Modelism - RHC Forum: Identificare Aeromodele - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 8 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Identificare Aeromodele

#121 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 14 June 2017 - 11:07 AM

Vezi postareaALLEN, la 14 June 2017 - 10:58 AM, a spus:


revenind la oile noastre, am primit si eu raspuns de la AACR, dupa 3 luni... mi-au dat un raspuns de toata jena, cu genȘ drona (cf DEX) = ... bla bla bla... cumva DEX-ul este ceva oficial? are un statut bine definit? apare prin Monitor? ca nu stiu
si toate definitiile sunt date cu exemle care nu au nici o legatura cu Romania. de mare jena.
Atasament Screenshot 2017-06-14 11.54.42.png

,,,

Scrisoare respectiv au trimis cam la toti care au intrebat. E un fel de text ca sa te faca sa taci, nu ca sa sti ceva.
Singura solutie momentan este sa depunen fiecare modelist cite 1-2 cereri de zona segregata, ca oricum altcineva de cit Smurdul si Americani nu prea zboara. Si cei, SMURD si americani militari oricum zboara si sub 150metri oriunde vor ei, ca nu prea are sens nici o regula impusa. Cei pentru care noi sintem limitati nu tin cont de nicio regula oricum.

Aceasta postare a fost editata de wabo1: 14 June 2017 - 11:07 AM

Walter Born
rhc@born.ro
0

#122 Useril este offline   ALLEN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3004
  • Inregistrat: 11-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti sector 1

Postat 14 June 2017 - 11:18 AM

eu le-am si raspuns, de altfel, am vazut ca au citit mail-ul, si astept sa raspunda iar (peste 3 luni)
"Ca sa nu mai spun, ca imi dati un raspuns cu definitii din alte tari, ceea ce inseamna ca legislatia romana este cu "defecte".

Accept trimiteri doar catre definitii din legislatia din Romania, publicate/validate in Monitorul Oficial. In plus, nu ati mentionat niciunde care este taxa de inmatriculare. gresesc?

Daca se inmatriculeaza aeromodelul in Registrul unic de înmatriculare a aeronavelor civile din România, inseamna ca suntem piloti de aeronava, atunci la fiecare "crash" va trebui sa facem apel la 112 si sa raportam incident aviatic. corect?

alo, doresc sa raportez un incident aviatic: mi-a sarit roata la aeromodel si nu pot ateriza in siguranta. trimiteti pompierii pe camp... puteti gestiona aceste lucruri?

In fapt, ca si pilot de AEROMODEL, sportiv legitimat, nici nu ar trebui sa discut cu dvs aceste aspecte si probleme, ci direct cu Federatia Romana de Modelism, Ministerului Tineretului şi Sportului si Comitetului Olimpic şi Sportiv Român.

Restul sunt povesti, de spus copiilor.

Cu respect..."


_______________________________________________________________________________________
Alaturi de hidrogen, prostia e cea care se gaseste in cea mai mare cantitate in univers. La fel si idiotii.
_______________________________________________________________________________________
0

#123 Useril este offline   Andrix_y 

  • Presedinte ARA
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 900
  • Inregistrat: 09-October 07
  • Gender:Male

Postat 14 June 2017 - 12:28 PM

https://aeromodelism...care-aeromodele vezi Informare postată la data de 14.06.2017​
Babos Andras Sandor

Președinte al Asociației Române de Aeromodelism
info@aeromodelism.ro
andras.babos@aeromodelism.ro
0

#124 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 14 June 2017 - 12:31 PM

"Amendamentele se pot depune până la data de 16.05.2017 în atenţia AACR. " :unsure:
... cu picioarele pe pamant ...
0

#125 Useril este offline   Andrix_y 

  • Presedinte ARA
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 900
  • Inregistrat: 09-October 07
  • Gender:Male

Postat 14 June 2017 - 12:50 PM

Vezi postarearenatoa, la 14 June 2017 - 12:31 PM, a spus:

"Amendamentele se pot depune până la data de 16.05.2017 în atenţia AACR. " :unsure:

Greseala de tastare corectat :)
Babos Andras Sandor

Președinte al Asociației Române de Aeromodelism
info@aeromodelism.ro
andras.babos@aeromodelism.ro
0

#126 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 14 June 2017 - 01:33 PM

Vezi postareaALLEN, la 14 June 2017 - 11:18 AM, a spus:

eu le-am si raspuns, ...

Restul sunt povesti, de spus copiilor.

Cu respect..."


Imi place raspunsul tau, ca doar nu vor se raspunde sunt convins. Scrisorea lor e arbureala pura si nu are niciun continut care sa clarifice reguli acum valabile.


@Andrix
Documentele alea sint doar pentru membri ARA inteleg ca nu am acess.
Imi vine sa devin membru din nou, doar ca sa primesc informatiile complete. Se poate? Cit dureaza? Va fi valabila legitimatia veche?

Aceasta postare a fost editata de Andrix_y: 14 June 2017 - 02:17 PM

Walter Born
rhc@born.ro
0

#127 Useril este offline   Andrix_y 

  • Presedinte ARA
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 900
  • Inregistrat: 09-October 07
  • Gender:Male

Postat 14 June 2017 - 02:21 PM

Vezi postareawabo1, la 14 June 2017 - 01:33 PM, a spus:

Imi place raspunsul tau, ca doar nu vor se raspunde sunt convins. Scrisorea lor e arbureala pura si nu are niciun continut care sa clarifice reguli acum valabile.


@Andrix
Documentele alea sint doar pentru membri ARA inteleg ca nu am acess.
Imi vine sa devin membru din nou, doar ca sa primesc informatiile complete. Se poate? Cit dureaza? Va fi valabila legitimatia veche?



Buna Walter.

Problema sa rezolvat era un link care nu era pentru quest acces de si se parea la mine ca asa este. Scuze.
Babos Andras Sandor

Președinte al Asociației Române de Aeromodelism
info@aeromodelism.ro
andras.babos@aeromodelism.ro
0

#128 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 14 June 2017 - 02:46 PM

Cica la unii care pricep mai greu ajuta cu desenatul... cu asta ati incercat ? :unsure:

Fisiere atasate


... cu picioarele pe pamant ...
0

#129 Useril este offline   Andrix_y 

  • Presedinte ARA
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 900
  • Inregistrat: 09-October 07
  • Gender:Male

Postat 14 June 2017 - 02:51 PM

Vezi postarearenatoa, la 14 June 2017 - 02:46 PM, a spus:

Cica la unii care pricep mai greu ajuta cu desenatul... cu asta ati incercat ? :unsure:


Normal este pus deja in observatiile noastre la amendament.

"Conform întalniri de la ICAO care a avut loc în data de 03-05. Aprilie 2017 în legatura cu Asia/Pacific Unmanned Aircraft Systems Task Force (APUASTF/1) (Anexa2.pdf) se specifică foarte clar că aeromodelele nu fac parte din sistemele UAS, PRAS, UAS, Autonomous aircraft şi că nu este necesar de un standard global de reglemenatre al lor."
Babos Andras Sandor

Președinte al Asociației Române de Aeromodelism
info@aeromodelism.ro
andras.babos@aeromodelism.ro
0

#130 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 14 June 2017 - 03:00 PM

Nici asa nu e bine... fara standard global lasi cale libera anarhiei locale... mai bine sa dea cineva de sus cu ucazul "aeromodelul nu e aeronava" decat sa se spele pe maini pasand interpretarea
la mici despoti locali gen aacr ...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#131 Useril este offline   ALLEN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3004
  • Inregistrat: 11-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti sector 1

Postat 14 June 2017 - 04:03 PM

Vezi postarearenatoa, la 14 June 2017 - 02:46 PM, a spus:

Cica la unii care pricep mai greu ajuta cu desenatul... cu asta ati incercat ? :unsure:


io da. citat tot din raspunsul meu catre ei:
conform prevederilor internationale ICAO RPAS "model aircraft" este distinct legiferat de aeronvele civile. Recititi va rog, ICAO RPAS. Model Aircrafthttps://www.icao.int/APAC/Meetings/2017%20APUASTF1/WP07.pdf#search=model%20aircraft

_______________________________________________________________________________________
Alaturi de hidrogen, prostia e cea care se gaseste in cea mai mare cantitate in univers. La fel si idiotii.
_______________________________________________________________________________________
0

#132 Useril este offline   Rower 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 394
  • Inregistrat: 13-February 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 June 2017 - 05:28 PM

Felicitări pentru initiativa si efort. Doar o observatie as avea: in comunicarea cu autoritatile ar fi bine ca textele domniilor voastre sa fie scrise corect (ortografic, ortoepic, sintactic si gramatical). Altfel denota o mare doza de amatorism si lipsa de profesionalism. Daca citatele de mai sus sunt conform cu textele transmise lor, ne facem naibii de bacanie (exprimare colocviala).
MXS-R 1,92m AGM-30cc >>> CMPro Marathon 1,80m AGM-30cc >>> Pitts Special 1,45m NGH 35cc >>> Thunder Tigre Piper J3 Cub 2,10m OS Max 91 Fx >>> Canary 40 Phoenix Models 1,6m ASP .46 7,5cc >>> Pitts Special 1,40m OS 91 FX Max 15cc >>> Cessna 182 1,6m NITROPLANE FIBERGLASS ASP.52 8,5cc >>> Sbach 342 Phoenix Models 1,42m ASP.52 8,5cc >>> Great Planes Slinger Flying Wing 1,2m >>> Extra 260 EP Jamara 1,4m AXI 2826/12 >>> Sukhoi 26M EP Jamara 1,25m AXI 2826/10 >>> Robbe Cardinal 1,5m >>> Yak 54 Extreme Flight 1,2m >>> Robbe Arcus 1,8m >>> Sebart Pitts Challenger S >>> Parkzone Stinson Reliant SR-10 1,26m >>> Thunder Tiger Yak-54 1,15m, EP Kyosho >>> Nitroplanes P-47 Thunderbolt 1,40m, ASP .52, 8,5cc >>> Phoenix Models Edge 540 1,41m, Magnum .61, 10cc >>> Graupner Extra 300 1,50m OS 91 FX Max >>> Dululutu Sukhoi 26M EP 1000mm >>> Dululutu Yak 55 EP 1,15m >>> Hitec Aurora 9 2,4GHz >>> Spektrum DX6i 2.4GHz Mode 2
0

#133 Useril este offline   MUGUREL. 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 744
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 14 June 2017 - 08:58 PM

Buna seara Dl Xorg,

v-am trimis un email pe ARA. Pe RHC nu primiti mesaje!

O seara placuta!
0

#134 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 14 June 2017 - 09:34 PM

Vezi postareaMUGUREL., la 14 June 2017 - 08:58 PM, a spus:

Buna seara Dl Xorg,

v-am trimis un email pe ARA. Pe RHC nu primiti mesaje!

O seara placuta!


Am retinut punctul dvs de vedere, dar totusi disputa recent deschisa de dn. Alen in topicul de aici necesita totusi o abordare directa si deschisa. Sper sa-mi intelegeti punctul de vedere.

Aceasta postare a fost editata de xorg: 14 June 2017 - 09:36 PM

0

#135 Useril este offline   MUGUREL. 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 744
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 14 June 2017 - 09:43 PM

Vezi postareaxorg, la 14 June 2017 - 09:34 PM, a spus:

Am retinut punctul dvs de vedere, dar totusi disputa recent deschisa de dn. Alen in topicul de aici necesita totusi o abordare directa si deschisa. Sper sa-mi intelegeti punctul de vedere.


E ok, haideti sa o inchidem diplomatic! Fac apel la ambii membri ARA, dl Xorg si dl Allen sa mute discutia pe forumul intern ARA!

Multumesc pentru intelegere!
0

#136 Useril este offline   Andrix_y 

  • Presedinte ARA
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 900
  • Inregistrat: 09-October 07
  • Gender:Male

Postat 15 June 2017 - 02:44 PM

https://aeromodelism...care-aeromodele Informare postată la data de 15.06.2017
Babos Andras Sandor

Președinte al Asociației Române de Aeromodelism
info@aeromodelism.ro
andras.babos@aeromodelism.ro
0

#137 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 15 June 2017 - 03:36 PM

Vezi postareaMUGUREL., la 14 June 2017 - 09:43 PM, a spus:

E ok, haideti sa o inchidem diplomatic! Fac apel la ambii membri ARA, dl Xorg si dl Allen sa mute discutia pe forumul intern ARA!

Multumesc pentru intelegere!


Eu zic sa nu mai folosim cuvinte mari, diplomatia nu are nici o legatura cu cenzura si incapacitatea conducerii AAR de abordare directa si deschisa a unor probleme vitale. Rog deschis condiucerea ARA sa desecretizeze protocoulul care-i permite segregarea zonelor de zbor. Cred ca un raport complet asupra perioadelor si zonelor in care a fost folosit acest protocol trebuie adus la cunostitna tutror.

P.S. Nu-mi mai stergeti postarea in numele diplomatiei, va rog limitativa la prezentarea info solicitate sau in caz contrar la motivarea pt. care aceste info nu pot fi facute publice. Merci.
0

#138 Useril este offline   MUGUREL. 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 744
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 15 June 2017 - 04:29 PM

Vezi postareaxorg, la 15 June 2017 - 03:36 PM, a spus:

Eu zic sa nu mai folosim cuvinte mari, diplomatia nu are nici o legatura cu cenzura si incapacitatea conducerii AAR de abordare directa si deschisa a unor probleme vitale. Rog deschis condiucerea ARA sa desecretizeze protocoulul care-i permite segregarea zonelor de zbor. Cred ca un raport complet asupra perioadelor si zonelor in care a fost folosit acest protocol trebuie adus la cunostitna tutror.

P.S. Nu-mi mai stergeti postarea in numele diplomatiei, va rog limitativa la prezentarea info solicitate sau in caz contrar la motivarea pt. care aceste info nu pot fi facute publice. Merci.


Sincer imi pare rau, nu v-am sters nici o postare si nu mi-am propus acest lucru, dar se pare ca va simtiti permanent persecutat!
0

#139 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 15 June 2017 - 05:00 PM

Vezi postareaMUGUREL., la 15 June 2017 - 04:29 PM, a spus:

Sincer imi pare rau, nu v-am sters nici o postare si nu mi-am propus acest lucru, dar se pare ca va simtiti permanent persecutat!

Eu zic sa lasam comentariile de prisos si sa abordam deschis subiectul protocolului pe care ARA il are pt segregarea zonelor cu activtati aermodelistice. In mod normal discutiile astea ar fi trebuit purtate in adunarea generala dar vad ca presedintele evita in continuare adunarea generala nejustificat, asa ca haideti sa le transam deschis pana nu trecem si sezonul asta de zbor tot in ilegalitate asa cum le-am trecut si pe celelalte.
0

#140 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 15 June 2017 - 05:01 PM

Vezi postareaxorg, la 15 June 2017 - 03:36 PM, a spus:

...
Rog deschis condiucerea ARA sa desecretizeze protocoulul care-i permite segregarea zonelor de zbor. Cred ca un raport complet asupra perioadelor si zonelor in care a fost folosit acest protocol trebuie adus la cunostitna tutror.
...


Dumneata vrei sa zici ca ARA avea un protocol care-i permitea sa segregheze zone? si n-a facut-o pentru TOTI membirii sai? numai pentru unii? Harta aia si datele adunate, au fost doar pentru... (autoritate sa zicem frumos)
0

#141 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 15 June 2017 - 05:10 PM

Citez din ultimul document referitor la segregare:

"Dacă zona este segregată, cu acordul persoanei responsabile, vor putea zbura şi non membri ARA."

Deci este exact pe dos... xorg soparleste ca de obicei...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#142 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 15 June 2017 - 05:25 PM

Vezi postarearenatoa, la 15 June 2017 - 05:10 PM, a spus:

Citez din ultimul document referitor la segregare:

"Dacă zona este segregată, cu acordul persoanei responsabile, vor putea zbura şi non membri ARA."

Deci este exact pe dos... xorg soparleste ca de obicei...


Stiti, eu am mai vazut filmul asta de doua ori: O data exact la primele emisii RC repetate in 2,4, apoi exact la primele emisii VTX in 5.8. Chiar sunt curios cum si unde au ajuns datele de pe 'harta cu segregari'. Cine le-a folosit.

Pe noi, in mai putin de o luna, in AMBELE cazuri, in pantaloni scuti civili (travesti cit s-au priceput ei sa fie, baietii cu ochi albastrii), ne-au vizitat (prieteneste). Adica ne-au identificat cert in spectru, ne-au localizat exact in spatiu, si si-au procurat toate drepturile necesare, desi operam intr-o zona ultra securizata. Garantata concentric de trei instituiii publice, din care una mult mai militarizata si suparata ca armata. Pur si simplu au aparut printre noi sa ne vada fizic, momentele doar au fost coincidente. Apoi au disparut in fundal.

Eu stiu ca ei stiu, stiu cit stiu, sunt curios ce s-a schimbat (la ei).
0

#143 Useril este offline   MUGUREL. 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 744
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 15 June 2017 - 06:21 PM

Vezi postareaxorg, la 15 June 2017 - 05:00 PM, a spus:

Eu zic sa lasam comentariile de prisos si sa abordam deschis subiectul protocolului pe care ARA il are pt segregarea zonelor cu activtati aermodelistice. In mod normal discutiile astea ar fi trebuit purtate in adunarea generala dar vad ca presedintele evita in continuare adunarea generala nejustificat, asa ca haideti sa le transam deschis pana nu trecem si sezonul asta de zbor tot in ilegalitate asa cum le-am trecut si pe celelalte.



E pe Yammer un topic deschis pe aceasta tema. Va asteptam sa scrieti acolo. Eu momentan incerc sa evit orice conflict intern ARA in public, respectiv pe RHC. As ramane dator daca m-ati ajuta la aceasta.

Multumesc!

Aceasta postare a fost editata de MUGUREL.: 15 June 2017 - 06:29 PM

0

#144 Useril este offline   MUGUREL. 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 744
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 15 June 2017 - 06:27 PM

Vezi postareavlad1, la 15 June 2017 - 05:01 PM, a spus:

Dumneata vrei sa zici ca ARA avea un protocol care-i permitea sa segregheze zone? si n-a facut-o pentru TOTI membirii sai? numai pentru unii? Harta aia si datele adunate, au fost doar pentru... (autoritate sa zicem frumos)


Din cate stiu eu segregarea s-a facut doar pentru adunari gen RR, etc. Daca se cerea pentru toate locatiile, se putea considera ca ne-am recunoscut automat aeromodelele ca fiind de fapt aeronave. Dar dupa cum merg lucrurile pe la noi se pare ca ar fi la acest moment singura solutie viabila sa zburam legal.

Asadar membrii ARA daca doresc sa isi citeasca emailurile vor gasi informatii noi.
0

#145 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 15 June 2017 - 09:06 PM

Vezi postareaMUGUREL., la 15 June 2017 - 06:27 PM, a spus:

Din cate stiu eu segregarea s-a facut doar pentru adunari gen RR, etc. Daca se cerea pentru toate locatiile, se putea considera ca ne-am recunoscut automat aeromodelele ca fiind de fapt aeronave. Dar dupa cum merg lucrurile pe la noi se pare ca ar fi la acest moment singura solutie viabila sa zburam legal.

Asadar membrii ARA daca doresc sa isi citeasca emailurile vor gasi informatii noi.

Zonele segregate nu-st musai pentru aeronave, tocmai deasta si poti zbura legal fara inmatriculare/identificare in aceste zone. Dealtfel ARA a folosit aceste zone perfect in cazul unor evenimente organizate gen RR dar nu numai. Eu zic sa ne spuna deschis conducerea ARA cum a folosit acest protocol, cu zone si perioadele segregate fara etc.. si alte info., menite a ne induce in eroare. Chiar nu pot sa inteleg de ce se ascund astfel de informatii care au caracter public de altfel!
0

#146 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 15 June 2017 - 09:20 PM

Vezi postarearenatoa, la 15 June 2017 - 05:10 PM, a spus:

Citez din ultimul document referitor la segregare:

"Dacă zona este segregată, cu acordul persoanei responsabile, vor putea zbura şi non membri ARA."

Deci este exact pe dos... xorg soparleste ca de obicei...



Tu ce vrei sa spui aici?
0

#147 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 15 June 2017 - 09:24 PM

Vezi postareavlad1, la 15 June 2017 - 05:01 PM, a spus:

Dumneata vrei sa zici ca ARA avea un protocol care-i permitea sa segregheze zone? si n-a facut-o pentru TOTI membirii sai? numai pentru unii? Harta aia si datele adunate, au fost doar pentru... (autoritate sa zicem frumos)

Eu nu vreu sa spun nimic, din contra vreau sa ne spuna conducerea ARA de cand al are si cum a folosit acel protocol.
0

#148 Useril este offline   MUGUREL. 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 744
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 15 June 2017 - 09:30 PM

Vezi postareaxorg, la 15 June 2017 - 09:06 PM, a spus:

Zonele segregate nu-st musai pentru aeronave, tocmai deasta si poti zbura legal fara inmatriculare/identificare in aceste zone. Dealtfel ARA a folosit aceste zone perfect in cazul unor evenimente organizate gen RR dar nu numai. Eu zic sa ne spuna deschis conducerea ARA cum a folosit acest protocol, cu zone si perioadele segregate fara etc.. si alte info., menite a ne induce in eroare. Chiar nu pot sa inteleg de ce se ascund astfel de informatii care au caracter public de altfel!


Deci pana anul acesta si momentul cand v-ati dat demisia ati fost in consiliul director deci aveti toate informatiile si poate mai mult decat atat. Dupa aceasta perioada ati primit pe email informatii noi despre acest subiect si acum aveti acces la acest email deci nu inteleg ce doriti!
Este ultima data cand va rog sa scrieti pe forumul intern unde aveti acces. Chiar nu ne putem intelege civilizat!?
Daca aveti ceva cu conducerea ARA va puteti exprima pe forumul intern. Oricum va promit ca nu mai raspund nimic la mesajele dumneavoastra si conform topicului Identificare aeromodele daca se continua discutia in afara subiectului il inchid.
Asteptam mai degraba un comentariu la amendamentele propuse de ARA la proiectul AACR.

Multumesc!

Ps Allen a mutat discutia pe Yammer! Multumesc Allen pentru intelegere!

Aceasta postare a fost editata de MUGUREL.: 15 June 2017 - 09:36 PM

0

#149 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 15 June 2017 - 09:40 PM

Vezi postareaMUGUREL., la 15 June 2017 - 09:30 PM, a spus:

Deci pana anul acesta si momentul cand v-ati dat demisia ati fost in consiliul director deci aveti toate informatiile si poate mai mult decat atat. Dupa aceasta perioada ati primit pe email informatii noi despre acest subiect si acum aveti acces la acest email deci nu inteleg ce doriti!
Este ultima data cand va rog sa scrieti pe forumul intern unde aveti acces. Chiar nu ne putem intelege civilizat!?
Daca aveti ceva cu conducerea ARA va puteti exprima pe forumul intern. Oricum va promit ca nu mai raspund nimic la mesajele dumneavoastra si conform topicului Identificare aeromodele daca se continua discutia in afara subiectului il inchid.
Asteptam mai degraba un comentariu la amendamentele propuse de ARA la proiectul AACR.

Multumesc!

Solicit sa publicati aici o informatie publica legata de protpcolul ARA cu SMFA si modul in care conducerea ARA l-a folosit pana acum. Mai exact: cer protocolul cu totate anexele sale in format electronic precum si un raport cuprinzand zonele si perioadele de segregate in baza sa. Acum am fost suficient de clar pt, dvs.? P.S. Daca doriti puteti publica cele solicitate si pe foruml intern, voi face un efort sa le iau de acolo.
0

#150 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 15 June 2017 - 09:52 PM

Vezi postareaMUGUREL., la 15 June 2017 - 09:30 PM, a spus:

Deci pana anul acesta si momentul cand v-ati dat demisia ati fost in consiliul director deci aveti toate informatiile si poate mai mult decat atat. Dupa aceasta perioada ati primit pe email informatii noi despre acest subiect si acum aveti acces la acest email deci nu inteleg ce doriti!
Este ultima data cand va rog sa scrieti pe forumul intern unde aveti acces. Chiar nu ne putem intelege civilizat!?
Daca aveti ceva cu conducerea ARA va puteti exprima pe forumul intern. Oricum va promit ca nu mai raspund nimic la mesajele dumneavoastra si conform topicului Identificare aeromodele daca se continua discutia in afara subiectului il inchid.
Asteptam mai degraba un comentariu la amendamentele propuse de ARA la proiectul AACR.

Multumesc!

Ps Allen a mutat discutia pe Yammer! Multumesc Allen pentru intelegere!

Am observat ca a scos ARA protocolul de la sertar si incearca sa-l foloseasca acum dupa aproape doi ani si in interesul membrilor. Ar putea fi un prim pas pozitiv. Insa aspectele mai sus solictate tot vor trebuii facute publice.
0

Arata acest topic


  • 8 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro