Modelism - RHC Forum: Balkan Off-road Championship - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 11 Pagini +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • Ultima »

Balkan Off-road Championship Discutii

#181 Useril este offline   mizzone 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2180
  • Inregistrat: 07-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 March 2015 - 05:30 AM

asa cum am spus si in discutiile de final avute cu citiva parteneri de eveniment, pentru rezolvarea oportunitatii sau mai ales a INoportunitatii prezentei unora la un eveniment rc, reiterez propunerea de a trece la sistemul de inscrieri similar turneelor de tenis, cu invitatie nominala, fapt care nu este greu de facut, in opinia mea...nu sint asa multi potentiali participanti la un astfel de eveniment rc,lista se cam stie, eu cred ca se poate adopta aceasta solutie; practic, organizatorul principal editeaza o lista cu cei pe care-i mai doreste sa-i mai aibe la concurs, o denumeste tablou principal, la fiecare etapa emite o invitatie si gata. cit priveste pe eventuali participanti care nu se afla pe aceasta lista(ma refer aici la nou veniti sau alti piloti de la alte clase care isi achizitioneaza intre timp material de concurs pentru aceasta clasa, se poate institui notiunea de wild card, sau alta denumire, definind astfel caracterul/statutul de invitat special, statut care poate consacra/califica sportivul in cauza, dupa doua participari fara evenimente, pe lista/tabloul principal.
despre alte probleme, in curind.
bafta si minuni!

"...NU TREBUIE CONFUNDAT ADEVARUL CU PAREREA MAJORITATII..."-Jean Cocteau
"...DACA VEI AVEA SUFICIENTA INTELEPCIUNE SI RABDARE SI VEI STA ATENT PE MALUL RIULUI, VEI PUTEA OBSERVA, LA UN MOMENT DAT, PLUTIND LA VALE, CADAVRELE DUSMANILOR TAI" -citat : -Sun Tzu -ARTA RAZBOIULUI

"...cine nu are timp, nu invinge niciodata"-Antoine de Saint d'Exupery

"Cuvintele sincere nu sunt niciodata placute, cuvintele placute nu sunt niciodata sincere" -Lao Tze

"...esential in existenta unui om ca mine este ceea "ce" GINDESTE si "cum" GINDESTE, si NU ceea ce FACE si ce SIMTE."-Albert Einstein-BUCURIA GINDIRII

NOTA: daca, intimplator sau nu, unele cuvinte sau elemente de sintaxa din postarile mele comporta dificultati de compilare pentru unii cititori, sint disponibile scurte seminarii de dezvoltare a perceptiei si comunicarii interpersonale.
de asemenea, RECOMANDAM IMPERATIV celor care se cred indreptatiti sa corecteze modul de redactare al textelor un scurt curs de ISTORIE LINGVISTICA, precum si consultarea unui Indreptar ortografic, ortoepic si de punctuatie.
0

#182 Useril este offline   aiurica 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1550
  • Inregistrat: 22-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Life

Postat 30 March 2015 - 07:27 AM

Mi se pare o idee gresita si daca e sa imi ceara cineva parerea voi spune nu din toata inima.
Mi se pare o abordare gresita. Ne dorim sa atragem oameni nu sa ii respingem.
Nu din selectarea oamenilor se vor aplana discutiile.
Am avut discutii contradictorii cu 2 dintre cei mai buni amici si nu cred ca lipsa vreunuia dintre noi va rezolva ceva.
0

#183 Useril este offline   Kata4 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 258
  • Inregistrat: 25-April 10

Postat 30 March 2015 - 07:38 AM

Una din discutii a fost cu Cata ?!?! Dupa "dauna totala" ?!?! Glumesc Relu :)

Sustin faptul ca trebuie atrasi tot mai multi participanti si nu "elitizata" aceasta competitie.
Sustin faptul ca ar trebui mai mult bun simt din partea unora.
Sustin faptul ca ridicatorii nu ar trebui sa stea pe scaun, iar daca sanatatea nu le permite, sa isi gaseasca un inlocuitor.
Sustin ideea ca ar trebui sa fie fun, nu sa fim hateri ...
0

#184 Useril este offline   ovidiugm 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1031
  • Inregistrat: 02-September 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 March 2015 - 08:12 AM

Vezi postareaKata4, la 30 March 2015 - 07:38 AM, a spus:

Sustin faptul ca ridicatorii nu ar trebui sa stea pe scaun, iar daca sanatatea nu le permite, sa isi gaseasca un inlocuitor.

Credeam ca este o practica acceptata ca ridicatorii sa stea pe scaun?
La mondiale se sta pe scaun (chiar par a fi scaune puse la dispozitie de catre organizator):


(Evident, videoclipul este un exemplu pur intamplator, in care un model cu care nu am absolut nimic in comun castiga cursa si campionatul :D :) :p )

(Atentie, vine Model!)
Masinute de jucarie. Pe bani adevarati.
0

#185 Useril este offline   vgeorge 

  • Membru Fondator MDT
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2700
  • Inregistrat: 31-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti/Pitesti

Postat 30 March 2015 - 08:21 AM

Repet, am uitat sa ne distram.

Haideti sa mai facem un concurs de fun. Haideti sa organizam ceva cu care sa ne distram. Daca imi aduc bine aminte, nimeni nu s-a certat cand am avut concursul de anduranta, care din punctul meu de vedere a fost un concurs de distractie. De ce am uitat sa facem asta? Ne credem noi asa buni? Sa ne amintim de colegii nostri unguri, sunt cu mult deasupra noastra.
Ok, putem creste, dar haideti sa o facem intr-un mod frumos. De ce venim la "masinute" ? sa ne relaxam si sa ne distram.
De fiecare data se lasa cu certuri si tipete. Haideti sa calmam putin lucrurile. Suntem aceeasi oameni de mult timp, nu mai este nimeni nou.Merita sa ne certam intre noi si sa stricam prietenii?
Nu cred.
Racing
-Associated B7 - buggy 2wd electric
-Associated B74.2 - buggy 4wd electric
-Mugen MTC2 - stock/mod touring electric
-Associated SC6.2 - short course 2wd electric
-Losi SCTE 2.0 - short course 4wd electric
-Mugen MBX5T - truggy nitro
-Mugen MBX6 - buggy nitro
-Kyosho MR03 - 1/28 box stock
-GLR racing - 1/28 mod
-Garbage collection - Crawler performance scale



[center]Club
C.S.T.A. Bucuresti
0

#186 Useril este offline   rama 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 315
  • Inregistrat: 25-February 11
  • Gender:Male

Postat 30 March 2015 - 10:13 AM

Trebuie sa scriu ceva de bine:

1.Felicitari RELU ca ai venit la clasa SC. Bravo a crescut competitia si s-a vazut. Imi pare rau ca a lipsit mishu. Bravooo asa se face as acreste campionatul
2. Multumesc Alex Dia , Uzzi , Kata, si culmea un copil de la Juniori oameni care au stat la ridicat pentru mine astefle incatr sa ma pot da la 2 clase.
3. Eu am stat la ridicat al toate calificatile pentru copii pt ca este o placere sa ii vezi pe cei mici pe traseu (se asteapta nu se injura etc)

4. hai sa facem o anduranta in care sa ne distram, promit ca aduc un butoi cu bere ca sa crestem nivelul de dificultate :-)
Team Associated SC10 4x4 Factory Team
Team Losi 22SCT
Team Durango DEX210 v2
Mini Z MR03
0

#187 Useril este offline   EugenS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1262
  • Inregistrat: 08-February 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 March 2015 - 11:13 AM

Start inscrieri etapa 7 Balkan Off-Road Championship. Data limita pentru inscrieiri joi 23.04.2015 ora 20.00.
Registration open for round 7 Balkan Off-Road Championship. Registration open until Thursday 23.04.2015 8.00 PM.
The 5 P's theory : Proper Preparation Prevents Poor Performance.
0

#188 Useril este offline   aiurica 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1550
  • Inregistrat: 22-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Life

Postat 30 March 2015 - 11:14 AM

Auziti? Dar cu toata stima ce i-o port lui mizzone, oare daca am reveni macar pentru o singura etapa la lipsa arbitrajului direct, nu cumva or sa mai dispara din tensiuni?

Ma tot intreb daca nu cumva presiunea asta interna a noastra conform careia in constientul nostru banuim ca cineva a vazut acel incident sa ne faca mai nervosi?

Ma intreb asta, pentru ca tensiunile au inceput sa creasca abia dupa aparitia arbitrajului direct.

Aceasta postare a fost editata de aiurica: 30 March 2015 - 11:15 AM

0

#189 Useril este offline   Alfa 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 706
  • Inregistrat: 03-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 March 2015 - 11:43 AM

Offtopic:
Eu nu sunt bucuros ca Relu a aparut la SC ptr ca este urat, nu stiu pur si simplu este urat...el asa.

On toppic:
Ca idee legata de concurs, eu sper ca totul sa se rezolve cumva...pentru ca ultima data au luat lucrurile o intorsatura aiurea, cred ca s-a certat toata lumea....mai putin eu dar nu ma pot lauda ca nu sunt certaret si-mi iau jucariile si plec (o data nu am plecat, am stat la ridicat toate mansele mele si am stat si la copii).

Nu pot sa vin cu o rezolvare pentru ca chiar nu stiu ce trebuie facut, dar chestia cu invitatiile nu cred ca ar fi buna ptr concurs si concurenti.
Favourite racing class:
electric: buggy 2wd,4wd & SC 1:10 off-road
nitro: 1/8 truggy,buggy


CSTA Bucuresti

“If everything seems under control, you're not going fast enough.”
― Mario Andretti
0

#190 Useril este offline   Mischu LTB 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 582
  • Inregistrat: 16-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 March 2015 - 01:28 PM

Vezi postareacristake, la 29 March 2015 - 09:30 PM, a spus:

Eu am inteles punctul de vedere al lui Eugen si sunt de acord cu el.
Nu ma deranjeaza competitia nu pot fi suparat pe Ovidiu si nici pe Cata... Vin la concurs si incerc sa ma bat cu cei mai buni...
Am rabufnit pentru ca sunt unii care comenteaza nestiind regulamentul si care inchid ochii la "erorile" propriei echipe.
Dupa cum le-am spus la discutia de la sfarsit am gura mare dar obrazul subtire...
Nivelul de pilotaj a crescut, nu au mai fost incidente de cursa dar bunul simt al unora a involuat. Este incredibil ca dupa atatea etape (unii se lauda cu zeci de ani de experienta) unii piloti asteapta invitatii speciale la ridicat si isi indeplinesc aceasta indatorire la misto. De aici au plecat toate discutiile si am vazut ca si alti piloti au fost deranjati de acelasi lucru. Exista persoane care au alergat pe toata pista desi nu concurau (Alex), persoane ca Dl. Stroe care au rididcat aproape la fiecare mansa si persoane ca Bogdan care "uita" sa vina la ridicat iar cand o fac se plimba pe pista in timpul manselor...
Care este deosebirea intre ce a patit Cata cu masina rupta inainte de finala si mine care ma bateam la prima pozitie intr-o mansa si intalnesc un personaj ca Bogdan pe pista?!?
Pentru ce toleram prezenta unui asemenea personaj cu atatea antecedente?!?
Am vrut sa renunt sa particip la aceasta competitie din cauza ridicatorilor si am revenit din respect pentru efortul organizatorilor si sperand ca lucrurile se vor indrepta. Din pacate nici eu nici organizatorii nu am gasit nici o solutie...
Va invit sa va expuneti aici parerile si sa gasim o solutie via-a-vis de comportamentul NOSTRU al ridicatorilor...


Ce usor e sa gasesti motivele schimbarii atmosferei de la pista in postarea ta.
0

#191 Useril este offline   aiurica 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1550
  • Inregistrat: 22-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Life

Postat 30 March 2015 - 01:31 PM

@Vlad: vezi tu data viitoare cand te pui in grila.....
:))

Aceasta postare a fost editata de aiurica: 30 March 2015 - 01:31 PM

0

#192 Useril este offline   Mad Max 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 504
  • Inregistrat: 11-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Rc Racing.ro, Automodelism

Postat 30 March 2015 - 01:31 PM

Relu , ai spus exact ce trebuia spus demult. Nu ar fi mai bine sa revenim la cum erau concursurile inainte de acest arbitraj? Prea sunt de fiecare data numai discutii.

Stop&go pentru intrarea in mantinela dat de "arbitru" deja depasteste orice imaginatie. Asta ca mai tarziu, "arbitru" sa se vorbeasca cu Cristian sa imi dea si o descalificare, dupa ce s-a vazut pe pista (au observat destui incidentul) cand Cristian a fortat mergand incet si in zigzag in fata mea ca sa intru in el si apoi sa strige tare "M-A LOVIT" iar arbitru a reactionat promt cu faptu ca sunt descalificat. Domnu Cristian , imi cer scuze ca ati intrat in mine pe pista si v-ati rupt masina in prima calificare, dar nu a fost ceva intentionat sa pun picioru in fata masinii. Pur si simplu s-a intamplat din vina mea cand incercam sa scot o bucata de lemn de pe mijlocul pistei. In mansa a doua de finale stand pe podiumul de pilotaj ii aud pe cei doi prieteni: Cristi il intreaba pe "arbitru": ce faci ma nu l-ai descalificat , de ce se mai da? , Arbitru: L-am descalificat doar din mansa. Cu alte cuvinte , domnu Cristian era dezamagit ca nu i-a iesit pasenta.
Domnu Cristian si cu descalificare dintr-o mansa de finala si cu 10 secunde taiate de la mine din alta mansa de finala.....pfff, asta e, n-a fost sa fie, tot nu v-a iesit. Va atacati cam mult si nu face bine la sanatate, urmatoarea etapa daca doriti nu mai particip ca sa aveti santa la un loc mai bun in clasament.

Si vreau sa felicit organizatorii pt noua comfiguratie a traseului. A fost excelenta, cel putin la buggy dupa vechea varianta.
0

#193 Useril este offline   ToX 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1245
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 March 2015 - 03:09 PM

Mai baieti, incercati sa va calmati, nervii nu sunt buni.
Ceva autocontrol si se rezolva 70% din probleme.
Unii venim de FUN altii sa castige, e alegerea fiecaruia, spun asta pentru ca am auzit chiar prieteni de-ai mei(eu asa ii consider) ca daca nu castigi ce sa mai cauti sa te dai.
Iete ca ii contrazic, e asa placut sa te dai chiar daca rezultatul nu e unul bun(apropo daca uitati careva cati inscrisi au fost la 2wd ma cautati si va spun eu ca scrie pe diploma mea, probabil a gresit Florin cand a trecut locul, sau poate nu :)) )
Problema cu ridicatorii e iarasi destul de simpla, daca fiecare si-ar urmari zona lui de ridicat si nu cursa ar fi ideal.Poate zona de competenta a fiecarui ridicator ar trebui delimitata sau macar anuntata la sedinta tehnica.
Deciziile arbitrului nu multumesc mereu pe toata lumea, mai ales pe cei vizati, hai sa nu mai gresim si nu cred ca va avea ceva cu noi.
Apropo de arbitraj as avea si eu ceva de zis, nu de alta dar ca sa fiu in trend. Si in finala H ar trebui avut grija ca mai sunt unii care lovesc, dar daca nu e finala A parca nu conteaza atat de mult, nu?
Au fost cateva probleme etapele trecute care nu au fost semnalizate, poate nu au fost vazute sau poate nu s-a considerat necesar, dar e deranjant.
In rest ce sa zic, am fost toti atat de multumiti de acest campionat incat se pare ca la vara ne vom da prin parcare.
Toti o dam de gard ca aia a fost asa si nu altfel.
Multumesc organizatorilor pentru acest campionat, multumesc Relu pentru mocheta de pe pista si celor care au ajutat ca aceasta pista sa se modernizeze, multumesc Florin ca ai initiat ideea acestei piste si am ajuns aici. Avem parte de conditii decente in care sa ne dam fata de cum a inceput totul dar uitam sa vedem aceasta parte.
Sa fim sanatosi si sa ne mai intalnim si alta data, nervosi sau nu.
0

#194 Useril este offline   cristake 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 672
  • Inregistrat: 01-December 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 March 2015 - 04:06 PM

Domnu' Bogdan,

Degeaba ai atata "experienta" ca nu iti foloseste la nimic...
Daca nu ma abtineam se putea repeta episodul Frumusani. Data viitoare sa te gandesti la asta!
Proud member of MRT Club
0

#195 Useril este offline   Diesel 

  • Diesel
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 2848
  • Inregistrat: 29-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:www.mrtclub.ro

Postat 30 March 2015 - 07:06 PM

Eu propun, intrucat mai sunt doar doua etape:
1. la urmatoarea sa facem cu doi sau chiar cu 3 arbitri si regulamentul sa fie impus FĂRĂ nicio abatere...
2. la ultima, daca nu va convine cum o sa fie sub lupa si bici, sa o facem fara arbitraj.
0

#196 Useril este offline   cristake 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 672
  • Inregistrat: 01-December 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 March 2015 - 07:23 PM

Like!
Proud member of MRT Club
0

#197 Useril este offline   aiurica 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1550
  • Inregistrat: 22-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Life

Postat 30 March 2015 - 10:09 PM

Desi nu cred in prima varianta, sunt de acord.

Nu cred pentru ca nu sunt de acord ca orice abatere trebuie penalizata. In orice sport exista clementa si analiza umana. "FARA nici o abatere si biciul" nu au dus la rezultate bune in nici o competitie sportiva.
0

#198 Useril este offline   rama 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 315
  • Inregistrat: 25-February 11
  • Gender:Male

Postat 30 March 2015 - 10:19 PM

Sper sa nu ajungem sa ne dam in parcare pt ca va muri acest sport care abia acum incepe sa prinda aripi. Mici de pinguin dar aripi...
Team Associated SC10 4x4 Factory Team
Team Losi 22SCT
Team Durango DEX210 v2
Mini Z MR03
0

#199 Useril este offline   cataWRC 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1486
  • Inregistrat: 27-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 March 2015 - 11:31 PM

Ati vazut vreun sport in care sa nu apara tensiuni intre tabere? Arbitrul decide, aplica si gata! Unii vor fi mereu nemultumiti pana le trece, sau nu. Cred ca tensiunile arata ca avem arbitraj si atat. Am jucat repriza a treia unde ne-am cerut scuze, dat mana, etc si gata. Oare a crezut cineva ca daca vine un arbitru va fi liniste mormantala in sala? Nu cred ca asta e ideea arbitrajului. Arbitrajul inseamna deseori masuri care multumesc si nemultumesc sportivii. Doar e sport, nu concert de viori.
0

#200 Useril este offline   ovidiugm 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1031
  • Inregistrat: 02-September 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 31 March 2015 - 02:22 AM

1. Filmarile finalelor le gasiti aici: https://www.youtube....tt0_eI9FOX2FIJd


2. In alta ordine de idei, voiam sa precizez ca vinovatul pentru amanarea cu 10 minute a ultimei finale de 4wd sunt eu, nu Eugen - care venea de la tigara si nici macar n-a apucat sa-si dea seama ce se intampla, si de buna credinta mi-a acordat cele 10 minute pentru reparatii.

Dupa concurs regulamentul mi-a confirmat spusele celor din mansa (infirmate, in mintea mea, de practicile altor concursuri cand cele 10 minute se dadeau oricand si oricum). Intr-adevar cele 10 minute se confera in mansele de finale, o singura data pe fiecare clasa, si fusesera deja acordate incidentului "hai in grila ca nu-ti fac nimic" :D :).

Datorita celor de mai sus, propun sa mi se acorde un DNS in finala cu pricina, odata cu recalcularea corespunzatoare a rezultatelor.
Masinute de jucarie. Pe bani adevarati.
0

#201 Useril este offline   Diesel 

  • Diesel
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 2848
  • Inregistrat: 29-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:www.mrtclub.ro

Postat 31 March 2015 - 08:00 AM

Aiurica...la WTCC si la V8-uri, ca m-am uitat recent, este FOARTE STRICT regulamentul...cu accent pe FOARTE!!! Sunt sigur ca stii despre ce vorbesc. Absolut toate depasirile cu "dragoste" sunt imediat Under Investigation...
Ovidiu...Aaaaaa...ce dragutz ...pun pariu ca aveai si capul plecat si ochii mari si dragalasi cand ai scris punctul 2 :)))))))))))

Aceasta postare a fost editata de Diesel: 31 March 2015 - 08:01 AM

0

#202 Useril este offline   aiurica 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1550
  • Inregistrat: 22-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Life

Postat 31 March 2015 - 09:01 AM

in V8 este foarte permisiv contactul. Acolo, unde traseele nu sunt asa late ca in Europa( pt ca ma gandesc la Australia te referi) contactul este inevitabil.
In WTTC este si acolo permis contactul in anumite conditii.

Dar nu vad legatura. Mi-ai dat doua exemple de sporturi unde contactul este ceva rar.In offroad, contactul este sarea si piperul.

Eu m-am uitat recent la Stadium Truck.....ghici ce era acolo :))
0

#203 Useril este offline   Diesel 

  • Diesel
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 2848
  • Inregistrat: 29-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:www.mrtclub.ro

Postat 31 March 2015 - 09:08 AM

Pai te inspiri gresit...din moment ce la noi orice contact nu se sfarseste decat cu "ba m-ai atins si mi-ai luat vopseaua"... tratam ca in sporturile unde NU este permis contactul...
0

#204 Useril este offline   aiurica 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1550
  • Inregistrat: 22-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Life

Postat 31 March 2015 - 09:59 AM

m-am uitat pe toate filmarile in care am fost implicat cu mici incidente.
Va spun de pe acum.
Ma doare in cot de orice comentariu pe podium de acum in colo, nu voi opri decat daca EU consider ca am gresit sau arbitrul.Orice incident poate fi analizat imediat dupa cursa sau chiar in timpul cursei de catre oficiali.Ma oftic cand vad ca am pierdut niste locuri doar ca am hotarat sa ma opresc.

De acum inainte voi conduce cu castile in urechi si comentarii la adresa felului in care am condus nu ma vor interesa pe podium.Consider ca am gresit o singura data cand l-am lovit pe George in spate si ca am gresit de fiecare data cand m-am oprit din nervi.

Totul are un inceput.La fel ca si greseala imensa de a continua inca un tur cand am auzit masinile in grila si pentru care din nou imi cer scuze.
0

#205 Useril este offline   Mischu LTB 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 582
  • Inregistrat: 16-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 31 March 2015 - 10:24 AM

Frumos ce se intimpla intre minutul 1:57 si minutul 2:15.

https://www.youtube....h?v=XYAAe1hlQfI
0

#206 Useril este offline   mizzone 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2180
  • Inregistrat: 07-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 31 March 2015 - 07:54 PM

Vezi postareaMad Max, la 30 March 2015 - 01:31 PM, a spus:

Relu , ai spus exact ce trebuia spus demult. Nu ar fi mai bine sa revenim la cum erau concursurile inainte de acest arbitraj? Prea sunt de fiecare data numai discutii.
Stop&go pentru intrarea in mantinela dat de "arbitru" deja depasteste orice imaginatie. Asta ca mai tarziu, "arbitru" sa se vorbeasca cu Cristian sa imi dea si o descalificare, dupa ce s-a vazut pe pista (au observat destui incidentul) cand Cristian a fortat mergand incet si in zigzag in fata mea ca sa intru in el si apoi sa strige tare "M-A LOVIT" iar arbitru a reactionat promt cu faptu ca sunt descalificat. Domnu Cristian , imi cer scuze ca ati intrat in mine pe pista si v-ati rupt masina in prima calificare, dar nu a fost ceva intentionat sa pun picioru in fata masinii. Pur si simplu s-a intamplat din vina mea cand incercam sa scot o bucata de lemn de pe mijlocul pistei. In mansa a doua de finale stand pe podiumul de pilotaj ii aud pe cei doi prieteni: Cristi il intreaba pe "arbitru": ce faci ma nu l-ai descalificat , de ce se mai da? , Arbitru: L-am descalificat doar din mansa. Cu alte cuvinte , domnu Cristian era dezamagit ca nu i-a iesit pasenta.
Domnu Cristian si cu descalificare dintr-o mansa de finala si cu 10 secunde taiate de la mine din alta mansa de finala.....pfff, asta e, n-a fost sa fie, tot nu v-a iesit. Va atacati cam mult si nu face bine la sanatate, urmatoarea etapa daca doriti nu mai particip ca sa aveti santa la un loc mai bun in clasament.
Si vreau sa felicit organizatorii pt noua comfiguratie a traseului. A fost excelenta, cel putin la buggy dupa vechea varianta.


draga domnule... măi...
stop&go a fost aplicat pentru maniera periculoasa de manevrare a modelului, creind situatie periculoasa pentru partenerii de competitie (ai accelerat inutil cind s-a blocat masina in mantinela, nu ai asteptat sa vina ridicatorul, mantinela s-a deplasat intr-o pozitie evident periculoasa pentru ceilalti)
este incriminat de regulament crearea unor situatii iminent periculoase pentru ceilalti prin maniera de pilotaj, asa ca a survenit sanctiunea stop&go, care trebuia efectuata in interval de trei tururiș
nu ai efectuat penalizarea, iar acest lucru a dus la decizia de eliminare din mansa respectiva.
la momentul in care te-ai ciocnit cu cristake, erai deja in pozitia de sanctionat cu eliminare, tin sa multumesc lui Bassito pentru ajutorul dat de a elibera traseul de masina sanctionata;
apoi, neprezentarea la ridicare a dus la sanctiunea urmatoare, si anume cel mai bun rezultat din finale trebuia anulat; ti s-a aplicat la punctaj asa ceva?....
prin neparticiparea ta la etape viitoare, nu cred ca cel mai important lucru care s-ar petrece ar fi accederea unora sau altora pe alte pozitii, ci poate nu s-ar mai rupe modele inutil cind in loc sa ridicam operativ ne trezim pe pista ca pe bulevard...
cit priveste restul aspectelor, am discutat azi cu mai multi sportivi rc, cred ca e momentul sa se treaca la aspecte mai detaliate de aplicare a regulamentului, dar, la cit de p-afaristi sint cite unii la capitolul reguli si respectarea lor, cred ca nici daca se va ajunge la paritatea doi arbitri per sportiv, unii nu se pot corija, fiind, asa cum am afirmat si simbata, evident incompatibili cu rc-ul...
bafta si minuni!

Vezi postareacristake, la 30 March 2015 - 04:06 PM, a spus:

Domnu' Bogdan,
... Data viitoare sa te gandesti la asta!....


ce asteptari nefondate ai
bafta si minuni!

Aceasta postare a fost editata de Diesel: 03 April 2015 - 08:53 AM


"...NU TREBUIE CONFUNDAT ADEVARUL CU PAREREA MAJORITATII..."-Jean Cocteau
"...DACA VEI AVEA SUFICIENTA INTELEPCIUNE SI RABDARE SI VEI STA ATENT PE MALUL RIULUI, VEI PUTEA OBSERVA, LA UN MOMENT DAT, PLUTIND LA VALE, CADAVRELE DUSMANILOR TAI" -citat : -Sun Tzu -ARTA RAZBOIULUI

"...cine nu are timp, nu invinge niciodata"-Antoine de Saint d'Exupery

"Cuvintele sincere nu sunt niciodata placute, cuvintele placute nu sunt niciodata sincere" -Lao Tze

"...esential in existenta unui om ca mine este ceea "ce" GINDESTE si "cum" GINDESTE, si NU ceea ce FACE si ce SIMTE."-Albert Einstein-BUCURIA GINDIRII

NOTA: daca, intimplator sau nu, unele cuvinte sau elemente de sintaxa din postarile mele comporta dificultati de compilare pentru unii cititori, sint disponibile scurte seminarii de dezvoltare a perceptiei si comunicarii interpersonale.
de asemenea, RECOMANDAM IMPERATIV celor care se cred indreptatiti sa corecteze modul de redactare al textelor un scurt curs de ISTORIE LINGVISTICA, precum si consultarea unui Indreptar ortografic, ortoepic si de punctuatie.
0

#207 Useril este offline   rama 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 315
  • Inregistrat: 25-February 11
  • Gender:Male

Postat 01 April 2015 - 02:09 AM

Cred ca finalele filmate sunt o super idee.

M-am uitat la finale la SC in mod special si pot sa spun ca in finala 2 ne-am busit ca la balamuc, si nu ne-am injurat / batut .

Deeci se poate.

Si mi-am mai dat seama ca am pierdut locul 2->3->4 exclusiv pe greselile mele fara nici o busitura/ajutor de la nimeni. Deci cu rol educativ am de invatat. Si am terminat mansa cu totii foarte strans .

Mie mi-a placut. De pe margine este mult mai ok decat nervii din timul concursului.

Asa ca gandind pozitiv astept urmatorul concurs.
Team Associated SC10 4x4 Factory Team
Team Losi 22SCT
Team Durango DEX210 v2
Mini Z MR03
0

#208 Useril este offline   mizzone 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2180
  • Inregistrat: 07-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 April 2015 - 05:53 AM

Vezi postareaovidiugm, la 30 March 2015 - 08:12 AM, a spus:

Credeam ca este o practica acceptata ca ridicatorii sa stea pe scaun?
La mondiale se sta pe scaun (chiar par a fi scaune puse la dispozitie de catre organizator):


(Evident, videoclipul este un exemplu pur intamplator, in care un model cu care nu am absolut nimic in comun castiga cursa si campionatul :D :) :p )

(Atentie, vine Model!)

bine ai precizat: la mondiale...
acolo nu cred ca apar atit de multe probleme cauzate de ignoranta sportivilor versus regulament, nu cred ca au nici 10% din numarul de incidente per mansa cu care se confrunta arbitrajul la campionatul de fata...
si, sa nu uit: faptul ca v-a frapat atit de tare notiunea de "model", denota cine a facut rc si inainte de momentul aparitiei rhc....(no ofense!)
bafta si minuni!

"...NU TREBUIE CONFUNDAT ADEVARUL CU PAREREA MAJORITATII..."-Jean Cocteau
"...DACA VEI AVEA SUFICIENTA INTELEPCIUNE SI RABDARE SI VEI STA ATENT PE MALUL RIULUI, VEI PUTEA OBSERVA, LA UN MOMENT DAT, PLUTIND LA VALE, CADAVRELE DUSMANILOR TAI" -citat : -Sun Tzu -ARTA RAZBOIULUI

"...cine nu are timp, nu invinge niciodata"-Antoine de Saint d'Exupery

"Cuvintele sincere nu sunt niciodata placute, cuvintele placute nu sunt niciodata sincere" -Lao Tze

"...esential in existenta unui om ca mine este ceea "ce" GINDESTE si "cum" GINDESTE, si NU ceea ce FACE si ce SIMTE."-Albert Einstein-BUCURIA GINDIRII

NOTA: daca, intimplator sau nu, unele cuvinte sau elemente de sintaxa din postarile mele comporta dificultati de compilare pentru unii cititori, sint disponibile scurte seminarii de dezvoltare a perceptiei si comunicarii interpersonale.
de asemenea, RECOMANDAM IMPERATIV celor care se cred indreptatiti sa corecteze modul de redactare al textelor un scurt curs de ISTORIE LINGVISTICA, precum si consultarea unui Indreptar ortografic, ortoepic si de punctuatie.
0

#209 Useril este offline   aiurica 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1550
  • Inregistrat: 22-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Life

Postat 01 April 2015 - 07:05 AM

Vezi postareamizzone, la 31 March 2015 - 08:26 PM, a spus:

ce asteptari nefondate ai
bafta si minuni!


Am zis sa tac....dar la dracu...nu as mai fi eu....



Nu uita ca esti arbitru...jignirile nu iti fac cinste si nu este etic. Facem apel la liniste, la respectarea regulamentului, vii ne explici cum ar fi etic si moral sa se desfasoare o competitie... si punct

Aceasta postare a fost editata de Diesel: 03 April 2015 - 08:54 AM

0

#210 Useril este offline   Alfa 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 706
  • Inregistrat: 03-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 April 2015 - 08:22 AM

Cred ca toata lumea stie cate conflicte am avut eu cu Bogdanut dar fiind obiectiv nu cred ca e corect ca cei care organizeaza/arbitreaza/ sa emita pareri cel putin nu pe forum asa intr-un mod oficial(asa cam toti le stim vizavi de unul de altul-pareri care oricum de multe ori sunt subiective).Asa pot aparea probleme cu obiectivitatea arbitrajului.Am inteles a fortat mantinela etc...si da intr-adevar e nasol ca punea in pericol toata mansa.Poate nici mersul lui Cristake(zigazag) care-l inteleg vizavi de situatie ptr ca intr-adevar Bogdan te poate scoate din sarite rau nu a fost o chestie in regula. Cristake am facut-o si eu o data si tot cu Bogdanut :))) si te inteleg!!!!.....Doamne il apar pe Bogdan :))).As zice sa le consideram evenimente din cursa......

Nici eu nu sunt iubit de multa lume (uite Relu nu ma iubeste spre exemplu-sunt mai frumos ca el- si nici Diesel ca ultima oara nu i-am atras atentia ca are mansa, eu avand un obicei sa-l anunt cand are mansa)

Lasand gluma la o parte eu zic ca pe forum putem discuta evenimentele din cursa impreuna cu arbitru dar doar atat!

Eu zic ca toata lumea face un efort sa mentina organizarea ok a concursului Eugen/Mizzone/Supeala...si cei care au ajutat pe langa (Relu,Cristake,Sulea,Neagu.....etc.)

Bafta si sanatate!
Favourite racing class:
electric: buggy 2wd,4wd & SC 1:10 off-road
nitro: 1/8 truggy,buggy


CSTA Bucuresti

“If everything seems under control, you're not going fast enough.”
― Mario Andretti
0

Arata acest topic


  • 11 Pagini +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • Ultima »


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro