Modelism - RHC Forum: Identificare Aeromodele - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 8 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Identificare Aeromodele

#61 Useril este offline   fly 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3373
  • Inregistrat: 09-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bran Brasov
  • Interests:Jeturi ,f3j ,f5j

Postat 25 May 2017 - 08:23 AM

Vezi postareaSID, la 25 May 2017 - 08:13 AM, a spus:

No offense, crezi ca daca erau inmatriculate (poate chiar erau) nu se mai intamplau accidente la mitinguri RC sau acel campion de heli nu se decapita...
Nu are nici-o legatura inmatricularea /identificarea aeromodelistului, cu regulile elementare de safety sau sa le spunem de bun simt pe care unii care isi spun aeromodelisti nu le respecta

P.S
nu sunt impotriva identificarii/inmatricularii, cu toate ca nu vad de ce este necesara achitarea unei taxe anuale pt.ce...? Unii dintre noi poate zboara de 3-4 ori intr-un an si pt asta trebuie sa fie taxati? Ce se ofera...? doar un nr.de identificare..



Exact asa restul sunt povesti!
0

#62 Useril este offline   Garett 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 560
  • Inregistrat: 01-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Flying and floating things

Postat 25 May 2017 - 09:52 AM

Vezi postarearenatoa, la 25 May 2017 - 07:29 AM, a spus:

I-am raspuns punctual lui Garrett care pare sa ignore ca s-au intamplat accidente grave in domeniul asta.

Nu le ignor dar in afară de povestea cu tipul care s-a decapitat, dpmdv din pura prostie, nu stiu alt caz mortal.
Iar a invoca permanent "E periculoase dronili dom'le, omoara oameni, huo, cremenalii cu elice!" intr-o lume in care se moare zilnic pe sosele intr-un ritm ametitor mi se pare pueril. Am o mașina de nitel sub doua tone, crede-ma, pot sa fac ravagii mult mai serioase cu aia decat cu un kil de ABS!
Si please nu veni cu "argumentul" ca pentru aia imi trebuie permis, e chestie de scara!
Si pentru un avion 1:1 imi trebuie permis!
Dar ce sa vezi: o replica la scara a masinii mele nu necesita nici inmatriculare nici permis!
Desi, in logica drobului de sare, pot sa dau cu ea peste piciorul cuiva, ala cafe si-si rupr gatul!
Accident fatal! :rolleyes:
Vorbim de mere si portocale, mai mult ca sa ne aflam in treaba, doar de dragul "lupmoralismului"...
Cum ziceau si colegii de mai sus, bunul simt nu tine de un sticker sau de o noua taxa catre "autoritatea de jumulit"...
0

#63 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 25 May 2017 - 10:25 AM

Rc-urile TREBUIE inregistrate:

1 - ca sa poata fi urmarite (trebuie asignata semnatura electronica unei persoane, obisnuim sa ne departam de telefon, si au prea multe cazuri cu IMEI incert)
2 - ca sa poata fi taxate.

Nu inventam noi, dar trebuie sa ne adaptam (conformam). Restul este birocratie si prostie locala (nationala).

Aceasta postare a fost editata de vlad1: 25 May 2017 - 10:26 AM

0

#64 Useril este offline   MUGUREL. 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 744
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 25 May 2017 - 10:26 AM

Parerea mea e ca in acest sistem de identificare se desparte latura comerciala de cea recreativa. Partea de siguranta nu cred ca e influentata. Mai degraba se identifica proprietarul in diverse situatii. Personal nu ma deranjeaza identificarea atat timp cat nu ma uit peste umar dupa organe. Daca zbor pe un camp care nu e in proprietate privata, tot ce pot pati e numai contraventional atat timp cat sunt legal pe partea penala. Cineva spunea ca oricum ce a fost nu va mai fi in acest domeniu. Punctul care a schimbat totul e ordinul 8/2014.
0

#65 Useril este offline   ALLEN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3004
  • Inregistrat: 11-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti sector 1

Postat 25 May 2017 - 11:49 AM

Mugur, una e sa platesti si sa ti se ofere, si alta e sa platesti doar ca sa isi justifice ei plimbatul hartiilor.
in afara de un rahat de autocolant, si ala prost (ca doar nu o sa ofere ei oracal seria 951) in rest e fix pix. iar in propunerea lor nu se specifica clar, punctual daca la x modele platesti x taxe. e o exprimare ambiguua si lasa loc de interpretari.
plus ca, voi ati vazut cum arata cererea respectiva? ce cerinte sunt? nr. certificare producator? pai pana mea, si daca am luat modelul sh... dracu mai are hartii??? sau daca iei de la HK... chinezi chiar trimit toata documentatia? hai sa fim seriosi. legea propusa este de rahat cu cerinte de rahat, adica ce sa o mai lungim.... KKT pansat.

legea trebuia gandita sa fie functionala, nu dupa cum dicteaza unii si altii.

FLY, nu sunt de acord cu ARA + AACR = pact. ara doar a incercat / incearca sa aduca acea taxa de rahat la o valoare sub ce vor aia de la AACR. ca AACR vrea ca fiecare zburator sa fie afiliat unei organizatii de profil, asta mi se pare iar o chestie cu care nu sunt in totalitate de acord, desi daca ne uitam un pic peste gard... cam asa este peste tot, si ar fi cazul sa ne pliem si noi.
_______________________________________________________________________________________
Alaturi de hidrogen, prostia e cea care se gaseste in cea mai mare cantitate in univers. La fel si idiotii.
_______________________________________________________________________________________
0

#66 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 25 May 2017 - 01:39 PM

Vezi postareaALLEN, la 25 May 2017 - 11:49 AM, a spus:

legea propusa este de rahat cu cerinte de rahat, adica ce sa o mai lungim.... KKT pansat.

legea trebuia gandita sa fie functionala, nu dupa cum dicteaza unii si altii.

FLY, nu sunt de acord cu ARA + AACR = pact. ara doar a incercat / incearca sa aduca acea taxa de rahat la o valoare sub ce vor aia de la AACR. ca AACR vrea ca fiecare zburator sa fie afiliat unei organizatii de profil, asta mi se pare iar o chestie cu care nu sunt in totalitate de acord, desi daca ne uitam un pic peste gard... cam asa este peste tot, si ar fi cazul sa ne pliem si noi.


Ai dreptate, iar ce facem cu acest ... gindit de un guvern de ...? Cineva le a votat. Plecam in alta tara? Asteptam sa treaca singur perioda de ...?
Pacat ca nimeni nu stie pe urma daca putem zbura, in ce conditii, inaltime si unde. Ca am impresia ca nu este capat de drum si dupa ce am inghitit zaharelul urmeaza medicina mai negustuoasa.
Va fi ca si cu taxa auto, daca nu reusesc cu asta, sigur pregatesc alte surprize ca si inmatriculat telefoane mobile, de exemplu, cine stie.

Aceasta postare a fost editata de wabo1: 25 May 2017 - 01:39 PM

Walter Born
rhc@born.ro
0

#67 Useril este offline   Garett 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 560
  • Inregistrat: 01-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Flying and floating things

Postat 25 May 2017 - 09:05 PM

Cine zicea ca aeromodelele sunt "interzise" in Spania??
Am găsit lângă hotel un magazin întreg foar cu quaduri!
Au si anunt dar l-am si întrebat pe cel care vinde: pentru uz recreativ n-au nevoie nici de autorizare nici de identificare! Dr zburat zboara la marginea Madridului intr-o zona de picnic, fără probleme!
0

#68 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 25 May 2017 - 10:38 PM

La naiba că prost mai stau cu timpul. :(
Hm. Mă "mănâncă" să devin iar ironic și acid.
Un singur lucru trebuie făcut: să vă reînvățați să citiți și să studiați înainte să trageți concluzii pripite.

În documentul cu pricina se vorbește clar de identificarea aeronodelistului și nu a aeromodelului în sine. Nu spune nimic de cuantumul taxei, dar cu siguranță nu ar avea cum să ajungă la 90 de euroi datorită absenței cip-ului care, să zicem, ar justifica oarecum suma respectivă.

În al doilea rând măsura respectivă ar intra în contradicție totală cu alte legi conform cărora FRMd este singura instituție națională abilitată să organizeze și controleze domeniul sportului tehnico-aplicativ numit aeromodelism.

Ceea ce face AACR acum este un abuz facilitat de faptul că FAI a schimbat definiția aeromodelului.
URA şi la zbor fofezelor !
0

#69 Useril este offline   Garett 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 560
  • Inregistrat: 01-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Flying and floating things

Postat 25 May 2017 - 11:26 PM

Nu ca abuzul ar fi ceva nou sau nemaivazut in Romania...
Eu cand spun ca miza e sa mai mulga niste bani...

Aceasta postare a fost editata de Garett: 25 May 2017 - 11:27 PM

0

#70 Useril este offline   fulgerica 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2235
  • Inregistrat: 31-July 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:vintage

Postat 25 May 2017 - 11:34 PM

Vezi postareaGarett, la 25 May 2017 - 11:26 PM, a spus:

Nu ca abuzul ar fi ceva nou sau nemaivazut in Romania...
Eu cand spun ca miza e sa mai mulga niste bani...


cine sa smulga bani? statul? daca era asa ar fi bagat accize pe drone, lipo, combustibil, balsa, direct in vama.



Laser frate!
"Drona este pt modelism exact ce este maneaua in muzica" - Epicur
0

#71 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 26 May 2017 - 05:32 AM

Vezi postareaMUGUREL., la 25 May 2017 - 06:23 AM, a spus:

Livemeetingul e public.



Din pacate e un fel de semi-public. Pentru ca daca ai Skype nu iti ajunge, trebuie se ai un cont Business Skype care se pare e mai comlicat. M-am jucat ieri vreo 30 minute sa gasesc solutia, dar tipc Microsoft nu sunt eu destul de inteligent sa leg Skype normal de cel business, nici macar nu prea gasesti informatii care ar fi diferenta in afara ca nu e gratuit si cu plata. M-asi mira dcaa aveti mai mult de 5 participanti la discutie. Sunt curios.
Walter Born
rhc@born.ro
0

#72 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 26 May 2017 - 06:06 AM

In plus nu este gratuit, trebuie sa cumperi licenta. Deci nu e public ci mai degraba doar pentru cei citiva care au destul de multa rapdare si fonduri sa instaleze ceva de care nu au de nevoie. Sucess in continuare...

Aceasta postare a fost editata de wabo1: 26 May 2017 - 06:07 AM

Walter Born
rhc@born.ro
0

#73 Useril este offline   MUGUREL. 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 744
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 26 May 2017 - 06:26 AM

Buna dimineata!

Nu sunt IT-ist dar am inteles ca merge! Cine stie cum se face sa il ajute pe Walter. Membrii ARA trebuie sa intre in noul email ARA si cu aceasta se poate loga si pe Skype business pe telefonul mobil.Instalarea pe telefon e gratuita.

O zi frumoasa!

Vezi postareaMUGUREL., la 26 May 2017 - 06:26 AM, a spus:

Buna dimineata!

Nu sunt IT-ist dar am inteles ca merge! Cine stie cum se face sa il ajute pe Walter. Membrii ARA trebuie sa intre in noul email ARA si cu aceasta adresa se poate loga si pe Skype business pe telefonul mobil.Instalarea pe telefon e gratuita.

O zi frumoasa!

0

#74 Useril este offline   Radubv 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 740
  • Inregistrat: 09-February 12
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:Aero-Auto RC.

Postat 26 May 2017 - 06:32 AM

Vezi postareawabo1, la 26 May 2017 - 06:06 AM, a spus:

In plus nu este gratuit, trebuie sa cumperi licenta. Deci nu e public ci mai degraba doar pentru cei citiva care au destul de multa rapdare si fonduri sa instaleze ceva de care nu au de nevoie. Sucess in continuare...

Nu e nevoie de Skype business, trebuie instalat un simplu plug-in la browser : Skype meeting app.
AUTO

HPI Trophy Truggy 4.6 2013 2.4GHZ Waterproof- nitro
HPI Blitz2 Flux - electric
FG Baja Buggy Sportsline - benzina

AERO

Align T-Rex 450 Pro V2 - Augusta electric
Align T-Rex 500L Dominator - electric
Align T-Rex 700E DFC - electric
Drake by Dululutu -electric
Easy Star II by Multiplex - electric
Phoenix 2400 - electric
Sbach 342 by FMS 1300mm - electric
DJI Mavic Pro
Realacc Real5 215MM FPV Racing Drone
|||Spektrum DX9|||
0

#75 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 26 May 2017 - 06:38 AM

Vezi postareaMUGUREL., la 26 May 2017 - 06:26 AM, a spus:

Buna dimineata!

Nu sunt IT-ist dar am inteles ca merge! Cine stie cum se face sa il ajute pe Walter. Membrii ARA trebuie sa intre in noul email ARA si cu aceasta se poate loga si pe Skype business pe telefonul mobil.Instalarea pe telefon e gratuita.

O zi frumoasa!

E gratuit doar pentru cei care au cont Office 365 business care se pare ca membri ARA au primit gratuit.
Din gresala am primit si eu mailul unde vii a fost explicat cum sa iti activezi contul. Deci e public pentru membri ARA care s-au incumetat sa instaleze Office 365 business.
Am Office 365 dar varianta mea nu merge, nu e inclus Skype for business.

Sunt dispus la orice, am cheltuit deja o ora si dimineata asta sa caut solutia prin net, dar m-asi minuna ca aveti o solutie care Microsoft si Google nu gasesc.
Walter Born
rhc@born.ro
0

#76 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 26 May 2017 - 07:02 AM

Vezi postareaRadubv, la 26 May 2017 - 06:32 AM, a spus:

Nu e nevoie de Skype business, trebuie instalat un simplu plug-in la browser : Skype meeting app.

mersi de eforturi, dar si asta nu imi ajuta. Pentru asta trebuie sa stau la desktop si sa installez webcam si microfon probabil.
O sa citesc pe urma ce s-a discutat.
Walter Born
rhc@born.ro
0

#77 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 26 May 2017 - 07:18 AM

Si webapp necesita un cont Skype business...
Walter Born
rhc@born.ro
0

#78 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 26 May 2017 - 07:25 AM

Daca ARA te vrea in discutie, sa iti emita un cont de special guest...
Daca vrei, poti participa pe contul meu.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#79 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 26 May 2017 - 08:14 AM

Vezi postarearenatoa, la 26 May 2017 - 07:25 AM, a spus:

Daca ARA te vrea in discutie, sa iti emita un cont de special guest...
Daca vrei, poti participa pe contul meu.

Mersi, ca daca nu e public nu are sens.
Walter Born
rhc@born.ro
0

#80 Useril este offline   Garett 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 560
  • Inregistrat: 01-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Flying and floating things

Postat 26 May 2017 - 09:18 AM

Vezi postareafulgerica, la 25 May 2017 - 11:34 PM, a spus:

cine sa smulga bani? statul? daca era asa ar fi bagat accize pe drone, lipo, combustibil, balsa, direct in vama.

Am spus sa mulga nu sa smulga! :D
Ma rog, sensul e acelasi!
Avem o "autoritate a statului" care a gasit subit un mod de a incasa niste bani fara a presta vreun serviciu.
E stupid si inutil? Nici o problema, au scos o reglementare care zice ca e "obligatoriu" si ilegal fara!
Maine se apuca RAR sa faca ITP masinutelor de jucarie iar politia rutiera sa faca dosare penale celor care le conduc fara "identificare"!
Pentru ca...Romania, tara in care poti legifera orice abuz!
0

#81 Useril este offline   Andrix_y 

  • Presedinte ARA
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 900
  • Inregistrat: 09-October 07
  • Gender:Male

Postat 26 May 2017 - 09:26 AM

Pentru cei care spun ca conferinta nu este publica mesajul meu este:

1. Conferinta este publica.
2. Nu trebuie sa cumparti nici o licenta sau sa platiti ceva.
3. Trebuie sa aveti un pc la dispozitie cu casti si cu microfon si o legatura la internet.
4. Pentru cei care nu sunt asa de priceputi in domeniul digitalizari aici este link-ul cu instructiuni clare cum se intra in meeting https://aeromodelism.../jhZa82ShUi.pdf totul se rezolva la 3-4 clickuri chiar asa de greu este?

Va rog sa nu mai fabulam daca nici macar nu ati incercat sa intrati pe link-ul dat si sa vedeti ce este de facut.
Aceasta solutie este folosita de foarte multe companii la nivel global cu care isi fac afacerile (nu se joaca).
De mic cand am inceput sa fac aeromodelism mi sa spus de foarte multe ori ca aeromodelismul necesita rabdare si atentie. Daca va credeti aeromodelisti atunci acordati rabdare si atentie.

Ca sa nu fie discutii va recomand sa va conectati cu cel putin 20 min inainte ca sa inceapa meeting-ul. La ora 5:00 vom incepe. Cine vrea sa vina cu adevart va veni cine nu va gasi scuze.

Daca intampinati problem tehnice va rog sa ne scrieti e-mail info@aromodelism.ro si un numar de mobil sa va putem contacta.

Va asteptam cu drag in meeting.

Aceasta postare a fost editata de Andrix_y: 26 May 2017 - 10:40 AM

Babos Andras Sandor

Președinte al Asociației Române de Aeromodelism
info@aeromodelism.ro
andras.babos@aeromodelism.ro
0

#82 Useril este offline   freefly 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 289
  • Inregistrat: 04-December 16
  • Gender:Male
  • Location:Tg-Mures
  • Interests:electronica si tot ce zboara :)

Postat 26 May 2017 - 10:04 AM

In descrierea de mai sus asi adauga ca aveti nevoie de un mic program care se downloadeaza de aici: SkypeMeetingApps
Download si cu un dubluclic se instaleaza dup ce dati click pe linkul din pdf.

Aceasta postare a fost editata de freefly: 26 May 2017 - 10:04 AM

T-REX 450PRO FBL
OMP M1
T-REX 250 FBL
V911, V977
Piper Cub J-3 By Dululutu
F22 Raptor (depron Restie)
Cessna 400 1,4m (FMS)
EXTRA 330 36" (depron)
F4U-Baby
P40-balsa (RIP)
X4M380L, E010s
0

#83 Useril este offline   Andrix_y 

  • Presedinte ARA
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 900
  • Inregistrat: 09-October 07
  • Gender:Male

Postat 26 May 2017 - 10:28 AM

Vezi postareafreefly, la 26 May 2017 - 10:04 AM, a spus:

In descrierea de mai sus asi adauga ca aveti nevoie de un mic program care se downloadeaza de aici: SkypeMeetingApps
Download si cu un dubluclic se instaleaza dup ce dati click pe linkul din pdf.

Am sa introduc....se pare ca eu deja aveam aplicatia pusa mai de mult de la ate meetinguri avute ...:)
Multumesc
Babos Andras Sandor

Președinte al Asociației Române de Aeromodelism
info@aeromodelism.ro
andras.babos@aeromodelism.ro
0

#84 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 26 May 2017 - 11:01 AM

Vezi postareaAndrix_y, la 26 May 2017 - 09:26 AM, a spus:

Pentru cei care spun ca conferinta nu este publica mesajul meu este:

1. Conferinta este publica.
2. Nu trebuie sa cumparti nici o licenta sau sa platiti ceva.
3. Trebuie sa aveti un pc la dispozitie cu casti si cu microfon si o legatura la internet.
4. Pentru cei care nu sunt asa de priceputi in domeniul digitalizari aici este link-ul cu instructiuni clare cum se intra in meeting https://aeromodelism.../jhZa82ShUi.pdf totul se rezolva la 3-4 clickuri chiar asa de greu este?


Da este asa de greu pentru ca nu merge asa cum zici tu, Andras.
Nu merge si punct.
Dupa instalarea se intimpla absoult nimic. Pasul 4 pur si simplu de unde se apara?
E o chestie tipica de Microsoft la care trebuie sa pierzi ore in sir
Walter Born
rhc@born.ro
0

#85 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 26 May 2017 - 11:29 AM

Vezi postareawabo1, la 26 May 2017 - 11:01 AM, a spus:

...
E o chestie tipica de Microsoft la care trebuie sa pierzi ore in sir


Asta e valabil mai curand pentru Linux :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#86 Useril este offline   Radubv 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 740
  • Inregistrat: 09-February 12
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:Aero-Auto RC.

Postat 26 May 2017 - 11:31 AM

Vezi postareawabo1, la 26 May 2017 - 11:01 AM, a spus:

Da este asa de greu pentru ca nu merge asa cum zici tu, Andras.
Nu merge si punct.
Dupa instalarea se intimpla absoult nimic. Pasul 4 pur si simplu de unde se apara?
E o chestie tipica de Microsoft la care trebuie sa pierzi ore in sir

Inchis browserul si redeschis, intrat iar pe link si apare. Toata operatiunea dureaza mai putin de 5 minute. Si da, trebuie avut microfon si boxe sau pe un laptop unde la majoritatea exista microfon si sunet inclus.

Vezi postarearenatoa, la 26 May 2017 - 11:29 AM, a spus:

Asta e valabil mai curand pentru Linux :)

Ei da, modifici cateva linii text si e gata si in linux. Sa nu exageram, ambele sisteme au avantajele si dezavantajele lor, depinde doar de utilizator.

Aceasta postare a fost editata de Radubv: 26 May 2017 - 11:33 AM

AUTO

HPI Trophy Truggy 4.6 2013 2.4GHZ Waterproof- nitro
HPI Blitz2 Flux - electric
FG Baja Buggy Sportsline - benzina

AERO

Align T-Rex 450 Pro V2 - Augusta electric
Align T-Rex 500L Dominator - electric
Align T-Rex 700E DFC - electric
Drake by Dululutu -electric
Easy Star II by Multiplex - electric
Phoenix 2400 - electric
Sbach 342 by FMS 1300mm - electric
DJI Mavic Pro
Realacc Real5 215MM FPV Racing Drone
|||Spektrum DX9|||
0

#87 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 26 May 2017 - 11:46 AM

Mersi Mersi si Mersi. Am renuntat.
O sa citesc aici daca apare vreo noutate.

La instalarea asta mi sa dat si citeva setari a sistemului peste cap.
Am si dezinstalat instantaneu pentru ca oricum ma aflu in alta parte la ora respectiva si puteam doar cu Ipad/Iphone.
Walter Born
rhc@born.ro
0

#88 Useril este offline   Andrix_y 

  • Presedinte ARA
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 900
  • Inregistrat: 09-October 07
  • Gender:Male

Postat 26 May 2017 - 06:05 PM

Buna Tuturor,

Va rog cititi update-ul Informare postată la data de 26.05.2017​ https://aeromodelism...are-aeromodele.

Va doresc un weekend placut.

Andras
Babos Andras Sandor

Președinte al Asociației Române de Aeromodelism
info@aeromodelism.ro
andras.babos@aeromodelism.ro
0

#89 Useril este offline   edisultan 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2068
  • Inregistrat: 16-March 08
  • Gender:Male
  • Location:Tulcea
  • Interests:Aeromodelism, navomodelism

Postat 26 May 2017 - 08:06 PM

Mulţumesc frumos. Aşa voi apuca să ascult şi prima parte a întâlnirii. Restul îl ştiu.... doar 8 cu tot cu mine, spune multe.

Toate cele bune şi zboruri fără incidente.

P.S. dacă ieri seară nu reuşisem să accesez linkul şi eram dezamăgit, azi în 2 minute eram prezent în teleconferinţă. Am găsit multe din răspunsuri aici, nici nu am avut nevoie să vorbesc.
În rest este poveste.
Sultan Eduard
0

#90 Useril este offline   Garett 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 560
  • Inregistrat: 01-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Flying and floating things

Postat 26 May 2017 - 09:17 PM

Vezi postareaAndrix_y, la 26 May 2017 - 06:05 PM, a spus:

Buna Tuturor,

Va rog cititi update-ul Informare postată la data de 26.05.2017​ https://aeromodelism...are-aeromodele.

Va doresc un weekend placut.

Andras

Salut Andras,
Mulțumesc pentru link, acum am vazut si eu ce s-a discutat. Sorry, n-aveam cum sa particip, ma batea sotia daca ma ocupam de asa ceva in concediu! :D
Suma vehiculata pare OK, DACA va ramane asa. E practic echivalentul celei de la FAA, europenizata.
Ce ar trebui punctat, daca tot vor musai cei de la aacr sa incaseze niste bani, sa puna mana sa redacteze un flyer simplu, fara tot mormanul de "legaleza" si "limba de lemn", fara trimiteri aride la 'nspe articole de lege, in limba romana clara nu in "birocrateza": "se pot zbura X, Y si Z in zonele A, B si C"!
"Average Joe" n-are habar, si nu ii foloseste la nimic, sa stie ce e "Spatiul G", H, K sau alte litere din alfabet!
Modele sunt slava Domnului destule, din tari mult mai rasarite decat noi!
Doi la mana, sa realizeze ca suntem in secolul Google Maps si sa faca bine sa scoata trasnaia aia cu "acceptul MApN"!
"Dusmanul de clasa" fie are direct sateliti spion, fie pur si simplu deschide Maps si vede Romania in toata splendoarea ei, fara a avea nevoie de FPV!
E puerila, ridicola si demna de Mos Teaca precizarea respectiva!

Aceasta postare a fost editata de Garett: 26 May 2017 - 09:18 PM

0

Arata acest topic


  • 8 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro