Modelism - RHC Forum: Cularis von Multiplex - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 10 Pagini +
  • « Prima
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cularis von Multiplex succes de piata...

#241 Useril este offline   Alexandru E-ZG 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 285
  • Inregistrat: 12-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti Piata1 Mai
  • Interests:Aviation , Aeromodelism , Electronics

Postat 24 September 2011 - 02:08 PM

Am o nelamurire : De ce se alimenteaza separat receptia ( inteleg ca asa a fost proiectat modelul ca acel pack sa fie de balast ) dar acesta este motivul ? De exemplu la Fun Cub am tot 6 servomecanisme si nu il alimentez separat totul vine din regulator in receptor.

Si nu inteleg care este treaba cu acel BEC ( are rolul de a tine tensiunea la un anume prag ,din cate stiu el imi taie motorul cand ajung la un nivel critic pt a putea controla servomecanismele .Asta face el ?? )

Acum ce este un Bec in comutatie ? si se pune Bec si pe acel pack separat pt receptie ? acolo ce rol ar putea avea ?
Ez1,2&Fc1,xl&Cl&Trex450Sport,ZOHD Drift,ExplorerLR4,B.Mcps - H.A9xTaranis/RM/Zorro-CRSF
0

#242 Useril este offline   Alexandru E-ZG 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 285
  • Inregistrat: 12-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti Piata1 Mai
  • Interests:Aviation , Aeromodelism , Electronics

Postat 24 September 2011 - 02:15 PM

Am gasit pe un alt forumdespre Bec , am postat inainte si dupa am cautat dar totusi nu m-am lamurit despre acel bec in comutatie si despre necesitatea acelui pack de receptie la Cularis vs Fun cub .

Aceasta postare a fost editata de Alexandru E-ZG: 24 September 2011 - 02:19 PM

Ez1,2&Fc1,xl&Cl&Trex450Sport,ZOHD Drift,ExplorerLR4,B.Mcps - H.A9xTaranis/RM/Zorro-CRSF
0

#243 Useril este offline   Alexandru E-ZG 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 285
  • Inregistrat: 12-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti Piata1 Mai
  • Interests:Aviation , Aeromodelism , Electronics

Postat 24 September 2011 - 02:51 PM

Vezi postareaAlexandru E-ZG, la 24 September 2011 - 02:15 PM, a spus:

Am gasit pe un alt forumdespre Bec , am postat inainte si dupa am cautat dar totusi nu m-am lamurit despre acel bec in comutatie si despre necesitatea acelui pack de receptie la Cularis vs Fun cub .


Acum am citit si m-am documentat , regulatorul standard de la fun cub duce prin sistemul S-bec 2A 5.5V si un nr de 6 servo max deci cred ca sunt la limita cu el.La Cularis depinde de regulatorul ales daca se foloseste sistemul bec sau nu in fuctie de cat duce . Mai sus am citit ca un regulator cu bec de 3A ar duce 6 servo lejer dar asta inseamna sa nu folosesc acel pack de receptie.

Daca e sa pun pack separat pe receptie ca odinioara acela se monteaza direct in receptor iar Bec-ul de la regulator se dezactiveaza prin borna + de la conectorul care intra in receptor.

Sistemul voltage cut-off mai functioneaza daca dezactivez bec-ul de la regulator , nu au legatura unul cu celalalt ? Mai sus inainte sa ma lamuresc am spus ca bec inseamna cut-off dar este o prostie ,bec si cut-off sunt lucruri separate.

Daca gresesc pe undeva va rog sa spuneti.
Ez1,2&Fc1,xl&Cl&Trex450Sport,ZOHD Drift,ExplorerLR4,B.Mcps - H.A9xTaranis/RM/Zorro-CRSF
0

#244 Useril este offline   Zen 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1185
  • Inregistrat: 14-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 26 September 2011 - 02:48 PM

Sistemul cut-off este pentru protejarea bateriei si va functiona si daca dezactivezi BEC-ul.

Switching-BEC este un circuit in comutatie fata de BEC simplu(liniar) si are avantajul ca este mai eficient de aceea de la 3A in sus cam toate sunt switching pentru ca cele simple ar consuma semnificativ.
Dezavantajul este ca sunt mai mari, mai complexe si poate cel mai important genereaza interferente de aceea S-BEC nu sunt recomandate receptoarelor FM (35/40/72 MHz) intrucat pot reduce periculos (depinde cat de bine au fost proiectate) raza de actiune chiar si cu inel de ferita pe cablu.
It's difficult to make things simple!
0

#245 Useril este offline   Alexandru E-ZG 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 285
  • Inregistrat: 12-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti Piata1 Mai
  • Interests:Aviation , Aeromodelism , Electronics

Postat 04 October 2011 - 10:24 PM

Daca stie cineva o motorizare pentru Cularis care sa fie precum aia originala dar de la HK ar fi perfect ca nu ma pricep si oferta este mult prea mare la HK eventual cel mai bun raport calitate pret.Am inteles motor de 750 kv ca punct de reper.



Va multumesc anticipat ,
Alex

PS momentan fac studiu de piata ( nu am inca $$$ dar vreau sa stiu ce fac mai departe) asa ca orice sfat este primit cu mare caldura

Aceasta postare a fost editata de Alexandru E-ZG: 04 October 2011 - 10:27 PM

Ez1,2&Fc1,xl&Cl&Trex450Sport,ZOHD Drift,ExplorerLR4,B.Mcps - H.A9xTaranis/RM/Zorro-CRSF
0

#246 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 October 2011 - 11:12 PM

Turnigy 3639 Brushless Motor 750kv
http://www.hobbyking...?idProduct=8482

la fel ca cel original de Cularis, putin mai usor. Putere au amandoua din belsug, Cularis consuma numai 20A din 3s si urca vioi.

Atentie, sa cumperi spinerul original Multiplex ca numai ala vine bine in bot si elice buna 12x6 (CamProp), amandoua se gasesc la hobbyrc.
0

#247 Useril este offline   Alexandru E-ZG 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 285
  • Inregistrat: 12-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti Piata1 Mai
  • Interests:Aviation , Aeromodelism , Electronics

Postat 05 October 2011 - 12:09 AM

La capitolul regulator dintre http://www.hobbyking...Controller.html si acesta http://www.hobbyking...Controller.html care este mai bun , daca aveti alta configuratie astept pareri
Ez1,2&Fc1,xl&Cl&Trex450Sport,ZOHD Drift,ExplorerLR4,B.Mcps - H.A9xTaranis/RM/Zorro-CRSF
0

#248 Useril este offline   bizu 

  • ---
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 996
  • Inregistrat: 14-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodele

Postat 05 October 2011 - 08:12 AM

Vezi postareaAlexandru E-ZG, la 05 October 2011 - 12:09 AM, a spus:

La capitolul regulator dintre http://www.hobbyking...Controller.html si acesta http://www.hobbyking...Controller.html care este mai bun , daca aveti alta configuratie astept pareri



Nu stiu care e mai bun dar l-am folosit pe-al doilea (plush). La 30 si un pic A consum nu se incalzeste de loc sau foarte putin (vara, cald). A dus 4 servouri, doua standard si doua mini folosite normal, fara acro sau fortari. Configuratia a lucrat pe un Mentor de aproape 3Kg.
Incearca sa respecti greutatile din recomandarile MPX; daca ei zic motor de 200g (e un exemplu) incearca sa folosesti un motor p'acolo altfel va trebui sa-l centrezi; nu stiu ce spatiu de manevra exista la interior pentru deplasarea CG ului din baterii.

Spor
0

#249 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 05 October 2011 - 09:02 AM

Ba chiar varianta de 600kv, elice de 13-14 si pack 4s.

http://www.hobbyking...?idProduct=8484
... cu picioarele pe pamant ...
0

#250 Useril este offline   Alexandru E-ZG 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 285
  • Inregistrat: 12-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti Piata1 Mai
  • Interests:Aviation , Aeromodelism , Electronics

Postat 10 October 2011 - 03:53 PM

La capitolul servo ce recomandati ?

Dintre acestea
http://www.hobbyking...ro%5FServo.html
http://www.hobbyking...g_0_13sec_.html
http://www.hobbyking...4g_0_10sec.html
http://www.hobbyking...raft_servo.html
http://www.hobbyking...8sec_18_8g.html
http://www.hobbyking...5g_0_10sec.html

Daca aveti si alte idei sunt primite

Aceasta postare a fost editata de Alexandru E-ZG: 10 October 2011 - 03:56 PM

Ez1,2&Fc1,xl&Cl&Trex450Sport,ZOHD Drift,ExplorerLR4,B.Mcps - H.A9xTaranis/RM/Zorro-CRSF
0

#251 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 10 October 2011 - 04:31 PM

Musai metal pe profundor.
Eu as pune MG14 peste tot, am MG16 pe ceva similar si le-as schimba cu MG14, am exagerat, MG16 sunt prea mari pentru asa ceva, plus ca, digitale fiind, consuma cam mult.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#252 Useril este offline   Alexandru E-ZG 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 285
  • Inregistrat: 12-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti Piata1 Mai
  • Interests:Aviation , Aeromodelism , Electronics

Postat 14 October 2011 - 10:15 AM

Am comandat http://www.hobbyking...?idProduct=3729 impreuna cu motorul http://www.hobbyking...?idProduct=8482 . Am conul si elicea de 12x 6. Acum trec la urmatoarea problema : Cate bile pun in coada ?

Inca nu m-am gandit cum sa fac cu acel acumulator de receptie . Regulatorul comandat ar suporta prin bec-ul sau cele 6 servo. Asadar daca ma hotarasc sa nu folosesc acumulator rx cate bile ar trebui sa pun iar cazul celalalt daca vreau sa il folosesc cate ar trebui sa pun in acest caz .


Mentionez motorul are 136 grame , iar acumulatorul principal are 180 grame . Nu stiu cate grame ar avea acel pack de receptie si una din bile
Ez1,2&Fc1,xl&Cl&Trex450Sport,ZOHD Drift,ExplorerLR4,B.Mcps - H.A9xTaranis/RM/Zorro-CRSF
0

#253 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 14 October 2011 - 01:19 PM

As face asa: as monta modelul, l-as suspenda pe degete in locul in care trebuie sa fie centrul de greutate si as studia daca este orizontal sau nu. Daca nu, as incerca sa mai misc bateria, receptorul, etc, prin el si, daca nu si nu, as adauga greutate in fata sau spete, dupa cum se cere...spun si eu.
In nici un caz nu mi-as bate capul cu cate grame are o bila...
Multa, multa bafta.

Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 14 October 2011 - 01:20 PM

0

#254 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 October 2011 - 02:49 PM

Eu as citi pe rcgroups cum au facut altii. Tin minte vag (poate gresesc) ca nu au avut nevoie de nici o bila.

Cularis merge foarte bine cu baterie de 2200. Multiplex are ca optiune si una mai mare si mai grea. La Blizzard s-au facut un pic mai destepti si bilele pot fi puse sau scoase usor.

Iarasi e de mentonat ca planoarele zboara bine cu CG cat mai in spate. De regula producatorii dau un CG "sigur" de la care se poate merge in spate destul de mult. Si asta cred ca gasesti pe rcgroups. Cu cel cu care m-am jucat eu bateria trebuia pusa foarte in spate ca CG-ul sa fie in locul recomandat de Multiplex.

Asa ca dupa ce as citi la greu pe rcgroups as face cum zice Dan Mitea.
0

#255 Useril este offline   Alexandru E-ZG 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 285
  • Inregistrat: 12-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti Piata1 Mai
  • Interests:Aviation , Aeromodelism , Electronics

Postat 14 October 2011 - 03:24 PM

Vezi postareadan_mitea, la 14 October 2011 - 01:19 PM, a spus:

As face asa: as monta modelul, l-as suspenda pe degete in locul in care trebuie sa fie centrul de greutate si as studia daca este orizontal sau nu. Daca nu, as incerca sa mai misc bateria, receptorul, etc, prin el si, daca nu si nu, as adauga greutate in fata sau spete, dupa cum se cere...spun si eu.
In nici un caz nu mi-as bate capul cu cate grame are o bila...
Multa, multa bafta.


Multumesc de raspus dan mitea & stiganas

Problema este ca daca il montez trebuie sa il si lipesc si nu prea mai pot umbla in spate sa pun sau scot bile. Pe rcgroups cineva imi spune sa tai in spate o gaura in dreptul bilei si daca e nevoie sa o montez iar apoi sa acopar cu bucata indepartata. Sa il fac gen blizard . O alta intrebare : In carte la 130 grame de motor spun sa pun o bila . Ei considera by default acumulatorul de receptor ? Pe motivul acesta am comandat un rx cu S-Bec ca sa nu am nevoie de acel acumulator.

Ma apuc sa citesc si ce scrie pe rcgroups mai pe indelete.
Ez1,2&Fc1,xl&Cl&Trex450Sport,ZOHD Drift,ExplorerLR4,B.Mcps - H.A9xTaranis/RM/Zorro-CRSF
0

#256 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 October 2011 - 03:34 PM

Il "montezi" provizoriu cu banda de mascare din hartie si te lamuresti. Sa nu lasi banda prea mult ca dupa aia o scoti greu si lasa urme.

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 14 October 2011 - 03:35 PM

0

#257 Useril este offline   Alexandru E-ZG 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 285
  • Inregistrat: 12-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti Piata1 Mai
  • Interests:Aviation , Aeromodelism , Electronics

Postat 14 October 2011 - 03:37 PM

Vezi postareastiganas, la 14 October 2011 - 03:34 PM, a spus:

Il "montezi" provizoriu cu banda de mascare din hartie si te lamuresti. Sa nu lasi banda prea mult ca dupa aia o scoti greu si lasa urme.


Din cate am citit aici pe forum se recomanda folosirea acelui pack separat de receptie pt centraj...

Dar oricum pana sa fac probe trebuie sa astept sa vina motorul.

Aceasta postare a fost editata de Alexandru E-ZG: 14 October 2011 - 03:41 PM

Ez1,2&Fc1,xl&Cl&Trex450Sport,ZOHD Drift,ExplorerLR4,B.Mcps - H.A9xTaranis/RM/Zorro-CRSF
0

#258 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 October 2011 - 04:33 PM

ESC-ul pe care l-ai comandat are un BEC beton. Un pak separat nu face decat sa te incurce si sa adauge la greutate. Dupa ce ramai fara curent pentru motor mai ai inca destul pentru servo si receptie. ESC-ul original de la Multiplex are un BEC mult mai slab si tot nu am reusit sa il dam peste cap (si am incercat)
0

#259 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 November 2011 - 01:43 AM

Pana la urma am si eu un Cularis. L-am luat la schimb in locul raptorului pe care batea praful. Si nu orice Cularis, am in posesie Cularisul lui aantikk.

Este practic in starea in care l-a lasat aantikk, adica buna cu cateva probleme.

- servourile de la flaps au murit amandoua. Proprietarul anterior a schimbat unul operand o mare chirurgie asupra aripii (e foarte vizibila dar bine lucrata). Al doilea a ramas in sarcina mea. Eu l-am smuls pe cel mort, am taiat firele si o sa lipesc firele pe servo-ul nou.

- conul era prea mic, arata urat si, mai rau, palele nu se pliau complet. Peste toate astea conul nu mai iese. Cu ciocanul, dremelul si deste rupte l-am scos prin distrugere. Am pus un con facut din multele conuri luate de la HK si arata si merge acum cum trebuie. La blana abia daca consuma 18A, ma intreb de ce e nevoie de ESC de 60A, cat are acum ?

Am facut o simulare si e greu de bot, trebuie vreo 20g plumb pe coada. Motorul (original Multiplex pentru Cularis) e foarte greu. Cu totul pe el are vreo 1750g. Nu e rau.

O chestie care ma nemultumeste profund sunt flapsurile care, prost gandite, coboara numai vreo 45 grade. Mai mult nu da voie spuma.

Pe partea pozitiva aantikk l-a montat foarte bine, toate se imbina cum trebuie, nu e stramb si profundorul e beton, nu are pic de joc. Asta e cel mai important.

Acum am cele 2 planoare mari de spuma Diamond si Cularis.

O sa pun poze, evicent.
0

#260 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 November 2011 - 02:34 AM

Gata, cele 2 servo de flaps sunt aranjate. Aici e o chestie dubioasa. Servo puse de aantikk sunt Scaner RC, made in Taiwan. L-am desfacut pe cel mort si arata foarte bine, gear de metal, placuta electronica arata profi (dar arsa). Aantikk a pus un cablu Y manufacturat pe flaps, faptul ca 2 servo bune s-au ars ma face sa cred ca acel cablu avea o buba. Eu oricum nu il folosec pentru ca am receptoare cu 9 canale (luate de la wabo pe mai nimic).

Nu numai ca nu a fost nevoie sa tai spuma si cablul la servo nou, nu am taiat nici macar mufa. Am pus o mufa noua la cablul ramas in aripa. E loc in canalul pentru fire din aripa pentru foarte mult cablu si mufe. Acum e treaba de 5 minute sa il schimb. Ora 2.30 noaptea, e timpul sa ma culc.
0

#261 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 November 2011 - 08:58 PM

Si zboara. Nu din prima.

La primul zbor am verificat de zece ori comenzile si apoi l-am lansat. Parea ca motorul/elevatorul nu are forta si s-a dus frumos in bot. Din fericire, cu ajutorul ierbii de pe Chitila, nu a patit nimic.

Am zis: nu am destula cursa la elevator, asa ca am dat cursa la maxim, apoi am verificat din nou. Mamma mia, elevatorul era inversat, dupa ani de frecat modele credeam ca nu mai fac greseala asta. Elevatorul asta floating m-a pacalit.

Daca il aruncam inca odata sigur il faceam praf. Mare prostovan sunt.

Asa ca la a doua aruncare a zburat perfect. Urca bleg dar si consuma putin. Am facut doar un zbor scurt ca muream de frig dar sigur zboara, toate comenzile merg cum trebuie.

Diamond 2500 e mult mai mare. Pe hartie aripile au aceeasi suprafata dar daca le pui una peste alta e evidenta diferenta. Diamond e mult mai mare cu totul. Aripi mai late, fuselaj mai lung, mai gros, mai greu. Pare ca este din alta clasa. Si la zbor se simte ca este mai mare. Altfel nu am inca nici o opinie dar am de gand sa le zbor pe amandoua in draci.

Producatorii astia cred ca dau suprafata aripilor cum dau producatorii de masini consumul, nimeni nu stie de unde le scot.
0

#262 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 28 November 2011 - 02:27 PM

Au fost discutii daca sa se ia in calcul si suprafata ampenajului orizontal. Ar avea sens, zic eu, in cazul unui model, gen Telemaster, care are ampenajul orizontal portant. In plus, cred ca este corect sa se considere proiectia aripii in planul orizontal. Fondanta de pe coliva (le-am explicat celor de aici semnificatia acestei expresii si acum o folosesc des) este calculul suprafetei portante la biplane. Inca nu sunt sigur cum se face. Oricum nu este suma celor doua suprafete ale aripilor.
Multa, multa bafta.
0

#263 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 November 2011 - 06:28 PM

Multam Dan pentru informatii. Pun si o poza cu cele 2 aripi (Cularis si Diamond), se vede cu ochiul liber ca e o diferenta intre ele.

Azi am zburat mai mult si pe indelete, singur. Am tot pus plumb in coada pana am impins CG-ul 2 cm in spatele bumbilor si, zic eu, acum e neutru.

Zboare bine dar eu nu ma impac cu el. Nu am reusit sa fac cercuri stranse cu el de nici o culoare. Nu am mana, nu imi ies, poate nu e bine reglat, poate am pus prea mult plumb. Pleaca frumos din mana, aterizeaza frumos, fara emotii. De flexat, flexeaza mai mult decat imi place dar nu intra in flutter.

Am reusit sa pun conul original combinat cu axul central de la un con HK, acum merge perfect, toarce.

M-am tot gandit (am avut timp berechet ca traficul era criminal) si m-am hotarat sa il vand. Decat sa stau 2 luni sa il bibilesc mai bine zbor 2 luni cu modele cu care ma impac si nu duc lipsa.

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de stiganas: 28 November 2011 - 06:36 PM

0

#264 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 November 2011 - 06:37 PM

Cel mai misto e ca intra in sac perfect, de asta imi pare rau sa-l dau.

Fisiere atasate


0

#265 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 November 2011 - 10:18 PM

Pentru ca inca nu am gasit cumparator am mai studiat putin despre Cularis pe net. Asa cum am banuit zboara prost.

Dar nu e fara speranta. Principala lui problema este CG-ul recomandat de fabrica. Este muuuult prea in fata, mai precis la 74mm.

CG-ul corect este la 97mm !!!
Cum a zburat Silviu cu el pavat cu plumb in bot este o enigma pentru mine. Cu CG-ul in fata planeaza prost, se angajeaza usor (chestia cea mai suparatoare la Cularis si motivul pentru care fug toti de el) si nu semnalizeaza termica (de unde performate termice slabe)

Eu l-am pavat cu Pb in coada dat tot nu am ajuns unde trebuie. Pot continua sa adaug Pb in coada pana il aduc la CG-ul corect. O sa zboare corect dar o sa am dezavantajul unui surplus de greutate.

Daca nu se vinde o sa incerc si o alta varianta. Mototul Himax recomandat este urias si neutilizat. Este un motor care duce lejer 600W (400W oficial) dar in Cularis abia daca consuma 200W. Cei 200W sunt suficienti, as putea pune o elice 14x8 si lipo 4s si atunci as extrage din motor tot ce poate dar nu e hotliner.

Asa ca ma gandesc sa pun un motor mult mai usor. La HobbyKing exista niste motoare de 80g, 2836-1000 KV care duc pe bune 300W (eu il am pe cel cu KV 1200 si pe Graupner Junior rupe cu elice 10x6). Are ax de 4mm deci pot sa folosesc conul original Multiplex. Pot sa scimb regulatorul cu unul de 35-40A caci cel de 60A este prea mare si prea greu. Cu operatia asta scap de peste 100g in bot. Pe chestia asta in loc sa ii pun pe coada 100g de plumb pot scapa doar cu 50-60g (ce bine era daca aantikk punea cele 2 bile de otel)

Astea adunate vor duce la o economie de cel putin 150g - care la masa lui de 1700g conteaza.

Un topic foarte interesant (si nu foarte lung) pe rcgroups - atentie participanti sunt toti planoristi, nu ciurli burli care zboara tot timpul cu motorul in blana:

@#$%^& Cularis !!!! (nu e de bine)
http://www.rcgroups....ad.php?t=852629

O poza cu cele 2 pozitii ale CG - cel de pe bumb si cel corect.

Fisiere atasate


0

#266 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 December 2011 - 11:14 AM

Aseara l-am plumbuit in coada pana am adus CG-ul la 97mm, am slefuit lipiturile pe intrados (am citi ca sunt o mare sursa de frecare) si am pus o moneda pe aripa mai usoara (inutil cred ca erau doar 4g diferenta).

Dimineata, pe 1 decembrie am dat fuga sa il probez din nou. Am avut bafta de soare si vant zero asa ca nu am inghetat prea rau.

Zboara mult mai bine. Acum este neutru, nu ridica botul in dive, inverted zboara aproape fara corectii.E posibil sa mai fie loc de inca putin plumb. E posibil sa fie mai eficient caci in viteza nu suiera aproape deloc. Am ajuns cu trimul pe elevator la maxim (era neutru pe CG-ul din fabrica)

Tot mai are tendinta sa ii pice o aripa dar parca e mai controlabil. Nu am reusit sa prind nici o termica dar cel putin l-am plimbat decent.

La al doilea zbor am ridicat putin eleroanele, am citit ca asta ar ajuta. Parca e mai bine dar mai trebuie studiat.
0

#267 Useril este offline   Dragos Avramescu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 528
  • Inregistrat: 01-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Tineretului
  • Interests:Schi, aeromodelism

Postat 01 December 2011 - 03:37 PM

Vezi postareadan_mitea, la 28 November 2011 - 02:27 PM, a spus:

Au fost discutii daca sa se ia in calcul si suprafata ampenajului orizontal. Ar avea sens, zic eu, in cazul unui model, gen Telemaster, care are ampenajul orizontal portant.

Nu inteleg de ce telemaster ar avea ampenaj portant. Eu il vad ca pe un model normal (nu e trainerul clasic, cu aripa sus?)
In principiu, ampenajul nu s-ar lua in calcul, pentru ca in zbor normal apasa foarte putin (doar daca e foarte greu de bot, ar apasa mai tare). De ridicat, nu prea e cazul, decat la picaje.
0

#268 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 01 December 2011 - 07:56 PM

Are ampenaj portant pentru a impiedica ridicarea nasului cand se da full gas sau cand ia o pala de vant din fata. Ampenajul compenseaza tendinta de ridicare a nasului. Acelasi ampenaj il are si Pushy Cat:
http://www.rhcforum....post__p__125415
Fineturi uitate...
Multa, multa bafta.

Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 01 December 2011 - 07:57 PM

0

#269 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 December 2011 - 11:45 PM

Planorul e muci. L-am busit azi la Aeropower. Aparent am ramas fara control la distanta si inaltime relativ mica, a venit cu viteza in bot, pe o parte. Bot distrus, boom rupt in 2 locuri, aripi rupte partial, etc. Pakul a luat foc asa ca nu am avut timp sa fac o inspectie amanuntita. Pakul a ars spectaculos, fum mult si caldura de a topit cositorul de la fire, asa am recuperat mufele fara efort.

Pare ca a fost un blocaj la receptor, un Orange cu 9 canale. Acum e in reparatii. M-am tot jucat cu setarile in statie si incepusem sa ma impac cu el.

In mod paradoxal cel mai bine a tinut imbinarea aripilor, cea care parea fragila.

In seara asta l-am lipit, a iesit urat ca un fund de maimuta, maine sper sa il testez. Am pus alt receptor de 9 canale acelasi model. Din ce am citit pe hobbyking aceste receptoare au probleme.
0

#270 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 04 December 2011 - 01:52 AM

Vezi postareastiganas, la 03 December 2011 - 11:45 PM, a spus:

Planorul e muci. L-am busit azi la Aeropower. Aparent am ramas fara control la distanta si inaltime relativ mica, a venit cu viteza in bot, pe o parte. Bot distrus, boom rupt in 2 locuri, aripi rupte partial, etc. Pakul a luat foc asa ca nu am avut timp sa fac o inspectie amanuntita. Pakul a ars spectaculos, fum mult si caldura de a topit cositorul de la fire, asa am recuperat mufele fara efort.

Pare ca a fost un blocaj la receptor, un Orange cu 9 canale. Acum e in reparatii. M-am tot jucat cu setarile in statie si incepusem sa ma impac cu el.

In mod paradoxal cel mai bine a tinut imbinarea aripilor, cea care parea fragila.

In seara asta l-am lipit, a iesit urat ca un fund de maimuta, maine sper sa il testez. Am pus alt receptor de 9 canale acelasi model. Din ce am citit pe hobbyking aceste receptoare au probleme.


Nu vreau sa fiu malitios, dar, crezi ca a meritat sa dai, chiar si o suma infima, pe acest receptor?
Multa, multa bafta.
0

Arata acest topic


  • 10 Pagini +
  • « Prima
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro