Modelism - RHC Forum: Balkan Off-road Championship - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 11 Pagini +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • Ultima »

Balkan Off-road Championship Discutii

#151 Useril este offline   EugenS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1262
  • Inregistrat: 08-February 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 February 2015 - 12:39 PM

Vezi postareacristake, la 16 February 2015 - 11:18 AM, a spus:

Formatul este OK.
Era bine sa fim mai multi si sa ne intindem pe doua zile.

Ar fi varianta ideala. Dar nu putem intinde 5 grupe pe doua zile. Daca se vor inscrie minim 35 piloti vom testa varianta pe doua zile.
The 5 P's theory : Proper Preparation Prevents Poor Performance.
0

#152 Useril este offline   vgeorge 

  • Membru Fondator MDT
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2700
  • Inregistrat: 31-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti/Pitesti

Postat 18 February 2015 - 11:31 PM

Nu uitati sa va inscrieti :D
Racing
-Associated B7 - buggy 2wd electric
-Associated B74.2 - buggy 4wd electric
-Mugen MTC2 - stock/mod touring electric
-Associated SC6.2 - short course 2wd electric
-Losi SCTE 2.0 - short course 4wd electric
-Mugen MBX5T - truggy nitro
-Mugen MBX6 - buggy nitro
-Kyosho MR03 - 1/28 box stock
-GLR racing - 1/28 mod
-Garbage collection - Crawler performance scale



[center]Club
C.S.T.A. Bucuresti
0

#153 Useril este offline   vgeorge 

  • Membru Fondator MDT
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2700
  • Inregistrat: 31-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti/Pitesti

Postat 21 February 2015 - 09:28 PM

O sa am o mica remarca de facut. Va fi ultima remarca fata de acest concurs, iar ideea de baza este urmatoarea:
Niciodata,un concurs organizat in Grand Arena, nu va fi mai mult decat o miuta intre noi.

Se vrea strictete, s-a cerut asta, am acceptat-o. Insa am o rugaminte, atata timp, cat platesc o taxa, ma astept sa fiu respectat si sa primesc ceva in schimb.
Repet, nu sunt cel mai bun, nu o sa fiu niciodata, dar FIECARE MANSA, indiferent de clasa, trebuie tratata de ARBITRU, in acelasi mod.Chiar daca oamenii sunt in finala B, si ei au platit aceeasi taxa si se asteapta sa primeasca acelasi lucru ca cei din finala A.
Arbitrajul va fi mereu o problema.Dar noi ne axam foarte mult pe ridicat. Cred ca sunt si alte probleme.

Eu unul inteleg, ca eruditul domn Mizzone, are ceva cu mine; insa tot ce vreau ca el sa recunoasca cand greseste. Atata tot. Nu este in masura sa taie si sa spanzure, cum doreste dansul. Da domnule Mizzone, m-a deranjat enorm cand eram in finala la SC si stateati langa podium si tot ii spuneati lui Misu cum este in cursa si daca am gresit sau nu.Cand v-am atras atentia, mi-ati intors spatele si ati plecat. Atitudine de domn? Nu as spune asta.Atitudine de arbitru? In nici un caz. Cand am venit la dumneavoastra sa va intreb de o chestie din regulament, cu un aer de superioritate mi-ati spus ca nu puteti citi de pe telefon ca nu aveti ochelari (din cate imi amintesc). Ati plecat, ati aflat exact ce scrie in regulament si ati venit sa imi aratati pe stalp, in intuneric si cu mult deasupra dumneavoastra. Acolo ati putut citi? Ce am dedus eu de aici? Ca nu stiti in totalitate acest regulament, si ca mergem dupa amintiri. Dar, mi-am amintit, pe dumneavoastra nu va poate trage nimeni la raspundere pentru greselile care le faceti.


Legat de organizare? De ce nu se poate elimina practice-ul cronometrat? Sau sa fie cronometrat dar sa nu se faca calificarea in functie de el? Uite asa azi, am pierdut o calificare la Buggy 2wd. Poate conta, poate ca nu, dar daca am incerca sa eliminam chestiile care ne creeaza probleme, si care nu conteaza asa mult in desfasurarea concursului ar fi grozav.


Daca nu se va schimba ceva, cat mai repede si cat mai curand, o sa fim din ce in ce mai putini.Asta vrem?
Racing
-Associated B7 - buggy 2wd electric
-Associated B74.2 - buggy 4wd electric
-Mugen MTC2 - stock/mod touring electric
-Associated SC6.2 - short course 2wd electric
-Losi SCTE 2.0 - short course 4wd electric
-Mugen MBX5T - truggy nitro
-Mugen MBX6 - buggy nitro
-Kyosho MR03 - 1/28 box stock
-GLR racing - 1/28 mod
-Garbage collection - Crawler performance scale



[center]Club
C.S.T.A. Bucuresti
0

#154 Useril este offline   mizzone 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2180
  • Inregistrat: 07-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 February 2015 - 10:54 PM

Vezi postareavgeorge, la 21 February 2015 - 09:28 PM, a spus:

O sa am o mica remarca de facut. Va fi ultima remarca fata de acest concurs, iar ideea de baza este urmatoarea:
Niciodata,un concurs organizat in Grand Arena, nu va fi mai mult decat o miuta intre noi.

Se vrea strictete, s-a cerut asta, am acceptat-o. Insa am o rugaminte, atata timp, cat platesc o taxa, ma astept sa fiu respectat si sa primesc ceva in schimb.
Repet, nu sunt cel mai bun, nu o sa fiu niciodata, dar FIECARE MANSA, indiferent de clasa, trebuie tratata de ARBITRU, in acelasi mod.Chiar daca oamenii sunt in finala B, si ei au platit aceeasi taxa si se asteapta sa primeasca acelasi lucru ca cei din finala A.
Arbitrajul va fi mereu o problema.Dar noi ne axam foarte mult pe ridicat. Cred ca sunt si alte probleme.

Eu unul inteleg, ca eruditul domn Mizzone, are ceva cu mine; insa tot ce vreau ca el sa recunoasca cand greseste. Atata tot. Nu este in masura sa taie si sa spanzure, cum doreste dansul. Da domnule Mizzone, m-a deranjat enorm cand eram in finala la SC si stateati langa podium si tot ii spuneati lui Misu cum este in cursa si daca am gresit sau nu.Cand v-am atras atentia, mi-ati intors spatele si ati plecat. Atitudine de domn? Nu as spune asta.Atitudine de arbitru? In nici un caz. Cand am venit la dumneavoastra sa va intreb de o chestie din regulament, cu un aer de superioritate mi-ati spus ca nu puteti citi de pe telefon ca nu aveti ochelari (din cate imi amintesc). Ati plecat, ati aflat exact ce scrie in regulament si ati venit sa imi aratati pe stalp, in intuneric si cu mult deasupra dumneavoastra. Acolo ati putut citi? Ce am dedus eu de aici? Ca nu stiti in totalitate acest regulament, si ca mergem dupa amintiri. Dar, mi-am amintit, pe dumneavoastra nu va poate trage nimeni la raspundere pentru greselile care le faceti.


Legat de organizare? De ce nu se poate elimina practice-ul cronometrat? Sau sa fie cronometrat dar sa nu se faca calificarea in functie de el? Uite asa azi, am pierdut o calificare la Buggy 2wd. Poate conta, poate ca nu, dar daca am incerca sa eliminam chestiile care ne creeaza probleme, si care nu conteaza asa mult in desfasurarea concursului ar fi grozav.


Daca nu se va schimba ceva, cat mai repede si cat mai curand, o sa fim din ce in ce mai putini.Asta vrem?

ca sa fim mai exacti: acea "chestie" din regulament este o prevedere pe care tocmai ce o incalcaseti dumneavoastra; nu pot sti pe dinafara toate regulamentele, ca si redactare literara sau aranjare in pagina, dumneavoastra ati cerut sa va indic pe un ecran care pentru mine este realmente ilizibil sa va spun UNDE scrie acea prevedere; pe perete stiam cam unde este situata(eu l-am facut, in mare parte, acel regulament...), nu aveam cum sa va raspund operativ pe ecranul acela al dumneavoastra, nu cunoasteam asezarea in pagina acolo;in plus, in mod normal, nu sinteti in masura(nici din punct de vedere al muncii in rc, nici din cel al abilitatilor de comunicare) sa cereti socoteala in situatia data; reiterez ca nu am nimic cu dumneavoastra; insa nu este posibil ca in situatia in care EU AJUT sa se desfasoare un eveniment la care dumneavoastra veniti din pasiune/hobby sa tolerez impertinenta si nesimtire; repet si subliniez, pentru absolut TOTI participantii la B.O.C.: eu am fost invitat sa ajut, dumneavoastra va inscrieti...
in atari conditii, reconsider fundamental disponibilitatea de a mai ajuta de acum incolo evenimentele la care dumneavoastra va faceti simtita prezenta mai ales prin impertinenta si nesimtire, chiar si cu riscul de a-l deranja pe Eugen, cel pentru care, am mai spus-o, am acceptat sa ma implic AJUTIND.
cit despre schimbari, ele deja se produc: sint deja mai mult de jumatate din etapele preconizate a se desfasura in acest campionat incheiate, si acest fapt, la scara 1/10 electrice, este cam ...FARA PRECEDENT in istoria recenta a competitiilor autohtone de la rc automodele, cel putin din punctul de vedere al "longevitatii"... ; cine isi inchipuie ca se poate mai mult cu actualul nivel de resurse umane si materiale implicate/disponibile, nu face altceva decit sa dea dovada de lipsa acuta de realism...si mai ales sa duca in derizoriu o actiune rc pe care Eugen a reusit s-o puna pe picioare facind eforturi insemnate sa capaciteze oameni sa se implice...
cit despre episodul cu Misu, in mod clar nu are nici o legatura cu rezultatul dumneavoastra, doar o gindire adiacenta unor coordonate paranoide poate aduce semantic astfel de concluzii...ma indoiesc ca este cazul dumneavoastra, sint convins ca ati fost doar sub imperiul unui impuls de moment, impuls care nu a avut cea mai fericita alura in comunicarea interumana la momentul acela...
ca sa concluzionam un pic, revizuiti-va status-ul in acest proiect rc, aflati-va coordonatele (sportive, sociale, etc.), si ginditi-va ca nu e chiar simplu sa iti propui sa muncesti/sacrifici circa 8 weekend-uri, prinse intr-un calendar hobbystic in care unii vin sa-si implineasca un hobby cu profunde valente competitionale; va asigur ca nu aveti anvergura sa apreciati/evaluati in vreun fel calitatea sau consistenta implicarii mele in rc, mai ales pe actuala configurare/conceptie a proiectului de fata...
cit despre aplicarea sau nu a unui regulament sau altu, asigurati-va ca intelegeti sau stiti cam ce cuprinde, si abia apoi incercati sa va exprimati...si numai si numai pastrind intacta conditia socio-sportiva de om...evitati sa jigniti munca celor care au schimbat foarte mult alura competitiilor de la Grand Arena, s-a trecut de mult de stadiul de "miute", se pare ca dumneavoastra nu aveti abilitati suficiente de perceptie, comunicare sau gnostice in a vedea exact ce se petrece de fapt si nu ati constatat ce si mai ales cit s-a schimbat...nu sinteti in nici un fel in masura sa faceti astfel de evaluari sau aprecieri competitionale, continuind astfel de editari, va discretitati atit ca om, cit si ca sportiv.
bafta si minuni!
bafta si minuni!

"...NU TREBUIE CONFUNDAT ADEVARUL CU PAREREA MAJORITATII..."-Jean Cocteau
"...DACA VEI AVEA SUFICIENTA INTELEPCIUNE SI RABDARE SI VEI STA ATENT PE MALUL RIULUI, VEI PUTEA OBSERVA, LA UN MOMENT DAT, PLUTIND LA VALE, CADAVRELE DUSMANILOR TAI" -citat : -Sun Tzu -ARTA RAZBOIULUI

"...cine nu are timp, nu invinge niciodata"-Antoine de Saint d'Exupery

"Cuvintele sincere nu sunt niciodata placute, cuvintele placute nu sunt niciodata sincere" -Lao Tze

"...esential in existenta unui om ca mine este ceea "ce" GINDESTE si "cum" GINDESTE, si NU ceea ce FACE si ce SIMTE."-Albert Einstein-BUCURIA GINDIRII

NOTA: daca, intimplator sau nu, unele cuvinte sau elemente de sintaxa din postarile mele comporta dificultati de compilare pentru unii cititori, sint disponibile scurte seminarii de dezvoltare a perceptiei si comunicarii interpersonale.
de asemenea, RECOMANDAM IMPERATIV celor care se cred indreptatiti sa corecteze modul de redactare al textelor un scurt curs de ISTORIE LINGVISTICA, precum si consultarea unui Indreptar ortografic, ortoepic si de punctuatie.
0

#155 Useril este offline   vgeorge 

  • Membru Fondator MDT
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2700
  • Inregistrat: 31-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti/Pitesti

Postat 21 February 2015 - 11:28 PM

O seara buna.

Aceasta postare a fost editata de vgeorge: 21 February 2015 - 11:29 PM

Racing
-Associated B7 - buggy 2wd electric
-Associated B74.2 - buggy 4wd electric
-Mugen MTC2 - stock/mod touring electric
-Associated SC6.2 - short course 2wd electric
-Losi SCTE 2.0 - short course 4wd electric
-Mugen MBX5T - truggy nitro
-Mugen MBX6 - buggy nitro
-Kyosho MR03 - 1/28 box stock
-GLR racing - 1/28 mod
-Garbage collection - Crawler performance scale



[center]Club
C.S.T.A. Bucuresti
0

#156 Useril este offline   aiurica 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1550
  • Inregistrat: 22-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Life

Postat 22 February 2015 - 11:02 AM

niste rezultate centralizate putem vedea? am tot cautat pe myrc si nu am gasit nimic.
0

#157 Useril este offline   EugenS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1262
  • Inregistrat: 08-February 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 February 2015 - 11:10 AM

Vezi postareaaiurica, la 22 February 2015 - 11:02 AM, a spus:

niste rezultate centralizate putem vedea? am tot cautat pe myrc si nu am gasit nimic.

Incearca aici

http://www.rhcforum....593#entry787593
The 5 P's theory : Proper Preparation Prevents Poor Performance.
0

#158 Useril este offline   Kata4 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 258
  • Inregistrat: 25-April 10

Postat 22 February 2015 - 08:51 PM

Acum aflu, ca rolul de arbitru, la B.O.C., a fost "jucat" de un om, care a dorit sa ajute fenomenul modelistic din Romania. Il felicit si ii multumesc pe aceasta cale, pe care totodata ii cer scuze pentru atitudinea mea intempestiva de la ultima editie a B.O.C.
Daca rolul a fost de ajutor si nu de arbitru, este pardonabila aplicarea ordinelor de masura diferite. Este de necontestat, prezenta si ajutorul colegului nostru RC, Mizzone, dar, pot contesta unele decizii ale acestuia, in conditiile in care, am fost FERM convins ca la concursuri, avem un ARBITRU, impartial. Cu totii avem simpatii si toti avem antipatii ... dar, asa cum mi-a spus acum ceva mai multa vreme un om din subordinea mea, eu ajungand probabil manager mult prea repede si la o varsta mult prea frageda; "autoritatea se dobandeste, nu se impune". Am reflectat mult la aceasta parafraza.

Va atrag atentia dragi colegi hobbysti, ca suntem din ce in ce mai putini ...
0

#159 Useril este offline   rama 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 315
  • Inregistrat: 25-February 11
  • Gender:Male

Postat 22 February 2015 - 10:14 PM

Vad ca iar s-au incins spiritele.

Eu nu am fost prezent pentru ca s-a suprapus concursul cu un alt eveniment, insa as avea o singura observatie.

Inteleg ca este a 4-a etapa pe acelasi circuit. Cred ca se impune ca in concursul anterior ca la fiecare etapa sa se modifice traseul. Nu semnificativ insa un viraj , o rampa , etc poate face concurul mai interesant.

Cred ca lumea s-a plictisit sa se intreaca pe aceeasi pista etapa de etapa.

Daca problema tine de factorul "uman" ma declar disponibil ca vineri inainte de concurs sa vin sa mutam rampe , etc. Trebuie numai un telefon.

In rest sper in continuare sa apara concurenti noi.... asta tine cumva si de modul in care ii "primim"

As avea o alta propunere: Pentru incepatori sa acordati 3 etape fara taxa (doar cu taxa de transponder) si poate ca asa noii veniti vor indrazi sa se prezinte la concurs.
Cititori vad ca sunt pe forum insa la concurs tot aceeai "gasca" este prezenta negresit. Si pentru asta nu pot decat sa ii felicit !
Team Associated SC10 4x4 Factory Team
Team Losi 22SCT
Team Durango DEX210 v2
Mini Z MR03
0

#160 Useril este offline   ovidiugm 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1031
  • Inregistrat: 02-September 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 February 2015 - 05:32 AM

Finalele etapei 5 se pot vedea aici: https://www.youtube....1wa2g0R0AHAR4y2

(Daca e cineva treaz si nerabdator la ora asta, putintica rabdare stimabililor ca YouTube inca mai rasneste la ele :) )
Masinute de jucarie. Pe bani adevarati.
0

#161 Useril este offline   mizzone 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2180
  • Inregistrat: 07-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 February 2015 - 06:35 AM

Vezi postareaKata4, la 22 February 2015 - 08:51 PM, a spus:

Acum aflu, ca rolul de arbitru, la B.O.C., a fost "jucat" de un om, care a dorit sa ajute fenomenul modelistic din Romania. Il felicit si ii multumesc pe aceasta cale, pe care totodata ii cer scuze pentru atitudinea mea intempestiva de la ultima editie a B.O.C.
Daca rolul a fost de ajutor si nu de arbitru, este pardonabila aplicarea ordinelor de masura diferite. Este de necontestat, prezenta si ajutorul colegului nostru RC, Mizzone, dar, pot contesta unele decizii ale acestuia, in conditiile in care, am fost FERM convins ca la concursuri, avem un ARBITRU, impartial. Cu totii avem simpatii si toti avem antipatii ... dar, asa cum mi-a spus acum ceva mai multa vreme un om din subordinea mea, eu ajungand probabil manager mult prea repede si la o varsta mult prea frageda; "autoritatea se dobandeste, nu se impune". Am reflectat mult la aceasta parafraza.

Va atrag atentia dragi colegi hobbysti, ca suntem din ce in ce mai putini ...

arbitrajul nu este un "rol", este mai degraba o munca...la volumul imens de abateri voluntare sau involuntare care se petrec din partea sportivilor la B.O.C., va asigur ca nu exista nimeni(ca arbitru) care sa-si poata asuma exactitatea absoluta; pe de alta parte, daca o minima decenta ar duce, inaintea fiecarei etape, macar la o lectura sumara a si asa mult prea periatului regulament, situatia de ansamblu ar fi cu totul alta; ca sa nu mai vorbesc de situatiile jenante in care majoritatea dintre sportivi vin la ridicat abia dupa ce sint deja 90% din masinile din mansa respectiva pe traseu...daca ar fi sa facem un bilant al inexactitatilor petrecute de o parte si de cealalta, cu siguranta ca v-ar fi cel putin rusine...cit despre o eventuala atitudine partinitoare din partea mea...????...hai-da-deh!, sinteti cel putin pueril!!!!....daca are cineva vreo doza de indoiala in acest aspect in cazul meu, inseamna ca ori nu stie, ori nu intelege istoria recenta a rc-ului de la noi, si mai bine se abtine...
sint prevedri in regulament de care unii dintre sportivi habar nu au ca exista, ca sa nu mai vorbim de respectarea lor...
ca sa fiu mai sintetic, este cazul sa va definiti dumneavoastra, de fapt TOTI, cit de mult va mai doriti si mai ales CIT DE MULT INTELEGETI sau nu un ajutor prin arbitraj(ASTA e abordarea, si nu ajutor SAU arbitru!!!...).
orice atitudine ireverentioasa fata de un om care(prin arbitraj sau prin multe altele) VA AJUTA sa va puteti manifesta in acest hobby cu pronuntate valente competitionale este dezamagitoare, mai ales in situatiile in care nu sinteti in masura sa cunoasteti prevederi elementare din regulamente...
oricum, mi s-au confirmat mai toate estimarile de la inceputul proiectului, eu nu mai cred ca va doriti nici acest ajutor, mai ales in situatia in care va permiteti sa duceti acest ajutor in derizoriu...
bafta si minuni!

"...NU TREBUIE CONFUNDAT ADEVARUL CU PAREREA MAJORITATII..."-Jean Cocteau
"...DACA VEI AVEA SUFICIENTA INTELEPCIUNE SI RABDARE SI VEI STA ATENT PE MALUL RIULUI, VEI PUTEA OBSERVA, LA UN MOMENT DAT, PLUTIND LA VALE, CADAVRELE DUSMANILOR TAI" -citat : -Sun Tzu -ARTA RAZBOIULUI

"...cine nu are timp, nu invinge niciodata"-Antoine de Saint d'Exupery

"Cuvintele sincere nu sunt niciodata placute, cuvintele placute nu sunt niciodata sincere" -Lao Tze

"...esential in existenta unui om ca mine este ceea "ce" GINDESTE si "cum" GINDESTE, si NU ceea ce FACE si ce SIMTE."-Albert Einstein-BUCURIA GINDIRII

NOTA: daca, intimplator sau nu, unele cuvinte sau elemente de sintaxa din postarile mele comporta dificultati de compilare pentru unii cititori, sint disponibile scurte seminarii de dezvoltare a perceptiei si comunicarii interpersonale.
de asemenea, RECOMANDAM IMPERATIV celor care se cred indreptatiti sa corecteze modul de redactare al textelor un scurt curs de ISTORIE LINGVISTICA, precum si consultarea unui Indreptar ortografic, ortoepic si de punctuatie.
0

#162 Useril este offline   Kata4 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 258
  • Inregistrat: 25-April 10

Postat 23 February 2015 - 08:05 AM

Stimate domn, incerc sa va citez cat mai exact; ..."o sa ma uit NUMAI la tine...", cu referire la Vlad Ionita. Sper sa nu aruncati dumneavoastra in derizoriu, afirmatia proprie, explicand ca poate sunt eu prea ....pueril. Afirmatia va apartine si a fost observata de mine intruna din mansele de calificare ale juniorilor. Eu, sau alt parinte, avem tot dreptul de a ne uita, NUMAI la masina copilului acestuia, dumneavoastra, daca tot va erijati in arbitru, nu aveti acest drept.
Vreau sa mentionez ca nu am nici cea mai mica indoiala, ca Vladut a meritat locul 1, la ultima etapa, sau ca el are vreo vina. Niciuna.

Spuneti de asemenea ca eu nu cunosc regulamentul. Tot ce este posibil! Tocmai de aceea exista un arbitru, pentru a APLICA acest regulament, sesizand si amendand abaterile de la regulament. Dar, daca eu ma declar un necunoscator al regulamentului, sunt convins ca daca cei care il cunosc, nu il aplica, astfel incat, acest regulament PRACTIC, nu exista, sau exista DOAR pentru unii. Va intreb retoric, stimate domn; la cate editii ale B.O.C., s-a verificat modul blinky la clasa stock ?!?! La cate editii B.O.C., s-a verificat raportul final al modelelor din concurs, sau greutatea acestora ?!?!

Personal, consider ca mi-am indeplinit indatoririle ca participant la acest concurs. O singura data, cand v-am comunicat clar, ca nu vin "la ridicat", intentia mea de moment fiind de a renunta (asa cum au facut destul de multi participanti) definitiv la acest tip de competitie. Reevaluand, am considerat ca nu este drept pentru copilul meu in a lua o astfel de decizie. Nu fost fair sa reactionez asa, nici pentru participantii la mansa la care eu am refuzat sa fiu ridicator si imi declar mea culpa.

As dori, sa nu mai faceti afirmatii declarativ publice, asupra caracterului unei persoane, alta decat dumneavoastra. Nu cunosc specialitatea dumneavoastra profesionala, dar aici, pe acest forum public, nu cred ca este cazul pentru astfel de "evaluari". Daca am vreun dubiu in ceea ce priveste personalitatea mea, ma duc si consult un specialist, care respecta deontologia profesionala. Cu afirmatiile pe care le faceti, lezati drepturile omului ... si este un joc periculos.

Ma opresc aici cu orice fel de comentariu la adresa B.O.C. Consider, ca daca reusim (eu si fiul meu) sa participam la aceasta competitie, TREBUIE sa respectam, obiceiurile, asa cum sunt ele, sa ne integram in acest fenomen. Fiind un Hobby, percep regulile ca pe obiceiuri, care se adapteaza in functie de situatie. Nimeni nu este perfect ... doar perfectibil. Haideti sa fim relaxati si sa reusim sa venim din placere la aceste competitii ...

Aceasta postare a fost editata de Kata4: 23 February 2015 - 08:07 AM

0

#163 Useril este offline   aiurica 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1550
  • Inregistrat: 22-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Life

Postat 23 February 2015 - 08:27 AM

Eu zic sa gasim si lucrurile bune in ceea ce face Mizzone.
Vine din timpul lui si incearca sa ajute.Nu reuseste mereu asta e clar. Insa daca as fi in locul lui si as gasi atata vehementa in repercursiunile unor masuri luate la pista , cred ca as renunta.

O spune ala care cateva posturi mai sus, facea tocmai invers.
Hai sa gasim naiba o solutie sa discutam altfel aceste probleme....e pacat sa fim mai putini. LUMEA PLEACA DE LA PISTA in timpul concursului....nimeni nu isi doreste asta si e pacat.
Hai dracu sa gasim variante sa ne dezvoltam si sa fim mai intelegatori.
Mizzone are si el partea lui de vina oricat de vehement ar fi in apararea lui.

Reiterez ideea de a pune un afis in locul celui in care scrie ACCESUL STRICT INTERZIS , cu ceva gen :Astazi concurs radiomodele. ACCESUL GRATUIT.Asta daca cineva isi doreste popularizarea acestui sport si vanzari. AM VAZUT parinti si copii care citeau afisul si se intorceau din drum....la dracu....asa scrie acolo....ca le erau omorate familiile daca calca pragul acelui baner :))

HAI...o saptamana mai buna;)
0

#164 Useril este offline   Mad Max 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 504
  • Inregistrat: 11-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Rc Racing.ro, Automodelism

Postat 23 February 2015 - 09:54 AM

Dezamagira cea mai mare pentru mine a fost cand am cerut sa schimbam(puneam noi osu la munca) traseul si sa spus clar nu. De 4 etape avem aceasi comfiguratie. Plictisitor , in plus este o varianta mult mai proasta decat prima etapa(parerea mea). Organizatorii nu isi mai dau deloc interesul pentru a face evenimentul mai interesant sau macar sa il mentina la fel de interesant ca la prima etapa cand am zis toti OAU. Pacat ! In acest fel sigur vor fi si mai putini la start la urmatoarea etapa.

Aceasta postare a fost editata de Mad Max: 23 February 2015 - 09:55 AM

0

#165 Useril este offline   aiurica 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1550
  • Inregistrat: 22-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Life

Postat 23 February 2015 - 11:25 AM

Asta cu organizatorii nu isi mai dau interesul e buna....prbl te referi la pista din Tineretului
0

#166 Useril este offline   cristake 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 672
  • Inregistrat: 01-December 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 February 2015 - 11:32 AM

Cu siguranta se referea la pista din Tineretului pe care o administreaza cu succes!
Se gandeste la ea si uita sa vina la ridicat cu toata experienta lui...
Proud member of MRT Club
0

#167 Useril este offline   Mad Max 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 504
  • Inregistrat: 11-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Rc Racing.ro, Automodelism

Postat 23 February 2015 - 01:27 PM

In tineretului nu se ofera nimeni voluntar;hai sa facem . Aici ne-am oferit si e muuult mai simplu, se face in 10-20 minute tot, dar am fost refuzati. In tineretului nu a fost nimeni refuzat, ati refuzat. e o mare diferenta. Aiurica iti place in dos vad. :clapping:
0

#168 Useril este offline   Diesel 

  • Diesel
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 2848
  • Inregistrat: 29-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:www.mrtclub.ro

Postat 23 February 2015 - 07:26 PM

Pai vorba unui prieten...hai sa schimbam putin traseul si la Hobby Arena ca e plictisitor.
Concursul devine miuta de sambata cum bine s-a spus.
Nu se respecta arbitrul si deciziile acestuia, nu se respecta organizatorul si din ce in ce mai des nu ne mai respectam nici intre noi...pun la modul general pentru ca sunt baiat finut, chiar daca nu ma incadrez in clasa aceasta de "baieti"
Eu zic sa angajam: - ridicatori (din variile motive pe care le gasim sa nu venim la ridicat); - arbitri (cel putin 4, pentru ca fara "biciul" afisat nu VREM sa "colaboram"); - chiar si piloti ca poate venim doar ca spectatori si nu mai avem motive sa ne enervam altele decat a fi niste sustinatori ca la meciurile de fotbal...eu tin cu dinamo ca este pasnica si nu bate pe nimeni.

La ultima etapa, adica sambata, am primit atatea scuze de la mai multi pilot incat.... aaa nu, nu m-au ajutat la nimic, tot am pierdut locul 1.

Pot sa dau o sumedenie de motive pentru care as incepe sa iau in considerare, din nou, ideea de a renunta la acest campionat.
DIN NOU avem unde (conditii excelente) si incepem DIN NOU sa ne pisam pe gestul, banii si efortul organizatorului....
Incepe din nou sa fie mai presus de FAIRPLAY orgoliul fiecaruia...

Am ajuns insa la o concluzie in contextul in care regulamentul prevede absolut tot si organizatorul nu mai gaseste modalitati de a impaca si capra si varza... Nu mai trebuie explicat pilotilor regulamentul ci incepe sa fie nevoie ca cineva sa predea lectiile de bun simt si fairplay fata de toti ceilalti.
0

#169 Useril este offline   aiurica 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1550
  • Inregistrat: 22-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Life

Postat 23 February 2015 - 09:10 PM

Hai naiba sa ne linistim putin si sa mai lasam vehementa deoparte....

Hai sa revenim la pista cu zambetul pe buze.....e pacat....

Greseli vor mai fi....nu se vor opri niciodata.
0

#170 Useril este offline   sectoristu 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 387
  • Inregistrat: 23-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 February 2015 - 10:25 PM

Salut,
Constat ca pana la urma, denumirea campionatului este f. bine aleasa...
Se pare ca nu putem fi vindecati de balcanisme nici daca tragi cu tunul... Sau poate doar asa :)
0

#171 Useril este offline   Diesel 

  • Diesel
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 2848
  • Inregistrat: 29-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:www.mrtclub.ro

Postat 26 February 2015 - 10:38 AM

Nu are nicio legatura. Putea fi numit si Bun Simt & Fair Play TOurnament ca tot nu avea nicio legatura.
0

#172 Useril este offline   EugenS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1262
  • Inregistrat: 08-February 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 March 2015 - 07:26 PM

Grupele si programul disponibile pe MyRCM.
Heat arrangements and timeschedule on MyRCM - just for Vincent.

Aceasta postare a fost editata de EugenS: 27 March 2015 - 07:27 PM

The 5 P's theory : Proper Preparation Prevents Poor Performance.
0

#173 Useril este offline   Mischu LTB 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 582
  • Inregistrat: 16-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 March 2015 - 09:41 PM

A observat cineva modul disciplinat si in spiritul regulamentului al prestatiei lui Vincent LEGER?
0

#174 Useril este offline   EugenS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1262
  • Inregistrat: 08-February 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 March 2015 - 10:44 PM

Vezi postareaMischu LTB, la 28 March 2015 - 09:41 PM, a spus:

A observat cineva modul disciplinat si in spiritul regulamentului al prestatiei lui Vincent LEGER?

Exceptionala observatie, Mishu. Din pacate nu pot fi de acord cu tine ca prestatia lui este in spiritul regulamentului. Ma indoiesc ca cineva la ajutat la traducerea regulamentului B.O.C. A avut aceasta prestatie pentru ca, probabil, incearca sa isi trateze competitorii asa cum ar vrea sa fie tratat si el pe circuit.
Cred ca, cei care au dorit sa invete ceva, au avut multe de asimilat de la Vincent. Bravo chez ami.
The 5 P's theory : Proper Preparation Prevents Poor Performance.
0

#175 Useril este offline   Mischu LTB 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 582
  • Inregistrat: 16-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 March 2015 - 11:14 PM

Scuze Eugen, el a respectat regulamentul care este acelasi peste tot in lumea asta. Ciudat este ca regulamentul balcaniadei este inspirat din cel care cred ca il stie el (EFRA, IFMAR ........) Nu cred ca a simtit nevoia sa ii fie traduse niste reguli universal valabile si acceptate in concursurile de acest tip. Cred ca nu a intrat si el in conflict cu Mizzone pentru ca:


"IFMAR ELECTRIC OFF ROAD RACING AND TECHNICAL RULES 201X
………………….

3.3.3 The main task of the Referees is to observe the racing and in particular the good
sportsmanship during the racing. They will ensure that the correct rules are observed by
everybody."
0

#176 Useril este offline   rama 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 315
  • Inregistrat: 25-February 11
  • Gender:Male

Postat 29 March 2015 - 12:30 AM

Eu cred ca este exceptional faptul a venit sa participe.

Acum intrebarea se pune ce impresie am lasat noi si daca mai vine si alta data.

Will see about that !

Probabil ca nu a vorbit prea mult si de teama sa nu iasa cu bataie !

Stau si ma intreb daca la etapa asta a fost vre-un concurent care nu s-a certat cu cineva .... (eu nu ma regasesc printre ei)



@Florin abonamentul ala la sala castigat este pentru sala lui Ciprian Sora nu ?
Team Associated SC10 4x4 Factory Team
Team Losi 22SCT
Team Durango DEX210 v2
Mini Z MR03
0

#177 Useril este offline   FlorinSS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Firme
  • Postari: 1287
  • Inregistrat: 29-June 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Speed and Fun

Postat 29 March 2015 - 09:35 AM

@Florin abonamentul ala la sala castigat este pentru sala lui Ciprian Sora nu ?
[/quote]

daca vrei se poate aranja :drinks:
0

#178 Useril este offline   Uzzy 

  • MORENA DIN BELSUG!
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 951
  • Inregistrat: 15-January 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Militari
  • Interests:ai laic motosicli...

Postat 29 March 2015 - 07:01 PM

Initial am zis ca nu mai scriu nimic, dar cand vad ca se merge pe ideea romaneasca "nici usturoi n-am mancat nici gura nu-mi miroase" ma apuca spumele, iar!

E simplu, nu stau sa fac compuneri, ma adresez lui Eugen:

1) Sper sa fie ultima oara cand se fac favorizari in respectarea regulamentului. Ultima finala de la 4wd cand ai acordat "pe nasoale" 10 minute. Cristake a venit, ti-a zis, ai dat din umeri si ai zis ca suntem o mana de oameni. Cred ca tocmai d-asta ne permitem asa de multe, ca suntem prea putini si am inceput sa permitem multe unii cu altii (asa ca intre prieteni) si aici si discutiile. Sunt convins ca sti la ce ma refer, nu mai dezvolt subiectul, dar nu pot sa nu citez un mare clasic in viata "nu-si bate nimeni joc de mine pe banii mei"

2)S-au ars becurile de la 2 proiectoare in timpul concursului. Il intreb pe Mizzone cum facem sa le schimbam. Imi zice ca nu stie, organizatorul se ocupa. Ma duc sa vorbesc cu Eugen, nu-l gasesc. Intru peste Florin in birou, ii zic, il intreb cum putem rezolva, zice stai sa vedem mergi si vorbeste si cu Eugen. Ma duc, il caut, il gasesc, imi zice acum nu putem face nimic, se ajunge greu la ele si cand le-am montat ne-am chinuit tare cu o scara. Aia e, am plecat si mi-am vazut de treaba si in nici 5 minute a aparut Misu cu Florin cu o lada d-aia mare de lemn, Ovidiu sus pe ea si s-au schimbat becurile. Deci nu era chiar asa de complicat daca ar fi fost putina buna vointa....

Tot e bine ca vrem sa schimbam multe, dar daca s-ar putea la altii...

Noi sa fim sanatosi, ca boala vine ea singura!

Aceasta postare a fost editata de Uzzy: 29 March 2015 - 07:03 PM

Racing - Because Football, Baseball, Bowling & Golf, only require ONE BALL
-Yokomo BD7

Club
C.S.T.A. Bucuresti
M.D.T. - Militari Durango Team
0

#179 Useril este offline   cristake 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 672
  • Inregistrat: 01-December 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 March 2015 - 09:30 PM

Eu am inteles punctul de vedere al lui Eugen si sunt de acord cu el.
Nu ma deranjeaza competitia nu pot fi suparat pe Ovidiu si nici pe Cata... Vin la concurs si incerc sa ma bat cu cei mai buni...
Am rabufnit pentru ca sunt unii care comenteaza nestiind regulamentul si care inchid ochii la "erorile" propriei echipe.
Dupa cum le-am spus la discutia de la sfarsit am gura mare dar obrazul subtire...
Nivelul de pilotaj a crescut, nu au mai fost incidente de cursa dar bunul simt al unora a involuat. Este incredibil ca dupa atatea etape (unii se lauda cu zeci de ani de experienta) unii piloti asteapta invitatii speciale la ridicat si isi indeplinesc aceasta indatorire la misto. De aici au plecat toate discutiile si am vazut ca si alti piloti au fost deranjati de acelasi lucru. Exista persoane care au alergat pe toata pista desi nu concurau (Alex), persoane ca Dl. Stroe care au rididcat aproape la fiecare mansa si persoane ca Bogdan care "uita" sa vina la ridicat iar cand o fac se plimba pe pista in timpul manselor...
Care este deosebirea intre ce a patit Cata cu masina rupta inainte de finala si mine care ma bateam la prima pozitie intr-o mansa si intalnesc un personaj ca Bogdan pe pista?!?
Pentru ce toleram prezenta unui asemenea personaj cu atatea antecedente?!?
Am vrut sa renunt sa particip la aceasta competitie din cauza ridicatorilor si am revenit din respect pentru efortul organizatorilor si sperand ca lucrurile se vor indrepta. Din pacate nici eu nici organizatorii nu am gasit nici o solutie...
Va invit sa va expuneti aici parerile si sa gasim o solutie via-a-vis de comportamentul NOSTRU al ridicatorilor...
Proud member of MRT Club
0

#180 Useril este offline   aiurica 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1550
  • Inregistrat: 22-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Life

Postat 29 March 2015 - 11:31 PM

Eu as indemna la calm.
Imi este teama ca pierdem ce avem daca continuam sa fim asa vehementi. Am spus la plural pentru ca fiecare dintre noi avem o mica vina.
Inclusiv vehementa cu care reclamam ceva.
Ma includ in toate aceste greseli.

Recomand sa facem un pas in spate fiecare si sa ne intrebam cel putin retoric:

Bai.... da oare nu e si vina mea? Poate atunci, cand vom intelege propiile greseli nu vom mai amenda greselile altora.

Oameni buni...am ajuns sa ne certam intre noi...amici.....prieteni...colegi
Da! Concuram !dar constatam ca ne ia valul si ajungem sa ne dam cu ceva in cap.
E pacat.....
0

Arata acest topic


  • 11 Pagini +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • Ultima »


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro