Modelism - RHC Forum: RAF SE5a 2,5m/52cmc - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 23 Pagini +
  • « Prima
  • 21
  • 22
  • 23
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

RAF SE5a 2,5m/52cmc de la planseta la zbor

#661 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 08 September 2015 - 10:44 AM

Vezi postareaflypol, la 08 September 2015 - 10:07 AM, a spus:

Multumesc Albert Stefan si Dan Mitea,prieteni si iubitori de aeromodelism.Lucrez azi in finisaj la revopsirea intregului model:
- Vintage Aviator au trimis mostra de culoare pe standard NCS si echivalent RAL(pe aproape). Au dreptate cand afirma ca in orice poza culoarea nu e reala( vezi programul ,imprimanta...etc).
- M-au sfatuit sa vopsesc cocardele - au facut bascalie cand au vazut ca am folosit autocolante(au si dreptate,arata groaznic).
- Rotile Herbie Wheels ies din discutie- slabe si cam inguste.Solutia propusa la inceputul inceputului lucrarii e cea mai buna( roti de 200 mm diametru plastic cu bandaj de cauciuc cu flanse de mascare din placaj de 0,8mm).



Faceti si alte aripi ? ( mai scale ... alea vechi parca nu au nervurile cum trebuie .. )
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#662 Useril este offline   Teo-Costin 

  • T.C.I.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1399
  • Inregistrat: 13-June 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI-Tineretului

Postat 08 September 2015 - 11:32 AM

Ce culoare are???? PC10????
Take the first step in faith. You don't have to see the whole staircase, just take the first step.
0

#663 Useril este offline   flypol 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4092
  • Inregistrat: 01-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 09 September 2015 - 08:48 AM

S4020-B506. Placut a fost pana am gasit culoarea si am preparat-o.
Aripile au fost desfacute,am montat nervuri miciu la bordul de atac si am reanvelit structura cu koverall.Zboara si arata acum binisor.
Bine ca zboara si....insectele !
0

#664 Useril este offline   flypol 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4092
  • Inregistrat: 01-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 21 January 2016 - 09:16 AM

Ce legatura are Campionatul National de F4C/F4H cu Campionatul mondial F4C/F4H........??? La capitolul finante am inteles,ca sa participi la mondial iti trebuie 500 euro inscrierea,un ajutor 100...s.a.m.d.....trebuie sa ai macar vreo 800 plus bacsisul la ospatari la balul oficial :pardon:
Cum e cu romanii....se face o echipa ,se participa individual ca membru intr-un club si legitimat FRMd ?
Bine ca zboara si....insectele !
0

#665 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 22 January 2016 - 10:23 AM

Ca si parere personala, nu cred ca e in regula sa se inscrie oricine fara a trece macar printr-o selectie unde sa dovedeasca calitatile de zbor si stand ale machetei si pilotului.

Ce s-ar intampla daca te prezinti ca si participant cu o macheta ne-zburata sau pe care nu o stapanesti foarte bine ?

Nu fac referire la nimeni insa putini sunt cei care au machete si sunt in stare sa le zboare fara a prezenta un pericol pentru ceilalti, mai ales la un Campionat Mondial.

Sunt si eu curios cine va reprezenta România :rolleyes:
0

#666 Useril este offline   flypol 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4092
  • Inregistrat: 01-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 05 February 2016 - 09:44 PM

Sunt vesti bune; multe echipaje tari cu modele deosebite la ambele clase.Intai se va tine Campionatul National....sper din tot sufletul sa ne strangem macar 7-8 curajosi,sa zburam si sa formam o echipa.Eu ma stradui sa merg la ambele clasa cu model de baza si rezerva in caz de accidente.F4C. Raf SE5a 12,8kg/ scara 1/3,5 cu motor de 70cmc si IAR813 scara 1/4 motor Laser 180 . La F4H Cessna 172 /12kg motor mde70cmc iar ca rezerva. ZLIN Trener Master 526 de la Engel cu inmatriculari romanesti, scara 1/4 motor Bear 100cmc in linie. Investitia a fost imensa ; scopul e sa aratam ca se poate. Antrenamentele incep in 10 aprilie si prezentarea oficiala....de FlyFlowerPower...de Florii
Bine ca zboara si....insectele !
0

#667 Useril este offline   flypol 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4092
  • Inregistrat: 01-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 06 February 2016 - 08:08 AM

Exceptand interesele personale si ambitiile sportive,cred ca ar fi binevenita o intalnire la Federatie ( asa cum am facut acum ceva vreme) sa sudam ideea unei echipe competitive.
Bine ca zboara si....insectele !
0

#668 Useril este offline   pitts 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1966
  • Inregistrat: 08-May 02

Postat 01 March 2016 - 06:41 PM

Vezi postareaflypol, la 05 February 2016 - 09:44 PM, a spus:

Sunt vesti bune; multe echipaje tari cu modele deosebite la ambele clase.Intai se va tine Campionatul National....sper din tot sufletul sa ne strangem macar 7-8 curajosi,sa zburam si sa formam o echipa.Eu ma stradui sa merg la ambele clasa cu model de baza si rezerva in caz de accidente.F4C. Raf SE5a 12,8kg/ scara 1/3,5 cu motor de 70cmc si IAR813 scara 1/4 motor Laser 180 . La F4H Cessna 172 /12kg motor mde70cmc iar ca rezerva. ZLIN Trener Master 526 de la Engel cu inmatriculari romanesti, scara 1/4 motor Bear 100cmc in linie. Investitia a fost imensa ; scopul e sa aratam ca se poate. Antrenamentele incep in 10 aprilie si prezentarea oficiala....de FlyFlowerPower...de Florii
Se concureaza fara model de rezerva.Cu modelul cu care te inscrii, cu ala concurezi, fie la C, fie la H.
No brain, no headache.....
0

#669 Useril este offline   flypol 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4092
  • Inregistrat: 01-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 04 March 2016 - 12:12 PM

Am inteles,am inteles.....problema machetistului ramane aceeasi....sa am modelul apt inaintea competitiei dar sa-l fi zburat destul ca sa-l cunosti.Teama de a-l distruge,cunoscand volumul de munca si finantele implicate,e mare. In 2014 eu am ridicat in concurs model scump fara sa-l fi trimat ( maiden flight). Esec total ! Modelul trebuie zburat inainte de a pune pe el detaliile cand inca .....e usor reparabil. Acum muncesc sa fac un model de rezerva tinand cont ca vreau sa zbor RAF-ul cat mai mult la intalnirile de zbor liber 2016 unde se pot intampla "evenimente". Pica RAF-ul...e numai bun IAR 813 care,fiind mai simplu ,pe structura unui acrobat clasic, e mai usor de stapanit. Cam asta era idea .
Bine ca zboara si....insectele !
0

Arata acest topic


  • 23 Pagini +
  • « Prima
  • 21
  • 22
  • 23
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro