Modelism - RHC Forum: Discutii libere - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 36 Pagini +
  • « Prima
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Discutii libere Sa nu uitam sa ne respectam reciproc

#661 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 26 February 2017 - 08:04 AM

Nu are decat sa va fie cata greata poftiti, dar faptele sunt fapte: pana acum cativa ani a existat ceva numit aeromodelism din care dv. nu stiu daca ati facut parte, si de care nimeni nu se lua, iar presa il ignora. Nimeni nu numea aparatele noastre drone sau aeronave.
Apoi ceva s-a schimbat... nu aveti decat sa va iluzionati ca este politica sau interese comerciale, ce vedem in media arata clar din cauza cui s-a schimbat... nu a noastra a aeromodelistilor, cu sigurantza ! AACR-ul nu s-ar fi luat niciodata de capul lui de aeromodele adevarate, zburate responsabil pe un camp in afara orasului.

Nu poti sa te pretinzi radioamator dupa ce ti-ai luat primul walkie-talkie. iar radioamatorii, spre deosebire de aeromodelisti, va asigur ca sunt rai !
Ce fac ei intrusilor in benzile proprii daca intra unul neautorizate ar fi echivalent in lumea noastra sa trag cu prastia in orice white walker care il vad pe cer in oras.

Si daca nu stiti sa interpretati emoticoanele dintr-un mesaj, ca sa realizati ca e vorba de sarcasm, atunci nu e problema mea... vad ca pe cel de tristete il manevrati destul de bine.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#662 Useril este offline   Garett 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 560
  • Inregistrat: 01-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Flying and floating things

Postat 26 February 2017 - 08:25 AM

Pe bune, se consuma mai multa energie pe "lupte intestine" decat impotriva autoritatilor! :rolleyes:
0

#663 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 26 February 2017 - 08:39 AM

Mugurel,

Noi nu suntem certati cu ARA. Ii sprijinim cum putem, dar AR-ul ne ofera mult mai multe.

P.S.

Nu numai din curiozitate, am sa urmaresc reactia ARA, vis-avis de literatul prins cu drona.

Aceasta postare a fost editata de vlad1: 26 February 2017 - 08:42 AM

0

#664 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 26 February 2017 - 08:48 AM

Vezi postareaGarett, la 26 February 2017 - 08:25 AM, a spus:

Pe bune, se consuma mai multa energie pe "lupte intestine" decat impotriva autoritatilor! :rolleyes:


Ok, hai sa luptam cu autoritatile, pentru ce ? dreptul de a ... ce? hai sa aud, in ce limite ?
... cu picioarele pe pamant ...
0

#665 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 26 February 2017 - 09:26 AM

Vezi postareaGarett, la 26 February 2017 - 08:25 AM, a spus:

Pe bune, se consuma mai multa energie pe "lupte intestine" decat impotriva autoritatilor! :rolleyes:


Spui o parte de adevar si o parte care poate nu chiar e foarte gindit, in privinta la atingere scopului.

1)
Luptele intre ARA intre membri si non-membri au o singura sursa. Este vorba de situatie ca ARA, ca si "organizatie" practi consita de o singura persoana care face pe toate si din cauza incompatibilatea la stilul de munca nu se potriveste cu multi nici de conducere aleasa. Puteam sa adincesc problema si cu exemple discutate de foarte mult timp, dar mai are sens?
Pana cind nu se naste altcineva care este in stare sa se impaca mai bine cu alti "zei" si care deasemenea este si in stare sa se ocupa in mod practic si cu altceas forta, nu se va schimba mare lucru nici la numar de membri si mai ales la membri dispusi sa lucreze practic. Deci unul conditioneaza altul, nu este un singur motif. Fara membri mai activi si capabil la mucna necesara, solutia ARA este cea mai buna asa cum este pentru ca este singura solutie.

2)
Cind zici lupta, zici razboi. Cind spui impotriva esti deja inamic. Intro democratie, chiar una profund corupta, esentialul este sa vorbeasca unul cu altul, chiar daca au personal ceva antipathie. De acea exista termeni mai "political corect" care exprim poate cea ce ai vrut sa spui. Est absolut necesar sa ei punctul de vedere a autoritatiilor in serios si sa le informez, si pe public, complet. Cineva care sa simete agresat cum reactioneaza? Cum va aprecia dorinta agresorului? Doar convingere si dialog sint mjloce democratice nu lupta si invingere.

Dar in senzul asta trebuei informatii cit mai mult publice, publicate, si nu in nici un caz retinuti pentru cercuri inchise. Stiu ca enevrezi pe multi cind iar revin cu exemple din astea germane, dar pe Forumuri germane, informatiile de la DAEC(ca si AR roman) si DMFV (ARA german)informeaza in public si fac actiuni public, chiar si participa la discutii publice.

Din tot bordul de directori ARA, doar unul mai iese la rampa, restul tace malc cea ce imi confirma ca este singura persoana care este interesat. Si asta in confirma situatia descriza mai sus sub punctul 1. Am incercat in discutie cu conductaroul de mai multe ori sa ea o cale mai deschisa pana m-am vazut in fata unui SMS foarte urit dupa care am tras solutia pentru mine si din cauza sa poate cintinua macar cea ce merge bine la ARA.

Nu pot de cit sa sfatuiesc de exemplu pe Renato sau pe Vlad sau chiar si Xorg sau altul care crede sa fie capabil si sa pune un picior in usa la urmatorea sedinta generala si sa candideze pe o functie. Doar ca pana la urma in functia trebuie o persoana nu doar apt ci si destul de ambitios si in plus trebuie vointa de deschidere si pentru proceduri democratice de baza.

Aceasta postare a fost editata de wabo1: 26 February 2017 - 09:27 AM

Walter Born
rhc@born.ro
0

#666 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 26 February 2017 - 09:39 AM

gresala, am vrut sa corectez ceva greseli, nu a iesit :)

Aceasta postare a fost editata de wabo1: 26 February 2017 - 09:40 AM

Walter Born
rhc@born.ro
0

#667 Useril este offline   MUGUREL. 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 744
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 26 February 2017 - 10:30 AM

Vezi postareavlad1, la 26 February 2017 - 08:39 AM, a spus:

Mugurel,

Noi nu suntem certati cu ARA. Ii sprijinim cum putem, dar AR-ul ne ofera mult mai multe.

P.S.

Nu numai din curiozitate, am sa urmaresc reactia ARA, vis-avis de literatul prins cu drona.


Salutare Vlad,

ma bucura sa aud acest lucru. Din pacate la Oradea e un caz fericit cu AR. Aeroclubul nu are sedii in toate orasele. Pentru multi ar insemna naveta in weekend ca sa poata zbura, cu conditia sa fie si primiti la fel ca la voi. Asa ca momentan singura rezolvare e ARA.
Asociatia a reusit un dialog cu autoritatile, mai mult sau putin constructiv. Daca in final nu se va finaliza pozitiv acest dialog si legile nu vor fi imbunatatite toti vom avea de suferit. Frmd nu se baga, si asa partea competitionala e sustinuta doar de cateva ramuri iar R/C-ul lipseste dintre ele. Practic dupa un esec aeromodelismul va disparea intr-o perioada de timp mai mult sau mai putin lunga! Va ramane partea comerciala care oricum ai vrea sa o iei nu e aeromodelism.

O zi frumoasa!

Aceasta postare a fost editata de MUGUREL.: 26 February 2017 - 10:31 AM

0

#668 Useril este offline   Garett 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 560
  • Inregistrat: 01-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Flying and floating things

Postat 26 February 2017 - 10:35 AM

Vezi postarearenatoa, la 26 February 2017 - 08:48 AM, a spus:

Ok, hai sa luptam cu autoritatile, pentru ce ? dreptul de a ... ce? hai sa aud, in ce limite ?

Ehm, gee, I don't know, a...zbura...?
Limite? Preferabil nu in capul cuiva, evident in mod clar nu pe aeroport si cam atat!
0

#669 Useril este offline   MUGUREL. 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 744
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 26 February 2017 - 10:39 AM

Walter,

pana apare altcineva totul se va termina definitiv! Asta avem si asta trebuie sa sustinem daca vrem sa mai zburam! Poate nu e solutia perfecta dar acum e unica care a miscat ceva in directia buna! Si daca din 2014 de la ordinul 8 nu a aparut altceva in loc te asigur ca nici nu va mai apare vreo alternativa castigatoare. Doar traim in Romania ce Dumnezeu. Ar mai fi de adaugat multe dar e weekend si cred ca ma duc putin la pescuit!
0

#670 Useril este offline   Garett 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 560
  • Inregistrat: 01-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Flying and floating things

Postat 26 February 2017 - 10:43 AM

Vezi postareawabo1, la 26 February 2017 - 09:26 AM, a spus:

Spui o parte de adevar si o parte care poate nu chiar e foarte gindit, in privinta la atingere scopului.

1)
Luptele intre ARA intre membri si non-membri au o singura sursa.
2)
Cind zici lupta, zici razboi. Cind spui impotriva esti deja inamic.

1. Nu este vorba doar despre membri si non-membri ci si atitudinea de superioritate a aeromodelistilor fara de dronari, a "traforatorilor" fata de "retefisti" s.a.m.d. Energie consumata inutil pe chestii minore in loc sa fie canalizata inspre indeplinirea scopurilor comune.
2. Pai cam despre asta este vorba, daca e sa vorbim cinstit... Avem un "inamic", AACR-ul, care ne pune bete in roate pe toate caile, intervine si isi expune pe toate canalele mediatice exclusiv propriul punct de vedere indiferent cat de absurd ar fi, iar noi stam mereu in expectativa si speram la un ex-machina! Am mai zis si o repet: daca isi imagineaza careva ca AACR va renunta de buna voie la o sursa de bani, nu stie cum functioneaza autoritatile in Romania!
Apropo, eu inca mai astept acel mitologic comunicat de presa al ARA! :rolleyes:

Aceasta postare a fost editata de Garett: 26 February 2017 - 10:45 AM

0

#671 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 26 February 2017 - 10:50 AM

Vezi postareawabo1, la 26 February 2017 - 09:26 AM, a spus:


Nu pot de cit sa sfatuiesc de exemplu pe Renato sau pe Vlad sau chiar si Xorg sau altul care crede sa fie capabil si sa pune un picior in usa la urmatorea sedinta generala si sa candideze pe o functie. Doar ca pana la urma in functia trebuie o persoana nu doar apt ci si destul de ambitios si in plus trebuie vointa de deschidere si pentru proceduri democratice de baza.


Cred ca inaintea celor de mai sus, dvs., aveti o datorie morala sa puneti umarul la normalizarea ARA. Criticile din parte mea le aveti in principiu pentru modelul german pe care-l sustineati. Greseala dvs. de neiartat insa, vine din tentativa de scindare a ARA prin infiintarea micului AACR in preajma AAG de anul trecut. Poate a venit vremea sa o reparati intr-un fel, astfel incat ARA sa poata merge pe drumul cel bun de aici inainte. Va reamintesc ca sunteti primul care a-ti adus in discutie problema ordinului 8 intr-un subiect deschis pt. foarte scurt timp, subiect pe care l-am reluat eu. De aici s aparut ARA, eu am lipsit la prima adunare din cauza neintelegerilor cu dvs., dvs a=ti lipsit la cea de-a doua din cauze care-mi scapa. Poate ar fi cazul sa ne vedem la ce-a de-a treia, desigur daca se va mai tine cumva. Intre timp se pare ca ne confruntam cu ceva forme de administrare nu tocmai democratice. De altfel mi-as dori foarte mult ca la discutiile despre aceasta adunare generala, sa participe consultativ si cei care nu se simt reprezentati de ARA, sa cautam impreuna solutii pentru o ARA care sa poata reprezinta cu adevarat majoritatea aeromodelistilor. Va reamintesc ca ultima adunare generala anuala a avut loc la finele luni martie anul trecut. Daca situatia mai este cat de cat democratica in ARA ar trebui ca in curand sa putem discuta despre AGA de anul asta.
0

#672 Useril este offline   Robin671 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 145
  • Inregistrat: 24-March 15
  • Gender:Male
  • Location:IASI
  • Interests:Aeromodele,Electronica,Mecanica,Fotografie...

Postat 26 February 2017 - 12:12 PM

La ora asta tot ce zbor este sub 500 grame, nu trebuie sa o inmatriculez... nu mai vorbesc ca zbor timpului majoritatea in spatiu segregat.

Alta intrebare ?
Parrot 1?! :yahoo:
0

#673 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 26 February 2017 - 01:05 PM

Vezi postareaMUGUREL., la 26 February 2017 - 10:39 AM, a spus:

Walter,

pana apare altcineva totul se va termina definitiv! Asta avem si asta trebuie sa sustinem daca vrem sa mai zburam! Poate nu e solutia perfecta dar acum e unica care a miscat ceva in directia buna! Si daca din 2014 de la ordinul 8 nu a aparut altceva in loc te asigur ca nici nu va mai apare vreo alternativa castigatoare. Doar traim in Romania ce Dumnezeu. Ar mai fi de adaugat multe dar e weekend si cred ca ma duc putin la pescuit!



Ce sa sustinem? ARA dezbate pe la spate cu usile inchise. Revin cu intrebarile al caror raspuns il ocoliti. 1. ARA are o pozitie oficiala fata de recentele dosare penale? 2. Motivul pentru care este facut acel sondaj vizeaza doar membri ARA, sau toti aeromodelistii?, este tinut strict in interior dintr-o cauza serioasa sau doar ceva cam rusinoasa? Eu ma intreb, ce sustine ARA in fata autoritatilor cata vreme nu a exprimat inca o pozitie nici macar in fata aeromodelistilor. A fost domnul presedinte invitat in senat de domnul senator Alexandrescu, cel care a luat pozitie impotriva dosarelor penale facute pentru zborurile din piata Victoriei. Care-i pozitia ARA pe aceasta tema? Ori discutia cu dn. senator, a fost una pur formala si de fatada menita doar sa mai contribuie la popularitatea domnului presedinte?
0

#674 Useril este offline   GigiGL 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2105
  • Inregistrat: 10-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Aero

Postat 26 February 2017 - 01:33 PM

Vezi postareaRobin671, la 26 February 2017 - 12:12 PM, a spus:

La ora asta tot ce zbor este sub 500 grame, nu trebuie sa o inmatriculez... nu mai vorbesc ca zbor timpului majoritatea in spatiu segregat.

Alta intrebare ?
Parrot 1?! :yahoo:


La mine numai rezervorul poate inghiti 700 ml combustibil! http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/rolleyes.gif
Gigi Sterian
Rascal 1940mm fs.61 nitro
Rascal 120 DLE 30
U Can Do .46 nitro .52, 2T
Beaver 1520
Maule 1500
Helios 2545
... Taranis X9D plus / ACCST / AFHDS
0

#675 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 26 February 2017 - 01:35 PM

Vezi postareaRobin671, la 26 February 2017 - 12:12 PM, a spus:

La ora asta tot ce zbor este sub 500 grame, nu trebuie sa o inmatriculez... nu mai vorbesc ca zbor timpului majoritatea in spatiu segregat.

Alta intrebare ?
Parrot 1?! :yahoo:


Nu numai, stimabile, si racer-ul are tot sub 500g. Si doua planoare din 3 la fel.
Si inainte de ord.8, care ne limitase la 1kg, aveam si atunci zburatoare de 600g, fara sa am habar ce va urma.
Crezi ca mi-as sustine pozitia bazandu-ma tocmai pe RTF-uri ?!
... cu picioarele pe pamant ...
0

#676 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 26 February 2017 - 01:50 PM

Vezi postarearenatoa, la 26 February 2017 - 01:35 PM, a spus:

Nu numai, stimabile, si racer-ul are tot sub 500g. Si doua planoare din 3 la fel.
Si inainte de ord.8, care ne limitase la 1kg, aveam si atunci zburatoare de 600g, fara sa am habar ce va urma.
Crezi ca mi-as sustine pozitia bazandu-ma tocmai pe RTF-uri ?!

Si segregarea unde o faci in sufragerie sau pe hol?
0

#677 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 26 February 2017 - 01:58 PM

Vezi postarearenatoa, la 26 February 2017 - 08:04 AM, a spus:

Nu are decat sa va fie cata greata poftiti, dar faptele sunt fapte: pana acum cativa ani a existat ceva numit aeromodelism din care dv. nu stiu daca ati facut parte, si de care nimeni nu se lua, iar presa il ignora. Nimeni nu numea aparatele noastre drone sau aeronave.
Apoi ceva s-a schimbat... nu aveti decat sa va iluzionati ca este politica sau interese comerciale, ce vedem in media arata clar din cauza cui s-a schimbat... nu a noastra a aeromodelistilor, cu sigurantza ! AACR-ul nu s-ar fi luat niciodata de capul lui de aeromodele adevarate, zburate responsabil pe un camp in afara orasului.

Nu poti sa te pretinzi radioamator dupa ce ti-ai luat primul walkie-talkie. iar radioamatorii, spre deosebire de aeromodelisti, va asigur ca sunt rai !
Ce fac ei intrusilor in benzile proprii daca intra unul neautorizate ar fi echivalent in lumea noastra sa trag cu prastia in orice white walker care il vad pe cer in oras.

Si daca nu stiti sa interpretati emoticoanele dintr-un mesaj, ca sa realizati ca e vorba de sarcasm, atunci nu e problema mea... vad ca pe cel de tristete il manevrati destul de bine.

Aeromodelist este cel care se simte aeromodelist, nimeni nu -sa nascut invatat, mai toti am inceput cu ceva ansamblat de altul, ori acum mai nou cu o zburatoare cumparata la gata. In privinta pozitiei AACR-MT (aeromodel=aeroava) pot spune ca este similara unui cancer care ne eradicat din radacini va da metastaze cand si unde te astepti mai putin. Eu zic sa fim mai atenti la ideile pe care le intretinem si sa nu le cautam cauzele unde nu-si au locul. AACR-ul face pur si simplu un abuz pe care ARA nu vrea sa-l combata.
0

#678 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 26 February 2017 - 02:03 PM

Vezi postareaxorg, la 26 February 2017 - 01:50 PM, a spus:

Si segregarea unde o faci in sufragerie sau pe hol?


Pe teren AR, la fel ca Vlad.
Aveti si voi destule in jur, dar nu, e mai cool sa ne luptam pentru dreptul de a zbura in fata la guvern... ca e democratie.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#679 Useril este offline   Garett 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 560
  • Inregistrat: 01-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Flying and floating things

Postat 26 February 2017 - 02:31 PM

Guess what? Eu n-am AR in zona! Ce fac, ma duc la Bacau sau la Tulcea?
Da, trebuie luptat ca sa putem zbura chiar si in fata guvernului, de ce nu, au ceva de ascuns?
Nu stiu ce e mai toxic: abuzul autoritatilor sau"impaciuitorismul" nostru...
0

#680 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 26 February 2017 - 03:00 PM

Pe terenul AR se poate zbura legal, in multe locuri. Practic este spatiu segregat, si organul de trafic este CTR (turnul) local (nu e spatiu G).

Dar sunt reguli, de convieturire si VFR. Cit timp se respecta, toate sunt in ordine, si la Oradea, si la Siria, si la Timisoara, si la Deva, si la Caransebes, si la Craiova, si la Bucuresti s-a zburat, si la Ploiesti, si la Brasov... Si chiar la Cluj pe Dezmir, tot timpul membrii AR au zburat legal RC-VFR, (acolo, pe linga regula de membru AR, aveau si regula 'nu treceti calea ferata' dat fiind aeroportul international). Nu se depune plan de zbor, dar se cere aprobare CTR (aprobare nu anuntare, ca sa ai zbor autorizat), si uneori se asteapta la trafic pentru ca pe un aeroport, 1/1 au totusi prioritate.
AR-ul ia taxa de membru, si va ofera egalitate cu zborurile lor.

Inmatricularea insa a fost si este monopolul CAA.

Aceasta postare a fost editata de vlad1: 26 February 2017 - 03:04 PM

0

#681 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 26 February 2017 - 03:07 PM

Vezi postarearenatoa, la 26 February 2017 - 02:03 PM, a spus:

Pe teren AR, la fel ca Vlad.
Aveti si voi destule in jur, dar nu, e mai cool sa ne luptam pentru dreptul de a zbura in fata la guvern... ca e democratie.


Ma refeream strict la dimensiunile zburatoarelor. Dar oricum ca veni vorba, parca esti in CTR acolo. Cel mult ai o intelegee verbala si neparafata cu turnul. Intelegere la mila unuia si a altuia.

Aceasta postare a fost editata de xorg: 26 February 2017 - 03:08 PM

0

#682 Useril este offline   MUGUREL. 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 744
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 26 February 2017 - 06:02 PM

Vezi postareaxorg, la 26 February 2017 - 01:05 PM, a spus:

Ce sa sustinem? ARA dezbate pe la spate cu usile inchise. Revin cu intrebarile al caror raspuns il ocoliti. 1. ARA are o pozitie oficiala fata de recentele dosare penale? 2. Motivul pentru care este facut acel sondaj vizeaza doar membri ARA, sau toti aeromodelistii?, este tinut strict in interior dintr-o cauza serioasa sau doar ceva cam rusinoasa? Eu ma intreb, ce sustine ARA in fata autoritatilor cata vreme nu a exprimat inca o pozitie nici macar in fata aeromodelistilor. A fost domnul presedinte invitat in senat de domnul senator Alexandrescu, cel care a luat pozitie impotriva dosarelor penale facute pentru zborurile din piata Victoriei. Care-i pozitia ARA pe aceasta tema? Ori discutia cu dn. senator, a fost una pur formala si de fatada menita doar sa mai contribuie la popularitatea domnului presedinte?


Buna seara,

cred ca raspunsul la aceste intrebari le gaseati singur daca nu va dadeati demisia din functiile ARA. Eu nu va pot raspunde.
In alta ordine de idei- demersurile ARA atatea cate sunt daca vor avea succes vor ajuta toti aeromodelistii pentru ca legile nu cred ca se fac pentru grupuri restranse.
Daca sunt lucruri care se discuta intern este asa pentru ca exista un regulament de ordine interna si trebuie respectat.
Cum ar fi oare ca partidele politice sa publice toate discutiile din bucataria interna? Suntem pe aproape cu realitatea noastra, nu?
Cei care nu sunt membri ARA nu inteleg ce ii opreste sa se inscrie- 60lei, sau teama ca cineva va face ceva cu ei. Probabil se va face ceva cu ei dar se vor justifica pe documente contabile. Vrei ca cineva sa faca ceva dar nu te inscrii in acea asociatie oricare ar fi ea- AR, ARA, Frmd, sa iti vina totul pe tava. Din punctul meu de vedere daca nu se va mai zbura asta e. Imi inchid sculele in dulap, imi pun modele in pod si merg la pescuit! Dar macar stiu ca am incercat sa fac ceva.

Oare unde e adevarul?
0

#683 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 26 February 2017 - 07:05 PM

Vezi postareaxorg, la 26 February 2017 - 01:05 PM, a spus:

ARA dezbate pe la spate cu usile inchise. Revin cu intrebarile al caror raspuns il ocoliti.


Nu ocolesc raspunsuri pentru ca nu am cum sa raspund si nu mi s-a adresati intrebari. Ma aflu in afara ARA. Sa zicem intrun fel am fost dat afara, pentru ca am criticat dur procedurile la prima AGA si am cerut democratizare. Pe urma am primit SMS. Ati ajuns si dvs. sa cereti democratizare. Deci am cazut amandoi la altceas perete cu altceas om cu care nu sintem compatibili, doar ca mie era clar mai rapid si dvs ati avut sperante un timp mai indelungat pana ati prins unde e problema. Nu ca ma bucur de asta, pentru ca nu a rezolvat problema. Am chiar avut sperante ca un om destul de vigilent cum v-ati prezentat aici mereu pe forum, aveti sanse mai mari la #rezistenta ;)

Ca se clarific situatia inca o data cu www.aacr.ro
A fost si este un simplu protest de citeva persoane, asa mai simbolic care pana la urma a ajutat la senzibilizare si adunare de citeva voturi pentru petitie ...tot de la ARA. Nu mai mult si nu mai putin. Nu a fost niciodata gindit ca si concurenta nici critica ARA ci mai ales o mica teapa fata de AACR existent care au uitat sa rezerva denumirea lor proprie.

Cind am actionat la inceputurile cu ARA am avut sperante si o mai am ca voi, residenti cu pasaport roman, o se va treziti ca si se actionati in comun cu ARA si cei alesi acollo pentru o legislatie corecta. Nu a iesit motivarea. Am sperat macar 500-1000 de omeni se vor inscrie. M-am inselat. Intrun fel situatia acum arata nu altceva in alte domenii. Asa ati vazut protestele recente tot mai mic la numar de participanti. Asa va fi si cu aeromodelism. Doar putin vor ramane cu hobbyul aceasta, unii se mut sub limita permisa de inaltime si greutate si alti vor merge la pescuit ca si Mugurel sau cu bicicleta ca si mine sau faimosul posesor de magazin de modelism din Botosani;) Am mai scris ca am inceput sa vind flota de avioane si cunosc si alti care nu le mai scot la cer. Din Mai 2016 este pauza. Din nefericire nici in CTR Bistrita nu putem zbura legal pentru ca nici aerodromul de aici nu este gata cu acte, deci nu are CTR ci pratic este un cimp ca si pasiune pe linga unde primarul nostru s-a incapatinat sa imgropa 7,5 mio EUR pentru o pirtea de ski fara sansa la zabada.

Nu ma simt in stare si nici dator sa indrept vreo situatie undeva ca nu am dat ultima lovitura(SMS), in schimb am dat ca si Renato foarte des informatii aici public care pe urma au condus la actiuni de la ARA/Andras. Cel putin reactioneaza. Daca are ceva actiune secrete chiar nu ma mai intereseaza de cit daca se vor sfirsi cu rezultate pozitive pentru aeromodelismul romanesc. Dealtfel automat peste doi ani o se primim rezultatele de la EASA obligatorie si cu noroc ele vor fi influentate de alte cluburi nationale, francezi, englezi, germani, italieni.
Walter Born
rhc@born.ro
0

#684 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 27 February 2017 - 12:27 PM

http://www.stiripesu...ti_1182226.html

pentru informare ...
Aterizari fericite !

PopaD
0

#685 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 27 February 2017 - 12:35 PM

Un motiv pentru care oricine militeaza libertatea de a zbura o drona MARE, in scop de hobby, devine automat suspect !
Mare inseamna capacitate de a cara o sarcina...
Ca sa cari o camera de 50 grame nu ai nevoie de asa ceva, una de 500g ajunge si are autonomie suficienta.
Deci strict pentru utilizare recreationala noi singuri ar trebui sa cerem sa ne delimitam la greutati mici, tocmai ca sa fim linistiti.
Parerea mea... aplicabila doar la "drone".
Le inteleg durerea celor cu fumegatoare mari, asta pana cand nu se raporteaza ca un benzinar a fost vazut deasupra penitenciarului X aruncand... confetii :p

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 27 February 2017 - 12:37 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#686 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 27 February 2017 - 01:05 PM

Vezi postareapopad, la 27 February 2017 - 12:27 PM, a spus:


Imaginea formată de știre e bestială!
Deci gardianu' își dă încet basca jos, întinde mâna și "preia" drona și pilotu'...
Epic.

Și apoi, coane @renatoa, când ai de transportat -grame-, cât de mare tre să fie drona? :D
Cu 10g de marfă de calitate faci praf un pavilion întreg, cu tot cu gărzi :))

Ăstai praf în ochi, domnilor.
Stârnit de imbecili, e drept, dar doar atât.

În bulău intră contrabanda pe ușa din față și cărăușii poartă uniforme. Și intră kilograme, intră în liniște, fără zumzăială.

p.s. All puns intended.

Aceasta postare a fost editata de Săndel: 27 February 2017 - 01:06 PM

- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#687 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 27 February 2017 - 01:07 PM

Asta e... size matters... depinde in ce sens :)

PS: ai vazut ce bine m-au manipulat ? :)

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 27 February 2017 - 01:07 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#688 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 27 February 2017 - 01:19 PM

Vezi postareawabo1, la 26 February 2017 - 07:05 PM, a spus:

Nu ocolesc raspunsuri pentru ca nu am cum sa raspund si nu mi s-a adresati intrebari. Ma aflu in afara ARA. Sa zicem intrun fel am fost dat afara, pentru ca am criticat dur procedurile la prima AGA si am cerut democratizare. Pe urma am primit SMS. Ati ajuns si dvs. sa cereti democratizare. Deci am cazut amandoi la altceas perete cu altceas om cu care nu sintem compatibili, doar ca mie era clar mai rapid si dvs ati avut sperante un timp mai indelungat pana ati prins unde e problema. Nu ca ma bucur de asta, pentru ca nu a rezolvat problema. Am chiar avut sperante ca un om destul de vigilent cum v-ati prezentat aici mereu pe forum, aveti sanse mai mari la #rezistenta ;)

Ca se clarific situatia inca o data cu www.aacr.ro
A fost si este un simplu protest de citeva persoane, asa mai simbolic care pana la urma a ajutat la senzibilizare si adunare de citeva voturi pentru petitie ...tot de la ARA. Nu mai mult si nu mai putin. Nu a fost niciodata gindit ca si concurenta nici critica ARA ci mai ales o mica teapa fata de AACR existent care au uitat sa rezerva denumirea lor proprie.

Cind am actionat la inceputurile cu ARA am avut sperante si o mai am ca voi, residenti cu pasaport roman, o se va treziti ca si se actionati in comun cu ARA si cei alesi acollo pentru o legislatie corecta. Nu a iesit motivarea. Am sperat macar 500-1000 de omeni se vor inscrie. M-am inselat. Intrun fel situatia acum arata nu altceva in alte domenii. Asa ati vazut protestele recente tot mai mic la numar de participanti. Asa va fi si cu aeromodelism. Doar putin vor ramane cu hobbyul aceasta, unii se mut sub limita permisa de inaltime si greutate si alti vor merge la pescuit ca si Mugurel sau cu bicicleta ca si mine sau faimosul posesor de magazin de modelism din Botosani;) Am mai scris ca am inceput sa vind flota de avioane si cunosc si alti care nu le mai scot la cer. Din Mai 2016 este pauza. Din nefericire nici in CTR Bistrita nu putem zbura legal pentru ca nici aerodromul de aici nu este gata cu acte, deci nu are CTR ci pratic este un cimp ca si pasiune pe linga unde primarul nostru s-a incapatinat sa imgropa 7,5 mio EUR pentru o pirtea de ski fara sansa la zabada.

Nu ma simt in stare si nici dator sa indrept vreo situatie undeva ca nu am dat ultima lovitura(SMS), in schimb am dat ca si Renato foarte des informatii aici public care pe urma au condus la actiuni de la ARA/Andras. Cel putin reactioneaza. Daca are ceva actiune secrete chiar nu ma mai intereseaza de cit daca se vor sfirsi cu rezultate pozitive pentru aeromodelismul romanesc. Dealtfel automat peste doi ani o se primim rezultatele de la EASA obligatorie si cu noroc ele vor fi influentate de alte cluburi nationale, francezi, englezi, germani, italieni.



Dn Wabo, moral cu totii avem o datorie fata de aeromodelismul romanesc. Trebuie foarte bine inteles insa ca aeromodelismul romanesc nu apartine ARA si din potriva ARA ar trebuii sa apartina aeromodelismului romanesc. Din pacate rezultatele pozitive lipsesc de ani buni, ba din potriva, lucrurile sunt din ce in ce mai urate tinand seama de recentele dosare penale. Soarta intregului aeromodelism, este jucata prost si cu usile inchise. Esecurile lamentabile raman in spatele usilor inchise, in vreme ce realizarile marunte sunt prezentate publicului larg ca fiind marete si de o vitala importanta. Dn. Wabo, ca initiator al acestei miscari eu cred ca aveti datoria macar sa participati la adunarea generala si poate sa preluati o functie activa in consiliul de administratie sau de ce nu chiar in bordul director. Cred ca ARA are nevoie sa redevina acea asociatie infiintata din dorinta aeromodelistilor de a le fi sustinute interesele in fata autoritatilor, acea asociatie care cu prioritate trebuie sa resolve problemele aeromodelismului in interesul tuturor aeromodelistilor. Trebuiesc insa gasite solutii dinclolo de preferintele si nevoile personale, solutii menite sa asigure continuitatea aeromodelismului pe intreg teritoriul romaniei, solutii care sa permita aeomodelistilor sa zboare si sa mestereasca aeromodele de toate formele si marimile.
0

#689 Useril este offline   freefly 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 289
  • Inregistrat: 04-December 16
  • Gender:Male
  • Location:Tg-Mures
  • Interests:electronica si tot ce zboara :)

Postat 27 February 2017 - 01:24 PM

Vezi postarearenatoa, la 27 February 2017 - 12:35 PM, a spus:

Un motiv pentru care oricine militeaza libertatea de a zbura o drona MARE, in scop de hobby, devine automat suspect !
Mare inseamna capacitate de a cara o sarcina...
Ca sa cari o camera de 50 grame nu ai nevoie de asa ceva, una de 500g ajunge si are autonomie suficienta.
Deci strict pentru utilizare recreationala noi singuri ar trebui sa cerem sa ne delimitam la greutati mici, tocmai ca sa fim linistiti.
Parerea mea... aplicabila doar la "drone".
Le inteleg durerea celor cu fumegatoare mari, asta pana cand nu se raporteaza ca un benzinar a fost vazut deasupra penitenciarului X aruncand... confetii :p


Parerea mea este ca nu marimea lor este problema si la ce vor uni sa foloseasca. Chiar daca este interzis folosirea lor, tot o sa apara uni care vor incerca sa transporte "pachete" ilegale. (cum este si cu armele) - pe analogia asta ar trebui interzise si camioanele ca pot intra in multime.
Una de 500g poate transporta 50g de ex. droguri deci nu au rezolvat nimic.

"Dronele" sunt o "chestie" noua si inca multi nu stiu ce sa faca cu ele si este simplu sa le interzici decat sa reglementezi bine gandit.
T-REX 450PRO FBL
OMP M1
T-REX 250 FBL
V911, V977
Piper Cub J-3 By Dululutu
F22 Raptor (depron Restie)
Cessna 400 1,4m (FMS)
EXTRA 330 36" (depron)
F4U-Baby
P40-balsa (RIP)
X4M380L, E010s
0

#690 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 27 February 2017 - 01:25 PM

Vezi postarearenatoa, la 27 February 2017 - 12:35 PM, a spus:

Un motiv pentru care oricine militeaza libertatea de a zbura o drona MARE, in scop de hobby, devine automat suspect !
Mare inseamna capacitate de a cara o sarcina...
Ca sa cari o camera de 50 grame nu ai nevoie de asa ceva, una de 500g ajunge si are autonomie suficienta.
Deci strict pentru utilizare recreationala noi singuri ar trebui sa cerem sa ne delimitam la greutati mici, tocmai ca sa fim linistiti.
Parerea mea... aplicabila doar la "drone".
Le inteleg durerea celor cu fumegatoare mari, asta pana cand nu se raporteaza ca un benzinar a fost vazut deasupra penitenciarului X aruncand... confetii :p

Pozitia asta in fata autoritatilor, la modul: nenea stiti ca eu sunt cuminte si zbor doar cu jucarii mici mici, daca trebuie nici nu ies din casa cu ele, doar doar sa ma lasati si pe mine sa fiu aeromodelist, Este total ineficienta si distructiva la adresa intregii mase aeromodelistice. Avem nevoie de pozitii ferme, in care sa ne cerem drepturile cu demnitate. De milogit te milogesti atunci cand esti vinovat si nu cred ca-i cazul nostru.
0

Arata acest topic


  • 36 Pagini +
  • « Prima
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro