Modelism - RHC Forum: Strung cnc DIY - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Strung cnc DIY sfaturi, pareri, pro/contra

#91 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 29 March 2017 - 09:36 PM

Vezi postareaLa Trovanti, la 29 March 2017 - 09:47 AM, a spus:

La dimensiunile astea trebuie sa cumperi si o macara de hala. Piesele vor avea peste 100 kg.
Instalatie electrica pe masura


Este. A fost prima grija.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1.jpg

0

#92 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 29 March 2017 - 09:40 PM

Ce fain ii colorata... patriotic. :)
:drinks:
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#93 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 29 March 2017 - 10:40 PM

Vezi postareabitex, la 29 March 2017 - 11:19 AM, a spus:

Deja m-ai pierdut pe traseu... Daca as fi pus in situatia sa folosesc des strung mare, as cumpara unul SH si cam atat. Indiferent de cat metal sau beton as baga eu intr-o structura nu stiu daca scot ceva mai bine facut ca una industriala, chiar "obosita" fiind. Cu atat mai mult cu cat nu prea e nevoie de CNC la astfel de piese. N-am nimic cu ce faci acolo, dar ma indoiesc ca ai serie mare de piese sau ca ai prelucrari atat de diverse si complicate incat sa justifice folosirea unui CNC. Sper sa gresesc si sa fie exact cum nu cred. De regula sunt prelucrari simple. Cote de rulment, filete, canale de pana, sau strunjire cilindrica pe toata lungimea. Scule putine, timpi lungi de prelucrare. Prelucrarea dureaza mult de regula, dar nu o scurtezi semnificativ folosind comanda numerica. Regimul de lucru e cam acelasi. Nu prea poti automatiza nimic, n-ai incarcare automata, nu cred sa fie serie sau ceva sa conteze orice secunda. Nu-ti poti permite sa strici 1-2 piese pana setezi si verifici totul. Strungarul inca ramane responsabil in mare masura de ce se face acolo. S-ar putea face totul ca la strungurile CNC de dimensiuni mici, dar nu cred ca te avantajeaza acum. Sper sa gresesc.
La betoane nu ma pricep, structui mari, mai bune si mai ieftine ca alea industriale nu cred ca pot face stand la calculator, problemele reale de la strungurile mari nu le cunosc (desi am lucrat o scurta vreme pe strung de 500x3000).
Nu mai vorbesc de partea de actionare. Mai degraba de motorul de antrenare. Nu poti merge doar pe cuplul pastrat de un invertor electronic. In cazuri din astea trebuie reductor mecanic neaparat.
Mult succes in tot ce faci!

PS. Se poate face, dar nu pot aprecia alte aspecte... Pentru mine e greu de tras linie si facut socoteala. Important e sa stii tu ce e de facut. Nu mai pun la socoteala partea de frezare. Poate fi si simpla, dar te si poti complica cu ea. Uneori e mai utila o freza separata care sa-ti permita sa prinzi pe masa ei o piesa mare (sau sa prinzi doar capatul de frezat). O poti folosi si la alte piese, altfel o cam blochezi pe langa strung. Zic si eu.


Este corect ce spui. Am un router in lucru cu portal mobil asa ca partea de frezare va fi oricum de sine statatoare. S-ar putea sa fie o prostie ceea ce gandesc acum si sa constat ca este total ne-necesar; sunt la momentul in care explorez optiuni si este singura etapa in care imi iau libertatea de a ma abera fara sa ma simt prost. La acest moment gandesc in termeni de blocuri si functiuni primitive (precum este cercul pentru sfera, patratul pentru cub etc) iar punctul meu de plecare este batiul: daca tot voi avea un batiu in care voi baga niste mii de euro in beton epoxy, ghidaje profilate, suruburi cu bile si motoare de la leadshine in sus + surse/drivere/bob , intrebarea este: ii pun un portal sau un cap de strung ? Sau si portal si cap de strung ? Portal mobil sau fix ? Dar caruselul pentru strung unde ar veni si cum s-ar misca ? Etc, etc, etc. N-am raspunsuri la acest moment ci doar intrebari retorice. Tocmai d-asta orice sfat este bine venit. Stim cu totii ca diferenta intre un router de 1.000 mm cursa si 2.500 mm cursa este in jur de 10-15 % . Dar daca fac bostanga orizontala sa alezez lungimi de 1.000 mm, am nevoie de lungime dubla + lungimea papusii mobile si uite asa ma duc in lungime de 2.500 mm fara lungimea headstock-ului. Nu stiu cate paliere de bloc motor voi vrea vreodata sa alezez sau daca vreodata, dar as vrea sa stiu ca pot sa fac cu strungul (si) asta. Gandesc o scula de genul asta pentru urmatorii 30 de ani, ca atare nu stiu ce proiecte vor veni. Am invatat din experienta ca daca tot apuc sa-mi bat capul cu o problema si sa cheltui timp/bani/nervi , sa fac research extensiv pentru toate aspectele, de la ratiuni constructive pana la vopsea, macar sa fac maximul din ceea ce imi permit sa fac. Adica daca stiu acum ca am nevoie de cursa de lucru de 1.000 mm dar am banii pentru 3.000 mm chiar daca nu am proiecte pentru 3.000 mm ACUM, voi merge cu 3.000 mm. Asa gandesc, indiferent ca pare bine sau rau.
0

#94 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 29 March 2017 - 10:44 PM

Vezi postareainformer, la 29 March 2017 - 09:40 PM, a spus:

Ce fain ii colorata... patriotic. :)
:drinks:


Stai sa vezi usile de la atelier ! Si da, sunt patriot. Am atelierul inchiriat in cladirea unui grec. Am vrut ca grecul sa stie in fiecare zi cand trece pe acolo in ce tara se afla. Ca si el a vopsit toata cladirea in alb+albastru !

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 2.jpg

0

#95 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 29 March 2017 - 10:52 PM

Vreau sa adaug ca sper ca cine citeste patriot nu intelege nationalist. N-am nimic nici cu ungurii, nici cu tiganii nici cu pestii din Marea Neagra. Dar cred ca niste inaintasi au murit in razboaie/inchisori/de foame/de sete/de dor de tara/ pentru ca noua sa ne fie astazi mai bine. Acest lucru nu trebuie uitat si mai mult, trebuie tratat cu respect si deferenta. Singura modalitate practica de a respecta acest lucru nu este de a rosti cuvinte mari precum ''respect'' si atat, ci este sa facem o datorie din a face lucrurile mai bune pentru noi si cei care vin dupa noi. Cine vede lucrurile diferit, il rog sa nu-mi replice la aceste afirmatii caci am intra intr-o polemica pentru care nu este locul potrivit.
0

#96 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 29 March 2017 - 11:14 PM

Vezi postareaLa Trovanti, la 29 March 2017 - 09:47 AM, a spus:

La dimensiunile astea trebuie sa cumperi si o macara de hala. Piesele vor avea peste 100 kg.
Instalatie electrica pe masura


De electropalan nu am simtit nevoia; carucior port-palan si scripete de 2 tone este ok. Am facut traversa din grinda INP 200 care are inima de 8 mm, dupa care am facut sandwich inima cu 2 placi de 10 mm grosime fiecare, sudate in cordoane alternate, in total inima avand acum 28 mm. Rotile duc 1 tona fiecare deci 4 t in total, dar dimensionarea se face pe 3 roti simultan (solul nu este drept si 1 roata poate avea momente in care este suspendata in aer). Dupa care se mai dau jos vreo 20-30% si am ajuns la 2 tone forta.

Aceasta postare a fost editata de steelmind: 29 March 2017 - 11:15 PM

0

#97 Useril este offline   La Trovanti 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 119
  • Inregistrat: 07-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Horezu
  • Interests:http://www.cazare-horezu-pensiuni.ro/

Postat 30 March 2017 - 06:31 AM

Opinie de la Stan patitul :
Imi este clar ca ai experienta pe partea mecanica si iti este drag subiectul (ca multi altora ce se "plimba" pe aici).
Dificultatea majora este sa creezi un flux constant de comenzi care sa justifice activitatea.
Ma repet "cel mai greu este sa vinzi".
Apreciez ca ai avut curajul sa faci asta. Mi-as dori sa reusesti, sa fii exemplu si pentru altii.

Aceasta postare a fost editata de La Trovanti: 30 March 2017 - 06:31 AM

0

#98 Useril este offline   ACS 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 273
  • Inregistrat: 01-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Campina

Postat 30 March 2017 - 08:22 AM

Vezi postareasteelmind, la 29 March 2017 - 10:52 PM, a spus:

Vreau sa adaug ca sper ca cine citeste patriot nu intelege nationalist. N-am nimic nici cu ungurii, nici cu tiganii nici cu pestii din Marea Neagra. Dar cred ca niste inaintasi au murit in razboaie/inchisori/de foame/de sete/de dor de tara/ pentru ca noua sa ne fie astazi mai bine. Acest lucru nu trebuie uitat si mai mult, trebuie tratat cu respect si deferenta. Singura modalitate practica de a respecta acest lucru nu este de a rosti cuvinte mari precum ''respect'' si atat, ci este sa facem o datorie din a face lucrurile mai bune pentru noi si cei care vin dupa noi. Cine vede lucrurile diferit, il rog sa nu-mi replice la aceste afirmatii caci am intra intr-o polemica pentru care nu este locul potrivit.

Nu pot decat sa te felicit pentru modul tau de a gandi, si eu simt la fel in cea ce priveste patriotismul si cred ca trebuie scos la vedere cat mai mult acest mod de a te gandi la TARA ta, si spun asta ca fiu al unui veteran de razboi care stie ce a suferit parintele lui pentru TARA.
Scuze de "OFFTOPIC"
Optimisti construiesc avioane,pesimisti cumpara parasute.
0

#99 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 30 March 2017 - 08:36 AM

O sa va dezamagesc total. De aproape 30 de ani suntem intr-un razboi in urma caruia vom pierde si oameni si pamant si industrie si paduri si tara si tot. Deja incepem sa nu le mai avem. Daca bunicii nostri au luptat si multi au murit cu arma in mana sa le apere si sa le pasterze, eu mi-am pus un stegulet pe masina. Sau incerc sa ma consider patriot mergand constiincios cu felia de salam in portofel, la o multinationala. Bine ca imi mai dau aia voie sa ies sa fumez o tigara in spatele cladirii...
Nu vreau sa supar pe nimeni, dar parca e cam putin ce fac.

De fapt alta e dezamagirea, dar o s-o scriu in mesajul urmator, ca surpriza... Normal ca tot offtopic.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 30 March 2017 - 08:42 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#100 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 30 March 2017 - 08:48 AM

Vezi postareasteelmind, la 29 March 2017 - 11:14 PM, a spus:

...si am ajuns la 2 tone forta.


Poti s-o iei ca gluma, dar iti dai seama ca pentru 2 tone e suficienta o chinga textila lata cat 3 degete? Ce ai tu acolo trece orice test ISCIR. Apropo, daca-i in regie proprie executata, cand intreaba cineva, spui c-o folosesti ca decor pentru filmari ca pregatesti atelierul pentru Piratii din Caraibe 3, cand apare submarinul...



Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#101 Useril este offline   La Trovanti 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 119
  • Inregistrat: 07-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Horezu
  • Interests:http://www.cazare-horezu-pensiuni.ro/

Postat 30 March 2017 - 08:49 AM

De data asta patriotismul si "romanismul" se apara cu cunostintele de managment si marketing, lucruri care romanii le-au pierdut in cei 45 de ani de comunism.
Am zis ca daca citesti din carti inveti, NU ;;;experienta din carti e buna ,dar realitatea are ultimul cuvant si exista o singura solutie: SA INCERCI !. Sa inveti din greseli. Cine spune altfel nu-l cred.
Prima reactie a romanului a fost ura si batjocura impotriva privatizatilor. Incet, incet au inceput sa inteleaga ca este singura solutie pentru un trai mai bun. Evident cu dificultatile si riscurile de rigoare.
0

#102 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 30 March 2017 - 09:06 AM

Vezi postareaLa Trovanti, la 30 March 2017 - 08:49 AM, a spus:

De data asta patriotismul si "romanismul" se apara cu cunostintele de managment si marketing, lucruri care romanii le-au pierdut in cei 45 de ani de comunism.

E ca si cu virginitatea. S-ar parea ca odata pierduta nu mai poti face mare lucru. Unii zic ca se mai peticeste, dar nu stiu daca e acelasi lucru. Oricum, timpul trecut nu se mai intoarce s-o iei de la capat.
Cunostintele de care vorbesti vin la pachet cu celelalte. Le-am pierdut pe ale noastre si le primim pe ale lor. Marketingul si managementul vin tot de la ei.
Era un banc prostesc de clasa primara, care sa incheia cu replica asta: " - Auzi, arabule, cumperi niste munitie ?"

PS. Mai avem putin si cele doua perioade devin comparabile ca lungime. O sa vedem daca schimbarea noastra a fost mai buna decat schimbarea lor sau daca am stiut sa reparam ce au stricat altii.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 30 March 2017 - 09:10 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#103 Useril este offline   ACS 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 273
  • Inregistrat: 01-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Campina

Postat 30 March 2017 - 09:25 AM

Vezi postareabitex, la 30 March 2017 - 08:36 AM, a spus:

Bine ca imi mai dau aia voie sa ies sa fumez o tigara in spatele cladirii...


Scuze chiar daca am respect pentru mesajele tale, acum chiar nu pot sa tac si dau o replica valabila pentru majoritatea Romanilor(poate si eu printre ei).
Capul plecat sabia nu-l taie!
Si scuze nu vreau sa ofensez pe nimeni.
Optimisti construiesc avioane,pesimisti cumpara parasute.
0

#104 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 30 March 2017 - 10:40 AM

Vezi postareabitex, la 30 March 2017 - 08:48 AM, a spus:

Poti s-o iei ca gluma, dar iti dai seama ca pentru 2 tone e suficienta o chinga textila lata cat 3 degete?


...si o macara crocodil de service auto de 1.000 lei....pe aia am cumparat-o prima ca sa pot sa o fac pe asta (grinda are 200 kg).....doar ca o macara crocodil ridica 2 tone la 0,5 m de telescop iar obiectul ridicat (de 2 tone) nu poate avea o amprenta pe sol mai mare de 0,5m/0,5m. Macaraua portal pe care am facut-o trebuie sa ridice un cadru de 2,60 m/1,45 m /1,2 tone si plimbata in atelier niste metri(podeaua are denivelari), intoarsa 180 grade, translatata pe grinda pe lungimea de 1 m. Are 2,70 lungime utila a grinzii si 3,7 m lungime totala. Rotile sunt limitele de constrangere si nu fierul din structura. Sunt limitat de inaltimea atelierului (2,2 m) si de niste grinzi din tavan (1,95 m sub ele) asa ca a trebuit sa fac macaraua reglabila pe inaltime: 2 trepte pentru actualele constrangeri de inaltime si o treapta pentru cand am sa cresc si ma fac mare si voi merge intr-un atelier cu inaltime mai mare. Marturisesc ca mi-au iesit peri albi cu bugetul, caci toata "flota" de scule de ridicare (macara crocodil, lisa cu brate de 1,5m, macaraua portal, lanturi grad 10,tacheti, parghii de reglare lant,ocheti, palane si portpalane (2), gheara de ridicat profile I, gheare autoreglabile de ridicat tabla etc) au depasit putin peste 3.000 euro. N-am putut evita acest cost sub nici o forma atunci cand m-am hotarat ca vreau sa merg pe dimensiuni mari de cnc; insa m-am gandit la ele pentru urmatorii 30 de ani . A durut.

Aceasta postare a fost editata de steelmind: 30 March 2017 - 10:43 AM

0

#105 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 30 March 2017 - 11:00 AM

Vezi postareaACS, la 30 March 2017 - 08:22 AM, a spus:

Nu pot decat sa te felicit pentru modul tau de a gandi, si eu simt la fel in cea ce priveste patriotismul si cred ca trebuie scos la vedere cat mai mult acest mod de a te gandi la TARA ta, si spun asta ca fiu al unui veteran de razboi care stie ce a suferit parintele lui pentru TARA.
Scuze de "OFFTOPIC"


Poti fi mandru de tatal tau, iar asta este nepretuit. Deseori uitam cum ei au baut apa din urma din pamant a copitei de cal, cum au suferit pe front de malarie, tbc, febre de tot felul, etc. Cand vad astazi baieti de 20+ de ani ca-si fac unghiile si sprancenele imi vine sa rad si sa plang: sa rad pentru ca specia masculina este intr-un impas de masculinitate iar cand vreun astfel de pisoi de salon isi rupe vreo unghie plange 2 zile, si sa plang pentru cei precum tatal tau. Exista totusi si un lucru bun: dupa ce am analizat acustic multe gloante vecine cu urechile mele in 1989 in Piata Universitatii si dupa ce am dormit prin Piata niste saptamani+marshuri/proteste pana nu mai aveam glas, a venit totusi momentul OUG 13 in ianuarie 2017 cand generatia de pisoi de salon a iesit totusi in strada pentru o cauza comuna. A fost prima oara cand am simtit ca stafeta militantismului a fost predata si pentru asta i-am iertat pe pisoii de salon pentru sprancene pensate si unghii lacuite. In plus, cauza a fost una de dreptate si justete si nicidecum o traire puternic emotionala precum drama Colectiv in care tinerii au iesit in strada din empatie si furie caci putea fi oricare dintre ei in acel club; de data asta cauza a fost NATIONALA. Asa ca, din punctul meu de vedere este liber la sprancene si unghii...... :clapping:
0

#106 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 30 March 2017 - 02:41 PM

Urma sa spun de ce-s dezamagit dar mi-am dat seama ca am prea mult de scris si am setat bucatica de mesaj pe invizibil. Si apoi, daca nu era asa cum am scris?
Mai bine mai fac niste desene.
Spor la treaba!
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#107 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 30 March 2017 - 02:45 PM

Vezi postareaACS, la 30 March 2017 - 09:25 AM, a spus:

Scuze chiar daca am respect pentru mesajele tale, acum chiar nu pot sa tac si dau o replica valabila pentru majoritatea Romanilor(poate si eu printre ei).
Capul plecat sabia nu-l taie!
Si scuze nu vreau sa ofensez pe nimeni.

N-o mai lua chiar cuvant cu cuvant, ca nu-i asa simplu. Nu ma refeream la mine. Eu nu fumez si nici n-am treaba cu iesitul la fumat in spatele cladirii. Nici n-am lucrat vreodata la o multinationala si nici n-am mers cu mancarea de acasa la job. E greu sa ma supere cineva, nu-ti face probleme din partea mea.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 30 March 2017 - 02:46 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#108 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 30 March 2017 - 04:12 PM

Bine unde ii STRUNGUL ala CNC ?
Ca tot vorbiti acuma da nationalism la un topic care trebuia sa fie dedicat lui steelmind despre o constructie a unui sctung cnc mai marisor , sa ii zicem asa .
Eu sunt de parere sa nu mai poluam topicul asta cu nationalisme , sau alte cele , mai bine sa vedem un plan ceva , o schita , o piatra pusa la temelia strungului :)
Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#109 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 30 March 2017 - 05:19 PM

Steelmind, ti-am zis eu ca Elicopter nu glumeste! Nu m-ai crezut! Ne-a prins...
Adevarul este ca si eu tot la strungul ala mare si cnc si plin de beton ma gandesc. O sa fie, n-o sa fie...?
Ce motoare asa de mari mesteresti? Ca m-ai facut curios. Strungul ca strungul, dar motoare lungi de 1m?

PS. El a inceput ! E vina mea ca n-a vopsit macaraua aia in gri RAL 7001?
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#110 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 30 March 2017 - 09:54 PM

Vezi postareaElicopter, la 30 March 2017 - 04:12 PM, a spus:

Bine unde ii STRUNGUL ala CNC ?
Ca tot vorbiti acuma da nationalism la un topic care trebuia sa fie dedicat lui steelmind despre o constructie a unui sctung cnc mai marisor , sa ii zicem asa .
Eu sunt de parere sa nu mai poluam topicul asta cu nationalisme , sau alte cele , mai bine sa vedem un plan ceva , o schita , o piatra pusa la temelia strungului :)


Ca sa parafrazam un intelept pe nume Socrate care spunea ca adevarul nu exista dinainte ci se mosheste....adica rezulta din discutiile oamenilor unul cu altul....asa este si cu strungul mare,tare si cnc...el nu exista inca pentru ca oamenii n-au ''vorbit'' suficient unii cu altii despre el.....Katran a facut un layout si este foarte ok; nu sunt convins ca l-a gandit din aluminiu asa cum a presupus un coleg mai devreme caci nu faci un slant bed lathe din aluminiu iar Katran stie asta foarte bine.....eu sunt la etapa de barfa despre slant bed, caci nu am ajuns sa am clar in minte ce functiuni trebuie sa indeplineasca viitoarea constructie......si nici nu ma grabesc...de aceea este invitat oricine sa-si spuna parerea......
0

#111 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 30 March 2017 - 11:05 PM

Sper sa nu se supere, ca discutand neinvitati, seamana a barfa. Katran lucreaza bine in aluminiu ca are cu ce si din proportiile de acolo cred ca tot aluminiu o sa fie. Poti observa cat e de mic universalul fata de restul pieselor. In mod sigur tot ar trebui sa fie un universal de 160mm ca sa merite sa faci un strung de genul asta. Sunt table foarte groase si mari ca suprafata. Cred ca vrea sa compenseze la rigiditate. Parerea mea (bine ca nu mi-o cere nimeni) este ca e supradimensionat la sania transversala si cursa imi pare prea lunga. In mod normal poate ceva mai mult de jumatatea diametrului piesei maxime ar fi suficient. Spre limita as merge pana la o cursa egala cu diametrul universalului. Un carusel se roteste, aduce mereu scula la locul potrivit, nu e nevoie de cursa atat de lunga. Deci nu zic ca e ghidajul lung (e bine sa fie lung), zic ca parca o sa ramana mult din el nefolosit. Singura explicatie ar fi ca suportul de cutite sa fie liniar, ca la strungurile pentru plastice, pentru garnituri, dar ar fi prea simplu. Cea mai mica turela pe care o stiu parca nu incape acolo, pe inaltime. Si daca incape, ea este scoasa in exteriorul caruciorului, deci apare problema cu canalele T in plus. E ceva neclar pentru mine si mai astept cu comentariile. Ca e placa mobila lata, e OK, dar destul de rar sunt la strunguri mai mult de 3 canale T. Imi par prea multe si parca inutile, atat timp cat nu stiu cum arata proiectul terminat. De asta nici nu ar fi normal sa comentez prea devreme. Repet, e doar parerea mea si poate mai bine tac la momentul asta. Adica nu-i o masa de freza sa tot pui accesorii pe ea. Dar ar putea fi ceva universal, un fel de strung si freza poate cu mai multe axe decat este uzual. Mai asteptam.
Cred ca e exclus s-o faca din placi de otel, la cum arata. Sunt prea groase si prea mari. Zic si eu ca e gratis.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 30 March 2017 - 11:10 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#112 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 31 March 2017 - 12:30 AM

Vezi postareaLa Trovanti, la 30 March 2017 - 06:31 AM, a spus:

Opinie de la Stan patitul :
Imi este clar ca ai experienta pe partea mecanica si iti este drag subiectul (ca multi altora ce se "plimba" pe aici).
Dificultatea majora este sa creezi un flux constant de comenzi care sa justifice activitatea.
Ma repet "cel mai greu este sa vinzi".
Apreciez ca ai avut curajul sa faci asta. Mi-as dori sa reusesti, sa fii exemplu si pentru altii.


Incerc sa gandesc in termeni de proiecte si nu in termeni de cantitati de comenzi. Am norocul la acest moment sa nu traiesc din activitatea asta. Poate intr-o zi am sa vreau sa fac si bani din asta. Nu stiu cum va fi caci am observat ca ratiunile mele de a face un lucru sunt diferite de ale altora; poate mai proaste, poate mai bune, dar diferite sunt sigur. Este greu sa convingi ''clientii'' ca daca bagi spuma poliuretanica in profile nu ai rezolvat nimic cu vibratiile, iar eu am un fix cu vibratiile. Asa cum la o camera daca pui cartoane de oua pe pereti nu inseamna ca izolezi fonic camera ci doar rotunjesti ecoul. Asa ca treaba cu ''fluxul constant de comenzi'' este doar o formula inventata (la origine) de marketingul corporatist de birou si n-are legatura cu realitatea ''de pe strada''. Nimic nu este streamlined forever, orice este in sincope si ciclicitati. Chiar si bordurile puse de protejatii politic. :drinks:

Aceasta postare a fost editata de steelmind: 31 March 2017 - 12:32 AM

0

#113 Useril este offline   La Trovanti 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 119
  • Inregistrat: 07-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Horezu
  • Interests:http://www.cazare-horezu-pensiuni.ro/

Postat 31 March 2017 - 06:30 AM

De ce traiti cu impresia ca puteti reinventa roata ?

De ce ignorati calea batuta si verificata (de straini sau romani) ?

Este doar alta forma a discutiei "sa imi construiesc un cnc dupa ideile mele (neverificate ) sau cumpar unul gata facut (verificabil si functional) ?
Experimentarea si invatatul are un pret , si pretul nu este mic. Respectiv s-ar putea sa nu mai ai a doua sansa sa incepi o afacere.
Intrebari si recomandari pentru confirmarea unei afaceri gasiti si aici
http://www.startupca...nse-reusita.htm

Steelmind, ca sa intelegi amploarea fenomenului : in companiile mari departamentul de marketing dicteaza totul; managemant, investitii, financiar....totul.
Tu gandesti "inginereste " si pui caruta inaintea cailor. Stiu ca nu sunt urechi sa asculte ce spun si o sa tac.
0

#114 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 31 March 2017 - 07:27 AM

Vezi postareaLa Trovanti, la 31 March 2017 - 06:30 AM, a spus:

Tu gandesti "inginereste " si pui caruta inaintea cailor. Stiu ca nu sunt urechi sa asculte ce spun si o sa tac.


Sunt urechi si asculta... "reciproca" e valabila? :)
Am auzit de multe ori pe forumul asta intrebari de genul "si-a scos masina banii?" sau altele asemanatoare.
Oare persoanele respective nu s-au gandit niciodata ca exista unii pt. care cati bani "scoate masina" chiar nu-i important si nu calculeaza niciodata "amortizarile".
Chiar numa` banii conteaza in lumea asta?
Io zic ca nu-s toti caii verzi....
:drinks:
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#115 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 31 March 2017 - 08:59 AM

Eu daca par Gica contra, ma gandesc concret la solutiile tehnice, daca merita facute sau daca sunt mai bune ca altele. Si daca e vorba de meritat, ma refer daca nu cumva se poate si altfel. Sau daca are rost sa blochezi o suprafata de atelier atat de mare cu o masina. Nu ma leg neaparat de bani ca nu stiu ce bani are fiecare, cum ii obtine si ce vrea sa faca cu ei. De aia nu m-a deranjat nici subiectul amicului cu cnc-ul pentru matrite si 200 lei pe luna alocati pentru el. Acum are doar atat, poate in viitor situatia se schimba, sau poate renunta de tot. Imi place ideea lui si faptul ca vrea.
Ceva de genul asta...
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#116 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 31 March 2017 - 12:40 PM

Vezi postareaLa Trovanti, la 31 March 2017 - 06:30 AM, a spus:

De ce traiti cu impresia ca puteti reinventa roata ?

De ce ignorati calea batuta si verificata (de straini sau romani) ?

Este doar alta forma a discutiei "sa imi construiesc un cnc dupa ideile mele (neverificate ) sau cumpar unul gata facut (verificabil si functional) ?
Experimentarea si invatatul are un pret , si pretul nu este mic. Respectiv s-ar putea sa nu mai ai a doua sansa sa incepi o afacere.
Intrebari si recomandari pentru confirmarea unei afaceri gasiti si aici
http://www.startupca...nse-reusita.htm

Steelmind, ca sa intelegi amploarea fenomenului : in companiile mari departamentul de marketing dicteaza totul; managemant, investitii, financiar....totul.
Tu gandesti "inginereste " si pui caruta inaintea cailor. Stiu ca nu sunt urechi sa asculte ce spun si o sa tac.


Nu stiu daca sunt persoana potrivita sa-i spui asta. Am propria firma din 2001 asa ca in 16 ani de autofinantare am avut timp sa aflu cum este cu vanzarile. In plus, in 1996 cand faceam o lucrare cu tema globalizare la un MBA in Anglia, in Romania nu se auzise de globalizare, iar pana in 2000 am fost corporatist (din pacate-bleah !). Asa ca am apucat sa aflu si cum este cu marketingul corporatist. SI TOCMAI D-AIA gandesc inginereste ca sa ies din paradigma cost vs timp; nimic nu este mai pacatos decat sa ramai in bucla timpului caruia sa-i atasezi un cost. Parerea mea. Dar nu trebuie sa polemizam pe tema asta caci nu tin sa am dreptate; am relatat doar cum fac eu, ne-insemnand ca este corect si pentru altii ci doar ca asa este satisfacator pentru mine.

Aceasta postare a fost editata de steelmind: 31 March 2017 - 12:41 PM

0

#117 Useril este offline   La Trovanti 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 119
  • Inregistrat: 07-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Horezu
  • Interests:http://www.cazare-horezu-pensiuni.ro/

Postat 31 March 2017 - 03:49 PM

Steelmind,
Ce am spus a fost cu buna intentie si dupa cum vezi imi exprim opiniile chiar daca nu multumesc pe toata lumea.
Abordarea ta este interesanta, dar totusi trebuiesc respectate canoanele.
Nu pot decat sa-ti apreciez curajul si sa-ti doresc succes.
0

#118 Useril este offline   Teleflyer 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 202
  • Inregistrat: 24-April 08
  • Gender:Male
  • Location:iasi

Postat 31 March 2017 - 05:58 PM

Vezi postareasteelmind, la 31 March 2017 - 12:40 PM, a spus:

Nu stiu daca sunt persoana potrivita sa-i spui asta. Am propria firma din 2001 asa ca in 16 ani de autofinantare am avut timp sa aflu cum este cu vanzarile. In plus, in 1996 cand faceam o lucrare cu tema globalizare la un MBA in Anglia, in Romania nu se auzise de globalizare, iar pana in 2000 am fost corporatist (din pacate-bleah !). Asa ca am apucat sa aflu si cum este cu marketingul corporatist. SI TOCMAI D-AIA gandesc inginereste ca sa ies din paradigma cost vs timp; nimic nu este mai pacatos decat sa ramai in bucla timpului caruia sa-i atasezi un cost. Parerea mea. Dar nu trebuie sa polemizam pe tema asta caci nu tin sa am dreptate; am relatat doar cum fac eu, ne-insemnand ca este corect si pentru altii ci doar ca asa este satisfacator pentru mine.

"Salut. Am cumparat o brosa de Haas de pe ebay si ma intreb daca pot sa o folosesc pe post de brosa pentru un strung cnc. Este ISO 40, merge pana la 8000 rpm ....."
asa a inceput topicul acum 2 saptamani si intre timp s-a ajuns la batiu de 3 metri. acuma eu nu am nici mba si nici 15 ani de experienta ca antreprenor, dar nu s-a dus cam departe discutia? pt ca in ritmul asta ajungem la rotoare pt turbine de hidrocentrala in 3 luni. ajungem cu discutia la ele, pt ca in practica brosa aia tot in sertar sta.
0

#119 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 31 March 2017 - 06:36 PM

Salut ,

Am avut ceva treaba , si n-am mai dat pe-aici ... Da' s-au incins spiritele !!!

Pai s-o luam de la inceput ... schita aia pe care am postat-o e o chestie veche de vreo 3 ani ... La vremea aia inca nu intelegeam niste chestii ,
asa ca evident am batut campii ... dar in 2 ore de desenat / proiectat nu poti obtine mare lucru . Ca exemplu , ultima freza cu coloana construita are
vreo 30-40 de variante de design , insumand vreo 100 de ore de lucru la calculator . Iar asta s-a vazut / simtit in rezultatul final ... Evident ca
un strung cnc , mai ales ca n-am mai incercat o asemenea constructie , ar avea nevoie de mult mai multa documentare / studiu . Dar , contrar parerii lui
Teleflyer , cred ca s-ar putea construi asa ceva si din aluminiu , pe o structura de profile extrudate . Probabil ca designul final ar arata mult diferit
fata de ceea ce am aberat eu acolo , insa nu cred ca e imposibil , dimpotriva .

In alta ordine de idei , n-am mai vazut pe cineva sa iasa la rampa cu vreo idee concreta ... Un desen pe un servetel macar ... In schimb , citesc o gramada
de pareri pro si contra , probabil fundamentate , dar complet pe langa subiectul initial , respectiv constructia unui strung cnc .

Mie personal , mi-a trecut durerea asta , sa-mi fac un strung cnc ... pentru ce fac eu , nu merita . I-mi este clar ca nu sunt capabil sa prelucrez corect
suruburile cu bile la capat ( motivul cel mai important pentru care am cheltuit 14.000EUR pe un Pinacho 165 ) , asa ca nici nu mai incerc ... iar pentru
o bucsa de aluminiu / alama , sau un cuplaj gen Oldham , nici nu am nevoie cine stie ce scula ... Apropo , stiti pe ce lucrez acu' ? Pe un strung pe care
tot eu l-am cumparat in urma cu vreo 8 ani ( https://www.machinem...athemill-drill/ ) , apoi l-am vandut unui coleg de serviciu care l-a
tinut impachetat intr-o folie de plastic vreo 4 ani , apoi l-am cumparat inapoi , ca asa-i in tenis ... Stiti ce bine lucreaza ? N-aveti idee ... e simplu
de utilizat , usor de manipulat de colo-colo prin atelier ... perfect pentru lucrari uzuale ( un ax cu guler si filet partial , o rola de aluminiu , un lagar de rulment ,
o saiba ceva mai ciudata ...dint-astea ... ) . Si atunci de ce am cheltuit o caciula de bani pe un strung spaniol de o tona jumate ? NU mai stiu , si nici nu-mi mai pasa ...


Concluzia mea ? Eu n-am nevoie de strung cnc ca sa construiesc un router sau o freza CNC ... Insa , daca o sa-mi trasneasca vreodata sa fac unul , o sa-l fac asa cum i-mi vine
mie , cum s-ar spune ' dupa turul pantalonilor ' ... Ideea e sa invat ceva , si sa ma destind ... A-ti uitat care este de fapt ideea din spatele notiunii de hobby ?

cheers.
0

#120 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 31 March 2017 - 06:46 PM

Totusi , am folosit si strungul ala mare la ceva ... cred ca e singura montura astronomica ecuatoriala construita DIY in Romania ...

http://i1187.photobucket.com/albums/z400/romatsa/z1_zpszg2hvjd8.jpg


..............

Aceasta postare a fost editata de katran: 31 March 2017 - 06:47 PM

0

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro