Modelism - RHC Forum: Discutii libere - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 36 Pagini +
  • « Prima
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Discutii libere Sa nu uitam sa ne respectam reciproc

#751 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 02 March 2017 - 01:22 AM

Vezi postareaairdream, la 01 March 2017 - 09:28 PM, a spus:

D-le Iorga (zis şi XORG),

Eu unul nu sunt de părere că acest forum este făcut pentru a ne certa. Aici ar trebui să ne întâlnim pentru a căuta soluţii la problema noastră comună, aeromodelismul. Mi-ar fi plăcut să vă răspund în particular, dar văd că nu-mi daţi nicio şansă.

PRIN URMARE VĂ RĂSPUND O SINGURĂ DATĂ, NUMAI PENTRU A SE AFLA ADEVĂRUL. NU VOI INTRA ÎN POLEMICĂ CU DVS.

Cei de pe forum trebuie să afle adevărul şi anume că NU V-AŢI DAT DE BUNĂ VOIE DEMISIA DIN FUNCŢIILE PE CARE LE DEŢINEAŢI ÎN ARA, CI CONSILIUL DIRECTOR V-A IGNORAT OPINIILE EXTREMISTE ŞI EXAGERATE PE CARE AŢI ÎNCERCAT SĂ VI LE IMPUNEŢI ÎN FAŢA NOASTRĂ CU FORŢA, AŞA CUM FACEŢI ŞI AICI. Discuţia se purta pe tema aeromodeliştilor posesori de drone cu capabilităţi de fotografiere/ filmare. Am aflat ulterior (şi numai din întâmplare) că dvs. aveaţi şi alte interese în legătură cu aceste de dispozitive. Nu aţi fost cinstit cu noi, iar noi v-am îndepărtat. AŞADAR MARGINALIZARE, NU DEMISIE.

Veniţi pe acest forum şi minţiţi. Una dintre cele mai evidente, dar printre cele mai rău intenţionate, este că numărul membrilor ARA scade (în primul rând dvs. nu aveţi acces pe platforma de gestionare a membrilor). NU ESTE ADEVĂRAT. Nu este cazul să dau cifre acum, dar numărul membrilor chiar este în creştere.

De ce facem sondaje în legătură cu membrii noştri? Asta-i culmea! De-aia! Dacă nu vă daţi seama de ce, înseamnă că nici nu trebuie să vă explic, pentru că oricum n-aţi înţelege. Orice gând la alte gesturi deformate pot fi numai în imaginaţia dvs., nu şi în intenţia noastră.

Vorbiţi de proastă comunicare şi mai sunt câţiva de pe-aici care fac aceeaşi greşeală. Dvs. o ştiţi foarte bine, dar eu o spun acum pentru ceilalţi. ÎN SPATELE A TOT CE SE FACE ÎN NUMELE ARA SUNT DE FAPT TREI persoane (Consiliul director) care sunt IMPLICATE ÎN PERMANENŢĂ. În plus, mai sunt câţiva membri ARA care ne ajută pe anumite subiecte, punctual (legislatie; evenimente; redactare documente, ex. Protocol IGSU, etc.). Facem şi noi ce şi cât putem. Ştiţi că ne plătiţi atât de bine încât să vă permiteţi să ne trageţi la răspundere?

„ARA se dovedeste in continuare incapabila sa formuleze opinii coerente.” De când, d-le Iorga, de câteva zile de când vă ignorăm atitudinea de-a dreptul obraznică? Oare cum, aşa de brusc?

„In justite ARA s-a dovedit incapabila de orice actiune concreta, initial invocand lipsa fondurilor necesare sustinerii unui proces, ulterior, i-am pus la dispozitie avocat dispus sa o reprezinte pro bono, dar bordul director a tot gasit diverse motive de amanre” Nici prin cap nu ne trece să vă mandatăm pe dvs. să vă ocupaţi de această problemă, d-le Iorga. Mi-e teamă că ne arestează pe toţi.


“In plan direct in locul presiunilor avem a face mai mult cu concesii neintemeiate, rezultatul posibil este cel mult unul de compromis. Actiunile directe in senat sunt acum un pic tardive, intrucat din cate cunosc proiectul pentru codul aerian este deja aflat in forma finala. (Din pacate aici ARA a fost incapabila sa formuleze opinii in cadrul procesului de dezbatere publica) IARĂŞI MINŢIŢI ŞI VENIŢI AICI CU INVENŢII. În data de 09.06.2016 s-a trimis o petiţie în atenţia Domnului preşedinte al Comisiei de Apărare din Senatul României: https://aeromodelism.../5gUx3YIuDq.pdf
Chiar şi dvs. aţi ajutat la acel document. În momentul de faţă, Codul aerian se află la Parlamentul României, începând cu data de 01.02.2017, unde este trimis pentru raport la comisiile permanente ale Camerei Deputaţilor. În urma unei cereri trimise din nou către Senatului României, am primit un răspuns oficial (Atasament Raspuns_ARA.PDF) în data de 24.02.2017, în care îşi cer scuze şi ne informează că putem să depunem amendamente. Se pare că nu mai ştiţi ce aţi făcut în trecut şi veniţi aici cu informaţii total false.
http://www.cdep.ro/p...cam=2&idp=16105
Codul aerian nu este nici pe departe în formă finală. Membrii noştri vor fi informaţi în legătură cu acest lucru.

„Avem un aliat puternic in Ministerul de Interne, castigat prin proiectul IGSU, aliat pe care-l vom pierde, daca nu am facut-o deja din cauza incetarii sustinerii acestui proiect in cadrul ARA.”
MINCIUNĂ SFRUNTATĂ! Ştiţi foarte bine că ARA s-a implicat în mai multe exerciţii tactice, susţinând inclusiv finaniciar transportul anumitor membri (bani proveniţi din sponsorizări aduse de Andraş). Am trimis protocolul semnat în atenţia Ministerului de Interne şi, în final, ne-au răspuns că până la clarificarea legislaţiei privind aeromodelismul încetează orice acţiuni comune. CUM PUTEŢI MINŢI CU ATÂTA DEZINVOLTURĂ? Cu siguranţă că nu i-aţi informat pe cei implicaţi în acest proiect că proiectul este oprit, deocamdată (aţi fost responsabil pe acest proiect). Aveţi ataşată şi dovada: Atasament Adresa_ARA.pdf (aţi primit informarea pe mail, în data de 02.02.2017, ora 18:31).

Ca să exprim public, cu această ocazie, poziţia ARA faţă de zborul unor inconştienţi deasupra zonelor dens populate, pot să vă spun că ASOCIAŢIA SE DELIMITEAZĂ DE ACEŞTIA. Mai mult, dacă vom avea dovezi că un membru ARA a făcut un astfel de zbor, acesta va fi exclus, indiferent de aeromodelul folosit. Nu este corect ca întreg aeromodelismul românesc să se scufunde odată cu ei. Am dat comunicate, am scris pe toate reţelele de comunicare interne şi publice. Ştie altcineva, în afară de Andraş, cum este să te duci în faţa autorităţilor (vorbim de reprezentanţi importanţi ai partidelor, senatori şi deputaţi) pentru a discuta problema aeromodeliştilor şi să ţi se reproşeze indisciplina acestora?

O discuţie foarte serioasă va trebui să avem pe această temă la Adunarea generală. Până atunci, noi, Consiliul director actual, am fost desemnaţi să conducem această Asociaţie şi o vom face cu cât mai mult discernământ, tact şi seriozitate.

Lăsaţi, d-le Iorga, oamenii să discute pe forum lucruri reale, folositoare, nu invenţiile dvs. pline de ură şi minciuni.

Vă rog să nu-mi răspundeţi pentru că, vă promit de pe acum, nu-l voi citi. Ne întâlnim la Adunarea generală (nu AGA, că nu suntem acţionari).



Ma bucura nespus acest dialog, numa dati-mi va rog voie sa raspund pe fiecare punct in parte prin postari diferite, ma cam oboseste sa-l lecturez dintr-o data.
0

#752 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 02 March 2017 - 02:05 AM

Vezi postareaairdream, la 01 March 2017 - 09:28 PM, a spus:

D-le Iorga (zis şi XORG),

Eu unul nu sunt de părere că acest forum este făcut pentru a ne certa. Aici ar trebui să ne întâlnim pentru a căuta soluţii la problema noastră comună, aeromodelismul. Mi-ar fi plăcut să vă răspund în particular, dar văd că nu-mi daţi nicio şansă.

PRIN URMARE VĂ RĂSPUND O SINGURĂ DATĂ, NUMAI PENTRU A SE AFLA ADEVĂRUL. NU VOI INTRA ÎN POLEMICĂ CU DVS.

Cei de pe forum trebuie să afle adevărul şi anume că NU V-AŢI DAT DE BUNĂ VOIE DEMISIA DIN FUNCŢIILE PE CARE LE DEŢINEAŢI ÎN ARA, CI CONSILIUL DIRECTOR V-A IGNORAT OPINIILE EXTREMISTE ŞI EXAGERATE PE CARE AŢI ÎNCERCAT SĂ VI LE IMPUNEŢI ÎN FAŢA NOASTRĂ CU FORŢA, AŞA CUM FACEŢI ŞI AICI. Discuţia se purta pe tema aeromodeliştilor posesori de drone cu capabilităţi de fotografiere/ filmare. Am aflat ulterior (şi numai din întâmplare) că dvs. aveaţi şi alte interese în legătură cu aceste de dispozitive. Nu aţi fost cinstit cu noi, iar noi v-am îndepărtat. AŞADAR MARGINALIZARE, NU DEMISIE.
..................

Domnul Postolache sa lasam protocoalele de o parte ca aici nu par deloc sa-si gaseasca locul. Daca doreati o discutie in particular cu mine puteati sa va folositi telefonul fara nici un fel de problema, asa cum a-ti facut-o de nenumarate ori si in trecut.
Referitor la demisie daca este cum pretindeti, m-as fi asteptat sa aveti demintatatea si curajul de a ma fi anuntat si pe mine ca am fost demis, dar iau seama ca stilul asta de uneltire pe la spate a devenit politica universal valabila in modul de actiune a bordului director inclusiv in privinta celor din consiliul de administrare si nu doar in privinta membrilor ARA. Ma iertati, poate daca stiam la timp ca m-ati demis dvs., nu mai ma chinuiam sa trimit un mail prin care sa-mi anunt eu demisia. Tin sa va amintesc insa ca in functiile din care am demisionat, am fost ales de aceias AGA in care eu v-am propus pe dumneavoastra sa fiti ales ca vicepresedinte al ARA. Subliniez faptul ca demiterea mea din functiile detinute excede competentelor bordului director, eu find ales prin AGA, exact aceias AGA care a ales insasi bordul director. Sau ca sa va explic altfel consiliul director ar avea in mod normal obligatia de a urma dispozitiile statului completate prin deciziile adunarii generale a asociatiei. Oricum sa stiti ca in lumea civilizata astfel de decizii se anunta in scris sau macar verbal daca-i prea mare eforutl unui email. E bine totusi ca am aflat aici pe forum.
Daca dumneavostra considerat ca fiind extremista pozitia mea contra actelor nestaturare ale conducetrii ARA in privinta trierii aeromodelistilor in grupe ce ar urma sa fie aruncate peste bordul aeromodelismului, fara ca ei macar sa stie ce li se pregateste, atunci ma declar extremist. Spre deosebire de dvs. si de presedinte insa, eu am demintatea de a sta in continoare cu fruntea sus in fata oricarui aeromodelist si membru ARA.
Eu zic sa lasati adevarul nedeformat si sa recunoasteti ca discutia a fost referitoare la multirotoare mai mari decat F3U, asa cum toti membri ARA care au citit comnuicatul intern stiu prea bine si nicidecum limitativa la aero foto.
Nu stiu ce a-ti aflat dumneavostra “din intamplare” si dupa demisia mea, legat de interesele mele intr-ale multiroatoarelor, dar as paria ca nici de data asta nu va puteti sustine sau proba concret informatia. V-as ruga totusi sa spuneti deschis aici in public tot ce stiti despre interesele mele obscure, fara sa va limitati la simplele afirmatii evazive de mai sus. Pentru un pic de motivare as spune ca in locul dvs., eu mi-as declara deschis interesele persoanale din domeniu. Nu de alta dar trebuie stiut de toti ca a-ti activat in sfera profesionala a acestui domeniu si ca aveti tot interesul unei bune relatii cu AACRul si in alte scopuri decat cele ale ARA. Gresec?
Cata vreme, n-ati avut macar demintatea si curajul de a-mi spune mie ca doriti sa ma demisionati, nu stiu ce cautati intr-o functie de conducere de care depinde soarta atator aeromodelisti.
0

#753 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 02 March 2017 - 02:09 AM

Vezi postareaairdream, la 01 March 2017 - 09:28 PM, a spus:

.....................

Veniţi pe acest forum şi minţiţi. Una dintre cele mai evidente, dar printre cele mai rău intenţionate, este că numărul membrilor ARA scade (în primul rând dvs. nu aveţi acces pe platforma de gestionare a membrilor). NU ESTE ADEVĂRAT. Nu este cazul să dau cifre acum, dar numărul membrilor chiar este în creştere.

.........................

Vedeti ca acuzatia de minciuna este una grava, sper ca aveti deplina proprietate a cuvintelor atunci cand folositi astfel de termeni. Citit va rog atent la cele spuse de mine. Ma refeream la membri activi (adica cei care au platita cotizatia la zi). Este oarecum firesc sa nu scada numarul cata vreme de la numaratoare nu pleaca nimeni din ARA desi pe anul asta sunt foarte putini cu cotizatia platita la zi. Aici facand parte din bordul director chiar a-ti putea sa veniti cu niste cifre exacte, caci aveti acces la aceste date, speculatiile si aproximarile lastile va rog in seama noastra a membrilor de rand.
0

#754 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 02 March 2017 - 02:22 AM

Vezi postareaairdream, la 01 March 2017 - 09:28 PM, a spus:

................

De ce facem sondaje în legătură cu membrii noştri? Asta-i culmea! De-aia! Dacă nu vă daţi seama de ce, înseamnă că nici nu trebuie să vă explic, pentru că oricum n-aţi înţelege. Orice gând la alte gesturi deformate pot fi numai în imaginaţia dvs., nu şi în intenţia noastră.

.....................................

Domnul Postolache eu cunosc prea bine motivul initierii acelui sondaj, va reamintesc ca pe vremea initierii sale participam la discutiile decizionale si tocmai dorinta mea “extremista in opinia dvs.” de a face public scopul acelui sondaj a inflamat bordul de conducere al ARA, bord care pare ca de la o vreme nu-i mai priesc deloc dezbaterile cu usile deschise.
Daca dvs. credeti ca puteti ascunde sub pres aceasta tentativa esuata de excludere a multirotoarelor mai mari de 280 din randul aeromodelelor, va inselati amarnic. Treaba dumneavoastra acolo este sa aplicati dispozitiile statului in interesul membrilor, nu sa-i impartiti pe caprarii si sa-i aruncati peste bord fara consultarea adunarii generale. Respect oricand o astfel de decizie votata de adunarea generala in umra unor dezbateri deschise, dar nu impusa de un consiliu director cu interese meschine.
0

#755 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 02 March 2017 - 02:27 AM

Vezi postareaairdream, la 01 March 2017 - 09:28 PM, a spus:

.....................
Vorbiţi de proastă comunicare şi mai sunt câţiva de pe-aici care fac aceeaşi greşeală. Dvs. o ştiţi foarte bine, dar eu o spun acum pentru ceilalţi. ÎN SPATELE A TOT CE SE FACE ÎN NUMELE ARA SUNT DE FAPT TREI persoane (Consiliul director) care sunt IMPLICATE ÎN PERMANENŢĂ. În plus, mai sunt câţiva membri ARA care ne ajută pe anumite subiecte, punctual (legislatie; evenimente; redactare documente, ex. Protocol IGSU, etc.). Facem şi noi ce şi cât putem. Ştiţi că ne plătiţi atât de bine încât să vă permiteţi să ne trageţi la răspundere?

„ARA se dovedeste in continuare incapabila sa formuleze opinii coerente.” De când, d-le Iorga, de câteva zile de când vă ignorăm atitudinea de-a dreptul obraznică? Oare cum, aşa de brusc?

.....................

eu zic sa lasati deoparte scuzele lipsei de timp in privinta proastei comunicari, nu de alta dar am mult mai multe nopti nedormite in interesul ARA decat dvs. si mult mai multe astfel de hartii oficiale si comunicate, iar eu nu m-am vaitat niciodata de asta. Lipsa de comunicare vine din incapacitatea formularii unor opini si pozitii oficiale ale bordului director. Imi pare rau sa o spun dar ARA de ceva vreme in coace nu mai are directie, este in deriva incapabila sa-si spuna clar si direct opinia atat in fata propriilor membri, cat si in fata opinie publice. Vedeti cazul recent si cat se poate de elocvent al pozitie ARA fata de abuzurile dosarelor penale. Va mai intreb odata ce poate ARA sa solicite autoritatile cand nu-i in stare sa ne spuna noua membrilor ce pozitie oficiala are?
0

#756 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 02 March 2017 - 02:33 AM

Vezi postareaairdream, la 01 March 2017 - 09:28 PM, a spus:

..............


“In plan direct in locul presiunilor avem a face mai mult cu concesii neintemeiate, rezultatul posibil este cel mult unul de compromis. Actiunile directe in senat sunt acum un pic tardive, intrucat din cate cunosc proiectul pentru codul aerian este deja aflat in forma finala. (Din pacate aici ARA a fost incapabila sa formuleze opinii in cadrul procesului de dezbatere publica) IARĂŞI MINŢIŢI ŞI VENIŢI AICI CU INVENŢII. În data de 09.06.2016 s-a trimis o petiţie în atenţia Domnului preşedinte al Comisiei de Apărare din Senatul României: https://aeromodelism.../5gUx3YIuDq.pdf
Chiar şi dvs. aţi ajutat la acel document. În momentul de faţă, Codul aerian se află la Parlamentul României, începând cu data de 01.02.2017, unde este trimis pentru raport la comisiile permanente ale Camerei Deputaţilor. În urma unei cereri trimise din nou către Senatului României, am primit un răspuns oficial (Atasament Raspuns_ARA.PDF) în data de 24.02.2017, în care îşi cer scuze şi ne informează că putem să depunem amendamente. Se pare că nu mai ştiţi ce aţi făcut în trecut şi veniţi aici cu informaţii total false.
http://www.cdep.ro/p...cam=2&idp=16105
Codul aerian nu este nici pe departe în formă finală. Membrii noştri vor fi informaţi în legătură cu acest lucru.
.....................


Ma tem ca in privinta obiectiilor formulate de ARA pe proiectul de cod aerian, sunteti intr-o profunda eroare. In fapt nu reusiti sa distingeti diferenta dintre o petitie si formularea opiniilor in cadrul procesului de dezbatere publica.
Dn Postolache chiar nu stiu cum as putea eu sa va fac sa intelegeti diferenta. Dar mai simplu priviti aici: http://www.senat.ro/....aspx?Cod=19832
Vedeti dumneavoastra pe undeva ca scrie de ARA? Daca nu, inseamna ca petitia aia a fost cu un alt scop, imi pare rau daca l-ati omis, detaliile ar fi acum de prisos. Proiectul de cod aerian in fapt nu este unic, sunt minim doua proiecte in acest moment, unul la Camera deputatilor si unul la Senat. Se mai cunoaste si o a treia versiune dar nu stiu unde se afla sau daca mai este de actualitate. A fost intors din drum si cel de la senat intr-adevar, dar pentru avizele institutionale, nici decum petrnu dezbatere publica.
0

#757 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 02 March 2017 - 02:49 AM

Vezi postareaairdream, la 01 March 2017 - 09:28 PM, a spus:



„Avem un aliat puternic in Ministerul de Interne, castigat prin proiectul IGSU, aliat pe care-l vom pierde, daca nu am facut-o deja din cauza incetarii sustinerii acestui proiect in cadrul ARA.”
MINCIUNĂ SFRUNTATĂ! Ştiţi foarte bine că ARA s-a implicat în mai multe exerciţii tactice, susţinând inclusiv finaniciar transportul anumitor membri (bani proveniţi din sponsorizări aduse de Andraş). Am trimis protocolul semnat în atenţia Ministerului de Interne şi, în final, ne-au răspuns că până la clarificarea legislaţiei privind aeromodelismul încetează orice acţiuni comune. CUM PUTEŢI MINŢI CU ATÂTA DEZINVOLTURĂ? Cu siguranţă că nu i-aţi informat pe cei implicaţi în acest proiect că proiectul este oprit, deocamdată (aţi fost responsabil pe acest proiect). Aveţi ataşată şi dovada: Atasament Adresa_ARA.pdf (aţi primit informarea pe mail, în data de 02.02.2017, ora 18:31).





Domnul Postolache protocolul IGSU a fost principalul tractor al ARA in discutiile cu autoritatile. Stiti prea bine ca raspunsul ala este cel mai bun motiv de a lamuri cu autoritatile competente neclaritatile legislative ale domeniului, dar bordul director ARA prefera pozitiile ingenungheate pe la portile AACRului, uneltind impotriva propriilor membri doar pentru ca o anume persoana de acolo a strambat din nas intr-o discutie neoficiala in legatura cu apartenenta multirotoarelor la categoria aeromodelelor. Cata demagogie domnul Postolache, proiectul IGSU este suspendat strict de conducerea ARA din care dvs. faceti parte, conducere care blocheaza demersurile necesare din cauzele mai sus mentionate. Cine poate sa creada ca se opreste ARA de la o astfel de hartie ? Aveti macar idée cate zeci de astfel de povarnisuri si hartoage a trecut ARA pana sa ajunga unde este? Ma indoiesc domnu Postolache, caci dumneavoastra a-ti primit lucurile la gata, n-ati muncit pentru ele. Apropos sa stiti ca fondurile aduse prin sponsorizari de mambri ARA in scopul proiectului IGSU au ramas necheltuite pe acesta directie. Pe tot proiectul asta IGSU este cheltuita o suma infima pentru combustibilul necesar deplasarii unor echipe ale membrilor ARA, cred ca vreo maxim 4-5 sute de ron. Domnu Postolcahe, oamenii aia au plecat de acasa cateva zile unii au facut sute de Km fara sa doreasca sa-si deconteze nici macar benzina, au optinut rezultate excelente in rapoartele oficiale, ba mai mult au mai si sponsorizat ARA. Pe ei vreti dumneavostra sa-i aruncati peste bord acum. si pt. ce? Pt. ca stramba din nas unul sau altul la discutiile sterile de pe holurile institutiilor?
0

#758 Useril este offline   Garett 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 560
  • Inregistrat: 01-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Flying and floating things

Postat 02 March 2017 - 06:17 AM

Vezi postarearenatoa, la 01 March 2017 - 08:10 PM, a spus:

Sfanta limba de lemn in toata splendoarea ei... ce talente sa ai sa poti scrie atat, si sa nu exprimi mai nimic.
Nu mai am nici o speranta ca schimbarea generatiilor va imbunatati cu ceva situatia... avem scrieri din vremea lui Caragiale, de acum 150 ani, care se potrivesc la fix in zilele noastre... e in fibra natiei...

Limba de lemn este lingua oficiale in Romania! ;)
Orice oficina de presa se asteapta sa primeasca textele intr-un anumit format, daca incepi cu foricele pe campii nu te baga nimeni in seama.
Mi se pare OK, (ma rog, sunt subiectiv, :D ) sunt curios sa vad in cate locuri va aparea.
0

#759 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1549
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 02 March 2017 - 08:34 AM

Vezi postareaMUGUREL., la 01 March 2017 - 09:48 PM, a spus:

Asa mai pe intelesul tuturor, mai explicit va rog. Dumneavoastra ati inteles ce ati scris? Pai cu ce sa va ajute la AR?

Sincer am inteles mai bine ce au scris Vlad si Renato de cit textul emis de ARA.
Chiar am tentatie sa refac textul in ceva pe intelesul celor care ar trebuie sa citeasca. Asa cum e scris, iti apuca greata dupa primele rinduri si nici unul din cele din grupul tinta vor citi pana la capat. No offence, parerea mea. Comunicare de presa este altceva, mai simplu, mai clar, cu mai putiin planset.
Walter Born
rhc@born.ro
0

#760 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1549
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 02 March 2017 - 08:49 AM

Intrun fel ma amuza faptul cum de XORG a devenit persoana non grata si reclama acum altceas puncte ca si alti de micul AACR. Deja primesc pariuri cine va fi urmatorul si am deja o banuiala de peste un an care parca a fost criticat de seful suprem de mai multe ori pentru ne-implicare :)

Iar din cele discutate deduc ca unul din puncte garve de discutie este sa fie dezlegat multicoptere mai mari de cit marimea 280 din sfera ARA cea ce, daca am inteles bine, si impinge activitate ISU la alti, poate din sfera AACR mare?

Pe urma idei aceasta secretul ar fi intelesul intre ARA si AACR mare ca ARA lasa cele peste marime 280 la mana AACR si pastreaza in schimb cele tip racer si mici ? Si sondajul are scop de a vedea citi membri ARA au coptere mai mari? Daca asa este ar fi si mai important sondajul sa fie mai public, mai larg, ca exista si aeromodelisti in afara de ARA si care practica aeromodelism si au din astea mai mari. (au am de exmplu doi care nu le mai folosesc de peste un an, din cauza incertitudini legislative.)

Si chestia de methoda de inlaturare si cearta clar ca este un abuz care trebuie verificat cel tirziu la AG membriilor. Asa cum nu sunt membru astept in continuare.
Walter Born
rhc@born.ro
0

#761 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 02 March 2017 - 09:26 AM

Asa se intampla cand s-au inscris membrii in ARA cu arcanul, pe principiul ca sa fim multi, sa avem reprezentativitate, sa insemnam ceva...
Daca eram in conducere nu primeam fara sa ii fac candidatului un interviu incluzand inventar al hangarului, si aria preocuparilor, si cu siguranta celor cu un singur multicopter achizitionat RTF le-as fi refuzat inscrierea.
Este cazul loco, avem 3 membri ARA in afara de mine, cu activitate necunoscuta, in timp ce zburatori cu benzinare si jeturi simt ca ARA nu ii reprezinta.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 02 March 2017 - 09:27 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#762 Useril este offline   Garett 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 560
  • Inregistrat: 01-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Flying and floating things

Postat 02 March 2017 - 10:28 AM

Vezi postarearenatoa, la 02 March 2017 - 09:26 AM, a spus:

Daca eram in conducere nu primeam fara sa ii fac candidatului un interviu incluzand inventar al hangarului, si aria preocuparilor, si cu siguranta celor cu un singur multicopter achizitionat RTF le-as fi refuzat inscrierea.

Realizezi că ARA este o asociere BENEVOLĂ și că majoritatea membrilor sunt ADULȚI, da? Ce preferi, o asociație de câteva sute de membri, inclusiv multblamații "retefiști" care vrei-nu vrei reprezintă viitorul hobby-ului, sau o asociație de zece "traforatori" fără vreo putere negociere?
Câți membri are actualmente ARA, vreo 200? Și impactul e cel mult marginal, dinn varii motive...
Succes în a avea rezultate cu 10 membri!
Îți place sau nu, "dronele" reprezintă viitorul.
A, că au adus în lumină un hobby care se desfășura liniștit "sub radar" de ani de zile fără să deranjeze pe nimeni, perfect de acord!
Dar, ghinion, nu mai poți băga duhul înapoi în lampă, într-o lume globalizată era o chestiune de timp să ajungă și în România Phantoamele! Blame it on DJI!
Acum întrebarea este cum ne adaptăm la mediu, la "meandrele concretului" nu cum ne întoarcem în trecut.
Sau, mă rog, există întotdeauna "soluția" dino...
P.S. SPER că nu ăsta este într-adevăr substratul sondajului de pe site, excluderea quad-urilor mari, ar fi o chestie mult prea "sub centură" ca să fie digerabilă...

Aceasta postare a fost editata de Garett: 02 March 2017 - 10:30 AM

0

#763 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 02 March 2017 - 11:13 AM

Vezi postareaGarett, la 02 March 2017 - 10:28 AM, a spus:

... Ce preferi, o asociație de câteva sute de membri, inclusiv multblamații "retefiști" care vrei-nu vrei reprezintă viitorul hobby-ului, sau o asociație de zece "traforatori" fără vreo putere negociere? ...

Buna. Nu mi-a fost adresata mie intrebarea, dar e o intrebare buna... Au mai fost idei de toate felurile pe tema asta si din nefericire raspunsul este exact intre cele doua variante. De fapt nu a fost clar de la inceput.

Daca se dorea un numar mare de membri, era permisa inscrierea oricui, dar nu asta s-a dorit. In mod sigur numarul membrilor era cel putin de 2-3 ori mai mare. Doar ca nu toti zburau. Macar era un numar mare de cotizanti si de membri.
Nu s-a mers nici pe ce spune Renatoa in a doua jumatate de mesaj, ca poate era potrivit ceva chiar pentru modelistii adevarati, aia cu aeromodele, care chiar zboara si care respecta regulile de toate felurile.
A fost cea mai neinspirata alegere, de a limita inscrierile dar de a lua orice, fara sa verifici nimic. Chiar e greu de spus ce categorie este reprezentata.

Am venit cu exemplu concret. Eu n-am mai zburat de extrem de multi ani si cand am facut-o a fost zbor liber in tinerete, mai tarziu o singura tentativa la captive, si cate un slow flyer care zbura oricum si fara ajutorul meu. Conform criteriilor, eu n-am ce cauta in ARA desi un club sportiv m-a legitimat ca modelist si mi-a mai pus cate un model in mana, chiar pentru competitii oficiale. Deci altii pot ca isi cunosc interesele, ARA s-a dorit selectiva. A dorit aeromodelisti, cand notiunea e inca nedefinita.
Pe de alta parte ARA nici n-a dorit sa ma inscrie pe propria raspundere ca as putea deveni un aeromodelist in viitor, sau macar ca simpatizant. Poate ajutam cu ceva acum, ca acum era momentul, nu peste 5 ani cand o sa ma hotarasc eu sa zbor un polistiren. Ca veneam si cu nevasta si cu copilul, il mai inscriam si pe seful de la job ca are si el cateva aeromodele cumparate de pe net, si sigur mai prosteam cateva vecine din bloc. Dar nu e bine nici asa. Sincer, nici n-am idee cati dintre membrii inscrisi zboara cu adevarat ceva, ca tare ma indoiesc ca sunt cat se zice ca sunt. Sprijin ideea cat pot, si o sa ma inscriu cand o sa ma incadrez in sablonul cerut. De cativa ani buni, aeromodelul e tot pe perete, nezburat. Si mai am cateva, cumparate de la altii, cu care inca n-am iesit la camp.
Deci aia nu, cealalta nu...
Din partea mea e un subiect inchis si chiar nu doresc sa revin asupra lui. Cand o sa revin va fi prea tarziu.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 02 March 2017 - 11:14 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#764 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 02 March 2017 - 11:34 AM

Si cine ii impiedica pe cei care nu ii intereseaza mai mult decat sa cumpere o "drona" rtf si sa filmeze cu ea, sa isi faca propria asociatie ?
Vor fi de 10x mai multi, bravo lor, sa vedem ce vor obtine... libertatea de a evolua in orice spatiu aerian, ma indoiesc...
De ce trebuie sa isi puna eticheta de aeromodelist, cand aia este clara asociata cu a construi si a concura. :unsure:
Ce "plusvaloare" aduc acestia in activitate traditional de aeromodelism ?
Exista numeroase exemple de asociatii paralele create pentru ca AMA sau BMFA nu le-a reprezentat interesele multumitor... FPVUK discuta direct cu CAA.uk, nu mai intermediaza BMFA-ul... si obtin avantaje care membrii BMFA nu le au... Nu inseamna neaparat divizare si slabire, nu poti uni tabere care nu prea au ce sa discute.
Aaa... daca are careva cate un impuls de minitehnicus, cum a fost asiaticul ala care a luat un phantom l-a dezmemmbrat si l-a recompus intr-o carcasa gen mavic printata de el 3d, conceptie proprie... pai cu unul din asta discutam, ca avem ce invata... chiar daca nu l-a traforat :p
Si iarasi revine obsesia lustrelor mari... de ce as vrea ceva mare strict pentru hobby ? Nu zic de 500g, dar peste 2kg sa zicem, unde e partea de hobby, ca nu o vad ? O asemenea masina are clar lipita pe ea... alege la intamplare orice eticheta vrei: task oriented, mission, UAV, comercial, numai hobby nu.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#765 Useril este offline   old-boy 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 885
  • Inregistrat: 13-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 02 March 2017 - 11:35 AM

Renato nu sunt de acord cu ce spui, din urmatorul motiv. Nu mai exista pepiniera pentru aero, nu te duci la palatul copiilor (pionierilor) la cecul de aeromodelism si vezi daca-ti place sau nu ca apoi sa continui. Copii nu mai au rabdarea de a o lua incet pana te obisnuiesti cu zborul, mult mai simplu cand iei mana de pe manse totul se stabilizeaza. DE accea multi incep aeromodelismul dupa varsta de 25 ani cand incep sa aiba posibilitati materiale si da incep cu drone (multimotoare).
Nu sunt de acord nici cu Garett dronele nu inseamna viitorul aeromodelismului( nu vei putea simti niciodata sentimentul care-l ai zburand un planor-motoplanor cu o drona).
Nu stiu cine incearca sa spuna ca ARF nu este aeromodelism ( eu construiesc aeromodele din 1970 si daca ma uit la ce zbor acum din 10 modele am doua fcute de mine).
De aceea cred rolul aeromodelistilor adevarati si al ARA este educatia celor care zboara, regulile de bun simt ( sa nu zbori peste masini, sa zbori responsabil, sa nu zbori in oras etc le stiti voi bine) si nu luarea de pozitie ca abuz legislativ pentru cei care zboara in piata sau oras. Sunt convins ca nici un aeromodelist nu ar avea nimic de comentat sa avem o lege a aeromodelismului care sa zica zbori orice pana la 20Kg la 100 metri de orice casa, dar faci puscarie daca zbori aceeasi treaba in oras peste oamen.
Tot mai bine pe picioare cand te sprijini pe pamant
0

#766 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 02 March 2017 - 11:52 AM

Mi-as fi dorit o ARA cu alt nume ca e total nepotrivit, care sa se ocupe punctual de clarificarea cadrului legislativ pentru zborul recreational, cu aeromodele mici. Sa poata primi sprijinul oricui, si sa nu reprezinte pe nimeni. Sa reprezinte doar zborul liber, corect reglementat si doar pentru el sa lupte. Sa lupte macar pentru mentinerea libertatii de a zbura, ca pasiune de timp liber... Sa accepte ajutorul tutoror, din orice parte ar veni el. Poate visam la ceva mai mult, la reglementarea problemei cu aerul de deasupra terenului tau, ca proprietate... Dar e prea departe, e doar vis.

Pentru ca toata lumea stie despre fotbla, acum ARA e ca cineva care sta pe gard, cu un picior in terenul de fotbal si cu unul in tribune, care iubeste fotbalul dar nu stie de ce parte a gardului ar trebui sa fie. Ba mai mult, cand vorbeste cu tribuna sta cu curul spre fotbalisti si cand vorbeste cu fotbalistii sta invers. Eu zic ca e complicat asa. Parerea mea. Scuze de interventie, incerc sa stau in banca mea...

PS. Puteam s-o iau pe aia cu dirijorul, ca iubeste muzica, care cand lucreaza sta cu curul spre public si cand saluta publicul arata curul orchestrei. E la fel de complicat cand te apleci spre cineva. Singura scapare e cand stai cu spatele la perete, dar nu suna bine...

Aceasta postare a fost editata de bitex: 02 March 2017 - 11:58 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#767 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 02 March 2017 - 12:02 PM

Am scris RTF, nu ARF.
Adica nu lucruri care le iei echipate gata, fara sa decizi nimic. Decat gestul de a duce mana la portofel, sau click-ul de Buy.

Pagina de Facebook Aeromodele Handmade are 320 membri, mie imi ajunge o asemenea comunitate daca toti cei de acolo construiesc cate ceva.
Prefer un copil atras pe luna care sa inceapa sa construiasca ceva, care crezi ca este probabilitate ca el va rasari din mijlocul a 100 cumparatori de drone RTF ?
... cu picioarele pe pamant ...
0

#768 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 02 March 2017 - 12:47 PM

Domnilor din conducere ARA, va rog sa ne comnuicati cand va avea loc unrmatoare adunarea generala a asociatie? Va reamintesc ca pe la finele lunii in curs, se implineste anul de la precedenta. Comunicati va rog in clar data, daca-i online sau fizica, eventul locatia in cazul intalniri fizice. Sau ma rog daca s-a instaurat cumva o dictatura, macar sa fim si noi in tema cu situatia.
0

#769 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 02 March 2017 - 12:49 PM

Incerc sa imi dau seama in circul asta... care e Dragnea si care e grindeanu... :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#770 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1549
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 02 March 2017 - 01:07 PM

Vezi postarearenatoa, la 02 March 2017 - 12:49 PM, a spus:

Incerc sa imi dau seama in circul asta... care e Dragnea si care e grindeanu... :)

Amandoi is rai ;)Nu conteaza cine e cine. Stan si Bran.

Nu sunt deacord cu drone peste xxxgrame sint comerciale.
Adica e lafel ca si cum un planor e comercial daca are 5 metri si 8kg si hobby cind are doar 500grame.
Deci cu cel mare ma incadrez la planorism 1:1?
Sau o spuma gen MPX Parkmaster este aeromodel dar un Extra de la Krill cu vreo 8-10kg este UAV?

Intrun fel imi vine se cred ca exact asa ceva se prelucreaza, un fel de jurassic parc doar ca dinosauri la marime redusa gen UMX.
Walter Born
rhc@born.ro
0

#771 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 02 March 2017 - 01:31 PM

Ma refeream la multicoptere peste 2kg, nu la orice zburatoare. Chiar nu vad ce pasiune poate starni simpla inaltare a unuia daca nu are ceva lucrativ de facut... :unsure:

Pana la urma hobby-ul este mai puternic legat de competitional decat am crede... o zburatoare care nu isi are locul intr-o clasa competitionala FAI este foarte probabil ori jucarie, ori ... cioara vopsita ;)

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 02 March 2017 - 01:32 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#772 Useril este offline   Garett 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 560
  • Inregistrat: 01-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Flying and floating things

Postat 02 March 2017 - 01:41 PM

Vezi postareaold-boy, la 02 March 2017 - 11:35 AM, a spus:

Nu sunt de acord nici cu Garett dronele nu inseamna viitorul aeromodelismului( nu vei putea simti niciodata sentimentul care-l ai zburand un planor-motoplanor cu o drona).

Nu ma refeream la drone ci la RTF/ARF-uri ca fiind viitorul. Indiferent că vorbim de quad-uri, planoare, EDF etc, până și la bărci, câtă vreme este pur și simplu mai facil sau mai rapid să cumperi ceva gata făcut sau aproape gata făcut și să-ți folosești timpul jucându-te cu el în loc să-l consumi construindu-l de la zero.
OK, jumătate din fun este să-l pui la punct, DACĂ ai timp! Dacă nu, fun to fly...
0

#773 Useril este offline   Garett 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 560
  • Inregistrat: 01-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Flying and floating things

Postat 02 March 2017 - 01:47 PM

Vezi postarearenatoa, la 02 March 2017 - 01:31 PM, a spus:

... o zburatoare care nu isi are locul intr-o clasa competitionala FAI este foarte probabil ori jucarie, ori ... cioara vopsita ;)

Mă crezi că habar n-am ce clase mai are FAI?
Și n-am nici timpul și nici chef să aflu!
Vreau doar să pot să zbor, evident nu în oraș, deși este discutabil de ce nu s-ar putea zbura în zone special delimitate în parcuri și atât, fără considerații inutile despre definiția termenului de aeromodelist, clase FAI sau alte bălării! Nu mă duc la competiții, n-am de gând să bat recorduri s.a.m.d, I'm doing it just for fun! :)
0

#774 Useril este offline   monaco 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 119
  • Inregistrat: 27-December 11
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 02 March 2017 - 01:56 PM

Vezi postarearenatoa, la 02 March 2017 - 01:31 PM, a spus:

... Pana la urma hobby-ul este mai puternic legat de competitional decat am crede...o zburatoare care nu isi are locul intr-o clasa competitionala FAI...

HÓBBY s.n. Pasiune, preocupare în afara profesiunii, căreia i se dedică timpul liber ca diletant. [< engl., fr. hobby]. sursa: DN (1986)
"DILETANT"

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de monaco: 02 March 2017 - 01:59 PM

0

#775 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 02 March 2017 - 02:03 PM

Atunci de ce visul oricarui incepator este sa aiba aparatura pro ... ? in orice domeniu !
... cu picioarele pe pamant ...
0

#776 Useril este offline   monaco 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 119
  • Inregistrat: 27-December 11
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 02 March 2017 - 02:11 PM

Vezi postarearenatoa, la 02 March 2017 - 02:03 PM, a spus:

Atunci de ce visul oricarui incepator este sa aiba aparatura pro ... ? in orice domeniu !

- pentru ca ai rezultate rapide, altfel greu de optinut. sa vorbim de aparate foto digitale versus arhaicele ...??? sa vorbim de micutul mavic pro cu tot ce poate el versus ...? cei mai multi vor pur si simplu sa zboare!

Aceasta postare a fost editata de monaco: 02 March 2017 - 02:13 PM

0

#777 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 02 March 2017 - 02:18 PM

N-as vrea sa intru in disputa si pe teme fotografice, am parasit de peste 5 ani forumurile de profil din motive evidente. Tot cam atat au si camerele mele si nu ma bate gandul sa le schimb ;)

Ok, cinste lr celor care vor doar sa zboare, cat mai repede, fara sa conteze altceva ! Ii face asta aeromodelisti ?
Aeromodelist se cheama anonimul care a facut ceva gen mavic de acum 3 ani si lumea nu l-a bagat in seama, fiind prea preocupata sa se fantomizeze, la vremea aia nu se excitau pe subiectul vai de mic e... ;)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#778 Useril este offline   airdream 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 147
  • Inregistrat: 30-September 09
  • Gender:Male
  • Location:Buzau
  • Interests:Aeromodele

Postat 02 March 2017 - 02:45 PM

Cu toate că am fost cât se poate de clari în exprimare, văd că s-a înţeles altceva. Toată lumea s-a limitat la a condamna faptul că este un comunicat prea lung şi nimeni nu l-a citit până la capăt. Asta ni se trage de la Facebook, care ne-a învăţat să citim numai primele trei şi ultimele trei rânduri din text.

De unde ideea că ARA respinge dronele sau multirotoarele sau orice altă categorie de aeromodele? În comunicat scrie atât: "Asociația Română de Aeromodelism condamnă cu fermitate modul în care unii proprietari au decis să își utilizeze dronele, zburând în zone dens populate (şi se dă definiţia zonai dens populate din HG 912), dar totodată și acțiunile în forță ale organelor statului de a întocmi dosare penale pe fondul unei legislații care vizează aeronavele civile." Dimpotrivă, scrie clar în continuare că "Asociația Română de Aeromodelism este o asociație non-profit și neguvernamentală, care își propune să îi reprezinte pe toți cei pasionați de această activitate."

Conducerea ARA nu are puterea (şi nici nu încearcă) să elimine vreo categorie de aeromodelişti din Asociaţie. Este o decizie care va trebui luată, eventual, de Adunarea generală, dacă se va considera că unii dintre ei ne fac prea mult rău. Asta nu înseamnă însă că nu poate să se exprime clar împotriva celor care nu înţeleg să respecte nişte reguli care nu sunt făcute de noi.

O altă greşeală este ideea că ARA trebuie să bată cu pumnul în masă în faţa autorităţilor. Vă spun clar că în secunda următoare nu mai stă nimeni de vorbă cu noi. Toate cererile noastre trebuie negociate diplomatic cu factorii de răspundere, angajaţi ai unor instituţii sau oameni politici.

Eu unul mă număr printre cei cărora le place să ia aeromodelul de la desene (planuri) şi să şi le facă singuri. Asta nu înseamnă că nu privesc cu aceeaşi plăcere un RTF în zbor. Cred în continuare că tineretul ar avea mai multe de învăţat dacă şi le-ar construi singuri, dar societatea de consum îşi spune cuvântul.
0

#779 Useril este offline   Garett 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 560
  • Inregistrat: 01-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Flying and floating things

Postat 02 March 2017 - 03:17 PM

Vezi postareamonaco, la 02 March 2017 - 02:11 PM, a spus:

- pentru ca ai rezultate rapide, altfel greu de optinut. sa vorbim de aparate foto digitale versus arhaicele ...???

Bună comparație! :)
"Pe vremea mea" trăgeam un film, două și pe urmă așteptam două zile să-l "traforeze" la developat, acum "retefesc" cu dSLR-ul și văd exact ce și cum!
Tot pur și simplu pentru că se poate!
0

#780 Useril este offline   Garett 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 560
  • Inregistrat: 01-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Flying and floating things

Postat 02 March 2017 - 03:20 PM

Vezi postareaairdream, la 02 March 2017 - 02:45 PM, a spus:

Vă spun clar că în secunda următoare nu mai stă nimeni de vorbă cu noi.

Ehm, nu chiar...
Au obligația legală de a răspunde contribuabililor.
Stat de drept, etc...
0

Arata acest topic


  • 36 Pagini +
  • « Prima
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro