Modelism - RHC Forum: FrSky Radio - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 45 Pagini +
  • « Prima
  • 42
  • 43
  • 44
  • 45
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

FrSky Radio FrSky intra in liga baietilor mari

#1291 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 20 September 2021 - 09:06 PM

La a doua intrebare am ezitat sa raspund pentru ca (la fel ca la majoritatea cazurilot ci tehnologie FrSky ...mai ales daca este clonata) raspunsul nu e simplu deloc.
Pe scurt: sunt posibile combinatii de 3 variamte pe partea de Tx si 4 variante la Rx.
Tx: 1 - extern R9 ACCST, 2 - extern R9 ACCESS, 3 - intern JP5-in-1 (atentie: contrar a ce scrie pe placutele din RK TX18S modulul loc nu are circuitul de 915 MHz)
Rx: 1 - receptoiare R9 ACCST dar care pot accepta firmare de 2- Rx R9 ACCESS, 3- R9 ACCESS OTA si 4 - clone Jumper R9 (Acum daca stau sa ma gandesc bine sunt doar 3 tipuri de Rx, FrSky gen 1 care au fost lansate cu ACCST dar se poate face "upgrade" la ACCESS si gen 2 OTA care au fost lansate cu ACCESS si la care de poate face "downgrade" la ACCST).
Ca sa complice si mai mult situatia: FCC/915 si LBT/868. Si dihotomia asta cu frecventa si tipul de transmisie nu e doar cu 2 tabere...ca sunt unii cu 915 SI LBT (parca Israel).
Si mai complicat: nivele de putere, benzi/ canale disponibile, telemetrie doar pe anumite nivele de putere si numar de canale.
Ca sa mai simplificam: "FLEX" e ceea ce vrei ca firmware la modulul Tx (iar daca ai un JP5-in-1 asta are deja FLEX din start).
Deci asta era raspunsul daca te interesa partea de TX JP5-in-1 ...si aici eram confuz pentru ca : a. daca aveai deja modulul ar fi trebuit sa stii deja raspunsul din optiunile de la setari si b. daca nu il aveai dar erai interesat de JP5-in-1 ori aveai un T18 lite (si nu prea cred ca merita sa iei lite si sa faci upgrade la JP5-in-1, iei direct versiunea normala sau Pro), la RadioMaster modificarea nu e triviala (ordinea semnalelor este diferita chiar daca acei conectori sunt identici) iar la RadioKing la fel cred ca merita upgrade doar de la vartianta lite.
Deci daca aveai modulul - ar fi trebuit sa stii raspunsul, daca nu il aveai - e mai scump si uneori mult mai complicat.
Daca erai interesat de Tx original: ala cu ACCST merge fara probleme, pus firmware FLEX pe el, receptor R9 cu ACCST si merge din fuleu. Merge si TX cu ACCESS daca stii sa lipesti exact 3 fire in statie.. si mergi pe vartianta receptor FrSky R9 ACCESS .
Jumper R900 si Jumper R900 mini nu prea se gasesc dar ele au cam fost catalogate : "campatibilty 915 MHz mode". Sunt asa de "popiu;are" ca nici nu apar pe site-ul jumper-rc.com, doar pe cel :"B2B" (business to business) deci pentru parteneri:
https://www.jumper-b...e-rx-p0083.html
https://www.jumper-b.../689ee16fb1.png
https://www.youtube....h?v=FUTj5DJzx2I
Si mai pe scurt: la chestii jumper (Tx si Rx) nu prea te intereseaza facut upgrade de FW (la JP5-in-1 o faci prin selectarea modelului JP5in1 de la MPM), la Tx FrSky FLEx e prietenul tau, la FrSky RX iei ACCST sau ACCESS in functie de ce ai pe Tx.
Daca dai mai multe detalii cu ce ai prin batatura poate primesti un raspiuns mai la obiect si nu asa "confuz".
0

#1292 Useril este offline   Tzicul 

  • Free your mind
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2107
  • Inregistrat: 31-May 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 September 2021 - 10:17 PM

Deci istoria e cam asa: Cumparat RadioKing cu intern 4in1, care nu se intelege prea bine cu receptoarele FlySky, am pierdut avion la nici 350 de metri. Ok, zic, am fost prost si n-am stiut ca modulul se poate arde daca functioneaza fara antena. Am facut o prima incercare, mai ieftina, cu receptor RadioMaster R186C. La fel de prost si cu asta. Iar zic eu, claaaar, e ars modulul. Deci cumparat un Jumper 5in1, chiar are componentele de 915 pe partea pe care 4in1 nu are nimic, deci chiar e si in 915. Vine, montez si surpriza, nicio imbunatatire. Din fericire, a fost direct drop in si a mers din prima. Drept pentru care acum o sa pun la vanzare modulul intern 4in1 original, sunt linistit ca nu a patit nimic si il dau cu inima impacata. Dar ramane problema receptoarelor. Si aici incepe discutia ce sa iau. In teorie, doar voltajul ma intereseaza, sa nu stau sa ascult bipaituri in aer cand se goleste bateria. RSSI mi-am dat seama ca exista doar cand nu intelegem de ce am dat cu Spitfire-ul de pamant si am inceput sa sap netul. Deci acum si RSSI este un must have. Distanta la care incep avertizarile este cam la limita vizibilitatii avionului, dar totusi... m-am fript de doua ori, suflu si in iaurt.
Deja am un Jumper R900 pe drum, dar nu sunt convins ca imi poate transmite voltajul bateriei. Dupa numarul de randuri de pini, cred ca se incadreaza la ce spuneai mai sus, adica trebuie sau divizor, sau modul FrSky, mai probabil modul.
Ar mai fi interesant RadioMaster R168, dar nu mai exista aproape nicaieri, doar la un magazin in UK l-am mai gasit. Dar e tot in 2,4 si tot RadioMater, asa ca nus' ce sa zic.
Sau, bineinteles, ceva de la FrSky, chiar daca ma juram cu cateva pagini in urma ca nu m-as atinge de marca asta la cat scandal au facut ca i-au copiat altii si la cata varza au in propria ograda.
Pana la urma as trece cu totul in 915 si inchei discutia. Receptoarele au cam acelasi pret si nu inteleg de se s-a preferat 2,4 in loc. Exista vreo explicatie?
Tine cont ca as vrea sa-mi iau cam 8-10 receptoare si nu ma dau banii afara din casa, deci si pretul este relativ important. OK, nu trebuie sa le iau pe toate o data, mai ales ca vine iarna ac'sica.
Nestiinta mea intr-ale lui 915 se explica prin faptul ca nu am sapat suficient in ea cand am montat modulul ca sa retin totul si statia o am la munte, asa ca nu pot sa vad acum ce si cum. Parca retin ca avea toate optiunile astea in meniu, ca orice OpenTx. Dar nu stiu daca ce stie sofware poate si hardware

Concluzia: vreau PWM, vreau RSSI, vreau voltaj, vreau cat mai ieftin (normal, dar ieftin cat sa nu mai pierd avioane, adica fara talente si fite) si nu mi-e frica sa lipesc trei fire daca imi spune cineva unde, ce si cum. Cat despre modificari de firmware, n-a mai facut pe receptoare, am facut doar o data un upgrade la o Tx auto, am dus-o din 6 in 10 canale, cu un ST32 sau ceva in genul???
Si inca ceva, acum aud prima oara de FLEX :) Ce-o mai fi si ala?
Multumiri inca o data

Aceasta postare a fost editata de Tzicul: 20 September 2021 - 10:20 PM

Axial Yeti XL

Losi LST XXL

Kyosho Mad Force Xtra long and Xtra wide
Posted Image
0

#1293 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 20 September 2021 - 11:41 PM

Ezit sa iti recomand ceva pentru ca optiunile sunt prea multe si neavand prea mare experienta poti sa te arzi, fie cumperi ceva prea scump si care face mult mai mult decat ai tu nevoie (din ce vad ai nevoie de o telemetrie basic) fie ceva f ieftin si care e de calitate indoielnica sau nu face ce vrei tu.
In principiu gasesto pe piata cam 4 categorii de receptoare (si aici ma limitez oar la oferta de FrSky si compatibile):
a. receptoare D8
b. receptoare D16
c. receptoare ACCESS in 2.4
d. receptoare R9 care pot fi si ACCST si ACCESS.
Lasam deoparte variantele c si d ca sunt mai pentru "avansati".
Gasesti o gramada de receptoare D8 ieftine (mai putin ieftine in ultima vreme) dar stau prost la capitolul telemetrie.
D16 stau mai bine, au fost si ceva "compatibile" de la Jumper (R8 si R1) si RadioKing (R161 si R169). Astea de la RK erau asa de "compatibile" ca firmware-ul era chiar cel de la FrSky (adica erau clone-clone, mergeau cu acelasi firmware). Pe chestia asta s-a ofiscat Frsky si au trebuit sa le retraga de pe piata.
Seria R8x de la RK cred ca e bunicica, am luat si eu 4 receptoare dar inca nu le-am testat.
Din motive de flexibilitate la amplasari in spatii inguste si de redundanta eu prefer receptoarele cu iesire Sbus (folosesc decoder SBus sau chiar configuratii redundante de receptoare)..nu e cazul tau.
In alta ordine de idei la FlySky ai si receptoare cu telemetrie, cam tot ce aveam receptoare FlySky si senzori (tensiune si altitudine) a ajuns la un prieten (impreuna ci o statie RK TX18S cu JP5in1 upgrade) si am inteles ca nu are probleme.

PS: motivil ptr care nu ti-am spus direct "cumpara receptorul asta" este pentru ca nu exista un receptor perfect, fiecare are partile lui bune si rele. Si la ce folosesc eu nu prea e nevoie de telemetrie (la F5J motorul e maxim 30- de sec si nu ai voie cu variometru ...doar la antrenament...iar la drone ai telemetrie in OSD). si receptoarele care m0au interesat le-am luat in vremuri mai bune (si mai ieftine) in cantitati ceva mai mari.
Receptoare ceva mai ieftine non-Frsky gasesti aici:
https://www.unmannedtechshop.co.uk/
Receptoare Frsky gaessti aici:
https://www.t9hobbysport.com/rc-gear
0

#1294 Useril este offline   Tzicul 

  • Free your mind
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2107
  • Inregistrat: 31-May 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 September 2021 - 12:43 AM

Bun, ma doare capul de cat am citit
Concluzia mea, bazata pe conditiile de mai, arata cam asa:
- receptoare Archer - foarte bune, pret civilizat. Nu se specifica in mod expres RSSI, dar cand se spune full range with telemetry, presupun ca se subintelege
- RX6R - la fel, chiar e pe stoc la HobbyKing EU
- X8R - aici spune explicit de RSSI
- R9 - minunat de grozav
- Jumper R900 - nu de alta, dar oricum e pe drum. Nu mi-e clar daca poate citi tensiunea, cu sau fara modul FrSky. Daca da, fara discutie merita cel mai mult dpdv al pretului
- RadioMster 168 - bun, si e un magazin in UK care cred ca este ultimul de pe Pamant unde mai este pe stoc
Bine inteles, la toate am nevoie de modulul de tensiune.
Mai ramane problema celor trei fire, PCB-ul cu cele 4 gaurele de la RK este usor diferit fata de JP si RM, trebuie sa mai sap ca sa vad exact cum se face.

.

.

Fisiere atasate


Axial Yeti XL

Losi LST XXL

Kyosho Mad Force Xtra long and Xtra wide
Posted Image
0

#1295 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 22 September 2021 - 09:53 AM

2-3 idei ca sa nu te bagi la modificari degeaba (cu posibilitate de defectare statie) sau cheltuieli inutile:
- uita de Archer. Astea sunt receptoare ACCESS in 2.4 GHz si nu exista modul extern TX ACCESS. Singurul mod in care poti folosi receptoare ACCESS este sa bagi un modul original FrSKY ISRM, te costa cel putin 50 de euro, trebuie modificate cablurile de legatura - nici macar eu nu am facut asa ceva.
- uita de ACCESS in general. Singurul motiv (in cazul tau) pentru care ai face modificarea cu cele 3 fire ar fi ca sa utilizezi singurul modul extern de pe piata ce necesita asa ceva (R9M 2019 ACCESS - pentru receptoare R9 ACCESS). Am inteles ca ai un JP5-in-1 cu 915 sau e pe dreum..nu ai nevoie de mai mult.
Ce iti recomand: deocamdata mergi pe receptoare D16 ACCST cu SPort si un senzor de tensiune (nu divizor rezistiv, senzorul ce poare citiindividual tensiunea pe cele 6 celule).
Din pacate cele mai promitatoare (in sensul bune isi ieftine si compatibile) de pe piata (RM R161 si R168) au cam disparut de pe piata pentru ca FrSky si-a incordat pina acum muschii doar pentru 3 produse: statia Jumper T16 si receptoarele RM R161 si R168. Impresia mea e ca vor sa forteze o trecere cat mai rapida pe ACCESS, scot usor-usor receptoarele D16 ACCST din gama (si cele care sunt acum accepta ACCST si ACCESS dar sunt livrate cu ACCESS...ca sa faci rescriere de firmware ai nevoie sa lipesti fire si unii nu se incumeta la asa ceva).
Cand inca erau preturil bune am reusit sa imi fac rezerve strategice de receptoare dar majoritatea le am cu iesire SBus.

0

#1296 Useril este offline   Tzicul 

  • Free your mind
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2107
  • Inregistrat: 31-May 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 September 2021 - 09:49 PM

Pana la urma, pentru ce vreau eu, nu sunt prea multe optiuni. Adica am luat un RX8R, care pare-se merge cu senzor divizor. Oricum, am luat si unul pentru S.Port, ca sa fie. Impreuna cu R900, as avea 2 variante care m-ar satisface. In ultima instanta, ar mai fi si RM R168, dar lumea nu e foarte fericita cu ele intotdeauna. Oricum, ar trebui sa ma grabesc cu ele, nu mai sunt multe magazine care le au pe stoc. Te tin la curent
Axial Yeti XL

Losi LST XXL

Kyosho Mad Force Xtra long and Xtra wide
Posted Image
0

#1297 Useril este offline   Tzicul 

  • Free your mind
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2107
  • Inregistrat: 31-May 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 October 2021 - 12:39 AM

So, a venit receptorul, a venit si divizorul de tensiune. Celalalt tip de senzor, MLVSS, avand in vedere ca l-am comandat la HK Europa, inca nu a ajuns. S-au tampit de tot astia, ajunge mai repede aliexpress de peste mari si tari, in puii mei??? Ma rog... Intrebarea mea este alta, cum leg divizorul la receptor si ce setari fac la statie. Ca ceva imi da cu virgula. Deci mufa de iesire o leg la Smart Port, cu negrul la masa si rosu la semnal. Intrarea la baterie, normal. Totul pare a fi ok, nu a scos nimic fum. Dupa aceea intru in meniul de telemetrie si dau search new sensors. Si nu gaseste niciun senzor, in afara de cel de Rxbt, normal. Gresec eu ceva sau este receptorul defect? Si intreb asta pentru ca 1) pachetul in care a venit era desigilat si 2) are niste citiri foarte ciudate ale RSSI-ului, gen 70-80 la o departare de maxim 50 cm.

PS Am folosit doua baterii, una pentru receptor, alta pentru divizor
Axial Yeti XL

Losi LST XXL

Kyosho Mad Force Xtra long and Xtra wide
Posted Image
0

#1298 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 22 October 2021 - 07:17 AM

Tzicule cauta pe youtube si gasesti

Bafta Ciao Sorin

Tzicule cauta pe youtube si gasesti

Bafta Ciao Sorin
0

#1299 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 22 October 2021 - 10:14 AM

Pai gresesti fundamental, inca nu ai inteles diferenta intre telemetria "pe stil vechi" si cea "pe stil nou".
Din cate am inteles la o prima lectura in viteza:

Citeaza

Ma rog... Intrebarea mea este alta, cum leg divizorul la receptor si ce setari fac la statie. Ca ceva imi da cu virgula. Deci mufa de iesire o leg la Smart Port, cu negrul la masa si rosu la semnal. Intrarea la baterie, normal.


1. divizorul rezistiv este folosit la telemetria "pe stil vechi" ..la receptoare in care ai separat intrare analogica pentru telemetrie (alea cu A2). E facut strict sa "divida" tensiunea unui pack si sa o aduca in plaja 0-3.3V care poate fi "citita" (adica facuta conversie analog-digital cu convertorul incorporat in CPU).
2. Sport (care vine de la SmartPort) este folosit pentru telemetria "de stil nou. Este un pin folosit pentru o comunicatie seriala (sa zicem ca un bus de un singur pin) la care se conecteaza senzori de telemetrie inteligenti si care pot fi cascadati (adica sensorii au si o iesire si o intrare SPort si se pot lega in lant).
Pe acest pin Sport fiecare sensor trage un "pa^rtz" de date in care zice "sunt senzoul X si raportez valoarea asta" (pachetul de date poate fi ceva mai complex, de exemplu in cazul sensorului GPS sau a senzorului cu care citesti pack-uri de pina la 6S).
De remarcat ca tot prin SPort se poate face upgrade de firmware la receptoare.
Si mai simplu: diferenta e intre telemetrie analogica si cea digitala.
https://www.youtube....h?v=mkHSORoEcAM
Deci..."divizor rezistiv"+"mufa de iesire o leg la SmartPort" = "frectie la picior de lemn cu carmol"

Aceasta postare a fost editata de ender67: 22 October 2021 - 10:15 AM

0

#1300 Useril este offline   Tzicul 

  • Free your mind
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2107
  • Inregistrat: 31-May 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 October 2021 - 04:57 PM

Intr-un final m-am prins care-i una si care-i alta. Acum astept de la HK EU de vreo luna (!!!!!) sa-mi vina senzorul "destept" Raportez dupa :good:
Axial Yeti XL

Losi LST XXL

Kyosho Mad Force Xtra long and Xtra wide
Posted Image
0

#1301 Userul este online   Sergiu SF 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 130
  • Inregistrat: 27-February 14
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 05 November 2021 - 07:05 PM

Din lipsa de telemetrie pe statia actuala, am cumparat si eu un taranis. O sa folosesc statia asta doar pentru planoare - pentru variometru. Am luat un x lite pro, mai mult din impuls.. majoritatea colegilor din zona au Frsky, asa ca am zis ca incerc si eu. Imi e groaza de open tx. Am cautat despre open tx abia dupa ce am pus comanda, asa ca, o sa trebuiasca sa ma descurc. Nu am mai avut de a face cu taranis si protocolul asta nou access, dar variantele de receptoare cu variometru incorporat m-au facut sa incerc o tranzitie in directia asta, in special la planoare. Acum, intrebarea mea este daca am nevoie de o antena externa pentru statie, sau e ok si nu am probleme cu cea interna? Are cineva experienta cu statia asta mica? In apararea mea, forma pentru mine a fost importanta; imi place cum arata si am vrut ceva mic :D mi-am auzit destule de la cei carora le-am povestit ca vreau statia asta..dar pentru ce am nevoie, cred ca e destul

Aceasta postare a fost editata de Sergiu SF: 05 November 2021 - 07:07 PM

-Fly it like you stole it-

Radio: Futaba T8FG Super and FrSky Xlite Pro
Aero: NineEagles Sky Climber
Introduction F5j
F3K Alpha DLG
SIG Piper Cub 1/6

Auto: Radio: Futaba T3PV
HPI Savage XL - Nitro
Hot Bodies D8T - E conversion
0

#1302 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 05 November 2021 - 11:12 PM

Vezi ca la distribuitorii FrSky gasesti antene externe dipol (in forma de T) la preturi decente (dar doar in eventualitatea ca mai cumperi si altceva, ca altfel te rupe tansportul). Modulele iXJT si ISRM sutn proiectate sa fie cu antene diversity (in configuratia maximala au 2 antene interne si una externa).
Daca nu aveti cunostinte solide de propagare radio trebuie sa ramaneti cu vreo 2-3 idei de baza:
- dipolul de mai "tare" decat unipolul
- diagrama de emisie la antena unidirectionala (unipol) e un fel de gogoasa ...adica transmite cel mai putin in directia varfului (de aici si ideea...evitati sa tineti statia in pizitia in care varful este indreptat spre model)
- nu kai intru in detalii de polarizare sdar trebuie sa retineti ca receptia e mai piuternica atunci cand antenele transmitaroului si receptorului sunt paralele
- daca receptorul are 2 antene (e de tip diversity) e de preferat sa nu fie pozitionate paralel intre ele ci la un unghi apropiat de 90 de grade
- nu mai intru in detalii referitor la diagrama de directivitate in functia de pozitia dipolului fata de planul de potential zero (fata de pamant) ca va bag in ceata total ...daca treceti la antene de tip dipol va las sa aflati singuri de pe net cum trebuie sa fie dipolul (paralel cu pamantul sau perpendicular) si cam ce infliuenta are proximitatea manerului metalic fata de antene (hint: eu am schimbat manerele statiilor cu manere rabatabile de plastic...cu exceptia X10 care are o forma speciala si se pozitioneaza bine pe tavita numai cu maner de forma aia).
0

#1303 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 05 November 2021 - 11:17 PM

PS eu folosesc antene FrSky de tip dipol in forma de T la toate statiile, inclusiv Jumper/RadioMaster/RadioKing, chair daca au mufe SMA sau RP-SMA ("recesed pin-SMA")...adica fie mama fie tata... la nevoie folosesc un pin de adaptare. Cam astea sunt preferatele mele, dipoluirile...si la 2.4 GHZ si la 900 MHz.
0

#1304 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 05 November 2021 - 11:18 PM

PS eu folosesc antene FrSky de tip dipol in forma de T la toate statiile, inclusiv Jumper/RadioMaster/RadioKing, chair daca au mufe SMA sau RP-SMA ("recesed pin-SMA")...adica fie mama fie tata... la nevoie folosesc un pin de adaptare. Cam astea sunt preferatele mele, dipoluirile...si la 2.4 GHZ si la 900 MHz.
0

#1305 Userul este online   Sergiu SF 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 130
  • Inregistrat: 27-February 14
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 06 November 2021 - 02:33 PM

Nu stiu cum se propaga undele radio, dar citind am inteles ca antena T, disponibila pentru x lite e ok. Cand voi pune comanda pentru receptoare o sa o iau si pe aia. Vis a vis de range, trebuie sa imi fac vreo problema? Din cate cred, nu, dar pareri nu strica..
-Fly it like you stole it-

Radio: Futaba T8FG Super and FrSky Xlite Pro
Aero: NineEagles Sky Climber
Introduction F5j
F3K Alpha DLG
SIG Piper Cub 1/6

Auto: Radio: Futaba T3PV
HPI Savage XL - Nitro
Hot Bodies D8T - E conversion
0

#1306 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 06 November 2021 - 09:07 PM

Ideea e: daca folositi o statie radio de 2.4 GHz trebuie sa intelegeti cum se propaga undele radio. Antenele sastea sunt scurte si in unele cazuri pliabile. Modul cum emite (taria semnalului) depinde f mult de pozitia antenei (de fapt a antenelor, si la transmisie si la receptie).
La antenele dipol diagrama de directivitate (nu stiu cum e exact traducerea in romana, in engleza e "radiation pattern") este un tor (adica un covrig) cu gaura pe axa data de cele doua ramuri ale dipolului.
Din acest motiv la prima vedere s-ar parea ca nu conteaza daca pui dipolul orizontal (paralel cu pamantul) sau vertical (oricum "intri" pe o bucata de "covirg").
DAR:
- daca ai un model care se misca lent si are sanse sa ajunga la verticala (adica deasupra statiei) e de evitat pozitia verticala a dipolului (cu varful in sus) ...vedeti ca se aplica chestia asta si la antena simpla (daca ajunge modelul la verticala un truc simplu e sa rabatati antena putin). Scenarii posibile : F3J,F3K, F5J si F5K (si poate altele).
- daca ai un model care se misca rapid (un hotliner sau un acrobat) si iti plac trecerile in viteza pe linga statie dar esti cam lenes sa te intorci cu statia dupa model...de evitat dipolul cu antenele orizontale (aceeasi chestie...evitati sa ajunga modelul in dorectia varfurilor)
Antena aia dipol de la Frsky e foarte buna, singura probllema mai delicata daca o folositi pe statii non-Xlite (sau non Jumper T-lite) e distanta si pozitionarea fata de manerul metalic (distanta fata de maner e destul de mica comparativ cu lungimea de unda) - ma referl la 2.4 GHz, la 900 MHz se schmba datele problemei si nu prea conteaza). Dar asta se rezolva usor cu un maner de plastic, tiparit 3D sau din ala "de firma" si rabatabil.
0

#1307 Useril este offline   Tzicul 

  • Free your mind
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2107
  • Inregistrat: 31-May 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 February 2022 - 03:25 PM

Ca sa reiau discutia de mai sus cu receptoarele, m-am hotărât la X6R: full range, inclusiv telemetria, S port pentru update, senzor cu divizor pentru voltaj, ce sa mai, bomboana pe coliva. Am deja 8 venite si inca 2 pe drum. Treaba e ca aseara m-a pus necuratul sa le si incerc pe toate si, in afara de primele doua, restul nu merg. Adica binduiala e ok, am RSSI, am led verde aprins si totusi servourile nu se misca. Adica cand înfig mufa in receptor, misca ceva, dar atat. Nu reactioneaza la miscarile stick-ului. Inca o data, conditiile intre primele doua si restul sunt absolut identice, acelasi firmware si aceleasi setari in statie. De fapt, le-am incercat pe toate pe același model, am schimbat doar numarul receptorului. Poate fi o defectiune de fabricatie? Pe toate le-am luat de la acelasi seller de pe Ali, inclusiv pe primul, cel care merge. Daca conteaza, am incercat si FCC si LBT. Ceva idei?

Aceasta postare a fost editata de Tzicul: 19 February 2022 - 03:26 PM

Axial Yeti XL

Losi LST XXL

Kyosho Mad Force Xtra long and Xtra wide
Posted Image
0

#1308 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 19 February 2022 - 03:38 PM

Vezi postareaTzicul, la 19 February 2022 - 03:25 PM, a spus:

Daca conteaza, am incercat si FCC si LBT. Ceva idei?


Conteaza si versiunile. Am patit-o si eu. Am scris versiunile firmware de start :), unii ar zice cele arhaice si a mers ok. In functie si de ce soft ai pe statie.
Aterizari fericite !

PopaD
0

#1309 Useril este offline   Tzicul 

  • Free your mind
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2107
  • Inregistrat: 31-May 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 February 2022 - 03:59 PM

La receptoare am 2.1.0, iar Opentx este 2.3.14. Zici sa caut versiuni mai vechi pentru receptoare?
Axial Yeti XL

Losi LST XXL

Kyosho Mad Force Xtra long and Xtra wide
Posted Image
0

#1310 Useril este offline   Tzicul 

  • Free your mind
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2107
  • Inregistrat: 31-May 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 February 2022 - 04:31 PM

Am incercat cu o versiune din 2019 de pe pagina FrSky. Nici macar nu se mai binduieste
Axial Yeti XL

Losi LST XXL

Kyosho Mad Force Xtra long and Xtra wide
Posted Image
0

#1311 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 19 February 2022 - 05:00 PM

Vezi postareaTzicul, la 19 February 2022 - 04:31 PM, a spus:

Am incercat cu o versiune din 2019 de pe pagina FrSky. Nici macar nu se mai binduieste


La mine a fost mai simplu eu am pe statie 2.2 si au mers cu cea mai veche versiune de pe site-ul frsky.

Incearca la rand, pina se binduieste cu o versiune.

Ultimele doua receptoare sunt RX6R, dar dupa scrierea softului de care aminteam mai sus s-au binduit fara probleme.




Aceasta postare a fost editata de popad: 19 February 2022 - 05:03 PM

Aterizari fericite !

PopaD
0

#1312 Useril este offline   Tzicul 

  • Free your mind
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2107
  • Inregistrat: 31-May 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 February 2022 - 09:54 PM

Pare-se ca ai avut dreptate pana la urma, dar greu de tot. Adica merg doar in FCC, firmware vechi, mode FrSky X D16, Ch 1-8 cu telemetrie. Altceva - nimic!!

Merci
Axial Yeti XL

Losi LST XXL

Kyosho Mad Force Xtra long and Xtra wide
Posted Image
0

#1313 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 20 February 2022 - 02:44 PM

https://www.frsky-rc...-x8r-receivers/
Daca au fost receptoare X8R contrafacute e posibil sa fie si X6R
Eu as sta departe de receptoarele x6r dintr-un motiv foarte simplu: sunt "discontinued" de ceva vreme (nu stiu exact de cand...dar de cel putin 1-2 ani), nu au avut verrsiune de firmware ACCESS, nu mai sunt in oferta de la HorusRC si distribuitorii autorizati FrSky, stocurile "oficiale" au disparut cam de mult (X6r a fost un receptor mult mai popular decat X8R, nu toata lumea are nevoie de 7-8 canale) si ce se gaseste acum "pe piata" (adica aliexpress.com, ca la BangGood nu mai era de mult - in paranteza fie spus, la preturi nesimtite de la 25EUR in sus pentru un receptor de 6 canale) ...in fine, sunt mari sanse sa fie contrafacute. De aici si expretintele "fericite" ca cele de mai sus.
Pentru posesori de statii non-FrSky (non-ACCESS prin definitie):Radiomaster R84, R86, R86C si R88 (ca a avut grija FrSky sa scoata de pe piata R161 si R168). Chiar si Jumper r8.
Pentru posesorii de statii FrSky: ramaneti pe linia de receptoare FrSky originale sau pe versiuni de firmware mai vechi daca aveti si receptoare non-FrSky.
0

#1314 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 20 February 2022 - 03:02 PM

In Europa acum un FrSky G-RX6 este in jur de 50 euro, la care mai adaugi transportul 10 Euro.
Aterizari fericite !

PopaD
0

#1315 Useril este offline   Tzicul 

  • Free your mind
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2107
  • Inregistrat: 31-May 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2022 - 04:38 PM

Well, e un pic cam tarziu acum sa mai schimb ceva, in afara de doua, toate mi-au ajuns deja. M-am uitat mai atent la ele si nu par a fi diferente. Ma refer intre primele doua venite, la care binduiala mers fara probleme, si restul. Asa ca ori sunt toate contrafacute, ori sunt toate ok. Sau cine naiba mai stie. Deocamdata zic merci ca am reusit sa le fac sa mearga
Axial Yeti XL

Losi LST XXL

Kyosho Mad Force Xtra long and Xtra wide
Posted Image
0

#1316 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 20 February 2022 - 04:56 PM

Pai sa nu amestecam receptoarele XR cu GRX sau RXR. Fac parte din aceeasi falie (teoretic) dar sunt din generatii diferite.
XR e "pe duca" (aka nu are versiune ACCESS de firmware si FrSky il mentine artificial in viata cat timp va mai fo o urma de cerere de la vechii clienti FrSky ACCST si poate MPM-uri).
GRX si RXR sunt din generatie mai noua si au firmware si ACCST si ACCESS si sunt mai de "cursa lunga".
In general receptoarele noi sunt mai "black box", cPU+chip radio intr-un singur chip combo (si la care inscriptia chipului este stearsa cu laser) ...asta pentru a mpiedica analza semnalelor intre CPU si cipul radio pentru reverse enginnering protocol ACCESS.
Cum ziceam mai sus: nu toata lumea are nevoie de 8 canale si nu toata lumea are nevoie de variometru in receptor. si probabil nu toata lumea are nevoie de telemetrie (sau cel putin nu de tipul A1/ A2).
Si asta e situatia, nu va asteptati la receptoare ieftine prea curand ca s-au dus vremurile alea (acum vreo 3 ani a fost o perioada buna cand se puteau cumpara receptoare D16 pe 8 canale cu 12 dolari).
In alta ordine de idei vad ca se schimba putin situatia ca acum "la moda" e ELRS. Asta e un proiect open source "low latency" (in general orientat pentru drone) dar cu varinete si de 2.4 GHz si de 900 MHz (deci si long range) si care pina acum avea receptoare miniaturale non-Sbus (adica are fire Rx+Tx pentru comunicarea cu flight controller). Spre surprinderea mea am vazut azi ca au inceput sa apara si receptoare cu 5 canale PWM si la pretueri decente (sub 10 lire in UK fara TVA).
https://www.unmanned...m-5ch-receiver/
https://www.unmanned...ver-fixed-wing/
https://www.unmanned...-4ghz-receiver/
Modulul Tx poate fi asta:
https://www.unmanned...del-es24tx-pro/
sau
https://www.unmanned...icro-tx-module/
bineinteles ca au aparut radio-uri Jumper cu ELRS intern:
https://www.unmanned...-internal-elrs/
Daca vreti mai multe informatii despre ELRS:
https://www.expresslrs.org/2.0/
0

#1317 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3946
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 05 November 2022 - 06:51 PM

A blast from the past... de pe vremea cand umblau dinozaurii:
Fisier atasat  WhatsApp Image 2022-11-05 at 11.41.55 AM.jpeg (140.55K)
Number of downloads: 39

Cu o fosila pe masura [D8R-II plus] si alta fosila ruginita [taranis early edition de alea bune de n-au auzit de EU LBT]:
Fisier atasat  WhatsApp Image 2022-11-05 at 12.13.08 PM.jpeg (173.43K)
Number of downloads: 39


Habar n-am ce mai e in voga acum, deja am ajuns ramolit... dar stiu de ani de zile ca imi zacea un divizor d'asta prin sertar, niciodata scos din punga. Statia merge si azi ca in prima zi, atat ca uita cat e ceasul si un buton de trim merge cand vrea el.
De ce m'ma-sii nu e integrat in receptor un divizor de asta, we shall never know.

Asa, in 2022, ce receptoare simple cu 6-8ch PWM mai exista si merg in mod D8 sau D16 cu vechitura mea de statie ?

Aceasta postare a fost editata de Ciprian97: 05 November 2022 - 06:53 PM

0

#1318 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3946
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 05 February 2024 - 09:22 PM

Frsky e mort copt. A ajuns fix ce a vrut sa ingroape - producatorii mari si overpriced de rc stuff. Taranisu nici nu cred ca il mai fabrica, au alte molhozuri care costa x10 sau niste chestii de n-as zbura pe simulator cu ele.
Dar cat inca o mai duce taranu' vechi eu o ard cu el si mi-au trebuit receptoare. Le-am incercat pe alea radiomaster r84, r86, r88 si sunt niste mizerii. Se binduiesc si merg dar dau glitchuri si rup modele. Asa ca am luat de pe t9 niste RX6R(6ch, telemetrie analogica 1 ch) si X4R(4ch, telemeterie analogica 1ch). Sunt singurele receptoare la care poti lega un divizor rezistiv si sa ai telemetrie cu tensiunea packului.
0

#1319 Useril este offline   casper20 

  • Lifetime Beginner
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3598
  • Inregistrat: 09-June 07
  • Gender:Male
  • Location:TG-MURES

Postat 05 February 2024 - 10:52 PM

Ciprian nu cumva ai in plus niste receptoare V8 din prima generație?
Prabusirea este o aterizare necontrolata..................sau nu?

FPV is not a crime!

Hitec Optic 6 Spectra 35MHz sinteza
FrSky 2.4GHz modul
Easy Glider BL
FW 190 A8
P 51D Mustang
IAR 80
ME 163

Tel: 0741-931.767
0

#1320 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 06 February 2024 - 12:18 PM

Daca aveti V8-uri sau D8-uri care au incetat din senin sa mai mearga, nici un LED nu se mai aprinde, sanse mari sa fie o bobina de la sursa, acel traf T1 din dreapta sus.
Se vede pe receptor destul de distinct, la unele chiar bobinajul e vizibil.
Masurati continuitatea la cele doua bobine, sau tensiunea de 5V inainte si dupa, daca mai trece.
Refacerea lui e... ca scrisul in chineza pe boaba de orez... dar fezabila.

Fisiere atasate


... cu picioarele pe pamant ...
0

Arata acest topic


  • 45 Pagini +
  • « Prima
  • 42
  • 43
  • 44
  • 45
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro