Modelism - RHC Forum: 2.4 pro sau contra - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »

2.4 pro sau contra

#31 Useril este offline   ZgardeaMarcel 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 36
  • Inregistrat: 30-July 05

Postat 03 September 2006 - 10:28 AM

Va salut stimati domni.

Iertare pentru faptul ca intervin in aceasta discutie dar este posibil ca ceea ce urmeaza sa fie de interes pentru noi dar si pentru dumneavoastra.

Suntem o companie care activeaza in proiectare , productie , service electronica industriala , medicala , larg consum. Acum vreo 3 ani am inceput proiectarea , productia de navomodele pentru nadit (navomodele folosite de pescari pentru nadire si transportul firelor pana la 500 m).

Am folosit pana acum un an sisteme low-cost din gama hobby pentru comanda si controlul acestor navomodele. Suntem departe de a fi multumiti de performantele acestor sisteme legate de stabilitate , raza de actiune etc. Datorita acestor nemultumiri am luat "taurul de coarne" si am produs propriul nostru sistem de comanda si control al navomodelelor pentru nadit. Acest sistem de comanda si control proiectat si produs de catre noi lucreaza in 2.4 GHz , foloseste module radio produse in state , distanta garantata de catre producator o mila (1.6km) testate de catre noi cu succes la 2.3 km ( la 1.6 km mai era 1/3 semnal ) modulele sunt bidirectionale , adica la ambele capete sunt si emitator si receptor ( lucru foarte util pentru cauza noastra , probabil si in aero este la fel de util). Aceste module sunt foarte maleabile in ceea ce trebuie introdus in ele si ceea ce scot afara fapt pentru care am pus dupa ele 2 variante de echipare; una cu un atmega128 de la ATMEL un uC foarte popular , stabil etc si varianta 2 un ARM de la Philips , un uC de viteza foarte mare (75MHz) foarte puternic , avand foarte multe functiuni. Singura dilema este capitolul carcasa . La acest capitol folosim deocamdata carcase de gamepad de la sony PS2. Toate teste pe care le-am facut cu acest sistem au iesit mai mult decat spectaculoase . Pentru nevoile noastre de comanda si control am creat un standard in interiorul navomodelului (diferit de cel folosit in modelism) dar putem sa scriem alt soft care sa poata sa controleze acest sistem in standardul modelistilor (comenzi servo etc) . Pe langa avantajele de mai sus avem posibilitatea de a conecta telecomanda pe USB sau pe Bluetooth cu Lapetop sau PDA ceea ce face acest sistem impecabil.

Daca doriti putem sa ne aplecam si asupra nevoilor dumneavoastra legate de modelism. Putem sa scriem un alt soft care sa corespunda cerintelor modelistilor din toate domeniile fie ele aero , auto , navo.

Cu aceasta ocazie o sa deschidem pe forumul nostru cateva subiecte legate de aceste probleme si va invitam sa va spuneti parerea precum si sa ne informati cu privire la standardele , nevoile , problemele legate de modelism.

Cu stima
Marcel Zgirdea
http://navomodele.cyber-ro.ro
Cu stima
Marcel Zgirdea
http://navomodele.cyber-ro.ro
0

#32 Useril este offline   domnu_doctor 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3218
  • Inregistrat: 11-April 05

Postat 03 September 2006 - 10:34 AM

Nu pui si niste preturi, daca tot ai ... inceput ? :) Sa ne facem o ideeeee !

Stima,
40,665 MHz = Ch 50, FM, PPM, Legal
35,150 MHz = Ch 75, FM, PPM, Legal
27,145 MHz = Ch 19, AM, PPM, Legal
0

#33 Useril este offline   ZgardeaMarcel 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 36
  • Inregistrat: 30-July 05

Postat 03 September 2006 - 01:49 PM

Va salut inca odata.

La capitolul preturi se pot scrie pagini intregi. La navo pentru nadit de exemplu preturile la un asemenea sistem incep de la 350 de euro si ajung la 2500 de euro unde este inclus sonar , GPS , intergata Bluetooth cu Lapetop sau PDA , soft.

Probabil ca in functie de complexitatea cerintelor dumneavoastra pretul poate sa varieze intre 350 euro si nu se stie cat in functie de complexitatea hardului si de complexitatea softului.

Am pus cateva forumuri unde este interesant de vazut cerintele care sunt in modelism. Daca exista piata noi putem face 2.4GHz accesibil pentru dumneavoastra. Dar inainte sa ne apucam sa facem ceva pentru segmentul modelism, trebuie sa stim ce sa facem, avem nevoie de informatii. De exemplu cu aceleasi sisteme comandam wireless macarale !

Cu stima
Marcel Zgirdea
http://navomodele.cyber-ro.ro
Cu stima
Marcel Zgirdea
http://navomodele.cyber-ro.ro
0

#34 Useril este offline   Dexter_Jr 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1589
  • Inregistrat: 28-February 06
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 03 September 2006 - 03:06 PM

aici o sursa buna de inspiratie.
sunt printre cele mai bune(daca nu chiar cele mai bune) statii RC de pe piata. sunt facute de Japan Radio in colaborare cu firma Graupner
Experimental Rocketry
The only way to fly...



0

#35 Useril este offline   ZgardeaMarcel 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 36
  • Inregistrat: 30-July 05

Postat 03 September 2006 - 03:34 PM

Va salut.

Incepe sa fie interesant. Se misca neasteptat de repede dialogul. Bun pana aici.
Ce este interesant nu este ceea ce exista, este interesant ceea ce este nevoie. Adica....
Avem intre noi un coleg atins de "boala" modelismului , ba chiar a aeromodelismului dar...
Are avionul gata de 2 ani si nu l-a zburat niciodata decat pe simulator. Lipsa timp. A preferat ca in timpul acesta sa devina microsoft certified . O sa-l zboare odata si odata. Am apelat la cunostintele lui pentru a construi noi (sau a cumpara ) un avion pentru fotografie aeriana si ne-am ales cu pledoarie microsoft dar fara informatii despre ce ne intereseaza. Acum serios.

Aveti standarde. Ganditi-va ca la capitolul cunostinte despre modelism tindem spre zero. Trebuie sa cunoastem (invatam) ABC-ul din domeniu , cererea de functii , clase de modele , etc. de la un capat la altul totul ceea ce se cunoaste , ce se stie , legat de modelism. Exemplu: am vorbit cu pescarii despre ce au nevoie la capitolul navomodele pentru nadit , am inteles ce au nevoie si am realizat. Pe langa ce au ei nevoie am realizat si ceea ce nu i-si imagineaza ca poate exista , am realizat harta adancimilor lacurilor, vedere din satelit etc. La fel incercam si aici; ce trebuie facut ?trebuie respectat obligatoriul standardul din modelism la capitolul semnale? Sau nu? adica o electronica facuta de noi trebuie sa se interfateze obligatoriu cu un servo existent pe piata ?cu un controler de motor? etc. Pentru noi din moment ce avem o electronica functionala si programabila este realizabil orice soft. Este nevoie de interfata cu lapetop si PDA ? e bine sa fie"upgradabil" sistemul ? Sunt foarte multe intrebari la care trebuie raspuns inainte sa scri softul. Colegii mei urasc chestiile care apar pe parcurs. Orice face un sistem de telecomanda la ora actuala si multe pe deasupra putem realiza pentru ca avem o platforma hard performanta nu in conditiile unui deal ci in medii industriale poluate radio peste masura.
Pentru aceste lamuriri de care avem nevoie am creat cateva forumuri la noi pe site, se poate scrie si aici dar e mai la indemana pentru toti colegii sa se uite la noi pe site si sa traga concluzii. Acolo putem modifica , muta, corecta, trage concluzii mult mai usor decat aici. Nu ma deranjeaza postarea aici dar probabil ca ceea ce se va discuta in continuare este deja supercunoscut de toti utilizatorii acestui forum si poate parea jignitor ca sa apara explicatii pentru incepatori pe un forum al profesionistilor.

daca doriti:

http://navomodele.cyber-ro.ro/forum/

Cu stima
Marcel Zgirdea
http://navomodele.cyber-ro.ro
Cu stima
Marcel Zgirdea
http://navomodele.cyber-ro.ro
0

#36 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 September 2006 - 03:37 PM

Intotdeauna ma bucura astfel de initiative dar as atrage totusi atentia ca a cere (mult) mai mult pe ceva ce poate nu va arata si nu va functiona ca produsele de dincolo, este un lucru care nu prea mai prinde in ziua de azi.
Dexter-jr cu siguranta ca s-a referit la asa ceva http://shop.lindinger.at/product_info.php?...oducts_id=61527 in linkul lui. Dupa cum vedeti aici, acest sistem este deja la un pret care rivalizeaza cu sistemele clasice (tineti cont ca in 250 euro sint cuprinse emitator si receptor cu cite 6 canale, 4 servouri de calitate medie, acumulator, incarcator). Softul statiei permite cam tot ce-ti doresti de la un sistem cu 6 canale pentru comanda unui avion sau elicopter. In rest, caracteristicile enumerate de dumneavoastra mai sus.

Provocarea pe care v-o facem e sa scoateti ceva similar ca functii, fiabilitate si aspect la un pret mai mic. Se poate?


0

#37 Useril este offline   ZgardeaMarcel 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 36
  • Inregistrat: 30-July 05

Postat 03 September 2006 - 04:00 PM

Da.

1 - Design - banal - un joystick conectat la un Lapetop sau un PDA pe Bluetooth (pentru cei pretentiosi cu 2 maini 2 bucati. Modul radio conectat pe unul dintre comuri sau pe USB si modul radio un model. Cam asta-i arhitectura in mare. Cate canale standard pot sa existe ? Oricate poate controla un ARM de la Philips. Comenzi simultane ? Habar nu am dar viteza cu care se transmit datele pe intrarea in modulul radio este de 115 kbit/s.
probabil ca cel putin 20-30 de asa numite canale transmise simultan.

Apropo , preturile nu sunt batute in cuie dar conteaza foarte mult cantitatea pe care o cumparam pentru a optine un pret bun.

Ps. cu bruma de germana pe care au uitat-o nemtii si o stiu eu nu prea am inteles nimic la link-ul de mai sus. In engleza?

Cu stima
Marcel Zgirdea
Cu stima
Marcel Zgirdea
http://navomodele.cyber-ro.ro
0

#38 Useril este offline   Dexter_Jr 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1589
  • Inregistrat: 28-February 06
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 03 September 2006 - 04:18 PM

aici link in engleza
eu am pus acel link ca sa sa se uite si sa vada cum arata si ce stie sa faca o statie de modelism de calitate
cat despre treaba cu joystick, laptop, pda mie personal(si cred ca la vreo 99% dintre modelisti) nu le convine.
noi vrem o statie care arata exact ca cele in linkul dat de mine in postul anterior si care sa stie sa faca cel putin aceleasi chestii la un pret mai mic(ca altfel mai bine cumparam de la producatori de renume...no offence)
Experimental Rocketry
The only way to fly...



0

#39 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 September 2006 - 05:07 PM

Acum am inteles si ai dreptate Dexter cu pagina despre statii in general. Iar cu ce ai zis despre

Citeaza

treaba cu joystick, laptop, pda mie personal(si cred ca la vreo 99% dintre modelisti) nu le convine
sint si cu asta de acord, de fapt cred ca fac parte din cei 99% :) .
Si nu ca as fi conservator dar e mai comod sa ti "cutia" in miini si sa misti din manse decit sa stai la o masa pe care troneaza joystickul alaturi de laptop (pda) si modul de rf.

Cit priveste afirmatia

Citeaza

Apropo , preturile nu sunt batute in cuie dar conteaza foarte mult cantitatea pe care o cumparam pentru a optine un pret bun.
nu zic ca nu e adevarata dar aici apare un cerc vicios: daca preturile sint mari, si cantitatea cumparata e mica si... :D

Deci, vreau sa atrag atentia ca nu sint Gica Contra ci doar un tip patit cu astfel de proiecte. M-am uitat pe site si in afara de preturile alea (care nu prea pareau "cele mai scazute de pe piata") pentru niste articole care sint inca in faza de proiect, realizabil undeva prin 2007, n-am mai gasit nimic palpabil. Asta-mi aminteste de alte cazuri similare de dinainte si dupa revolutie, petrecute la noi, dar si de un caz recent al unui fabricant de articole de modelism din state, Polk sinustiumaicum, care a tot promis tehnologii revolutionare la niste statii pentru care s-a si apucat sa faca liste de asteptare la cumparare, dar pe care atit le-a "lalait" ca pina la urma au aparut aceste tehnologii la diversi fabricanti din toata lumea, al caror avantaj era ca aveau capacitati de productie bine puse la punct. Deci aviz!

Aceasta postare a fost editata de navigator: 03 September 2006 - 05:11 PM



0

#40 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 03 September 2006 - 05:39 PM

Faza parca e misto, doar am mari retineri fata de homemade, oricit de bine ar fi facut.
Totul suna ca si topicurile astea cu "vreau sa imi fac helicopter"

Ce nu tine cont de nevoi de modelisti nu va avea success. Si, roata asta a fost inventat deja, si nu vad rost sa mai fi inventat din nou.

Plus..ca exista ceva legislatii referitor la statii in legislatia europeana. Legislatia aia face ca practic NU ai voie sa folosesti banda propus pentru aeromodele, pentru ca nu ai voie sa emiti semnale destul de tari ca sa ajungi mai departe de cit 200metri. Cea ce este putin.

Aici este problema de baza. Daca poti sa rezolvi problema asta fara sa depasesti illegal banda sau intensitate de semnal, ai facut ceva.

Cind citesc joystick si altea alea mie sa invirte stomac. Ca cine vrea sa foloseasca asa ceva sa piloteze un aeromodel exact, nu stie ce insemnea calitate de mechanica unui emitator deja instalat pe piata. Poeta la o bracuta nu prea conteaza comenziile, pentru ca oricum nu sa duce foarte exact, dar la avioane....

Mai puneti totusi niste poze de produsele voastre. Am cautat pe site si am gasit numai foarte mult text fara nici o informatie in imagini.

Fara sa fiu mare negativist nici nu cred ca o firma cu practic 2-3 angajati ar fi in stare sa instaleze un asemenea produs pe piata.

Illuminarea va rog ?
Walter Born
rhc@born.ro
0

#41 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 03 September 2006 - 05:41 PM

Am uitat. Argument nu trebuie sa fi neaparat pretul mic. Este vorba de technologia superioara la care sigur gasesti clienti....doar nu am inteles cum vreti sa depasiti probleme legate de raza de actiune fara depasire de limite legale. Asta pe linga probleme mechanice si compatibilitatea.
Walter Born
rhc@born.ro
0

#42 Useril este offline   ZgardeaMarcel 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 36
  • Inregistrat: 30-July 05

Postat 03 September 2006 - 07:25 PM

Iertare domnilor pentru intarziere. Va salut cu respect.

Am fost plecat in camp sa rezolvam o problema legata de statiile Futaba Attack 2ER cu care echipam navomodelele low-cost. Stiu, nu ma criticati, sunt gunoaie. E... noi fara sa umblam la nimic radio nici amplificare la emisie nici la pream lificare la receptie am scost super stabilitate la 600 m in camp deschis . Teste facute acum o ora.
Nici care dintre produsele noastre nu sunt produse "home-made", am depasit demult stadiul acesta. Preferam sa fim cat mai putini angajati deocamdata din motive usor de inteles legate de impozite. In total suntem 16 oameni care lucram inpreuna la diferite proiecte. Acesti oameni sunt din domenii variate , amintesc facultatea de electronica si calculatoare sectia inteligenta artificiala , sectia de programare microcontrolere , service electronica industriala , medicala , proiectare electronica industriala , strungar-frezor universal , tehnolog rasini, etc.
In alta ordine de idei banda de 2.4GHz este banda libera in Europa , UK, Canada, SUA. Asta cel putin. Deci si la noi. In a doua ordine de idei PUTEREA este limitata la 100mW (asta din bun simt si respect pentru sculele altora care sunt in aceeasi banda) La 100 mW garantez personal 1.6 Km. (punct la acest subiect) este rezolvat ex: placile wireless de retea au 30-60 mw si merg 400-500m. ok?
Acum , din link-ul de mai sus pe care l-ati trimis nu prea m-am dumirit eu despre ce e vorba fiind chiar si pentru dumneavoastra o tehnologie relativ noua . Dar...

Cand am zis sistem de comanda si control va spuneam ce avem noi si anume sistem de comanda si control Atentie ! BIDIRECTIONAL (telecomanda trimite DATE la navomodel si navomodelul trimite si el DATE la telecomanda). Asta avem deja dar este particularizat pentru navomodelele construite de catre noi(varianta profesionala) NU folosim canale, canale asa cum folositi dumneavoastra (2-3-4-6... n canale), pentru ca nu este nevoie. Prelucram altfel informatia si controlul a ceea ce avem noi nevoie la navomodel. Dar in teste am simulat canale asa cum intelegeti dvs. si au functionat. Teoretic putem genera oricate canale de care aveti nevoie.
Calcule viteza de tranmisie peste radio 115.000 bit/sec.
115.000 / 8 (cuvint de 8 biti) nr. de pasi in cadrul canalului sunt egali cu 2 la 8 = 256 de pasi / canal
115.000 / 8 = 14385 de canale pe care le putem teoretic genera . Sa nu exageram dar probabil ca 20-30 de canale sunt simplu de generat.
Si atentie asta BIDIRECTIONAL !
Deocamdata folosim carcasa de gamepad de la sony PS2 pentru ca nr de bucati vandute nu justifica fabricarea unei matrite care e al naibii de scumpa.

Pentru cine doreste, zgardeamarcel@yahoo.com pe Y.M. si primiti poze.
Apropo de forme , iertare pentru parere si sper sa nu deranjez pe nimeni dar mi-a venit sa rad de Futaba aia cu 2300 de euri de la un importator din tara dar e o lada enorma . Pentru mine muuuuult mai ergonomic este un gamepad de sony PS2 cu un PDA agatat de el ;)
Sa nu mai vorbesc de statiile tip pistol care pentru mine personal reprezinta frontiera indemanarii.
Si apropo de preturi ; exagerat este dupa parerea mea un PDA , 2 module radio si un uC la 2000 de euro. Apropo de futaba asta care am vazut-o. Daca stiti amatori de asa ceva ne apucam sa producem la banii astia ! In + punem pe avion si GPS si orice altceva. :o
Legat de site-ul nostru ; in loc sa lucrez la el eu scriu in forumuri , asta e. Lucreaza altii la el. Si tot legat de asta acest site este un intreg sistem , sunt multe pagini care inca nu se vad , am pus ceea ce era mai usor pana acum :lol:

Apropo de argumentul pretului mic, nu sta in picioare la noi, v-am prezentat solutii din industrie unde de exemplu un astfel de sistem poate sa darame o macara de 2-300.000 de euro nu un avion de 10.000 sa zicem. Argumentul nostru este calitatea si nu o sa ne apucam sa inventam roata sau alte sisteme inventate de altii . Aplicam si in domeniul dumneavoatra solutii INDUSTRIALE. Toate aceste solutii este obligatoriu sa tina cont de nevoile modelistilor dar daca par ca nu tin cont nu inseamna ca asa si este , este posibil ca o solutie care pare asa , pare numai pentru ca nu este intrebuintata nu pentru ca asa este.
Apropo de exactitatea pilotarii unui aeromodel , cred ca sunt foarte multe lucruri ajutatoare precum BIDIRECTIONALITATEA , vibratiile pe telecomanda , sunetele pe telecomanda , voce pe telecomanda GPS pe aeromodel , pilot automat pe aeromodel, care contribuie muuuuult mai mult la performantele pilotarii decat o mansa mecanica pe care nu ne apucam sa o reinventam.
In final sa nu uitam ca suntem o firma care numai intuieste nevoile dumneavoastra nici macar nu le stie , lucru pentru care este prematur sa se discute despre preturi sau alte chestii legate de o politica de preturi. La capitolul navomodele pentru nadit avem cel mai bun raport pret performante de pe piata internationala si sunt dispus sa polemizez cu oricine pe acest subiect.

In continuare poate o sa ajungem (noi) la o iluminare despre nevoile dumneavoastra. O propunere nu inseamna o comanda si nici o neconcordanta intre pareri nu inseamna refuzul dialogului , cel putin din partea noastra.

PS iertati eventualele greseli din cele de mai sus , va multumesc.

Cu stima
Marcel Zgirdea
Cu stima
Marcel Zgirdea
http://navomodele.cyber-ro.ro
0

#43 Useril este offline   domnu_doctor 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3218
  • Inregistrat: 11-April 05

Postat 03 September 2006 - 08:00 PM

ZgardeaMarcel, la 3 Sep 2006, 19:25, a spus:

... este rezolvat ex: placile wireless de retea au 30-60 mw si merg 400-500m. ok? ...

... omnidirectional :o si in regim ... mobil ? ;)

Capacitatea de transport la 2,4 e ... mare si suporta multe.
Ideea de start nu e rea si cred ca intentia e laudabila. Ramane de vazut cum se poate ea modela pe nevoile modelistilor, care sunt interesati, de un sistem RC, dashtept, cat se poate: canale multe, functii complexe (expo, mixari, duale, etc. ...), accesibile de la stickurile clasice ale Tx-urilor impamantenite si de multa vreme in campu' zborului/navigatului/alergatului-auto/... samd , si toate astea la un pret ... cat se poate de accesibil. :( Nu toata lumea are model de 10.000 euroi ! Mai sunt inca modelisti, care zboara un depron sau polistiren, care nu face ca valoare in sine decat cateva zeci de lei si vrea sa simta zboru' in sine, fara sa se gandeasca la cat de performant e suportu' care asigura transmisia/receptia/decodificarea semnalelor aferente sau a protectiei la zgomot a canalului radio, chiar daca uneori se mai intampla bruiaje intre cleier si deshte ... :lol:
...

Bafta si spor la treaba !
40,665 MHz = Ch 50, FM, PPM, Legal
35,150 MHz = Ch 75, FM, PPM, Legal
27,145 MHz = Ch 19, AM, PPM, Legal
0

#44 Useril este offline   Dexter_Jr 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1589
  • Inregistrat: 28-February 06
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 03 September 2006 - 08:14 PM

ehe dar "lada aia de la futaba" e cea mai tare statia la ora actuala de pe piata.
are windows XP mobile edition pe ea(nu ca ar fi un lucru foarte bun date fiind unele experiente cu windows-ul), comanda este in timp real, are comanda vocala, 'jdemii de mixaje, si de setari.
pentru aero/navo/heli este nevoie de statii in genul asta(vedeti seria MC de la graupner...statii foarte performanta arata mai urat dar impreuna cu un tray si un ham sunt foarte comfortabile).
nu vad cum ai control proportional cu o statie PS2.
tot acel stick cu potentiometru ramane sfant pentru modelisti
Experimental Rocketry
The only way to fly...



0

#45 Useril este offline   ZgardeaMarcel 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 36
  • Inregistrat: 30-July 05

Postat 03 September 2006 - 08:18 PM

Da, corect cele afirmate de dvs. dar a nu se confunda, nu folosim sistemele wireless folosite de placile de retea folosim alt sistem bidirectional folosit in industrie care este muuuult mai sigur decat sistemele "clasice" deja folosite la comunicarile de tip wireless intre calculatoare. Sistemele folosite de catre noi sunt foarte mobile si foarte omnidirectionale , in principiu folosim solutii OEM la capitolul radio, solutii puse la punct de altii , in contextul ne-reinventarii rotii.
Intradevar , din pacate zona financiara nu este tot timpul in concordanta cu placerile noastre , citand pe cineva " societatea este stratificata mai ales din punct de vedere financiar " dar de datoria noastra este sa inclinam urechea spre toate puterile financiare si sa le tratam cu egala atentie dar daca nu putem sa furnizam pietei un sistem de exemplu bidirectional cu pilot automat, bluetooth , PDA, etc la 300 de euro nu este vina noastra.

Dar exista si vesti bune . Din cate cred eu , existand suportul hard restul functiilor cerute de catre modelisti sunt pura matematica ce necesita o implementare adecvata in hardul deja existent. Vestea buna estea de fapt ca dupa parerea mea un sistem simplu cu 6 canale sa spunem poate fi scos pe piata in jurul sumei de 200-250 de euro. Dar vine si vestea proasta..... La o serie de vreo 1000 de bucati. ( cel putin ) si tot dupa parerea mea cel mai scump sistem de care aveti nevoie poate ajunge pe la 1500-2000 de euri care sa stie tot , sa faca tot si in + fata de ce face cel mai performant sistem construit pana acum cu conditia ca modelisti sa contribuie cu informatii despre ce este nevoie la un asemenea sistem.

Cu stima
Marcel Zgirdea
Cu stima
Marcel Zgirdea
http://navomodele.cyber-ro.ro
0

#46 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 September 2006 - 08:33 PM

Pentru iluminare discutam aici. :D
Pretul ala de 2300 euro e exagerat (sintem in Romania). Cine-si ia statie de aia (multi dintre noi ne-am dori o asemenea "lada") nu o ia de acolo ci de unde costa mai putin.
Despre emitatorul tip pistol si eu credeam ca e o aberatie. Acum nu m-as mai descurca fara el la o masina rc (nu degeaba la concursuri toti folosesc asa ceva).
Telecomanda aia Graupner in 2,4MHz era doar un exemplu dintre alte citeva. Unele au si module atasate la receptor pentru a transmite informatii despre temperatura motorului, viteza modelului, si mai erau 1 sau 2 marimi ce se transmiteau inspre emitator care le afisa pe un ecran propriu. Deci ideea nu e noua si nici made in Romania. Made in Romania e doar 2-2 cu bulgarii in minutul optzecisi...
In rest, numai de bine. Dar eu tot mai cred ca cine ar avea 1500 euro sa-i dea pe un navomodel de nadit chiar si cu tehnologie "alien", ala-si cumpara mai bine o barca ca lumea si da pe mare la pestele spada, nu da pe malul baltii la crap. Dar poate ca n-am eu imaginatie.

Acum am citit si cele 3 postari de mai sus si spre marele meu necaz, iar trebuie sa contrazic la afirmatia

Citeaza

Vestea buna estea de fapt ca dupa parerea mea un sistem simplu cu 6 canale sa spunem poate fi scos pe piata in jurul sumei de 200-250 de euro
: asa ceva DEJA SE GASESTE LA UN PRET DE 130-160 euro si nu-s deloc chiar simple.

Aceasta postare a fost editata de navigator: 03 September 2006 - 08:35 PM



0

#47 Useril este offline   ZgardeaMarcel 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 36
  • Inregistrat: 30-July 05

Postat 03 September 2006 - 08:33 PM

Stimati domni.

In primul rand windows mobile este pe orice PDA care este cu microsoft in el (mai este si cu windows CE).
Haideti sa facem un calcul;
Un PDA k lumea e 400 de euri , un set de module radio cu tot cu restul sunt 500 de euri. Total 900 de euri.
Restul e contravaloarea stintei. Asta e tot. Acelasi lucru poate fi produs de catre noi nu cu adaos in contul stintei de 1100 de euri ci cu 500 de euri , asta nu ca stiinta de la noi este mai ieftina sau mai putina dar se ia in considerare experienta dumneavoastra care ajuta enorm un asemenea proiect.
Si apropo lada aia de 2000 de euri este cumva bidirectionala ? pilot automat anti dat cu avionul de pamant ? Masoara altitudinea real time ? Ceva coordonate GPS ? Stie sa conduca avionul catre baza daca se pierde legatura ? Nu cred ca faptul ca are nu stiu ce sistem de operare este concludent. Ex: e gresit ca are windows poate fi folosit cu real succes linux sau un alt sistem care e gratuit ! - 50-100 de euri la pret. In fond in aceasta statie este construita pe baza experientei dumneavoastra pentru culmea platiti , fara aceasta experienta o chestie din asta e zero.

Cu stima
Marcel Zgirdea
Cu stima
Marcel Zgirdea
http://navomodele.cyber-ro.ro
0

#48 Useril este offline   ZgardeaMarcel 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 36
  • Inregistrat: 30-July 05

Postat 03 September 2006 - 08:41 PM

Citeaza

Acum am citit si cele 3 postari de mai sus si spre marele meu necaz, iar trebuie sa contrazic la afirmatia
QUOTE
Vestea buna estea de fapt ca dupa parerea mea un sistem simplu cu 6 canale sa spunem poate fi scos pe piata in jurul sumei de 200-250 de euro
: asa ceva DEJA SE GASESTE LA UN PRET DE 130-160 euro.


In 2.4GHz ? Bidirectionala ? Cumpar si eu ! Si chiar vreo 100 de bucati !

Apropo de 1500 de euri pentru o barcuta se plateste in bucuresti 4000 si de euri pentru o barcuta cu sonar (azi am aflat) tre sa ridicam preturile. :D)

Cu stima
Marcel Zgirdea
Cu stima
Marcel Zgirdea
http://navomodele.cyber-ro.ro
0

#49 Useril este offline   Dexter_Jr 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1589
  • Inregistrat: 28-February 06
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 03 September 2006 - 08:56 PM

pe cei care au nevoie de statii performante ii doare fix in paishpe de faptul ca are GPS si ca masoara altitudinea(exceptand aici pe cei cu planoarele...dar aici deja exsita altivario).
cand faci acrobatie si zbor 3D nu ai nevoie de pilot automat sau alte balarii. exista sisteme radio(modificate de firme specializate) care transmit in 2 frecvente 35 si 40MHz(vorbesc din vazut nu din auzite) si sisteme de receptie foarte performante.
cat despre faptul cu pierderea receptiei la fel. ca sa pierzi poti pierde receptia tre sa poti duce modelu suficient de departe problema e ca la 200m un model mediu deja se vede foarte mic.
si sincer nu stiu cine o sa dea 1500 de euro pe o chestie "improvizata" care mai are nevoie si de un PDA si de alte dracarii ca sa functioneze.
cu 1500 euro cumperi un Graupner MC-24 Black/Gold edition si ai tot ce vrea sufletelul tau.(fara PDA, fara module de trasnmisie) plus ca e si cu stick-uri
iar treaba cu statia la care se referea Navigator. cu acea statie.
nu statia nu e in 2,4GHz e in 35, 40, 72, sau 75 MHz(depinde de care parte a oceanului te afli) si stie sa faca extrem de multe la pretul, plus ca e foarte fiabila si produsa de o firma de renume. pot da aici exemplu una dintre cele mai reusite statii RC
Graupner MX-12, are 6 canale, stia mixari si de avioane si de heli, display mare, arata bine, foarte fiabila, rezistenta.
este produsa de Japan Radio(unadintre cele mai tari firme) in colaborare cu Graupner(la fel una dintre cele mai tari in domeniu si cu foarte multa experienta).
deci ca sa dati lovitura tre sa refaceti niste calcule ca sa zicem asa
PS treaba cu pilotul automat iar e balarie....til aduce inapoi dar la aterizare ce face? ca nu aterizeaza un model pana-i lumea

Aceasta postare a fost editata de Dexter_Jr: 03 September 2006 - 08:57 PM

Experimental Rocketry
The only way to fly...



0

#50 Useril este offline   pavcostel 

  • Membru Fumator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1596
  • Inregistrat: 01-October 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 September 2006 - 10:25 PM

Salutare.
Ma bag si eu in seama...
Esential pentru modelisti este usurinta ( adica modul standard deja, manse, stick, switch-uri) de folosire. Poate putini stiu cate ceva mai in amanunt despre transmisie, recurenta, bidirectionalitate, etc. Deasemenea abilitatea producatorilor de a modela functiile specifice modelismului prin soft e un avantaj serios.
Parerea mea este cam pe aici: daca se poate implemeta un sistem de transmisie in 2,4GHz, mono sau bi-directional, care sa ofere posibilitatile macar standard embedded processing ale unui amarat de HC11 Motorola, e deja un pas in fata. Faptul ca sistemul actual oferea bidirectionalitate, procesare cu PDA sau alte lucruri, e un avantaj dar nu este deloc hotarator pentru un modelist. Acesta are nevoie de comenzile standard, de un aparat stand-alone, dedicat, chiar daca este urat. Nu trebuie sa ofere mai mult decat este nevoie. De exemplu bluetooth, nu vad la ce l-ar folosi un aeromodelist. In schimb ar folosi cu placere un set de date comunicate de la model: viteza, inaltime, stare baterie, stare receptie, X% pachete corupte/pierdute, Y% nivel receptie semnal/zgomot. Si Implementarea tuturor algoritmilor de modelare ale pulsurilor asignate canalelor va cere cea mai multa munca. Nu se poate comanda prin PDA sau alt sistem de operare ceva ce necesita REFLEXE pentru a iesi din situatii critice sau FINETE si coordonare pentru a executa figuri acrobatice. Ca sistem dezvoltat deja pentru transmisie studiati un pic sistemul Futaba 1024PCM. Si cel mai important, un sistem de telecomanda in noua tehnologie trebuie sa fie SIGUR. Adica sa nu te lase ca e cald, vant praf. Ca ...etc,etc. Si alt lucru esential: trebuie ca cinci piloti sa stea in linie alaturi si sa poata pilota toti nestingheriti de bruiaj sau interferente modelul aflat atat la 10 metri cat si la 500metri de el. Altfel nu va vad decat limitati la sisteme gen UAV, unde automatizarea/croaziera/planificarea unui zbor este importanta, in detrimentul actiunilor unui pilot de la sol, cu statia de gat...

Cam atat.

Costel
35 MHz, canal 60,62,78.
0

#51 Useril este offline   ZgardeaMarcel 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 36
  • Inregistrat: 30-July 05

Postat 03 September 2006 - 10:41 PM

Superbe comentarii si mai ales pertinente.

Ok, sa depasim acest stadiu , al polemicilor generale care s-au ivartit in fond in jurul banilor si mai putin in jurul tehnicii.
Sa plecam de la ce avem la dispozitie noi, adica o jucarie in 2.4GHz (telecomanda) bidirectionala foarte sigura, raza de actiune garantata 1.6 km , echipata cu 22 de butoane , 2 joystick-uri proportionale pe 2 axe fiecare + buton push pe fiecare , fara afisaj (pentru afisare poate fi folosit un PDA), port Bluetooth sau/si USB pentru update/upgrade. De asta dispunem in mana.
In aeromodel avem sistem de receptie(bidirectional si el ) cu n canale. Cate ?
Ce sa stie sa faca unu ce sa stie sa faca altul ?
Pentru moment este ca si un computer pe care incepem sa-l instalam. Cu ce ?

Idei?

Cu stima
Marcel Zgirdea
Cu stima
Marcel Zgirdea
http://navomodele.cyber-ro.ro
0

#52 Useril este offline   Dexter_Jr 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1589
  • Inregistrat: 28-February 06
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 03 September 2006 - 10:54 PM

renuntati la ideea de PDA langa statie.
noi vrem display integrat in statie. vrem sa avem o singura unitate care sa le faca pe toate
acum receptorul ala trebuie sa stie sa comande(precis) servourile care se gasesc pe piata(aici sa zica electronistii ca nu ma bag)
receptorul sa aiba cat mai multe canale.
statia sa aiba un soft care sa permita mixarile(canalele de pe stickuri intre ele si/sau butoane) toate canalele sa poate fi folosite ca si canale proportionale(daca un canal pe care e switch il mixezi cu un un canal de pe stick sa se comporte ca si cel de pe stick)
sa stie toate mixarile de pe statiile disponibile la ora actuala, sa stie mixarile pentru heli.
un punct de plecare ar fi sa vedeti ce poate o statie "adevarata" adica ori o futaba 9MZ sau 14MZ sau o statie Graupner MC-20, MC-24
si apoi sa adaptati si sa imbunatatiti
aaa... si sa aiba trimuri pe canalele principale, sub trim pe majoritatea canalelor, sa aiba o memorie in care sa poata "sta" minim 20 de modele si setarile/mixajele acestora,

Aceasta postare a fost editata de Dexter_Jr: 03 September 2006 - 10:55 PM

Experimental Rocketry
The only way to fly...



0

#53 Useril este offline   pavcostel 

  • Membru Fumator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1596
  • Inregistrat: 01-October 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 September 2006 - 11:18 PM

Pai sa trecem la "tonul care face muzica". Multe din ce a spus Dexter mai inainte sunt valabile.
1. De regula sunt necesare maxim 6 canale proportionale. Adica doua stick-uri cu doua axe fiecare, plus doua slidere liniare. Butoane sau canale on/off, dupa nevoie, trebuie prevazut un minim cu posibilitati de expandare ulterioara.
2. Un LCD 2x16 minim pe "obiect". Exista la statiile normale o ierarhizare a functiilor, structura arborescenta de regula. Ca e mai mult sau mai putin in ordinea fireasca a setarilor, depinde de producator. E cel mai practic, pentru ca de multe ori se mai fac reglaje "on the fly", adica modelul zboara, navigheaza sau alearga (pe roti, evident).
3. Posibilitatea de trimare cu sau fara memorare in programul de baza asociat fiecarui model in parte. Trimul asta este asociat pentru fiecare comanda proportionala in parte si este direct accesibil langa mansa/canalul respectiv.
4. Receptorul, aici nu prea sunt multe de spus. Orice intre 4 si 8 canale. Evident, cel in patru de dimensiuni micro, iar cel de 8 in dimensiuni rezonabile. Cat mai mic fara a afecta performantele. Unele receptoare au sinteza de frecventa, altele nu. Astea vor avea un ident, poate. Insa cele care sunt apreciate mai arata prin diverse coduri pe un led ce se intampla. Glitch-uri, tensiune joasa, interferente, watch-dog. Banuiesc ca acesta ar trebui sa furnizeze in timp real situatia bateriei, consumul instantaneu maxim inregistrat, si alte date daca se pun optionale pe model, gen accelerometru, altivario, gps. senzor de carburant in rezervor, nivel tensiune in pack-ul de alimentare la electrice. Navo va avea sigur alte cerinte, dar acolo sunt in general mai putine canale.
5. aici vine frumusetea "interna" a statiilor din comert: posibilitatea de mixare/reglare fina/perticularizare/asignare a canalelor si a switch-urilor de functii. Aici este cel mai mult de lucru, insa nu imposibil, din moment ce actualele simulatoare de zbor pe PC accepta astfel de mixaje.
6. receptoarul trebuie sa se interfateze direct cu servomecanismele/regulatoarele electronice din comert. Deci cerinte standard la iesire. (semnal si putere electrica)
7. Altele, gen dual-power, recurenta pe doua canale de comunicatie pentru fail-safe, transmisii video/foto de la bord. Astea sunt pentru modele adevarate, care costa mai mult de cei 100 euroi ce-i cheltui eu de obicei pe cate unul...

Cam atat de la mine. Restul, dati-va si voi cu parerea!

Costel

P.S.- bluetooth, USB sau alte interfete nu sunt necesare decat in vederea unui upgrade. Multi producatori nu monteaza decat un header pe care se cupleaza in service interfata cu care se face upgrade. Altii furnizeaza un cablu USB/serial - statie, in genul celor de la gsm. Astea sunt optionale, pentru ca incarca costurile inutil.

Aceasta postare a fost editata de pavcostel: 03 September 2006 - 11:23 PM

35 MHz, canal 60,62,78.
0

#54 Useril este offline   ZgardeaMarcel 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 36
  • Inregistrat: 30-July 05

Postat 03 September 2006 - 11:23 PM

Nu m-am exprimat eu bine la capitolul pozitie PDA nu langa statie ci pe un scurt brat legat (atasat) de statie. Parerea mea este ca oferind mobilitate PDA-ului exista avantajul aranjarii ergonomice a afisajului. Dar sa lasam problema afisajului.

Repet , poate pentru dumneavoastra pare simplu sa descifrati parametri unei telecomenzi in functie de specificatii dar pentru noi (pentru mine personal) nu este simplu.
Este nevoie de cineva care sa interpreteze termenii specifi modelismului, adica de interfatat acesti termeni cu limbajul comun tuturor. Exista un site pentru a invata termenii specifici , functiile specifice ? In marea noastra parte noi suntem electronisti de formatie si hobby in timpul liber tot electronica deci ceea ce respiram este electronica. Degeaba o sa ma uit pe specificatiile tehnice de la futaba 9MZ sau 14MZ sau o statie Graupner MC-20, MC-24 pentru ca ma uit ca pisica in calendar.

O cale pentru neinitiati exista?

Cu stima
Marcel Zgirdea
Cu stima
Marcel Zgirdea
http://navomodele.cyber-ro.ro
0

#55 Useril este offline   pavcostel 

  • Membru Fumator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1596
  • Inregistrat: 01-October 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 September 2006 - 11:35 PM

Problema pleaca de la standardul aparut pentru aceste statii. Deci exista un frame de 20ms, in care se incadraza toate semnalele canalelor. Durata fiecarui puls asociat unui canal este de 1,5ms cand mansa este la mijloc. Extremele se modifica cu +/- 5ms. Adica 1ms la minim mansa, 2ms la maxim mansa. Canalele ON/OFF sunt doar 1ms/2ms.

Mixarea reprezinta posibilitatea de a asocia soft unei manse doua sau mai multe canale. Adica la o miscare de mansa se executa o miscare complexa, stabila, diferentiabila si setabila a doua sau mai multe elemente. Practic se modifica doua pulsuri simultan.
Dual-rate reprezinta posibilitatile de a seta doua valori de minim si maxim curse executie, in functie de pozitia unui switch. Adica switch OFF, canalul are excursia normala 1mS/2ms. Switch ON, pulsul merge doar intre 1,2ms/1,7ms. Asignarea switch-ului se poate face liber sau pre-impus.
Expo reprezinta, dupa cum o arata si denumirea, modul de actiune al canalului. Adica cu expo la 0 (zero), proportionalitatea este liniara. Modificand cu + coeficientul expo, curba de raspuns la miscarile mansei se accentueaza. Cu -, se diminueaza curba de raspuns, dar, atentie!, cursa totala ramane aceeasi. Adica, sa luam un exemplu banal, daca setez -50% expo, la o miscare a mansei cu 1mm, executia se va misca doar 0,5mm, la capete excursia miscarii ramanand aceeasi. Cu expo 0, la 1mm mansa, 1mm cursa la executie. Asta e important pentru finetea/extensia pilotajului.

Cam pe scurt, asta este. Pentru google, cuvinte cheie: RC and PPM, RC and PCM.

Costel

Aceasta postare a fost editata de pavcostel: 03 September 2006 - 11:36 PM

35 MHz, canal 60,62,78.
0

#56 Useril este offline   ZgardeaMarcel 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 36
  • Inregistrat: 30-July 05

Postat 03 September 2006 - 11:36 PM

Puteti face un grafic cat mai complex de funcrii care trebuie sa fie atat pe telecomanda cat si pe receptor cu apsolut toate functiile cunoscute + meniurile de genul arborescente cele mai ok cat si explicarea tuturor functiilor care se pot implementa ?
Apropo cel mai mic receptor pe care-l putem construi este de 25mmlatime/35mm lungime/ 10mm inaltime (acestea sunt dimensiunile modulelor radio)

PS cele descrise de pavcostel mai sus sunt realizabile si le-am inteles.

Cu stima
Marcel Zgirdea
Cu stima
Marcel Zgirdea
http://navomodele.cyber-ro.ro
0

#57 Useril este offline   ZgardeaMarcel 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 36
  • Inregistrat: 30-July 05

Postat 03 September 2006 - 11:53 PM

Citeaza

Problema pleaca de la standardul aparut pentru aceste statii. Deci exista un frame de 20ms, in care se incadraza toate semnalele canalelor. Durata fiecarui puls asociat unui canal este de 1,5ms cand mansa este la mijloc. Extremele se modifica cu +/- 5ms. Adica 1ms la minim mansa, 2ms la maxim mansa. Canalele ON/OFF sunt doar 1ms/2ms.


E cea mai mica problema. Am invatat forma semnalelor acestea ca pe tatal nostru. De ce ? pentru ca folosim variante low cost de la Futaba si variatia PWM-ului livrat de receptorul din navo e de minim 4-5% in momente de stabilitate maxima , ceea ce pentru prelucrare ulterioara adica 2 canale + 10 comenzi din cele 2 canale initiale , era prea mult. Ne-am trezit dupa prelucrare cu o variatie a PWM-ului pe motoare de +- 10 % ceea ce este enorm. Dar aplicand cateva filtraje soft si conditionari soft am ajuns la stabilitatea PWM-ului de pe motoare de 1/1600 . :lol: Deci ne intelegem foarte bine cu semnalul standard livrat de catre o telecomanda. Pe langa asta am incercat sa generam acest semnal si am reusit . Precizia lui este in functie de cati biti folosim ex: 8 bit 256 pasi precizie mai mare de 1/256 . Adica pe osciloscop nu am vazut nici o (fluturare a fronturilor) la 256 de pasi. Se poate genera acest semnal pe oricati biti , cu cat numarul de biti utilizati este mai mare cu ata numarul de pasi de la un capat la altul este mai mare. Nu este concludent daca numarul de pasi generati soft depaseste finetea mecanica a mansei(mainii).

Am inteles si continuarea din ultimul subiect al lui pavcostel.

Cu stima
Marcel Zgirdea
Cu stima
Marcel Zgirdea
http://navomodele.cyber-ro.ro
0

#58 Useril este offline   ZgardeaMarcel 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 36
  • Inregistrat: 30-July 05

Postat 04 September 2006 - 12:04 AM

Apropo care este dupa parerea dumneavoastra cel mai bun aeromodel de acrobatie ?
Mai ales care se gaseste pe la noi , daca se poate si echipat cu motor, servo-uri si fara receptor - emitator.
Suficient de mare pentru a putea fi folosit si la fotografie aeriana.

Cu stima
Marcel Zgirdea
Cu stima
Marcel Zgirdea
http://navomodele.cyber-ro.ro
0

#59 Useril este offline   pavcostel 

  • Membru Fumator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1596
  • Inregistrat: 01-October 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 September 2006 - 12:07 AM

Mai bine gasiti pe cineva cu un avionas mai ieftinut sa faceti probe. Reactioneaza la fel, dar costa mult mai putin!

Costel
35 MHz, canal 60,62,78.
0

#60 Useril este offline   ZgardeaMarcel 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 36
  • Inregistrat: 30-July 05

Postat 04 September 2006 - 12:16 AM

Nu neaparat pentru probe. Lucram la un proiect pentru pescari - LakeMap , harti ale lacurilor cu adancimi etc si folosim GooglEart si slte chestii din acestea pentru fotografie din satelit. Imaginile chiar si cele de maxima rezolutie sunt insuficiente fapt pentru care dorim sa facem noi pentru fiecare lac un set de poze. Si daca tot fotogarfiem de sus cu un aeromodel i-l echipam cu sistemul nostru de comanda si control dar pentru teste ar fi de preferat sa fie de acrobatie si pentru fotografiere sa fie cat mai stabil. Oricum din pacate pentru noi in procesul de fotografiere trebuie sa se comporte ca si un robotel (de asta suntem chititi pe GPS , altitudine controlata si alte chestii automate). si mai preferam ca daca e sa dam cu nasul de pamant sa nu stricam jucaria cuiva ex: a colegului nostru , jucarie care inca nu a apucat sa zboare saraca. :lol:

Cu stima
Marcel Zgirdea
Cu stima
Marcel Zgirdea
http://navomodele.cyber-ro.ro
0

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro