Modelism - RHC Forum: Convocarea Adunării Generale - 2015 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 8 Pagini +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Convocarea Adunării Generale - 2015

#151 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 08 January 2016 - 08:33 PM

Dupa o ora de discutii, mai mult sau mai putin interesante, la 20:09 mi s-a intrerupt convorbirea, nu stiu daca numai mie sau la toata lumea.

Intr-adevar, online-ul poate fi destul de incomod, totusi... iar o AG poate dura o zi intreaga, caz in care ar putea deveni chiar chinuitor... unii au nevoie de pauze, pe urma nu stiu ce au pierdut...

Sunt curios daca in final s-a tras vreo concluzie.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#152 Useril este offline   Travel Air 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1225
  • Inregistrat: 26-September 12
  • Gender:Male
  • Location:Vaslui
  • Interests:Zbor

Postat 08 January 2016 - 08:39 PM

Nici vorba de final, mai dureaza.
Bogdan Floria

bogdan.floria@aeromodelism.ro
bogdanfloria@gmail.com
0757110983

"Norocul astepta tacut stiind viitorul"
0

#153 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 08 January 2016 - 08:52 PM

Am participat și chiar am fost în prezidiul multor AG-uri și spun că teleconferința a decurs cât se poate de normal. Interferările între persoane sunt inerente, dar a fost "parfum de trandafiri" pe lângă ce se întâmplă la o întâlnire fizică.
Dacă și AG-ul va decurge cel puțin la fel, va fi un succes.

Bogdane, nu te-am auzit. :)
Te sun io zilele astea.
URA şi la zbor fofezelor !
0

#154 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 08 January 2016 - 09:43 PM

Vezi postarearenatoa, la 08 January 2016 - 08:33 PM, a spus:

Dupa o ora de discutii, mai mult sau mai putin interesante, la 20:09 mi s-a intrerupt convorbirea, nu stiu daca numai mie sau la toata lumea.

Intr-adevar, online-ul poate fi destul de incomod, totusi... iar o AG poate dura o zi intreaga, caz in care ar putea deveni chiar chinuitor... unii au nevoie de pauze, pe urma nu stiu ce au pierdut...

Sunt curios daca in final s-a tras vreo concluzie.

Te reasteptam in conferinta. Haide sa concluzionam impreuna.
0

#155 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 08 January 2016 - 09:50 PM

Din postarea lui Viorel, care a vorbit de teleconf la trecut, am concluzionat ca s-a incheiat.

Ce sens are... oricum domneste un consens total, ma intreb la ce bun AG-ul ala, daca toata lumea e de acord si nimic nu e de schimbat...

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 08 January 2016 - 09:52 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#156 Useril este offline   Andrix_y 

  • Presedinte ARA
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 900
  • Inregistrat: 09-October 07
  • Gender:Male

Postat 08 January 2016 - 10:35 PM

Vezi postarearenatoa, la 08 January 2016 - 08:33 PM, a spus:

Dupa o ora de discutii, mai mult sau mai putin interesante, la 20:09 mi s-a intrerupt convorbirea, nu stiu daca numai mie sau la toata lumea.

Intr-adevar, online-ul poate fi destul de incomod, totusi... iar o AG poate dura o zi intreaga, caz in care ar putea deveni chiar chinuitor... unii au nevoie de pauze, pe urma nu stiu ce au pierdut...

Sunt curios daca in final s-a tras vreo concluzie.


Dupa o ora de convorbire te va deconecta providerul de telefonie fixa sau mobila.
Babos Andras Sandor

Președinte al Asociației Române de Aeromodelism
info@aeromodelism.ro
andras.babos@aeromodelism.ro
0

#157 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 08 January 2016 - 10:49 PM

Vezi postarearenatoa, la 08 January 2016 - 09:50 PM, a spus:

Din postarea lui Viorel, care a vorbit de teleconf la trecut, am concluzionat ca s-a incheiat.

Ce sens are... oricum domneste un consens total, ma intreb la ce bun AG-ul ala, daca toata lumea e de acord si nimic nu e de schimbat...


Am vorbit la trecut pentru că am ieșit. E Vineri și am avut 180 de km de făcut până acasă.
E posibil să existe un anume consens cu câteva nuanțe diferite, asta nu înseamnă că ce ai spus în conferință e greșit, ci doar că există nuanțe diferite. Nici eu nu simpatizez casa regală. De fapt o consider inexistentă, dar din punct de vedere mediatic este un mijloc bun de a-ți face reclamă. Nici cu faptul că li s-au returnat domeniile nu sunt de acord, dar ... .
Tocmai ce discutasem de ceea ce dorim să obținem și de strategiile care vor fi puse în aplicare. Nu poți ține ședințe pentru fiecare punct din strategie, mai ales că acestea ar trebui să rămână atributul executivului.
Oricum, sunt multe de discutat, de pus la punct.
Am spus că teleconferința a fost promițătoare pentru că am fost martor, pe lângă AG-uri și la destule videoconferințe ale Guvernului cu Prefecții. Nu v-ar veni să credeți ce se întâmplă după ce dau toți raportul și se discută liber.

Mai povestim.
URA şi la zbor fofezelor !
0

#158 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 08 January 2016 - 11:09 PM

Asta e nasol la virtual, ca nu poti scoate pistolul pe masa :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#159 Useril este offline   edisultan 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2068
  • Inregistrat: 16-March 08
  • Gender:Male
  • Location:Tulcea
  • Interests:Aeromodelism, navomodelism

Postat 09 January 2016 - 01:16 AM

De obicei nu postez, prefer să urmăresc discuţiile. Şi vorbele dor. Oricum cine a avut ceva de spus a spus. Păcat că nu am fost mai mulţi.
Eu unul încă mai sper în vremuri mai bune. Zboruri line.
Sultan Eduard
0

#160 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 09 January 2016 - 09:42 AM

De la ora 19 pana la ora 20 am asculat discursuri. S-a reluat discutia despre AG virtual/fizic si am abandonat idea de a mai spune si eu ceva. Asteptasem sa se vorbeasca despre idei si proiecte idei pentru AG si viitorul ARA.

Mi sa intarit idea ca intalniriile virtuale si semivirtuale(telefonice) nu au sens mai ales pentru ca lispeste mimica si expresia din fata in fata care acentueaza dialog.

Aproape a si lipsit moderare si uneori sincer asi fi taiat vorbirea sau asi fi tras la ureche ca sa se vorbeasca de subiecte reale si nu despre dorinte si vise urite personale.

Ca se inchei critica cu ceva semipozitiv mai spun ca doar sedintele a parintiilor la scoala unde merg copii mei aici in Bistrita sint mai neproductive si haotice. Dar poate impresia asta am doar ca sunt obisnuit de luare de cuvint prin ajutorul unui moderator ci nu prin sistemul cine urla mai tare.

Admir tot mai mult membri consiliu ARA care supoarte si rezista stilului.
Walter Born
rhc@born.ro
0

#161 Useril este offline   Andrix_y 

  • Presedinte ARA
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 900
  • Inregistrat: 09-October 07
  • Gender:Male

Postat 09 January 2016 - 10:48 AM

Vezi postareawabo1, la 09 January 2016 - 09:42 AM, a spus:

De la ora 19 pana la ora 20 am asculat discursuri. S-a reluat discutia despre AG virtual/fizic si am abandonat idea de a mai spune si eu ceva. Asteptasem sa se vorbeasca despre idei si proiecte idei pentru AG si viitorul ARA.

Mi sa intarit idea ca intalniriile virtuale si semivirtuale(telefonice) nu au sens mai ales pentru ca lispeste mimica si expresia din fata in fata care acentueaza dialog.

Aproape a si lipsit moderare si uneori sincer asi fi taiat vorbirea sau asi fi tras la ureche ca sa se vorbeasca de subiecte reale si nu despre dorinte si vise urite personale.

Ca se inchei critica cu ceva semipozitiv mai spun ca doar sedintele a parintiilor la scoala unde merg copii mei aici in Bistrita sint mai neproductive si haotice. Dar poate impresia asta am doar ca sunt obisnuit de luare de cuvint prin ajutorul unui moderator ci nu prin sistemul cine urla mai tare.

Admir tot mai mult membri consiliu ARA care supoarte si rezista stilului.


Buna Walter,

A fost o discutie deschisa asa cum am si informat inainte de a incepe. Sa discutat despre fiecare proponere inclusiv cele specificate de tine. In total au fost 14 membri ARA care au intrat in teleconferinta.

O sa mai initiez o astfel de conferinta in urmatoarea luna. Pentru mine a fost foarte util...a fost mult mai constructiv decat decat o discutie pe RHC de exemplu....
Babos Andras Sandor

Președinte al Asociației Române de Aeromodelism
info@aeromodelism.ro
andras.babos@aeromodelism.ro
0

#162 Useril este offline   Andrix_y 

  • Presedinte ARA
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 900
  • Inregistrat: 09-October 07
  • Gender:Male

Postat 21 March 2016 - 11:56 AM

Stimati Aeromodelisti,

Avand in vedere ca in data de 26.03.2016 are loc adunarea generala statutara, ne-am gandit ca ar fi util sa avem o confirmare a participari dumneavoastra la adresa de e-mail info@aeromodelism.ro pana la data de 23.06.2016, intrucat dorim sa ne organiza mai eficient din toate punctele de vedere.

Cu stima,
Babos Andras Sandor

Președinte al Asociației Române de Aeromodelism
info@aeromodelism.ro
andras.babos@aeromodelism.ro
0

#163 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 21 March 2016 - 12:04 PM

Poate ar fi bine chiar aici, nu vad de ce nu am stii in avans din cine va fi formata marea adunare nationala si cui trebuie sa multumim pentru ce va urma.

Poate gasesc prin vreo minune pe cineva care sa simt ca ma reprezinta si sa ii acord votul meu...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#164 Useril este offline   sandu62 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2135
  • Inregistrat: 25-November 13
  • Gender:Male
  • Location:Pucioasa / DB
  • Interests:Aeromodele & Elicoptere

Postat 21 March 2016 - 02:48 PM

EU VIN, SUNT DEMN DE VOTUL LUI RENATO?
0

#165 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 22 March 2016 - 10:24 AM

Dupa postarea lui wabo, care nici el nu va fi la Brasov, stau si ma intreb pe cine vor reprezenta cei 6 care se vor intalni acolo in aceasta parodie de adunare generala...
Si cu ce greutate vor putea sa se mai aseze la masa cu AACR-ul la discutii. "Noi, conducerea ARA, rezultata in urma a 6 voturi pentru, nimeni impotriva..."

Asa ca as zice ca e timpul de masuri radicale, si propun o Adunare mai aproape de ideea de generala, organizata online, la care sa participam cei 51 care am votat pentru online, si sa vedem ce e de facut.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#166 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 22 March 2016 - 10:40 AM

Vezi postarearenatoa, la 22 March 2016 - 10:24 AM, a spus:

Dupa postarea lui wabo, care nici el nu va fi la Brasov, stau si ma intreb pe cine vor reprezenta cei ...


Poate pe restul 200 de membri ARA inscrisi? Influenta mea se pare e zero. Jocuriile in culise sint asa de mare din partea pilotiilor comerciali de RPAS ca ma gindesc ca daca Andras nu reuseste, noi nu reusim de doua ori nimic.

Cred totusi ca ARA e pe un drum bun pentru ca este singurul pozibil, dar ma endoiesc in circumstantele de fata ca are destula putere mai ales ca modelisti nici macar nu dau semne de solidarizare. Stiu doar sigur ca ARA are de nevoie un avocat foarte bun se baga presiune unde trebuie, de altfel ne putem aduna unde vrem noi si fara rezultat.

Astept cu nerapdare raspunsul oficial de la AACR referitor la zbor cu aeromodele pentru cei care vin din alte tari UE in vizita si vor se zboare aeromodele si aici ca se o dau mai departe la DMFV cu care corespondez de o vreme.
Walter Born
rhc@born.ro
0

#167 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 23 March 2016 - 11:06 PM

Andras ne anunta ca o mare victorie ca doi reprezentanti ai AACR vor veni la Brasov, cu o ora inainte de adunare, pentru a sta de vorba cu aeromodelistii.
Aceasta stire chiar ca nu vad de ce ar trebui sa ramana doar in cadrul asociatiei... :unsure:

"Scopul acestei intalniri este o dezbatere deschisa, intre membri asociatiei si reprezentati ai AACR-ului, pe tema aeromodelismului si a modalitatii in care, impreuna, putem sa redam nobletea acestei activitati. " ufff... limba asta de lemn cu nobletea...

Incerc sa imi inchipui ce va fi in sinea lor cand se vor trezi in fata a 10 oameni...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#168 Useril este offline   Andrix_y 

  • Presedinte ARA
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 900
  • Inregistrat: 09-October 07
  • Gender:Male

Postat 23 March 2016 - 11:13 PM

Vezi postarearenatoa, la 23 March 2016 - 11:06 PM, a spus:

Andras ne anunta ca o mare victorie ca doi reprezentanti ai AACR vor veni la Brasov, cu o ora inainte de adunare, pentru a sta de vorba cu aeromodelistii.
Aceasta stire chiar ca nu vad de ce ar trebui sa ramana doar in cadrul asociatiei... :unsure:

"Scopul acestei intalniri este o dezbatere deschisa, intre membri asociatiei si reprezentati ai AACR-ului, pe tema aeromodelismului si a modalitatii in care, impreuna, putem sa redam nobletea acestei activitati. " ufff... limba asta de lemn cu nobletea...

Incerc sa imi inchipui ce va fi in sinea lor cand se vor trezi in fata a 10 oameni...

Sure este public. O sa fie cati o sa vina si cati au timpul disponibil...
https://aeromodelism...unarii-generale
Babos Andras Sandor

Președinte al Asociației Române de Aeromodelism
info@aeromodelism.ro
andras.babos@aeromodelism.ro
0

#169 Useril este offline   GigiGL 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2106
  • Inregistrat: 10-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Aero

Postat 24 March 2016 - 06:40 AM

Sustin si eu o adunare dublata de teleconferinta. Pentru multi prezenta fizica nu este posibila.
Gigi Sterian
Rascal 1940mm fs.61 nitro
Rascal 120 DLE 30
U Can Do .46 nitro .52, 2T
Beaver 1520
Maule 1500
Helios 2545
... Taranis X9D plus / ACCST / AFHDS
0

#170 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 24 March 2016 - 09:53 AM

Haide domnule ! Vă "afiliați" și voi la Ștefan Gheorghiu ? :D Păi dacă participă mai mulți există posibilitatea să nu mai iasă hotărârile "așa cum trebuie". Ce să mai vorbim de faptul că în afară de ordinea de zi nu s-a transmis către membri niciun alt document așa cum ar fi fost normal, să poată tot omul să-și formeze o opinie, să se poată discuta scurt și la obiect în ședință. Mai bine așa. Dai cu votul și pe urmă degeaba constați că nu e tocmai cușer ceea ce ai votat.
Din punctul meu de vedere lucrurile încep să se clarifice și am observat că nu sunt singurul care am sesizat o politică "la două capete", numai că "al doilea cap" se cam depărtează de ideea de reprezentare reală a aeromodeliștilor.
Deja mă gândesc serios la retragerea din asociație, dar aștept să văd rezultatele adunării generale deși nu cred să se întâmple ceva minuni.
URA şi la zbor fofezelor !
0

#171 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 24 March 2016 - 10:02 AM

Renato, te rog frumos nu te lega de noblețea ARA ! Ce contează că e doar o afirmație lipsită de suport și în lipsă de argumente se practică mahalagismul și cocalarismul ? Mde, toți membrii sunt egali, în afară de câțiva mai egali decât restul. Asta înseamnă libertatea și democrația - cea a potăii scăpate din lanț. : )
URA şi la zbor fofezelor !
0

#172 Useril este offline   Andrix_y 

  • Presedinte ARA
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 900
  • Inregistrat: 09-October 07
  • Gender:Male

Postat 24 March 2016 - 10:47 AM

Vezi postareaViP_Eol, la 24 March 2016 - 09:53 AM, a spus:

Haide domnule ! Vă "afiliați" și voi la Ștefan Gheorghiu ? :D Păi dacă participă mai mulți există posibilitatea să nu mai iasă hotărârile "așa cum trebuie". Ce să mai vorbim de faptul că în afară de ordinea de zi nu s-a transmis către membri niciun alt document așa cum ar fi fost normal, să poată tot omul să-și formeze o opinie, să se poată discuta scurt și la obiect în ședință. Mai bine așa. Dai cu votul și pe urmă degeaba constați că nu e tocmai cușer ceea ce ai votat.
Din punctul meu de vedere lucrurile încep să se clarifice și am observat că nu sunt singurul care am sesizat o politică "la două capete", numai că "al doilea cap" se cam depărtează de ideea de reprezentare reală a aeromodeliștilor.
Deja mă gândesc serios la retragerea din asociație, dar aștept să văd rezultatele adunării generale deși nu cred să se întâmple ceva minuni.

Buna,

Sunt de acord cu tine....ca trebuie sa primiti o informare mai detaliata dar de cel putin doua saptamani incerc sa fac acest lucru si nu am avut timpul necesar ca in fiecare zi vin cereri noi etc....sper sa termin doc cat mai repede sa le trimit... am doar doua maini si doua piciore....sper ca intalegeti
Babos Andras Sandor

Președinte al Asociației Române de Aeromodelism
info@aeromodelism.ro
andras.babos@aeromodelism.ro
0

#173 Useril este offline   aeromax 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 523
  • Inregistrat: 12-May 11
  • Gender:Male
  • Location:ITALIA
  • Interests:Aeromodelism, Aeronautica, Aviatie, Desen, Muzica (chitara)

Postat 24 March 2016 - 10:50 AM

Salve,

Unitatea face puterea; unde-s multi puterea creste (si, nu sunt lozinci), cu conditia...sa nu te unesti cu niste pietre de moara care sa te traga in jos. Nu cred in "miracole" dar, cred in forta oamenilor de a face - atunci cind vor - miracole. Uniti-va si va fi bine pentru toti !

Cer senin !
"Odata ce ai cunoscut zborul...vei pasi pe pamint privind spre cer...pentru ca acolo ai fost si acolo...ai vrea sa te intorci" -Leonardo Da Vinci
0

#174 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 24 March 2016 - 02:45 PM

Eu am depus mai multe propuneri si cereri la ARA pentru ordine de zi. O propunere intre ele a fost se avem detalii la aceasta ordina de zi cu o saptamana inainte in scris si se stim despre care puncte concret sa se discuta, ca se ne putem pregati. Asa ar fi normal si asa o cunosc din alta parte. Din alta parte mai stiu ca AG se face anual, nu tot amanat.

Aici lista mea de propuneri pe scurt:
1) modificare de statut astfel ca adunare generala se poate dezfinta ARA prin vot majoritar a membriilor(majoritate a membriilor ARA, nu doar cei prezenti)
2)modificare/adaugare statut Art19 : "Adunare generala este o intrunire de membri si nu este public"
3)participarea AR la meetinguri aviatice doar daca piloti sau sponsori lor suporta costuri (nu sponzorizare aeromodele din partea ARA)
4)formarea unei echipa de tineri cu aeromdoele mai simple, tot pentru reprezentarea ca si grup
5)formare de reprezentanti zonai care se intalnesc macar lunar si virtual se discute probleme sau proiecte din zona

Mai adaug acum ceva aici
6)modificarea stautului in sensul ca o majoritate de membri inscisi pot prin simplu vot sau aderare la o petitie cu semnatura si virtuala, se convoaca o adunare generala extraordinara daca considere nevoia.
7)membri ARA pot delega votul pentru adunare generala prin declaraite scrisa si semnatura la un alt membru care va fi prezent.

Din pacate nu am primit nici pentru 1-5 confirmare ca se va vota la AG. Asa ca definitiv am scris si presedintelui ca "I am out". Deocamdata de AG.
Sucesuri
Walter Born
rhc@born.ro
0

#175 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 24 March 2016 - 04:31 PM

Toate propunerile tale sunt de bun simt si au ca rezultat democratizarea asociatiei.
Numai cine nu doreste acest lucru le-ar refuza.
Eu sunt pentru !
... cu picioarele pe pamant ...
0

#176 Useril este offline   MUGUREL. 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 744
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 24 March 2016 - 06:18 PM

Vezi postareawabo1, la 24 March 2016 - 02:45 PM, a spus:


5)formare de reprezentanti zonai care se intalnesc macar lunar si virtual se discute probleme sau proiecte din zona




Salutare!

Poate sa se mearga mai departe si Adunarea Generala sa se transforme in Adunarea Generala a Reprezentantilor Zonali. E mai simplu si mult mai usor sa deplasezi cinci- zece persoane care sa transmita mesajul membrilor zonali si sa reprezinte cererile acestora si in acelasi timp sa ia decizii pentru intreaga organizatie!

Stima!

Aceasta postare a fost editata de MUGUREL.: 24 March 2016 - 06:18 PM

0

#177 Useril este offline   ALLEN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3004
  • Inregistrat: 11-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti sector 1

Postat 24 March 2016 - 07:45 PM

Vezi postareawabo1, la 24 March 2016 - 02:45 PM, a spus:

Eu am depus mai multe propuneri si cereri la ARA pentru ordine de zi. O propunere intre ele a fost se avem detalii la aceasta ordina de zi cu o saptamana inainte in scris si se stim despre care puncte concret sa se discuta, ca se ne putem pregati. Asa ar fi normal si asa o cunosc din alta parte. Din alta parte mai stiu ca AG se face anual, nu tot amanat.

Aici lista mea de propuneri pe scurt:
1) modificare de statut astfel ca adunare generala se poate dezfinta ARA prin vot majoritar a membriilor(majoritate a membriilor ARA, nu doar cei prezenti)
2)modificare/adaugare statut Art19 : "Adunare generala este o intrunire de membri si nu este public"
3)participarea AR la meetinguri aviatice doar daca piloti sau sponsori lor suporta costuri (nu sponzorizare aeromodele din partea ARA)
4)formarea unei echipa de tineri cu aeromdoele mai simple, tot pentru reprezentarea ca si grup
5)formare de reprezentanti zonai care se intalnesc macar lunar si virtual se discute probleme sau proiecte din zona

Mai adaug acum ceva aici
6)modificarea stautului in sensul ca o majoritate de membri inscisi pot prin simplu vot sau aderare la o petitie cu semnatura si virtuala, se convoaca o adunare generala extraordinara daca considere nevoia.
7)membri ARA pot delega votul pentru adunare generala prin declaraite scrisa si semnatura la un alt membru care va fi prezent.

Din pacate nu am primit nici pentru 1-5 confirmare ca se va vota la AG. Asa ca definitiv am scris si presedintelui ca "I am out". Deocamdata de AG.
Sucesuri


uite si parerea mea legat de ce ai scis:
1. NU
2. DA
3. daca eu maine fac o sponsorizare dar spun clar: de banii astia se va lua un aeromodel, cu care ARA sa participe la diverse, ce zici???
4. depinde de manuta fiecaru pilot. daca e unul bun, ce faci? ii dai un trainer, ca, deh... atata poate ARA? sau i dau un model serios, care sa arate ca ARA are ce arata?
5. DA
6. pentru? argumenteaza, te rog. asa se gasesc 3 gigei (sa ma scuze cei pe care ii cheama Gigi) care sa convoace AGA, ca asa au simtit ei in vintre...
7. pai daca se formeaza lideri zonali, ei vor avea acreditatrea celorlalti membri si vor vota in consecinta. (ca-n politica).

Wabo, sa ma scuzi, dar tu vrei sa se intample ceva, intr-un timp extrem de scurt. gandeste-te cat timp i-a luat germaniei sa ajunga unde a ajuns. (nu ma refer la cum a ajuns din cauza babei aia, merkel parca o cheama). nu se poate face ceva peste noapte.
nu ii tin apararea lui Andras, el stie f bine parerea mea, dar, el lucreaza cu 2-3 oameni. o ehipa de cativa oameni, sa stii ca nu se poate misca asa cum vrei tu.

_______________________________________________________________________________________
Alaturi de hidrogen, prostia e cea care se gaseste in cea mai mare cantitate in univers. La fel si idiotii.
_______________________________________________________________________________________
0

#178 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 24 March 2016 - 08:07 PM

Vezi postareaMUGUREL., la 24 March 2016 - 06:18 PM, a spus:

Salutare!

Poate sa se mearga mai departe si Adunarea Generala sa se transforme in Adunarea Generala a Reprezentantilor Zonali. E mai simplu si mult mai usor sa deplasezi cinci- zece persoane care sa transmita mesajul membrilor zonali si sa reprezinte cererile acestora si in acelasi timp sa ia decizii pentru intreaga organizatie!

Stima!


Mai fratilor, voi sunteti seriosi ?!
Acum imi veniti cu aceasta mare noutate, cand am urlat de la inceputuri ca ARA trebuie sa fie o suma de cluburi zonale, unde dormeati cand Andras imi spunea ca nu se poate asa ceva ?!
Asa este in toata lumea civilizata, baza este clubul si terenul sau, nu aeromodelistul !
Reprezentantul va avea toata deplasarea platita de membrii pe care ii reprezinta, mult mai suportabil financiar... si nu va mai fi nevoie de sondaje care sa tina luni de zile ca sa se faca o adunare generala !
Iar reprezentantul va veni la adunare cu propria agenda, a clubului zonal, pe langa cea generala, poate avea diverse cerinte specifice, care pot deveni cerinte generale daca si celorlalti li se par de bun simt.
Evident ca aceasta propunere nu va fi agreeata nici acum si va fi sabotata, slabeste din puterea centrului Unic !

PS: uite ca datorita babei Germania o coteste blitz krieg, deci se poate misca si repede cand vrea, inca nu se stie daca bine sau rau.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 24 March 2016 - 08:09 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#179 Useril este offline   MUGUREL. 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 744
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 24 March 2016 - 09:16 PM

Eu zic ca da( chestia cu seriozitatea). Dar e parerea mea. Nu trebuie nici un club. E suficient sa ne intalnim zonal. Ne alegem un reprezentant si gata. Sa faci un club nu e asa simplu, chiar daca pare. Sustinem financiar un reprezentant sa mearga la adunarea generala. La Craiova aveti club?
0

#180 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 25 March 2016 - 09:17 AM

Vezi postareaViP_Eol, la 24 March 2016 - 09:53 AM, a spus:

...............
............se cam depărtează de ideea de reprezentare reală a aeromodeliștilor.
Deja mă gândesc serios la retragerea din asociație, dar aștept să văd rezultatele adunării generale deși nu cred să se întâmple ceva minuni.

Dupa atatia ani de afiliere la FRMD, institutie care probabil reprezinta perfect aeromodelismul in viziunea dvs., va inteleg perfect nemultumirile la adresa ARA.

Aceasta postare a fost editata de xorg: 25 March 2016 - 09:17 AM

0

Arata acest topic


  • 8 Pagini +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro