Modelism - RHC Forum: 2.4 pro sau contra - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

2.4 pro sau contra

#61 Useril este offline   pavcostel 

  • Membru Fumator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1596
  • Inregistrat: 01-October 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 September 2006 - 12:21 AM

Pai de acrobatie nu va avantajeaza absolut deloc! Va trebuie unul cu aripa parasol, mai mult un trainer. Era la vanzari un remorcher de planoare. E super stabil si pretabil la ce vreti voi, ca are si volumul fizic necesar in interior. Incercati sa luati legatura cu el, e posibil sa aveti chiar factura.
Plus ca se va preta la croaziera, cu gps sau pilot automat.

Bafta!
Costel

P.S. - de stabilit algoritmii comenzilor la aero va fi cel mai dificil, nu electronica/programarea!

P.P.S. - vad ca sunteti din TM!!! Pai aveti nucleu de zburatori buni acolo, ca sa nu-i laud prea tare... Exista prezentari ale membrilor acestui forum care sunt din Tm. Va pot ajuta mai mult decat credeti...

Aceasta postare a fost editata de pavcostel: 04 September 2006 - 12:23 AM

35 MHz, canal 60,62,78.
0

#62 Useril este offline   ZgardeaMarcel 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 36
  • Inregistrat: 30-July 05

Postat 04 September 2006 - 12:34 AM

Oooo..... da cu adevarat o idee extraordinara cu aeromodelistii din Tm , chiar nu mi-a picat fisa. :D


Nici electronica nici programarea nu pun probleme reale, problemele reale pe care le vad in acest moment sunt cele legate de sincronizare intre date culese real-time si soft si timing-uri necesare sincronizarii. Dar unul dintre colegi se ocupa de retele neuronale si achizitii 3D, e domeniul lui asa ca se simplifica putin treaba aruncand mata in gradina lui :lol:

Ideea cu separarea functiilor in 2 aeromodele este buna macar unu are sanse reale sa zboare http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/smile.gif

Cu stima
Marcel Zgirdea
Cu stima
Marcel Zgirdea
http://navomodele.cyber-ro.ro
0

#63 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 04 September 2006 - 07:19 AM

Devine interesant topic. Atuns va dau ce imi trebuie mie:

actiune de raza 3km minim in aer liber;
30 servouri la model care trimit inapoi si pozitia lor la statii pentru verificare de diferinta pentru a vedea daca au defecte mechanice sau electronice;
emitere parallela de date pe 2 canale(daca are canale, nu am inteles) pentru dublu sicuranta;
pozitie GPS retur cu functie de vario si apoi transmitere de date ca log-book in calculator;
mixaje libere la toate canale;
manse de pilotaj cu switchuri separate.;
switchuri si lineare accesibil aproape de mase;
display color mare ;
sa aiba cel pution pozibilitati de mixare, programare de Futaba sau MC24 sau MPX4040
voice anounce pentru datele GPS/Vario, si cu difuzor si cu casti;
mechanica ergonomica si rezistent nu pentru pititci, ci pentru omeni mari ca la statii de exemplu MPX/JR;
USB port si soft pentru legatura PC de toate datele zborului;
progamare pe un sistem orientat GRAPHIC pe calculator cu toate mixaje etc. si cu text explicit in 4 limbi;
bineinteles USB sa fi functionabil si pentru simulatoare;
si in final, nu cel mai important, dar util: pilot automat cu preprogamare de routing prin GPS;
canal separat pentru camera video cu display atasabil pe statie in fata, sau LCD separat unde acum sa afla antena prin port;
inregistrare datelor zborului inclusif video si eroare aparute pe hd;
hd sa zicem 100GB ca sa poti face replay cateva ore bune;
ah, si autonomie de statia minim 8 ore, la receptie va dau accu maxim 500gr cu autonomie de 6 ore sa zicem;
sistem dublu alimentare incorporat pentru autonomie 12 ore (cu atentie pana 30 servouri!);
receptia trebuie sa fie optional compatibil cu servouri de pe piata;
revin, daca imi mai trece ceva prin cap

pentru sistem statia si recetie cu ecran si optiuni mentionat fara servouri dar cu soft pentru calculator sunt dispus sa platesc pana 5000 EUR;
daca o puteti pune intre o carcasa cum ar fi statia MC24 sau cea Futaba noue totul este perfect.
atentie la mechanica maselor si rezolutie comenziilor. Am ajuns la 2048 pasi...

Mai ramane intrebare cum statia existenta de banda respectiv are puterea la maxim permis si nu bate 300 metri si a dvs. bata 1,6km ? Nu sunt electronist, dar am dubii ca sa poate asa ceva diferente de "efficienta". Asa in rest sa asumam ca puteti face treaba asta dupa spusele de mai sus de dvs.
Mai bagati o poza aici de realizari, de firma etc. ca sa stim mai bine.

Sunt ocnvins daca ar reusiti toate asta chiar la un pret mai mare de sistem, numar de bucati vindut in lume are fi peste 5000 la start si doar din anuntarea.

Acum sunt curios sa o vad proiectat design si daca ziceti ca "da putem". Apoi are trebuie sa va luati statiile existente cu prorgamarea la atelier si sa analizati ce programe au ei, ca sa aveti idea ce este de nevoie actual la modelisti. Asa e mai simplu ,de cit prin forum, unde, ma rog, majoritate de piloti care scriu, fara sa le jignesc, nu sint la nivelul professionistilor care participa la nivel international.

Cred ca ati sezisat pana acum ca ar fi piata si pentru lurcrui mai scumpe. Apoi daca asta functioneaza putei adapta o varianta mai "general" si mai accesibil la pret.
Walter Born
rhc@born.ro
0

#64 Useril este offline   domnu_doctor 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3218
  • Inregistrat: 11-April 05

Postat 04 September 2006 - 07:59 AM

ZgardeaMarcel, la 3 Sep 2006, 23:53, a spus:

... Precizia lui este in functie de cati biti folosim ex: 8 bit 256 pasi precizie mai mare de 1/256 . Adica pe osciloscop nu am vazut nici o (fluturare a fronturilor) la 256 de pasi. Se poate genera acest semnal pe oricati biti , cu cat numarul de biti utilizati este mai mare cu ata numarul de pasi de la un capat la altul este mai mare. Nu este concludent daca numarul de pasi generati soft depaseste finetea mecanica a mansei(mainii). ...

Pentru servo-urile digitale uzuale, existente pe piata, codurile de cda contin 512 si mai nou 1024 si chiar 2048 pasi, pentru finetea si precizia comenzii. Cresterea numarului de biti din pachetu' de date aferent canalelor, fiind o tendinta generala, date fiind si posibiltatile tehnologiilor disponibile. Bijectivitatea functiei de cda e ff importanta, mai ales cand la capatu' firului radio se afla un aeromodel naravas, care are si cateva kile si mai si fuge cu peste 100 Km/h. Ca sa nu zic de alea care fug cu si mai mult ...

Stima,

Aceasta postare a fost editata de domnu_doctor: 04 September 2006 - 09:10 AM

40,665 MHz = Ch 50, FM, PPM, Legal
35,150 MHz = Ch 75, FM, PPM, Legal
27,145 MHz = Ch 19, AM, PPM, Legal
0

#65 Useril este offline   pavcostel 

  • Membru Fumator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1596
  • Inregistrat: 01-October 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 September 2006 - 11:39 AM

@Wabo.
Problema distantei de receptie se diferentiaza prin tipul de emisie si banda de frecvente folosita. Ceea ce nu ai punctat tu, dar este foarte important, este caracteristica de DIRECTIVITATE. Daca trebuie sa tii tot timpul antena FIX pe model, iar daca nu, crash!, nu ai facut nimic chiar daca ai toate functiile pe care le-ai enumerat... La fel in diferite conditii meteo, e clar, cand se poate zbura, trebuie control. Pe pilot automat/croaziera nu stii ce zone traverseaza in 10 minute modelul...

Deci, eu am specificat cerintele pentru un amator nepretentios, iar tu pe cele profi. Ar trebui puse undeva bine, sa nu descoperim mereu apa calda, cand mai intreaba cineva.

Costel
35 MHz, canal 60,62,78.
0

#66 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 04 September 2006 - 12:00 PM

Da, eu vreau intii sa vad daca stie sa faca proif, apoi sa poate taie din pretentie pentru celealte.
Asta cu directivitate nu am mentionat ca eu ca modelist nu astept sa umblu cu antena dupa model ;-)
Walter Born
rhc@born.ro
0

#67 Useril este offline   pavcostel 

  • Membru Fumator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1596
  • Inregistrat: 01-October 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 September 2006 - 12:22 PM

@Wabo
Pai stii tu, cateodata ce nu e explicit interzis, e permis... Mai bine se specifica si se primeste raspuns!

Costel
35 MHz, canal 60,62,78.
0

#68 Useril este offline   charlie 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 765
  • Inregistrat: 31-May 04

Postat 04 September 2006 - 01:53 PM

Omeni buni...acum ca am citit toata discutia asta va pun si eu o intrebare: "Despre ce este vorba !?"

Aceasta postare a fost editata de charlie: 04 September 2006 - 01:54 PM

0

#69 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 04 September 2006 - 01:59 PM

pavcostel, la 4 Sep 2006, 12:22, a spus:

@Costel

Dar eu sunt german si la mine este invers.
Si treaba cu antena pentru mine sa intelege de la sine.

Vedem daca mai apare ceva...
Walter Born
rhc@born.ro
0

#70 Useril este offline   pavcostel 

  • Membru Fumator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1596
  • Inregistrat: 01-October 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 September 2006 - 03:07 PM

@Wabo
Din pacate privesti lucrurile just. Doar in tara asta trebuie sa sufli si-n iaurt...

@Charlie
Din ce am inteles eu este vorba de a implementa functiile de control RC cu dispozitive industriale. Cum, si ce, asta ne strofocam sa lamurim aici.
Rudimentar spus, dar cam asta este esenta. Omul a oferit, s-au dat specificatii, sa vedem.

Costel
35 MHz, canal 60,62,78.
0

#71 Useril este offline   albastru 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 213
  • Inregistrat: 07-June 05

Postat 04 September 2006 - 03:13 PM

Citeaza

Omeni buni...acum ca am citit toata discutia asta va pun si eu o intrebare: "Despre ce este vorba !?"

Chiar asa...despre ce se vorbeste pe aici?!
Eu unul nu prea am inteles mare lucru, se discuta confuz despre unele lucruri care in realitate nu sunt chiar asa cum sunt expuse pe aici.

Albastru
0

#72 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 04 September 2006 - 09:08 PM

sunt total de acord cu domnul albastru.
mi-ar place sa aflu domnule marcel ce soft doriti sa implementati in pilotul automat de care tot vorbiti a.i. acest soft sa execute o aterizare automata in caz de pierdere a comenzii de la pilot.
presupun ca stiti(daca nu va spun eu ) ,dar o eroare de 10 cm in altitudine la aterizare pe iarba +o declansare sau o rafala aiurita la un model de 5kg (si nu numai) poate duce (cel putin) la distrugerea unei aripi a modelului....daca modelul pleaca undeva de la 1000 de euro in sus nu este tocmai placut....

lasand la o parte electronica ,aveti nevoie de un senzor de orizont,un RADIOaltimetru,un tub pitot,un altivario,si inca cateva jucarii pe care programul de aterizare automata sa le citeasca de 10 ori pe secunda si sa ajusteze comenzile a.i. modelul sa vina intreg la sol.sa nu mai vorbesc de vantul brusc in rafale ,turbulentele sau inversiunile bruste ce apar la nivelul solului cand este foarte cald , foarte frig sau apar aleator dupa caz.
se observa ca nu discutam inca de gps din motive binecunoscute....degeaba vorbim despre gps daca statia bate 1,6 km ,modelul zboara cu 200km/h (care mai stii sa scoti timpu din formula? :rolleyes: ) ,da la 1,6 km in aer nu mai vezi modelul deloc ,iar programul de aterizare automata scartaie?? oare cine isi ia modelul in cap o fi un copil de 6 ani sau un batran de 76?
cine raspunde penal sau pecuniar pilotul sau cel care a implementat solutia "industrial"?

acest post nu este o critica ,doar incerc sa inteleg cum doriti sa patrundeti pe piata si ce oferiti......

Aceasta postare a fost editata de SILVIU66: 04 September 2006 - 10:07 PM

flying is my life...
0

#73 Useril este offline   kele 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 210
  • Inregistrat: 13-March 06
  • Gender:Male
  • Location:Carta, HR

Postat 04 September 2006 - 10:01 PM

Pilotul automat ar putea ajuta la intoarcerea modelului in bataia satatiei in caz ca acesta ar iesi din ea (un fel de failsafe inteligent). Sau ar pute rezolva efectuarea unor misiuni de gen recunoastere, sau fotografiere aeriana de la o anumita inaltime la o anumita distanta, dupa coordonate GPS preprogramate ( in afara bataii statiei). Dar aterizarea cu pilot automat mi-se pare o idee fortata.
Da aripi viselor tale!
0

#74 Useril este offline   ZgardeaMarcel 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 36
  • Inregistrat: 30-July 05

Postat 04 September 2006 - 11:40 PM

Va salut stimati domni.

Un zambet amar i-mi rasare in coltul gurii. Dar sa trecem peste asta. Am mai intalnit si pe alte forumuri acest tip de discutie. Nu duce niciunde. In acest forum inainte sa apar eu se discuta despre 2.4GHz . Intrarea mea a deranjat se pare aceasta discutie. Daca inainte sa intervin se discuta tehnic , acum se discuta desre si cu mine. Nu duce niciunde. Nu m-am nascut invatat asemenea celor care discuta in acest forum. Am intrat in discutie pentru a invata, in nici un caz electronica, am intrat in discutie pentru ca stapanim cateva domenii care erau in discutie pe acest forum. Nu am venit aici pentru a fi o tinta a acestei discutii , daca prezenta mea deranjeaza , i-mi cer inca odata scuze si ma retrag. Ce se intampla acum , aici, nici macar nu merita luat in considerare ca si puncte la capitolul postari. :angry:

I-mi place aeromodelismul , apreciez pasiunea dumneavoastra dar sunt complet afon in acest domeniu. Sunt dispus in schimb sa invat , atat eu , cat si colegii mei. In schimb si eu si colegii mei avem vaste cunostinte in cele mai variate domenii ale electronicii. Sunteti cumva dispusi sa invatati electronica? Este posibil sa cunoasteti functiile unui pilot automat dar oare le stiti pe toate? Oare stiti cum poate fi implementat hard si soft un pilot automat?
Un GPS ? aveti idee cum poate fi implementat ?
Mai are rost sa dau si alte exemple ? Nu are rost . Cei care sunteti asa incisivi, aveti curajul sa incercati implementarea unui astfel de sistem ? Noi avem.
Nu uitati va rog ca aici dumneavoastra sunteti profesorii, in alta parte suntem noi, unii chiar la propriu.
Sunteti cumva dispusi sa investiti timp si bani la punerea in practica a ideilor altora ? Noi suntem dispusi. De aceea am intrat in aceasta discutie. Nu am gresit cu nimic sper eu si repet daca prezenta mea ( a noastra nu este dorita aici, e simplu spuneti si eu ma retrag).

Revin pentru a puncta cateva teme de casa pe care le-am avut
Cu stima
Marcel Zgirdea
http://navomodele.cyber-ro.ro
0

#75 Useril este offline   ZgardeaMarcel 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 36
  • Inregistrat: 30-July 05

Postat 05 September 2006 - 12:24 AM

Stimate domnule Silviu

Pentru noi modelismul este o afacere in primul rand. Am invatat sa facem navomodele , comerciale ce-i drept si mai ales utilitare. Avem nevoie de un avion pentru noi. Folosim GoogleEarth Si GoogleMap pe siteul nostru pentru vedere de sus a lacurilor. Unele dintre navomodelele produse de catre noi sunt utilate cu sonar si GPS pentru scanarea fundului lacului si pozitionarea pe un sistem de pozitionare globala a datelor culese de sonar.
http://navomodele.cy...harta_dist.html
Se lucreaza la acest sistem . Acest sistem este dedicat pescarilor si pe langa informatii legate de lacuri mai contine si informatii despre inprejurimi (magazine cu articole de pescuit , hoteluri , restaurante etc)
Acest proiect este unic in lume nimeni nu a avut macar ideea de a ridica harta fundului unui lac. Dar, google nu are poze la nivelul pretentiilor pescarilor deci trebuie gasita o solutiepentru avea la dispozitie poze de rezolutie mult mai buna. De aici nevoia de a fotografia noi de sus lacurile. Pentru asta avem nevoie de un aeromodel si stupid cu pilot automat. Acum sa i-mi fie iertat dar la o aterizare pe iarba ce mai conteaza ca dau eu cu el de pamant sau pilotul automat ? De stricat tot de strica. Dar de pilot automat avem nevoie nu pentru aterizare ci pentru a zbura autonom intr-un perimetrude sa zicem 10 km/10km. Fara a da noi din butoane. Stabilim punctul de plecare ca fiind HOME si el va zbura in perimetrul determinat de noi iar in momentul in care se termina combustibilul sau a terminat de fotografiat se intoarce la o anumita altitudine deasupra punctului numit home. De aici si pana la aterizare testam sau noi cu mana pe butoane sau pilotul automat , cine e mai rapid ala da aeromodelul cu nasul de pamant si atata da si pilotul automat si noi cu el de pamant pana invatam sa-l aducem la sol fara sa-l mai demolam la impact . Si noi si pilotul automat.

Apropo omul care se ocupa de LakeMap este microsoft certified si se baga in seama pe aici http://itboard.ro/CS/blogs/catalins_blog/a...07/20/4086.aspx sau pe aici http://itboard.ro/CS/blogs/catalins_blog/a...08/02/4281.aspx

Si apropo e pasionat de aeromodelism si foarte bun in tot ceea ce se numeste microsoft.
Pe langa LakeMap pentru pescari mai avem cateva proiecte legate de aeromodelism si GPS in agricultura , la dotarae tractoarelor , combinelor, semanatorilor cu sisteme de pozitionare globala din satelit precum si fotografiere aeriana. Un alt proiect la care lucram este legat de supraveghere aeriana cu dirijabile .
Am enuimerat cele de mai sus pentru a va da seama daca se poate sa stim ce vorbim prin zona GPS .
Apropo de puterile statiei. Daca statia noastra in 2.4 GHz la 100 mW bate 1.6 km ce ma impiedica sa pun in coada ei pe camp un booster de 10W ? Stiti cam cat bate in 2.4GHz? cu cea mai proasta antena vreo 10 Km. deci sa lasam si puterile.In 2.4GHz marele legiuitor este bunul simt de a nu bruia pe altii emitand cu sute de wati in rest nu exista limite (cel putin la noi) 2,4GHz nu este bine luata in seama de legiuitor cred din cauza inertiei cu care se misca lucrurile in tara noastra.
E... la capitolul picat in capul cuiva un obiect cu mai multe sau mai putine pretentii de zbor din gama "solutii industriale" raspunde ala care se joaca cu el dar probabil ca si la solutii profesionale ca si cele pe care le folositi dumneavoastra tot asa se intampla sau la profesional nu raspunde nimeni ?
A.... faptul ca pe sistemul de comanda scrie Futaba scuteste pe cineva de raspundere ? Nu cred.

Multumiri domnule Kele pentru

Citeaza

Pilotul automat ar putea ajuta la intoarcerea modelului in bataia satatiei in caz ca acesta ar iesi din ea (un fel de failsafe inteligent). Sau ar pute rezolva efectuarea unor misiuni de gen recunoastere, sau fotografiere aeriana de la o anumita inaltime la o anumita distanta, dupa coordonate GPS preprogramate ( in afara bataii statiei). Dar aterizarea cu pilot automat mi-se pare o idee fortata.

Asa si este.

Acum i-mi aprin o tigara si revin. Mai am o chestie curioasa de comentat la capitolul "stupid putem"
Cu stima
Marcel Zgirdea
http://navomodele.cyber-ro.ro
0

#76 Useril este offline   ZgardeaMarcel 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 36
  • Inregistrat: 30-July 05

Postat 05 September 2006 - 01:43 AM

Stimate domnule wabo1.

Haideti sa vedem ce se poate si ce nu se poate din ceea ce doriti dumneavoastra.

[QUOTE] actiune de raza 3km minim in aer liber; [/QUOTE] - este simplu am spus mai sus cum - Se Poate.

[QUOTE] 30 servouri la model care trimit inapoi si pozitia lor la statii pentru verificare de diferinta pentru a vedea daca au defecte mechanice sau electronice; [/QUOTE] - am spus mai sus ca se pot scoate teoretic peste 10.000 de canale cu rezolutie de 256 de pasi, nesatisfacator. OK dar pe 16 bit daca e satisfacator numarul de pasi = cu 2 la puterea 16 , se pot scoate cele 30 de canale pe care le doriti daca i-mi dati servo-uri care scot feedback fara probleme verificam tot ceea ce doriti dumneavoastra. E simplu - Se Poate

[QUOTE] emitere parallela de date pe 2 canale(daca are canale, nu am inteles) pentru dublu sicuranta; [/QUOTE]
Nu este nevoie de 2 canale paralele nu este sigura acest tip de transmisie. Acolo unde se doreste siguranta cel mai simplu este ca la fiecare pachet de date transmis se trimite si o suma de control pentru verificarea intregimii datelor transmise la receptie este comparata suma de control efectiva a pachetului cu suma de control transmisa daca este = pachetul e declarat valid daca nu se cere retransmiterea lui pana cand sumele sunt egala sau sistemul intra intr-o rutina de avarie. Simplu - Se Poate

[QUOTE] pozitie GPS retur cu functie de vario si apoi transmitere de date ca log-book in calculator; [/QUOTE]
Fraza aceasta i-mi pune probleme de traducere dar dar contine "functie , calculator, GPS" daca contine asta e clar , e simplu - Se Poate

[QUOTE] mixaje libere la toate canale; [/QUOTE]
Daca am inteles eu exact ce inseamna mixaje dintr-o discutie anterioara pentru care-i multumesc celui care a explicat si asta e simplu - Se Poate

[/QUOTE] manse de pilotaj cu switchuri separate.; [QUOTE]
Hmmm..... Daca exista un game pad care are asa ceva luam carcasa si mansele cu switchuri cu tot - Se Poate (daca nu gasim inventam si tot se poate.

[/QUOTE] switchuri si lineare accesibil aproape de mase; [QUOTE]
Sorry nu inteleg ce-i pe aici dar nu pare complicat - Se Poate

[/QUOTE] display color mare ; [QUOTE]
Putem pune si din acela de stadion de fotbal (nu glumesc) bani sa fie, - Se Poate

[/QUOTE] sa aiba cel pution pozibilitati de mixare, programare de Futaba sau MC24 sau MPX4040 [QUOTE]
La asta las pentru mai tarziu explicatii generale dar , - Se Poate

[/QUOTE] voice anounce pentru datele GPS/Vario, si cu difuzor si cu casti; [QUOTE]
Exista memorii audio , sunt deja low cost , am lucrat in tinerete cu ele se lucreaza foarte usor, sa nu mai vorbesc de restul , daca aveti bani puteti cumpara si vocea Shachirei sa va povesteasca , Se Poate


[/QUOTE] mechanica ergonomica si rezistent nu pentru pititci, ci pentru omeni mari ca la statii de exemplu MPX/JR; [QUOTE]
Tot la chestii generale - Se Poate

[/QUOTE] USB port si soft pentru legatura PC de toate datele zborului; [QUOTE]
USB este putin ergonomic pentru ca inseamna fir dar daca doriti se poate pune USB , in schimb va recomand Bluetooth sau wireless lan , sunt fara fire e simplu - Se Poate

[/QUOTE] progamare pe un sistem orientat GRAPHIC pe calculator cu toate mixaje etc. si cu text explicit in 4 limbi; [QUOTE]
De 10 ani colegii mei lucreaza numai grafic (de cand s-a inventat windows-ul) iar la capitolul 4 limbi fosta mea profesoara de engleza e la pensie , cunoaste vreo 6-7 limbi . Se rezolva. - Se Poate

[/QUOTE]bineinteles USB sa fi functionabil si pentru simulatoare;[QUOTE]
De la sine inteles - Se Poate

[/QUOTE] si in final, nu cel mai important, dar util: pilot automat cu preprogamare de routing prin GPS; [QUOTE]
Contine initialele GPS aici avem doctorat - Se Poate

[/QUOTE] canal separat pentru camera video cu display atasabil pe statie in fata, sau LCD separat unde acum sa afla antena prin port; [QUOTE]
Asa ceva construiesc chinezii si in 16/9 putin amplificat si gata - Se Poate

[/QUOTE]inregistrare datelor zborului inclusif video si eroare aparute pe hd;
hd sa zicem 100GB ca sa poti face replay cateva ore bune;[QUOTE]
Pentru date se poate si pe compact flash de 4G pentru video se poate si mpeg4 sau DVD - Se Poate

[/QUOTE] ah, si autonomie de statia minim 8 ore, la receptie va dau accu maxim 500gr cu autonomie de 6 ore sa zicem;
sistem dublu alimentare incorporat pentru autonomie 12 ore (cu atentie pana 30 servouri!); [QUOTE]
Hmm... Daca mai negociem un pik , mai lasati dumneavoastra , mai punem noi se poate si asta - Se Poate

[/QUOTE] receptia trebuie sa fie optional compatibil cu servouri de pe piata; [QUOTE]
De la sine inteles asta - Se Poate

[/QUOTE] revin, daca imi mai trece ceva prin cap [QUOTE]
Nu este nevoie va mai dau eu cateva idei;
- Posibilitatea ca dupa datele inregistrate in timpul zborului sa se poata repeta automat acel zbor , posibilitatea de inteligenta artificiala (retele neuronale) care invata singure din exemple in timpul zborului , aterizarii , decolarii , zbor aleator ( avionul este controlat aleator de catre sistem , folosind aleator figurile de acrobatie cunoscute) avand singur grija sa nu se apropie periculos de pamant sau sa nu iasa din raza vizuala (pentru a nu pierde spectacolul) , realimentare in aer ( pentru a da o nuanta mai putin seriasa acestui roman , putem sa-l facem sa faca si clatite).


[/QUOTE] pentru sistem statia si recetie cu ecran si optiuni mentionat fara servouri dar cu soft pentru calculator sunt dispus sa platesc pana 5000 EUR; [QUOTE]
Aici e mult mai mult de discutat dar in nici un caz la 5000 de euri. Optiunile sunt atat de variate incat numai ecranul costa vreo 2-400.000 de euri.

[/QUOTE] Mai ramane intrebare cum statia existenta de banda respectiv are puterea la maxim permis si nu bate 300 metri si a dvs. bata 1,6km ? Nu sunt electronist, dar am dubii ca sa poate asa ceva diferente de "efficienta". Asa in rest sa asumam ca puteti face treaba asta dupa spusele de mai sus de dvs. [QUOTE]
Pentru a elimina orice urma de indoiala si a evita orice discutii viitoare pe aceasta tema;
[/QUOTE] Product summary:

* ISM 900 MHz or 2.4 GHz operating frequencies
* 100 mW (900 MHz) or 50 mW (2.4 GHz) power output options (up to 20 mile range)
* RPSMA, MMCX or attached Whip antennas
* 1200, 9600 or 19,200 Throughput Data Rates
* Commercial (0 – 70° C), Industrial (-40 – 85° C) or Tested Industrial temperature ratings
* FCC/IC/ETSI/CE approved (Click here for comprehensive list of agency certifications)
* Advanced networking & low-power modes supported
[QUOTE]

In concluzie DA PUTEM cu antena in orice pozitie.
Dar dumneavoastra puteti sustine financiar un asemenea proiect ? Puteti gasi un investitor care sa comande 5000 de bucati ?

Aceasta postare a fost editata de ZgardeaMarcel: 05 September 2006 - 01:47 AM

Cu stima
Marcel Zgirdea
http://navomodele.cyber-ro.ro
0

#77 Useril este offline   ZgardeaMarcel 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 36
  • Inregistrat: 30-July 05

Postat 05 September 2006 - 01:52 AM

Si tot la capitolul 2.4 GHz, asta folosim noi acum

Citeaza

Product summary:

   * ISM 2.4 GHz operating frequency
   * 60 mW (18 dBm), 100 mW EIRP power output (up to 1 mile range)
   * U.FL RF Connector, Chip or Integrated Whip antenna options
   * Industrial (-40 – 85° C) temperature rating
   * Approved for use in the United States, Canada, Australia and Europe
     (Click here for a complete list of agency certifications secured by MaxStream)
   * Advanced networking & low-power modes supported

Testat de catre noi la 2.3 Km - Ok
Cu stima
Marcel Zgirdea
http://navomodele.cyber-ro.ro
0

#78 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 05 September 2006 - 05:45 AM

@zgardeamarcel

cititi va rog doua postari interesante pt dvs aici la jurnal de zbor.
este vorba de cele doua mesaje postate de mine cu un an in urma la ora 19.21 si 19.22.
nu am nimic cu dvs doar stiu ca s-a incercat si s-a si reusit jucaria cu pilot automat,dar nu pentru aterizare...in postul de mai sus ma refeream strict la aterizare.daca v-am deranjat cu ceva imi cer scuze.

Aceasta postare a fost editata de SILVIU66: 05 September 2006 - 05:52 AM

flying is my life...
0

#79 Useril este offline   domnu_doctor 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3218
  • Inregistrat: 11-April 05

Postat 05 September 2006 - 07:13 AM

Domnule @Zgardea,

Da-mi voie sa-ti povestesc ceva din tinerete si daca o sa prinzi ideea o sa intelegi atitudinea ... zburatorilor !

Eram proaspat absolvent de electronica (acu' am si un doctorat in domeniu ! B) ) si credeam ca implementarea tehnolgiilor digitale este singura cale de a rezolva orice problema. Sunt sigure, precise, simplu de lucrat cu ele, relativ ieftine, rezistente la zgomot, si ... ma opresc aici cu enumerarea calitatilor.
La Ghimbav, unde se faceau helicoptere, am intentionat sa modific tot panou' unui model de heli, cu display-uri digitale si convertoarele aferente, care sa afiseze: viteza, altitudine, turatie motor, unghiuri, pozitii, ... etc., etc., etc.
Stii care a fost raspunsu' ? :)
N-avem nevoie. PUNCT. !!!
De ce ? Pentru ca pilotu' cand zboara, n-are nevoie sa citeasca cu rezolutie de 2 zecimale, viteza sau altitudinea, sau unghiu' nustiucarei piese din platou' ciclic si pentru a carei citire are nevoie de cca. 1,5-2 sec, timp in care se pot intampla muuulte. Pur si simplu el are nevoie de o informatie care sa-i spuna ca marimea respectiva se afla in intervalu' corect. Atat. De aceea pe panourile aparatelor respective sunt niste dungi colorate si un ac, care indica marimea respectiva si care-ti spune: e pe verde sau pe galben sau pe ... roshu :)
Acu' sa revin la oile noastre, :angry: , implementarea unor sisteme complexe, cu bucle bidirectionale de date, nu face decat sa creasca complexitatea si evident si a costurilor a unui sistem si sa absolve de placerea de a pilota, chiar si rc un model aero, care va asculta de semnalele automatului implementat si mai putin de manshele Tx-ului.
S-a mai pus in discutie, in urma cu ceva vreme, problema unui pilot automat si raspunsu' mai multor zburatori (de p-aici !) a fost: "Si io stau si ma uit la el cum zboara ?" :o
Subscriu si io, la ce-a zis @albastru mai sus.

Stima,
40,665 MHz = Ch 50, FM, PPM, Legal
35,150 MHz = Ch 75, FM, PPM, Legal
27,145 MHz = Ch 19, AM, PPM, Legal
0

#80 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 05 September 2006 - 07:20 AM

Buna ziua domnule ZgardeaMarcel,

multumesc de rapsuns detaliat si la punct. Imi place idea ca sa poate. Si de ce nu sa poate, cind deja exista pe piata. M-ati si confirmat inclsuif parerea mea, care nu am exprimat in postajul meu, costuriile reale ale dorintelor mele sai fie in jur de 300000-400000 EUR/set.

Incepe sa imiplaca foarte mult discutia ca parca sa duce la ceva concret. Daac aparpostari aiurea de la cineva, e bine sa le ignorati. Ca si eu ma simt deplasat de citeva ori aici, cind atacat de unul, atacat de altul si sincer, pana nu am vazut pozele de firma dvs. sau aparate to imi ramane ceva dubii si mie;-)

Ramane de vazut ce sa poate face cu 5000 sau 3000 sau 1000 sau 500 de EUR. Sau daca vreti si cu 100 de EUR. Dar la 100 nu prea vad piata. Daca sa poate cu 100 EUR, ar fi deja chinezi sa o faca. De fapt sunt convins ca sistemul existent pe piata la producator electronic nu costa de cit 60-70EUR. Asa ca nu poti astepta nu stiu ce.

Bineinteles ca am exagerat si am bagat tot ce puteam sa ma imaginez in momentul cind am scris, si nu eram pregatit cu o lista. Doar ce imi trecea prin cap la prima gindire.

Va mai dau o lista mai scurta, cu explicatii, sa vedem daca sa poate. Statia care acum folosesc MC24 plus citeva optiuni (hardware) pretul lui de lista producatorului la enduser este in jur de 2000 EUR cu totul. Sa poate cumpara in alocuri si mai ieftin, dar pentru simplificare sa zicem ca costa 2000 EUR.

Ce are statia asta:
Ecran afisaj LCD alb/negru
Manse(ar zice si joystick,dar nu sint) de precizie
Switchuri pe mai multe langa manse pentru diverse functii
Potentionmetrie exterior pentru diferite reglaje
Interior de carcasa are un modul de emisie(amplificator?)cu cuart sau sinteza
Un million de cabluri si legaturi de swichturi cu stecker pentru repozitionare
O sicuranta de protectie
Un chip cu soft
Ceva electronica auxilara care cu putinta mea cred ca este pentru adaptare de switchuri, transfer date de acollo-acollo.

Atit. Si sincer cred ca majoritate din pret merita si este daor softul de pe chip care face functia. Restul parca este lafel de bun ca si la alte statii in "price range" respectiv.

La statii mai ieftine chiul contine probabil un soft mai simplu sau componente ai ieftine. De fapt sint statii de cumparat cu 30EUR cu 3 functii cu care tot poti sa faci "ceva".

Oricum memorie asta de pe chip parca nu depaseste 128kb, si asa nu poate sa fie nu stiu ce.

Sar putea fie sa luat ca si baza de idee o statia existenta, scoteti chipul si soft si bagati alt chip cu alt soft mai bun si adaptati/adagati GPS/Vario etc. tot din gama de propuneri si n ecran mai mare si color, gen 800x600 dar 12 sau 14" si arata statia ca si un laptop dezfacut , avind ecran unde acum avea antena.

Sau sa fie facut carcasa "emitatorului" in asa fel ca sa adpateaza asupra tastatura unui Sony Vaio de exemplu si gasiti o methoda digi/in/out de functii de switchuri direct in calculator si de acollo sa duc semnalele direct la emitere prin alt port.

Apoi la lista de dorinte:
Ce im doare cel mai mult la statii existente este sicurante de emitere doar ep un singur canal. Aparente de bruiaje de tot fel de alte statii , radio , telefon etc.
Apoi lipsa de programare grafic pe calculator cu vizualizare si reproducere zborului ca si cum am GPS si scot datele din el si le bag pe TTQV de exemplu si google earth. Ultimul la aeromoedel nu e foarte folositor, ca de obicei patrunzi doar in raza mica (vizibilitate) si rezolutie de google earth e bun doar in locuri unde eu nu zbor(Manhatten de exemplu).
Reproducere este folositor pentru a analiza zborul si pilotajul correct de exemplu. Ca sa inveti ceva din greseli facute, ca sa analizezi ulimile clipe inainte de prabusiere de exemplu.

Pilotul automat poate fi scos din start, hai sa zicem in afara sa imi dea statia un beep cind sunt pe cale sa ma duc prea departe, ca sa revin in zona cea buna. Chestie de vedere si semnal la receptor.

Ca vreau:
ergonomica la emitator mai mare
programare pe calculator
vario
gps
inregistrare zbor, video, gps, vario
video feed-back
banda sigura si fara bruiaje, fara cuart evident si fara sa ma inteleg cu colegi pe cimp cine zboar first.
autonomie de 4 ore emitator, receptie
16 servouri
accu receptie maxim 400gr
ecran atasabil de PC sau alternativ pozibilitate sa leg un notebook la emitator pentru afisarea de date gps/video/realtime ca sa simplificam treaba. (Mie imi trebuie ecran mare ca am 47 ani si nu vad bine pe ecran mic in timpul zborului cind nu pot sa pot si ochelari de citire...)

Asa sa zic, daca aveati sistemul asta, sutn 100% convins ca ar fi 5000 clienti minim. Din pacate nu am eu bani astea sa le investesc in proiectul respectif, dar poate existe vreun prorgam european de finantare care doar asteapta sa fi gasit de cineva.

Aceasta postare a fost editata de wabo1: 05 September 2006 - 07:26 AM

Walter Born
rhc@born.ro
0

#81 Useril este offline   domnu_doctor 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3218
  • Inregistrat: 11-April 05

Postat 05 September 2006 - 08:45 AM

wabo1, la 5 Sep 2006, 07:20, a spus:

...
Incepe sa imiplaca foarte mult discutia ca parca sa duce la ceva concret. Daac aparpostari aiurea de la cineva, e bine sa le ignorati. Ca si eu ma simt deplasat de citeva ori aici, cind atacat de unul, atacat de altul si sincer, pana nu am vazut pozele de firma dvs. sau aparate to imi ramane ceva dubii si mie;-) ...

Am sa consider ca postu' tau, e determinat de slaba cunostere a limbii romane si pe incapacitatea ta, de a te exprima corect.
40,665 MHz = Ch 50, FM, PPM, Legal
35,150 MHz = Ch 75, FM, PPM, Legal
27,145 MHz = Ch 19, AM, PPM, Legal
0

#82 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 05 September 2006 - 09:08 AM

Daca am fost inteles de cine trebuie, imi ajunge.
La subiect mai aveti ceva de adaugat?

Aceasta postare a fost editata de wabo1: 05 September 2006 - 09:19 AM

Walter Born
rhc@born.ro
0

#83 Useril este offline   pavcostel 

  • Membru Fumator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1596
  • Inregistrat: 01-October 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 September 2006 - 09:48 AM

@wabo.
Corect spus, domnule. Daca este cazul specificatiile de low-cost/amator le-am dat eu. Mai sunt cateva lucruri care nu le-ai clarificat, o sa incerc pe scurt, ca sunt concepte diferite!
@ZgardeaMarcel.
Are dreptate. Tot mai sustin ca remorcherul lui Wabo va trebuie pentru probe si cartografiere. Chiar mai mare, ca sa aveti stabilitate.

Acum, notiunea asta de canale: se refera la doua lucruri complet diferite! Sunt CANALELE de pe statie, si CANALELE de emisie.
Canalele de pe statie sunt practic numarul de comenzi asociate manselor si switch-urilor. Adica cate iesiri comanzi in mod direct + cele comandate in mod indirect prin mixare.
Canalele de emisie se refera la frecventa de emisie. Banda de 35MHz, 27MHz,40MHz,72MHz, este feliata in intervalul admis de lege in canale cu ecart de 10kHz intre ele. Deci se emite in 35.180,35.170MHz, etc. In aceste benzi la un moment dat poate emite DOAR O STATIE!. De ce? simplu. Se bruiaza reciproc, receptorul nestiind sa faca diferenta intre doua statii ce emit lucruri diferite in aceeasi frecventa! Stabilizarea frecventei cu cuarz sau sinteza la parametri de stabilitate comparabili e obligatorie.
Toata aceasta polologhie nu se aplica in 900MHz-2,4GHz. Sau, Wabo, telefoanele gsm merg in aceesi banda de frecvente, dar nu ne auzim unul altuia convorbirile! Separatia se face pe alte cai.

Hai sa avansam un pic, iar cei care au nelamuriri/obiectii sa le precizeze sau sa taca. Sau sa faca alternativ ceva!

Pilotul automat are sens doar in ideea particulara de croaziera pentru a face cartografiere, cu mapare gps. In rest e o munca inutila.

Costel
35 MHz, canal 60,62,78.
0

#84 Useril este offline   domnu_doctor 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3218
  • Inregistrat: 11-April 05

Postat 05 September 2006 - 09:53 AM

... mda, ... intamplarea face sa fiu chiar in ... domeniu si as putea sa dezvolt problemele legate de transmisia de date, cu tot ce presupune asta, da' fiind un forum pentru modelisti si mai ales subiectu' fiind de aero, prefer sa ma dau cu un polistiren cu un 480, acu' cat mai e vreme frumoasa, decat sa polemizez cu cineva care face modelism pentru bani.
Eu il fac de placere :rolleyes: ... Aici e diferenta ! :huh:

Tare-s curios sa-i vad pe cei minim 5000 de potentiali clienti ... :wub:
40,665 MHz = Ch 50, FM, PPM, Legal
35,150 MHz = Ch 75, FM, PPM, Legal
27,145 MHz = Ch 19, AM, PPM, Legal
0

#85 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 05 September 2006 - 10:10 AM

In cep sa imi plac si comentarile specialistilor care nu consoc nici piata, nici omeni care comunic aici si fac modelism pe stadiu de incepator, dar sa dau mare expert in ale RC.

Alea 5000 este o cifra chiar mica in relatii cite MC24/MC3030/4000 sau Futaba de genu au fost vindute in Europa doar. Sint o multime de omeni si in Romania care nu "sa dau" pe forumuri care au mult mai mult habar de cit cei care sa exprimi aici care de fapt sint experti in a vorbi aiurea doar si de comantari inultile.

Pana la urma idea in sine, de a face ceva mai bun ca statie ar fi mai mult de cit binevenit. Daca va ginditi ca eja in 1988 programarea exista si singurul lucru mai modern a fost sistem sinteza si scaparea de cuarturi in ultimi ani si. Futaba a mai adaugat ecran color si atit. Restul sint lucruri care faceau statii si inainte. Numai afisaj difere.

Asa ca mie imi vine foarte bine, sa avem chiar un expert care vreau sa ne ajuta sa ajungem intre un stadiu mai modern. Suna promitator si cum nu toti experti adevarati sa fi fugiti din tara inca.
Walter Born
rhc@born.ro
0

#86 Useril este offline   leo 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 312
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 05 September 2006 - 10:20 AM

Cred ca pot spune ca este o diferenta, in conceptia mea de "copil", intre algoritmi-GPS-derivate-controler-e-.... , si ceea ce doreste un modelist.
Unde mai ai placerea zborului, a surcelelor, sau mai nou al resturilor de carbon, al stringerii din buci, daca totul este controlat de microC.
Poate un pescar vrea nada plasata la distanta X si eventual sa poate vedea si ceva ce ii transmite sonarul, dar lucrul asta este cu dedicatie pentru un alt hobby.
Din cite stiu eu singurele controler-e care au aplicatie sunt cele pentru jet-uri.
Lucrul care il faci cu mina ta este modelismul, si aici ma refer si la parte de RC, placerea este sa vrei si sa poti invata sa tii un model in aer sau o masinuta RC pe pista.
Cunosc artisti in zbor RC car enu stiu o iota de electronica. Nu fac apologia vremurilor trecute, dar consider ca indeminarea si experienta cistigata in pilotare nu se poate face stind in fata unui laptop.
Nu lasa pe maine ce poti strica astazi!
0

#87 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 05 September 2006 - 10:46 AM

Placerea zborului incepe acollo unde electronica devine astfel de fiabil, ca sa te poti concentra la pilotaj. La anumite modele, daca vrei sau nu, ai multe functii care nu ai cum sa le ai sub control 100% tot timp. Si da, sint modelisti care de la stadiu de polistirene au trecut la modele mai mari si tot modelisti sint.

Ah si daca modelismul ar fi numai sa pilotezi era altcecva. Dar exista si zbor liber de exemplu si aici este vorba de technologie la arta mare. Si in final omeni piloti nu piloteaza....doar privesc rezultat de technologia aplicata. Sa nu fi aeromodelism? Ba da. In adevaratului sens. Pentru ca aeromodelismul nu este doar pilotaj in sins ci este si vorba de a inventa technologii noi, de a invata ceva etc. De asta ramanemi noi bolnavi la hobyul, ca sa tot produc noi idei, technologii si methode. As este interesant si nu ma poate spune cineva ca il place sa sta pe loc.


De ce, daca este pozibil totusi, sa nu le oferim sicuranta de zbor prin sistem electronic net superior de cit o statie fara nici un soft? Nu inteleg de ce trebuie sa ramana tot hobbyul ceva inapoiat.

Daca vreau antice, atuns zbor cu aparat care o sa imi termini in urmatorele saptemani, cu o statia Varioprop din ani ´70 cu care am facut primele pasi mai greu atuns. Asta din amintire, dar pentru rest sunt passionat si de technolgi mai noi, de asemenea folossesc si calculator si forumuri pentru schimb de experiente, nu doar scrisori si telefon :rolleyes: Sunt adept de progress technologic oricum.

Astept cu nerepdare raspunsul domnului ZgardeaMarcel. Aloooo, ma auziti ?

Aceasta postare a fost editata de wabo1: 05 September 2006 - 10:55 AM

Walter Born
rhc@born.ro
0

#88 Useril este offline   domnu_doctor 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3218
  • Inregistrat: 11-April 05

Postat 05 September 2006 - 11:36 AM

leo, la 5 Sep 2006, 10:20, a spus:

...
Unde mai ai placerea zborului, a surcelelor, sau mai nou al resturilor de carbon, al stringerii din buci, daca totul este controlat de microC.
...
Lucrul care il faci cu mina ta este modelismul, si aici ma refer si la parte de RC, placerea este sa vrei si sa poti invata sa tii un model in aer sau o masinuta RC pe pista.
Cunosc artisti in zbor RC car enu stiu o iota de electronica. Nu fac apologia vremurilor trecute, dar consider ca indeminarea si experienta cistigata in pilotare nu se poate face stind in fata unui laptop.

Cam asta am vrut sa punctez si io @ leo, B) da' se pare ca limba romana e ... pentru romani ! :rolleyes:

In alta ordine de idei, se pare :huh: ca cei 5000 de potentiali amatori, sunt din Europa si/sau de peste ocean sau ma rog ... in total ! (per planeta !) :o

Ideea de progres e buna, da' sa nu amestecam lucrurile. Tehnologiile moderne, evident ca se impun pe masura ce-si dovedesc utilitatea si siguranta (daca preturile-s accesibile marelui public, si nu :wub: unui numar limitat (... 5000 sau mai putin !) de utilizatori) , da' modelismu' ramane un hobby

Citeaza

... dar consider ca indeminarea si experienta cistigata in pilotare nu se poate face stind in fata unui laptop.

40,665 MHz = Ch 50, FM, PPM, Legal
35,150 MHz = Ch 75, FM, PPM, Legal
27,145 MHz = Ch 19, AM, PPM, Legal
0

#89 Useril este offline   pavcostel 

  • Membru Fumator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1596
  • Inregistrat: 01-October 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 September 2006 - 02:20 PM

Dom'doctore, ce dracu legatura au romanii sau strainii cu ideea din postari? :rolleyes:
Daca nu te intereseaza subiectul, nu-l citi! Sau argumenteaza cu ceva concret! Ce te deranjeaza ca se incearca ceva nou si cu posibilitati de dezvoltare? Omul asta face, si probabil daca nu o va lua pe campie va si proba ceva! S-au prezentat cerinte minime si profi! Nu s-a dat un NU hotarat la nici unul! Ba, din contra! Lasa omul sa incerce ceva, ca va avea gama de la 100 euroi la 5000euroi!, cu laptop sau fara, cu ecran sau fara! Nu stiu ce ai citit pana acum, dar totul se asambleaza momentan intr-un gamepad de PS2! Daca vrei, conectezi ce te tine buzunarul! Tot la manse o sa stai, doar ca nu o sa mai cauti nu stiu ce mixer, ca statia e simpla si nu are...Placerea va fi tot aia. La fel si cu pilotul automat, toata lumea calare! Nimeni nu sesizeaza avantajul de a iesi din situatia restrictiva cu din ce in ce mai ocupatul spectru radio pentru modelisti... In schimb, toti pe pilotul automat!

Omul vrea sa realizeze un prototip macar, veniti si voi cu specificatii, si dupa aia comentam, cum e normal... Sau faceti voi o dezvoltare.

Costel
35 MHz, canal 60,62,78.
0

#90 Useril este offline   ZgardeaMarcel 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 36
  • Inregistrat: 30-July 05

Postat 05 September 2006 - 04:29 PM

Va salut stimati domni.

La naiba cu limba romana, la naiba cu eticheta, ceea ce va adus in acest subiect nu a fost nici limab romana nici eticheta. Parerea mea este ca va adus nemarginita pasiune pentru aeromodelism si deschiderea spre nou, spre tehnica , spre orizont.
Aveti mintea prea odihnita ? Prea mult timp liber si nu puteti sa-l pierdeti in alta parte?
De 2 zile se "vorbesc vorbe".
Cat mai dureaza aceste discutii despre nimic,i aceste atacuri, aceste non sensuri ?
Domnule doctor , dupa cate cunosc , prin forumuri sunt de la sine iertate greselile gramaticale , ortografice etc.
Legatura intr-un astfel de forum este PASIUNEA comuna. In acest caz chiar si deschiderea spre nou. Conteaza asa de mult exprimarea?
Nu vorbiti toti o limba comuna , aceea a celor care zboara sau polistiren sau j-de mii de euri? Aceasta pasiune nu a facut trecerea pente bariere de limba sau exprimare ? Nu a apropiat macar cateva inimi daca nu intelecte indiferent de IO-ul lor? Nu mai exista toleranta? Tre verificat fiecare cuvant ?
Este un subiect legat de gramatica si ortografia limbii romane ? TRE judecat numai la nivel intelectual orice postare ? Ceva suflet , toleranta, intelegere fata de semeni de hobby, suflet, simtire nu mai exista? Ma repet sunt afon dar incerc sa inteleg din orice fraza ceea ce este de inteles, fac eforturi sa inteleg limba dumneavoastra, si incerc sa pot. Pentru mine un afon declarat intru cele ale pasiunii dvs. dar incapatinat inspre a invata , nu se poate spune ca am ce.
Domnilor, doamne feri' nu am pretentia sa impun ceva in acest forum dara varog respectuos ESTE TEHNICE (forumul) , lasati naibii, iertati expresia, "rahaturile" si nu va mai ascundeti in spatele cuvintelor. Altfel e pierdere de timp.

In alta ordine de idei.....
2.4G pentru noi inseamna altceva decat inseamna o frecventa pentru dvs. Acolo (in 2.4G) se intampla multe. Indiferent de ceea ce Futaba, Japan si nu mai stiu cum incearca sa implementeze pe piata. Ca este bagat pe gat cu dedicatie pentru dumneavoastra e parerea mea. Sunteti multi si este o piata. In alta ordine de idei ; GPS , pilotb automat etc. sunt extreme , nu au menirea sa rapeasca din placerea pilotatului , simtitului aeromodelului , au menirea sa protejeze no-name-uri ca mine sau ca altii , sau profesionisti ca dumneavoastra. Jocul greseala asteapta, adica mai devreme sau mai tarziu toti gresim, unii mai des altii (profesionisti) mai rar, (sau poate chiar mai des din cauza sprijinului pe hazard).

Vorbim de o tehnologie noua asa cum arata titlul forumului si stupid noi avem o telecomanda "home made" daca va face placere "industriala o numim noi" care face ceva, controleaza navomodele. Nu cred ca nu poate controla aeromodele. TRE PUSA LA LUCRU. Credeti ca se poate purta o discutie serioasa legata de tema acestui forum ?

Apropo , de la ###### este ceva ce merita cumparat pentru teste? Un avion cat mai mare? Suficient de stabil pentru neinitiati? Sau din alta parte?
Cu stima
Marcel Zgirdea
http://navomodele.cyber-ro.ro
0

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro