Modelism - RHC Forum: FrSky Radio - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 45 Pagini +
  • « Prima
  • 41
  • 42
  • 43
  • 44
  • 45
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

FrSky Radio FrSky intra in liga baietilor mari

#1261 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 16 October 2020 - 06:32 PM

Baieti, ma bucur de sfaturile primite, cred ca am umplut deja podul cu ele.
Bafta Ciao Sorin

0

#1262 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 October 2020 - 07:12 PM

Haha, exact la asta ma gandeam si eu :) Serios vorbind cred ca e mort pur si simplu. Acum cateva zile a venit la mine un amic cu un receptor Futaba nou nout. Si mort. Adica se mai intampla.

Vezi postareaSORIN CAIUS, la 16 October 2020 - 06:32 PM, a spus:

Baieti, ma bucur de sfaturile primite, cred ca am umplut deja podul cu ele.
Bafta Ciao Sorin

0

#1263 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 17 October 2020 - 12:38 AM

Sa bati cu pumnul in masa ca nu-ti rezolva nimeni problema, fie si ironic, e de prost gust pe un forum. La carciuma dupa one too many beers, poate...
In afara de a incerca sa ii scrii firmware non-LBT prin s port nu ai ce sa ii faci, mort a venit mort ramane.

Aceasta postare a fost editata de Ciprian97: 17 October 2020 - 12:39 AM

0

#1264 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 17 October 2020 - 08:43 AM

Vezi postareaCiprian97, la 17 October 2020 - 12:38 AM, a spus:

Sa bati cu pumnul in masa ca nu-ti rezolva nimeni problema, fie si ironic, e de prost gust pe un forum. La carciuma dupa one too many beers, poate...
In afara de a incerca sa ii scrii firmware non-LBT prin s port nu ai ce sa ii faci, mort a venit mort ramane.



Ciprian ,vezi cum vorbesti ca ai sarit calul.Eu nu am jignit pe nimeni spre deosebire de tine.Si to spre deosebire de tine eu daca stiu si pot ajut pe toata lumea.
Sorin

0

#1265 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 24 October 2020 - 04:47 PM

Hai ca OpenTx stabiliram ca nu e proprietatea Frsky... cu statiile iar nu ai ce sa le faci, ca nu folosesc protocolul exclusiv tau... dar sa incepi acum sa faci pe fata receptoare compatibile cu ale lor as zice ca e motiv de razbel si chemat triadele :)

https://www.radiomas...c.com/receivers

... si cica sunt antice alea D8 only, poate le spune si lor cineva...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#1266 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 25 October 2020 - 09:37 AM

Nu numai ca sunt "compatibile".. ce a pus RadioMaster firmware la download sunt (cel putin la R168 LBT ACCST V1) BINARE IDENTICE cu X8R.R168 e 12 dolari si X8R e 36 dolari.
0

#1267 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 28 February 2021 - 09:48 PM

Vezi postareaHorja, la 19 July 2020 - 08:49 PM, a spus:

Nu cumva acest vehicol e o drezina????? :rofl: :rofl: :rolleyes:


Cautand un post despre range la G-RX6, am dat si de acest post. Ca sa nu raman dator :).

Nu vad ce ar fi de ras, chiar daca era o drezina ?

Fisier atasat  DSCN3600.JPG (276.94K)
Number of downloads: 37

Aterizari fericite !

PopaD
0

#1268 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 28 February 2021 - 09:55 PM

Vezi postareapopad, la 15 July 2020 - 05:36 PM, a spus:

Apropo de FrSky G-RX8 (receptor cu vario), azi am facut un test, si in mod "range" cu statia Jumper T12 Plus : totul functiona corect la 125m, si cu statia intr-un vehicul feroviar. Receptorul era la un coleg care-l tinea in mana,si-mi semnala cand se miscau servo.


Din pacate nu am testat atunci si functionarea telemetriei la acea distanta. Vorbim de testare in mod check range. Receptorul cu pricina are defectul de fabricatie semnalat le o parte din receptoarele G-RX8. Ramane sa refac candva testul.

Aterizari fericite !

PopaD
0

#1269 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 February 2021 - 10:30 PM

Drezina e bestiala, arata destul de noua.

Vezi postareapopad, la 28 February 2021 - 09:48 PM, a spus:

Cautand un post despre range la G-RX6, am dat si de acest post. Ca sa nu raman dator :).

Nu vad ce ar fi de ras, chiar daca era o drezina ?

Atasament DSCN3600.JPG

0

#1270 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 28 February 2021 - 10:39 PM

E noua, in teste. De fapt este un vehicul de masurare a geometriei caii ferate, cu tot felul de senzori si camere de luat vederi. Am lucrat la programele de interfata grafica si plotare a graficelor, pina m-am pensionat.
Aterizari fericite !

PopaD
0

#1271 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 08 March 2021 - 06:22 PM

Simulatorul de EthOS pentru X20

Fisiere atasate


0

#1272 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 08 March 2021 - 06:36 PM

...

Fisiere atasate


0

#1273 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 08 March 2021 - 06:38 PM

...

Fisiere atasate


0

#1274 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 26 March 2021 - 08:11 PM

Am cumparat o statie X10Express, exista o variant a beta de EthOS care merge pe statia asta, am gasit o metoda sa fac trecerea intre OpenTX si EthOs in mai putin de 1 minut (vezi ceasul statiei)

Fisiere atasate


0

#1275 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 08 April 2021 - 10:43 AM

EthOS 0.16 ...apoi 0.17..apoi 0.18 care a avut o viata scurta de cateva ore si a fost rebotezat 1.0...deci se considera ca e destul de stabil sa poata fi utilizat pe noua statie X20 (care se pare ca a inceput sa fie livrata....eu cred ca voi prinde lotul trimis la inceputul lunii mai).
Il bag si eu "in productie" pe statia X10Express.Pina atunci cred ca o sa convertesc receptoarele G-RX8 si XR6 pe car ele am la ACCESS. Vreau sa vad cum e cu redundanta mixta, receptor master pe 2.4 cu ACCESS si receptor slave pe 2.4 sau 868 pe modulul extern
0

#1276 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 08 April 2021 - 12:03 PM

De fapt 0.18 de dimineata a devenit 1.0 si apoi 1.0.1...pentru cei cu X10Express sau X10 cu ISRM sau X12 cu ISRM puteti instala EthOS dar mai intai va sugerez sa va jucati putin pe simulator (nu va asteptati la un soft de nivelul Companion dar e bun pentru a va face o idee despre interfata EthOS):
https://github.com/F...munity/releases
Pentru colegii cu Jumper / RadioMaster / RadioKing: OpenTX, nu va fi disponibil EthOS (nu e disponibil nici macar pentru X10 si X12 cu XJT, e disponibil doar pentru statii cu ISRM/ACCESS).
0

#1277 Useril este offline   ave 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1010
  • Inregistrat: 13-December 07
  • Gender:Male
  • Location:București... în weekend

Postat 08 April 2021 - 03:42 PM

Să înțelegem că pe stațiile din lista menționată (Jumper etc.) nu e disponibil protocolul ACCESS?
Ave
0

#1278 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 08 April 2021 - 07:16 PM

"Partial color": doar pentru 900 MHz (868 pentru carcotashi)...si doar cu un modul Tx extern R9M 2019 (ACCESS)...si doar cu o modificare in statie (lipit 3 fire). Si bineinteles cu un recpetor ACCESS.
ACCESS nu e disponibil pentru modulele XJT / XJT lite / XHT ci doar pentru variantele de ISRM ...si la ora actuala nu exista modul ISRM extern...si nici nu cred ca va exista.
0

#1279 Useril este offline   ave 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1010
  • Inregistrat: 13-December 07
  • Gender:Male
  • Location:București... în weekend

Postat 08 April 2021 - 07:58 PM

Am înțeles, mersi. Deci nici o pierdere.
Ave
0

#1280 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 10 April 2021 - 12:36 PM

Un pic de cross-posting intre Jumper si FrSky dar sper sa ma iertati ....

Fisiere atasate


0

#1281 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 08 July 2021 - 04:59 PM

Vezi postareapopad, la 28 February 2021 - 09:55 PM, a spus:

Din pacate nu am testat atunci si functionarea telemetriei la acea distanta. Vorbim de testare in mod check range. Receptorul cu pricina are defectul de fabricatie semnalat la o parte din receptoarele G-RX8. Ramane sa refac candva testul.


Singurul receptor G-RX8 pe care-l am cu acest defect, a ajuns din intamplare pe RESCO EP. Azi cand trecea de 60m, telemetria o lua razna, alarme de tot felul, variometrul nu mai indica nimic, cum coboram, totul revenea la normal.

Urmeaza sa schimb receptorul si sa-l trec pe acesta pe linie moarta.
Aterizari fericite !

PopaD
0

#1282 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 09 July 2021 - 08:29 PM

Am schimbat receptorul cu un G-RX8 fara problema amintita - defect de fabricatie ( condensator in loc de rezistenta).
Azi am depasit limita anterioara de inaltime, si nu am mai avut nici o problema.

In plus cu varianta defecta, observasem ca aleator activa canalul 5, asa ca spoilerul se ridica pentru o fractiune de secunda, destul ca sa ma puna la incercare.
Asa imi explic cateva momente dificile, terminate cu bine, in cele din urma :).
Aterizari fericite !

PopaD
0

#1283 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 09 July 2021 - 09:05 PM

Daca nu poti trimite receptorul la dealerul FfrSky poate incercam o reparatie autohtona...

colegul Ave intreba acum ceva timp:

Citeaza

Să înțelegem că pe stațiile din lista menționată (Jumper etc.) nu e disponibil protocolul ACCESS?

Later answer: este (acum). Statia mea Jumper a primit un mic upgrade de placa radio, acum ceva timp am scos placa multiprotocol (oricum nu puteam sa o folosesc in EthOS) si am pus in locul ei cele 2 placi de la modulul radio de upgrade ISRM pentru statia X10 (e un mainboard doar cu conectori si o placa cu interfata radio care se infinge in ea). Bineinteles cu 2 antene PCB interne (montate la 90 de grade) si una externa. Asta a fost pasul 1.
Pasul 2 a fost facut azi cand a sosit pachetul cu modulul Tx R9m 2019 (ACCESS). Deci acum merge ACCST D16 / ACCESS e 2.4 GHz cu modulul intern si 2.4 GHz D16/D8 cuu XJT sau 868 MHz ACCST sau ACCESS cu module R9M si R9M ACCESS.
Practic acum am o statie Frankenstein cu ergonomie de la Futaba, placa de baza de la Jumper, interfete radio FrSky si noul firmware EthOS de la FrSky.

Fisiere atasate


0

#1284 Useril este offline   motzu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 775
  • Inregistrat: 23-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 August 2021 - 04:50 PM

Boon,

Bine v-a regasit Motzu !

Am citit topic-ul de ma doare capul si nu m-am lamurit, inca, asa ca va intreb pe direct:

E vremea sa schimb statia dupa 14 ani - vechiul Mx-12 Graupner cu modulul hack FR-Sky V8JT si cu receptoarele V8FR si V8R4 inca merg, dar isi arata limitarile...MC-19 a murit si el...Tristetze

As vrea o statie noua, cu telemetrie (baterie si variometru daca exista) sa nu mai stau cu ochii pe ceas cand planorul e sus pe cer sau Zagi-ul in zbor de noapte

Exista ceva, din tot topicul asta imens si frumos de altfel, care poate inca folosi receptoarele vechi (eventual cu upgrade de firmware daca merge D8 to D16) si care sa aiba ceva facilitati mai moderne fara sa ma coste receptoarele o avere. Nu ca as mai avea nevoie de mai mult de inca vreo 2 receptoare noi si alea pe partea de telemetrie

Va pupa Motzu!

Sar'na
0

#1285 Useril este offline   Horja 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1854
  • Inregistrat: 10-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Vaucluse

Postat 07 August 2021 - 05:46 PM

Servus Motzu-le
Daca nu ma insel pt tine o statie jumper cu 5in1 sau Radiomaster cu modul 4in1 ar fi varianta cea mai buna. Amadoua au telemetrie. OpenTx pentru planoare este deasemenea o optiune foarte buna. In ce priveste vario depinde de recepteur. Noua generatie de receptoare FrSky G-.... este conceputa expres pentru planoare cu variometru incorporat. Receptoarele tale V vor putea fi utilizate dar fara telemetrie evident. Numai bine Horia
0

#1286 Useril este offline   motzu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 775
  • Inregistrat: 23-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 August 2021 - 04:25 PM

Vezi postareaHorja, la 07 August 2021 - 05:46 PM, a spus:

Servus Motzu-le
Daca nu ma insel pt tine o statie jumper cu 5in1 sau Radiomaster cu modul 4in1 ar fi varianta cea mai buna. Amadoua au telemetrie. OpenTx pentru planoare este deasemenea o optiune foarte buna. In ce priveste vario depinde de recepteur. Noua generatie de receptoare FrSky G-.... este conceputa expres pentru planoare cu variometru incorporat. Receptoarele tale V vor putea fi utilizate dar fara telemetrie evident. Numai bine Horia

Servus Horia

Long time no see :0

Radiomaster TX16 sa fie - acum sa vad ce receptoare imi iau pentru ea

Desi din cate vad merge cu aproape orice oratanie de receptor inclusiv cu alea Orange de la HK

Sar'naa !
0

#1287 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 16 August 2021 - 05:36 PM

Vezi postareamotzu, la 16 August 2021 - 04:25 PM, a spus:

Servus Horia

Long time no see :0

Radiomaster TX16 sa fie - acum sa vad ce receptoare imi iau pentru ea

Desi din cate vad merge cu aproape orice oratanie de receptor inclusiv cu alea Orange de la HK

Sar'naa !


Pe rcgroups e un topic dedicat statiei si destul de recent au aparut niste postari legate de driftul termic destul de mare al senzorilor Hall din ghimbaluri.
Pe scurt: modelul mai ieftin TX16S SE (sau TX16SE, nu stiu exact)..cel care are doar CC2500 (adica doar FrSky si alte protocoale ce folosesc acest chip radio) si potentiometre in loc de Hall ..s-ar putea sa nu fie afectat prea tare de driftul termic (au fost facute masuratori in paralel cu ghimbalurile originale si cu M9 de la FrSky).
Pe de alta arte o calibrare din cand in cand (atunci cand statia e folosita la caldura) si sa nu o lasi in soare...si nu ai probleme (mai ales daca nu ai setari ce necesita precizie f mare la capetele de cursa sau la mijlocul cursei).
Treaba nu e asa de grava..dar parca merita sa consideri varianta mai ieftina cu potentiometre/CC2500 (si fara touch screen) daca nu esti legat de un anumit set de receptoare.



0

#1288 Useril este offline   Tzicul 

  • Free your mind
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2107
  • Inregistrat: 31-May 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 September 2021 - 02:01 PM

Mi-am prins urechile in toate receptoarele existente, poate ma puteti ajuta. Ce receptor imi recomandati ca sa fie compatibil cu Jumper/RadioMaster/RadioKing 5in1, sa aiba PWM, RSSI si sa poata transmite voltajul bateriei (nu tensiunea pe receptor!). Eventual si in 2,4 si in 915. Si, daca tot suntem aici, daca modulul este pe 915, este compatibil cu receptoare pe 868? Multumiri
Axial Yeti XL

Losi LST XXL

Kyosho Mad Force Xtra long and Xtra wide
Posted Image
0

#1289 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 20 September 2021 - 01:44 PM

Pe scurt: ce vrei tu se poate face in doua moduri.
"Pe stil vechi": orice receptor FrSky la care vezi in specificatii intrari analogice, pot avea 2 intrari notate a1 si A2 si de obicei una dintre ele (A1) este legata la tensiunea de alimentare a receptorului fie direct fie printr-un jumper si a2 poate folosita la masurarea tensiunii bateriei. de notat ca in ambele cazuri legarea nu se face "pe direct" ca intrarile analogice in microprocesor au o plaja de 0-3.3V (la unele procesoare choar 0-1 V)ci printr-un divizor rezistiv (pentru A2 este necesar un divizor rezistiv, il poti face simplu cu un mic potntiometru sua cu 2 rezistente sau cumpara un circuit specializat dar care costa cativa dolari). si bineinteles ca sunt valori diferite la divizor pentri 2S-3S-4S si altele. "Pe stil vechi" ...aka "pe cale dei disparitie".
"Pe stil nou": folosesti S-Port si senzorii specializati:
https://www.frsky-rc...s/batt-voltage/
Vezi ca pe pagina aia FBVS-01 e divizorul rezistiv de care aminteam mai sus iar ceilalti 2 sunt senzori care accepta pin ala 6S, cu sau fara afisaj )ala cu afisaj e mai scump).
Au avantajul ca poti vedea tensiunea pe fiecare celula (iar la cel cu afisaj nu ai nevoie de stie si il poti folosi pentru verificare rapida a celulelor).
Cu un senzor din asta teti-ai facut treaba la toate modele. Are avantajul ca merge cam la orice receptor mai nou.

Aceasta postare a fost editata de ender67: 20 September 2021 - 01:45 PM

0

#1290 Useril este offline   Tzicul 

  • Free your mind
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2107
  • Inregistrat: 31-May 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 September 2021 - 03:06 PM

Am inteles. Deci nu pot baga tensiune in el ca taranul, am nevoie de acel modul. Spre deosebire de, sa spunem, RadioMaster R168, care poate lua direct pana la 18V.
Ma poti ajuta si la partea a doua a intrebarii, 915 vs 868, te rog? Merci
Axial Yeti XL

Losi LST XXL

Kyosho Mad Force Xtra long and Xtra wide
Posted Image
0

Arata acest topic


  • 45 Pagini +
  • « Prima
  • 41
  • 42
  • 43
  • 44
  • 45
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro