Modelism - RHC Forum: Convocarea Adunării Generale - 2015 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 8 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Convocarea Adunării Generale - 2015

#1 Useril este offline   Andrix_y 

  • Presedinte ARA
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 900
  • Inregistrat: 09-October 07
  • Gender:Male

Postat 10 October 2015 - 09:33 PM

Convocarea Adunării Generale

Consiliul de conducere, respectiv directoratul în funcţie convoacă Adunarea Generală.
Adunarea va avea loc la Brașov pentru data de: 07.11.2015 sau 14.11.2015
Membrii sunt rugați să voteze pe pagina Asociației data la care vor putea participa la Adunarea Generală iar votul va fi activ până în data de 16.10.2015 inclusiv. Votul este confirmarea prezenței, de asemenea cea mai votată dată va fi cea aleasă; minoritatea se supune majorității.

Ordinea de zi:

1. Stabilirea componenței consiliului de administrație
2. Stabilirea strategiei şi a obiectivelor generale ale asociației;
3. Stabilirea cuantumului cotizațiilor de membru (taxa anuală);
4. Aprobarea bugetului de venituri şi cheltuieli şi a bilanţului contabil;
5. Aprobarea raportului de activitate a comitetului director;
6. Modificarea actului constitutiv şi a statutului(dacă este cazul);
7. Diverse

Vă aducem la cunoștință faptul că prezenţa dumneavoastră la şedinţa Adunării Generale, în calitate de membri activi cu drepturi depline ai asociaţiei, este necesară, deoarece problemele expuse în Ordinea de zi cu trimitere la gestionarea propriilor resurse și a viitoarelor activități ale asociației, vă privesc în mod personal şi direct.
Conform statutului Art.20. Hotărârile Adunării Generale vor fi adoptate cu majoritate de voturi. În cazul egalității de voturi, votul Președintelui este decisiv. Votul fiecărui membru activ este egal. Hotărârile luate de Adunarea Generală, în limitele legii, ale Actului Constitutiv și ale prezentului Statut, sunt obligatorii chiar și pentru membri activi care nu au luat parte la adunarea generală sau au votat împotrivă. Pot vota doar membri activi care au împlinit 18 ani.
Până la data de 16.10.2015 să ne trimiteți pe info@aeromodelism.ro propunerile dumneavoastră cu ceea ce doriți să facă ARA în următorul an (propunerile vor fi prezentate pe Ordinea de zi in Adunarea Generală pentru stabilirea strategiei și obiectivelor generale ale asociației)

OBS:
1. În cazul în care doriți să participați la Adunarea Generală și a expirat termenul de votare vă rugăm să ne transmiteți intenția la adresa de e-mail info@aeromodelism.ro
2. Pentru cei care încă nu s-au autentificat pe pagina asociației (www.aeromodelism.ro) vă reamintim ca în data de 03 Septembrie 2015 ați primit un e-mail cu datele de autentificare pentru pagina asociație de la adresa "ARA - Asociația Română de Aeromodelism" <info@aeromodelism.ro>". În cazul în care întâmpinați problem de autentificare vă rugăm să ne informați la adresa de e-mail info@aeromodelism.ro

Sa extins termenul de votare până în data de 20.10.2015 (inclusiv) deoarece numarul votanților nu reunește adunarea generală conform statut.

Aceasta postare a fost editata de Andrix_y: 16 October 2015 - 02:18 PM

Babos Andras Sandor

Președinte al Asociației Române de Aeromodelism
info@aeromodelism.ro
andras.babos@aeromodelism.ro
0

#2 Useril este offline   GigiGL 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2104
  • Inregistrat: 10-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Aero

Postat 15 October 2015 - 07:05 PM

Astept de cateva zile sa vad trendul fie pe 7, fie pe 14 sa aleg si eu ziua... Dezamagit este un cuvant bland. Cateva voturi. O mana de oameni cu Andras in frunte au tras cat si unde au putut in putinul timp disponibil si acela furat familiei pentru a face un bine comunitatii...
Si in ciuda unora care nu cred, s-au facut enorm de multe in conditiile noastre materiale precare, datorita unor oameni inimosi care ne-au sprijinit din umbra.
Se pare ca operatia a reusit, doar ca pacientul, adica numita comunitate, era moarta...
Eu cel putin, le multumesc celor care au incercat sa faca ceva.
Asteptam colaborare din partea colegilor, dar cu siguranta nu vom cere de pomana. Probabil vom renunta. Fiecare pasare pe limba ei piere.
Gigi Sterian
Rascal 1940mm fs.61 nitro
Rascal 120 DLE 30
U Can Do .46 nitro .52, 2T
Beaver 1520
Maule 1500
Helios 2545
... Taranis X9D plus / ACCST / AFHDS
0

#3 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 16 October 2015 - 07:36 AM

Gigi una din piedici este ca votarea este cam ascunsa si daca nu te logezi din start nu o vei gasi. Dar ar fi fost un link direct care duca la logare si dupa logare direct deschide votarea... Dar asa nici macar pe prima pagina nu scrie nimic, nici o instructiune si nici textul de invitatie asa cum nici nu ar fi dorit participarea si pagina ar fi nici facut pentru membri ci pentru imagine ARA doar.
Pot se formulez asta si mai drastic si mai direct, dar ma abtin pentru ca nici daca te adresez direct prin mail nu are niciun efect.

Al doila impiediment(cu tot ca am votat) este ca convocarea vine cel putin 12 luni prea tirziu si sunt convins ca o mare parte de modelisti infocati anul trecut s-au linistit din doua motive.

1)
Se pare urgenta actiuni a disparut. Legislatia care a dus la infinctare si la care imbunatatirea si repararea a fost discuat cu multa energie nu a aparut nici astazi. Se pare ca am participat dejaba cu eforturi la discutii si am risipit timpul. Directie in care merge discutia in zona UE este fix exact cea ce a fost discutat in primele zile: despartire de comert/hobby. Cu tot respect pentru timp acordat din partea omenilor activi in ARA, nu vad scopul initial urmarit, nu vad efectele pus in practica si nu vad influenta reala deasupra hobbyul nostru in afara de ceva intalniri sportive si actiunea cu drone la pompieri. (plus alte citeva idei care sint bune dar nu servesc scopul pentru care a fost gindit ARA la inceput)

2)
Nici nefericitul act legislativ din januarie 2014 nu avea niciun efect negativ deasupra activitati noastre. Cel putin in raza mea unde oricum modelismul a cam iesit din moda si unde ma simt singur cu inca o persoana practicand aeromodelismul si asta prea rar, nu s-a schimbat nimic. Nu am avut de suferit restricti in afara cind americani se cred stapani al spatiul aerean deasupra orasului si a zonei noastre.

Scuze ca iar am poluat topicul si torpedat ARA. Dar nu imi place se ascund frustrarea sub pres diplomatic. Neamtul este direct din fire.

Aceasta postare a fost editata de wabo1: 16 October 2015 - 07:39 AM

Walter Born
rhc@born.ro
0

#4 Useril este offline   Andrix_y 

  • Presedinte ARA
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 900
  • Inregistrat: 09-October 07
  • Gender:Male

Postat 16 October 2015 - 08:12 AM

Sa extins termenul de votare până în data de 20.10.2015 (inclusiv) deoarece numarul votanților nu reunește adunarea generală conform statut.
Babos Andras Sandor

Președinte al Asociației Române de Aeromodelism
info@aeromodelism.ro
andras.babos@aeromodelism.ro
0

#5 Useril este offline   Andrix_y 

  • Presedinte ARA
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 900
  • Inregistrat: 09-October 07
  • Gender:Male

Postat 16 October 2015 - 08:23 AM

Vezi postareawabo1, la 16 October 2015 - 07:36 AM, a spus:

Gigi una din piedici este ca votarea este cam ascunsa si daca nu te logezi din start nu o vei gasi. Dar ar fi fost un link direct care duca la logare si dupa logare direct deschide votarea... Dar asa nici macar pe prima pagina nu scrie nimic, nici o instructiune si nici textul de invitatie asa cum nici nu ar fi dorit participarea si pagina ar fi nici facut pentru membri ci pentru imagine ARA doar.
Pot se formulez asta si mai drastic si mai direct, dar ma abtin pentru ca nici daca te adresez direct prin mail nu are niciun efect.


Buna Walter,

Doresc sa te contrazic in legatura cu cele mentionate mai sus ca votarea este ascunsa.

1. Fiecare membru ARA a fost informat pe mail(de doua ori) in legatura cu acest vot inclusiv sa specificat instructiuni cu ce trebuie sa faca.
2. Fiecare membru ARA a fost informat pe acest forum in legatura cu acest vot inclusiv sa specificat instructiuni cu ce trebuie sa faca.
3. Fiecare membru ARA a fost informat pe FaceBook (Aeromodelism Romania) in legatura cu acest vot inclusiv sa specificat instructiuni cu ce trebuie sa faca.
4. In momentul in care te-ai logat chiar sub poza ta (de care esti mandru dor ca esti tu) vei putea gasi ca ai posibilitatea de a vota
5. Votul nu este deschi pentru oricine, votul este stric pentru membri ARA activi si cu varsta mai mare de 18 ani si atat.
6. Daca doresti poti sa incerci si daca dadeam un link direct https://aeromodelism...unarii-generale sistemul iti cerea sa te autentifici si pe urma sa mergi la zona de votare.

As dori sa dezvolti aici "Pot se formulez asta si mai drastic si mai direct, dar ma abtin pentru ca nici daca te adresez direct prin mail nu are niciun efect."

La observatiile tale legat de pagina web am adaugat si o stire sper ca de data aceasta toti membri asociatiei au fost informati prin toate metodele diferite posibilie.

O zi buna,

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  vot.png (244.84K)
    Number of downloads: 39
  • Fisier atasat  web.png (466.13K)
    Number of downloads: 29

Aceasta postare a fost editata de Andrix_y: 16 October 2015 - 02:16 PM

Babos Andras Sandor

Președinte al Asociației Române de Aeromodelism
info@aeromodelism.ro
andras.babos@aeromodelism.ro
0

#6 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 16 October 2015 - 10:28 AM

Pare a fi o lipsa de intetres general, observ ca si pe restul forumului discutiile altadata aprige sunt intr-o profunda stare de amorteala. Cel mai probabil oamenii isi indreapta atentia catre altele acum cand timpul nu prea mai este prielnic zborurilor noastre. Doar ca un lucru trebuie inteles, efectele ordinului8/2014 devin nule incepand cu 30.ianurie.2016 motiv pentru care, de voie de nevoie, MT-ul este obligat sa-l inlocuiasca cu RACAR-RPAS -ul aflat acum din cate stim aproape in forma sa finala. Conform acestuia legalitatea zborurilor in regim de hobby poate fi indeplinita conditionat de apartenenta la o asociatie de profil. Astfel ca va rog "sa nu ne inecam acum ca tiganul la mal" si sa mai facem un efort consolidand prin prezenta noastra la vot legitimitatea acestei asociatii.
0

#7 Userul este online   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 16 October 2015 - 10:46 AM

La mine personal lipsa de interes este, ca si la infiintare, data de anacronismul sedintomaniei, al intalnirii in persoana, consum de resurse si timp, batut jumatate de tara ca sa faci ce poti face si virtual.
Cine nu se oboseste sa citeasca de acasa din fotoliu si sa contribuie la niste propuneri sau la un vot, cu atat mai mult nu se va urni la asa drum lung si nu ieftin.

Nu putem noi participa nici macar la o parte din intalnirile de zbor pe care ni le-am dori... as vrea sa fiu la Brasov la intalnirea de planoare la panta de sapt viitoare, sa apuc si eu odata sa zbor pe Lempes, dar nu pot...
O puteati face la RR, ati ratat ocazia, ce sa mai zic...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#8 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 16 October 2015 - 10:52 AM

Vezi postarearenatoa, la 16 October 2015 - 10:46 AM, a spus:

La mine personal lipsa de interes este, ca si la infiintare, data de anacronismul sedintomaniei, al intalnirii in persoana, consum de resurse si timp, batut jumatate de tara ca sa faci ce poti face si virtual.
Cine nu se oboseste sa citeasca de acasa din fotoliu si sa contribuie la niste propuneri sau la un vot, cu atat mai mult nu se va urni la asa drum lung si nu ieftin.

Nu putem noi participa nici macar la o parte din intalnirile de zbor pe care ni le-am dori... as vrea sa fiu la Brasov la intalnirea de planoare la panta de sapt viitoare, sa apuc si eu odata sa zbor pe Lempes, dar nu pot...
O puteati face la RR, ati ratat ocazia, ce sa mai zic...

Da, corect, de ce nu facem conferinta pe Skype? Eu votez Skype si nu glumesc. Stau in call-uri toata ziua cu persoane din toata lumea deci de ce nu se poate si in cazul nostru sa se faca la fel?
0

#9 Userul este online   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 16 October 2015 - 10:59 AM

Ha ! Aseara la ora 10, in alt forum, s-a desfasurat tragerea la sorti a unui premiu constand intr-un weekend la o cabana in Apuseni a firmei care vindea nu conteaza ce produse.
Moderatorul forumului si cativa membri au urmarit pe Skype tragerea la sorti desfaurata la sediul firmei, cioncidenta, din Cluj :D, sau o fi fost la cabana, nu am idee, important este ca merge !
... cu picioarele pe pamant ...
0

#10 Useril este offline   Andrix_y 

  • Presedinte ARA
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 900
  • Inregistrat: 09-October 07
  • Gender:Male

Postat 16 October 2015 - 01:49 PM

Sa stiti ca m-am gandit mult la aspectul sa facem adunarea generala "Virtual" dar urmatoarele aspecte m-au oprit sa fac aceasta propunere:

1. Sunt membri care considera ca adunarea generala trebuie sa aiba loc "face to face" acest lucru este vizibil si in statutul asociatiei
2. Conform statut

"
Art.17.17.1. Adunarea generală a membrilor asociatiei este organul de conducere al asociației alcătuit din totalitatea membrilor fondatori şi activi ai asociației şi se convoacă de către Preşedintele asociației sau de către secretar sau la solicitarea a cel putin 1/3 din membri asociației.

17.2.Convocatorul va trebui să cuprindă data, locul, ora şi ordinea de zi a adunării, precum şi data, locul şi ora ţinerii celei de a doua adunări în situaţia în care la prima nu se întruneşte cvorumul."

Luand in considerare urmatoarele aspecte:

1. Din statut "Art.21.Adunarea este statutară dacă se întrunește majoritatea la prima convocare, în caz contrar se convoacă la o dată ulterioară și este considerată statutară și ia hotărâre cu majoritatea simplă a celor prezenți."
2. 15 voturi dintr-un total de 162 posibile (pana in data de 16.10.2015)

Pot participa la Adunarea Generală 07.11.2015 - 0 voturi
Pot participa la Adunarea Generală 14.11.2015 - 4 voturi
Pot participa la Adunarea Generală 07.11.2015 sau 14.11.2015 - 5 voturi
Nu pot participa la Adunarea Generală - 6 voturi

Probabilitatea de a ne aduna ~90 membri la Adunarea Generala la Brasov cred eu ca este probabil irealist luand in considerare numarul de voturi pana in prezent.

In cazul in care pana in data de 20.10.2015 nu se întrunește majoritatea pentru prima convocare voi pune la vot posibilitatea de a convoca adunarea generala sub forma virtuala (Technic vorbind vom face un livemeeting unde toti membri al asociatiei vor avea posibilitatea sa participe la Adunarea Generala prin intermediul uni PC si o pereche de casti cu microfon iar votul se va face prin intermediul modulului de voting al asociatiei.)

Daca membri asociatiei vor fi de acord ca adunarea sa se realizeze virtual atunci o vom face virtual. In acest sens trebuie sa respectam conform statu urmatorul capitol "Art.20. Hotărârile adunării generale a membrilor asociației se iau cu votul reprezentând majoritatea simplă a membrilor 50%+1 prezenţi la adunare, dacă legea sau statutul nu prevede altfel. Hotărârile luate de Adunarea generală sunt obligatorii.", daca 50%+1 membri cu drept de vot au votat sa se convoace adunarea genarala in mod "Virtual" atunci asa o vom face.

In cazul in care nu se întrunește majoritatea pentru a convoaca adunarea genarala in mod "Virtual" atunci voi aplica conf. statut "Art.21.Adunarea este statutară dacă se întrunește majoritatea la prima convocare, în caz contrar se convoacă la o dată ulterioară și este considerată statutară și ia hotărâre cu majoritatea simplă a celor prezenți." adica va fi o convocare a adunarii generale la Brasov iar cei prezenti vor decide pentru toti membri ai asociatiei.

Daca aveti cumava o propunere mai buna va rog sa o transmiteti.

OBS: "Până la data de 16.10.2015 să ne trimiteți pe info@aeromodelism.ro propunerile dumneavoastră cu ceea ce doriți să facă ARA în următorul an (propunerile vor fi prezentate pe Ordinea de zi in Adunarea Generală pentru stabilirea strategiei și obiectivelor generale ale asociației)" In acest sens va informez ca nu am primit nici o propunere din parte membrilor ARA. Credeti ca o mana mica de oameni care ajuta activ in administrarea asociatiei va putea ghici fiecare dorinta pe care o are membrul ARA?

Aceasta postare a fost editata de Andrix_y: 16 October 2015 - 02:02 PM

Babos Andras Sandor

Președinte al Asociației Române de Aeromodelism
info@aeromodelism.ro
andras.babos@aeromodelism.ro
0

#11 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 17 October 2015 - 08:48 AM

Sincer sunt complet contra idea de online voting. Asat trebuie se fie face to face mai ales ca este vorba de votarea membrilor de conducere. Alte amanunte s-ar putea face sau puteau fi fost facute online iar nici la zbor nu trimitem avion singur pe cimp si stam in fata aparatelor.

Am mai zis cindva si o repet, daca interesul general chiar asa de mic este si urgenta a disparut, atunci nici existenta ARA are sens. Deci ARA este o asociatie cu nu stiu citi membri care pe parcurs au uitat din ce cauza sint membri. Si asta din cauza conduceri care a uitat sa o adune la timp potrivit de exemplu RR2014 20015.
In loc ARA a organzit tot fel de scuze lucruri de suprafata(intalniri, prelucrai de imagina in public, ISU si chiar mai era si vorba de o revista!) uitand formele necesare.

Membri activi de conducere ARA au reusit foarte multe se faca dar, parerea mea, au risipit fortele inuti si fara strategia sau mai drastic, uitand strategia de la prima intalnire. Tin mai departe se mentionez ca nu este de ajuns se formulam aici critici ci se trecem la fapte. Eu am abandonat participare in momentul cind conducerea a inceput sa adapteze sistemul FRMD si cind am simitit ca orice input este respins cu "..hai sa nu ne pierdem vremea cu amanunte ci sa ne concentram pe ce este nevoie" cea pentru mine este egal cu ca "..hai ca lasa ma se sa facem dupa cap meu, si nu dupa reguli stabilite..." Banuiesc ca eu nu am fost singurul care a auzit sloganuri din astea in loc de argumente.

In fine daca se va tine sedinta reala, voi incerca se fiu prezent din respect macar pentru timp care alti au investit in hobbyul meu, voi sustine punctele mele de vedere personal chiar daca am realizat eu ca directia nu este cea la care ma gindeam eu la inceput. Daca hotariti sa ramaneti un club virtual, ca nu doriti se faceti eforturi mai mari de cit vorbreala online ca si un grup de Facebook sau un Forum de blabla atunci declar si in momentul aceasta isiere din ARA ca si membru. Atunci imi etse clar ca ARA a fost gindit unirea modelistiilor si a devenit hobbyul personal a lui Andras. Imi pare rau pentru timpul care Andras si alti au investit in 2014 si 2015. Cine nu face acest minim efort, in ochi mei nu are de cit se supoarta consecintele dupa ce ARA va pierde din imagina. Ca arata ciudat cel putin daca o asociatie trebuie se spune ca membri nu au interes de cit se cauta un fraier care face toata munca singur. Atunci de ce o mai exista ARA?
Walter Born
rhc@born.ro
0

#12 Userul este online   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 17 October 2015 - 08:58 AM

In Germania chiar fac adunari cu membrii de rand in persoana, adica individualitati ?!
Intreb, nu am habar, dar aproape as paria ca nu, ci se aduna doar reprezentantii cluburilor, mandatati de membrii lor cu sustinerea unor probleme specifice.
Ar fi si greu, la cate mii de aeromodelisti legitimati exista...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#13 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 17 October 2015 - 09:16 AM

Vezi postareawabo1, la 17 October 2015 - 08:48 AM, a spus:

Sincer sunt complet contra idea de online voting. Asat trebuie se fie face to face mai ales ca este vorba de votarea membrilor de conducere. Alte amanunte s-ar putea face sau puteau fi fost facute online iar nici la zbor nu trimitem avion singur pe cimp si stam in fata aparatelor.

Am mai zis cindva si o repet, daca interesul general chiar asa de mic este si urgenta a disparut, atunci nici existenta ARA are sens. Deci ARA este o asociatie cu nu stiu citi membri care pe parcurs au uitat din ce cauza sint membri. Si asta din cauza conduceri care a uitat sa o adune la timp potrivit de exemplu RR2014 20015.
In loc ARA a organzit tot fel de scuze lucruri de suprafata(intalniri, prelucrai de imagina in public, ISU si chiar mai era si vorba de o revista!) uitand formele necesare.

Membri activi de conducere ARA au reusit foarte multe se faca dar, parerea mea, au risipit fortele inuti si fara strategia sau mai drastic, uitand strategia de la prima intalnire. Tin mai departe se mentionez ca nu este de ajuns se formulam aici critici ci se trecem la fapte. Eu am abandonat participare in momentul cind conducerea a inceput sa adapteze sistemul FRMD si cind am simitit ca orice input este respins cu "..hai sa nu ne pierdem vremea cu amanunte ci sa ne concentram pe ce este nevoie" cea pentru mine este egal cu ca "..hai ca lasa ma se sa facem dupa cap meu, si nu dupa reguli stabilite..." Banuiesc ca eu nu am fost singurul care a auzit sloganuri din astea in loc de argumente.

In fine daca se va tine sedinta reala, voi incerca se fiu prezent din respect macar pentru timp care alti au investit in hobbyul meu, voi sustine punctele mele de vedere personal chiar daca am realizat eu ca directia nu este cea la care ma gindeam eu la inceput. Daca hotariti sa ramaneti un club virtual, ca nu doriti se faceti eforturi mai mari de cit vorbreala online ca si un grup de Facebook sau un Forum de blabla atunci declar si in momentul aceasta isiere din ARA ca si membru. Atunci imi etse clar ca ARA a fost gindit unirea modelistiilor si a devenit hobbyul personal a lui Andras. Imi pare rau pentru timpul care Andras si alti au investit in 2014 si 2015. Cine nu face acest minim efort, in ochi mei nu are de cit se supoarta consecintele dupa ce ARA va pierde din imagina. Ca arata ciudat cel putin daca o asociatie trebuie se spune ca membri nu au interes de cit se cauta un fraier care face toata munca singur. Atunci de ce o mai exista ARA?

Se intalnesc oameni sa stabileasca bugete de de mil. $ online si nu se pot intalni online o asociatie de aeromodelisti din mica noastra tarisoara, hai pe bune ca asta e chiar culmea.
E greu in tara asta si la timpul pe care il avem sa ne vedem face to face, e simplu, nu mai punem in discutie si banii cheltului. Pai pentru un weekend la Brasov cu plecare din Bucuresti discutam de 100-150 de eur de persoana cu tot cu benzina. Daca mai adaugam si evenimentele de zbor unde ne dorim sa ajungem pai ce facem, cheltuim 500 de euro doar pe deplasari in fiecare an? Pai nu mai avem bani de avioane.
Online-ul e viitor fie ca ne place sau nu, atat celor batrani cat si celor tineri, mai greu pentru batrani sa accepte. Scuze, nu am vrut sa jignesc pe nimeni.
0

#14 Useril este offline   MUGUREL. 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 744
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 17 October 2015 - 03:43 PM

Salutare!

Sunt de acord pentru online!

Stima!
Mugurel
0

#15 Useril este offline   GigiGL 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2104
  • Inregistrat: 10-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Aero

Postat 17 October 2015 - 04:18 PM

Si cum ramane cu documentele? Pe ce fel de baza se vor legitima viitorii alesi? Legal vorbind. Inregistrarea ar fi o solutie, dar legislatia noastra permite? Nu afirm, intreb.
O solutie ar fi votul prin scrisoare recomandata. Se poate face?Formular completat de votant si trimis recomandat.

Aceasta postare a fost editata de GigiGL: 17 October 2015 - 04:23 PM

Gigi Sterian
Rascal 1940mm fs.61 nitro
Rascal 120 DLE 30
U Can Do .46 nitro .52, 2T
Beaver 1520
Maule 1500
Helios 2545
... Taranis X9D plus / ACCST / AFHDS
0

#16 Userul este online   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 17 October 2015 - 10:02 PM

Adica legitimitatea asociatie este data de semnaturile celor prezenti ?!
Atunci la ce mai avem legitimatii cu holograma si cod, cum nu au la firme o gramada... si dumneata vorbesti ca vreun organ va cere sa vada daca organizatia este legal constituita cu lista de semnaturi, ca la partid... ?
Cele de pe adeziune de ce nu ar mai fi valabile?
S-a scos stampilele de la firma si noi stam tot in semnaturi lografe...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#17 Useril este offline   GigiGL 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2104
  • Inregistrat: 10-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Aero

Postat 18 October 2015 - 06:57 AM

Repet, am intrebat. Nu stiu ce metode si solutii sunt permise acum.
Gigi Sterian
Rascal 1940mm fs.61 nitro
Rascal 120 DLE 30
U Can Do .46 nitro .52, 2T
Beaver 1520
Maule 1500
Helios 2545
... Taranis X9D plus / ACCST / AFHDS
0

#18 Useril este offline   MUGUREL. 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 744
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 18 October 2015 - 08:46 AM

Vezi postareaGigiGL, la 18 October 2015 - 06:57 AM, a spus:

Repet, am intrebat. Nu stiu ce metode si solutii sunt permise acum.



Votul prin corespondenta ar fi ok. Doar e la moda!
Prin email!

:pardon:
0

#19 Useril este offline   Andrix_y 

  • Presedinte ARA
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 900
  • Inregistrat: 09-October 07
  • Gender:Male

Postat 18 October 2015 - 10:17 AM

Vezi postareaMUGUREL., la 18 October 2015 - 08:46 AM, a spus:

Votul prin corespondenta ar fi ok. Doar e la moda!
Prin email!

:pardon:

Sistem de voting avem deja nu stiu de ce va mai ganditi la acest aspect. Fiecare are user si parola unica.
Babos Andras Sandor

Președinte al Asociației Române de Aeromodelism
info@aeromodelism.ro
andras.babos@aeromodelism.ro
0

#20 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 19 October 2015 - 07:21 AM

Da, exista voting online iar cu formularea intrebarilor sau mai bine prin evitarea intrebarilor o poti manipula foarte simplu rezultatele. In fine, arata ca nu are sens discutia pentru ca nu este discutia reala.
Walter Born
rhc@born.ro
0

#21 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 19 October 2015 - 10:29 AM

Și uite așa reînvie vechile obiceiuri comuniste care, fie vorba între noi, nu au murit niciodată.
E simplu să dai vina pe o "autoritate supremă" pentru că lucrurile nu decurg cum ar trebui, sau cum înțelege fiecare dintre noi că ar trebui să meargă.
Ne pricepem foarte bine să ne lansăm în polemici care pierd din substanță în loc să ne implicăm personal și atunci când vine vorba de responsabilitate, o transferăm pe toată în spatele unui "organ de conducere".
Domnilor, citiți Statutul. "Organul de conducere" este, de fapt, executiv și obligat să pună în aplicare hotărârile A.G., numai că membrii A.G.se scarpină la ... coi(f)ul stâng doar pentru a constata că-i doare la cel drept, fapt ce-i împiedică să se deplaseze, dar și să voteze online având ambele mâini ocupate - una cu scărpinatul și cealaltă cu oblojeala.
Singura lege care reglementează funcționarea unei asociații este statutul acesteia. Faptul că asociația a fost înființată în baza unei legi organice e altă poveste.
Nu mai dați vina pe Andras și pe cei câțiva membri care s-au ocupat de A.R.A. până în prezent. Responsabilitatea se împarte în mod egal între toți membrii și niciunul nu poate fi scutit de aceasta.
Că tot s-a adus vorba, din nou, de nemți, și m-am întors de câteva zile în Hamburg: D.M.-V. are aproape 50.000 de membri. Nici adunările generale ordinare (una pe an) nu se mai țin cu participarea personală. Totul se discută și se decide în cadrul cluburilor cu vot online din partea tuturor membrilor. Niciun membru nu votează altfel decât s-a hotărât în cadrul discuțiilor de club.
Ar fi multe de discutat despre cum ar trebui să meargă lucrurile, dar nu este locul aici. În principiu, lucrurile merg prost pentru că nu vrem să înțelegem democrația și libertatea de exprimare decât într-un singur sens, acela care exclude responsabilitatea individuală.

Andras, un vot de la mine pentru dezbatere și vot online.
URA şi la zbor fofezelor !
0

#22 Userul este online   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 19 October 2015 - 10:58 AM

De fapt, ce ar trebui sa facem si nu facem ? :)

Ce ar trebui sa schimbe congresul, indiferent cum ar fi virtual sau real ?
... cu picioarele pe pamant ...
0

#23 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 20 October 2015 - 12:54 PM

Congresul, sau A.G. nu va schimba nimic atâta timp cât nu ne schimbăm noi.
E vorba de renunțare la orgolii și ambiții aiurea, renunțarea la manifestări de genul: "îmi iau jucărelele și plec"; să înțeleagă fiecare că dacă nu a reușit să "impună" o anumită cale nu sunt responsabili ceilalți membri, ci trebuie să-și asume personal eșecul în a-i convinge pe ceilalți de ideile pe care le crede a fi corecte.
Nu este vorba despre supunere în fața majorității, ci de respectare a hotărârilor luate de majoritate. Suntem liberi să facem ce dorim atâta vreme cât acțiunile noastre se încadrează într-un cadru legal și nu aduc atingere libertăților și hotărârilor asumate de o majoritate. Pe tema asta am văzut că s-au construit o mulțime de subiecte false cu discuții interminabile.
"Problema" dronelor nu ne aparține. Suntem aeromodeliști, iar dacă transfoăm o plăcere într-o activitate comercială, sau publicitară în scopuri comerciale am ieșit complet în afara aeromodelismului. Să se înțeleagă că, pentru mine, dronă nu este același lucru cu multicopter.
În ceea ce privește A.R.A., fiecare ar trebui să se gândească serios la scopul asociației și ce ne dorim să obținem prin intermediul acesteia, să stabilim împreună strategii, pe termen scurt și lung, pe care FORUL EXECUTIV să le pună în aplicare.
Suntem singurii care putem decide dacă votăm online și ținem A.G. în mediul virtual. Din punctul meu de vedere sunt șanse mult mai mari să avem o Adunare Generală virtuală decât una față în față.
URA şi la zbor fofezelor !
0

#24 Useril este offline   Andrix_y 

  • Presedinte ARA
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 900
  • Inregistrat: 09-October 07
  • Gender:Male

Postat 21 October 2015 - 11:03 AM

Vezi postareaAndrix_y, la 16 October 2015 - 01:49 PM, a spus:

Sa stiti ca m-am gandit mult la aspectul sa facem adunarea generala "Virtual" dar urmatoarele aspecte m-au oprit sa fac aceasta propunere:

1. Sunt membri care considera ca adunarea generala trebuie sa aiba loc "face to face" acest lucru este vizibil si in statutul asociatiei
2. Conform statut

"
Art.17.17.1. Adunarea generală a membrilor asociatiei este organul de conducere al asociației alcătuit din totalitatea membrilor fondatori şi activi ai asociației şi se convoacă de către Preşedintele asociației sau de către secretar sau la solicitarea a cel putin 1/3 din membri asociației.

17.2.Convocatorul va trebui să cuprindă data, locul, ora şi ordinea de zi a adunării, precum şi data, locul şi ora ţinerii celei de a doua adunări în situaţia în care la prima nu se întruneşte cvorumul."

Luand in considerare urmatoarele aspecte:

1. Din statut "Art.21.Adunarea este statutară dacă se întrunește majoritatea la prima convocare, în caz contrar se convoacă la o dată ulterioară și este considerată statutară și ia hotărâre cu majoritatea simplă a celor prezenți."
2. 15 voturi dintr-un total de 162 posibile (pana in data de 16.10.2015)

Pot participa la Adunarea Generală 07.11.2015 - 0 voturi
Pot participa la Adunarea Generală 14.11.2015 - 4 voturi
Pot participa la Adunarea Generală 07.11.2015 sau 14.11.2015 - 5 voturi
Nu pot participa la Adunarea Generală - 6 voturi

Probabilitatea de a ne aduna ~90 membri la Adunarea Generala la Brasov cred eu ca este probabil irealist luand in considerare numarul de voturi pana in prezent.

In cazul in care pana in data de 20.10.2015 nu se întrunește majoritatea pentru prima convocare voi pune la vot posibilitatea de a convoca adunarea generala sub forma virtuala (Technic vorbind vom face un livemeeting unde toti membri al asociatiei vor avea posibilitatea sa participe la Adunarea Generala prin intermediul uni PC si o pereche de casti cu microfon iar votul se va face prin intermediul modulului de voting al asociatiei.)

Daca membri asociatiei vor fi de acord ca adunarea sa se realizeze virtual atunci o vom face virtual. In acest sens trebuie sa respectam conform statu urmatorul capitol "Art.20. Hotărârile adunării generale a membrilor asociației se iau cu votul reprezentând majoritatea simplă a membrilor 50%+1 prezenţi la adunare, dacă legea sau statutul nu prevede altfel. Hotărârile luate de Adunarea generală sunt obligatorii.", daca 50%+1 membri cu drept de vot au votat sa se convoace adunarea genarala in mod "Virtual" atunci asa o vom face.

In cazul in care nu se întrunește majoritatea pentru a convoaca adunarea genarala in mod "Virtual" atunci voi aplica conf. statut "Art.21.Adunarea este statutară dacă se întrunește majoritatea la prima convocare, în caz contrar se convoacă la o dată ulterioară și este considerată statutară și ia hotărâre cu majoritatea simplă a celor prezenți." adica va fi o convocare a adunarii generale la Brasov iar cei prezenti vor decide pentru toti membri ai asociatiei.

Daca aveti cumava o propunere mai buna va rog sa o transmiteti.

OBS: "Până la data de 16.10.2015 să ne trimiteți pe info@aeromodelism.ro propunerile dumneavoastră cu ceea ce doriți să facă ARA în următorul an (propunerile vor fi prezentate pe Ordinea de zi in Adunarea Generală pentru stabilirea strategiei și obiectivelor generale ale asociației)" In acest sens va informez ca nu am primit nici o propunere din parte membrilor ARA. Credeti ca o mana mica de oameni care ajuta activ in administrarea asociatiei va putea ghici fiecare dorinta pe care o are membrul ARA?


Rezultatul voturilor pentru adunarea generala.

Opțiunea 1 : Pot participa la Adunarea Generală 07.11.2015 - 0 voturi
Opțiunea 2 : Pot participa la Adunarea Generală 14.11.2015 - 6 voturi
Opțiunea 3 : Pot participa la Adunarea Generală 07.11.2015 sau 14.11.2015 - 8 voturi
Opțiunea 4 : Nu pot participa la Adunarea Generală - 13 voturi
Babos Andras Sandor

Președinte al Asociației Române de Aeromodelism
info@aeromodelism.ro
andras.babos@aeromodelism.ro
0

#25 Useril este offline   Andrix_y 

  • Presedinte ARA
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 900
  • Inregistrat: 09-October 07
  • Gender:Male

Postat 11 November 2015 - 12:50 PM

Update

https://aeromodelism...unarii-generale
Babos Andras Sandor

Președinte al Asociației Române de Aeromodelism
info@aeromodelism.ro
andras.babos@aeromodelism.ro
0

#26 Userul este online   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 01 December 2015 - 02:58 PM

Intr-adevar, aceasta adunare trebuie sa se tina cat mai curand, actuala conducere depaseste niste limite, luand hotarari o mana de oameni in numele tuturor membrilor intr-un mod care nu mai poate fi tolerat.
Nu vreau ca membru ARA sa mi se puna o stampila care nu ma caracterizeaza, si nu este in acord cu convingerile mele.
Si ma tem ca nu vor merge imbolduri tovarasesti de genul "nu iti convine, pleaca..." pentru asta trebuie consultata majoritatea !
... cu picioarele pe pamant ...
0

#27 Useril este offline   ALLEN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3004
  • Inregistrat: 11-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti sector 1

Postat 01 December 2015 - 09:57 PM

Vezi postarearenatoa, la 01 December 2015 - 02:58 PM, a spus:

Intr-adevar, aceasta adunare trebuie sa se tina cat mai curand, actuala conducere depaseste niste limite, luand hotarari o mana de oameni in numele tuturor membrilor intr-un mod care nu mai poate fi tolerat.
Nu vreau ca membru ARA sa mi se puna o stampila care nu ma caracterizeaza, si nu este in acord cu convingerile mele.
Si ma tem ca nu vor merge imbolduri tovarasesti de genul "nu iti convine, pleaca..." pentru asta trebuie consultata majoritatea !


te aberezi. stiu despre ce vorbesti, dar crede-ma ca te aberezi maxim. si da. daca nu iti convine, esti liber sa iti alegi alta "tabara". oricum, mentaliatatea ta, trage in jos toata comunitatea, cred ca stii la ce ma refer.
_______________________________________________________________________________________
Alaturi de hidrogen, prostia e cea care se gaseste in cea mai mare cantitate in univers. La fel si idiotii.
_______________________________________________________________________________________
0

#28 Useril este offline   ZOD 

  • Flightaddicted member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2766
  • Inregistrat: 12-March 03

Postat 02 December 2015 - 09:59 AM

Vezi postarearenatoa, la 01 December 2015 - 02:58 PM, a spus:

Intr-adevar, aceasta adunare trebuie sa se tina cat mai curand, actuala conducere depaseste niste limite, luand hotarari o mana de oameni in numele tuturor membrilor intr-un mod care nu mai poate fi tolerat.
Nu vreau ca membru ARA sa mi se puna o stampila care nu ma caracterizeaza, si nu este in acord cu convingerile mele.
Si ma tem ca nu vor merge imbolduri tovarasesti de genul "nu iti convine, pleaca..." pentru asta trebuie consultata majoritatea !


Esti combinatia perfecta intre trol si hater. De fapt nu spui nimic , aberezi fara sa faci nimic si posturile tale ca de obicei nu dezamagesc, sunt mereu acelasi cacat inutil.
DT
0

#29 Userul este online   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 02 December 2015 - 10:12 AM

Bun, 2 din 14, altcineva ?
... cu picioarele pe pamant ...
0

#30 Useril este offline   tibko 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 136
  • Inregistrat: 09-January 14
  • Gender:Male
  • Location:Baia Mare

Postat 02 December 2015 - 10:14 AM

Bai, sunteti pe un forum public. Ori vorbiti pe fapte concrete (link, citat etc) ca sa inteleaga toti, ori luati-va o camera si discutati in privat.
0

Arata acest topic


  • 8 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro