Modelism - RHC Forum: Cafeneaua F4C - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 18 Pagini +
  • « Prima
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cafeneaua F4C Discutii generale ce nu se incadreaza topicurile de constructie

#451 Useril este offline   flypol 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4092
  • Inregistrat: 01-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 02 August 2013 - 09:40 AM

FlyPol se retrage din toate activitatile aeromodelistice si contactari pe forum.
Disponibilizez RAF SE5A unui iubitor de F4C. Are toata echiparea(trebuie vopsit,decorat,facut armament).Cere motor de 30cmc4T.
Motorul original Laser300V s-a vandut. feldioreanudorin@gmail.com
Bine ca zboara si....insectele !
0

#452 Useril este offline   flypol 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4092
  • Inregistrat: 01-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 12 January 2014 - 04:55 PM

Mai face omul prostioare la viata lui.Unii mai mari,altii mai mici,Trec anii si vin pe langa noi chipuri necunoscute insa apropiate;le vezi insa privirea cu cerul oglindit in ea.Geme dorul de vazduh ! Pentru ei nu avem dreptul sa renuntam.Asa cum Giro m-a pus pe cer cu rabdare si talent,obligatia transmiterii ofului este in noi toti,in mine ,in special. A renunta la aeromodelism e sacrilegiu ! S-ar supara cerul,s-ar intrista Bunutzul ! Noi ,modelistii,suntem teribilii secolului XXI,care ori va fi religios,ori aeromodelistic,ori deloc .
Dadusem Laserul,zdrobit de boli financiare.Norocul astepta tacut stiind viitorul." Iarta-ma Nea Dorin,dar nu pot sa-l mai cumpar.N-am bani si naste nevasta-mea luna viitoare". Nu-i bai,da-l incoace !. M-a fulgerat raceala aluminiului ingliterei.Era sa-l ucid pe El-Zorab cu tot cu sufletul lui curat si neimblanzit !
Dialoguri interzise
Tineam in mana motorul si ma furnicau in buricele degetelor vibratiile lui viitoare.Elicea de lemn cu liniile ei perfecte de fecioara parguita,lucea sugestiv.Se rotea cu ea tot universul.Singur in sanctuar.Modelele viitoare isi cautau locul prin unghere.Lipsea Marius,oratania de Nopong,Corina comandantului, Feri bacsi. Un whisky vechi de 6 zile se uscase in pahar.Afara venise toamna.......Trece vremea.Dorul darama.Atrecut vara si anii,si ani,si......tot asa.Pe cararea dintre ienuperi,printre gramezile de frunze de carpen manate colo,colo de vant,pasi cunoscuti. Marius ? Eu sefu ! Mai naltut,mai imbujorat de la vantul de afara,a intrat stergandu-se hotarat pe bocanci. " Am venit!" "Da scoala de meserii ?"." Dao-n sui ,pierdere de vreme,nu invat nimic si e plina de bagabonti care cer bani ca sa treci in clasa ". " O zis tata sa va rog sa ma luati ucenic in fabrica".Va plateste cu un porc ,ca o fatat scroafa noua si,oricum, n-are unde sa-l vanda ca ne-o zdrobit afacerea Carfuru'." N-am mai auzit ultimele vorbe.Se deschidea larg o usa pe care intra soarele....mare,cald,puternic,al nostru !Bunutzu? Zambea cu inteles.De-ati sti voi.........
Bine ca zboara si....insectele !
0

#453 Useril este offline   flypol 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4092
  • Inregistrat: 01-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 11 July 2014 - 11:23 AM

Mult a trecut de cand,impreuna cu micul meu ucenic,taiam lemne la modelul englezesc de razboi.Ne laudam ca-l dam gata in 200 ore.Te apuca rasul cata inganfare si infatuare ieftina.
Dialoguri interzise. Cap.3. "Marius".
A plouat zdravan in Secuime. Cartofii cred ca inoata sub glod.Nici"colorazii" n-au apucat sa se inmulteasca; pe ploaie ,insecta fiind,nu-ti vine sa te inmultesti ca oamenii.Bem cafea si afara curge ca-n cantarea lui Axel Rose- "November rain" cu chitare
distorsionate si sustinute ca geamatul natiei noastre aburite de noul "capitalism manelar".
-Ce faci mai copile ! Fumez. Ce? Fumez cu gandul dus o bomboana dai da dumneavoastra mentolata.A ...Tac'tu mai trage?
Trage ,fire-ar naravul lui sa fie, si-o afuma pe biata mama.Si Maria ce face? Trudeste si-i nacajita ca am lasat scoala.
Intelept n-a fost dar si-n fabrica te misti bine.Cati bani ai luat la lichidare ? Da ce,nu stiti? Nu. Eu credeam ca neavoasta-mi dati salariul. Nu,contabilitatea dupa cat ai lucrat si cat de bine ai facut lemnaria. Place-ti munca? Dapai cum nu!
800 lichidare sunt bani buni.Si altceva ? Ma duc desara la camin la noi ,vine formatia din Bretcu si vin si fete. Place-ti
vreuna? Place,doua, da' nu m-am hotarat inca. Ha...tie-ti placea de filipinota,stiu. M-a iubit si a avut grija de mine la
Viena. A cheltuit bani multi ,fata buna. Da' sefu',pe unde o mai fi ? La Bucale,la Europa sau ce o mai fi acolo. Ne trimite
motorul nou EME 55 cu demaror. Ei nu ! Da mai vorbiti cu ea? Da ,uneori cand mi-e dor de trecut!
Si ala e motorul care mi-l dati mie de ziua mea ? Da,am vrut sa-ti fac surpriza insa la mine secretele sunt" scrise pe poarta". Nebunie,dementza,superfain ! Dar tu de unde stii vorbele astea aeromodelistice. De la dumneavoastra !
Si e adevarat ca dati statia aia de suflet cu 100 zboruri pe pariu la elicoptere?
Da,daca o castiga cineva,e meritul lui. Avusesem alt gand insa cine o castiga nu vrea sa o doneze unui necajit. De ce?
Mai stii? O vinde pe forum. Nu merita da' va stiu on de onoare! Si cu ce o sa zburati RAF-ul? Cu T 14 GS. WAAAAUUU ! Tun!
Stateam in sanctuar,dupa orele de program tamplaresc de export, beam cafea si "fumam" "After eight ". Trece vremea,trec anii,
ne coplesesc grijile,uitam prioritatile,uitam sa fim buni si altruist. De ce? Naiba stie.
Bine ca zboara si....insectele !
0

#454 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 July 2014 - 02:33 PM

Mi-au dat lacrimile.

Sa nu uit, s-au bucurat modelistii de pozele trimise ?
0

#455 Useril este offline   ALLEN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3004
  • Inregistrat: 11-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti sector 1

Postat 11 July 2014 - 04:53 PM

poze? care poze? de-alea indecente? :diablo:
_______________________________________________________________________________________
Alaturi de hidrogen, prostia e cea care se gaseste in cea mai mare cantitate in univers. La fel si idiotii.
_______________________________________________________________________________________
0

#456 Useril este offline   flypol 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4092
  • Inregistrat: 01-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 13 July 2014 - 10:03 AM

Bineanteles ca s-au bucurat.Amintiri frumoase ,spirit de echipa,bun simt.Din pacate trupa brasoveana s-a cam imputinat.Se simte mult absenta lui Giro;si eu ii simt lipsa.
Bine ca zboara si....insectele !
0

#457 Useril este offline   flypol 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4092
  • Inregistrat: 01-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 14 July 2014 - 02:28 PM

dialoguri interzise.Cap.3 "Marius".
Zaua buna! Salut de dimineata! Ce faci soimule ? Bine Sefu',am venit cu o cerere.Ei lasa,scrisa? Nu,verbala ,ca intre parteneri se foloseste. Daca zici tu,zii.Sa faceti cumva sa ma imprumutati cu 300 lei.Oi face. Da poti sa-mi spui pentru ce? Sefu' e secret mare si-i "surprinzator". Adica surpriza? Asa,da.Vi dau indarat la salar. Salariu.Cum ziceti neavoastra.Da',ma faci curios,crezi ca nu ma prind la surprize.Nu,ca nu-i pentru neavoastra. Da pentru cine? Pentru domnu' acela din Bucuresti,helipteranu . Nu mai,elicopteristul. Asa,e baiat fain ca am citit despre dansu' si vorbeste frumos si cred ca-i
de-al nost. Este,e cum spunem noi,baiat fain.No, acu' ca v-am spus ,va zic tot. Ii dati premiu? Merita,ii dau.Il primeste?
Sigur,e un domn care stie ce e onoare intre modelisti. No,atunci,cu banii istea ii facem noi premiul. Banii pentru munca?
Nu.munca o fac eu cu baietii dupa program,ii dam fetei cu pictatu' sa faca ceva de arta cum ziceti neavoasta. Da nu-i nevoie de atati bani pentru pictura! Ehe,Sefu',ce ramane "bem si noi o bere!"
M-am cutremurat gandind la betivul de taicasu,cazut prin santuri,afumat de mahorca,aburit continuu ,fara responsabilitati,injurandu-si nevasta si batandu-si copii.
NU.Hotarat nu ! Te pune dracu sa te duci sa bei cu ceilalti. Io,nu,ca asa m-ati invatat de cand m-am intors din spital.Si apai vaz ce-ati patit neavoasta de la vizchi. Ce? Bankreatina ! Nu ,mai,pancreatita si nu neaparat de la beutura.De la stres si
griji ,si necazuri ,si lume rea. Da vizchiul ala l-am gustat si-i bun ! E bun,mama lui!
Bine ca zboara si....insectele !
0

#458 Useril este offline   flypol 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4092
  • Inregistrat: 01-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 16 July 2014 - 10:33 AM

Dialoguri interzise. Cap 3."Marius"
Merge cu capul plecat,usor agitat,usor nervos,cu fata depersonalizata. Preocupat de ceva insa fara sa arate.Azi n-a facut nimic.E 11,a trecut si pauza de cafea. Il mai las 5 minute si trec la intrebari.
Ce faci Domnu' ? Cujeti? Nervos? Cine te-a suparat frate? Neavoasta! Ha? Da!. Da ce-am facut soimule? Afaceri proaste. Hopa!?
Cum adica? Proaste rau de tot; vindeti ca disperatu' obiecte de colectie,"sacre" cum ziceti uneori. Am vazut anuntul pe forum ieri ,in birou. Da tu alta treaba n-ai decat sa fugi din productie in "sanctuar" si sa te uiti la calculator. Era pauza sefu'
si am sterpelit si un mentolat d-ala Aftereit, ca stiu ca neavoastra nu le mai mancati si se strica de caldura.
E OK numai stii regula,cafea nu ca esti prea crud.Nu ca beau trei in unu,ca-i dulce. Si ce te " aia" grija de ce fac eu?
Nu-i cinstit sefu; ati demolat si vandut Micelul de razboi cand a venit baiatul ala din Timisoara si l-ati vandut.V-ati repezit sa dati motoarele alea frumoase in patru timpi si n-aveati voie. De ce? E "sacre";le-ati cumparat pe banii tailandezei,eu stiu cand v-a imprumutat si-s convins ca nu i-ati dat inapoi. Hopa! Ce stii tu ce intelegere am avut cu ea!? Ati avut probabil ca v-am vazut cam aproape unul de altul si stiu ce aveati de gand. Boahh! Ce aveam de gand? Ei,d-ale barbatilor,ca era frumusica
"oratania" si va cam placea. Si tu erai gelos ! Eram,de nu puteam respira de nacaz.Ma ,tu chiar ai iubit-o. Am,mult si inca
mai am un dor in suflet.Mai copile,intre mine si ea n-a fost nimic necurat.I-am dat banii inapoi dupa doua zile.Ce-ai vazut tu
era "colaborare" ca intre prieteni aeromodelisti.Colaborare pe naiba! S-a intors ,dupa aia,la lucru si era rosie ca o suedeza
nu galbejita ca ai ei. Tremura toata si uitase sa vorbeasca. Ce i-ati facut? Nimic,i-am spus ca l-am vazut pe amicul ei cu o blonda pe Republicii cand ea-l credea la Nokia La Cluj.Imi pare rau dar tipul e o jigodie profitoare.O mulge de bani si-i promite ca o ia de nevasta si-i da cetatenia.Uneori,in astfel de cazuri e bine sa "rupi pisica".Pacat sa se pacaleasca.
Acum pricep istoria cu plecatul ,cu Nokia,cu Clujul.Vezi domnu' ce concluzii gresite tragi. Dar motoarele?
N-avem bani pentru vama EME-ului,imi trebuie elice noua pentru Extra si costa 170 lei,benzina pentru duminica,vin salariile
si as vrea sa va dau si o prima,se scumpeste energia,gazul,mancarea mai ales.Modelismul nu mai e demult o joaca ieftina.
Si sa stii ca cumparatorii sunt pasionati,motoarele or sa zboare frumos ca si cum n-ar fi fost date, ci primite.
S-a luminat fericit la fata. Timpul se oprise in loc cand ea,sufletul sanctuarului,s-a intors si a intrebat: "Ma primiti inapoi?" M-am intors. Au trecut ani buni; acum e cald prin secuime. Ne e dor de asiatica,pasiunea noastra pentru aeromodelism
Bine ca zboara si....insectele !
0

#459 Useril este offline   flypol 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4092
  • Inregistrat: 01-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 29 July 2014 - 10:44 AM

Dialoguri interzise.Cap 4."Giro". E 5 dimineata,a plouat toata noaptea peste Secuime.In geamatul de rasarit se vad Sacelele
lovite crunt de potop. Asa ceva mai rar in tara Barsei si Timisului Sec.Masini luate de ape,oameni nacajiti,barnaci tziganosi de Garcin umbland desculti prin ploaie sa salveze ce mai creste prin curti;un porc,o gasca,un cocos,doi iepuri.
Vine sfarsitul lumii.
5,15. Fac cafea din ultimele fire de pe fundul unei cutii pictate de tabla veche, de pe vremea cand se bea cafea la nisip ,rostuita cu un strop de apa rece,sa cada zatul la fund.Alcool nu,tzigari,nu,femeile doar din poze de mascote vintage pentru
bombardiere; zambitoare,rotunjoare,bulanoase(ca asa se purta prin anii 40).
Fulgera de departe un gand trecator amintire a anilor trecuti cand zburam pe strada Campului la nordul Sacelelor.
"Giro". noi il chemam Zoli. Nu l-am alintat niciodata,nu era omul sa se traga de curea cu oricine; mandrie seculara secuiasca
desi sustinea ca e de natie ceangau( oameni duri de sub Ciucas pana la Ghimes-Palanca la hotarele vechi ale imperiilor).
Buntzu; de la el am invatat cuvantul ce traduce numele celui care facu lumea si pe aeromodelisti mai tarziu; in ziua a opta probabil.Cred ca l-am iubit pentru ca era vertical mandru de ce reprezinta,radacina a aeromodelismului romanesc sau unguresc sau american sau....de oriunde.
O gura de cafea; o amintire surda cand beam cafea la el in gradina si-mi vorbea de trecut,de deltaplan,de Foka 4. M-as da pe mainile lui sa ma zboare cu Floka 4 pe langa Costila. Eu am iubit Foka 4. E una in hangar la renovat.As cumpara-o,asa de placere s-o pun in curtea fabricii,sa ma iut la ea si sa ma dau in gand peste Lempes.
Am fost placut invidios cand am aflat ca si-a luat Cessna mare si m-am bucurat stiind de dorinta lui veche sa zboare.
Cessna e insa un blestem dulce care te fura si te pierde de alte bunatati date de Dumnezeu.
A murit totul cand a trebuit sa inchida "Portavionul",necaz mare adus de modernitatea si avaritia lumii.Am o poza cu Giro
trist;tristetea-i statea bine pe privirea ferma,otelita de om muncitor si inteligent.Poza asta e pusa in sanctuar. Pe rama am scris cu pixul:" Zoli iti datorez multe.Multumesc "
Bine ca zboara si....insectele !
0

#460 Useril este offline   fly 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3373
  • Inregistrat: 09-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bran Brasov
  • Interests:Jeturi ,f3j ,f5j

Postat 12 August 2014 - 08:04 PM

Vreau sa ma apuc la un yak 17 cu turbina ,anv 1800 mm si greutatea max de 9kg ,m-as incadra in regulamentul f4c ,vreau sa il termin pentru anul viitor

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  image.jpg (150.58K)
    Number of downloads: 58

0

#461 Useril este offline   atro 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 168
  • Inregistrat: 10-February 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodele

Postat 12 August 2014 - 08:44 PM

Vezi postareafly, la 12 August 2014 - 08:04 PM, a spus:

Vreau sa ma apuc la un yak 17 cu turbina ,anv 1800 mm si greutatea max de 9kg ,m-as incadra in regulamentul f4c ,vreau sa il termin pentru anul viitor


Daca treci prin Bucuresti, treci pe la muzeul aviatiei si poti sa-l vezi cu de-amanuntul. Ai castiga foarte mult la stand prezentand propriile poze ale modelului facut, cu fiecare detaliu prezent pe avionul real.

Spor la lucru,
Adrian
0

#462 Useril este offline   fly 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3373
  • Inregistrat: 09-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bran Brasov
  • Interests:Jeturi ,f3j ,f5j

Postat 12 August 2014 - 09:14 PM

Cu siguranta voi trece ca sa fotografiez detaliile :D
0

#463 Useril este offline   flypol 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4092
  • Inregistrat: 01-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 12 August 2014 - 09:20 PM

Domnilor,modelismul n-a murit ! Te sprijin,nu stiu cum,dar vreau ! Succes!
Bine ca zboara si....insectele !
0

#464 Useril este offline   fly 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3373
  • Inregistrat: 09-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bran Brasov
  • Interests:Jeturi ,f3j ,f5j

Postat 12 August 2014 - 09:21 PM

Este de ajuns cu sfaturi ,multumesc :drinks:
0

#465 Useril este offline   MLGore 

  • Dream Team Forever
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2332
  • Inregistrat: 08-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 August 2014 - 05:51 AM

Vezi postareafly, la 12 August 2014 - 08:04 PM, a spus:

Vreau sa ma apuc la un yak 17 cu turbina ,anv 1800 mm si greutatea max de 9kg ,m-as incadra in regulamentul f4c ,vreau sa il termin pentru anul viitor




In poza apare Yak 15. Yak 17 are jamba de bot.
Modelism = 10% zbor + 90% lipici
Cand o zbura A.R.C.A.! © 2010 All rights reserved.
0

#466 Useril este offline   flypol 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4092
  • Inregistrat: 01-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 14 August 2014 - 08:31 AM

Din lipsa de timp si "telespectatori" postarile cu tema : "Dialoguri interzise" se suspenda !
Parti din scrierile amintite le veti gasi numai in " Foaie pentru minte,inima si literatura" editata de dl.George Baritiu la Brasov ,acum un secol si in " Buletinul literar" al Academiei Romane :rolleyes:
Culegerea de texte despre aeromodelism si necazuri zilnice va fi editata la Humanitas si intra la tipar din ianuarie.
Vor fi tiparite 2500 exemplare si distribuite gratis tuturor aeromodelistilor. Multzam !
Bine ca zboara si....insectele !
0

#467 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 14 August 2014 - 01:16 PM

Despre timp, nu ma pronunt, dar cititori sunt. Cel putin eu sunt unul fidel.
Multa, multa bafta meste-poet.
0

#468 Useril este offline   flypol 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4092
  • Inregistrat: 01-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 14 August 2014 - 02:04 PM

Sa ne traiesti Dan Mitea,oriunde ai fi tu. Fara discutie doua exemplare din "Dialoguri interzise-o poveste despre aeromodelism", vor pleca spre Canada cam prin mai 2015.Compania noastra de turism polar FlyPol Canada trebuie sa-si reinmatriculeze Cessna 182 SkyLane de 3m in Republica Salvador ca revopsit si "bibilit" sa faca o figura frumoasa la CN F4H de anul asta(daca nu reusim ,la anul).Pe usa undeva va ramane scris(chiar daca ma descalifica juriul de arbitri),pilot Dan Mitea & Bogdan Stancu. Principiile nu pot fi incalcate !
Bine ca zboara si....insectele !
0

#469 Useril este offline   fly 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3373
  • Inregistrat: 09-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bran Brasov
  • Interests:Jeturi ,f3j ,f5j

Postat 14 August 2014 - 04:24 PM

Acesta este yak 17

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  image.jpg (115.34K)
    Number of downloads: 39
  • Fisier atasat  image.jpg (162.76K)
    Number of downloads: 38

0

#470 Useril este offline   fly 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3373
  • Inregistrat: 09-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bran Brasov
  • Interests:Jeturi ,f3j ,f5j

Postat 14 August 2014 - 04:26 PM

Defapt este yak 23 pentru ca acesta are evacuarea dupa aripa si de aceea vreau sa il fac pe acesta ,asa ca raman la yak 23 :drinks:

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  image.jpg (79.42K)
    Number of downloads: 41

0

#471 Useril este offline   fly 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3373
  • Inregistrat: 09-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bran Brasov
  • Interests:Jeturi ,f3j ,f5j

Postat 14 August 2014 - 04:27 PM

Inspiratia o am de aicea :)

http://www.rc-networ...ßstab-1-3/page3
0

#472 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 14 August 2014 - 06:31 PM

Vezi postareaflypol, la 14 August 2014 - 02:04 PM, a spus:

Sa ne traiesti Dan Mitea,oriunde ai fi tu. Fara discutie doua exemplare din "Dialoguri interzise-o poveste despre aeromodelism", vor pleca spre Canada cam prin mai 2015.Compania noastra de turism polar FlyPol Canada trebuie sa-si reinmatriculeze Cessna 182 SkyLane de 3m in Republica Salvador ca revopsit si "bibilit" sa faca o figura frumoasa la CN F4H de anul asta(daca nu reusim ,la anul).Pe usa undeva va ramane scris(chiar daca ma descalifica juriul de arbitri),pilot Dan Mitea & Bogdan Stancu. Principiile nu pot fi incalcate !


Cum zice un prieten drag, ,,nu numai incantat, dar si mandru, nevoie-mare''.
Multumesc frumos pentru carte. Abia astept sa o savurez.
Sa fii iubit, mestere.

Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 14 August 2014 - 06:32 PM

0

#473 Useril este offline   flypol 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4092
  • Inregistrat: 01-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 17 August 2014 - 02:25 PM

Cu placere! Da,placere e sa-l vad pe Fly ca incepe Yak...mai altceva decat zilnicul Yak54.
Bine ca zboara si....insectele !
0

#474 Useril este offline   fly 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3373
  • Inregistrat: 09-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bran Brasov
  • Interests:Jeturi ,f3j ,f5j

Postat 17 August 2014 - 05:39 PM

Este un proiect care 100 % ca il incep ,acum am niste proiecte de terminat si intr-o luna incep la el ,si mie tare imi place ,m-am uitat la documentar despre el si cica este mig 3 dar la care i-au pus motor cu reactie ,va fi frumos proiect . :drinks:
0

#475 Useril este offline   flypol 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4092
  • Inregistrat: 01-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 20 August 2014 - 07:20 AM

Asa da ! Facem un concurs? Eu incep Wilga de 1/3 varianta 2 integral proiectata-construita,in acelasi timp in care incepi reactorul; ne indemnam unul pe altul si...iesim in toamna 2015 campioni mondiali :clapping: :rolleyes:
Bine ca zboara si....insectele !
0

#476 Useril este offline   DAC 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 472
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Gender:Male
  • Location:corbeanca ilfov

Postat 17 October 2014 - 06:57 PM

Tip: click inside this box to load the editor
0

#477 Useril este offline   DAC 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 472
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Gender:Male
  • Location:corbeanca ilfov

Postat 17 October 2014 - 07:02 PM

Este cineva interesat de intreaga colectie - deAgostini- ISTORIA AVIATIEI ? .......telefon de contact 0722 308 356
0

#478 Useril este offline   RedDevil 

  • Pfiu Drace, zboara!!!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 2111
  • Inregistrat: 16-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Interests:Aero, 3D

Postat 11 January 2015 - 10:16 AM

Stie cineva daca cumva avioanele din primul razboi mondial erau echipate cu lumini de navigatie? Vreau sa pornesc constructia unui model scale din primul razboi mondial si nu stiu daca sa ii pun lumini de navigatie sau nu.
Fly it, like you stole it!
0

#479 Useril este offline   Teo-Costin 

  • T.C.I.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1399
  • Inregistrat: 13-June 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI-Tineretului

Postat 11 January 2015 - 11:49 AM

nu aveau asa ceva .....

ce macheta vrei sa faci? te pot ajuta cu planuri si informatii daca as sti ce avion vrei sa faci .....
Take the first step in faith. You don't have to see the whole staircase, just take the first step.
0

#480 Useril este offline   RedDevil 

  • Pfiu Drace, zboara!!!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 2111
  • Inregistrat: 16-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Interests:Aero, 3D

Postat 11 January 2015 - 12:16 PM

Vezi postareaTeo-Costin, la 11 January 2015 - 11:49 AM, a spus:

nu aveau asa ceva .....

ce macheta vrei sa faci? te pot ajuta cu planuri si informatii daca as sti ce avion vrei sa faci .....


Planurile sunt aproape gata, fac un ugly stick care il fac sa semene cu fokker E. III, doar de lumini nu eram sigur daca aveau sau nu! multumesc
Fly it, like you stole it!
0

Arata acest topic


  • 18 Pagini +
  • « Prima
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro