Modelism - RHC Forum: RAF SE5a 2,5m/52cmc - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 23 Pagini +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

RAF SE5a 2,5m/52cmc de la planseta la zbor

#181 Useril este offline   gicosu 

  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1849
  • Inregistrat: 08-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Tantava

Postat 19 March 2011 - 05:04 PM

Salutare si spor la treaba !! Nu prea inteleg , tija este despartita la mijloc ? Adica ai doua servo pe profundor ? Adica "paleashca" de profundor :good:
0

#182 Useril este offline   flypol 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4092
  • Inregistrat: 01-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 19 March 2011 - 08:26 PM

Tija e un U lung de 170mm diam.4mm cu indoiri de 50mm care intra in cele doua parti ale profundorului(asigurate cu coliere si adeziv epoxi.Le mijloc am o parghie gaurita la mijloc 4mm si sudata de tija.Parghia are 40 mm lungime si este gaurita la extremitati pentru furcile tijelor pull-pull ce merg la servoul de 14 kg/cm aflat in fuselaj la 400 mm distanta(dupa pilot).Sistemul e simplu si robust-necesita un servo de 29mm mai maricel dar fortos.Nu e inventia mea -am acelasi sistem pe Hurricanul de 2,1m.
Cablurile pull-pull strapung prin tub de poliamida de 3mm ampenajul vertical si panoul lui de legatura din fuselaj.Incerc maine sa fac niste poze mai clare.Sa fii iubit!
Bine ca zboara si....insectele !
0

#183 Useril este offline   pitts 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1966
  • Inregistrat: 08-May 02

Postat 19 March 2011 - 11:52 PM

[quote name='flypol' timestamp='1300280188' post='467774']
.............Poze maine cand reusesc sa le micsorez..............[/[/size]quote]


...?????????????.......

Aceasta postare a fost editata de pitts: 19 March 2011 - 11:53 PM

No brain, no headache.....
0

#184 Useril este offline   gicosu 

  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1849
  • Inregistrat: 08-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Tantava

Postat 20 March 2011 - 12:37 AM

Vezi postareaflypol, la 19 March 2011 - 08:26 PM, a spus:

Tija e un U lung de 170mm diam.4mm cu indoiri de 50mm care intra in cele doua parti ale profundorului(asigurate cu coliere si adeziv epoxi.Le mijloc am o parghie gaurita la mijloc 4mm si sudata de tija.Parghia are 40 mm lungime si este gaurita la extremitati pentru furcile tijelor pull-pull ce merg la servoul de 14 kg/cm aflat in fuselaj la 400 mm distanta(dupa pilot).Sistemul e simplu si robust-necesita un servo de 29mm mai maricel dar fortos.Nu e inventia mea -am acelasi sistem pe Hurricanul de 2,1m.
Cablurile pull-pull strapung prin tub de poliamida de 3mm ampenajul vertical si panoul lui de legatura din fuselaj.Incerc maine sa fac niste poze mai clare.Sa fii iubit!


Mersi pentru explicatii , acu am inteles ! Spor la treaba !!!!!! :good:
0

#185 Useril este offline   flypol 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4092
  • Inregistrat: 01-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 20 March 2011 - 05:00 PM

Azi.Ampenajul orizontal centrat si lipit pe suportii demontabili.Servoul profundor fixat si reglat."Oratania da din coada"! Ce-o fi trebuit englezilor lopata asta de profundor? In opozitie directia e cam micuta.......
Bine ca zboara si....insectele !
0

#186 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 20 March 2011 - 07:01 PM

intreb si eu ca un necunoscator in ale construitului : frezarea aceea din bagheta de la ampenajul orizontal pentru a avea loc de miscare echia sudata pe "U-ul" din sarma nu strica la structura de rezistenta a ampenajului ?
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#187 Useril este offline   flypol 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4092
  • Inregistrat: 01-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 21 March 2011 - 07:10 PM

Intrebare de om cu mintea la cap.Da,strica! A trebuit sa dublez lonjeronul la interior cu o piesa de tei destul de maricica.Mai jos poze cu "capodopera":
Chestia e ca la proiectare pe faimoasa planseta am cam fuserit prinderea ;norocul a fost ca m-am salvat cu acest sistem si cu doua bowdenuri zdravene.
Fratilor,sa multumim "cuiva" ca mi-am revenit financiar si mi-a venit cheful de lucru.De acum incolo....era sa zic "nu-i mai mult de un ARTF".Astept rotile!
Doua lucruri nu vor fi: anvergura de 2,5m (2,38) si "gata in februarie" !Probabil din cauza leopardului !

Fisiere atasate


Bine ca zboara si....insectele !
0

#188 Useril este offline   flypol 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4092
  • Inregistrat: 01-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 21 March 2011 - 07:32 PM

Un mare clasic in viata m-a sunat de un minut si m-a intrebat " daca tot nu-i iubesti pe englezi de ce te strofoci sa le reproduci avionul?" Intrebarea malitioasa pusa de un as al gandirii practice, sarcastic la limita bunului simt cu eschivarea de la sentimente asemanatoare.Raspunsul lui Edmund Hillary dupa Everest: pentru ca exista!
Raspunsul meu: urmeaza IAR 80 de care ma leaga ceva inauntrul fiintei mele, prin memoria vie a unchiului meu ,sef de echipa la montaj in 1940, plecat dintre noi inainte sa-l vada la scara 1/4.L-am invidiat intotdeauna ca a lucrat la 80,81 si la "G"- uri( Me Bf109G).Acum cred ca repara vreun "G" prin rai(Si n-a zburat niciodata!).
Drag tanar modelist.Sa nu te superi pe mine ca nu ti-am mai scris.Da atentie mare fixarii corecte in balamale a directiei si semiprofundoarelor( mai aleas a acestora).Echiile de calitate si solide;se pot rupe usor in zbor,servouri bune si sigure ( Un avion fara un eleron se mai pune jos dar,fara profundor......cam greu.Sistemul pull-pull cu cabluri la directie e solutia cea mai sigura.Cablurile trebuie sertizate in tuburi de alama(nu recomand aluminiul) innodate ca la nodul clasic de pe carligul de pescuit.
Bine ca zboara si....insectele !
0

#189 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 22 March 2011 - 06:35 PM

Nu ar merge, un pic de balsa, la balamalele de la ampenajul vertical? Asa cum se vede in poza sunt prinse in putina ''carne''. Zic si eu, ca sa ma bag in seama.
Pace, liniste si bunastare, tuturor necuvantatoarelor.

PS. Daca cine te iubeste acolo sus, inseamna ca nu m-am inselat atunci cand te-am trecut in lista de prieteni. Sa fii iubit, patimasule.

Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 22 March 2011 - 06:36 PM

0

#190 Useril este offline   flypol 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4092
  • Inregistrat: 01-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 23 March 2011 - 08:32 AM

Sa ne traiasca vesnic prietenul Dan_Mitea ,oriunde ar fi el!Da,ai dreptate.Asamblarea asa cum e in poza e provizore,o amagire ca am avansat cumva cu modelul.Montantii sunt facuti din abachi(putintel mai rezistenti) insa o intaritura pe lungimea tijei balamalei se cuvine.Ieri am montat echiile pe directie si servoul de directie si pot incepe ivelirea cu balsa de 2 mm pe unde se cade.Furcile trenului sunt aproape gata (astept rotile de la Herbie).Iti dai seama cum imi flutura imaginatia daca am inceput sa strang vestimentatie pentru zbor.
Referitor la "Dansul de sus": ne iubeste ca de aia ne munceste de ne sar ochii,sa nu avem timp de alte prostioare.
Urmeaza poze!
Bine ca zboara si....insectele !
0

#191 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 23 March 2011 - 01:00 PM

Bine ca va munceste, asa-i sade frumos omului.
Apropos de bucatelele de balsa. Nu ma gandeam ca ar fi nevoie de intarit ci, ca, ai suprafata de lipit prea mica. Cred ca niste bucatele din balsa, chiar usoara si moale, dar care sa imbrace complet balamalele, ar face bine...zic si eu.
Multa, multa bafta.
0

#192 Useril este offline   flypol 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4092
  • Inregistrat: 01-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 23 March 2011 - 08:38 PM

Azi,habar n-am ce data e,"oratania mea " a prins viata.Da din coada si din "labele din spate".Am montat servourile directie si profundorului.Am sertizat corect cabluri 5x0.12 si le-am intinse binisor.Am centrat servourile si le-am fixat in fuselaj;acces usor pentru eventuale reglaje.Dat fiind atare situatie incep montajul grupului de forta 3x LiPo 2500/7,4V,regulator aprindere si alimentare Duo Evo 3022.Maine trasez cablaria si fixez servoS3003 pentru acceleratie.Gluma,negluma am ajuns la "bibileli"(invelit,decoruri,armament,carlinga; inca nu au venit rotile.
Am inceput sa scoatem "Ghioceii" la zbor(detalii pe Terenuri de zbor-Sanpetru).Va rog sa nu ma cenzurati;avionul din poza e prototip si e o parte din mine.Zboara!

Fisiere atasate


Bine ca zboara si....insectele !
0

#193 Useril este offline   gicosu 

  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1849
  • Inregistrat: 08-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Tantava

Postat 23 March 2011 - 08:59 PM

Felicitari pentru stadiul actual !!!! Lucruri facute cu multa pasiune si dragoste ,spor la treaba in continuare !


Prietenul tau

George

Aceasta postare a fost editata de gicosu: 23 March 2011 - 09:00 PM

0

#194 Useril este offline   Teo-Costin 

  • T.C.I.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1399
  • Inregistrat: 13-June 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI-Tineretului

Postat 23 March 2011 - 09:04 PM

O mica remarca Flypol (daca se poate), nu pune pe acceleratie servo-ul Futaba S3003 daca de spre el este vorba ..... pune si tu un MG caci de la vibratiile benzinarului sa nu ramai cu el "barbierit" in timp.
Take the first step in faith. You don't have to see the whole staircase, just take the first step.
0

#195 Useril este offline   ALLEN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3004
  • Inregistrat: 11-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti sector 1

Postat 23 March 2011 - 09:16 PM

buna observatie Teo. nu puneti servouri cu angrenaje de plastic la acceleratie, o sa patiti ca mine, servo barbierit si plimbat modelul in aer vreo 20 min pana s-a golut rezervorul. orice altceva dar nu plastice. felicitari pt constructie, atat d-voastra cat si celorlalti machetisti. o placere sa privesti evolutiile in timp ale fiecaruia.
_______________________________________________________________________________________
Alaturi de hidrogen, prostia e cea care se gaseste in cea mai mare cantitate in univers. La fel si idiotii.
_______________________________________________________________________________________
0

#196 Useril este offline   flypol 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4092
  • Inregistrat: 01-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 24 March 2011 - 09:22 AM

Sa traiti soimilor ! Am inteles ! Hitec de 3 kg.metal!
Bine ca zboara si....insectele !
0

#197 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 24 March 2011 - 10:24 AM

Mai multe Kg. - eu am de peste 9 Kg.

Inca o remarca ... eu unul nu am incredere in tipul ala de furci metalice de pe echii - peste tot la modelele serioase vin articulatii sferice insurubate in adaptorul ala filetat ( in general din alama ) prin care bagi cablul pull-pull la un capat iar pe echie se prind prin bila de la articulatie cu suruburi de 3 mm la modele mari sau 2 mm la modele mici .

Bafta !
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#198 Useril este offline   flypol 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4092
  • Inregistrat: 01-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 24 March 2011 - 12:23 PM

Sa ne traiasca prietenul RD !Si eu stateam pe ganduri.Nerabdator sa vad cum "da din aripi" am incropit ce era mai simplu.Articulatii sferice cu M3 am de la Kavan si pot fi usor montate in locul furcilor.La capatul cablurilor,care sunt dimensionate si sertizate ,am tije alama M3 .Multumesc de incurajari.Am semanat morcovul si simt cum creste!
Bine ca zboara si....insectele !
0

#199 Useril este offline   flypol 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4092
  • Inregistrat: 01-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 24 March 2011 - 12:29 PM

La directie am servo de 14 kg/cm 0,2 sec/60 grd. Graupner.La motor un chinez de 7-8 kg pe metal(MG996) cred ca e arhisuficient.Pe elevatie idem 2 x 14 kg/cm dar de 0,14 sec/60 grd.Pe eleroane 9 kg/cm.Bestia din mine va face sigur un picut de acrobatie asa ca aveti dreptate la servouri tari.
Bine ca zboara si....insectele !
0

#200 Useril este offline   flypol 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4092
  • Inregistrat: 01-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 29 March 2011 - 05:33 PM

Am montat caseta cu 2 x LiPo 2500/7,4V pentru dualul de alimentare 8A,Bec de 8A si LiPo 7,4/2500mAh pentru motor.Avantaje? Le stim:capacitate mare de stocare si eliberare de
energie si....incarcare rapida.3 pina la 5C.Tot ansamblul cat mai in fata.Totul asigurat cu coliere plastic pe pernite de polietilena expandata.Ventilatie buna la radiatoare dat fiind ca finalii MOSFET de 16A trebuie bine raciti(Puterea degajata prin caldura la consum maxim de lucru=(7,4 -4,8)x 8A pe linie =2,6x8= 20W x 2 linii=40VA.
Am luat decizia de a renunta la servomecanismele de pe aripa de sus. Voi folosesi tije de cuplare eleroane sus/jos( seamana si cu originalul).
Rezervorul este fixat si asigurat;furtune benzina 4mm.Cu strangere de inima powerboxul Evolution se va muta pe SU29-ModelExpert 2,2 m Rosu/alb/albastru care a sosit si va inlocui CAP232G care s-a vandut dupa reparatie.S-au pozitionat pe burta modelului panourile demontabile pentru acces la servouri si receptor.Azi fixez aprinderea electronica
si toate bridele si urechile de montaj de pe fuselaj=12 buc.(dural vopsit otel ruginit).Si...poze.
Bine ca zboara si....insectele !
0

#201 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 29 March 2011 - 06:11 PM

Zic si eu, daca nu-i cu banat....Peste tot am citit ca tot ceea ce nu tine de aprindere tine de aprindere, inclusiv servo-ul pentru gaz, trebuie sa fie la o distanta mai mare de 300mm de motor. Nu am vazut nicaieri specificat clar ca aceasta regula se alica doar la radiourile vechi in unde scurte. Ce pare ai?
Eliberati toate necuvantatoarele.
0

#202 Useril este offline   flypol 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4092
  • Inregistrat: 01-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 29 March 2011 - 06:33 PM

Draga prietene Dan_Mitea.Ma tot intorc la Tanti Wilga prima mea incercare " da capo al fine".Am inghesuit in bot tot ce-am avut electronic cu grija la obiectele ce radiaza frecvente in spectru larg( aprinderea electronica si UBec-urile cu impulsuri).Antiparazitate cu inele ferita. Inca,si bat in lemn,nu am avut probleme de interferenta.
Ca regula receptorul e montat cam la 280-320 mm de cea mai rea sursa de paraziti (UBec).Asa fac si la SE5A.Utilizand sistemul Fasst de la Futaba pe 2,4GHz armonicele sursei in impulsuri sunt extrem de indepartate generand curenti de ordinul picoamperilor la receptor.Din experienta si teste UBec HiModel de 8A antiparazitat si aprinderile CRRC Pro
(ca in cazul GF55ii) nu interfereaza.Pe intregul model am o borna de legatura a polului negativ la care vin toate minusurile inclusiv carcasele aprinderii si bec-urilor.Servoul MG 996 sau 946 lucreaza in impulsuri complet in alta norma si nu e afectat.
Sa vezi acum insa inghesuiala. Habitaclul cu electronicele trebuie izolat termic si la asta lucrez acum.Poze cu un premontaj.E ultima oara cand mai vedem tobele de esapament in varianta asta-maine sudam stuturile lateral,

Fisiere atasate


Bine ca zboara si....insectele !
0

#203 Useril este offline   gicosu 

  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1849
  • Inregistrat: 08-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Tantava

Postat 29 March 2011 - 06:55 PM

Chiar ma intrebam cei cu evacuarile pe sus ,acum am inteles . Asa ca un sfat , sper sa nu te stresez , nu am inteles daca pui servo si pe shoc .Eu cred ca ar trebui , mai ales la o macheta , sa nu trebuiasca sa tragi tot felul de parghii pe langa bot .

Al tau prieten

George .....eliberati-l ... :lol:
0

#204 Useril este offline   flypol 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4092
  • Inregistrat: 01-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 30 March 2011 - 08:25 AM

Da,stii ca bine zici! Nu-mi trecea prin cap.Pe Futirizaba 8FG-ul am o droaie de comenzi.Spatiu am si pentru starter electric insa ma apropii cu bugetul de limita maxim suportabila.Noroc ca dl.Boc a zis ca iesim zilele astea din criza( poate din criza de nervi !).
Bine ca zboara si....insectele !
0

#205 Useril este offline   flypol 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4092
  • Inregistrat: 01-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 30 March 2011 - 10:56 AM

Avem prieteni si....sa-i tina "Dumnealui!" Intrebare: de ce nu pun pe aprindere un policombinat LiFe de 2500mAH 6,6V inseriat cu o dioda de siliciu in direct de 4-6 A = 5,9V ? De fraer!!!! Bineinteles ca voi comanda urgent celebrul accu la Phoenix Models ro.( asa scapam de singura sursa suspecta de paraziti ).
Bine ca zboara si....insectele !
0

#206 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 30 March 2011 - 12:55 PM

Daca-i LiFe nu-i nevoie nici de dioda:
http://www3.towerhob...?&I=LXZZH1&P=ML
De aceea le iubesc si le pun peste tot.
Multa, multa bafta.
0

#207 Useril este offline   flypol 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4092
  • Inregistrat: 01-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 30 March 2011 - 06:29 PM

Eu va iubesc si va ascult sfaturile.La aprindere de obicei pun NiMH de 4,8V 4000mAh pe direct: e comod incarc 3 ore zbor 3.La receptor dualul de 8A cu failsafe -fara generatoare in impulsuri- ramane o solutie sigura( macar sa stau linistit si sa pot incarca repede).Eu sunt nesatul de zbor si daca nu fac 6-7 ture la o zi de zbor nu sunt sanatos .La mine zborul e tratament psihic! Urmeaza poze! Vedem canalele de evacuare caldura .
Leopardul!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Bine ca zboara si....insectele !
0

#208 Useril este offline   DAC 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 472
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Gender:Male
  • Location:corbeanca ilfov

Postat 30 March 2011 - 06:48 PM

Ne-ai promis niste foto....Mai asteptam mult ? Apropos, ti-am trimis un email cu o oferta de placaj de mesteacan. Am pregatit 5 foi de 1,5.
P.S. Se livreaza numai la cafea !! Este deja pe foc.
0

#209 Useril este offline   flypol 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4092
  • Inregistrat: 01-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 01 April 2011 - 07:57 AM

DAC/Asteptam placajul de 0,8mm si intelegerea ramane sfanta.Spre linistirea "prietenilor" m-am hotarat sa rup traditiile si sa incerc folosirea de accu "feroase".(Multumesc Renatoa).Vin si pozele............!
Bine ca zboara si....insectele !
0

#210 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 01 April 2011 - 01:06 PM

Nu ai sa regreti niciodata. NiCd sunt excelente, dar, NiMHd sunt o gluma proasta.
Daca vrei, te rog, sa arunci o privire si aici:
http://www3.towerhob...wti0093p?&C=MCD
Eliberati toate necuvantatoarele.
0

Arata acest topic


  • 23 Pagini +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro