Modelism - RHC Forum: Identificare Aeromodele - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 8 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Identificare Aeromodele

#1 Useril este offline   Andrix_y 

  • Presedinte ARA
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 900
  • Inregistrat: 09-October 07
  • Gender:Male

Postat 23 May 2017 - 11:24 PM

https://aeromodelism...care-aeromodele
Babos Andras Sandor

Președinte al Asociației Române de Aeromodelism
info@aeromodelism.ro
andras.babos@aeromodelism.ro
0

#2 Useril este offline   fly 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3364
  • Inregistrat: 09-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bran Brasov
  • Interests:Jeturi ,f3j ,f5j

Postat 24 May 2017 - 05:11 AM

Vezi postareaAndrix_y, la 23 May 2017 - 11:24 PM, a spus:



Care este scopul inregistrari aeromodelelor ? Inafara de a lua bani pe nimic ,adica camatarie ,nu vad nimic constructiv!
De ce nu au asa interes sa construiasca aerodrom pentru aeromodele in fiecare judet si atunci da platesc 90 eur pentru fiecare model care il zbor acolo ,pana atunci nu voi platii nimic pt nimic !
0

#3 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1547
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 24 May 2017 - 05:54 AM

Vezi postareafly, la 24 May 2017 - 05:11 AM, a spus:

Care este scopul inregistrari aeromodelelor ? Inafara de a lua bani pe nimic ,adica camatarie ,nu vad nimic constructiv!
De ce nu au asa interes sa construiasca aerodrom pentru aeromodele in fiecare judet si atunci da platesc 90 eur pentru fiecare model care il zbor acolo ,pana atunci nu voi platii nimic pt nimic !


Daca ai citit de pe link si textele, chiar asta este scopul, de a scapa de taxe si drumuri inutile. Daca ar fi o solutie, chiar daca in alte state e mai simplu(D) sau chiar si abandonat(SUA)pentru mine asta ar fi un motiv sa reintru in ARA.
Walter Born
rhc@born.ro
0

#4 Useril este offline   fly 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3364
  • Inregistrat: 09-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bran Brasov
  • Interests:Jeturi ,f3j ,f5j

Postat 24 May 2017 - 06:19 AM

Vezi postareawabo1, la 24 May 2017 - 05:54 AM, a spus:

Daca ai citit de pe link si textele, chiar asta este scopul, de a scapa de taxe si drumuri inutile. Daca ar fi o solutie, chiar daca in alte state e mai simplu(D) sau chiar si abandonat(SUA)pentru mine asta ar fi un motiv sa reintru in ARA.


Si atunci pt ce inregistrarea aeromodelelor cu sau fara taxa ?

Atunci simplu nici nu imi voi inregistra aeromodelele pt ca nu am pt ce !!? 😉

Aceasta postare a fost editata de fly: 24 May 2017 - 06:20 AM

0

#5 Useril este offline   fly 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3364
  • Inregistrat: 09-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bran Brasov
  • Interests:Jeturi ,f3j ,f5j

Postat 24 May 2017 - 06:23 AM

Daca vor accepta cativa sa le inregistreze va fi asa :primul an gratis ,pe urma 10 eur si tot asa ,dupa ce au intrat in sistem mai greu de iesit .
0

#6 Useril este offline   MUGUREL. 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 744
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 24 May 2017 - 06:40 AM

Vezi postareafly, la 24 May 2017 - 06:23 AM, a spus:

Daca vor accepta cativa sa le inregistreze va fi asa :primul an gratis ,pe urma 10 eur si tot asa ,dupa ce au intrat in sistem mai greu de iesit .


Mugurel, te rog citeste linkul, eu din ce stiu se va inregistra aeromodelistul o singura data!
Pai nu toti pot zbura sub umbrela AR asa cum faceti la Bv.

O zi frumoasa!
0

#7 Useril este offline   fly 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3364
  • Inregistrat: 09-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bran Brasov
  • Interests:Jeturi ,f3j ,f5j

Postat 24 May 2017 - 06:47 AM

Vezi postareaMUGUREL., la 24 May 2017 - 06:40 AM, a spus:

Mugurel, te rog citeste linkul, eu din ce stiu se va inregistra aeromodelistul o singura data!
Pai nu toti pot zbura sub umbrela AR asa cum faceti la Bv.

O zi frumoasa!



Care sunt beneficiile sau ce ti se ofera inschimbul taxei de inregistrare a aeromodelistului ?

Sau mai poate suna a taxa de protectie cum faceau smecheri pe vremuri la magazine si acum sunt legalizati prin firme de protectie 😊

Aceasta postare a fost editata de fly: 24 May 2017 - 06:48 AM

0

#8 Useril este offline   comnean 

  • Jetinson
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 886
  • Inregistrat: 31-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Craiova
  • Interests:WHAT KIND OF MAN WOULD LIVE WHERE THERE IS NO DARING? I DON'T BELIVE IN TAKING FOOLISH CHANCES, BUT NOTHING CAN BE ACCOMPLISHED WITHOUT ANY CHANCE AT ALL.

Postat 24 May 2017 - 07:56 AM

Nu am nimic cu legea in principiu. Este o tentativa palida de a armoniza legislatia romaneasca cu cea europeana.
In Europa, spre deosebire de romanica sunt reglementari care protejeaza si incurajeaza modelistii , e drept in schimbul unor taxe nu foarte mici.
In legislatia noastra se legalizeaza japca!
MC 24 Graupner ACT 2.4, mpx 3300 PROFI
SERIOUS THINKS THAT CAN FLY + A DREAM UNDERCONSTRUCTION
0

#9 Useril este offline   neataticu 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1428
  • Inregistrat: 25-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Berceni City - Ilfov
  • Interests:Aero - auto - moto - velo - sport
    Multi roto !

Postat 24 May 2017 - 07:57 AM

Foarte tare... din ce inteleg eu... va rog sa ma corectati. Voi primi un indicativ YR-ARAxxxxx care-l voi putea pune pe toate avioanele si dronele mele ? Avand in vedere ca am deja o drona inregistrata la AACR ma oftic putin, dar c'est la vie. Este foarte buna initiativa ! Dar cum se va proceda cu cipul care este atasat pe "aeronava" la inmatriculare ?
12CM Records

Freestyle - Armattan Rooster /T-motor f40 pro II - 2400kv motors / Kiss 32A ESC / Kiss V2 FC / Foxeer Pedator / FrSky Taranis x9d+ on TBS Crossfire / TBS Unify Pro V3
DJI Mavic Pro
0

#10 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1547
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 24 May 2017 - 08:10 AM

E vorba de un proiect , domniilor. Scrieti i va offuri si mai ales propuneri offcial in legatura cu procedura de consiliere publica. Aveti dreptul sa o faceti.
ARA o face pentru ca reprezinta o grupa mai mare si mai mare fiind poate si cu inlfuenta mai mare.
In principiu ar trebuie angajat un avocat sa se ocupa. Nu stiu daca ARA asa procedeaza sau nu.

La adresa http://www.caa.ro/me..._AW_ID_2017.pdf veți putea găsi procedura.

Ori o facete direct la AACR ori prin ARA. La ARA cu pozibilitate de se pierde idea pe parcurs ;)

Aceasta postare a fost editata de wabo1: 24 May 2017 - 08:11 AM

Walter Born
rhc@born.ro
0

#11 Useril este offline   fly 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3364
  • Inregistrat: 09-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bran Brasov
  • Interests:Jeturi ,f3j ,f5j

Postat 24 May 2017 - 09:15 AM

Daca este vorba despre un proiect de dezvoltare a aeromodelismului prin sprijin de la stat inclusiv cu aerodrom pt modele sunt alaturi in totalitate si platesc si taxa anuala ,dar pentru un proiect prin care vor sa ma taxeze fara sa ofere ceva la schimb poate sa uite !
Numai bine tuturor modelistilor ! Nu mai scriu aici ca este consum de energie in zadar si nimic concret ,vad asta prin discutiile care sunt de cativa anisori pe la topicurile ARA si prea putina discutie in topicele de constructii care defapt sunt aeromodelism si nu politica .
0

#12 Useril este offline   ALLEN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3004
  • Inregistrat: 11-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti sector 1

Postat 24 May 2017 - 10:12 AM

sunt curios care vor fi taxele si cum se va implementa sistemul. adica 90euro per model, sau per utilizator?? zic 90 pt ca la asa scria pe site la
Certificat de identificare
(cerere emitere certificat de identificare aici / modele de scheme de dispunere a însemnelor de identificare aici, pct. 21)
Costuri: 90 Euro + TVA la cursul oficial BNR din ziua plății (certificatul nu are termen de valabilitate)


http://www.caa.ro/su...operare-uav-uas
si asa cum bine zice si Fly, suna a camatarie pe fata.
_______________________________________________________________________________________
Alaturi de hidrogen, prostia e cea care se gaseste in cea mai mare cantitate in univers. La fel si idiotii.
_______________________________________________________________________________________
0

#13 Useril este offline   cyberanizer 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 73
  • Inregistrat: 26-December 08

Postat 24 May 2017 - 10:22 AM

Si dupa ce platesti, il faci praf si te alegi cu ce ? cu 90 euro platiti degeaba
0

#14 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1547
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 24 May 2017 - 10:53 AM

De asta se face audiere publica. Ca sistemul existent nu e just, nu e bine si nu este aceptabil. Asa ca faceti prouneri concrete si participati la audiere. Daca nu participa nimeni, asa o se ramane.
Walter Born
rhc@born.ro
0

#15 Useril este offline   nicajohn 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 20-August 06
  • Gender:Male
  • Location:Brasov-Codlea / Vâlcele-Covasna
  • Interests:aeromodele

Postat 24 May 2017 - 11:44 AM

De ce este impusa aderarea la o organizatie de profil? Sunt multi care din diverse motive nu se inscriu nicaieri. Pe langa cheltuielile cu inmatricularea mai apar si altele specifice fiecarei organizatii.
Daca modelistul e un lup singuratic care vrea sa zboare in linistea lui,cum sa i impui cu japca sa se faca pionier sau utecist?
Ar fi extrem de simpla identificarea aeromodelistilor si aplicarea pe model a elementelor de indentificare.
Cipul pe care il baga pe gat nu are sens. Adica imi scriu in frunte cine sunt si imi baga militia un cip in fund sa fie mai sigura treaba 😆
pasarile fac oua si din ele ies pui iar avioanele fac oua de aluminiu si ies aeromodele....din intelepciunile lui fiu-meu<span style='font-size:8pt;line-height:100%'> </span><!--coloro:red--><span style="color:red"><!--/coloro--> <!--colorc--></span><!--/colorc-->
0

#16 Useril este offline   GigiGL 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2095
  • Inregistrat: 10-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Aero

Postat 24 May 2017 - 12:03 PM

NU.
Gigi Sterian
Rascal 1940mm fs.61 nitro
Rascal 120 DLE 30
U Can Do .46 nitro .52, 2T
Beaver 1520
Maule 1500
Helios 2545
... Taranis X9D plus / ACCST / AFHDS
0

#17 Useril este offline   GigiGL 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2095
  • Inregistrat: 10-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Aero

Postat 24 May 2017 - 12:11 PM

NU. Daca accepta chiar si cativa oameni cu dare de mana, ne putem retrage linistiti din acest HOBBY complet NEPROFITABIL. Nu ma refer aici la activitatile cu caracter comercial.
Gigi Sterian
Rascal 1940mm fs.61 nitro
Rascal 120 DLE 30
U Can Do .46 nitro .52, 2T
Beaver 1520
Maule 1500
Helios 2545
... Taranis X9D plus / ACCST / AFHDS
0

#18 Useril este offline   old-boy 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 885
  • Inregistrat: 13-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 24 May 2017 - 12:36 PM

Nu va mai oripilati atat, totdeauna aeromodelele erau inmatriculate, cu numarul licentei aeromodelistului si nu se supara nimeni ( ca asta era la o suma modica taxa club+sportiv este alta poveste). Faptul ca apare cred pentru prima data denumirea de aeromodel si scopul lui intr-un document a AAC este cred un pas inainte, urmatorul pas pentru care trebuie luptat este delimitarea aeromodelului de aeronava (spatiu segregat si alea, alea care mai sunt ) si inmatricularea gratuita de catre entitatea de care apartine sportivul sau hobbystul.
Tot mai bine pe picioare cand te sprijini pe pamant
0

#19 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1547
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 24 May 2017 - 01:04 PM

Pana aici am citit si inteles asa:

Pozitive din pamflet de la CAA:

apare aeromodel ca si si termen, mersi de recunostere de existenta noastra dupa mai bine de 100 de ani
numai apare nimic(?) despre filmare/fotografiere
se pare ca membri unei entitate autorizate de CAA nu trebuie sa se deplaseze in Bucuresti cu toate aeromodele(?)
apare pozibilitate de a delega inregistrare la o entitate extern de CAA

Negative:
Aeromodele sint tratate ca si orice avion 1:1 cu altceas obligatii si taxe dar cu drepturi mult reduse
Taxele nu sint clarificate
Trebuie declarat culorea modelului si nu poit invelie pe urma altfel fara sa mai depui un act si o taxa
apare taxa de radiere
Nu a disparut inregistrare deloc ci mai degraba s-a mai asprit si cu altele plus alte taxe (nespecificate la schimbare de culoare, proprietar si scoterea din circuit)
Chestia cu 500gr nu a disparut
Cu tot ca sa defineste diferentiere de folosire intrun fel hobby sau comercial (aeromodel sau Rpas)se pare ca nu se face nicio diferentiere la inregistrare cu tot ca aeromodele sint restrictionate mai mult de cit RPAS.
Foarte stufos birocratia si doar pe suprafata ne dea ceva(denumirea aeromodel in text) dar practic primim doar obligatii.

In fine, daca asta este singura solutie, trebuie sa trecem la alte hobbyuri cum zice Gigi.
Pentru solutionarea non-membrilor trebuie inventat, parerea mea, un membership cu drepturi reduse dar care it dea pozibilitate de inregistrare aeromodelelor, daca chiar ajungem in faza asta.
CHestia cu cip sau deplasare la Buc trebuie scos oricum, e hilar, in plus si aminteste a timpului cind masini de scris trebuieau inregistrate. Fix asa.

Aceasta postare a fost editata de wabo1: 24 May 2017 - 01:05 PM

Walter Born
rhc@born.ro
0

#20 Useril este offline   MUGUREL. 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 744
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 24 May 2017 - 01:06 PM

Daca cititi cu atentie la punctul 2.2.1 se identifica aeromodelistul si nu aeromodelul.
La punctul 2.2.2 sunt alte zburatore care sunt pe comercial. La acestea se pune chip.
La punctul 2.9.1.a insemnul de identificare e diferit pentru aeromodelist. Pentru aeromodelist taxa se plateste o singura data. E valabila cat e membru asociatie/club sportiv. Valoarea taxei nu o stiu dar s-a discutat sa fie mult mai mica. Prin aceasta procedura se desparte comercialul de hobby/sport.
0

#21 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1547
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 24 May 2017 - 01:10 PM

Vezi postareaMUGUREL., la 24 May 2017 - 01:06 PM, a spus:

Daca cititi cu atentie la punctul 2.2.1 se identifica aeromodelistul si nu aeromodelul.
La punctul 2.2.2 sunt alte zburatore care sunt pe comercial. La acestea se pune chip.
La punctul 2.9.1.a insemnul de identificare e diferit pentru aeromodelist. Pentru aeromodelist taxa se plateste o singura data. E valabila cat e membru asociatie/club sportiv. Valoarea taxei nu o stiu dar s-a discutat sa fie mult mai mica. Prin aceasta procedura se desparte comercialul de hobby/sport.

Probabil am citit diagonal si prea rapid. Refac pasul asta :)
Walter Born
rhc@born.ro
0

#22 Useril este offline   Radubv 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 740
  • Inregistrat: 09-February 12
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:Aero-Auto RC.

Postat 24 May 2017 - 01:11 PM

Nu este un lucru rau, neaparat, identificarea. Insa pana in 25 Kg nu ar trebui sa se puna problema de vreo taxa. O anume responsabilizare si atentie sporita unde si cum se zboara poate ar aduce aceasta identificare. Ca cei care nu se vor identifica si vor zbura pe unde vor, cum vor si fara nici un fel de bun simt, sincer, nu cred ca pot fi cumva opriti. Noua celor corecti,ne-ar aduce linistea de a zbura in legalitate si fara emotii ca ne trezim cu dosar penal ca ne-am jucat cu spuma pe un maidan parasit.
Revenind la taxe, e aberant sa-mi ceri mie sa platesc o taxa de "x" ron/euro/etc pe o spuma facuta artizanal, poate , in casa cu ce s-a mai gasit pe acolo sau chiar cumparata la un pret oarecare si aceeasi taxa sa o incasezi de la un avion usor 1:1, drona sofisticata de mii de euro, etc. Nu poti sa incadrezi de-a valma jucariile, cu aeromodelele, cu avioanele usoare, cu dronele comerciale, indiferent de greutate (500g - 150 kg), pret de achizitie, cu sau fara FPV, etc.
AUTO

HPI Trophy Truggy 4.6 2013 2.4GHZ Waterproof- nitro
HPI Blitz2 Flux - electric
FG Baja Buggy Sportsline - benzina

AERO

Align T-Rex 450 Pro V2 - Augusta electric
Align T-Rex 500L Dominator - electric
Align T-Rex 700E DFC - electric
Drake by Dululutu -electric
Easy Star II by Multiplex - electric
Phoenix 2400 - electric
Sbach 342 by FMS 1300mm - electric
DJI Mavic Pro
Realacc Real5 215MM FPV Racing Drone
|||Spektrum DX9|||
0

#23 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1547
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 24 May 2017 - 01:15 PM

Dar la 2.2.2 vi si vii este vorba de aeromodele.
Deci ele sa inregistreaza la asociatie/federatie/club sportiv si pe urma mai inregsitreaza fiecare membru la CAA?
Cu alte cuvinte un fel de membership obligatorie?
In texteul trebuie neaparaut adus si un rind unde entitatiile externe CAA sint obligate sa primesc membri noi sa nu ajungem in faza unde se face o bisericuta.

Aceasta postare a fost editata de wabo1: 24 May 2017 - 01:17 PM

Walter Born
rhc@born.ro
0

#24 Useril este offline   MUGUREL. 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 744
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 24 May 2017 - 01:28 PM

Vezi postareawabo1, la 24 May 2017 - 01:15 PM, a spus:

Dar la 2.2.2 vi si vii este vorba de aeromodele.
Deci ele sa inregistreaza la asociatie/federatie/club sportiv si pe urma mai inregsitreaza fiecare membru la CAA?
Cu alte cuvinte un fel de membership obligatorie?
In texteul trebuie neaparaut adus si un rind unde entitatiile externe CAA sint obligate sa primesc membri noi sa nu ajungem in faza unde se face o bisericuta.


Punctul iii- certificatul de identificare al aeromodelistului.

Numarul 3il pui pe model ca doar nu zboara aeromodelistul. Vinzi aeromodelul dai jos numarul si nu mai e identificat. Zbori aiurea nu e valabil nr.

punctul 2.5 -iv -reiese ca toate aeromodelele trebuie declarate la asociatie/federatie de profil.

Aceasta postare a fost editata de MUGUREL.: 24 May 2017 - 01:32 PM

0

#25 Useril este offline   ALLEN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3004
  • Inregistrat: 11-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti sector 1

Postat 24 May 2017 - 03:16 PM

Vezi postareaMUGUREL., la 24 May 2017 - 01:28 PM, a spus:

Punctul iii- certificatul de identificare al aeromodelistului.


asta e un lucru pozitiv, sa zice. dar de ce mai trebuie totusi un certificat in plus, daca, de exemplu, sunt legitimat FRdM??? cele 2 entitati nu sunt de stat? nu lucreaza/comunica unii cu ceilalti? adica mi se pare o brambureala totala, ca sa justifice sumele cerute.

Vezi postareaMUGUREL., la 24 May 2017 - 01:28 PM, a spus:

Numarul 3il pui pe model ca doar nu zboara aeromodelistul. Vinzi aeromodelul dai jos numarul si nu mai e identificat. Zbori aiurea nu e valabil nr.



o alta tampenie, masiva: daca tot ma certifica pe mine ca modelist, si am in hangar 100 modele... ce fac? 100x 90 euro? sau ? apoi, exista cazuri in care proprietarul schimba schema de culori din diverse motive, se reia sirul hartiilor trimise aiurea-n gara cu noua schema, asteptam "omologarea"... si la cum se misca astia... hopa... a trecut sezonul...


Vezi postareaMUGUREL., la 24 May 2017 - 01:28 PM, a spus:

punctul 2.5 -iv -reiese ca toate aeromodelele trebuie declarate la asociatie/federatie de profil.


pai se bate cap in cap cu cele de mai sus, ne hotaram mai intai daca declaram orice oratanie zburatoare si apoi ce inregistram si platim? sau ????

e f abigua propunerea lor. parerea mea este ca cine a facut aceste propuneri nu si-a baut cafeaua, sau a fost prea slaba.




_______________________________________________________________________________________
Alaturi de hidrogen, prostia e cea care se gaseste in cea mai mare cantitate in univers. La fel si idiotii.
_______________________________________________________________________________________
0

#26 Useril este offline   MUGUREL. 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 744
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 24 May 2017 - 04:46 PM

Vezi postareaALLEN, la 24 May 2017 - 03:16 PM, a spus:

asta e un lucru pozitiv, sa zice. dar de ce mai trebuie totusi un certificat in plus, daca, de exemplu, sunt legitimat FRdM??? cele 2 entitati nu sunt de stat? nu lucreaza/comunica unii cu ceilalti? adica mi se pare o brambureala totala, ca sa justifice sumele cerute.

Nu stiu ce sa zic. Se pare ca nu comunica.

o alta tampenie, masiva: daca tot ma certifica pe mine ca modelist, si am in hangar 100 modele... ce fac? 100x 90 euro? sau ? apoi, exista cazuri in care proprietarul schimba schema de culori din diverse motive, se reia sirul hartiilor trimise aiurea-n gara cu noua schema, asteptam "omologarea"... si la cum se misca astia... hopa... a trecut sezonul...

Pai nu va fi asa. Cel putin eu asa inteleg. Eu modelist am un numar pentru care am platit. Il printez si il pun pe 100 de modele fara alte plati suplimentare, doar ca modelele trebuie inregistrate la asociatia/federatia. schimb culoare -schimb poza la asociatie.


pai se bate cap in cap cu cele de mai sus, ne hotaram mai intai daca declaram orice oratanie zburatoare si apoi ce inregistram si platim? sau ????

e f abigua propunerea lor. parerea mea este ca cine a facut aceste propuneri nu si-a baut cafeaua, sau a fost prea slaba.

Dupa mine nu. Pentru ca nu e identificat aeromodelul si numarul e personal. Pleaca aeromodelul, viitorul proprietar daca e membru a unei asociatii il declara acolo si
isi pune numarul personal.


Aceasta postare a fost editata de MUGUREL.: 24 May 2017 - 04:50 PM

0

#27 Useril este offline   fly 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3364
  • Inregistrat: 09-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bran Brasov
  • Interests:Jeturi ,f3j ,f5j

Postat 24 May 2017 - 04:50 PM

Eu tot nu inteleg pentru ce declaratia modelului ??? :blink:
0

#28 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 24 May 2017 - 04:55 PM

De ce aven numere la masina ? :unsure:

Ca sa stie pe cine inhata daca modelul sparge un cap sau un parbriz...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#29 Useril este offline   fly 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3364
  • Inregistrat: 09-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bran Brasov
  • Interests:Jeturi ,f3j ,f5j

Postat 24 May 2017 - 05:17 PM

Vezi postarearenatoa, la 24 May 2017 - 04:55 PM, a spus:

De ce aven numere la masina ? :unsure:

Ca sa stie pe cine inhata daca modelul sparge un cap sau un parbriz...


Banuiesc ca aveti nr si la bicicleta in caz ca loviti pe cineva ??
0

#30 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 24 May 2017 - 05:34 PM

Asta este extrema cealalta a drobului cu sare... la fel de nociva ca abordare.

O bicicleta poata produce pagube probabil similare cu un compozit de +3m scapat de sub control... cu inmatriculare sau fara, cum ai gestiona situatia daca ai fi implicat in asa ceva ?
Ca victima, evident...

Sau ai trata-o mioritic... "asa a fost sa fie..." probabil vrei sa trag concluzia ca aeromodelistii sunt cam inconstienti dupa ce am trait deja experienta unui cunoscut care nici nu a clipit cand juniorul lui era sa fie lovit de un model...
... cu picioarele pe pamant ...
0

Arata acest topic


  • 8 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro