Modelism - RHC Forum: Discutii libere - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 36 Pagini +
  • « Prima
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Discutii libere Sa nu uitam sa ne respectam reciproc

#721 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 28 February 2017 - 04:42 PM

Vezi postareawabo1, la 28 February 2017 - 04:34 PM, a spus:

Parca nu am vazut pe nimeni zburand cu un F3A in centru Bistritei. Cred ca trebuie sa incerc, chiar daca pe urma e praf:) Macar ajung in ziar :D


Dacă te abţii de la acrobaţii... vei trece neobservat, confundat cu un 1:1 pe care nu le bagă nimeni în seamă. :good:
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#722 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 28 February 2017 - 04:46 PM

Vezi postareaALLEN, la 28 February 2017 - 02:38 PM, a spus:

nu prea ma bag in discutii aiurea, dar ceva nu imi este f clar, plus ceva clarificari:
1. la AGA, stiu f bine (chiar daca nu am participat) ca pe agenda de lucru era si discutii cu privire la partea contabila.
2. cf statut, ARA se ocupa doar de partea sportiva si recreere, nu si de partea comercial/lucrativa. daca nenea X, ridica ap de zbor in scop sportiv/recreeativ, OK, ARA il sustine, dar in momentul in care face si o filmare care poate sa aduca foloase materiale (comercial) ARA nu il va sprijini. nu este in concordanta cu ce si-a propus ARA de la bun inceput. ma insel cumva????
3. atentie la interpretatrea legii: politaiul ma poate "amenda"ca am ridicat un ap de zbor, dar, in 2 feluri (impreuna sau separat): pt ca am ridicat un ap de zbor deinmatriculat si/sau pt filmare fotografiere (si asta intra sub alta incidenta, nu stiu legea pe din-afara, dar care e deja reglementata). nu ma poate sanctiona pt ca am zburat cu camera pe aparat. mare atentie la acest aspect. daca ridic o prajina la 100m si fac o fotografie, este fotografiere aeriana? poate sa fie, dar... intru sub incidenta altor legi. lao cautare scurta, am gasit asta: http://www.avocatnet...l#axzz2VMNBbzJp
4. se tot discuta despre diverse interese ascunse ale asociatie sau ale unor membri. fasss... e foar fum si mizerii aruncate fara o argumentare clara. daca stie cineva ceva la concret, sa o spuna, sau daca ii este teama, sa-mi dea mie pe privat si fac eu public acest lucru, fara a mentiona sursa.
5. daca nu se va putea zbura in viitor, atentie!!!, nu ARA sau cons director este de vina, ci noi toti, membri si/sau nonmembri. prin actiunile directe si indirecte. ARA doar a incercat si incearca pe toate caile posibile sa sprijine. nu isi asuma (si nu are acest drept, din punctul meu de vedere) nici o victorie si nici un esec. daca se gaseste un nenea cu trei oo sa zica NU, are ARA vreo vina? isi poate asuma acest esec?

atentie la cum cititi aceste randuri. scriu fix in nume personal, asa cum vad eu lucrurile si cum le-am vazut de la bun inceput.

astept reactii la acest post.





Vezi postareaALLEN, la 28 February 2017 - 04:13 PM, a spus:

si da, si nu. e doar pozitia mea, ca si modelist, detasat un pic de fenomenul ARA

Este absolut normal si benefic sa ne expunem deschis pozitiile. Dintr-o astfel de comunicare inteleg eu ca se pot naste lucrurile constructive.
1. In AGA au fost prezentate doar asigurari ca totul este in regula pe latura fiscala, nu am vazut nici un fel de raport si personal m-ar interesa acum strict procentual directiile in care au fost dirijate procentual fondurile : Imagine, dezbateri/intalniri cu autoritatile, consulatatii juridice, evenimente publice,etc.
2.Impartasesc intr-u totul opinia ta aici. ARA se ocupa exclusiv de latura sportiva si recreativa insa in integralitatea sa. O mica paranteza aici, daca anumite aspecte ale activitatilor lucrative lezeaza sau ameninta interesele membrilor ARA, aceasta are datoria sa monitorizeze si chiar sa intervina, nu in apararea acelora ci in sprijinul propriilor sale interese. (Spre exemplu daca dosarele penale evidentiaza in clar scopul lucrativ al zborurilor de la Victoriei, ARA nu are nici un cuvant de spus, dar in caz contrar, are datoria de a reactiona caci se creaza precedente ce-i ameninta propriile activitati si membrii.)
3. Din nou ma vad nevoit sa-ti dau dreptate este mare diferenta intre a fi sanctionat contraventinal pe HG912 pt zbor in zone aglomerate ori pt. foto aerian si a fi cercetat penal pe prevederile codului aerian pentru zbor cu aeronava neidentificata. Zborul peste multime il sanctioneaza si ARA prin ROI, deci clar se delimiteaza de el. Insa zborul pe camp ramane teoretic apropae la fel de neidentificat ca si cel de la Victoriei, mai ales dupa ce conducerea ARA a stricat sistemul propriu recunoscut in doc oficiale de MI. (Din fericire insa intre noi fie vorba, politistul nu prea are competente in domeniu. Dar de, hartia suporta multe si cata vreme drona-i mare aeronava la ei nici nu prea mai conteaza competenta. Cel putin pana-i arde un pic o instanta mai deschisa la minte la cerea unui avocat mai istet.)
4.Daca te referi la cele scrise de mine, faceam referire strict la intentii ascunse nu la interese. Despre interese ascunse, se vb. de mult, inclusiv eu personal am fost acuzat de asa ceva, fara fundament insa.
5. ARA este raspunzatoare prin bordul de conducere pentru toate actiunile/inactiunile si deciziile care sunt luate fara consultarea membrilor. Ma refer strict la decizii ce depasesc in mod normal competentele directe ale bordului director, unele chiar contrare dispozitiilor statutare respectiv AGA.

Subliniez, ca cele de mai sus, sunt opinii strict personale.
0

#723 Useril este offline   ALLEN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3004
  • Inregistrat: 11-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti sector 1

Postat 28 February 2017 - 05:09 PM

Vezi postareaxorg, la 28 February 2017 - 04:46 PM, a spus:

Este absolut normal si benefic sa ne expunem deschis pozitiile. Dintr-o astfel de comunicare inteleg eu ca se pot naste lucrurile constructive.
1. In AGA au fost prezentate doar asigurari ca totul este in regula pe latura fiscala, nu am vazut nici un fel de raport si personal m-ar interesa acum strict procentual directiile in care au fost dirijate procentual fondurile : Imagine, dezbateri/intalniri cu autoritatile, consulatatii juridice, evenimente publice,etc.
2.Impartasesc intr-u totul opinia ta aici. ARA se ocupa exclusiv de latura sportiva si recreativa insa in integralitatea sa. O mica paranteza aici, daca anumite aspecte ale activitatilor lucrative lezeaza sau ameninta interesele membrilor ARA, aceasta are datoria sa monitorizeze si chiar sa intervina, nu in apararea acelora ci in sprijinul propriilor sale interese. (Spre exemplu daca dosarele penale evidentiaza in clar scopul lucrativ al zborurilor de la Victoriei, ARA nu are nici un cuvant de spus, dar in caz contrar, are datoria de a reactiona caci se creaza precedente ce-i ameninta propriile activitati si membrii.)
3. Din nou ma vad nevoit sa-ti dau dreptate este mare diferenta intre a fi sanctionat contraventinal pe HG912 pt zbor in zone aglomerate ori pt. foto aerian si a fi cercetat penal pe prevederile codului aerian pentru zbor cu aeronava neidentificata. Zborul peste multime il sanctioneaza si ARA prin ROI, deci clar se delimiteaza de el. Insa zborul pe camp ramane teoretic apropae la fel de neidentificat ca si cel de la Victoriei, mai ales dupa ce conducerea ARA a stricat sistemul propriu recunoscut in doc oficiale de MI. (Din fericire insa intre noi fie vorba, politistul nu prea are competente in domeniu. Dar de, hartia suporta multe si cata vreme drona-i mare aeronava la ei nici nu prea mai conteaza competenta. Cel putin pana-i arde un pic o instanta mai deschisa la minte la cerea unui avocat mai istet.)
4.Daca te referi la cele scrise de mine, faceam referire strict la intentii ascunse nu la interese. Despre interese ascunse, se vb. de mult, inclusiv eu personal am fost acuzat de asa ceva, fara fundament insa.
5. ARA este raspunzatoare prin bordul de conducere pentru toate actiunile/inactiunile si deciziile care sunt luate fara consultarea membrilor. Ma refer strict la decizii ce depasesc in mod normal competentele directe ale bordului director, unele chiar contrare dispozitiilor statutare respectiv AGA.

Subliniez, ca cele de mai sus, sunt opinii strict personale.


3. daca ai incalcat legea cu buna stiinta (cazul pita victoriei, sa zicem), nu vad de ce asoc ar sprijini asa ceva.
4. mda, vorbele sunt vorbe, dar au si un sambure de adevar. habar nu am, timpul le va aseza pe toate in acest caz.
5. gresit. orice actiune ARA tin sa cred ca a fost facut dupa consultarea membrilor. daca acestia nu s-au sinchisit da raspunda (uneori este si cazul meu), ce s-ar mai putea face?


_______________________________________________________________________________________
Alaturi de hidrogen, prostia e cea care se gaseste in cea mai mare cantitate in univers. La fel si idiotii.
_______________________________________________________________________________________
0

#724 Useril este offline   Garett 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 560
  • Inregistrat: 01-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Flying and floating things

Postat 28 February 2017 - 05:21 PM

Vezi postareaAndrix_y, la 28 February 2017 - 03:46 PM, a spus:

...

Salut Andras,
Daca nu mă înșeală calendarul, astăzi e 28.02...
Doi la mână, povestea cu dosarele a explodat undeva în jur de 15.02.
Hai să nu exagerăm, vorbim despre un amărât de comunicat de presă, "Poziția A.R.A. este a, b, c pentru că c,d,e" nu de calculat vreo orbită de transfer spre Marte!
0

#725 Useril este offline   Andrix_y 

  • Presedinte ARA
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 900
  • Inregistrat: 09-October 07
  • Gender:Male

Postat 28 February 2017 - 05:33 PM

Vezi postareaGarett, la 28 February 2017 - 05:21 PM, a spus:

Salut Andras,
Daca nu mă înșeală calendarul, astăzi e 28.02...
Doi la mână, povestea cu dosarele a explodat undeva în jur de 15.02.
Hai să nu exagerăm, vorbim despre un amărât de comunicat de presă, "Poziția A.R.A. este a, b, c pentru că c,d,e" nu de calculat vreo orbită de transfer spre Marte!


De acord cu tine. Eu nu le pot face pe toate am cerut support sa se faca din pacate nu a iesit in timp util. Acuma am primit comunicatul si mai e de lucrat la el.
Babos Andras Sandor

Președinte al Asociației Române de Aeromodelism
info@aeromodelism.ro
andras.babos@aeromodelism.ro
0

#726 Useril este offline   Robin671 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 145
  • Inregistrat: 24-March 15
  • Gender:Male
  • Location:IASI
  • Interests:Aeromodele,Electronica,Mecanica,Fotografie...

Postat 28 February 2017 - 05:34 PM

Si ne mai miram,de ce ni se pun bete in roate.Sunt destui dobitoci in lumea asta,nui asa?!
https://www.universu...arului-mioveni/
:nea:
0

#727 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 28 February 2017 - 05:43 PM

Vezi postareaALLEN, la 28 February 2017 - 05:09 PM, a spus:

3. daca ai incalcat legea cu buna stiinta (cazul pita victoriei, sa zicem), nu vad de ce asoc ar sprijini asa ceva.



Singurul continut unei pozitie ARA poate se fie, ca "da, aceasta actiune nu este conform ROI si restul nu tine de raza noastra de competente." pentru ca clar poti avea o pozitie privata dar nu poti avea o pozitie clara si se dai verdicte in domenii care nu iti apartin sau unde nic nu ai semnat vreun contract cu cei care acuza.
Eventual mai poti sa citez din ROI sau se mentionez actiuniile in demers pentru folosirea legala. Iar in niciun caz ARA este responzabil sa clarifica situatie legala de cit in caz ca este cerut intro comisie de experti. Cred eu.
Asa ca nu vad acum o mare crima sau urgenta de reactionare.

In general ar fi de dorit sa avem un comun acord, ARA si membri si restul modelistiilor, iar nu am vazut nici aici pe Forum in discutii mai mult de cit 2 omeni cazand la o parere comuna la orice vrei sa discuti cum parca automat cind ai o parere vin alte zeci care sint contra sau stiu mai bine. Asta inclusif la discutii dupa cel mai bun lipicii pentru Balsa :)
Walter Born
rhc@born.ro
0

#728 Useril este offline   MUGUREL. 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 744
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 28 February 2017 - 05:54 PM

Vezi postareawabo1, la 28 February 2017 - 05:43 PM, a spus:

Singurul continut unei pozitie ARA poate se fie, ca "da, aceasta actiune nu este conform ROI si restul nu tine de raza noastra de competente." pentru ca clar poti avea o pozitie privata dar nu poti avea o pozitie clara si se dai verdicte in domenii care nu iti apartin sau unde nic nu ai semnat vreun contract cu cei care acuza.
Eventual mai poti sa citez din ROI sau se mentionez actiuniile in demers pentru folosirea legala. Iar in niciun caz ARA este responzabil sa clarifica situatie legala de cit in caz ca este cerut intro comisie de experti. Cred eu.
Asa ca nu vad acum o mare crima sau urgenta de reactionare.

In general ar fi de dorit sa avem un comun acord, ARA si membri si restul modelistiilor, iar nu am vazut nici aici pe Forum in discutii mai mult de cit 2 omeni cazand la o parere comuna la orice vrei sa discuti cum parca automat cind ai o parere vin alte zeci care sint contra sau stiu mai bine. Asta inclusif la discutii dupa cel mai bun lipicii pentru Balsa :)


Walter aici sunt total de acord cu tine! :good:

Aceasta postare a fost editata de MUGUREL.: 28 February 2017 - 05:54 PM

0

#729 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 28 February 2017 - 10:40 PM

Vezi postareaALLEN, la 28 February 2017 - 05:09 PM, a spus:

3. daca ai incalcat legea cu buna stiinta (cazul pita victoriei, sa zicem), nu vad de ce asoc ar sprijini asa ceva.
4. mda, vorbele sunt vorbe, dar au si un sambure de adevar. habar nu am, timpul le va aseza pe toate in acest caz.
5. gresit. orice actiune ARA tin sa cred ca a fost facut dupa consultarea membrilor. daca acestia nu s-au sinchisit da raspunda (uneori este si cazul meu), ce s-ar mai putea face?

3. In privinta asta imi este foarte greu sa ma fac inteles. Am sa reiau subiectul pe larg ulterior. Dar as vrea sa fie clar un singur lucru. Daca nu o sa ia nimeni serios atitudine impotriva acelor dosare penale, primul dosar penal al unui aeromodelist ce zboara la camp, va fi doar o chestiune de timp.
4. Multumesc pt. incredere. Din pacate aici pe forum sunt putini cei care-si pot asuma cu adevarat cea ce spun. Dar cum spui si tu, timpul le va aseza cu siguranta, poate prea tarziu dar le va aseja.
5. De buna credinta asa tindem cu totii sa credem, dar realitate-i alta si acum imi asum intr-u totul cea ce spun. Oricum hotarari de genul celor care implica abaterii de la statut se pot lua doar in AGA si sa ne fie cu iertare sondajele ascunse prin cotloanele pagini ARA de care majoritatea membrilor nu stiu, iar daca stiu nu li se explica in clar scopul, nu pot tine niciodata loc de AGA intr-o asociatie cu functionare normala. Iti reamintesc doar ca bordul director ARA nici macar acum nu are curajul sa spuna in public ce incerca sa faca pe ascuns si la ce anume eu nu doresc sa fiu partas. Altfel spus inca nu au o pozitie oficiala in fata noastra pe tema dosarelor penale desi s-au dus la discutii cu dn senator care a luat pozitie impotriva acestor dosare. (S-or fi dus sa-i spuna ca ARA se delimiteaza de actiunile lui si ca aia cu multiroatare tre sa sfarseasca in chinuri daca nu respecta legea? Nu stiu. Inca astept acea pozitie oficiala a ARA.)
0

#730 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 28 February 2017 - 10:58 PM

Vezi postareaALLEN, la 28 February 2017 - 05:09 PM, a spus:

3. daca ai incalcat legea cu buna stiinta (cazul pita victoriei, sa zicem), nu vad de ce asoc ar sprijini asa ceva.



Aici nu fondul este problema ci forma, procedura. Modul in care autoritatile pun problema este abuziv, daca noi ramanem fara reactie la aceste abuzuri indreptatim autoritatile sa ne aplice fix aceias politica/procedura. Este ca si cum ai asista impasibil in tramvai la o scena in care un hot de buzunare fura portofelul celui din fata ta, iar tu in loc sa reactionezi, iti spui ca asa merita daca nu-si tine portofelul unde trebuie. Pe Wabo il inteleg perfect daca acorda incredere autoritatilor, el provine dintr-o tara cu autoritati respectabile si probabil ca-i vine greu sa creada ca noi in Romania avem autoritati de cele mai multe ori incapabile sa respecte minime proceduri si cadru legal. Cum sa va explic altfel, politia nici macar n-are competenta sa instrumenteze aceste dosare, iar AACRul scoate cartofi incinsi cu mana politiei indemnandu-i sa le faca treaba rusinoasa. Uite ce spune la lege: codul de procedura penala:"SECŢIUNEA a 5-a
Organele de urmărire penală şi competenţa acestora

Art. 61
Actele încheiate de unele organe de constatare
(1) Ori de câte ori există o suspiciune rezonabilă cu privire la săvârşirea unei infracţiuni, sunt obligate să întocmească un proces-verbal despre împrejurările constatate:
a) organele inspecţiilor de stat, ale altor organe de stat, precum şi ale autorităţilor publice, instituţiilor publice sau ale altor persoane juridice de drept public, pentru infracţiunile care constituie încălcări ale dispoziţiilor şi obligaţiilor a căror respectare o controlează, potrivit legii;"

De cand controleaza in romania politia traficul aerian? Sa fim seriosi domnilor, dosarele ale au mai mult scop mediatic. Daca se dorea oridne in domeniu, erau trimisi agenti competenti ai AACRului sa instrumenteze astfel de dosare, nu politisti de la ordine publica. Sa ne pastram in limite rezonabile ca mai in gluma mai in serios maine poimaine vedem vre un AIRBUS amendat pentru depasirea vitezei legale.
As spune chiar ca aberatia asta a dronei aeronava, impiedica politia sa-si faca treaba. Voi stiti cate aprobari sunt necesare pentru interceptarea ori doborarea unei aeronve? Necesita minim aprobare de la presedintele tari daca nu cumva si acord NATO o astfel de actiune. Am vazut si stirea fabuloasa cu drona care cara droguri. Pai sa tot care, cata vreme e aeronava si n-are nimeni voie sa o dea jos. Babilonia asta absurda creata de AACR-MT cu drona de 500gr=AERONAVA, desi ma repet, simt nevoie sa spun ca este un cancer ce da metastaze cand si unde te astepti mai putin. Pare ca de cele mai multe ori o face chiar in ograzile autoritatilor. Ma rog puteti sa o luati cum doriti dar lasata asa problema asta poate distruge de tot aeromodelismul, ganditi doar la dispozitiile codului, va trebuii sa fiti certificati ca personal navignat cat de curand in felul asta. Paradoxal insa este ca presedintele asociatiei a vazut pe pielea lui ce-nseamna dosar penal facut abuziv unui aeromodelist, dar iau seama ca doasrul ala a ajuns prea repede pe mana unor oameni deschisi la minte, iar el n-a apucat sa-nteleaga nimic din patania aia.
0

#731 Useril este offline   ALLEN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3004
  • Inregistrat: 11-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti sector 1

Postat 28 February 2017 - 11:18 PM

Vezi postareaxorg, la 28 February 2017 - 10:40 PM, a spus:

Iti reamintesc doar ca bordul director ARA nici macar acum nu are curajul sa spuna in public ce incerca sa faca pe ascuns si la ce anume eu nu doresc sa fiu partas. Altfel spus inca nu au o pozitie oficiala in fata noastra pe tema dosarelor penale desi s-au dus la discutii cu dn senator care a luat pozitie impotriva acestor dosare.


pai hai sa fim transanti si sa spunem lucrurilor pe nume. asa... sunt doar vorbe si se lasa loc de speculatii. nu suspectez de nimic pe nimeni din cadrul asociatie, pana la proba contrarie, proba argumentata. faptic. altfel... vorbe taica, vorbe

legat de art 61, da, cunosc aspectul. chair prea bine. pulitaiul poate doar sa faca constatare si sa dea mai departe celor abilitati,.

Aceasta postare a fost editata de ALLEN: 28 February 2017 - 11:21 PM

_______________________________________________________________________________________
Alaturi de hidrogen, prostia e cea care se gaseste in cea mai mare cantitate in univers. La fel si idiotii.
_______________________________________________________________________________________
0

#732 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 01 March 2017 - 08:17 AM

Vezi postareaALLEN, la 28 February 2017 - 11:18 PM, a spus:

pai hai sa fim transanti si sa spunem lucrurilor pe nume. asa... sunt doar vorbe si se lasa loc de speculatii. nu suspectez de nimic pe nimeni din cadrul asociatie, pana la proba contrarie, proba argumentata. faptic. altfel... vorbe taica, vorbe

legat de art 61, da, cunosc aspectul. chair prea bine. pulitaiul poate doar sa faca constatare si sa dea mai departe celor abilitati,.


Corect, sa aducem lucrurile la lumina. Ca membri ARA insa tre sa respectam decizia directoratului, motiv pentru care mai intreb odata ARA. Domnilor aveti un motiv serios pentru care tineti discutiile in spatele usilor inchise? Va rog sa-l comunicati sau sa desecretizati subiectul.
Multumesc.

Aceasta postare a fost editata de xorg: 01 March 2017 - 08:18 AM

0

#733 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 01 March 2017 - 12:51 PM

Deja, Xorg, cind scri ceva imi devine frica ce lucruri penale se pregatesc dupa asa zise usiilor inchise. Mai faci asa de curios ca imi vine sa sun la Andras. Doar ca am interdictie :) Ce poate se fie mai rau de cit lipsa de comunicare si lispa de proceduri democratice?

Am inteles cindva ca unele chestii nu poti discuta in public pentru ca administratia aia nefunctionala si semiprivatizata abuziva romaneasca citeste peste tot si imediat porneste actiuni contraproductive. POate se fie si asta o neurosa, nu cred ca este 100% real.
Walter Born
rhc@born.ro
0

#734 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 01 March 2017 - 01:18 PM

Mda, mai era pe aici cineva care parea sa creada sincer ca o drona poate fi identificata din protocolul care il transmite... si ca ai nostrii ar avea avea acces la tehnologia asta...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#735 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 01 March 2017 - 01:23 PM

Vezi postarearenatoa, la 01 March 2017 - 01:18 PM, a spus:

si ca ai nostrii ar avea avea acces la tehnologia asta...

...telepatic.
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#736 Useril este offline   MUGUREL. 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 744
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 01 March 2017 - 06:04 PM

O intrebare, daca la noi s-ar intampla asa ceva? Ipotetic vorbind caci sigur nu se intampla si nu se va intampla, ar trebui sa luam apararea respectivilor? Acum la modul serios oricand se poate intampla, doamne fereste!

http://infodrones.it...-seattle-pride/

Aceasta postare a fost editata de MUGUREL.: 01 March 2017 - 06:05 PM

0

#737 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 01 March 2017 - 06:53 PM

La Craiova s-a intamplat cam la fel de rau, cu taiere pe fatza, si s-a musamalizat pentru ca era cameramanul de casa al olgutzei... :angry2:
Am raportat la vremea respectiva...
http://www.rhcforum....post__p__739614

Stirea de mai sus in engleza, in ianuarie s-a intammplat:
http://www.seattleti...s-pride-parade/

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 01 March 2017 - 06:55 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#738 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 01 March 2017 - 07:00 PM

Skinner... :drinks:
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#739 Useril este offline   airdream 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 147
  • Inregistrat: 30-September 09
  • Gender:Male
  • Location:Buzau
  • Interests:Aeromodele

Postat 01 March 2017 - 07:46 PM

Ca urmare a recentelor evenimente în care au fost implicate multicoptere (drone), Asociația Română de Aeromodelism dorește să facă următoarele precizări:

Datorită prevederilor actualului Cod Aerian prin care aeronava este definită ca “aparatul care se poate menţine în atmosferă cu ajutorul altor reacţii ale aerului decât cele asupra suprafeţei pământului“ şi alături de o interpretare greşită, inadecvată, a autorităţilor competente în acest domeniu, aparatele de zbor fără pilot la bord denumite „drone” în cazul în care sunt folosite în scop lucrativ (ex. filmare sau fotografiere aeriană) și „aeromodele” în cazul în care sunt folosite în scop sportiv sau recreativ, sunt considerate aeronave şi se intenționează supunerea lor tuturor prevederilor legale stabilite pentru aeronavele civile.

Timp de aproape 90 de ani, aeromodelismul a fost definit ca o activitate sportivă și recreativă și a fost considerat o poartă de intrare în aviație, datorită nenumăratelor generații de copii care şi-au început astfel o carieră de aviatori. Poate cel mai important aspect este că, prin aeromodelism, România a câștigat numeroase premii și a fost strălucit reprezentată la nivel internațional. Astăzi, acest lucru nu mai este posibil din cauza unor reglementări legislative excesive introduse de Ordinul 8/2014 (care între timp și-a încetat valabilitatea de drept), Codul Aerian și documentele anexe, fără a fi însă înlocuit cu o legislatie actualizată, adecvată.

Asociația Română de Aeromodelism condamnă cu fermitate modul în care unii proprietari au decis să își utilizeze dronele, zburând în zone dens populate „zonele cu ansambluri de clădiri situate în localităţi urbane sau rurale, precum şi orice terenuri pe care se adună un număr mare de persoane în scop recreaţional ori pentru participarea la diverse manifestaţii în aer liber„, așa cum sunt ele definite în HG. 912/2010, dar totodată și acțiunile în forță ale organelor statului de a întocmi dosare penale pe fondul unei legislații care vizează aeronavele civile. S-a ajuns la situaţia aberantă de a supune dronele si aeromodelele aceloraşi reguli aplicabile unui Boeing 747, sau situaţii precum cea creată de Autoritatea Aeronautică Civilă Română care a notificat comercianţii de jucării să se autorizeze ca furnizori de material aeronautic.

Asociația Română de Aeromodelism este o asociație non-profit și neguvernamentală, care își propune să îi reprezinte pe toți cei pasionați de această activitate. Asociația noastră a fost înființată în iulie 2014, în urma apariției Ordinului 8/2014 emis de Ministerului Transporturilor, care a îngrădit activitatea de aromodelism. În tot acest timp, din 2014 și până în prezent, am tras multe semnale de alarmă: petiţii către autoritățile responsabile în domeniul aviaţiei, cereri scrise în atenția Președinției României şi a a Senatului, scrisoare deschisă adresată Guvernului Cioloș, prin care atrăgeam atenţia asupra acestor reglementări inadecvate care fac imposibilă desfășurarea aeromodelismului în condiții legale.

În acest timp, la nivel internaţional, Agenţia specializată în domeniul aviaţiei civile a Naţiunilor Unite, International Civil Aviation Organization (ICAO), care are responsabilitatea de a supraveghea respectarea Convenţiei de la Chicago, menţionează în Instrucţiunile Privind Aeronavele Fără Pilot la Bord, „Manual on Remotely Piloted Aircraft Systems (RPAS)” cu numărul Doc 10019-AN/507, prima ediţie din 2015, în paragraful 1.5.2, punctul d), că „jucăriile şi aeromodelele care sunt folosite în scopuri recreative nu trebuie introduse sub incidenţa legislaţiei care reglementează aviaţia civilă”.

Mai mult, în luna August 2016, Agenţia Europeană de Securitate în Domeniul Aviaţiei (EASA) a lansat un set de „Reguli prototip” pentru crearea unui cadru legislativ în ceea ce privește aeronavele fără pilot la bord. Asociația noastră a depus un amendament la aceste Reguli, în urma cărora ni s-a răspuns că intenția lor este să dea posibilitatea autorităților locale competente să emită autorizații prin entitățile de profil (organizații aeromodelistice), care vor implementa corect regulile europene, deoarece au regulamente interioare privind siguranța zborului.

La nivel naţional, în urma solicitării noastre, prin adresa nr. 143 din 23.05.2016, Președinția României ne răspunde că susține „ca activitatea de aeromodelism să fie în mod clar definită de legislația aplicabilă la nivel național, separată de activități comerciale sau lucrative realizate cu echipamente controlate de la sol nefiind necesar ca aeromodelele să fie declarate aeronave dar, totodată, să fie respectate anumite reguli pentru a nu afecta siguranța celor implicați în activitate, a altor persoane sau bunuri”.

Toate acestea dovedesc că aeromodelele nu sunt aeronave, iar introducerea acestora în Codul Aerian sau în alte reglementări aeronautice privind aeronavele, cu sau fără pilot la bord, ar fi o eroare.

Cu toate acestea, marele pericol pentru aeromodelism se dovedeşte a fi noul proiect de Cod Aerian. Acesta se află în dezbatere la Senat, înregistrat cu nr. L474/05.09.2016. În data de 01.02.2017, a fost înaintat în Parlament, pentru a fi discutat în comisiile permanente:

http://www.cdep.ro/p...cam=2&idp=16105

Conform proiectului, noul Cod Aerian cuprinde Codul Aerian în vigoare, HG 912/2010 modificate și publicate la Ministerul Transporturilor în consultare publică și Ordinul 8/2014. În cazul în care noul Cod Aerian va intra în vigoare, aeromodelismul va fi supus, în mod excesiv, aceloraşi prevederi legale ca şi aviaţia civilă, prin prevederi legale mult mai restrictive decât au fost până în prezent.

Efectul acestor acţiuni ale autorităţilor cu competenţe în domeniu va fi dispariţia unei activități sportive, recreative şi educative de excepţie, care are în România o istorie de aproape un secol, în contextul în care dezvoltarea tehnică şi tehnologică actuală a produs în toată lumea o efervescenţă fără precedent în acest domeniu. Aeromodelismul este primul pas spre lumea mirifică a aviaţiei. Ce facem cu tinerii noştri care câştigă atâtea olimpiade şi concursuri internaţionale, încotro îi îndreptăm, dacă le restrângem accesul spre domenii atât de importante?

Asociația Română de Aeromodelism a încercat să sublinieze în repetate rânduri necesitatea reglementării acestui domeniu separat de aeronavele civile, care se dezvoltă rapid în această lume puternic tehnologizată, dar în același timp consideră că legea actuală în vigoare este nu numai depășită, dar și refractară. În plus, prin reglementările excesive se pune de facto o frâna inutilă și se creează artificial un decalaj tehnologic între România și țările cu o legislație adaptată secolului 21.

Asociația Română de Aeromodelism își păstrează speranța că statutul distinct al aeromodelismului va fi recunoscut iar legislația modificată și îmbunătățită, astfel încât să se ofere soluții viabile pasionaților de această activitate, să permită o viitoare dezvoltare a acestui tip de activități, astfel încât tinerii talentați să poată alege acest domeniu și să poată continua inovația tehnologică.
0

#740 Useril este offline   Garett 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 560
  • Inregistrat: 01-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Flying and floating things

Postat 01 March 2017 - 07:56 PM

Vezi postarearenatoa, la 01 March 2017 - 06:53 PM, a spus:

Stirea de mai sus in engleza, in ianuarie s-a intammplat:
http://www.seattleti...s-pride-parade/

Acum, la drept vorbind, având în vedere că s-a petrecut la GAY Pride Parade, probabil că impricinatul consideră că a câștigat un premiu prin trimiterea la închisoare... :D
0

#741 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 01 March 2017 - 08:10 PM

Vezi postareaairdream, la 01 March 2017 - 07:46 PM, a spus:

Ca urmare a recentelor evenimente în care au fost implicate multicoptere (drone), Asociația Română de Aeromodelism dorește să facă următoarele precizări:

...


Sfanta limba de lemn in toata splendoarea ei... ce talente sa ai sa poti scrie atat, si sa nu exprimi mai nimic.
Nu mai am nici o speranta ca schimbarea generatiilor va imbunatati cu ceva situatia... avem scrieri din vremea lui Caragiale, de acum 150 ani, care se potrivesc la fix in zilele noastre... e in fibra natiei...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#742 Useril este offline   MUGUREL. 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 744
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 01 March 2017 - 08:16 PM

Vezi postarearenatoa, la 01 March 2017 - 08:10 PM, a spus:

Sfanta limba de lemn in toata splendoarea ei... ce talente sa ai sa poti scrie atat, si sa nu exprimi mai nimic.
Nu mai am nici o speranta ca schimbarea generatiilor va imbunatati cu ceva situatia... avem scrieri din vremea lui Caragiale, de acum 150 ani, care se potrivesc la fix in zilele noastre... e in fibra natiei...


Si ce sa fi scris jos cu ei? Cu cine, cu toti! Devenim patetici!

Aceasta postare a fost editata de MUGUREL.: 01 March 2017 - 08:18 PM

0

#743 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 01 March 2017 - 09:16 PM

Vezi postareaMUGUREL., la 01 March 2017 - 08:16 PM, a spus:

Conteaza asta prea mult? Continutul e ok sau nu asta e intrebarea!


Luarea de pozitie sau ce vrea sa fie asta trebuia sa lamureasca care e pozitia ARA fata de recentele evenimente, daca exista pe undeva pe acolo eu n-am deslusit-o, daca este vreuna, e inecata in pretiozitati inutile.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#744 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 01 March 2017 - 09:19 PM

Vezi postareawabo1, la 01 March 2017 - 12:51 PM, a spus:

Deja, Xorg, cind scri ceva imi devine frica ce lucruri penale se pregatesc dupa asa zise usiilor inchise. Mai faci asa de curios ca imi vine sa sun la Andras. Doar ca am interdictie :) Ce poate se fie mai rau de cit lipsa de comunicare si lispa de proceduri democratice?

Am inteles cindva ca unele chestii nu poti discuta in public pentru ca administratia aia nefunctionala si semiprivatizata abuziva romaneasca citeste peste tot si imediat porneste actiuni contraproductive. POate se fie si asta o neurosa, nu cred ca este 100% real.

Fiti linistit, problemele astea nu sunt de natura penala nici pe departe, sunt despre cum sa pici la intelegere cu dusmanul si sa-ti tradezi camarazii, despre cum sa-i intorci spatele camaradului aflat la ananghie, despre tradarea sau despre cum sa-ti urmezi propriul tau interes ingropandu-l pe cel caruia i-ai promis ajutorul. In rest doar scopuri nobile.
Ca membru ARA, in urma dispozitiilor bordului director, nu am dreptul sa dezvalui public subiectul in sine, dar nimic nu ma opreste sa solicit conducerii ARA sa-l faca public, ori in caz contrar, sa ne comunice motivul pentru care-i considerat secret.
Daca va ajuta cu ceva, pot spune insa, ca nu sunteti singurul cu interdictie.
0

#745 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 01 March 2017 - 09:26 PM

Secretele în interiorul unei organizații, frății, club, etc. contribuie la gâdilarea într-un mod plăcut a acelui simț al membrilor de a fi speciali, aparte...
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#746 Useril este offline   airdream 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 147
  • Inregistrat: 30-September 09
  • Gender:Male
  • Location:Buzau
  • Interests:Aeromodele

Postat 01 March 2017 - 09:28 PM

D-le Iorga (zis şi XORG),

Eu unul nu sunt de părere că acest forum este făcut pentru a ne certa. Aici ar trebui să ne întâlnim pentru a căuta soluţii la problema noastră comună, aeromodelismul. Mi-ar fi plăcut să vă răspund în particular, dar văd că nu-mi daţi nicio şansă.

PRIN URMARE VĂ RĂSPUND O SINGURĂ DATĂ, NUMAI PENTRU A SE AFLA ADEVĂRUL. NU VOI INTRA ÎN POLEMICĂ CU DVS.

Cei de pe forum trebuie să afle adevărul şi anume că NU V-AŢI DAT DE BUNĂ VOIE DEMISIA DIN FUNCŢIILE PE CARE LE DEŢINEAŢI ÎN ARA, CI CONSILIUL DIRECTOR V-A IGNORAT OPINIILE EXTREMISTE ŞI EXAGERATE PE CARE AŢI ÎNCERCAT SĂ VI LE IMPUNEŢI ÎN FAŢA NOASTRĂ CU FORŢA, AŞA CUM FACEŢI ŞI AICI. Discuţia se purta pe tema aeromodeliştilor posesori de drone cu capabilităţi de fotografiere/ filmare. Am aflat ulterior (şi numai din întâmplare) că dvs. aveaţi şi alte interese în legătură cu aceste de dispozitive. Nu aţi fost cinstit cu noi, iar noi v-am îndepărtat. AŞADAR MARGINALIZARE, NU DEMISIE.

Veniţi pe acest forum şi minţiţi. Una dintre cele mai evidente, dar printre cele mai rău intenţionate, este că numărul membrilor ARA scade (în primul rând dvs. nu aveţi acces pe platforma de gestionare a membrilor). NU ESTE ADEVĂRAT. Nu este cazul să dau cifre acum, dar numărul membrilor chiar este în creştere.

De ce facem sondaje în legătură cu membrii noştri? Asta-i culmea! De-aia! Dacă nu vă daţi seama de ce, înseamnă că nici nu trebuie să vă explic, pentru că oricum n-aţi înţelege. Orice gând la alte gesturi deformate pot fi numai în imaginaţia dvs., nu şi în intenţia noastră.

Vorbiţi de proastă comunicare şi mai sunt câţiva de pe-aici care fac aceeaşi greşeală. Dvs. o ştiţi foarte bine, dar eu o spun acum pentru ceilalţi. ÎN SPATELE A TOT CE SE FACE ÎN NUMELE ARA SUNT DE FAPT TREI persoane (Consiliul director) care sunt IMPLICATE ÎN PERMANENŢĂ. În plus, mai sunt câţiva membri ARA care ne ajută pe anumite subiecte, punctual (legislatie; evenimente; redactare documente, ex. Protocol IGSU, etc.). Facem şi noi ce şi cât putem. Ştiţi că ne plătiţi atât de bine încât să vă permiteţi să ne trageţi la răspundere?

„ARA se dovedeste in continuare incapabila sa formuleze opinii coerente.” De când, d-le Iorga, de câteva zile de când vă ignorăm atitudinea de-a dreptul obraznică? Oare cum, aşa de brusc?

„In justite ARA s-a dovedit incapabila de orice actiune concreta, initial invocand lipsa fondurilor necesare sustinerii unui proces, ulterior, i-am pus la dispozitie avocat dispus sa o reprezinte pro bono, dar bordul director a tot gasit diverse motive de amanre” Nici prin cap nu ne trece să vă mandatăm pe dvs. să vă ocupaţi de această problemă, d-le Iorga. Mi-e teamă că ne arestează pe toţi.


“In plan direct in locul presiunilor avem a face mai mult cu concesii neintemeiate, rezultatul posibil este cel mult unul de compromis. Actiunile directe in senat sunt acum un pic tardive, intrucat din cate cunosc proiectul pentru codul aerian este deja aflat in forma finala. (Din pacate aici ARA a fost incapabila sa formuleze opinii in cadrul procesului de dezbatere publica) IARĂŞI MINŢIŢI ŞI VENIŢI AICI CU INVENŢII. În data de 09.06.2016 s-a trimis o petiţie în atenţia Domnului preşedinte al Comisiei de Apărare din Senatul României: https://aeromodelism.../5gUx3YIuDq.pdf
Chiar şi dvs. aţi ajutat la acel document. În momentul de faţă, Codul aerian se află la Parlamentul României, începând cu data de 01.02.2017, unde este trimis pentru raport la comisiile permanente ale Camerei Deputaţilor. În urma unei cereri trimise din nou către Senatului României, am primit un răspuns oficial (Fisier atasat  Raspuns_ARA.PDF (20.44K)
Number of downloads: 5) în data de 24.02.2017, în care îşi cer scuze şi ne informează că putem să depunem amendamente. Se pare că nu mai ştiţi ce aţi făcut în trecut şi veniţi aici cu informaţii total false.
http://www.cdep.ro/p...cam=2&idp=16105
Codul aerian nu este nici pe departe în formă finală. Membrii noştri vor fi informaţi în legătură cu acest lucru.

„Avem un aliat puternic in Ministerul de Interne, castigat prin proiectul IGSU, aliat pe care-l vom pierde, daca nu am facut-o deja din cauza incetarii sustinerii acestui proiect in cadrul ARA.”
MINCIUNĂ SFRUNTATĂ! Ştiţi foarte bine că ARA s-a implicat în mai multe exerciţii tactice, susţinând inclusiv finaniciar transportul anumitor membri (bani proveniţi din sponsorizări aduse de Andraş). Am trimis protocolul semnat în atenţia Ministerului de Interne şi, în final, ne-au răspuns că până la clarificarea legislaţiei privind aeromodelismul încetează orice acţiuni comune. CUM PUTEŢI MINŢI CU ATÂTA DEZINVOLTURĂ? Cu siguranţă că nu i-aţi informat pe cei implicaţi în acest proiect că proiectul este oprit, deocamdată (aţi fost responsabil pe acest proiect). Aveţi ataşată şi dovada: Fisier atasat  Adresa_ARA.pdf (235.54K)
Number of downloads: 9 (aţi primit informarea pe mail, în data de 02.02.2017, ora 18:31).

Ca să exprim public, cu această ocazie, poziţia ARA faţă de zborul unor inconştienţi deasupra zonelor dens populate, pot să vă spun că ASOCIAŢIA SE DELIMITEAZĂ DE ACEŞTIA. Mai mult, dacă vom avea dovezi că un membru ARA a făcut un astfel de zbor, acesta va fi exclus, indiferent de aeromodelul folosit. Nu este corect ca întreg aeromodelismul românesc să se scufunde odată cu ei. Am dat comunicate, am scris pe toate reţelele de comunicare interne şi publice. Ştie altcineva, în afară de Andraş, cum este să te duci în faţa autorităţilor (vorbim de reprezentanţi importanţi ai partidelor, senatori şi deputaţi) pentru a discuta problema aeromodeliştilor şi să ţi se reproşeze indisciplina acestora?

O discuţie foarte serioasă va trebui să avem pe această temă la Adunarea generală. Până atunci, noi, Consiliul director actual, am fost desemnaţi să conducem această Asociaţie şi o vom face cu cât mai mult discernământ, tact şi seriozitate.

Lăsaţi, d-le Iorga, oamenii să discute pe forum lucruri reale, folositoare, nu invenţiile dvs. pline de ură şi minciuni.

Vă rog să nu-mi răspundeţi pentru că, vă promit de pe acum, nu-l voi citi. Ne întâlnim la Adunarea generală (nu AGA, că nu suntem acţionari).
0

#747 Useril este offline   MUGUREL. 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 744
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 01 March 2017 - 09:37 PM

Vezi postareaxorg, la 01 March 2017 - 09:19 PM, a spus:

Fiti linistit, problemele astea nu sunt de natura penala nici pe departe, sunt despre cum sa pici la intelegere cu dusmanul si sa-ti tradezi camarazii, despre cum sa-i intorci spatele camaradului aflat la ananghie, despre tradarea sau despre cum sa-ti urmezi propriul tau interes ingropandu-l pe cel caruia i-ai promis ajutorul. In rest doar scopuri nobile.
Ca membru ARA, in urma dispozitiilor bordului director, nu am dreptul sa dezvalui public subiectul in sine, dar nimic nu ma opreste sa solicit conducerii ARA sa-l faca public, ori in caz contrar, sa ne comunice motivul pentru care-i considerat secret.
Daca va ajuta cu ceva, pot spune insa, ca nu sunteti singurul cu interdictie.


Care camarazi, cei care au zburat la mitinguri, peniteciare? Eu nu sunt si nu voi niciodata camarad cu ei! Eu sun camarad cu cei care zboara in afara oraselor, care respecta regulile de siguranta si nu fac aeromodelism decat din placere. Restul sa se descurce asa cum au intrat in belea. E doar parerea mea personala de simplu membru ARA. Nu sunt in conducere sau altceva cum ati afirmat mai sus pe undeva, doar am incercat sa ajut. Eu stiu ca toti cei care vor respecta ROI vor fi ajutati in caz de probleme. Din ce ati spus cand ati anuntat demisia se pare aveti doar autointerdictie.

O seara frumoasa!
0

#748 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 01 March 2017 - 09:43 PM

- titlul, ar fi trebuit sa fie 'COMUNICAT,' (nu e declaratie de presa, si are pretentii de oficios/pozitie oficiala)
- in postet trebuia semnat 'COMITETUL' (macar cu raspundere colectiva)

Acu ca-l emanarati (publicarati), putem observa ca ne ajuta pe noi fix ca placuta de pus la git (in poza din fata/profil).

Aceasta postare a fost editata de vlad1: 01 March 2017 - 09:45 PM

0

#749 Useril este offline   MUGUREL. 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 744
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 01 March 2017 - 09:48 PM

Vezi postareavlad1, la 01 March 2017 - 09:43 PM, a spus:

- titlul, ar fi trebuit sa fie 'COMUNICAT,' (nu e declaratie de presa, si are pretentii de oficios/pozitie oficiala)
- in postet trebuia semnat 'COMITETUL' (macar cu raspundere colectiva)

Acu ca-l emanarati (publicarati), putem observa ca ne ajuta pe noi fix ca placuta de pus la git (in poza din fata/profil).


Asa mai pe intelesul tuturor, mai explicit va rog. Dumneavoastra ati inteles ce ati scris? Pai cu ce sa va ajute la AR?
0

#750 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 02 March 2017 - 01:19 AM

Vezi postareaairdream, la 01 March 2017 - 07:46 PM, a spus:

Ca urmare a recentelor evenimente în care au fost implicate multicoptere (drone), Asociația Română de Aeromodelism dorește să facă următoarele precizări:

Datorită prevederilor actualului Cod Aerian prin care aeronava este definită ca “aparatul care se poate menţine în atmosferă cu ajutorul altor reacţii ale aerului decât cele asupra suprafeţei pământului“ şi alături de o interpretare greşită, inadecvată, a autorităţilor competente în acest domeniu, aparatele de zbor fără pilot la bord denumite „drone” în cazul în care sunt folosite în scop lucrativ (ex. filmare sau fotografiere aeriană) și „aeromodele” în cazul în care sunt folosite în scop sportiv sau recreativ, sunt considerate aeronave şi se intenționează supunerea lor tuturor prevederilor legale stabilite pentru aeronavele civile.

Timp de aproape 90 de ani, aeromodelismul a fost definit ca o activitate sportivă și recreativă și a fost considerat o poartă de intrare în aviație, datorită nenumăratelor generații de copii care şi-au început astfel o carieră de aviatori. Poate cel mai important aspect este că, prin aeromodelism, România a câștigat numeroase premii și a fost strălucit reprezentată la nivel internațional. Astăzi, acest lucru nu mai este posibil din cauza unor reglementări legislative excesive introduse de Ordinul 8/2014 (care între timp și-a încetat valabilitatea de drept), Codul Aerian și documentele anexe, fără a fi însă înlocuit cu o legislatie actualizată, adecvată.

Asociația Română de Aeromodelism condamnă cu fermitate modul în care unii proprietari au decis să își utilizeze dronele, zburând în zone dens populate „zonele cu ansambluri de clădiri situate în localităţi urbane sau rurale, precum şi orice terenuri pe care se adună un număr mare de persoane în scop recreaţional ori pentru participarea la diverse manifestaţii în aer liber„, așa cum sunt ele definite în HG. 912/2010, dar totodată și acțiunile în forță ale organelor statului de a întocmi dosare penale pe fondul unei legislații care vizează aeronavele civile. S-a ajuns la situaţia aberantă de a supune dronele si aeromodelele aceloraşi reguli aplicabile unui Boeing 747, sau situaţii precum cea creată de Autoritatea Aeronautică Civilă Română care a notificat comercianţii de jucării să se autorizeze ca furnizori de material aeronautic.

Asociația Română de Aeromodelism este o asociație non-profit și neguvernamentală, care își propune să îi reprezinte pe toți cei pasionați de această activitate. Asociația noastră a fost înființată în iulie 2014, în urma apariției Ordinului 8/2014 emis de Ministerului Transporturilor, care a îngrădit activitatea de aromodelism. În tot acest timp, din 2014 și până în prezent, am tras multe semnale de alarmă: petiţii către autoritățile responsabile în domeniul aviaţiei, cereri scrise în atenția Președinției României şi a a Senatului, scrisoare deschisă adresată Guvernului Cioloș, prin care atrăgeam atenţia asupra acestor reglementări inadecvate care fac imposibilă desfășurarea aeromodelismului în condiții legale.

În acest timp, la nivel internaţional, Agenţia specializată în domeniul aviaţiei civile a Naţiunilor Unite, International Civil Aviation Organization (ICAO), care are responsabilitatea de a supraveghea respectarea Convenţiei de la Chicago, menţionează în Instrucţiunile Privind Aeronavele Fără Pilot la Bord, „Manual on Remotely Piloted Aircraft Systems (RPAS)” cu numărul Doc 10019-AN/507, prima ediţie din 2015, în paragraful 1.5.2, punctul d), că „jucăriile şi aeromodelele care sunt folosite în scopuri recreative nu trebuie introduse sub incidenţa legislaţiei care reglementează aviaţia civilă”.

Mai mult, în luna August 2016, Agenţia Europeană de Securitate în Domeniul Aviaţiei (EASA) a lansat un set de „Reguli prototip” pentru crearea unui cadru legislativ în ceea ce privește aeronavele fără pilot la bord. Asociația noastră a depus un amendament la aceste Reguli, în urma cărora ni s-a răspuns că intenția lor este să dea posibilitatea autorităților locale competente să emită autorizații prin entitățile de profil (organizații aeromodelistice), care vor implementa corect regulile europene, deoarece au regulamente interioare privind siguranța zborului.

La nivel naţional, în urma solicitării noastre, prin adresa nr. 143 din 23.05.2016, Președinția României ne răspunde că susține „ca activitatea de aeromodelism să fie în mod clar definită de legislația aplicabilă la nivel național, separată de activități comerciale sau lucrative realizate cu echipamente controlate de la sol nefiind necesar ca aeromodelele să fie declarate aeronave dar, totodată, să fie respectate anumite reguli pentru a nu afecta siguranța celor implicați în activitate, a altor persoane sau bunuri”.

Toate acestea dovedesc că aeromodelele nu sunt aeronave, iar introducerea acestora în Codul Aerian sau în alte reglementări aeronautice privind aeronavele, cu sau fără pilot la bord, ar fi o eroare.

Cu toate acestea, marele pericol pentru aeromodelism se dovedeşte a fi noul proiect de Cod Aerian. Acesta se află în dezbatere la Senat, înregistrat cu nr. L474/05.09.2016. În data de 01.02.2017, a fost înaintat în Parlament, pentru a fi discutat în comisiile permanente:

http://www.cdep.ro/p...cam=2&idp=16105

Conform proiectului, noul Cod Aerian cuprinde Codul Aerian în vigoare, HG 912/2010 modificate și publicate la Ministerul Transporturilor în consultare publică și Ordinul 8/2014. În cazul în care noul Cod Aerian va intra în vigoare, aeromodelismul va fi supus, în mod excesiv, aceloraşi prevederi legale ca şi aviaţia civilă, prin prevederi legale mult mai restrictive decât au fost până în prezent.

Efectul acestor acţiuni ale autorităţilor cu competenţe în domeniu va fi dispariţia unei activități sportive, recreative şi educative de excepţie, care are în România o istorie de aproape un secol, în contextul în care dezvoltarea tehnică şi tehnologică actuală a produs în toată lumea o efervescenţă fără precedent în acest domeniu. Aeromodelismul este primul pas spre lumea mirifică a aviaţiei. Ce facem cu tinerii noştri care câştigă atâtea olimpiade şi concursuri internaţionale, încotro îi îndreptăm, dacă le restrângem accesul spre domenii atât de importante?

Asociația Română de Aeromodelism a încercat să sublinieze în repetate rânduri necesitatea reglementării acestui domeniu separat de aeronavele civile, care se dezvoltă rapid în această lume puternic tehnologizată, dar în același timp consideră că legea actuală în vigoare este nu numai depășită, dar și refractară. În plus, prin reglementările excesive se pune de facto o frâna inutilă și se creează artificial un decalaj tehnologic între România și țările cu o legislație adaptată secolului 21.

Asociația Română de Aeromodelism își păstrează speranța că statutul distinct al aeromodelismului va fi recunoscut iar legislația modificată și îmbunătățită, astfel încât să se ofere soluții viabile pasionaților de această activitate, să permită o viitoare dezvoltare a acestui tip de activități, astfel încât tinerii talentați să poată alege acest domeniu și să poată continua inovația tehnologică.


Si care sunt propunerile concrete privind imbunatatirea legislatiei? Sa fie bine si sa nu fie rau, sau? E bine totusi ca a durat ceva mai putin de o luna de la recentele evenimente, ce mai conteaza acum ca spune mai nimic concret.
0

Arata acest topic


  • 36 Pagini +
  • « Prima
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro