Modelism - RHC Forum: Cafeneaua Heli - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 35 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »

Cafeneaua Heli Discutii generale ce nu se incadreaza in alte topicuri

#91 Useril este offline   DanB 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1551
  • Inregistrat: 22-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:computere, electronica, rc

Postat 16 February 2012 - 08:22 AM

Un tip care isi cunoaste heli-ui. Urmariti pina la capat, o sa vedeti si o aterizare la punct fix.

http://www.youtube.c...&v=mrSyCXgZFSw#!
USER BANNED BY ADMIN
0

#92 Useril este offline   furios 

  • RAPTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1169
  • Inregistrat: 30-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bragadiru
  • Interests:Heli

Postat 16 February 2012 - 09:47 AM

Frumos da uite aici o atrizare care te lasa masca....
http://www.youtube.c...d&v=yYiRI5MYHUA
T-REX 500 PRO
T-REX 600N/OS55HZ-R
T-REX 700X
T-REX 800 TOURBINE
RAPTOR 90 SE gasser
HENSELEIT 3DNT
Save the flybar !!

---------Alexe Gabriel----------
0

#93 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 February 2012 - 11:14 AM

Bai ce cacaciosi:
Hobbico E-Fest. Armed with a new Futaba 18MZ radio system and a CGY750 3-axis gyro in his heli.

Care heli? Tot ce conteaza e ca are Futaba 18MZ si GY750, puse pe un heli oarecare, fara nume. Poate e un Blade, poate e un Esky, ce conteaza, doar zboara cu Futaba si asta e destul. Daca era un MiniTitan se laudau cat puteau, daca e Trex, nu scriem nimic.

Hobbico (TowerHobbies) distribuie Futaba si mai nou Thunder Tiger. Pe tot ce au pus pana acum mana (in materie de heli) au ingropat, sa vedem data si TT o sa aibe aceeasi soarta.

Zborul, ca de obicei, a fost din alta lume. Baietii astia sunt oare sportivi ? sunt legitimati ? Tareq e legitimat ?

Vezi postareafurios, la 16 February 2012 - 09:47 AM, a spus:

Frumos da uite aici o atrizare care te lasa masca....
http://www.youtube.c...d&v=yYiRI5MYHUA

0

#94 Useril este offline   takeoff 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1029
  • Inregistrat: 25-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Calarasi
  • Interests:Elicoptere,elicoptere,elicoptere si apoi tot ce zboara...

Postat 16 February 2012 - 12:24 PM

Vezi postareastiganas, la 16 February 2012 - 11:14 AM, a spus:

Bai ce cacaciosi:
Hobbico E-Fest. Armed with a new Futaba 18MZ radio system and a CGY750 3-axis gyro in his heli.

Care heli? Tot ce conteaza e ca are Futaba 18MZ si GY750, puse pe un heli oarecare, fara nume. Poate e un Blade, poate e un Esky, ce conteaza, doar zboara cu Futaba si asta e destul. Daca era un MiniTitan se laudau cat puteau, daca e Trex, nu scriem nimic.

Hobbico (TowerHobbies) distribuie Futaba si mai nou Thunder Tiger. Pe tot ce au pus pana acum mana (in materie de heli) au ingropat, sa vedem data si TT o sa aibe aceeasi soarta.

Zborul, ca de obicei, a fost din alta lume. Baietii astia sunt oare sportivi ? sunt legitimati ? Tareq e legitimat ?

Pai,Stefan,nu spunei ca nu conteaza heli,daca sunt echipate corespunzator,toate zboara la fel? eu spun ca nu conteaza nici Futaba18 sau nu stiu ce gyro
totul e facut de flacaul acela(bravo lui),care sigur va zbura bine si cu un HBK2 si o statie Efly.Restul e marcheting la care Futaba se pricepe bine.
0

#95 Useril este offline   furios 

  • RAPTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1169
  • Inregistrat: 30-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bragadiru
  • Interests:Heli

Postat 16 February 2012 - 01:05 PM

Nea' Stefane te contrazici singur...spuneai ca un model cu o unitate FBL nu are nevoie de o statie mai buna decat spektrum DX6i,pentru ca toate setarile le face unitatea FBL.
Inafara faptului ca tipul zboara bestial mi se pare totusi ca nu am mai auzit nicaieri de un bladestop cu 450-ul si aterizare pe inverted cu flip pe trenul de aterizare....Daca vedeam filmul de la antrenamente mai ziceam...ca odata se poate sau de doua ori sa nimeresti figura insa sa te risti sa o faci la un concurs asta inseamna ca omul chiar are tupeu sau e prea bun.
T-REX 500 PRO
T-REX 600N/OS55HZ-R
T-REX 700X
T-REX 800 TOURBINE
RAPTOR 90 SE gasser
HENSELEIT 3DNT
Save the flybar !!

---------Alexe Gabriel----------
0

#96 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 February 2012 - 03:32 PM

Asa e, ma dau batut, asa am zis si o cred, heli conteaza cel mai putin (da tot era frumos sa zica cu ce heli a zburat). Pustanii astia (sunt mai multi) zboara uluitor, sunt chestii ireale.

Ce cred ca face un heli sa zboare cum zbora, in ordinea importantei:

1. Unitatea FBL
2. palele
3. servo
4. motor, ESC, baterie
5. mecanica
99. statia

Vorbesc de heli decente nu Falcon, ESKY, Walkera.
0

#97 Useril este offline   takeoff 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1029
  • Inregistrat: 25-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Calarasi
  • Interests:Elicoptere,elicoptere,elicoptere si apoi tot ce zboara...

Postat 16 February 2012 - 04:57 PM

Vezi postareastiganas, la 16 February 2012 - 03:32 PM, a spus:

Asa e, ma dau batut, asa am zis si o cred, heli conteaza cel mai putin (da tot era frumos sa zica cu ce heli a zburat). Pustanii astia (sunt mai multi) zboara uluitor, sunt chestii ireale.

Ce cred ca face un heli sa zboare cum zbora, in ordinea importantei:

1. Unitatea FBL
2. palele
3. servo
4. motor, ESC, baterie
5. mecanica
99. statia

Vorbesc de heli decente nu Falcon, ESKY, Walkera.

1. Unitatea FBL
2. palele
3. servo
4. motor, ESC, baterie
5. mecanica
.
.
.
99. statia
cred ca asa arata mai bine.Sunt de acord cu ordinea,dar daca imi dai mie pe mana un heli echipat asa,la fel de repede il busesc ca pe oricare altul.
Aici e vorba de pilot si daca tot ai zis de pustani,cred ca au un mare avantaj fata de cei "nascuti mai devreme"la ei nu e foarte bine inradacinata
directia de "inainte".Acum mi se pare aiurea sa sfatuiesti un tanar sa faca cu heli primele zboruri cu coada la el,cred ca ii faci un mare deserviciu.
0

#98 Useril este offline   morph 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 951
  • Inregistrat: 18-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 February 2012 - 04:01 PM

Vezi postareastiganas, la 16 February 2012 - 03:32 PM, a spus:

Asa e, ma dau batut, asa am zis si o cred, heli conteaza cel mai putin (da tot era frumos sa zica cu ce heli a zburat). Pustanii astia (sunt mai multi) zboara uluitor, sunt chestii ireale.

Ce cred ca face un heli sa zboare cum zbora, in ordinea importantei:
0. Pilotul
1. Unitatea FBL
2. palele
3. servo
4. motor, ESC, baterie
5. mecanica
99. statia

Vorbesc de heli decente nu Falcon, ESKY, Walkera.

0

#99 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 February 2012 - 05:37 PM

Bune completari.

Chestia e ca bucuria la montat/surubarit ti-o da mecanica. Pale, servo, ESC, motor, unitate FBL le pui si merg sau nu cum trebuie.

Da un heli bine gandit in care toate se imbina cum trebuie, frumos modulat, fara jocuri si frecari e o mare placere. De asta imi place Protos mai mult decat Trex500 (HK500)
0

#100 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 February 2012 - 04:45 PM

Pentru cine are ochelari rosu/albastru din revistele pentru copii:



un clip 3d cu TDR
0

#101 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 February 2012 - 06:36 PM

Am facut al doilea pas spre un Trex 700E. Am cumparat un motor Align MX 470 de pe runryder. In kit vine motorul de 510 KV, eu vreau turatie mica in head. Cum nu poti sa schimbi pinionul (usor) am luat motorul de F3C.
0

#102 Useril este offline   HELIFAN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3605
  • Inregistrat: 06-June 05
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Elicoptere

Postat 20 February 2012 - 09:59 PM

Si eu m-am gandit la un Trex 700E - mai ales ca l-am vazut pe a lui Aerofan. Dar dupa muuuuuuuuuulta gandire profunda am zis ca totusi e prea mult ptr mine - prea mare - prea scump - si muuuulte bateri 12S asa ca m-am lasat...

E bine ca ai motorul... cate un pic le strangi pe toate - dar cred ca e mai ieftin un kit cu toate incluse
TX - Futaba T-10CAP 2,4 Ghz - Radio
HELI:
Spirit L16 Robbe in fuselaj Agusta 109 | Spirit L16 Robbe - clasa 550 | Taurus 50 electric clasa 600 |
Trex 600E FBL Custom Frame V.2 | Trex 600E FBL Custom Frame V.3 | Trex 600E FBL Custom Frame V.4 |
AUTO:
2buc. Buggy - ANSMANN Master Smacker 1:10 4WD electic
3buc. Truggy - ANSMANN Royal Flash 1:10 4WD electic
TX - RadioLink RC3S 2.4GHz

Proiectele mele:
Trex600E custom frame V1 - http://www.rhcforum....e/page__st__240 --- --- --- Trex600E custom frame V2 - http://www.rhcforum....e/page__st__480
Trex600E custom frame V3 - http://www.rhcforum....e/page__st__570 --- --- --- Trex600E custom frame V4
- http://www.rhcforum....e/page__st__600
0

#103 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2012 - 10:14 PM

Kit cumpar, supercombo, cu de toate inclusiv motor, il iau din romania ca e cel mai ieftin. Din pacate nu il au pe stoc si cred ca mai devreme de 2 luni nu apare. In kit este si motor cu KV 510 dar eu il vreau mai bland asa ca am luat si motorul F3C cu KV 470, am prins superoferta.

Bateriile sunt 6s, folosesti 2 bucati in serie. Eu o sa folosesc de 3000 mah si mai mari.

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 20 February 2012 - 10:15 PM

0

#104 Useril este offline   HELIFAN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3605
  • Inregistrat: 06-June 05
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Elicoptere

Postat 20 February 2012 - 10:47 PM

Am si eu o intrebare...
Ar merge Trex 700 cu 6S si un motor KV 1100 ca cel de Trex 600 sau ceva mai suparat de la Scorpion sau Haeker?
TX - Futaba T-10CAP 2,4 Ghz - Radio
HELI:
Spirit L16 Robbe in fuselaj Agusta 109 | Spirit L16 Robbe - clasa 550 | Taurus 50 electric clasa 600 |
Trex 600E FBL Custom Frame V.2 | Trex 600E FBL Custom Frame V.3 | Trex 600E FBL Custom Frame V.4 |
AUTO:
2buc. Buggy - ANSMANN Master Smacker 1:10 4WD electic
3buc. Truggy - ANSMANN Royal Flash 1:10 4WD electic
TX - RadioLink RC3S 2.4GHz

Proiectele mele:
Trex600E custom frame V1 - http://www.rhcforum....e/page__st__240 --- --- --- Trex600E custom frame V2 - http://www.rhcforum....e/page__st__480
Trex600E custom frame V3 - http://www.rhcforum....e/page__st__570 --- --- --- Trex600E custom frame V4
- http://www.rhcforum....e/page__st__600
0

#105 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2012 - 10:59 PM

Am refacut raspunsul ca nu am citit cu atentie. Cred ca la zbor cuminte ar merge (lesinat).

Un Trex 600 consuma in hover 20-30A, un 700 ar consuma 30-40A, in limitele motorului.

Pe 12s 700 consuma in hover 15-25A.

Am mai vazut intrebarea asta pe forumuri dar nimeni nu a raspuns.

Vezi postareaIonel, la 20 February 2012 - 10:47 PM, a spus:

Am si eu o intrebare...
Ar merge Trex 700 cu 6S si un motor KV 1100 ca cel de Trex 600 sau ceva mai suparat de la Scorpion sau Haeker?

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 20 February 2012 - 11:05 PM

0

#106 Useril este offline   emilemir 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 873
  • Inregistrat: 04-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Turda
  • Interests:pierdut vremea

Postat 23 February 2012 - 12:38 PM

buna, incercand sa-mi reglez unitatea FBL (chopter 3x1000) am dat peste optiunea piruete optimization in care se specifica ceva cum ca swashul ar fi ca un compas si asa mai departe........in fine , nu am prea inteles nimic. Daca cineva s-a intalnit cu problema asta il rog tare mult sa-mi destainuie si mie secretul . Multam mult !
0

#107 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 February 2012 - 11:28 AM

Din ca am inteles eu (se poate sa spun prostii).

Cand faci o pirueta heli-ul are tendinta sa se dezechilibreze, nu ramane orizontal, intepenit pe loc. Fara aceasta functie un controler FBL are dificultati sa tina heli stabil (de pilda unitatea SK-360 care nu avea giro de coada)

Unitatile FBL actuale controleaza si coada asa incat pot compensa mult mai bine.

Tu trebuie sa setezi sensul compensarii.

Daca il setezi bine pirueta o sa fie OK, daca il setezi prost pirueta o sa fie varza (dar nu faci crash). Toata chestia aia cu compasul are rolul sa te ajute sa setezi sensul corect (asa cum faci la gyro)

Vezi postareaemilemir, la 23 February 2012 - 12:38 PM, a spus:

buna, incercand sa-mi reglez unitatea FBL (chopter 3x1000) am dat peste optiunea piruete optimization in care se specifica ceva cum ca swashul ar fi ca un compas si asa mai departe........in fine , nu am prea inteles nimic. Daca cineva s-a intalnit cu problema asta il rog tare mult sa-mi destainuie si mie secretul . Multam mult !

0

#108 Useril este offline   emilemir 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 873
  • Inregistrat: 04-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Turda
  • Interests:pierdut vremea

Postat 24 February 2012 - 11:39 AM

MS mult, maine cred ca o sa fie prima zi in care zbor cu un heli fbl, sper sa nu o fac de oaie din prima
0

#109 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 February 2012 - 06:30 PM

Am fost intrebat asa ca scriu din nou:

- De unde pot cumpara o unitate Align 3g cu 50 USD sau un gyro Logitech cu 30 USD (sau orice altceva la preturi ce sfideaza magazinele) ?

- Toate astea si multe alte bunatati se pot cumpara de pe forum, la fel ca de pe RHC. Cele mai bune forumuri pentru cumparaturi sunt runryder si rcgroups, au sectiune dedicata de vanzari.

Ca si aici lumea vinde lucruri mai noi sau mai vechi, mai bune sau mai proaste si de regula mult mai ieftin. Din USA e greu sa aduci un heli, transportul e foarte, foarte scump dar o chestie mica electronica nu e nici o problema.

Intai si intai trebuie sa il convingi pe american ca nu esti tepar. Platesti cu paypal. Posta americana (USPS) e scumpa dar sunt si portite. Un plic cu bule in care pui un 3g sau un gyro costa 3-4 USD pana in Romania. De regula nici cei de acolo nu stiu asta si sunt uimiti.

Trebuie instruiti sa treaca pe declaratia vamala gift, 5 USD. Coletul face 20-30 zile pana in RO. Cineva trebuie sa suporte si comisionul Paypal (3%). Daca trimiti banii ca gift comisionul cade in spinarea ta, altfel il suporta cel care primeste banii. Daca trimti ca gift nu poti face reclamatie, daca ii trimiti pentru un bun poti sa faci reclamatie dar, poti abuza si face reclamatii false si il poti praji pe vanzator, asa ca americanul o sa fie reticent sa primeasca banii asa (romanii nu au o reputatie tocmai buna)

Asta inseamna ca trimti banii ca gift si riscul il preiei tu. Avantajul tau e ca poti sa vezi ce vechime, feed-back are respectivul si in mod normal nu risti nimic. Eu am cumparat de foarte multe ori deja si tot timpul a fost excelent.
0

#110 Useril este offline   Ice9 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1361
  • Inregistrat: 06-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC Helicopters

Postat 05 March 2012 - 01:27 PM

Cum m-am plictisit groaznic in weekend-ul trecut (am deformat autorotation gear-ul de la 450 si nu am nici un alt electric care sa poata zbura), am inceput sa caut prin "atelier" si iata peste ce am dat...Ma gandesc sa dau o sansa frame-urilor sa se mai ridice de la sol...:)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG00537-20120304-1842.jpg
  • Imagine atasata: IMG00539-20120304-1842.jpg
  • Imagine atasata: IMG00538-20120304-1842.jpg
  • Imagine atasata: IMG00541-20120304-1843.jpg

0

#111 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 March 2012 - 01:43 PM

Eu zic sa ii dai bataie, ai cam tot ce trebuie.

Frame 500
servo ramase de la Protos
Unitate 3gx de la 600efl
Mai trebuie un head RJX de 500 si o coada. Canopie se gaseste.

Eu pot sa iti dau imprumut un cap RJX 500 nou nout montat dar nezburat.

Asta nu e urmasul lui HK500 cumparat de la mine ?

Vezi postareaIce9, la 05 March 2012 - 01:27 PM, a spus:

Cum m-am plictisit groaznic in weekend-ul trecut (am deformat autorotation gear-ul de la 450 si nu am nici un alt electric care sa poata zbura), am inceput sa caut prin "atelier" si iata peste ce am dat...Ma gandesc sa dau o sansa frame-urilor sa se mai ridice de la sol...:)

0

#112 Useril este offline   Ice9 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1361
  • Inregistrat: 06-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC Helicopters

Postat 05 March 2012 - 02:04 PM

Exact. Nu este urmasul lui HK (care a ajuns la un prieten) ci este un kit de TRex 500 original (sau ma rog ce a mai ramas de la el) de la Dragos din garaj, care-l luasem daca doamne fereste se intampla ceva cu ala de la tine.:)
La fel cum i-am mai luat la vremea respectiva si un head original (cu flybar), boom sau tren original. Si sa nu uit de canopie Align.:yahoo: Pe care le-am gasit in aceeasi ladita uitata intr-un colt.
Am mai luat cateva piese (100 euro in total, printre care si coada completa cu TT), si sunt in faza in care imi mai trebuie motor (cu tot cu pinion), controlul cozii (pitch slider-ul si blade holder-ele), si un...swash.:)
Suna tentant RJX-ul si-ti multumesc de intentie, dar daca tot am head-ul cu flybar...plus ca 3GX-ul cred ca-l pun pe 450 deocamdata, ca ma umple de spume elicopterul ala. Daca nici asa nu ma satisface, trec 500-ul pe FBL.
0

#113 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 March 2012 - 04:44 PM

Nu mai ai nevoie de prea multe. Eu cu ce e in poza te pot ajuta imprumut. Motorul e bun dar are doar 1300 kv, am si pinion.

Poti sa ii pui o unitate FBL ZYX, sunt bune.

Simt din ce in ce mai tare ca granita intre heli mici si mari e la 500. 450 sau mai mic e prea mic. De la 500 in sus sta bine aer.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_3575.jpg

0

#114 Useril este offline   Ice9 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1361
  • Inregistrat: 06-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC Helicopters

Postat 05 March 2012 - 04:54 PM

Multam mult, Stefane, ne auzim la un telefon...
Cat despre ipoteza cu 500, sunt perfect de acord cu tine. 500-ul este cel mai bun heli electric si mic. Eu unul nu sunt in stare sa zbor 450-ul in sala, si deci de ce as zbura 450 outdoor cand exista 500? Doar pentru baterii? Nu-mi ajunge motivul.:(
0

#115 Useril este offline   Ice9 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1361
  • Inregistrat: 06-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC Helicopters

Postat 08 March 2012 - 05:16 PM

Hai ca incepe sa prinda forma...paradoxal, dar imi face mai mare placere decat lucrul la un kit nou...:)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG00543-20120306-2252.jpg
  • Imagine atasata: IMG00544-20120306-2253.jpg

0

#116 Useril este offline   icsss 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2085
  • Inregistrat: 16-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:Aeromodelism

Postat 10 March 2012 - 09:41 PM

putin cam multe modele :))

http://vimeo.com/31748211
0

#117 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 March 2012 - 09:19 PM

La anunturi e un simulator Phoenix original cu tot ce trebuie la 200 RON - asta e 60 USD. In USA, pe forumuri, la mana a doua se vinde cu 80-90 USD pe loc.

Eu l-am cumparat cu 100 USD (la mana a doua).

Eu zic ca e o superocazie, acum se poate pune Phoenix si fara licenta dar nu se stie cat mai tine. La 200 de RON merita cu varf si indesat, ai licenta cu updateuri pe viata.

Grabiti-va ca are unul singur.


Misto clipul :)




Vezi postareaicsss, la 10 March 2012 - 09:41 PM, a spus:

putin cam multe modele :))

http://vimeo.com/31748211

0

#118 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 13 March 2012 - 08:53 AM

Observatie: sunt cam multe 450-uri simultan la vinzare.

Intrebare: ce se intimpla ?

Incercare de raspuns:
- varianta optimista: toti aceia au facut/fac upgrade la clasa superioara (500e). Abandoneaza clasa 450. Ca urmare, la ripa o sa vedem multime de 500-euri si cite un 450 ratacit
- varianta pesimista: ca urmare a topic-ului 'de ce este nevoie ca sa ai un heli ieftin' din 2009, mai multi si-au injghebat cite un 450. Au fost activi/doritori si acum au vazut ca-s cam acri strugurii aia. Rezultatul este ca se subtiaza poporul de elicoptere, la ripa o sa vedem aeromodele si cite un heli ratacit.
- varianta realista: Va rog parerea voastra.

Daca realizam asta, intrebarea urmatoare: Ce putem face ? sa pastram sau sa imbunatatim situatia (numarul de elicoptere active).
0

#119 Useril este offline   DanB 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1551
  • Inregistrat: 22-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:computere, electronica, rc

Postat 13 March 2012 - 09:17 AM

Poate nu scria pe ele "nu se pot zbura indoor" si "orice crash costa $$$, nu e mcpx sa-l scuturi de praf si sa continui" :)

Poate e doar criza, dupa cumparaturile de sarbatori sufla vintul prin portofele. Se vind si multe masini.
USER BANNED BY ADMIN
0

#120 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 March 2012 - 12:10 PM

Am citit pe un forum din US ca oamenii stau in acest hobby in medie 2 ani. Dupa 2 ani cei mai multi abandoneaza. Sunt foarte putini care sunt pasionati multi ani, ca noi :) Cei mai multi din membrii vechi ai forumului nu mai apar sau se ocupa de barfa. Nici eu nu sunt mare amator de 450, 500 zboara mult mai bine, costa cam fel, doar bateriile sunt dublu.



Vezi postareaDanB, la 13 March 2012 - 09:17 AM, a spus:

Poate nu scria pe ele "nu se pot zbura indoor" si "orice crash costa $$$, nu e mcpx sa-l scuturi de praf si sa continui" :)

Poate e doar criza, dupa cumparaturile de sarbatori sufla vintul prin portofele. Se vind si multe masini.

0

Arata acest topic


  • 35 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »


Raspuns rapid

  

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro