Modelism - RHC Forum: FrSky Radio - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 45 Pagini +
  • « Prima
  • 37
  • 38
  • 39
  • 40
  • 41
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

FrSky Radio FrSky intra in liga baietilor mari

#1141 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 31 July 2019 - 08:21 PM

Nu dau cu batul prin gard ca la noi pe forum nu sunt prea multi fani uni-vendor..
Eu personal recunosc ca am fost cam dur cu Jumper pentru ca am crezut ca sunt in "violare de GPL" ...dupa ce m-am lamurit ce chestii "politice" sunt cu Open-TX si ca de fapt Jumper a facut un "fork" conform conditiilor licentei si a celor impuse de echipa Open-TX m-am linistit. Chiar daca T16 "seamana" la exterior cu Futaba T18 si la schema si software cu X10 ... e clar ca au "muncit" la ea. "Consumatorul" din mine e multumit ca are o statie cu ergonomie de Futaba la 1/10 de pret si cu software si performante de X10 la 1/2 de pret ... As putea sa spun ca sunt fan FrSsky (am x-lite / QX7 / 9XD) dar un x10 sau X10S mi s-a parut prea mult ca investitie.
Acum ...ca suntem in topicul deFrSky si ca sa dau vartos cu batul din gard: daca vrei sa gasesti sursele de la JumperTX le gasesti la prima cautare cu "JumperTx sources". La Frsky ...nu prea. De fapt nu gasesti nimic. Noi "stim" ca e open-tx si gasim link catre github Open-Tx ..dar nu pe site-ul frsky. La download gasesti doar binare cu numarul versiunii bazat pe data ...deci nu poti sa faci legatura cu versiunea OpenTX. Iar singurul link github de pe site e Community-github duce la https://github.com/FrSky-OS si care se recomanda "HORUS-X10-X10S-X12S-bug-report". Deci din punctul mei de vedere (utilizator si activist open source de peste doua decenii) FrSky este cel care violeaza termenii licentei GPL.
Pina la urma fiecare "cotizeaza" catre producatorul care i se potriveste si in care are incredere. Si chestia asta cu "increderea " tine si de cat de serios producatorul si cum gasesti piese de schimb .. de aia prefer statiile cu Hall si am facut upgrade chiar la statii noi). Ghimbalurie sunt chestii mai greu de adaptat mecanic, swithch-uri si potentiometre ,ai gasesti (char daca trebuie sa dai gaura in carcasa si sa pui de alt tip ...eu am pus slidere de 9XD pe QX7). La o statie de 40-50 dolari cum e Flysky i6 gasesti mai greu piese de schimb (si daca gasesti poate e mai simpu sau ieftin sa schimbi statia cu totul) ...iar daca e statia prea scumpa gasesti piese de schimb dar nu la un pret bun. Cat de economic e sa dai 5 euro pe un switch sau 50 de euro pe ghimbal Hall e alta discutie.
Si inca un bat prin gard: ce face acum FrSky seamana cu un fel de "topaiala". Au o reactie cam prea disproportionata si agresiva. Incearca sa vanda statii prin orice mijloace:
https://www.banggood...ur_warehouse=CN
Adica la quad-uri mai rasarite incearca sa vinda statii la pachet ...chestie pe care o facea Jumper:
https://www.banggood...ur_warehouse=CN
Dar asta nu e tot....exista si o varianta "Pro" a statiei X-lite. X9-lite a ajuns la 90 euro:
https://www.banggood...ur_warehouse=CN
...dar daca esti fan Uruav si FrSky poti lua un "X9-lite Pro URUAV edition" la 99 euro ...si care are ghimbal Hall:
https://www.banggood..._warehouse=GWTR
Chestia asta cu eticheta "FrSky URUAV" arata ca eo chestie "oficiala" FrSky ...daca nu frsky ar fi sarit de 2 m in sus ca le-au modificat brandingul. De ce nu au scos chestia asta "singuri" (fara URUAV) ca un produs separat....cred ca si-au dat seama ca e prea mult. Plus diferenta d e pret mica ne arata care este de fapt costul unui ghimbal Hall (deci 40-50 USD/EUR pe o pereche e jaf la drimul mare).
Daca n-ar fi chestia cu lipsa slidere si putine switch-uri asta ar fi statia cea mai OK de pe piata ...dar asa ai "mai multa statie" la T12.
0

#1142 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 31 July 2019 - 08:41 PM

Si inca o chestie: de acord ca nu trebuie re-certificare pe Access (ca protocol)...cat timp foloseste aceasi schema electrica. Problema e ca produsele de anul asta au ceva la specificatii: "Internal RF Module: ISRM" cu unele mici variatii (ISRM-N, ISRM-S-X10, ISRM-X9 samd). Pe de o parte e misto ca investesti in cercetare si scoti produse noi ...pe de alta parte e cam nasol sa le vinzi fara certificare. Sau nici macar sa nu initiezi procesul de certificare.
Chestia cu incercat de scos Jumper de pe piata in mod grosolan a fost urata de tot si "karma is a bitch"...s-ar putea sa se intoarca impotriva lor daca apare un scandal ca vand produse non-FCC.
Dar la urma urmei cine vrea sa zboare o face cu sau fara certificare. Daca e sa se intample nu te salveaza o eticheta FCC/CE.
0

#1143 Useril este offline   icsss 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2085
  • Inregistrat: 16-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:Aeromodelism

Postat 02 August 2019 - 07:07 PM

Vezi postareaender67, la 28 July 2019 - 10:02 AM, a spus:

Eu personal pentru "spume si DLG-uri" (adica modele non-carbon...asta e criteriul comun aici, modele non-F5J) am luat asa ceva:
https://www.t9hobbys...hannel-receiver
4 canale, pret bunicel, "de la mama lui" (adica nu ai probleme de compatibilitate). Singura lui hiba e ca are antena mica si destul de fragila, e un fir litat de dimensiune corespunzatoare (buna fara 2.4 GHz, deci isi face treaba) dar nu e o antena coaxiala mai lunga cu lungime ce poate varia si care sa aiba doar o portiune decojita de lungime fixa ce poate fi scoasa in afara fuselajului. La nevoie se poate schimba antena cu una mai buna. in principiu daca vrei 4 canale si "ceva de la FrSky" asta iti recomand...dar vezi cum stai cu ecranarea semnalului in fuselaj pentru ca nu e o antena pe care sa o poti scoate afara (cel putin fara modificari).


Am un V8R4-II si ma intreb acum daca merita sa i pun o antena coaxial? Am o antena cu mufa de 2.4Ghz, dar care este procedeul? Tai mufa lipesc exteriorul la o masa pe RX (oarecare) si interiorul la locul unde este acum antena?

Si de ce are 35mm antena actuala? O fi oare camasa mai lunga si firul din interior mai scurt?
0

#1144 Useril este offline   icsss 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2085
  • Inregistrat: 16-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:Aeromodelism

Postat 02 August 2019 - 07:12 PM

..

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de icsss: 02 August 2019 - 07:13 PM

0

#1145 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 02 August 2019 - 07:51 PM

35 mm e din cauza "factorului de viteza"

Nu stiu daca in punctul ala receptorul a fost proiectat sa aiba 50/75 Ohmi impedanta, asa ca daca pui acolo un coaxial posibil chiar sa strici...

Care e problema cu antena scurta, vrei sa o scoti afara dintr-un fuselaj de carbon, sau ce te deranjeaza ?
O antena cu coaxial nu o sa iti aduca vreun castig, tot un monopol in sfert de lambda ai in ambele cazuri.

Am eu un V8R4 dintr-o generatie cu mufa U.Fl, il pot desface si fotografia maine, daca vrei sa compari fata de al tau ce circuite sunt in zona antenei.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 02 August 2019 - 07:53 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#1146 Useril este offline   icsss 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2085
  • Inregistrat: 16-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:Aeromodelism

Postat 02 August 2019 - 08:06 PM

nu am un plan anume cu RX ul acesta, asa ca o sa o las asa :)

Aceasta postare a fost editata de icsss: 02 August 2019 - 08:06 PM

0

#1147 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 02 August 2019 - 08:43 PM

Are cel putin 800 metri range, asa ca e bun la orice in LOS.

https://vimeo.com/11128878
... cu picioarele pe pamant ...
0

#1148 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 17 August 2019 - 09:46 PM

Mike Blandford, aka ERsky9X, ne pregateste o surpriza placuta... firmware D16 pentru receptoare D8.
Si cu ocazia asta da o palma Frsky, care toti anii astia ne-a vandut practic aceleasi receptoare, la cel putin 5$ mai scump, doar pentru ca scria pe ele X...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#1149 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 18 August 2019 - 12:52 PM

Mdah ...se pare ca in general lumea s-a cam saturat de fitele FrSky din ultima vreme. Nu zic ca nu fac produse bune. Pina acum FrSky era firma care oferea statii decente cu OpenTX. Pretul succesului: "compatibile la juma de pret" ...de la receptoare la statii. Si iti cam scad vanzarile drastic daca gasesti marfa echivalenta la 1/2 pret.

Aceasta postare a fost editata de ender67: 18 August 2019 - 12:52 PM

0

#1150 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 21 August 2019 - 05:06 PM

Salut baieti,
Stie cineva sa-mi spuna de nu imi arata la ecranul de telemetrie Nums nici o valoare la RSSI?
Am setat un receptor X8Rsi functioneaza tot, la telemetrie am setat : RSSI Batt Cels T1 T2 LCel SWR RxBT Cel1 Cel2 Cel3 CDif
Imi arata toate valorile mai putin LA RSSI SI LA SWR, asta ultimul nu ma intereseaza dar RSSI e important.Folosesc un senzor MLVSS Mini Lipo Voltage Smart Port Senzor si cand l-am setat oi fi bazait ceva si pe la RSSI de nu mai merge.
Multumesc Sorin

0

#1151 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 22 August 2019 - 07:16 PM

Au aparut module FrSky externe pentru statii FrSky ... cica e mai simplu sa bagi modulul cu noua interfata aparuta la X-lite (si care e si in X9-lite) ca sa pastrezi compatibilitatea ACSST:
https://www.frsky-rc...oduct/xjt-lite/
Si sunt destul de ieftine, cam cat un receptor FrSky low-end:
https://www.banggood..._warehouse=GWTR
Ironia (cel putin pentru mine) e ca desi eram hotarat sa nu mai dau bani la FrSky m-am hotarat totusi sa il cumpar si sa il montez ca un modul intern pe o statie T16 ...
0

#1152 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 25 September 2019 - 02:41 PM

Trecem la un nou nivel... includem si o jucarie gratis ca sa ni se cumpere statia... ca McDonalds si Kinder :D

https://www.frsky-rc...copter-release/
... cu picioarele pe pamant ...
0

#1153 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 25 September 2019 - 10:00 PM

Lasa jucarelele ca altceva e mai interesant: la module R9M HorusRC a anuntat un program de buyback (tot pe chestia cu ACCESS).. Deci, chestii noi, lansate pe piata acum 2 ani maxim ... renunti la un modul practic nou (ACCST dar la care FrSky nu vrea sa faca upgrade software si pentru ACCESS) pentru un modul cu ACCST/ACCESS. In acelasi timp (sau dupa) au fost lansate G-RX8, G-RX6,RX6, RX4 samd samd ...ideea e ca astea vor primi firmware cu ACCESS dar se pae ca va fi un fel de one-way upgrade (dupa upgrade la ACCESS nu poti face resoftare cu ACCST). Asta imi indica un fel de disperare sa oblige lumea treaca pe ACCESS si multi nu sunt multumiti de chestia asta (noile module ofera doar ACCESS sau in cel mai bun caz ACCESS + ACCST D16 ...deci pa pa D8 si toate receptoarele compatibilile). Cum zicea Pawel Spychalski (basicat rau de faza cu ACCESS la R9M) nu suntem jucatori de FIFA2019 (traducere: iei o versiune de joc in fiecare an si uiti de celelalte), te cam astepti sa folosesti ceea ce investesti (si la unii e de ordinul catorva sute de dolari) macar cativa ani.
Ai zice ca e o super-companie de isi permit sa faca asa ceva..dar daca ii iei la bani marunti nu sunt. Lasam lansarile de receptoare ..astea aduc bani dar nu arata forta unei firme. Astia s-au lansat pe o bursa chinezeasca in 2015 (dupa boom-ul cu X9D) dar a fost oprita listarea ..poate a avut de-a face cu o cadere majora de vanzari (acum un an au anuntat o cadere de profit net de 33% (si asta venea dupa anul in care lansasera X-lite si R9 - produse clar orinetate catre drone). De fapt X10 si QX au fost produseloe lor de succes. 9XE a fost cam ciudatel, X12 cam scump.. X10 si QX7 au avu sucesul lor, au mai muls cat au putu cu QX7S si X10S (overpriced).... pina a venit Jumer si cu doar doua statii (12 si T16) si le-a faultat vanzarile la toata linia de statii.
Si daca te uiti pe cifrele lor nu prea au bani la chimir sa reziste la niste scaderi drastice de vanzari: au vanzari anuale de vreo 12-15 milione dolari (brut)...daca e sa ma iau upa modelul meu de achizitie pot sa zic ca jumate voin din statii si jumate din recptoare is accesorii. Au incercat sa se bage pe pata de ESC si de FC dar nu cu prea mare success..piata e bine stabilita si u prea poti sa vinzi ESC-uri la 35-40 de dolari sau mai mult (vezi modelele Neuron..80 de dolari sau mai mult ) ca esti prea nou si pozitionat aiurea: in zona de ieftinaciuni te bat ceilalti chinezi cu ESC-ui de 8-20 USD si in zona ce fixed wing la modelel de competitie nu se baga prea multi la ESC-uri la 1/2 pret fata de cu sunt ei obisnuiti chiar daca scrie FrSky pe ele (caz concret: poti sa iti facu aceeasi treaba cu un ESC+BEC de 15 USD). Deci partea de ESC-uri e moarta de la lansare.
Receptoare...de la 10 la 50 de dolari. Pe partea ieftina te bat compatibilele. Poti sa incerci sa omori segmentul asta cu ACCESS ...dar sigur nu vei reusi. Mereu vor fi compatibile D8 pe piata. Si adevarul cel mai dureros pentru ei e ca pe piata de drone nu ai nevoie de super telemetrie. Aici ai fie raceri (si la astia conteaza latenta ...astia se multumesc cu un receptor gen RXS sau ceva de genul asta...daca vor sa fie siguri TBS CROSSFIRE si aici au incercat sa intre cu R9 dar cu success limitat...R9 are latenta mai mare ca TBS XF) sau astia cu "range FPV". Si aici sunt pozitionati un pic prost, R9 e mai ieftin ca TBS (sa zicem 50 USD modulul fata de 100 USD TBS micro si peste 200 USD TBS XF "full") dar cu latenta mai mare. Cine vrea latenta mica baga banii intr-un TBS XF mini, cine vrea range baga in TBS full (care are 2 W putere de emisie fata de 1W R9). Deci spre R9 se orienteaza doar cei cu buget redus. Plus ca mai faci si prostia sa pui bete in roate si sa faci statiile tale incompatiile cu TBS Crossfire (si lasi o mare oportunitate lui Jumper sa declare ca e compatibila cu TBS).
Ce incepusem sa spun: pentru drone nu ai nevoie de telemetrie (cea de pe statie...ai vizorul pe ochi si tot ce ai nevoie e telemetria din OSD). Cel mult te intereseaza un RSSI ...dar de obicei ai probleme cu VTX-ul (care in 99% e analog) inainte de a avea probleme cu receptia. (ca sa nu mai spun ca rahatul de statie ieftina FlySkky i6 bate la 2-3 kilometri sau pe acolo).
Deci la astia cu drone (sa zicem vanzarile de volum, la care ai spera sa vinzi ceva receptoare) nu prea ai succes din motivul simplu ca in bugetul de 10-150 dolari al unei drone (sau chiar mai putin. poti avea drone sub 50 USD) un receptor de 20-25 dolari incepe sa cam conteze si de fapt iti faci treaba si cu unul de 10 dolari sau chiar de 5 dolari. Cei cu heli au cam migrat spre drone ("quad is the new heli") iar cei cu fixed wing si cu modele mai scumpe isi permit un receptor de 20-50 USD dar nu prea au nevoie, daca au facut upgrade la model iau receptorul din ala vechi si prefera sa ia niste servo. Si mai vine si baiatul ala Mike care zice "scoateti receptoarele alea D8 de unde le-ati pus ca le facem D16...".
Nu mai zic nimic de servo ... se pare ca nu prea sunt doritori de servo de calitate medie la preturi premium.
Deci...vanzari totale de 12-15 milioane dolari, fifity-fifty Tx/RX (sau pe acolo), Tx in cofa rau, la RX nu prea sunt sanse sa compenseze scaderea de la TX (as zice cam pe dos de fapt)...margine nu prea mare, cam 200 de angajati, competitori cu produse mai ieftine pe toate segmentele...ce poti face? Statii scoase in disperare, stati necertificate, ACCESS la toata lumea, statii ieftine, statii co-branded (X9Lite PRo=FrSky + URUAV), statii la pachet cu drone, buy back la module pe care de-abia le-ai scos pe piata (sub 2 ani)... nu prea arata bine.
Personal mi-am cam facut plinul de receptoare Frsky in ultimul an (mi-am permis chiar sa dau receptoare V8 si D8 la pret de dumping catre prieteni) si am mai investit in ceva module XJT si R9M la preturi bune (intre 15 si 30 de dolari) plus ceva receptoare R9. Intentionam sa iau un TBS Crossfire si un receptor TBS XF nano dar cu cat dadeam pe astea am luat 3 module R9M (doua normale si unul lite) si 3 receptoare (2 R9 slim si unul mini sau nano sau cu naiba ii zice).
0

#1154 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 26 September 2019 - 10:43 AM

Daca tot vrei cifre, pana sa scoata Taranis, adica in perioada cand afacerea era doar module si receptoare, vindeau cam 1000 de receptoare pe luna, din care 3/4 erau compatibile FASST, aveau 12 angajati si costuri reclama zero...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#1155 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 28 September 2019 - 06:52 PM

Vezi postareaender67, la 25 September 2019 - 10:00 PM, a spus:

...
Ai zice ca e o super-companie
...


Pai este... se bat turcii la usa la ei... nu vezi asa ceva la Futaba :D

Citeaza

Warning: mysqli_real_connect(): (HY000/1040):
Too many connections in /home/frsky/public_html/wp-includes/wp-db.php on line 1531
Error establishing a database connection


Acum mai trebuie sa faca si upgrade la site, dupa ce ca le scad vanzarile...

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 28 September 2019 - 06:53 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#1156 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 30 September 2019 - 12:46 PM

"Topaiala" lui FrSky cu privire la ACCESS si R9 2019 (cu ACCESS) a avut ceva efecte interesante pe partea de module TX:
- au scos la repezeala un XJT lite (cu ACCST) ca sa poata fi utilizat in statiile X9 lite care au fost lansate numai cu ACCESS; pretul era bun (25 USD pe banggood), probabil vanzarile nu au fost cine stie ce si au scos ulterior si un upgrade de firmware ACCESS+ACCST (de fapt "upgrade"-ul cred ca a venit automat in momentul in care au scos X9lite Pro aia cu ghimbal Hall si care era din start cu ACCST+ACCESS...fiind practic aceasi statie s-a "propagat" ACCST si spre x9 lite simplu). Am luat si eu o bucata (cand inca nu aparuse X9 Lite Pro) "sa fie": fie sa o folosesc la o eventuala achizitie de X9 Lite, fie sa am o "rezerva" la X-lite in caz ca se arde modulul intern, fie sa o folosesc ca un modul intern la T16; al treilea plan a cazut ca am gasit un combo XJT+X8R la pret bun la HK EU
- acu ceva vreme FrSky a vrut sa scape de stocurile de R9 inainte de a lansa R9 2019 (cu ACCESS) si au avut ceva promotii X9D+R9M sau X-lite+R9M-lite; multi distribuitori au facut stocuri de asa ceva si acum apar la vanzare modulele R9 la preturi atractive
- am profitat de chestia asta si am luat 3 module R9 de pe ebay de la doi distribuitori din Germania si UK
- la cel din UK pretul unui R9M era de 30 GBP si 5 GBP transportul ...per total asta inseamna sub 42 de dolari
- am mai cugetat nitel si am zis sa iau cate un R9M pentru fiecare statie FrSky
- am gasit o oferta in Germania foarte OK la pret (R9M lite la 13 EUR si R9M la 20 EUR) dar cu un transport nesimtit de 30.5 EUR ...per total pentru cele 2 module iese OK (63.5 EUR), daca nu faceam deja comanda in UK ieseam la 83.5 EUR 3 module,,,
- la receptoare nu prea gasesti oferte, au la pret acceptabil la HK EU (21 USD R9 mini si 27 USD R9 slim); tot acolo gasiti si R9M lite la 45 USD sau combo Tx+Rx la 80 USD
- azi a sosit pachetul din Germania, modulele R9M sunt la punguta cu eticheta lipita (nu ambalaj FrSky deci sigur era bundle)...si pe eticheta erau preturile de 40 EUR la R9M lite si 600 EUR la R9M (ma rog, 39.90 si 59.90)... n-a putut sa le vanda la pretul asta si a zis sa le scoata pe ebay la pret de dumping si sa isi scoata banii cu transportul
- modulele au venit una cu antena subtire (sigur e de 900 MHz) si al doilea cu antena groasa, au aceasi lungime, sper sa nu fie o antena de 2.4 GHz (si daca e nu e bai ca am o antena identica si la care i-am scos plasticul si pare a fi lungimea corecta) ..de fapt i-am scos mansonul si la asta de 900 si pare a fi OK
(... n-are treaba cu FrSky dar pentru T16 am facut comanda de un TBS Crossfire ...)
0

#1157 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 30 September 2019 - 01:20 PM

Ca tot vorbim de 2.4 GHz si 900 MHz (868 in EU) hai sa va pun o ghicitoare: avem doua antene identice in exterior dar complet diferite in interior ("nu haina il face pe om" = " nu cauciucul sau plasticul face antena"). Va las sa ghiciti ce tip de antena e fiecare (am pus pe mijloc un alt tip de antena de la R9M lite).

Fisiere atasate


0

#1158 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 30 September 2019 - 02:54 PM

Cea de jos este de 5 dB 2.4G, fie cea vanduta de HK drept antena Frsky, fie ceva similar.
Cea de sus, 900/868.

Povesti (vechi) similare pe subiectul asta si colaterale:
https://www.rcgroups...68#post14049333
https://www.rcgroups...&postcount=2530
... cu picioarele pe pamant ...
0

#1159 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 30 September 2019 - 04:17 PM

Corect ...cine stie..stie!
De aia am pus antena de la R9m lite din mijloc sa se poata aprecia lungimea firului.
Cea de sus e antena care a venit cu R9M EU-LBT ...nu stiu daca are tuning la 868 MHz sau e o antena de 900 MHz (care poate fi folosita si la 868 EU si la 915 US).
Doar pentru referinta...s-ar putea la unele antene sa vedeti niste cerculete colorate: fara cerculet e antena de 900 (merge si 868 si 915), cu rosu sau albastru sunt alea de US 915 (parca rosu e folosit de TBS si albastru de FrSky) si cu galben cele de 868 EU.
Si cea de jos e antena 2.4 GHz...probabil 5-6 dB. Nu mai tin minte de unde am luat-o, cred de BangGood EU ...dar sigur am luat-o ptr ca era antena de 5 sau 6 dB (fata de alea normala de 2-2.2 dB).
0

#1160 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 01 October 2019 - 02:57 AM

Ce sa ne mai chinuim cu antene? Punem un reflector:

Fisiere atasate


0

#1161 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 01 October 2019 - 12:17 PM

Solutia este eficienta, intr-adevar, cei 12 dB adaugati maresc distanta de 3-4x, cu ingustarea areiei de acoperire la 1/6 deschidere de cerc, cam 60 grade.
Provine din lumea radioamatorilor, care au oferit prima "reteta", cunoscuta drept reflector Windsurfer:
http://www.freeanten...ects/template2/

A fost readusa in atentie de fantomisti, o sa gasiti la vanzare astfel de reflectoare gata de utilizare in special in anunturile de vanzari accesorii DJI, genul de mai jos:
https://www.amazon.c...r/dp/B06Y3RXB32

Rezultatul este totusi cam incomod pe o statie normala, nu isi justifica utilizarea la zbor LOS.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 01 October 2019 - 12:18 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#1162 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 12 October 2019 - 08:06 PM

Parole, parole, parole...

https://www.frsky-rc...ceiver-release/

... daca vor sa le cumparam receptoarele, sa ne dea ei bani de modele :D
... cu picioarele pe pamant ...
0

#1163 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 14 October 2019 - 12:22 PM

Pina scot ei chestiile cu ACCESS cam asa arata generatia veche de receptoare R9 (am pus un USB stick sa aveti idee de dimensiuni).
Antenele de R9 par a fi mai ciudate dar sunt de fapt niste dipoli simpli. La R9 mini e mai vizibila treaba si e o singura antena, la R9 slim sunt doua (diversity).
Dupa antene se poate deduce spre ce piata sunt orientate:
- R9 mini e facuta pentru drone, are 4 iesiri PWM (Ch1-4, pinii din lungul placutei) si bineinteles Vin, GND, SBus in, SBus out, SPort/FPort (pe latura scurta) .
- R9 slim pare a fi orientata spre piata "fuselaje slim de carbon", are pe ambele fete cate 2 conectori "slim" cu cate 8 pini, pe o parte (6 canale + Vin + GND), pe cealalta cele 5 de la R9 mini la care se adauga RSSI +RX+TX
Si la receptioarele R9 exista posibilitatea montarii in configuratie redundanta master slave folosind SBus out si SBus in.
Preturile nu sunt foarte mari, se incadreaza in zona preturilor pentru 2.4 GHz: R9 mini e cam 21 USD iar R9 slim e la 27 USD (deci ar fi foarte apropiate de R-XSR si RX6R din 2.4). La HK EU sunt 19 EUR respectiv 24.5 EUR.
Mai exista si receptorul R9 "full option" cu 8 canale dar care e din alta gama de pret (50 USD) si e mai voluminos.
In comparatie cu produsele TBS Crossfire similate gama R9 e cam la jumatate de pret (Tx pe la 70-75 USD, Rx nano pe la 35 USD).
Banii "adevarati" nu se fac din imprimante ci din cartuse de cerneala sau toner, nu se fac din expresoare ci din capsule cu cafea, nu se fac din statii ci din receptoare, acolo e marja mare de peste 100%.

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de ender67: 14 October 2019 - 12:23 PM

0

#1164 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 14 October 2019 - 12:31 PM

...si o mica explicatie referitoare la poza de mai sus, receptoarele FrSky miniaturale si care au un conector de plastic alb au de obicei o litera facuta cu marker pe conectorul alb si care arata protocolul:
- "A" e pentru firmware FCC / International
- "L" e pentru EU/LBT
Nu am gasit nicaieri documentata chestia asta dar toate comenzile au avut asa ceva. Probabil "A" vine de la "America" sau "All" si "l" de la "LBT" (Listen Before Talk).
Am uitat sa spun in postul anterior ca mai exista niste receptoare un pic mai mai scumpe cu cativa dolari si care au sufixul OTA ...la astea cica poti sa faci upgrade de firmware wireles "Over The Air"...daca te incanta asa ceva.

Aceasta postare a fost editata de ender67: 14 October 2019 - 12:34 PM

0

#1165 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 30 October 2019 - 04:10 PM

Noutati...

https://www.frsky-rc...mitter-release/
... cu picioarele pe pamant ...
0

#1166 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 30 October 2019 - 08:27 PM

Ce zic ei acolo (in multe cuvinte, marketingheza): blah -blah, "adevarata fiica a mamei Omida 9xD" blah-blah "am bagat si rotita" ...blah-blah "si doua butoane de sonerie, ne gandim si la stangaci" blah-blah "treiner uaierles" blah-blah "incarcare pe usebe" blah-blah "daca luati acum mai deblocam ceva chestii in viitor (aoleo, ne-a scapat porumbelu', softu' nu e gata complet da' vrem sa prindem un pic de blec fraierdei si perioada de mos cracica" .
Adica ce se vindea sub branding FrSky Uruav X9 Lite Pro (la 109 USD) ... i-am mai facut ceva piese de aluminiu pe CNC la ghimbal (in loc de plastic) si i-am pus modul de trainer wireless si incarcare (adica chestii premium la o statie de kko) si va mai cerem niste bani.
Pret promotional de lansare 129 USD ...din ce am vazut lunile trecute parca si 9x lite s-a lansat pe la vreo 60 si a urcat apoi la 90, deci e de asteptat ca pretul " a la long" sa fie in zona 150-160 USD.
Presimt succesuri fantastice pentru statia asta ...mai ales daca o compari cu Jumper T15 la 150 USD fara Hall sau T15 Plus / Pro la 160 USD cu Hall. Sincer X9 Lite S nu se compara nici macar cu T12 Plus care e mai ieftina (cred ca e in zona 100-110 USD), n-are rotita dar macar are slidere.
Cam albastra situatia:
- la statii Jumper cu T12 si T16 le-a dat "total damage"
- la receptoare sunt o gramada de oferte de receptoare compatibile D8 si D16
- la module mai au ceva avantaj pret fata de concurenta, dar nu major (iti poti lua un multiprotocol pe la 35 USD fata de 25-30-40-50 USD pe 2.4 GHz, iar la 900 MHz 45-60 USD fata de TBS Crossfire micro pe care eu l-am gasit la 70 USD).

Si am asa o vaga banuiala ca nici smecheria cu ACCESS nu le va iesi, cineva a dat de niste fisiere neprotejate corect pe serverul lor de web (deci disponibile pentru download) si developerul de la modulul multiprotocol s-a trezit cu o donatie de documentatie (gogu' pentru "ACCESS.protocol.docx" ... fisierul atasat, schimbati extensia in docx).
Am eu asa un feeling ca s-ar putea sa apara in curand ceva receptoare ACCESS FrSky compatible" ...

Iar despre Neuron x0S ... "ne scuzati, ne-am dat seama ca sunt cam caramizi, am auzit si ca s-au ars niste chestii pe ici pe colo cand le pui sub tensiune, am rezolvat-o si pe asta cu un jumper pe iesire ...am facut si carcasa rosie si mai mica ...loatzi d'aici ca sunt proaspete"

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de ender67: 30 October 2019 - 08:27 PM

0

#1167 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 01 November 2019 - 04:50 PM

Pentru cei 5 colegi care au avut curiozitatea sa citeasca documentul dar si pentru ceilalti cateva impresii personale:
- " afara-i vopsit gardu' si-nauntru-i leopardu' ": ce vreau sa zic e ca docul nu are informatii despre ACCESS (protocolul de comunicatie dintre Tx si Rx, urmasul lui ACCST) ci despre PXX v2 (protocolul de comunicatie dintre statie si Tx (urmasul lui PXX folosit in statiile FrSky acum)
- interfata fizica PXX2 are 15 pini cu 12 semnale distincte, de remarcat ca in implementarea actuala la statiile "lite" (X-lite si X9-lite) sunt folositi doar 8 (vezi imaginea alaturata - lipsesc Vref, FLAP1, FLAP2 si BOOTCMD)
- sectiunea 4.2 contine dialogul de inregistrare Rx: utilizatorul poate configura aici numele receptorului (modelului?) si parola, probabil aceste informatii vor fi folosite la criptarea comunicatiei intre TX si RX
- sectiunea 4.3 contine dialogul de bind
- sectiunea 4.6 contine dialogul referitor la puterea TX
- sectiunea 4.8 contine informatiile de identificare tip TX & RX
- celelate sectiuni sunt pentru share (4.9), telemetrie (4.10), putere (4.11), analizor de spectru (4.12) si update wireless (sau OTA, Over The Air, 4.13).
Personal in afara de fitele cu criptare comunicare (nu ii vad rostul in regim de amatori) mult mai preiculoasa mi se pare sectiunea 4.8:
- in primul rand prin omiterea unor tipuri de TX si RX;
- la Tx sunt listate dor 8 tipuri dintre care doar 4 sunt pe piata la ora actuala (XJT si 3 variante de R9)
- in mod surprinzator lipseste XJT lite (desi sunt ambele variante de R9lite si R9lite pro) chair daca XJT lite a fost scoasa anul asta
- de remarcat prezenta a 4 variante ISRM (simpla, Pro, S si N) -astea vin din noile statiil lansate in 2019 si toate sunt module interne
- deci lista TX contine atat module interne cat si externe dar cu cateva absente notabile: DJT si XJT lite; primul e clar ca vor sa il scoata "la pensie" iar al doilea motivul cred ca e foarte simplu ( a fost lansata dupa ultima versiune a documentului).
- la RX lista e destul de bogata (contine inclusiv R9-STAB, ceea ce arata ca e de mai mult timp "in lucru"), dar lipsesc receptoarele V, D si (surprinzator) L9R (care era singurul receptor ce folosea protocolul LR12, o strutzo-camila de 12 canale pentru long-range pe 2.4 GHz).
- faptul ca din lista lipsesc multe Tx si RX e destul de ciudat, nu explica "balbaiala" cu R9 ("stiti, modulul ala lansat acu 2 ani si pe care l-ati cumparat recent...aaa....nu e bun de ACCESS...nu face fata cerintelor criptarii...daor versiunea R9-2019 e buna...aoleo...si pe asta am omis sa o punem in lista") in conditiile in care XJT care e mai vechi e prezent (dar lipseste XJT lite)
- ceea ce ma ingrijoreaza in lista (sau in ce lipseste din lista de fapt) nu e faptul ca lipsesc Tx si Rx mai vechi (e dreptul lor sa taie robinetul la produsele mai vechi) dar lista pare o enumerare de produse FrSky "acceptate" fara posibilitatea de a contine produse FrSky mai vechi sau produse "3rd party" care sa poata "discuta" cu alte produse; ca sa fiu mai clar s-au dus naibii vremurile in care FrSky scria pentru X-lite ca e "compatible with MPM Lite" ca nu mai vezi nici un "MPM lite" in lista
- n-ar fi nici un bai daca PXX2 ar fi protocolul care se foloseste la comunicarea cu TX INTERN ...dar se foloseste si cu TX-ul EXTERN si contine informatii si despre receptoare (si lasam receptoarele V8 si D8, exista si receptoare non-FrSky cu D16 )..
- ..impresia generala (cel putin pentru mine) e ca in cel mai rau caz "TX & RX pot fi doar din cele enumerate in lista" iar in cel mai bun caz se incearca "segregarea" produselor in "FRSky"/"non-FrSky" (daca nu se poate idetifica TX/RX ca unul inclus in lista sa fie listat ca "unknown" ceea ce duce la ideea de "Hardware Compatibilty List" de la Microsoft citire si "certificare FrSky").
Nu vorbesc in numere altora si nu am alte informatii...dar daca as fi dezvoltator intr-un proiect open-source ("Open-TX" -deci TX cas se poate de "deschis") si mi s-ar fi pus o asemenea specificatie in fata reactia mea cea mai "politicoasa" ar fi fost "ma scuzati, pina sa bag chestia asta in cod mai am vreo cateva chestii de facut, mai precis sa bag in lista de radio-uri suportate oficial pe T12 si T16 si care sunt foarte 'deschise' dpdv TX pentri ca au niste module multiprotocol, si extern si intern".
Ce vreau sa spun aici: dupa refuzul de anul trecut de a include T12 si T16 in lista de radio-uri suportate de OpenTX (pe motiv de "clone FrSky") Jumper statea frumos in banca lui, mai tragea cu ochiul la vecini (OpenTx), lua codul, baga bucatile lui de cod si scotea JumpterTX; isi vindea bine-mersi marfa chiar daca era cu "Jumper-TX compatibil / fork Open-TX"; nu avea nici un rost sa vina a doua oara sa roage echipa Open-TX sa includa T12/T16, e clar ca a fost intiativa echipei OpenTX, ceva de genul "astia de la FrSky au facut bubitza la cap, au scos 8 statii in 2019 toate cu prostia asta de ACCESS, daca citesti printre randuri e clar ca vor sa devina un sistem inchis, si inainte de a deveni 'total FrSky bitches' ar trebui sa facem ceva ca sa mai echilibram situatia"
In orice caz, importanta "politica" pentru T12 si T16 devine evidenta, e ca un fel de polita de asigurare ca OpenTX nu va deveni un sistem inchis exclusiv FrSky.
Si ceea ce mi se pare cel mai periculor e urmatorul aspect:
https://www.open-tx....25/IXJT-upgrade
Traducere:
- pentru cei cu statii FrSky dar care in inconstienta lor vor sa ramina in ecosistemul inchis FrSky trecand la ACCESS in loc sa le propuna un upgrade software (gratuit) FrSky vrea sa le ia banii pe niste module upgrade hardware; OK, e dreptul lor, nu iti place solutia nu cumperi
- pentru cei care vor sa monteze modulele astea pe alt tip de statii non-FrSky (si la ora actuala exista doar doua statii, T12 si T6, ambele de la Jumper) Frsky a pregatit o mica surpriza
- nu, nu e vorba ca modulele nu vor functioa si nu poti sa faci bind la receptoare (la urma urmei modulul a fost proiectat pentru o statie Frsky si nu asiguram suport pentru alte statii, asta e, nu face bind, dat banii degeaba sau o bagam in statie FrSky)...asta ar fi fost varianta "eleganta", o rejectare "pasiva"
- nu, surpriza vine un pic mai tarziu, te lasa sa faci bind, totul merge...dar ceva mai tarziu modului TX incepe sa dea comenzi aleatorii "de capul lui"...adica "ne scuzati, nu e vina noastra ca a facut crash un model de 2000 USD pe care il zburati cu un Tx si un Rx de la noi, cred ca e din cauza ca folositi un radio Jumper"... asta e ceva "evil" de-a dreptul, e o rejectare "activa". Ai avut tupeul sa bagi modulul nostru pe alta statie ...te-am "ars".
Uite, de asta imi "place" mie de FrSky...si in momentul asta am deja o reticenta sa mai fac upgrade la firmware de RX si TX pe care le voi folosi pe statia Jumper...
0

#1168 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 01 November 2019 - 05:34 PM

Eu credeam ca treaba este foarte clara, dar vad ca nu este, asa ca mai explic odata...
Lumea RC occidentala, prin reprezentantii ei OpenTx, nu au vrut de la chinezi decat hardware ieftin care sa fie camp de joaca pentru creativitatea lor.
Iar chinezii castiga de aici intrarea cu troacele lor intr-o piata care pana la Frsky nu a dat doi bani pe ei, a se vedea incercarile Assan si Corona, de dinainte de Frsky.
Orice deraiere de la acest model de coabitare, politically correct numit win-win, se lasa cu divort.
Deraierea era sa se produca inca hat de mult, de la prima iesire in lume a Frsky, la lansarea Taranis, in aprilie 2011, cand delegatia Frsky s-a intors bulversata de la Toledo. Aveau in cap sa vireze catre un model de RC tip smartphone, cu add-on-uri vandute pe bani, pe Google Play si alte aberatii din astea. Apoi a intrat pe fir ucraineanul care le-a facut Horus OS, si care a sabotat OpenTx la greu, etc...
Asa ca Jumper trebuie privit mai curand ca noul Frsky, catre care probabil va vira toata piata de racing, iar vanzarile Frsky se vor duce in abis pana cand ori se predau, ori inchid. Pentru ca tot RC-ul vestic va executa stanga imprejur instant cand va veni vremea.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#1169 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 01 November 2019 - 08:21 PM

Istoria asta din 2011 nu o stiu, ca sa fiu drept pina acum vreo 2 ani nici nu imi pasa de FrSky, eram "pe felie" cu FlySky / Turnigy, nici nu pusesem OpenTx pe statii, mergeam pe er9x, am facut "upgrade" la i6 (remarcabila, la 50 de dolari ai statie cu receptor cu telemetrie), pina la urma am luat un X7, am luat si un X9d si un X-lite si am devenit "fan" Frsky si OpenTx. Am si facut nitel mishteaux aici pe forum de Jumper (erata: "am fost un dobitoc") dar ceea ce a facut FrSky in ultimul an m-a pus serios pe ganduri.
Pina anul asta modelul lor era cam " o statie pe an", nu prea erau ei consistenti in denumire, Taranis/Horus (zeitati celtice si egiptene), au trecut ulterior la litere&cifre, X9D pus de-amboulea (9 acolo n-are nici o treaba cu specificatiile, au vrut doar sa se lege artificial de 9X si de DX9 de la Spektum), dupa aia X9E (e un fel de Evolution), Horus a devenit X12S, dupa aia au zis "Taranis linia buget cu OpenTX si Horus linia premium si cu FrOS", a aparut si Taranis QX7 dar care are forma de Horus, a aparut si Horus X10, si X-lite...si variantele Plus si S si SE si draci si laci. Treaba era relativ clara ca desi aveau 6 statii de baza (X9D/X9E/X12/QX7/X10/X-lite) cu exceptia lui X9E si X12S la celelate au scos variatii cu "Plus", "S" (de la iPhone citire), "Express","SE" si chiar "2019" si combinatii intre ele.
E o bulibaseala in marketingul lor ceva de speriat. Acum au 13 statii si 4 "discontinued" (si sunt statii "de baza" X9D+, X9D+SE, X10 si X10S). Cel putin X10 si X10S sunt statii "noi", au fost lansate exact acum 2 ani in Sep 2017.
Treaba s-a dus lejer la vale de la X9lite, iar un 9 pus de-ampoulea (scuze de type, "pun intended"), folosit interfata fizica de la X-lite cand aveai spatiu berechet sa folosesti cea clasica ... si rupt compatibilitatea cu ACCESS.
Din martie si pina acum FrSky a scos nu mai putin de 8 statii, de fapt doar una "originala" (X9 lite), au schimbat doar modulul intern radio (si nici una nu are certificare FCC si cred ca nici CE), le-au bagat cate un sufix in coada, ce s-a nimerit si a mai incaput ("S", "Express", "Pro" si "2019") fara nici un fel de logica si asta e, cumpara fraiere statii si receptoare noi ca modulele si receptoarele vechi poti sa le arunci. Pentru ca nici o statie scoasa anul asta nu mai merge cu receptoare V8 sau D8, compatibilitatea e de la D16 in sus. "FrSky Taranis X9D Plus SE 2019" ...ptiu, drace. Cred ca a mai e loc de un Pro si Express pe acolo...probabil le scot in noiembrie si putin inainte de Craciun.
Daca te uiti in prima pagina a documentatiei vezi ca miscarea cu ACCESS era programata inca de acum un an (chiar daca ACCESS apare o singura data mentionat e protocolul cu "cod 0" adica cel implicit si apoi apar ACSST-D16 si ACSST-LR12 chiar daca nu gasesti L9r on lista de receptoare).
Pe scurt, nu stiu daca "topaiala" lui Frsky din ultimul an e o reactie la Jumper T12 /T16 si TBS Crossfire dar in mod sigur "karma is a bitch" si daca le-au scazut vanzarile la statii si receptoare si-o merita cu varf si indesat.
La urma urmei T16 incepe "sa fie" un X10 mai ieftin (inclusiv cu suport OpenTX) dar fara chestia aia numita FrOS si care costa 150-160 de dolari si nu 350-400 ...iar de diferenta aia de 200-240 de dolari iti cumperi lejer un TBS Crossfire Micro (70 de dolari)si cateva receptoare Crossfire (care sunt cam in jur de 30-35 dolari ...deci de diferenta ai TX si vreo 4-5 receptoare). Cu T12 si T6 Jumper le-a faultat cam toata linia de statii (cu exceptia X12S si X9E "cu ecran sus" si X-lite "de raceri"). Ca sa nu mai vorbim de faptul ca nu trebuie sa montezi nu stiu ce circuit inversor in statie si mai ai si modul multiprotocol, practic te legi la arice receptor (mai putin la ultimele fite de la FrSky cu ACCESS).
Pina acum eram deranjat nitzel de politica FrSky "firmware doar binare" / "crede si nu cercceta", nu as fi mers pina acolo sa imi pun firmware doar compilat de mine (ca n-am timp sa ma uit pe tot codul sursa sa vad ce face) dar in momentul in care dezvoltatorii de la OpenTX te avertizeaza ca modulele TX FrSky "nu joaca corect" si chestia asta nu e vreun bug OpenTX ... ca sa zic asa "s-a rupt lantul e iubire". Pentru ca de fapt FrSky si-a cam bagat picioarele in "conventia sociala" ca in cele 3 nivele (statie /TX / RX) eu ca utilizator pot sa pun cam ce vreau eu cat timp sunt respectate niste interfete hardware si software ...doar ca FrSky zice ca nu am voie, face QX7 (si celelalte dupa ea) incompatibila cu Crossfire fara o modificare hardware ...si acum are tupeul sa zica
"modulele TX Frsky nu vor putea fi folosite decat cu receptoare FrSky si in statii FrSky"
Ca de fapt asta inseamna cele de mai sus...adica pe scurt FrSky vrea sa devina un sistem inchis folosind un "sistem de operare" open-source OpenTX.
Si uite asa am trecut in "team Jumper" (si recunosc am facut o donatie tardiva catre OpenTX de-abia in momentul cand am auzit ca vor suporta T12 si T16).
Cat despre relatia "soft vest / hard China" mi se rupe cat timp am o statie la un pret decent si cu o ergonomie "pe filiera" Futaba.
0

#1170 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 01 November 2019 - 08:32 PM

LE (later edit): intr-un fel sunt de acord cu pozitia "Jumper este pentru noi / cam un fel de FrSky 2", probabil s-a incercat chestia asta acum un an cu Nirvana /NV14, n-a fost scris in stele, Paladin n-a mai fost cu OpenTX ...uite ca merge treaba cu Jumper care nu are "forta" sau "istoria" lui Flysky dar care a scos 2 chestii reusite cu T12 si T16. Bravo lor.
0

Arata acest topic


  • 45 Pagini +
  • « Prima
  • 37
  • 38
  • 39
  • 40
  • 41
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro