispus sa arunci cu banii in vant atunci cand li se scoala lor. Acum tac si ma duc in banca mea :good:
Axial Yeti XL

Losi LST XXL

Kyosho Mad Force Xtra long and Xtra wide
Posted Image
0

#1217 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 22 June 2020 - 09:06 PM

Pai cam ai dreptate. Topul meu personal pe categorii de pret:
- sub 50 de dolari: Flysky i6
- 50-100 de dolari: Jumper T12. Sau si mai bine RadioMaster Tx16S varianta non-Hall, era acu ceva vreme la 99 dolari dar vad ca a sarit la 110 dolari...oricum merita fiecare banut.
- 100-150 dolari: RadioMaster TX16S (varianta cu Hall)
- 150-200 dolari : RadioMaster TX16S (varianta cu Hall si TBS Crossfire) ...poate la egalitate cu T18 Pro (cea cu Hall si 5-in-1)
Upgrade pentru ultimele 3 categorii: module XJT / R9 si TBS XF (daca e cazul). Si asta pentru long range sau un pic de "compatibilitate" in plus cu receptoare FrSky (alea "bune", ACCST).
Peste 200 dolari? Pas. Receptoare de restul banilor.

Aceasta postare a fost editata de ender67: 22 June 2020 - 09:07 PM

0

#1218 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 22 June 2020 - 10:44 PM

Ce trebuie sa intelegi bine este ca un sistem RC s-a compus dintotdeauna din statia in sine, cu diversele functii, ecran, stick-uri si butoane, si sistemul de transmisie prin aer, care e alta ciorba...
Cu mestereala de rigoare poti zbura orice pe orice... daca ai pe transmisie un modul multisystem de care o sa tot auzi sub numele de 4-in-1 sau 5-in-1.
Nu e ceva modern, pe la 1999 zburam cu o statie Hitec si receptor Futaba, pentru ca intr-un fel, se intelegeau...
De asta e important sa determini ce ti s-a intamplat tie, ca degeaba iei o statie de mai sus si o zbori cu unul din receptoarele actuale Spek, unde poate ai buba... si tu crezi ca e de la statie... poate asa descoperi ca statia e in regula, si schimband sistemul de transmisie recapeti increderea pe care ai pierdut-o.
Iar receptoarele Frsky "alea bune"... in curand o sa inceapa sa dispara... le-au clonat, dar nu foarte bine.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 22 June 2020 - 10:47 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#1219 Useril este offline   ivan alexandru 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 651
  • Inregistrat: 09-March 10
  • Gender:Male

Postat 24 June 2020 - 03:38 PM

multumesc de sfaturi...nu m-ati convins sa trec la alta...o sa merg tot pe asta..sper sa nu mai am necazuri....graupner/multiplex fac statii ok?
1:10 MST XS-Drift, Ford mustang cabrio Reely 1:10, Rc plane Piper J Cub 2.6m, Traxxas E-MAXX brushless, Axial SCX 10
0

#1220 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 24 June 2020 - 05:30 PM

Da, dar receptoarele scumpe... mai alex mpx.
Graupner ar fi fost pana in urma cu cateva luni brandul pe care mi-as fi pus banii, adica ma refer la cele in afara universului open...
Doar ca a inceput recent sa dea niste semne nelinistitoare, de retragere din piata americana... :unsure:

MPX este proprietatea Hitec, asa ca mi-e si frica sa ma gandesc daca au viitor...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#1221 Useril este offline   Tzicul 

  • Free your mind
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2107
  • Inregistrat: 31-May 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 June 2020 - 09:44 PM

Dar Graupner nu era out of business acu' cateva saptamani? Pana si site-ul era inchis. Acum sunt iar up and running. Ma interesa foam board-ul celor de la Flite Test si Graupner era dealerul lor european. Acum e Lindiger tocmai din cauza asta. I-o fi scapat cineva si pe astia, cum a scapat Axial?

Aceasta postare a fost editata de Tzicul: 24 June 2020 - 09:45 PM

Axial Yeti XL

Losi LST XXL

Kyosho Mad Force Xtra long and Xtra wide
Posted Image
0

#1222 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 24 June 2020 - 10:32 PM

S-a discutat in topicul de Graupner, arunca o privire acolo.
Ce site era inchis, .de sau .com ?
... cu picioarele pe pamant ...
0

#1223 Useril este offline   Tzicul 

  • Free your mind
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2107
  • Inregistrat: 31-May 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 June 2020 - 11:47 PM

Nu mai stiu exact, dar as zice ca .de. Cautam sa cumpar spuma fara sa dau 120$ pe transport :)
Axial Yeti XL

Losi LST XXL

Kyosho Mad Force Xtra long and Xtra wide
Posted Image
0

#1224 Useril este offline   Cris007 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 20-June 20

Postat 29 June 2020 - 06:10 AM

Dupa o pauza de vreo 10 ani, mi-am scos si eu e-gliderul de prin pod de la naftalina si mi-am zis, "ia uite ce hobby frumos aveam, ia sa ma mai dau ca tare mi-a mai placut acum cativa ani".
Numai ca eram si eu in 35Mhz si lumea a mers mai departe, am impresia ca inca de pe-atunci incepusera sa apara statii in 2.4Ghz. Asa ca Multiplex-ul meu a ramas in sertar si am purces la documentare pe tema statiei viitoare.

Primul lucru care l-am putut determina a fost ca imi trebuie ceva cu OpenTX. Pe langa ca-i "open", adica un proiect viu, la care se adauga si se imbunatateste continuu, m-a incantat idea Companionului. Programezi modelele pe PC/Mac, simulezi, transferi pe statie unde nu faci decat sa verifici si sa ajustezi eventual. Elegant, rapid, eficient.

Asa ca alegerile s-au restrans la RadioMaster, Frsky, Jumper, Flysky. Poate mai sunt insa eu de acestia am auzit in documentarile mele de pe net.
Initial am zis ca RadioMaster. Ecran color, problemele Jumper probabil rezolvate (cele cu ribon cables), la 120$ nu ai ce risca prea mult. Flysky-ul l-am exclus, Jumper-ul era si el tentant cu toate problemele, fiind totusi o firma care macar produce si scoate pe bune statii/receiver, deci macar ceva suport au.
Pana la urma am ales solutia "safe", Taranis. Da, nu am ecran color, dar pana la urma, daca programarea o fac in Companion, ecranul mare si frumos de pe statie nu e esential. Nu am planoare mari sa fac zboruri GPS si sa verific o multime de informatii pe ecran, pentru nevoile mele e suficient. M-am gandit si la Horus, dar din nou, inca nu am nevoie de asa ceva.
Stiu de povestea cu FrSky care face update-uri firmware care sa blocheze concurenta de la a produce compatibile. O multime de firme au facut treburi din astea, mai putin morale si pana la urma, nu ajuta cu nimic. Poti sa-ti iei azi un modul D16 un receiver compatibil D16 si sa zbori, indiferent de ultimul firmware. Actualizarile cu care spera ei sa "inchida" sistemul ofera beneficii care in realitate nu intereseaza decat pe foarte putini.
0

#1225 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 29 June 2020 - 08:21 AM

Poti pune 2.4G pe MPX, softul si filozofia lor de mixere a fost folosit ca model si inspiratie pentru OpenTx.
Nu ma refer la modulul original MPX si receptoarele lor scumpe, ci la adaptat alt sistem RF, fie Frsky fie altceva.
Cu Frsky exista chiar si un soft de conversie telemetrie, asa ca poti avea telemetria Frsky pe ecranul Evo.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#1226 Useril este offline   anick 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 94
  • Inregistrat: 24-May 15
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 29 June 2020 - 08:59 AM

Vezi postareaCris007, la 29 June 2020 - 06:10 AM, a spus:

Primul lucru care l-am putut determina a fost ca imi trebuie ceva cu OpenTX. Pe langa ca-i "open", adica un proiect viu, la care se adauga si se imbunatateste continuu, m-a incantat idea Companionului. Programezi modelele pe PC/Mac, simulezi, transferi pe statie unde nu faci decat sa verifici si sa ajustezi eventual. Elegant, rapid, eficient.


Sa stii ca si eu am fost entuziasmat de Companion, doar ca in cei 3 ani de cand am statia Tarnis X9E am incercat sa fac setarile pe PC dar pana la urma tot pe model este mai repede si mai clar. In momentul exportarii apar schimbari intre canale (reverse), trebuie sa schimbi semnele la unele canale si te incurca de tot mai ales cand ai mai multe mixuri si moduri de zbor... asa ca dupa vreo 2 incercari am renuntat de tot la PC, totul il fac doar pe statie. desigur ca intre timp datorita unor probleme cu range-ul am lasat Taranisul doar pentru sala si pentru avioane mici care se indeparteaza la doar 300m de statie. Pentru celelalte am trecut pe altceva.
Initial am avut un Taranis care a fost resoftat dupa un timp cu opentx, dar nici acolo nu am folosit Companion, nici pentru a muta avioanele de pe o statie pe alta.
Ai putea sa folosesti Companion pentru a invata anumite moduri de programare care sunt prezentate de colegi pe site-uri prin incarcarea setarilor facute de ei.
membru MODELEAST Iasi
0

#1227 Useril este offline   Cris007 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 20-June 20

Postat 29 June 2020 - 09:08 AM

Vezi postarearenatoa, la 29 June 2020 - 08:21 AM, a spus:

Poti pune 2.4G pe MPX, softul si filozofia lor de mixere a fost folosit ca model si inspiratie pentru OpenTx.
Nu ma refer la modulul original MPX si receptoarele lor scumpe, ci la adaptat alt sistem RF, fie Frsky fie altceva.
Cu Frsky exista chiar si un soft de conversie telemetrie, asa ca poti avea telemetria Frsky pe ecranul Evo.

Da, se putea face si asta, insa chiar doream opentx. Mi se pare mai important decat statia in sine. E un sistem pe care poti "creste", in sensul ca modelele stocate vor fi utilizabile in statiile urmatoare.
Asta depinzand si de suportul firmelor desigur. Tendinta din cate am vazut e ca atunci cand ating un prag de vanzari, sa incerce sa inchida sistemul, fie cu un OS proprietar, fie cu update-uri firmware, etc.
Dar atunci apare alta firma care preia OpenTX-ul, ca e gratis si vrea sa intre in piata. Cel putin in ultima vreme asta am vazut ca e modelul.
Din punctul meu de vedere, daca FrSky inchide sistemul, sper ca RadioMaster sau altii sa preia stindardul, nu ma deranjeaza. Urmatoarea statie tot cu OpenTX voi cumpara, si nu prea ma intereseaza de la ce firma e atata timp cat isi face treaba bine.

Aceasta postare a fost editata de Cris007: 29 June 2020 - 09:12 AM

0

#1228 Useril este offline   Cris007 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 20-June 20

Postat 29 June 2020 - 09:12 AM

Vezi postareaanick, la 29 June 2020 - 08:59 AM, a spus:

Sa stii ca si eu am fost entuziasmat de Companion, doar ca in cei 3 ani de cand am statia Tarnis X9E am incercat sa fac setarile pe PC dar pana la urma tot pe model este mai repede si mai clar.

Inteleg de ce, si iti dau dreptate. Si eu am observat ca dupa ce am setat in mare modelul in Companion, triming-ul si restul le-am facut din statie foarte rapid. Dar asta fiindca am invatat din companion logica si structura sistemului, zic eu.
Cel putin eu asa ma vad lucrand in continuare: bazele modelului in companion (mixing, switch-uri, etc), ajustarile specifice pe statie.
0

#1229 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 29 June 2020 - 12:52 PM

OpenTx nu e al lui Frsky, si e cam greu de inchis...

Ca feeling de utilizare n-as da niciodata un Evo pe un taranis.
De fapt, taranis nici nu trebuia sa existe, a fost un compromis, nu a avut rabdare piata sa se inceapa direct cu QX7 si Horus.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 29 June 2020 - 12:54 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#1230 Useril este offline   Horja 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1854
  • Inregistrat: 10-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Vaucluse

Postat 30 June 2020 - 08:26 PM

Vezi postarearenatoa, la 29 June 2020 - 12:52 PM, a spus:

OpenTx nu e al lui Frsky, si e cam greu de inchis...

Ca feeling de utilizare n-as da niciodata un Evo pe un taranis.
De fapt, taranis nici nu trebuia sa existe, a fost un compromis, nu a avut rabdare piata sa se inceapa direct cu QX7 si Horus.


OUI mon ami AACR hihi

Aceasta postare a fost editata de Horja: 30 June 2020 - 08:26 PM

0

Arata acest topic


  • 45 Pagini +
  • « Prima
  • 39
  • 40
  • 41
  • 42
  • 43
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro