Modelism - RHC Forum: Convocarea Adunării Generale - 2015 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 8 Pagini +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Convocarea Adunării Generale - 2015

#181 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 25 March 2016 - 09:36 AM

Vezi postareaMUGUREL., la 24 March 2016 - 09:16 PM, a spus:

...La Craiova aveti club?


Am avut, sectie de aeromodelism in cadrul aeroclubului... dar reducerile bugetare... :) coincidenta, cam cand a fost cu Ord.8 :)

Terenuri ar fi, doua aerodromuri particulare de ULM. De precizat ca acestea avand deja spatiu aerian rezervat, treaba se simplifica pana la... cer ;)
Ce poate fi asa greu sa infiintezi o organizatie non-profit ?
... cu picioarele pe pamant ...
0

#182 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 25 March 2016 - 10:50 AM

Vezi postareaViP_Eol, la 24 March 2016 - 09:53 AM, a spus:

Haide domnule ! Vă "afiliați" și voi la Ștefan Gheorghiu ? :D Păi dacă participă mai mulți există posibilitatea să nu mai iasă hotărârile "așa cum trebuie". Ce să mai vorbim de faptul că în afară de ordinea de zi nu s-a transmis către membri niciun alt document așa cum ar fi fost normal, să poată tot omul să-și formeze o opinie, să se poată discuta scurt și la obiect în ședință. Mai bine așa. Dai cu votul și pe urmă degeaba constați că nu e tocmai cușer ceea ce ai votat.
Din punctul meu de vedere lucrurile încep să se clarifice și am observat că nu sunt singurul care am sesizat o politică "la două capete", numai că "al doilea cap" se cam depărtează de ideea de reprezentare reală a aeromodeliștilor.
Deja mă gândesc serios la retragerea din asociație, dar aștept să văd rezultatele adunării generale deși nu cred să se întâmple ceva minuni.



Vezi postareaxorg, la 25 March 2016 - 09:17 AM, a spus:

Dupa atatia ani de afiliere la FRMD, institutie care probabil reprezinta perfect aeromodelismul in viziunea dvs., va inteleg perfect nemultumirile la adresa ARA.


Ma intreb care din ei e mai "troll" :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#183 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 25 March 2016 - 04:42 PM

Vezi postareaALLEN, la 24 March 2016 - 07:45 PM, a spus:

uite si parerea mea legat de ce ai scis:
1. NU
2. DA
3. daca eu maine fac o sponsorizare dar spun clar: de banii astia se va lua un aeromodel, cu care ARA sa participe la diverse, ce zici???
4. depinde de manuta fiecaru pilot. daca e unul bun, ce faci? ii dai un trainer, ca, deh... atata poate ARA? sau i dau un model serios, care sa arate ca ARA are ce arata?
5. DA
6. pentru? argumenteaza, te rog. asa se gasesc 3 gigei (sa ma scuze cei pe care ii cheama Gigi) care sa convoace AGA, ca asa au simtit ei in vintre...
7. pai daca se formeaza lideri zonali, ei vor avea acreditatrea celorlalti membri si vor vota in consecinta. (ca-n politica).

Wabo, sa ma scuzi, dar tu vrei sa se intample ceva, intr-un timp extrem de scurt....


Incep cu sfirsit: Nu vreau intrun timp scurt. Majoritate de propuneri le sustin de 2 ani in legatura cu ARA si de 20 de ani de cind am aterizat in Romania :)

La punctul 3: Daca vrei se sponzorisez este OK, dar nu poti ca membru cu vot la AG se votezi ca ARA din bani adunati de membri (fara dedicatie) sa obligi pe ARA se cumpere modele tie de exemplu :) Pe urma cred ca exista aceste modele si piloti deja si nu trebuie cumparate de ARA. Mai degraba asi cumpara din partea ARA materiale pentru punctul 4) Si in plus cred ca cei care au deja modele din asta dorite au o mai mare mandria se prezinta ale lor.

La punctul4 este pur si simplu vorba de munca cu tineret nu de a dat mare in parcare "ce poate ARA" Cu grupul respectiv, chiar daca iese in pierdere economic si in timp, arata ARA ca chiar este un ONG si merita stautul de non-profit.

punctul 6: este foarte simplu. Ajunge se ai un presedinte incapatinat care vrea se semneze de exemplu un acord cu AACR care ne va permite se zburam doar sub 100 metri si ai impresia ca asta nu este dorinta membriilor. Asa, aduni omeni, semnezi pentru si convoci o adunare si depui proiectul revolutionar se cotez contra comitetul de condurcere si o dai afara... Exemplu nu trebuie se fie luat real, este doar un exemplu. Ajunge ca o majorite se aiba impresia ca conducerea nu se duce unde a fost stabilit si se vrea schimbare. Normal de altfel.

Punctul 7 nu trebuie automat se conduce la procura. Aici este vobra de o mai strinsa legatura intre omeni si vointa lor, o decentralizare. Pe urma iti ramane drept de vot la centrala sau o dai cui vrei tu se voteze ca poate repreezentantul zonal nu face parte din bisericuta ta...

M-am gindit foarte mult la aceste puncte si chiar daca sint pline de greseli de limbaj si ortografice le consider un pas inainte la democratizarea ARA si la formarea unui grup de omeni egali.
Walter Born
rhc@born.ro
0

#184 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 25 March 2016 - 05:13 PM

Ni mă. A ieșit Bubico din cușcă. A venit din nou la gard. :yahoo: :clapping:

Păi de asta ai rămas singurel dom' Președinte și nu ai ajutor. Ai lăsat iar potaia slobodă.

Aceasta postare a fost editata de ViP_Eol: 25 March 2016 - 05:14 PM

URA şi la zbor fofezelor !
0

#185 Useril este offline   ALLEN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3004
  • Inregistrat: 11-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti sector 1

Postat 25 March 2016 - 05:17 PM

Wabo, sunt de acord cu tine in mare masura.
la pct. 3, intr-adevar, un model nu trebuie achizitionat din cotizatiile membrilor, ci exclusiv din sponsorizari. cotizatiile membrilor trebuiesc folosite in scop strictpentru functionarea ARA.


la 4. deja am vazut ca la toate intalnirile din ultimii 2 ani s-au facut ateliere pentru copii / tineri. ceea ce este foarte ok si in spiritul ARA.
_______________________________________________________________________________________
Alaturi de hidrogen, prostia e cea care se gaseste in cea mai mare cantitate in univers. La fel si idiotii.
_______________________________________________________________________________________
0

#186 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 25 March 2016 - 05:22 PM

Walter, cam ai dreptate cu ce scrii tu acolo, numai că ... nu se potrivește cu agenda, sau cum să-i spun ... capul numărul 2 ... care devine numărul 1.
Impresia mea este că s-a mai cerut și altceva de la AACR; ceva pentru care-ți cam trebuie școală și oamenii au răspuns cam plictisiți ceva de genul: ”lasă-mă nene în pace că nu avem nimic cu aeromodeliștii”.
În ideea unor indivizi foarte democrați poți fi pilot pentru că manevrezi aeromodele, așa cum poți fi avocat, sau cel puțin jurist doar citind Monitorul Oficial.
Eu zic să le mai explici ce e aia democrație.
Prin anii 70 erai în Germania ? Povestește-le cam ce măsură democratică s-a luat atunci - cum s-a trecut criza. Sau mai bine nu. O să te facă Bolșevic. :rofl:

Aceasta postare a fost editata de ViP_Eol: 25 March 2016 - 05:26 PM

URA şi la zbor fofezelor !
0

#187 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 25 March 2016 - 05:35 PM

Evident ca s-a mai cerut si altceva de la MT, la care AACR a amarait si aratat coltzii, chiar sunteti asa de naivi sa credeti ca ARA, ma rog, conducerea, vrea sa pozeze in ONG non profit ?
Neah, visul lor ascuns este mult mai lucrativ, daca un auto intitulat institut reuseste sa ia o felie zdravana din tortul "cotizeaza ca sa zbori", de ce nu ar apuca si o ditamai asociatie o feliutza acolo cat se poate...

Emailul primit dupa amiaza asta arata foarte clar ca nu se doreste sa transpire ce se va discuta la adunare, cu argumente jenante:
"...va fi pus in functiune o platforma de LiveMeeting unde Membri ARA au posibilitatea de a participa online la dezbatere deschisă între reprezentanții ai AACR si membrii ARA care va avea loc incepand de la ora 12:30 si pana la ora 13:00, urmand ca platforma de LiveMeeting sa fie dezactivat pe perioada de desfasurare al adunari generale statutare deoarece nu putem asigura ca vor intra in meeting doar membri ARA."

numai ca accesul la aceasta platforma este pe baza ID-ului de membru ARA, care nu are cum sa fie cunoscut decat de proprietarul lui...
"...
4. Introduceti IDARA-Numele Dumneavoastra (ex. ARA00001-Babos Andras Sandor) cei care nu isi introduc numele confrom cerintei vor fi scosi din conferinta.
..."

Pe langa secretomania absurda pentru care este invocat statutul... apropo, membrii fondatori, voi cei vreo 50 care ati fost la adunarea intiala, de unde v-a venit aceasta necesitate fundamentala, ca la adunarea generala sa nu aiba drept sa participe nici macar presa, chiar va amintiti sa fii votat asa ceva? mai aveti un exemplar ca sa verificati ca statutul asta nu e de fapt rescris pentru a servi unor apucaturi care devin mai dictatoriale pe zi ce trece ?
... cu picioarele pe pamant ...
0

#188 Useril este offline   Andrix_y 

  • Presedinte ARA
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 900
  • Inregistrat: 09-October 07
  • Gender:Male

Postat 25 March 2016 - 05:48 PM

Vezi postarearenatoa, la 25 March 2016 - 05:35 PM, a spus:

Evident ca s-a mai cerut si altceva de la MT, la care AACR a amarait si aratat coltzii, chiar sunteti asa de naivi sa credeti ca ARA, ma rog, conducerea, vrea sa pozeze in ONG non profit ?
Neah, visul lor ascuns este mult mai lucrativ, daca un auto intitulat institut reuseste sa ia o felie zdravana din tortul "cotizeaza ca sa zbori", de ce nu ar apuca si o ditamai asociatie o feliutza acolo cat se poate...

Emailul primit dupa amiaza asta arata foarte clar ca nu se doreste sa transpire ce se va discuta la adunare, cu argumente jenante:
"...va fi pus in functiune o platforma de LiveMeeting unde Membri ARA au posibilitatea de a participa online la dezbatere deschisă între reprezentanții ai AACR si membrii ARA care va avea loc incepand de la ora 12:30 si pana la ora 13:00, urmand ca platforma de LiveMeeting sa fie dezactivat pe perioada de desfasurare al adunari generale statutare deoarece nu putem asigura ca vor intra in meeting doar membri ARA."

numai ca accesul la aceasta platforma este pe baza ID-ului de membru ARA, care nu are cum sa fie cunoscut decat de proprietarul lui...
"...
4. Introduceti IDARA-Numele Dumneavoastra (ex. ARA00001-Babos Andras Sandor) cei care nu isi introduc numele confrom cerintei vor fi scosi din conferinta.
..."

Pe langa secretomania absurda pentru care este invocat statutul... apropo, membrii fondatori, voi cei vreo 50 care ati fost la adunarea intiala, de unde v-a venit aceasta necesitate fundamentala, ca la adunarea generala sa nu aiba drept sa participe nici macar presa, chiar va amintiti sa fii votat asa ceva? mai aveti un exemplar ca sa verificati ca statutul asta nu e de fapt rescris pentru a servi unor apucaturi care devin mai dictatoriale pe zi ce trece ?


Buna Renato,

Statutul asiciatiei este exact acela care a fost agreat in 2014 de cei 50.

O zi buna.
Babos Andras Sandor

Președinte al Asociației Române de Aeromodelism
info@aeromodelism.ro
andras.babos@aeromodelism.ro
0

#189 Useril este offline   Andrix_y 

  • Presedinte ARA
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 900
  • Inregistrat: 09-October 07
  • Gender:Male

Postat 25 March 2016 - 05:55 PM

Vezi postareawabo1, la 25 March 2016 - 04:42 PM, a spus:

Incep cu sfirsit: Nu vreau intrun timp scurt. Majoritate de propuneri le sustin de 2 ani in legatura cu ARA si de 20 de ani de cind am aterizat in Romania :)

La punctul 3: Daca vrei se sponzorisez este OK, dar nu poti ca membru cu vot la AG se votezi ca ARA din bani adunati de membri (fara dedicatie) sa obligi pe ARA se cumpere modele tie de exemplu :) Pe urma cred ca exista aceste modele si piloti deja si nu trebuie cumparate de ARA. Mai degraba asi cumpara din partea ARA materiale pentru punctul 4) Si in plus cred ca cei care au deja modele din asta dorite au o mai mare mandria se prezinta ale lor.

La punctul4 este pur si simplu vorba de munca cu tineret nu de a dat mare in parcare "ce poate ARA" Cu grupul respectiv, chiar daca iese in pierdere economic si in timp, arata ARA ca chiar este un ONG si merita stautul de non-profit.

punctul 6: este foarte simplu. Ajunge se ai un presedinte incapatinat care vrea se semneze de exemplu un acord cu AACR care ne va permite se zburam doar sub 100 metri si ai impresia ca asta nu este dorinta membriilor. Asa, aduni omeni, semnezi pentru si convoci o adunare si depui proiectul revolutionar se cotez contra comitetul de condurcere si o dai afara... Exemplu nu trebuie se fie luat real, este doar un exemplu. Ajunge ca o majorite se aiba impresia ca conducerea nu se duce unde a fost stabilit si se vrea schimbare. Normal de altfel.

Punctul 7 nu trebuie automat se conduce la procura. Aici este vobra de o mai strinsa legatura intre omeni si vointa lor, o decentralizare. Pe urma iti ramane drept de vot la centrala sau o dai cui vrei tu se voteze ca poate repreezentantul zonal nu face parte din bisericuta ta...

M-am gindit foarte mult la aceste puncte si chiar daca sint pline de greseli de limbaj si ortografice le consider un pas inainte la democratizarea ARA si la formarea unui grup de omeni egali.


Buna Walter,

Am scris de mai multe ori si aici si ti-am zis si personal ca bani care se vor aduna din taxa anuala se vor folosi strict pentru a sustine din punct de vedere administrativ asociatia.

Nu stiu de ce te mai repeti de 10000 ori ca vom cumpara din taxele anuale aeromodele. ESTE FALS NU MAI DEZINFORMATI LUMEA.

Ara a sustinut toate evenimentele pana in prezent din sponsorizari. Nimeni nu a scos din buzunarul lui nici un ban pentru ele....despre ce povestim.
Babos Andras Sandor

Președinte al Asociației Române de Aeromodelism
info@aeromodelism.ro
andras.babos@aeromodelism.ro
0

#190 Useril este offline   Andrix_y 

  • Presedinte ARA
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 900
  • Inregistrat: 09-October 07
  • Gender:Male

Postat 25 March 2016 - 05:59 PM

Vezi postareaAndrix_y, la 25 March 2016 - 05:48 PM, a spus:

Buna Renato,

Statutul asiciatiei este exact acela care a fost agreat in 2014 de cei 50.

O zi buna.


Renato tu cu gura ta ai sustinu ca la adunare trebuie sa participe doar membri ARA ( vezi cateva posturi mai sus unde iai dat dreptate la walter).

Daca informezi pe cineva cu ceva asigurate ca nu te suprapui cu parerile tale. ( de multe ori te contrazic de la o zi la alta).

Aceasta postare a fost editata de Andrix_y: 25 March 2016 - 06:00 PM

Babos Andras Sandor

Președinte al Asociației Române de Aeromodelism
info@aeromodelism.ro
andras.babos@aeromodelism.ro
0

#191 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 25 March 2016 - 06:03 PM

Vezi postarearenatoa, la 25 March 2016 - 05:35 PM, a spus:

Evident ca s-a mai cerut si altceva de la MT, la care AACR a amarait si aratat coltzii, chiar sunteti asa de naivi sa credeti ca ARA, ma rog, conducerea, vrea sa pozeze in ONG non profit ?
Neah, visul lor ascuns este mult mai lucrativ, daca un auto intitulat institut reuseste sa ia o felie zdravana din tortul "cotizeaza ca sa zbori", de ce nu ar apuca si o ditamai asociatie o feliutza acolo cat se poate...



Pe langa secretomania absurda pentru care este invocat statutul... apropo, membrii fondatori, voi cei vreo 50 care ati fost la adunarea intiala, de unde v-a venit aceasta necesitate fundamentala, ca la adunarea generala sa nu aiba drept sa participe nici macar presa, chiar va amintiti sa fii votat asa ceva? mai aveti un exemplar ca sa verificati ca statutul asta nu e de fapt rescris pentru a servi unor apucaturi care devin mai dictatoriale pe zi ce trece ?



Aha ! Deci mai e măcar o persoană în asociație care a observat măgăreața. Ai grijă că iese Bubico şi te latră şi pe tine. Dă-i tu osul că ești mai aproape. :rolleyes:
URA şi la zbor fofezelor !
0

#192 Useril este offline   Andrix_y 

  • Presedinte ARA
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 900
  • Inregistrat: 09-October 07
  • Gender:Male

Postat 25 March 2016 - 06:09 PM

Vezi postareaViP_Eol, la 25 March 2016 - 06:03 PM, a spus:

Aha ! Deci mai e măcar o persoană în asociație care a observat măgăreața. Ai grijă că iese Bubico şi te latră şi pe tine. Dă-i tu osul că ești mai aproape. :rolleyes:


Oameni buni,

Conduc spre brasov si nu va pot scrie in fiecare minut. Am sa va pun la dispozitie deseara documentele...toate au fost pulicie inclusiv si pe forum sanpus daca bine imi aduc aminte Credeti ca cei patru care au semnat statutul v-au mintit pe toti ? Sunteti de toata jena imi pare rau sa o spun.
Babos Andras Sandor

Președinte al Asociației Române de Aeromodelism
info@aeromodelism.ro
andras.babos@aeromodelism.ro
0

#193 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 26 March 2016 - 08:34 AM

Andras, am argumentat doar propunerile mele, nu am zis si nici scris nicaieri suspiciuni fata de folosirea baniilor. Asta parca este stilul tau personal se ataci unde nu este de atacat. Te simti imediat incoltit unde cineva are alta parere de cit a ta si mai ales asta au sesizat si alti. De aia esti atacat, nu de prestatia ta. Este pur si simplu o incapatinare a ta sau o chestie unde ai o lipsa la stil de lucru. Scuza ma, ca zic asa. Practic toate criticile de a lungu timpului au fost de felul critica la forme democratice nu la continut. Nu am criticat vehement nicio propunere bine fondata ci doar implementarea ei defectuos daca o credeam ca asa este. Pana la urma poti se trimiti si "elita" la zilele aviatiei daca consider bun, doar se nu impui lucru asta fara VOTUL MEMBRIILOR inclusif hilara propunere de un ziar tiparit sau online pentru membrii, care consideram un esec in fasa.

In rest ai dreptate si te felicit fata de idea de a tine adunarea privat. Sigur ca poate se fie cineva se asculta care nu ar fi dorit, dar totusi printre membri vor fi si asa omeni care joaca la mai multe baluri. Important este ca publicul (nonmembri) nu are drept de vot si nu drept la vorbit nici macar ca replica la un atac catre ei(AACR/FRMD/MT/TEAMNET si altele de genul). Ca si observator daca cineva se identifica o poti acepta sau nu in fiecare moment si sa creezi un grup de sedinta online care o decuplez cu un singur buton cind crezi ca devine necesar si vrei sa le injur mama. Sunt convins ca tehnologia asta exista.

Vezi ca nu ma aflu pe drum spre Brasov fix din cauza la inceput mentionat care pe mine ma deranjeaza fizic chiar, dar sper pentru aeromodelismul romanesc ca la sedinta vor fi prezenti omeni mai incapatinati ca si tine si propuneriile indiferent de la cine sau care sint, vor fi nu doar discutate ci si VOTATE fara VETO "sefului" si executate fara discutii pe urma de comitetul ales. In legatura asta mai repet si inca o data ca minutul AG este gresit la ordine, ca din cauze lesen de inteles sa voteaza conducerea dupa raportul anual si dupa ce prestatita trecuta este liber de puncte neclare si totul a fost aceptat. Pe urma se voteaza un eventual NOU cosniliu cu care poti vorbi si discuta pentru viitor. Daca este altceas comitet, OK, daca este altul, atunci poate si punctele pe urma discutate primesc o alta culoare. De acea nu are sens discutia propuneriilor cu vechea conducere daca pe urma va fi votat alta. Deci ai discutat doua ore cu cineva care pe urma numai are de cit votul lui de membru si trebuie se incepi de la A la Z cu noua conducere se dezvolti alta idee.

Pe urma si in plus, daca ai clarificat punctul cu comitet cit mai repede, nu o se mai exista dubii si disuctii fata de persoana alesa, sau ma rog, numai ar trebui se fie nici amenintari de genul "nu te vor vota". Sincer se spun imi pare rau ca in ultimi doi ani nu am auzit nimic/zero/nichts din partea celor cred ca trei alte persoane din comitetul votat si trebuie se am impresia ca aceasta conducere este unul care consita ori de unul singur sau ca celelalti sint subordonati si nu au nicio parere. Asta ar fi un punct in plus pentru o schimbare.

Pana la urma ARA NU ESTE o afacere privata ci o adunare de omeni cu interese comune. Toate cele de disctratie ar trebui pe planul doi sau chiar 3 si chestia cu libertatea de a zbura aeromodele sub conditii decente sint cele prioritare. Doar dupa punctul asta asi fi apucat se ma apuc de multe alte activitati in care v-ati aruncat de la start. Activitati fara care probabil cantitate de timp folosit ar fi fost nici 1/2. Vreau se confirm din ce stiu eu din discutiile MULTE avute cu presedintele si ce am dedus ca ARA nu are nicio agenda ascunsa, nu exsita interese comerciale si chiar am impresia cei cu interese comerciale s-au mai retras mai mult.

Aceasta postare a fost editata de wabo1: 26 March 2016 - 08:36 AM

Walter Born
rhc@born.ro
0

#194 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 26 March 2016 - 08:45 AM

Vezi postarearenatoa, la 25 March 2016 - 05:35 PM, a spus:

... chiar va amintiti sa fii votat asa ceva? ...


Renato, aici chiar este o problema, daca imi permiti sa generalizez, balcanic. Nu prea se voteaza ci se discuta lucruri in nesfirsit pana unul ea o decizie dupa cele auzite. Si asta imi este o impresia formata si de la sedinte politice si administrative locale unde ma participat sau particip. Si chestia se dai informatii nu o saptaman inainte de sedinta ci doar citeva ore inainte sau chiar deloc, nu este un fenomen ARA ci unul de stil balcanic. Si din asta se muta toata discutia in momentul cind ar fi cazul doar votul da sau ba.

In loc se fie prezentate argumentele pro si contra ca si o lista si pe urma votul ca se fie rapid si eficient, mai degraba discutam pana la jignirea personala si timpul trece fara niciun rezultat. De acea si sedinta de consiliu local care sint programate pentru doua ore, dureaza de la 6 pana la 10 ore si probabil si in parlament se parlareste mai mult de cit se rezolva sau se rezolva in mod murdar si rapid cu multe greseli si portite vrute si nevrute.

Rezultat sint HGuri de genul 8/14 sau ghidul ala de la AACR recent publicat fara baza legala din parerea mea.
Walter Born
rhc@born.ro
0

#195 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 26 March 2016 - 08:54 AM

Vezi postareaViP_Eol, la 25 March 2016 - 05:22 PM, a spus:

Prin anii 70 erai în Germania ? Povestește-le cam ce măsură democratică s-a luat atunci - cum s-a trecut criza. Sau mai bine nu. O să te facă Bolșevic. :rofl:


Din fericire in ani respectiv aveam o virsta mai frageda si singurul interes al meu era atunci modelismul in toate forme lui incepind de la navo, auto, captive si rc. Nici scoala imi era asa de importanta atunci, ca de la scoala ieseam direct pe cimp si faceam teme dimineata sau deloc. Cum am trecut bacalaureat? La limita:) Si pe urma linga educatia profesionala aveam deja firma si asa a ramas. Dar socialismul(nu comunismul romanesc) era ceva mai bine de cit tot neoliberalism introdus pe plan mondial din 2008 incollo. Dar asta deja este alta poveste si lumea se va trezi sunt convins.
Walter Born
rhc@born.ro
0

#196 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 26 March 2016 - 10:39 AM

Walter, nu de Bacalaureatul tău vorbeam, sau școală ci de criza economică prin care a trecut Germania, când literalmente se cam murea de foame (nu că ar fi fost prima dată în istoria voastră). Vorbeam de măsurile acceptate de tot neamțul, de la măturător la Primul Ministru. Socialismul a fost practicat de foarte multe state, chiar capitaliste, iar comunism nu a existat nicăieri. În România a existat o societate socialistă cam până prin anii 70, după care, sub tema comunismului s-a ascuns un regim totalitarist destul de brutal. Comunismul este doar o filozofie frumoasă, utopică chiar după autorii lui. Singura organizare socială, pe care o cunosc, care se apropie de comunism, este organizarea kivuțurilor (nu știu exact cum se scrie) evreiești.

Păcat că nu te-ai dus la AG. S-ar putea să fie surprinzător, dar aveam de gând să-ți dau și votul meu pentru AG pentru că știam că cealaltă persoană care se apropia cel mai mult de ideile mele nu se va deplasa.
Băieții nu au experiență, dar nici nu vor să asculte, sau măcar să pritocească cum trebuie legea. Din păcate am văzut destule organizații de genul acesta care ”au dat faliment moral” din cauza asta. Agresivitatea și lipsa de bun simț nu sunt argumente, așa cum nici debitul verbal de nestăvilit, sau pe ton ridicat nu sunt. Doar manifestări de căpoșenie.
URA şi la zbor fofezelor !
0

#197 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 26 March 2016 - 10:50 AM

Vezi postareaViP_Eol, la 26 March 2016 - 10:39 AM, a spus:

...
Singura organizare socială, pe care o cunosc, care se apropie de comunism, este organizarea kivuțurilor (nu știu exact cum se scrie) evreiești.
...


Kibbutz https://en.wikipedia.org/wiki/Kibbutz
Cu B, nu cu V !

Asta este scoala pravoslavnica, care a dus la slavizarea limbii romane, incurcarea literelor B si V intre ele in ambele sensuri, pentru ca V latin se scrie ca B slav.
De aici aberatii lingvisice care azi sunt considerate corecte cum ar fi "sa aiba" cand de fapt arhaicul "sa aiva" este cel corect, pentru ca verbul de baza este a avea, din latina avere ;)
Deci popa lua cuvantul romanesc aiva, il scria in chirilica aйва si mujicul il citea ca atare...

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 26 March 2016 - 10:51 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#198 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 26 March 2016 - 01:30 PM

Vezi postareaViP_Eol, la 26 March 2016 - 10:39 AM, a spus:

.. când literalmente se cam murea de foame (nu că ar fi fost prima dată în istoria voastră). Vorbeam de măsurile acceptate de tot neamțul, de la măturător la Primul Ministru....


Se murea de foame in Germania in ani 1970..? Ce fantezie e si asta? De la care informatie pleaca asta? Cu tot ca eram copil nu retin nimic de genul. Tot ce era la inceput, in 1971 era criza de petrol mondial si erau citeva zile fara trafic de masini pe luna. Nimic rau din asta.

Dar multumesc de incredere ce insemnea votul. Din pacate cred ca nu se va vota prea mult cu tot ca cred ca ARA are potential, si fara voturile noastre. Pana la urma cred ca o se primim un verdict european si doar se ne luptam se nu cumva inventeza MT sau AACR de ale lor. Poate veti afla in curind mai multe detalii de la ARA. Doar va uitati la nume de persoane care lucreaza la AACR si la buticuri deschisi prin preajma aviatica romanesc daca nu cumva gasiti altceasi persoane si acollo. Sigur este inca la moda se lucrezi la stat si se deviezi contracte la firmele apropriate asa cum era pe vremuri cind aveam magazin de modelism si palatele copiilor cumpareau aeromodele acrobatice care sigur nu ajungeau la "munca in teren".
Walter Born
rhc@born.ro
0

#199 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 26 March 2016 - 02:52 PM

Cei care au participat online la discutia cu AACR, adica partea nesecretizata a congresului, pot face un rezumat aici ?
... cu picioarele pe pamant ...
0

#200 Useril este offline   ALLEN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3004
  • Inregistrat: 11-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti sector 1

Postat 26 March 2016 - 09:00 PM

:rofl::rofl::rofl:
_______________________________________________________________________________________
Alaturi de hidrogen, prostia e cea care se gaseste in cea mai mare cantitate in univers. La fel si idiotii.
_______________________________________________________________________________________
0

#201 Useril este offline   Radubv 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 740
  • Inregistrat: 09-February 12
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:Aero-Auto RC.

Postat 26 March 2016 - 10:09 PM

Vezi postarearenatoa, la 26 March 2016 - 02:52 PM, a spus:

Cei care au participat online la discutia cu AACR, adica partea nesecretizata a congresului, pot face un rezumat aici ?

Nu au avut curiozitatea decat 3 persoane sa participe online la convorbiri.Ne-a fost prezentata situatia din puctul AACR de vedere, au fost puse intrebari mai comode , mai incomode, pe diverse tonuri, s-au primit raspunsuri mai multumitoare sau mai putin, dar totul a decurs civilizat, cred eu. In rest nimic secret sau iesit din comun. Probabil Andras va va comunica pe pagina ARA ce s-a discutat si in final votat.

Aceasta postare a fost editata de Radubv: 26 March 2016 - 10:12 PM

AUTO

HPI Trophy Truggy 4.6 2013 2.4GHZ Waterproof- nitro
HPI Blitz2 Flux - electric
FG Baja Buggy Sportsline - benzina

AERO

Align T-Rex 450 Pro V2 - Augusta electric
Align T-Rex 500L Dominator - electric
Align T-Rex 700E DFC - electric
Drake by Dululutu -electric
Easy Star II by Multiplex - electric
Phoenix 2400 - electric
Sbach 342 by FMS 1300mm - electric
DJI Mavic Pro
Realacc Real5 215MM FPV Racing Drone
|||Spektrum DX9|||
0

#202 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 26 March 2016 - 10:14 PM

Adica lumea care a fost acolo nu a pus nici o intrebare incomoda AACR ?
A stat si i-a admirat ?
Parca asta este prima sarcina a conducereii ARA in acest moment, sa lamureasca statutul aeromodelismului... :unsure:
... cu picioarele pe pamant ...
0

#203 Useril este offline   Radubv 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 740
  • Inregistrat: 09-February 12
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:Aero-Auto RC.

Postat 26 March 2016 - 10:44 PM

Vezi postarearenatoa, la 26 March 2016 - 10:14 PM, a spus:

Adica lumea care a fost acolo nu a pus nici o intrebare incomoda AACR ?
A stat si i-a admirat ?
Parca asta este prima sarcina a conducereii ARA in acest moment, sa lamureasca statutul aeromodelismului... :unsure:

Era vorba despre cei de acolo, eu nu am participat online. ;)
AUTO

HPI Trophy Truggy 4.6 2013 2.4GHZ Waterproof- nitro
HPI Blitz2 Flux - electric
FG Baja Buggy Sportsline - benzina

AERO

Align T-Rex 450 Pro V2 - Augusta electric
Align T-Rex 500L Dominator - electric
Align T-Rex 700E DFC - electric
Drake by Dululutu -electric
Easy Star II by Multiplex - electric
Phoenix 2400 - electric
Sbach 342 by FMS 1300mm - electric
DJI Mavic Pro
Realacc Real5 215MM FPV Racing Drone
|||Spektrum DX9|||
0

#204 Useril este offline   old-boy 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 885
  • Inregistrat: 13-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 27 March 2016 - 08:53 AM

@ renatoa [quote name='renatoa' timestamp='1459023247' post='848279']
Adica lumea care a fost acolo nu a pus nici o intrebare incomoda AACR ?
A stat si i-a admirat ?

De ce crezi ca "nu s-au pus intrebari incomode?" si totusi sa se discute civilizat. Singurul loc unde nu se discuta civilizat este cand te ascunzi dupa perdea scuze tastatura si-ti arati muschii in reflexia ecranului.

Cei care sunt interesati cu adevarat daca copii nostri vor mai zbura ceva au venit la Brasov.
Pentru mine a insemnat ceva ca totusi doua persoane de la AAC au venit intimpul lor liber sa asculte si parerile noastre, chiar daca se va tine cont intr-o masura mai mica de ele.

Aceasta postare a fost editata de old-boy: 27 March 2016 - 08:54 AM

Tot mai bine pe picioare cand te sprijini pe pamant
0

#205 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 27 March 2016 - 10:45 AM

Vezi postareaold-boy, la 27 March 2016 - 08:53 AM, a spus:

..Cei care sunt interesati cu adevarat daca copii nostri vor mai zbura ceva au venit la Brasov.


Pana nu demult am fost si eu de parere asta. Doar discutiile avute m-au convins ca deocamdata nu avea sens ca nu aveai cu cine.
Walter Born
rhc@born.ro
0

#206 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 27 March 2016 - 10:56 AM

Asta cu copii e putin din alt basm... vreau sa zbor eu, acum, civilizat, la mine in tara, ca aiurea stiu prea bine cum este si ca se poate...

Nu am zis ca sa fi sarit la gatul celor de la AACR, dar macar o intrebare daca ei stiu ca exista aeromodelism liber, neafiliat la vreo federatie, si necomercial, asta vi se pare ca ar fi fost ofensatorie ?
Si daca stiau de aceasta specie, in viziunea lor unde am fi bagati in afara de zburat in saline...

Pana la urma secretomania vad ca persista, ceeace confirma ca avem doua ARA care nu se prea intersecteaza...

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 27 March 2016 - 10:57 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#207 Useril este offline   Andrix_y 

  • Presedinte ARA
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 900
  • Inregistrat: 09-October 07
  • Gender:Male

Postat 27 March 2016 - 11:09 AM

Vezi postarearenatoa, la 27 March 2016 - 10:56 AM, a spus:

Asta cu copii e putin din alt basm... vreau sa zbor eu, acum, civilizat, la mine in tara, ca aiurea stiu prea bine cum este si ca se poate...

Nu am zis ca sa fi sarit la gatul celor de la AACR, dar macar o intrebare daca ei stiu ca exista aeromodelism liber, neafiliat la vreo federatie, si necomercial, asta vi se pare ca ar fi fost ofensatorie ?
Si daca stiau de aceasta specie, in viziunea lor unde am fi bagati in afara de zburat in saline...

Pana la urma secretomania vad ca persista, ceeace confirma ca avem doua ARA care nu se prea intersecteaza...


Va rog sa aveti rabdare si veti primi toate informatiile. Nu este nimic secret.
Babos Andras Sandor

Președinte al Asociației Române de Aeromodelism
info@aeromodelism.ro
andras.babos@aeromodelism.ro
0

#208 Useril este offline   sandu62 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2135
  • Inregistrat: 25-November 13
  • Gender:Male
  • Location:Pucioasa / DB
  • Interests:Aeromodele & Elicoptere

Postat 27 March 2016 - 03:52 PM

Ba fratilor voi ne credeti prosti pe cei ce am fost?
Cum va puteti imagina ca am ascultat ce ne a turnat AAR.
A fost chiar ceva constructiv omu'lor facusr aeromodele si stia cu ce se mananca....un aeromodel
Gigi Sterian in stilul lui a sters cu ei pe jos :rofl: asta pt a venit 5 min mai tarziu, si nu participase de la inceput.
Daniel Iorga care era documentat ABSOLUT PE LEGI (ma inclin !)Sorin Posttolache ,Domn'Profesor si altii.
Iar in AG chiar am vrut sa schimbam ceva in bine.
Sunteti un pic cacanari sa ma scuzati ca nu ati venit ,nici macar sa intrat online,aveati ce vedea si auzi si de ce nu sa stam la o Tigara interzisa :nea:
Chiar si-a meritat efortul sa vin .
stima,
0

#209 Useril este offline   GigiGL 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2106
  • Inregistrat: 10-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Aero

Postat 27 March 2016 - 04:21 PM

Vezi postarearenatoa, la 26 March 2016 - 10:14 PM, a spus:

Adica lumea care a fost acolo nu a pus nici o intrebare incomoda AACR ?
A stat si i-a admirat ?
Parca asta este prima sarcina a conducereii ARA in acest moment, sa lamureasca statutul aeromodelismului... :unsure:


Daca asta te face fericit, afla ca imediat ce am intrat pe usa la ora 12:56, am inceput cu un tir de replici de loc bland la adresa autoritatilor in general si AACR in particular referitor la atitudinea fata de aeromodelisti si aeromodelism. Chiar nu-mi pasa daca i-a durut sau nu.
Pe de alta parte, asa cum eu am marit o datorie la banca pentru a merge acolo, puteau s-o faca si altii doar cheltuind din economii.
Deci, eventualilor comentatori le recomand un calduros... MUCLES!
:drinks:
Gigi Sterian
Rascal 1940mm fs.61 nitro
Rascal 120 DLE 30
U Can Do .46 nitro .52, 2T
Beaver 1520
Maule 1500
Helios 2545
... Taranis X9D plus / ACCST / AFHDS
0

#210 Useril este offline   old-boy 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 885
  • Inregistrat: 13-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 27 March 2016 - 04:44 PM

Renatoa nu te supara ca te intreb ce inseamna "aeromodelism liber, neafiliat la vreo federatie, si necomercial".
Inainte de 89 trebuia sa-mi declar RC si sa platesc o taxa de 50 lei pe an la posta, eram afiliat la FRMD si clubul platea taxe anuale, aeromodelul avea maxim 5 Kg si motor 10 cmc, in schimb zburam cand si unde vroiau muschii mei, in aceea peroada nu am fost intrebat odata de ce am ajuns cu planorul la 1000m inaltime sau ce e cu echipamentul RC. Era oare aeromodelism liber si neafiliat?
Astazi as plati o suma DECENTA oricui sa pot zbura 25kg, motor 200cmc, 750m, cand vreau si unde vreau, oare as fi "incatusat, afiliat si comercial"?

Aceasta postare a fost editata de old-boy: 27 March 2016 - 04:52 PM

Tot mai bine pe picioare cand te sprijini pe pamant
0

Arata acest topic


  • 8 Pagini +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro