Modelism - RHC Forum: Cularis von Multiplex - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 10 Pagini +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cularis von Multiplex succes de piata...

#151 Useril este offline   Dragut 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2453
  • Inregistrat: 28-February 05

Postat 27 June 2008 - 09:47 AM

aantikk, la 27 Jun 2008, 06:36, a spus:

........Am facut o prostie de am pus flapsurile pe cablu y?............

Nu fiindca ale nu le misti decit simultan

In jos le vei misca cind o sa vrei portanta si in sus cind vrei viteza.

In sus nu le dai cursa mai mare de 2mm, fiindca creste pericolul de angajare, iar in jos apropape bracate la 90 grade ca frine.

De preferat ar fi sa le bagi pe un potentiometru separat si sa le poti regla si in timpul zborului.

Pentru frina merge sa le bagi pe un comutator cu 2 pozitii ...
0- normal
1- MIX ci flapsuri coborite apropape la 90, eleroane ridicate 2mm, profundor pe ridicare

Aceasta postare a fost editata de Dragut: 27 June 2008 - 09:53 AM

0

#152 Useril este offline   aantikk 

  • ex aantik
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 11-June 07
  • Gender:Male
  • Location:Buzau\Kalamata

Postat 27 June 2008 - 12:19 PM

Dragut, la 27 Jun 2008, 09:47, a spus:

aantikk, la 27 Jun 2008, 06:36, a spus:

........Am facut o prostie de am pus flapsurile pe cablu y?............

Nu fiindca ale nu le misti decit simultan

In jos le vei misca cind o sa vrei portanta si in sus cind vrei viteza.

In sus nu le dai cursa mai mare de 2mm, fiindca creste pericolul de angajare, iar in jos apropape bracate la 90 grade ca frine.

De preferat ar fi sa le bagi pe un potentiometru separat si sa le poti regla si in timpul zborului.

Pentru frina merge sa le bagi pe un comutator cu 2 pozitii ...
0- normal
1- MIX ci flapsuri coborite apropape la 90, eleroane ridicate 2mm, profundor pe ridicare

Pai da dar problema este ca flapsurile nus flapsuri in sensul ca se misca ca si eleroanele...nu le pot face sa se miste la fel amandoua.Dealtfel nici eleroanele nu le pot seta sa se miste in sensul corespunzator.


@renatoa

canalele pt eleroane 2 si 6

motor 1

directie si profundor 3 si 4

flapsurile 5

receptor cu 7 canale graupner la fel si statia mx 12

Spunetimi exact cum sa setez si ce canale sa folosesc ca deja crap de nervi.Statia este in mode 2(normal)
0

#153 Useril este offline   dr.ace 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 400
  • Inregistrat: 24-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Iasington MD

Postat 27 June 2008 - 09:09 PM

Ai gresit putin:
1-motor
2-eleroane cu cablu Y la cele doua servo de eleron
3-profundor
4-directie
5-neutilizat
6-flaps cu cablu Y la cele doua sevo de flaps
setezi flaperon OFF
Asa ai flapsuri dar nu si frina.
Sau pui flapsurile pe canal 5 si ai comutatorul Rocker SW care are 3 pozitii: jos flaps / neutru / sus frina
0

#154 Useril este offline   aantikk 

  • ex aantik
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 11-June 07
  • Gender:Male
  • Location:Buzau\Kalamata

Postat 29 June 2008 - 02:07 AM

dr.ace, la 27 Jun 2008, 21:09, a spus:

Ai gresit putin:
1-motor
2-eleroane cu cablu Y la cele doua servo de eleron
3-profundor
4-directie
5-neutilizat
6-flaps cu cablu Y la cele doua sevo de flaps
setezi flaperon OFF
Asa ai flapsuri dar nu si frina.
Sau pui flapsurile pe canal 5 si ai comutatorul Rocker SW care are 3 pozitii: jos flaps / neutru / sus frina

am rezolvato.multumesc mult.

Cam asa a fost numai cu o mica diferenta si anume flapsurile leam pus pe canalele 5-6 fara cablu y.
A trebuit sa rup mufele deja lipite pe aripi si sa le inversez pozitiile in asa fel incat eleroanele sa se mufeze la cablul y.

Multumesc lui Dexter pentru ajutor.

Aceasta postare a fost editata de aantikk: 29 June 2008 - 02:09 AM

0

#155 Useril este offline   Valteras 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3077
  • Inregistrat: 29-May 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 June 2008 - 09:39 AM

Obsedatule! Nu ti-am raspuns la e-mail pt. ca M. Ciuc (regata de veliere) nu am avut internet la cort...
Acum am vazut e-mailul tau.
Intre timp vad ca ai gasit un paleativ. Zic paleativ pt. ca daca ai pus eleroanele pe Y, nu ai facut chiar foarte bine... Nu o sa poti sa mai folosesti crow/butterfly si nu o sa mai poti set diferential. Nu e catastrofal, dar e pacat...

Problema ta cu flapsurile, care cuplate cu Y, se miscau "ca eleroanele", precis provine din faptul ca nu te-ai gandit dinainte si ai montat servourile de flaps simetric fata de axa longitudinala (aia de ruliu, aia care trece din botul fudelajului in coada fuselajului, ca sa fiu mai clar).
Adica ambele cu echeile inspre capetele aripii sau ambele cu echeile inspre incastrare.
Daca ai facut asa, este ERROR! Pt. ca servourile sunt cu Y, ambele se vor roti (echeile, adica) in acelasi sens fata de carcasa servourilor.
Deci, ele trebuie montate ambele cu echeile ori inspre "dreapta", ori inspre "stanga"!
Vezi ca am facut o schita, ca sa fie totul mai clar.

Io sa fiu in locul tau, as trece la flapsuri pe Y si eleroane pe canale separate...

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de Valteras: 30 June 2008 - 09:40 AM

Orice pas inainte e un shut in fund!
0

#156 Useril este offline   aantikk 

  • ex aantik
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 11-June 07
  • Gender:Male
  • Location:Buzau\Kalamata

Postat 30 June 2008 - 12:56 PM

Da sefu"leam montat invers si nu cred ca le pot da afara prea usor(am bagat glue la greu)da"las ca zboara si asa.Asa ca nu ai mai aduc nici o modificare,asa ramane numa cu flapsuri pt aterizare si de nu o vrea sa coboare il altoim la bot adicatelea picaj la blana si facut gaura in pamant.
0

#157 Useril este offline   Valteras 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3077
  • Inregistrat: 29-May 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 June 2008 - 02:36 PM

Repet, avand eleroanele pe Y, te privezi de foarte multe facilitati pe care ti le-ar oferi statia cu computer...

Este vorba de:

1. setarile individuale ale:
1.1. pozitiei de zero;
1.2. capetelor de cursa.

2. setarea diferentialului (intre cursa de sus si cursa de jos);

3. butterfly/crow;

4. flaperon.

Ce e drept, toate cele de la pct. 1 si 2 se pot realiza intr-o masura mai mica sau mai mare "surubarind" la comenzile servo-eleron, dar este extrem de pacat sa ten complici in halul asta.
Este ca si cum tu ai avea o statie cu computer si cu toate astea, pt. un ampenaj in V ai folosi un mixer mecanic! Dar ma intreb cati din cei care citesc isi aduc aminte de mixerele mecanice...

Vezi ca ti-am mai facut o schitza din care poti sa observi cum trebuie sa montezi echeea la servou si echeea pe eleron, pt. a crea cinematic un diferential.
"Sistemul de referinta" este linia aia rosie care uneste axa servoului cu axa balamalei eleronului, impreuna cu perpendicularele pe aceasta linie in punctele mai sus mentionate.
In cazul in care echeile se aliniaza cu aceste perpendiculare, la curse egale ale servoului, ai curse egale ale eleronului. Ca sa introduci un diferential, pui echeea la servou cu "un dinte" sau doi "inaintea" perpendicularei din servou iar echeea pe eleron "inapoia" perpendicularei din balama.
Poza e mai explicita decat descrierea... Atentie, poza este doar calitativa, sa-ti faci o idee. Unghiurile efective nu sunt atat de mari...

Fisiere atasate


Orice pas inainte e un shut in fund!
0

#158 Useril este offline   aantikk 

  • ex aantik
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 11-June 07
  • Gender:Male
  • Location:Buzau\Kalamata

Postat 11 July 2008 - 06:00 PM

Am reusit de lam terminat si lam si scos azi la zbor.Ce sa zic....a iesit pe la 1850 de grame,destul de greu si nu inteleg de ce.Cu toata greutatea lui a zburat superb timp de vreo 2 minute dupa care regulatorul sa dus....sa prajit.Era de 35 de A.De data asta o sai pun intre 45 si 60 A cu speranta ca nu o sa mai am probleme de felul acesta.

Bafta zburatorilo
0

#159 Useril este offline   aantikk 

  • ex aantik
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 11-June 07
  • Gender:Male
  • Location:Buzau\Kalamata

Postat 11 July 2008 - 06:00 PM

Am uitat poza...

Fisiere atasate


0

#160 Useril este offline   Dragut 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2453
  • Inregistrat: 28-February 05

Postat 11 July 2008 - 07:04 PM

felicitari!
PS:
ai vazut la cei buna alimentarea separata pe receptie ? http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/tongue.gif
0

#161 Useril este offline   aantikk 

  • ex aantik
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 11-June 07
  • Gender:Male
  • Location:Buzau\Kalamata

Postat 11 July 2008 - 08:11 PM

Multumesc,

da ...fara discutii...eram deasupra marii(circa 10 m altitudine) cand a cedat regulatorul...abia am avut timp sal aduc pe plaja...va dati seama ce se intampla daca nu aveam pack pt. receptie separat(erau si o gramada de oameni la plaja).
0

#162 Useril este offline   aantikk 

  • ex aantik
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 11-June 07
  • Gender:Male
  • Location:Buzau\Kalamata

Postat 15 July 2008 - 12:42 PM

Azi mia venit regulatorul de 60 A si sper ca in seara asta sal montez si sal scot la zbor.Regulatorul are BEC 3A/5V.Oare nui bine sa renunt la packul pt receptie ca sa mai scad un pic din greutatea modelului?In momentul de fata are 1850 gr complet echipat cu bateria pe el.Ma gandesc ca daca ai scot receptia(bateria)il aduc pe la 1700 de gr.Voi ce ziceti?...e mult 1850 de gr?...sal las asa?


Bafta.

Aceasta postare a fost editata de aantikk: 15 July 2008 - 12:43 PM

0

#163 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 15 July 2008 - 12:57 PM

uita de bec-ul de pe regulator.motorul trage curent mare si nu stii ce paraziti iti baga pe receptor.plus ca servouri sunt destule..nu zic ca ajung la 3 A consum ,dar e mai sanatos asa.
plus ca descentrezi modelul daca scoti packul de receptie,si in loc de pack o sa cari niste plumb pe coada....plumbul nu te ajuta la nimic,in schimb packul da.
lasa-l asa.
flying is my life...
0

#164 Useril este offline   aantikk 

  • ex aantik
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 11-June 07
  • Gender:Male
  • Location:Buzau\Kalamata

Postat 15 July 2008 - 01:13 PM

Problema este ca pacul de receptie il bag tocmai in fund de tot(in spatele bateriei lipo)si tot mai pun 35gr pe coada ca sa se echilibreze.Regulatorul asta care mia sosit azi are niste dimensiuni de ma doare capul si de parca asta nui deajuns mai are si 70 de grame cu conectori cu tot.
Ca sal echilibrez acum mai trebuie sa pun cel putin 35 gr pe coada.In final modelul o sa iasa pe la 1900 gr ceea ce mi se pare cam mult chiar si pt cularis.
Precizez ca la montaj iam pus doar o bila pe coada.

O alta problema:

Regulatorul avand dimensiuni uriase sant obligat sal pun langa receptor,neavand al spatiu pt el.Daca invelesc in staniol receptorul o fi bine?...adicatelea lo afecta (receptor)cumva faptul ca regulatorul il pun langa el?


Bafta.
0

#165 Useril este offline   Dragut 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2453
  • Inregistrat: 28-February 05

Postat 15 July 2008 - 01:32 PM

Recomandarea mea ar fi folosirea unui Bec extern:

BEC extern de la Castle

Poti sa-l setezi pe computer daca iti iei si programatorul pentru el.

La accu pentru receptie ai 2 variante:
1. Bagi un li-po separat de 400.... 600 mah de 3 celule si setezi Bec-ul astfel incit sa ai:
- 6 V pe actionarea servourilor si sa-ti taie tensiunea la 3 LI-po

Avantaje:
Ai 6V constant pe servo deci ca atare ai forta maxima

Dezavantaje:
- risti sa ramii brusc si deodata fara curent in servoaie si nuu te anunta nimeni. (asa am patit la RR2008)

2. Bagi pe cablul de alimentare al regulatorului BEC-ul in paralel si il setezi pentru 2 celule astfel incit chiar daca ai ramas fara corent in baterie sa poti veni la aterizare.
Avantaje ca la primul in plus scapi de greutate suplimentara
Dezavantaje: cind s-a oprit motorul il aduci repejor jos sa nu ai prbleme cu decarcatul pakului sub limita minima.

La ambele variante incerci sa muti pakul mare CIT MAI IN FATA posibil

Aceasta postare a fost editata de Dragut: 15 July 2008 - 01:34 PM

0

#166 Useril este offline   aantikk 

  • ex aantik
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 11-June 07
  • Gender:Male
  • Location:Buzau\Kalamata

Postat 15 July 2008 - 07:52 PM

Lam zburat in seara asta vreo 25 de minute si ma declar multumit.Mai trebuie un pic gadilat dar in general se comporta bine.Nici nu pot ridica prea multe pretentii si nici nu pot zice ca lam testat prea bine din cauza vantului destul de tare si a turbulentelor.Se legana in toate directiile.
O sal scot afara cand sor ivi conditii favorabile.
In tot cazul,nul mai tarasc dupa mine in Romania pt ca este destul de mare si nu am loc prea mult plus ca nas vrea sal stric prea repede.Aici,la aterizare nu ai cum sa intampini probleme mari din cauza nisipului.Este destul de greu sa strici un model.Pt acasa o sa iau easy gliderul.


Bafta si multumesc mult tuturor celor ce mau sfatuit.
0

#167 Useril este offline   alexroad 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 621
  • Inregistrat: 29-June 07

Postat 27 July 2008 - 06:21 AM

Am urmarit subiectul de la cap la coada si in felul asta m-am decis sa-l iau si eu dar asta dupa ce ma dotez cu celelalte piese care nu se afla in kit.Am un Elektro Junior si in felul asta m-am indragostit de planoare.Cred ca e net superior Cularisul.
Am vazut(citit) cit de mult face alimentarea separata si asa am de gind sa-l fac si eu folosind doua pack-uri de 2200 3S,deci e nevoie de un regulator de turatie si BEC pentru partea de alimentare.Am in dotare un regulator de turatie la care nu mai functioneaza partea de motor dar in schimb se alimenteaza receptorul si servo.
As putea sa-l folosesc (cu incredere) numai la alimentarea receptorului ?Bineinteles ca la motor pun unul separat.
Regulatorul de care spun a fost suprasolicitat ,adica el are 20A si a fost folosit constant la peste 25,dar cum spuneam alimenteaza fara sa se incalzeasca receptorul si 4 servo pe standul de proba.
Electronistii care stiu principiul de functionare la un regulator ar putea sa-mi spuna ce si cum.
Hodina-i ca slanina
Sa imbatrinesti e obligatoriu!
Sa te maturizezi e optional!
0

#168 Useril este offline   Men 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 05-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 July 2008 - 09:44 AM

Nu prea cred ca e bine... Vrei sa folosesti 2 pack-uri 3S 2200, asa scrii. Inteleg ca unul pentru propulsie cu un regulator separat (la care, desigur, scoti firul central din mufa catre receptor, sper) si inca unul pentru receptie, folosit prin nu stiu ce regulator semi-ars la care folosesti BEC-ul. Si asta de ce? Ce motive ai sa nu folosesti un pack normal de receptie de 4 celule? Nu judec pe nimeni, dar ma intreb de ce alegi drumul ocolit si, dupa parerea mea, nesigur.

Parte de BEC din acel regulator, care zici ca merge, duce 6 servo? Gandeste-te la asta

Parerea mea este ca cea mai simpla metoda este alimentarea cu 4 cel NiMH (intre timp exista de capacitati impresionanate (de ex. 2700 mAh), pack-uri care intretinute cum trebuie, iti asigura o viata fara griji

Stima si consideratiunea
0

#169 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 27 July 2008 - 10:00 AM

Men, parerea altora de peste mari, este ca folosire 4.8V la un Rx 2.4GHz este calea nr.1 si cea mai sigura spre dezastru. Este suficient sa ceara un servo ceva mai mult curent si sa dea cu tensiunea sub 4.5V, ca Rx-ul s-a rebootat - e un mic calculator - si la unii nu si-a mai revenit din asta.
De acord cu alimentare separata Rx, si eu o folosesc pe un model mult mai putin pretentios, tot BEC dintr-un ESC ars, dar nu 4 NiMh. Orice altceva... daca nu s-ar supravolta servo-urile, as merge si pe 2s fara BEC, avand in vedere ca Rx-ul meu din specs zice ca suporta 8.5V max.
Exista BEC dedicate care dau 3A, la 33RON.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#170 Useril este offline   Dragut 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2453
  • Inregistrat: 28-February 05

Postat 27 July 2008 - 11:07 AM

@Rentoa
Am tras atit de Cularis cit si de Ez Glider cit s-a putut. Uneori vint apropape de furtuna .... si sincer n-am avut niciodata probleme cu ceea ce zici despre pakul de 4,8V.
Erori de pilotaj ... poate dar in nici un caz erori de computer ... pardon receptie.
Preferabil ar fi ca anumite afirmatii sa fie sustinute din experienta proprie.
Stima

@Alexroad
comparatia poti sa o faci cel mult cu Ez Gliderul si nu cu Cularisul (anvergura Cularis 2,6m) .... iar restul tine doar de gusturi.
Vrei viteza si adrenalina iei Juniorul, vrei stabilitate iei Ez Gliderul.
0

#171 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 27 July 2008 - 11:24 AM

In job fac niste analize unde experientele individuale si pozitive sunt eliminate primele. Nu conteaza decat cele negative si de masa. Iar pe baza acestor analize firme iau decizii de multi $$$$. Nu vad de ce nu as aplica acest principiu si in alte domenii.
Chiar asa, ce informatie am din: "eu am cumparat x, imi merge bine si sunt happy". Eu personal nu cumpar niciodata bazat pe asemenea date.
Iar informatia cu Rx de 2.4G blocat din cauza scaderii tensiunii de alimentare sub 4.5v este reala, a fost reprodusa si la sol si pentru mine deja este o evidentza.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#172 Useril este offline   pavcostel 

  • Membru Fumator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1596
  • Inregistrat: 01-October 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 July 2008 - 11:59 AM

Citeaza

Iar informatia cu Rx de 2.4G blocat din cauza scaderii tensiunii de alimentare sub 4.5v este reala,

Din pacate poti sa ai cea mai tare statie. Cel mai bun receptor. DACA nu dimensionezi corect sursa (pack) si cablurile aferente, plus elementare masuri de eliminare a perturbatiilor generate de model, e degeaba.
E justa afirmatia. INSA. Exista si un INSA. Degeaba pui alimentare separata. Cu pack sau Ubec. Procesorul ala intra in reset si de la un spike de tensiune sau varf de consum aparut din diverse motive, poate sa fie si o mufa oxidata, de exemplu, sau un spic de iarba in eleron.
Vreau doar sa subliniex ca 2,4GHz nu este un panaceu universal. Faptul ca ai 2,4 trebuie corelat cu aceeasi grija de a echipa cum trebuie modelul, SI DPDV electric, daca nu MAI multa!
Stiu ca multi o sa spuna ca "merge dom'le la mine de tzspe' ani!". Eu le urez sa le mearga. Diferenta apare exact atunci cand ai nevoie sa te scoata din galeata. De multe ori ramane unicul si singularul eveniment in viata unui model. Dupa asta urmeaza alt model, deja predestinat in stilul asta....

Bafta!
Costel
35 MHz, canal 60,62,78.
0

#173 Useril este offline   alexroad 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 621
  • Inregistrat: 29-June 07

Postat 27 July 2008 - 03:04 PM

Nu stiu care e treaba dar inca nu mi-a raspuns nimeni concret la ce am intrebat ,ba mai mult s-a trecut la vechea poveste cu becul ars si care trebuie schimbat.
Va multumesc domnilor.
Hodina-i ca slanina
Sa imbatrinesti e obligatoriu!
Sa te maturizezi e optional!
0

#174 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 27 July 2008 - 08:00 PM

uita de regulatorul semi-ars,pune pack de 4 celule nicd/mh separat pe receptie.scoti firul rosu de la regulatorul pt motor,si gata.
flying is my life...
0

#175 Useril este offline   alexroad 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 621
  • Inregistrat: 29-June 07

Postat 27 July 2008 - 09:43 PM

E asta de ajuns la 6 servo ,sau mai bine iau un BEC separat? Oricum chiar si cu 4 NiMh pot sa pun pe motor 2X2200 3S?
Hodina-i ca slanina
Sa imbatrinesti e obligatoriu!
Sa te maturizezi e optional!
0

#176 Useril este offline   pavcostel 

  • Membru Fumator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1596
  • Inregistrat: 01-October 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 July 2008 - 09:59 PM

Citeaza

E asta de ajuns la 6 servo

Scuza-ma, nu am urmarit ce servo exact ai pus. Care este curentul maxim dat de producator? Ca o regula empirica, capacitatea la pack de receptie, 4 sau 5 elemente NiXX trebuie sa duca consumul maxim la minim 3 sau 4 servo. Ca valoare C debitata instantaneu. Altfel scade tensiunea sub prag si 2,4 GHz se reseteaza. Nu se stie daca mai apuca sa porneasca... Practic, sa presupunem ca ai servo cu curent maxim dat de producator de 1A. La 4 servo in maxim, cum poti avea nevoie la o iesire din picaj sau pe vant tare la un viraj mai tare reiese un consum instantaneu de 4A MINIM. Deci pack-ul tau trebuie sa fie minim de 2200mAh, cu minim 4C. Intretinut cum trebuie, ciclat si incarcat la capacitatea nominala. Atentie ca packurile NOI trebuie ciclate un pic, la curenti mici intai, apoi poti trece la curenti mai mari de incarcare.

Cam asta este. Vezi cum echilibrezi modelul cu greutatea asta .

Bafta!
Costel
35 MHz, canal 60,62,78.
0

#177 Useril este offline   alexroad 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 621
  • Inregistrat: 29-June 07

Postat 28 July 2008 - 11:51 AM

Nu sint pe 2,4Ghz ci pe 35Mhz ,sinteza.Din cite am inteles pina acum ,pentru siguranta e bine sa am receptorul alimentat separat de aia intrebam daca il pot alimenta dintr-un pack de 2200 3S printr-un regulator la care e dusa partea ce alimenteaza motorul dar servo merg.Cred ca totusi daca fac alimentare separata mai bine mai investesc inca 100 lei ,avind in vedere valoarea RTF a unui Cularis, plus valoarea sentimentala.
Hodina-i ca slanina
Sa imbatrinesti e obligatoriu!
Sa te maturizezi e optional!
0

#178 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 28 July 2008 - 12:23 PM

Servo merg, dar in gol, alt curent.
Ia incearca sa le opui putin rezistenta ca sa simulezi cat de cat zbor real, sa vezi daca mai duce curentul.
De ce 3S pe Rx/servo ? 2S pare taman bun, tragi din el pana la 6V, unde ar fi si limita lui de descarcare naturala.
Daca as fi in locul tau as pune 2*A123, livrand 6.6V aproape constant tot ciclul de decarcare, cu rezistenta de mili-ohmi, deci capabile sa dea si 10A fara scadere de tensiune. Iar la 6.6V nici nu mai pui BEC. E aproape idealul...

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 28 July 2008 - 12:58 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#179 Useril este offline   pavcostel 

  • Membru Fumator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1596
  • Inregistrat: 01-October 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 July 2008 - 12:29 PM

Cinstit, eu as renunta la al doilea controller. Mai bine pack separat. Varianta cu ubec e discutabila, poate sa mearga, poate sa nu mearga, depinde de consumul real al servourilor. Eu as pune un pack de NiXX de minim 2200mAh si m-as asigura ca e full la primele zboruri. Dupa aceea vad cat s-a dus din el si poate mai subtiez morcovul aferent. La Ubec trebuie sa tii cont si unde-l amplasezi, frecventa interna de aprox 300kHz poate interfera cu receptorul in 35. La mine de exemplu a trebuit sa-l mut cat mai departe si perpendicular ca axa fata de receptor. Dar eu nu trag mult din el, ma incadrez sub 3A.

Bafta!

Costel
35 MHz, canal 60,62,78.
0

#180 Useril este offline   alexroad 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 621
  • Inregistrat: 29-June 07

Postat 28 July 2008 - 02:24 PM

Deci pina la urma scap si de o cheltuiala in plus si pe linga asta am 8 buc. accu. tip R6 Sony 2500mA /buc cu doua cicluri la statia veche.Va multumesc baieti, acum nu-mi ramine decit sa trec la fapte ,adica sa-l iau(Cularisul) si sa gasesc o cutie anume pentru cele 4 R6 ,care sa-mi asigure contacte ferme si sa ramina accu. la locul lor ,de preferat cu capac.
Poate va mira ca am pus intrebari si eu nici nu-l am ,dar e bine sa te documentezi inainte de o investitie ca asta si la ce-i mai bun forumul daca nu la asa ceva.
Hodina-i ca slanina
Sa imbatrinesti e obligatoriu!
Sa te maturizezi e optional!
0

Arata acest topic


  • 10 Pagini +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro