Modelism - RHC Forum: Cularis von Multiplex - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 10 Pagini +
  • « Prima
  • 8
  • 9
  • 10
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cularis von Multiplex succes de piata...

#271 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 December 2011 - 09:14 AM

Da, a meritat. Putea sa fie un receptor Futaba, Spektrum sau Hitec care sa se blocheze, putea sa faca scurt un servo (cum a facut un servo Futaba de 140 USD pe elicopterul meu) sa moara BEC-ul (cum a busit sute de heliuri BEC-ul Castle Creation), putea sa sara o clema.

Modelul este o spuma de 2 bani, nu o sa pun in el receptor de 150 USD. Am receptor de 150 USD in planor de 1000 EUR (si nu e o garantie ca nu se buseste)

Intrebarea e alta. Aceste receptoare se vor bloca intotdeauna dupa un timp ? Absolut toate ? Adica e garantat ca pana la urma o sa faci crash ? Daca e asa, nu merita un astfel de receptor indiferent cat de ieftin este.

Asa am patit cu servo HXT900 puse pe heli. Dupa 10-30 zboruri e garantat ca unul o sa se blocheze si o sa faci crash, in cazul asta nu merita.

Am pus alt receptor, acelasi model pe planorul lipit, vai de mama lui. O sa il zbor. Mult. Daca o sa fac din nou crash din cauza receptorului le arunc (sau le vand la cei care au barcute, acolo merg fara probleme)

Inca odata, ca la elicoptere. Daca cheltuiesc 700 USD pe electronica, de ce as cumpara o spuma de 2 bani de la Multiplex ?

E un echilibru in toate.

Vezi postareadan_mitea, la 04 December 2011 - 01:52 AM, a spus:

Nu vreau sa fiu malitios, dar, crezi ca a meritat sa dai, chiar si o suma infima, pe acest receptor?
Multa, multa bafta.

0

#272 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 December 2011 - 11:37 AM

Zboara din nou. Nu stiu ce a patit, cum s-a strambat, zboara mai bine. Am facut un zbor excelent de 20 minute la Chitila.
0

#273 Useril este offline   Dragos Avramescu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 528
  • Inregistrat: 01-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Tineretului
  • Interests:Schi, aeromodelism

Postat 04 December 2011 - 11:56 AM

Vezi postareastiganas, la 03 December 2011 - 11:45 PM, a spus:

Planorul e muci. L-am busit azi la Aeropower. Aparent am ramas fara control la distanta si inaltime relativ mica, a venit cu viteza in bot, pe o parte. Bot distrus, boom rupt in 2 locuri, aripi rupte partial, etc. Pakul a luat foc asa ca nu am avut timp sa fac o inspectie amanuntita. Pakul a ars spectaculos, fum mult si caldura de a topit cositorul de la fire, asa am recuperat mufele fara efort.

Eu ma gandesc la un scurt. Initial s-au topit lipiturile, apoi a luat foc pak-ul. E o teorie.
0

#274 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 December 2011 - 09:05 PM

E o teorie foarte buna. Nu stiu ce a fost exact. Cele mai probabile, asa cum le vad eu sunt: receptor blocat, blocaj intre urechi sau planor vicios blocaj pe o traiectorie sinucigasa.

Niste poze cu planorul iesit de pe masa de chirurgie. Boom rupt in 2 locuri (asta a fost usor, am mai tras un pic de el sa iasa drept), toata partea din fata rupta in vreo 6 bucati pana la baterie (asta a fost mai grea si nu prea a iesit), aripa belita (a fost smulsa cu totul bUcata respectiva, a iesit decent).

Singura chestie suparatoare e tija de control de la profundor. S-a strambat si se misca cam greu. Nu am reusit sa o indrept caci nu poate fi trasa afara. Mecanismul pendular e ingropat in coada. Din fericire servo Multiplex TinyS pare fortos si o plimba fara efort.

Si canopia a trebuit refacuta. Acum o tin stransa cu elastice sa forteze botul in pozitia corecta.

Mi-am amintit de prima Cessna, numai acolo am mai facut astfel de operatii la pacienti fara speranta.

Tre sa recunosc, e scump motorul Multiplex dar e foarte bine facut (l-am desfacut), axul rezista la orice abuz. L-as pune fara ezitare pe un planor de 1000 EUR.

Vezi postareaDragos Avramescu, la 04 December 2011 - 11:56 AM, a spus:

Eu ma gandesc la un scurt. Initial s-au topit lipiturile, apoi a luat foc pak-ul. E o teorie.

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de stiganas: 05 December 2011 - 12:20 PM

0

#275 Useril este offline   passion 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 658
  • Inregistrat: 10-September 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 March 2012 - 12:07 PM

Dupa c am patit aici http://www.rhcforum....nmoarte-subita/ , ma chinuiesc deja de o ora sa scor servourile respective, fara nici un rezultat.ideea e ca desteptul care a avut modelul inaintea mea le.a lipit inginereste de intradosul aripii si nu pe lateral, nici vorba de shrink tube....nu reusesc sa scot servourile ...any bright ideea?singura varianta pe care o vad este sa decupez in jurul servoului cu tot cu elapor, dupa care sa lipesc bucata de elapor inapoi....a fost folosita o tona de CA, iar debounderul nu ajunge sub servo....
Multumesc!
Nu ma cãuta!
0

#276 Useril este offline   passion 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 658
  • Inregistrat: 10-September 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 March 2012 - 12:09 PM

Sa nu mai vorbesc ca nu stiu cum voi face legaturile intre servo si receiver, cablurile fiind in aripa.....
Nu ma cãuta!
0

#277 Useril este offline   passion 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 658
  • Inregistrat: 10-September 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 March 2012 - 12:35 PM

Am gasit.....
http://www.rcpowers....chase-Dog-lunch
Sa iti bati copiii si alta nu!
Nu ma cãuta!
0

#278 Useril este offline   Alexandru E-ZG 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 284
  • Inregistrat: 12-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti Piata1 Mai
  • Interests:Aviation , Aeromodelism , Electronics

Postat 09 August 2012 - 09:42 PM

In sfarsit dupa multa vreme am facut primul zbor cu acest cularis si surpriza.... Viraj abrupt catre stanga din momentul lansarii , nu stiu de ce dar trage stanga desi pe masa statea la nivel nu se apleca pe una din aripi ( in special pe aia din stanga ) , CG este pus la cel din fabrica 74 mm cat e iar in coada am o singura bila.... Voi incerca celalalt CG de 96mm in speranta ca poate va zbura mai normal si trebuie sa masor aripile sa vad de ce se lasa pe una din ele....

Ca impresii:
Imi da senzatia ca suprafata de comanda la eleroane este mica,raspunde greu la comanda
Acel mixaj de butterfly il face foarte greu de controlat in aceste conditii cu cg standard
Se angajeaza imediat , nu am patit never ever asa ceva ..... si pe stanga mereu... ( aripile sunt identice... iar la imbinare ambele intra la acelasi nivel,nu am una mai intrata decat cealalta...)


Intrebare:

Daca e greu de bot ce simptome dezvolta , dar daca e greu de coada ? de unde vine lentoarea asta si angajarea subita ? - cursele servo sunt ok ca la carte -
Al meu stiu sigur ca se lasa inspre bot cand il tin pe acele puncte de cg standard deci nu e greu de coada ( din cate stiu e mult mai bine sa fie greu de bot decat de coada )
Ez1,2&Fc1,xl&Cl&Trex450Sport,ZOHD Drift,ExplorerLR4,B.Mcps - H.A9xTaranis/RM/Zorro-CRSF
0

#279 Useril este offline   Porumbeu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 824
  • Inregistrat: 09-July 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aero, Auto

Postat 09 August 2012 - 10:17 PM

Cuplul motor face ca avionul sa traga in stanga. Trebuie avuta mare atentie pt ca atunci cand il bagi in limita, daca nu ai inaltime nu il mai scoti. Este mai bine sa fie putin mai greu de bot. Daca e greu de coada, sta cu botul in sus iar cand accelerezi, tinde sa faca looping.
0

#280 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 August 2012 - 11:14 PM

Am zburat de curand Cularisul unui prieten (cel pe care l-am zburat si anul trecut) si am avut o mare surpriza. Zbura excelent, cu totul altfel decat Cularisul meu. Adunate cu ce am citit pe net cred ca la Cularis e o smecherie care il face sa zboare excelent sau mizerabil. Avand in vedere ca spuma e turnata bine si tot timpul la fel diferenta trebuie sa vina din setari.

Sa revenim la Cularisul lui Alexandru. La planoare lucrurile nu sunt asa simple precum par - si nu sunt ca la avioane.

Cularis este foarte putin influentat de cuplul motorului. Pleaca drept si frumos si urca constant fara sa atingi stickurile.

Cularis are profundorul flotant; asa poti face usor o combinatie mortala intre CG si pozitia neutra.

In primul rand tot ce scriu aici se aplica doar la zborul planat. Rolul motorului e doar sa il ridice sus si atat.

Sa presupunem ca planorul e greu de bot. Daca e greu de bot, botul are tendinta sa o ia in jos. Ca sa zboare drept esti nevoit sa compensezi din profundor. Asta e cea mai frecventa situatie. Ce se va intampla ?

Planorul o sa zboare bine doar la o singura viteza, cea de croaziera. In plus viteza de croaziera o sa fie prea mica si tot timpul va avea tendinta sa se angajeze si raspunde greu la comenzi.

Daca viteza e mare (de pilda in picaj) profundorul o sa supracompenseze si botul se ridica imediat.

Daca viteza e prea mica profundorul nu mai face fata si planorul se angajeaza, de regula urat, intra in spirala mortii.

Cu cat dai CG-ul mai in spate planorul devine mai sensibil la miscarile profundorului si mai neutru in zbor, odata pus in picaj acolo ramane.

Daca CG-ul e prea in spate planorul este prea sensibil (greu de stapanit) si pus in picaj botul se infunda mai tare in loc sa se redreseze.

Compromisul cel mai folosit e cel in care planorul pus in picaj isi revine foarte incet la o traiectorie orizontala.

Cularisul are flapsuri prost gandite si coboara putin, doar 45 grade. Singure nu franeaza mare lucru. Daca la combini cu eleroanele (crow) franeaza puternic dar eleroanele ridicate isi pierd eficienta si e foarte greu sa il mai controlezi (daca e in linie dreapta asa ramane, daca vrei sa il intorci nu raspunde).

In final cred ca virajul puternic spre stanga la lansare e o combinatie intre o aruncare anemica la unghi prea mare si combinatie proasta CG cu profundor.

Scimba CG-ul in trepte - daca sari de la 74 la 96mm e posibil sa ai surprize neplacute.
0

#281 Useril este offline   passion 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 658
  • Inregistrat: 10-September 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 August 2012 - 11:46 PM

@alexandu: hai sambata la adunati unde o sa zbor si eu un cularis ajutat de bogdan stancu.
Mai multe creiere= mai putine sanse de crash.
Numa' bine!
Nu ma cãuta!
0

#282 Useril este offline   Alexandru E-ZG 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 284
  • Inregistrat: 12-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti Piata1 Mai
  • Interests:Aviation , Aeromodelism , Electronics

Postat 10 August 2012 - 02:42 PM

Vezi postareapassion, la 09 August 2012 - 11:46 PM, a spus:

@alexandu: hai sambata la adunati unde o sa zbor si eu un cularis ajutat de bogdan stancu.
Mai multe creiere= mai putine sanse de crash.
Numa' bine!


As veni dar plec la tara... de data asta fara cularis,oricum asta e solutia sa ma vad la camp nu deal sau altceva cu cineva care a reglat planoare de genul asta. La mine la tara bate si vantul ca este deal si sigur a fost influentat si de faza asta.... bine ca nu l-am facut praf, a scapat la milimetru
Ez1,2&Fc1,xl&Cl&Trex450Sport,ZOHD Drift,ExplorerLR4,B.Mcps - H.A9xTaranis/RM/Zorro-CRSF
0

#283 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 October 2012 - 10:46 PM

Si ????

A zburat/mai zboara ?

E intreg, e bucati ?


Vezi postareaAlexandru E-ZG, la 10 August 2012 - 02:42 PM, a spus:

As veni dar plec la tara... de data asta fara cularis,oricum asta e solutia sa ma vad la camp nu deal sau altceva cu cineva care a reglat planoare de genul asta. La mine la tara bate si vantul ca este deal si sigur a fost influentat si de faza asta.... bine ca nu l-am facut praf, a scapat la milimetru

0

#284 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 May 2013 - 02:05 PM

La distanta de doi ani am aflat de la ce a fost crash-ul.

Este vorba de ESC Turnigy 60A. L-am pus pe un heli si a a luat-o razna (la sol dupa primul zbor). Asadar nu receptorul a fost problema.

Planorul zboara in continuare foarte bine la Petrosani.

Am avut doua receptoare Orange cu 9 canale in modele care au facut urat.

Cularis - pana la urma a fost ESC-ul
F3B compozit - firele la servo faceau scurt - planorul intepenea fara comenzi.

Am vazut la Rapa Rosie un Cularis fara motor, planor pur zburat de Kelemen la panta. A zburat excelent (e si meritul lui Kele, are mana buna)


Vezi postareastiganas, la 03 December 2011 - 11:45 PM, a spus:

Planorul e muci. L-am busit azi la Aeropower. Aparent am ramas fara control la distanta si inaltime relativ mica, a venit cu viteza in bot, pe o parte. Bot distrus, boom rupt in 2 locuri, aripi rupte partial, etc. Pakul a luat foc asa ca nu am avut timp sa fac o inspectie amanuntita. Pakul a ars spectaculos, fum mult si caldura de a topit cositorul de la fire, asa am recuperat mufele fara efort.

Pare ca a fost un blocaj la receptor, un Orange cu 9 canale. Acum e in reparatii. M-am tot jucat cu setarile in statie si incepusem sa ma impac cu el.

In mod paradoxal cel mai bine a tinut imbinarea aripilor, cea care parea fragila.

In seara asta l-am lipit, a iesit urat ca un fund de maimuta, maine sper sa il testez. Am pus alt receptor de 9 canale acelasi model. Din ce am citit pe hobbyking aceste receptoare au probleme.

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 01 May 2013 - 02:06 PM

0

#285 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 04 May 2013 - 09:09 AM

Neah, trebuie sa fie ceva, o legatura ezo(e)terica intre utilizatorii/fanii sistemului asta si inabilitatea lor de a pune la punct electronica cum trebuie... prea li se intampla numai lor din astea :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

Arata acest topic


  • 10 Pagini +
  • « Prima
  • 8
  • 9
  • 10
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro