Modelism - RHC Forum: Raven 3 m - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Raven 3 m Flapsuri sau frane aerodinamice?

#61 Useril este offline   airdream 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 147
  • Inregistrat: 30-September 09
  • Gender:Male
  • Location:Buzau
  • Interests:Aeromodele

Postat 19 December 2013 - 09:02 PM

Vezi postarearenatoa, la 19 December 2013 - 08:38 PM, a spus:

Oricum marginile taieturii pe intrados vor trebui sa fie in ^ ca sa permita flapsului coborarea fara nici o piedica.


N-am înţeles. :blush: Aripa şi flapsul vin "buză-n buză".
0

#62 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 19 December 2013 - 09:10 PM

Ma refeream la ipotetica realizare a aripii ca un intreg si taiere ulteriora a flapsului.
Balamaua ar fi kevlar in interior, intre balsa de pe intrados si spuma, si acela ar fi planul de basculare, nu planul intradosului.
In acest caz balsa de pe intrados trebuie sa permita rotirea flapsului, doar o taiere nu ajunge, trebuie si marginile tesite.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#63 Useril este offline   airdream 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 147
  • Inregistrat: 30-September 09
  • Gender:Male
  • Location:Buzau
  • Interests:Aeromodele

Postat 19 December 2013 - 09:11 PM

Vezi postareafly, la 19 December 2013 - 08:50 PM, a spus:

Foloseste platbanda de carbon pentru lonjeron si in zona centrala a aripi ar trebui pus niste fibra de sticla de 20 g cu epoxi :drinks:


Platbanda de carbon mi se pare prea fragilă pentru lonjeronul central. Ţeava de alamă de pe centru o împerechez cu platbandă de oţel de 12x2 mm. Sunt speriat rău... :wacko: În plus, mi-ar fi greu să-i fac eu o "teacă" platbandei de carbon.
0

#64 Useril este offline   airdream 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 147
  • Inregistrat: 30-September 09
  • Gender:Male
  • Location:Buzau
  • Interests:Aeromodele

Postat 19 December 2013 - 09:12 PM

Vezi postarearenatoa, la 19 December 2013 - 09:10 PM, a spus:

Ma refeream la ipotetica realizare a aripii ca un intreg si taiere ulteriora a flapsului.
Balamaua ar fi kevlar in interior, intre balsa de pe intrados si spuma, si acela ar fi planul de basculare, nu planul intradosului.
In acest caz balsa de pe intrados trebuie sa permita rotirea flapsului, doar o taiere nu ajunge, trebuie si marginile tesite.


Aşa este, am uitat de balsa de pe intrados. Sorry! :pardon:
0

#65 Useril este offline   airdream 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 147
  • Inregistrat: 30-September 09
  • Gender:Male
  • Location:Buzau
  • Interests:Aeromodele

Postat 19 December 2013 - 09:21 PM

Vezi postarearenatoa, la 19 December 2013 - 09:02 PM, a spus:

Tocmai de asta eu as face aripa din 3 bucati, cu sectiunea centrala fixa, imbinarile astea le-as folosi pentru extremitati, nu la mijloc, unde e solicitarea cea mai mare.
De asemenea teava aia rectangulara de alama pentru imbinare, nu sta bine asa doar intre lonjeroane,
Pentru imbinarea de langa BF este exagerata tija aia de carbon, acolo solicitarea este infima fata de lonjeronul principal. Teava de 4-5mm alu sau carbon ajunge. Eu la planor de 225cm 1200 grame am bambus de 3mm "frigaruie". Aripa din 3 bucati ;)


Aşa am BOT, cu tronsonul central întreg şi nu îmi place. Aici cu atât mai mult, segmentele exterioare ale aripii au şi suprafeţe de comandă, deci vor fi mult mai solicitate îmbinările. În plus, vor fi cuplele electrice ale servo-urilor.
Vreau ca îmbinarea centrală să o fac în interiorul fuselajului, printr-o piesă metalică din tablă de aluminiu în care să intre platbanda de oţel.
0

#66 Useril este offline   airdream 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 147
  • Inregistrat: 30-September 09
  • Gender:Male
  • Location:Buzau
  • Interests:Aeromodele

Postat 19 December 2013 - 09:49 PM

Vezi postarearenatoa, la 19 December 2013 - 09:02 PM, a spus:

De asemenea teava aia rectangulara de alama pentru imbinare, nu sta bine asa doar intre lonjeroane,
Pentru imbinarea de langa BF este exagerata tija aia de carbon, acolo solicitarea este infima fata de lonjeronul principal.


Oare să se întâmple ceva cu ţeava dreptunghiulară? Ce-ar putea să se întâmple? Nu are unde să alunece. Va fi lipită pe toate laturile. Aripa este foarte rigidă la final. Era şi la aripile cu expandat, cu atât mai mult la cea de acum, cu extrudat. Am văzut şi eu metoda cu caseta de placaj matisată, dar este folosită atunci când în ea intră direct elementul mobil. La mine caseta aceea este ţeava dreptunghiulară. Baghetele de pin 3x3 mm vor fi ajustate, pentru că profilul se îngustează către capăt.
Vreau ca şi la lonjeronul posteriorsă am un element de rezistenţă. Vă imaginaţi aripa seagull? La acţionarea eleroanelor, chiar şi a flapsurilor, când aripa va opune rezistenţă la înaintare, solicitarea se va transforma într-un moment de răsucire care se va transmite exact până la încastrare. Ceea ce la o aripă normală este o bagatelă, aici este un efort foarte serios.

Fisier atasat  Moment aripa.jpg (243.96K)
Number of downloads: 63
0

#67 Useril este offline   fly 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3373
  • Inregistrat: 09-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bran Brasov
  • Interests:Jeturi ,f3j ,f5j

Postat 19 December 2013 - 09:55 PM

Scuze dar nu am inteles dece acum nu poti face poze si mai incolo pui 100 ,eu unul sunt curios sa vad in realitate cum ai rezolvat anumite chesti si nu prin desene . :ph34r:
0

#68 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 19 December 2013 - 10:15 PM

Vezi postareaairdream, la 19 December 2013 - 09:11 PM, a spus:

Platbanda de carbon mi se pare prea fragilă pentru lonjeronul central. Ţeava de alamă de pe centru o împerechez cu platbandă de oţel de 12x2 mm. Sunt speriat rău... :wacko: În plus, mi-ar fi greu să-i fac eu o "teacă" platbandei de carbon.


Fly nu se referea la platbanda de carbon in interiorul tevii rectangulare de aluminiu, ci in loc de, sau impreuna cu lonjeroanele. Ca la structura shear web a lui Drela.
Pentru cei care nu au inteles foarte clar ce fel de imbinari vrea sa faca airdream aici, este vorba de ceva de genul...

http://phoenixmodels.ro/shop/images/10357.gif
... cu picioarele pe pamant ...
0

#69 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 19 December 2013 - 10:17 PM

mi-e din ce in ce mai teama ca ne pierdem in detalii. Putina fibra de sticla, dina aia din Praktiker, si nitel Epoxi cu alcool rezolva orice problema de rezistenta.

Asteptam pozele...sa vedem si noi ce si cum...

Ps - era undeva un build thread cu un model la fel. din balsa...o sa-l caut...ca modelul arata cam la fel...
0

#70 Useril este offline   fly 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3373
  • Inregistrat: 09-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bran Brasov
  • Interests:Jeturi ,f3j ,f5j

Postat 19 December 2013 - 10:22 PM

http://www.rhcforum....-planor-asw-24/
Poti sa vezi aici cum a rezolvat un coleg de al nostru partea centrala a aripi ,chiar daca e structura clasica ramane aceasi tehnica.
0

#71 Useril este offline   airdream 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 147
  • Inregistrat: 30-September 09
  • Gender:Male
  • Location:Buzau
  • Interests:Aeromodele

Postat 20 December 2013 - 10:39 PM

Problema mea apare din faptul că diedrul aripilor la intrarea în fuselaj este foarte accentuat. Cum fuselajul nu are la interior decât 55 mm, nu cred că voi putea să găsesc o altă metodă de a le îmbina decât cu o piesă metalică (ca să fiu sincer şi cu această piesă şi tot am emoţii). De fapt, ideea nu-mi aparţine, ci se află în planurile lui Minimoa.

Fisier atasat  Sectiune Minimoa cu sageti comprimat.jpg (15.88K)
Number of downloads: 56

Mă gândesc să fac piesa asta din două table de aluminiu cam de 2 mm grosime, prinse cu şuruburi. Între ele va fi prinsă ţeava dreptunghiulară de alamă. În secţiunea acestui joint, fuselajul arată cam aşa:

Fisier atasat  Fuselaj.jpg (390.37K)
Number of downloads: 55

Numai că mi-e teamă că este cam îngustă (înălţimea din desenul de mai sus) şi nu va rezista, cu toate că nici în planurile Minimoa nu pare mai solidă. Gîndiţi-vă că aripile au 3 m! :o
Dacă aş putea intra cu ea un pic pe "coarnele" acelea în sus...
0

#72 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 21 December 2013 - 08:02 AM

Grace, care avea 2,7m, si il stii, avea aripile prinse intr-o platbanda de otel, de 3x10mm. Ai vazut ce ai patit la urechile lui BOT. Greutatea suplimentara, probabil nu va fi o problema. Tu nu tragi de el in zbor, asa ca, probabio va rezista si aluminiu, probabil ar rezista si un lonjeron din placaj, multistrat si cu ceva fibra, dar eu as merge pe otel, macar la incastrare. Dar asta ar fi daca l-as face eu, asa, tu va trebui sa decizi cum il vei incastra aripile, iar verificarea...va fi...la primul "hei"...

Hai cu pozelel alea, ca se usuca balsa prea tare...!
0

#73 Useril este offline   airdream 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 147
  • Inregistrat: 30-September 09
  • Gender:Male
  • Location:Buzau
  • Interests:Aeromodele

Postat 21 December 2013 - 07:35 PM

Vezi postareaMihai_supy, la 21 December 2013 - 08:02 AM, a spus:

probabio va rezista si aluminiu,


Am pregătită o platbandă de oţel. De asta chiar că sunt sigur.

http://phoenixmodels...100-p-2693.html

La altele am eu îndoieli... :pardon:
0

#74 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 21 December 2013 - 08:09 PM

no - numa sa nu se indoaie "haripa"
0

#75 Useril este offline   airdream 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 147
  • Inregistrat: 30-September 09
  • Gender:Male
  • Location:Buzau
  • Interests:Aeromodele

Postat 22 December 2013 - 06:23 PM

Am re-aranjat "secţiunea critică" a fuselajului în dreptul piesei metalice. Am coborât puţin "coarnele", aşa cum le zic eu suporţilor aripilor. În felul ăsta pot să sprijin mai bine ţeava dreptunghiulară din alamă, pe o lungime mai mare.
În imagine suportul metalic este reprezentat cu roşu, iar ţevile dreptunghiulare cu albastru.

Fisier atasat  Sectiune metal evidentiata.jpg (10.01K)
Number of downloads: 41

Va trebui să fac cumva să îmbrac metalul, să nu se vadă din suporţii aripilor. Oricum, totul va fi acoperit de folie.
Compartimentul servo-urilor va fi în faţa acestei piese metalice, aşa că-i voi face probabil nişte găuri pentru a trece cu cablul Bowden prin ea.
Prinderea piesei metalice este altă problemă. :excl:
0

#76 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 22 December 2013 - 07:14 PM

pai cred ca marea problema va fi fizarea aripilor de fuselaj - m-am tot gandit cum ai putea sa le fixezi, poate cu suruburi prin fuleaj - cum le prind eu la acrobate...
0

#77 Useril este offline   airdream 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 147
  • Inregistrat: 30-September 09
  • Gender:Male
  • Location:Buzau
  • Interests:Aeromodele

Postat 22 December 2013 - 10:04 PM

Vezi postareaMihai_supy, la 22 December 2013 - 07:14 PM, a spus:

pai cred ca marea problema va fi fizarea aripilor de fuselaj - m-am tot gandit cum ai putea sa le fixezi, poate cu suruburi prin fuleaj - cum le prind eu la acrobate...


Vezi că am pus mai sus un desen cu secţiunea aripii care te interesează. Pe desen apare o piuliţă captivă în prima nervură de lângă fuselaj, care are exact acest rol: să fixeze aripa de fuselaj.
0

#78 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 23 December 2013 - 03:50 PM

Vezi postareaairdream, la 22 December 2013 - 06:23 PM, a spus:

Am re-aranjat "secţiunea critică" a fuselajului în dreptul piesei metalice. Am coborât puţin "coarnele", aşa cum le zic eu suporţilor aripilor. În felul ăsta pot să sprijin mai bine ţeava dreptunghiulară din alamă, pe o lungime mai mare.
În imagine suportul metalic este reprezentat cu roşu, iar ţevile dreptunghiulare cu albastru.

Atasament Sectiune metal evidentiata.jpg

Va trebui să fac cumva să îmbrac metalul, să nu se vadă din suporţii aripilor. Oricum, totul va fi acoperit de folie.
Compartimentul servo-urilor va fi în faţa acestei piese metalice, aşa că-i voi face probabil nişte găuri pentru a trece cu cablul Bowden prin ea.
Prinderea piesei metalice este altă problemă. :excl:


Suportul metalic nu este necesar. Ce propun eu este sa faci un senvis da placaj de 3mm. Faci doua piese identive (placaj aviatic 3mm)ca suportul meatlic din poza ta (Rosu). In mijloc pune tubul de arama si doua piese de placaj sus si jos. Lipeste cu epoxi si pune suruburi de 3mm in placile de sus si jos pentru asigurare suplimentara, binenteles suruburile nu trec prin tuburile de arama.

Asteapta sa lipesti panoul asta pina cind termini aripa. Fa aripa pune panoul inauntru in fuselaj si monteaza provizoriu dupa care aliniaza aripa. Cind esti satisfacut cu alinierea pune doua picaturi de CA si lipeste provizoriu panoul in fuselaj. Verifica din nou aliniearea si fa lipirea finala a panoului in fuselaj.
In spate poti folosi o tija de otel 3mm este suficient si fa la fel lasa panoul liber pina cind pui aripa in fuselaj si lipeste ambele panouri in acelasi timp dupa ce aliniezi aripa.
0

#79 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 23 December 2013 - 03:57 PM

Inca ceva aici referitor la aripa din polistiren.
La bordul de fuga nu trebuie sa pui tija de carbon de loc si nici baghetele de sus si jos. Placheaza normal polistirenul cu balsa. Dupa care taie flasurile si eleroanele cu bisturiu. Placheaza zona expusa cu balsa de 5mm la bordul de atac la flaps si la bordul de fuga la aripa. Slefuieste si gata.
0

#80 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 23 December 2013 - 04:01 PM

Doar ca trebuie taiant maimult si mai atent. La asta nu m-am gandit. (asta pentru ca nu-mi place ideea de a avea o aripa de polistiren, fie si ea placata cu balsa, pentru ca, imi plac structurile care se vad - mai ales la planoare!!!)
0

#81 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 23 December 2013 - 04:13 PM

Ma intorc la aripa din nou.
In partea centrala (lonjeronul principal) se poate face mai bine si mai usor in acelasi timp. Ideia este sa folosesti 7 bghete de carbon de 3mmx1mm 3 pe extrados si 4 pe intrados si placheaza tubul de arama cu ele . Acuma intre baghete pune balsa de 3mm cu fibra verticala. Matiseaza cu fir de kevlar. Poti adauga balsa deasupra si dedesubt sa unplii zonele vacante.
0

#82 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 23 December 2013 - 04:23 PM

Uitete la poza asta. Ce am zis mai sus referitor la lonjeronul principal este foarte asemanator cu ce este in poza aici. In plus este mai usor pentru ca ai ales sa mergi cu tub de 3mm balsa de 3mm si ai carbon de 3mm care simplifica lucrarea. Le poti plasa pe o masa plata etc.

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de F2B: 23 December 2013 - 04:23 PM

0

#83 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 23 December 2013 - 04:41 PM

Tub de 3mm la aripi de 3m... poate de titan :)
Avem in tara platbanda carbon de 10mm.
Tehnicile de mai sus i le-am dat si eu acum cateva zile, problema este ca nu vrea sa faca constructie clasica, si nu vad cum sa intercaleze un asa lonjeron intr-o aripa de spuma... :unsure: poate sa taie aripa din doua bucati, care sa fie lipite de lonjeron si apoi totul placat in balsa... :unsure:
... cu picioarele pe pamant ...
0

#84 Useril este offline   airdream 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 147
  • Inregistrat: 30-September 09
  • Gender:Male
  • Location:Buzau
  • Interests:Aeromodele

Postat 23 December 2013 - 05:35 PM

Vezi postareaF2B, la 23 December 2013 - 03:50 PM, a spus:

Suportul metalic nu este necesar. Ce propun eu este sa faci un senvis da placaj de 3mm. Faci doua piese identive (placaj aviatic 3mm)ca suportul meatlic din poza ta (Rosu). In mijloc pune tubul de arama si doua piese de placaj sus si jos. Lipeste cu epoxi si pune suruburi de 3mm in placile de sus si jos pentru asigurare suplimentara, binenteles suruburile nu trec prin tuburile de arama.


Mi-aţi ieşit în întâmpinare. Chiar voiam să discut aici această variantă. Astăzi mi-a venit ideea că aş putea să fac jointul, în locul piesei metalice, din lemn. Eu mă gândeam la o bucată de lemn tare (ex. fag), pe care să o tai în două, să tai locaşurile ţevii dreptunghiulare din alamă, după care să le lipesc la loc.
Aveţi dreptate, iese mult mai rezistentă şi mai uşoară cu placaj. Ca să nu mai zic că este mult mai uşor de confecţionat.
Uite de-aia este bine să discuţi pe forum. Eu singur mă "înţepenesc" într-o idee, din care nu mai ies.
Sigur, prind ansamblul şi cu şuruburi, fără ca acestea să treacă prin ţeavă.
0

#85 Useril este offline   airdream 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 147
  • Inregistrat: 30-September 09
  • Gender:Male
  • Location:Buzau
  • Interests:Aeromodele

Postat 23 December 2013 - 05:43 PM

Vezi postareaF2B, la 23 December 2013 - 03:57 PM, a spus:

La bordul de fuga nu trebuie sa pui tija de carbon de loc si nici baghetele de sus si jos. Placheaza normal polistirenul cu balsa. Dupa care taie flasurile si eleroanele cu bisturiu. Placheaza zona expusa cu balsa de 5mm la bordul de atac la flaps si la bordul de fuga la aripa. Slefuieste si gata.


Aşa am făcut întotdeauna, numai că până acum tăiam aripile din polistiren expandat, pe care îmi era uşor să-l îndepărtez din aripă şi din eleron, ca să-mi încapă bagheta de balsa. Este prima dată când le tai din extrudat, care este un pic mai tare. Aş putea să tai puţin mai mult din ambele părţi, cu toate că mi-ar place ca bagheta de balsa să intre între învelişuri.
Aveţi dreptate, conturul se "închide" foarte bine.
0

#86 Useril este offline   airdream 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 147
  • Inregistrat: 30-September 09
  • Gender:Male
  • Location:Buzau
  • Interests:Aeromodele

Postat 23 December 2013 - 05:54 PM

Vezi postareaF2B, la 23 December 2013 - 04:23 PM, a spus:

Uitete la poza asta. Ce am zis mai sus referitor la lonjeronul principal este foarte asemanator cu ce este in poza aici. In plus este mai usor pentru ca ai ales sa mergi cu tub de 3mm balsa de 3mm si ai carbon de 3mm care simplifica lucrarea. Le poti plasa pe o masa plata etc.


Tronsoanele centrale ale aripilor sunt aproape gata. Îmi place cum ies, par destul de rigide. Combinaţia aceea de baghete de pin lipite cu aracet le dă o rezistenţă grozavă.
Problema este că mai fac şi greşeli, pentru care trebuie să stric, ceea ce ia destul timp. Plătesc în felul ăsta tribut faptului că lucrez obosit, după serviciu şi adesea mă grăbesc.
Asta este, dar când îl scot prima dată la zbor uit de toate necazurile pe care mi le-a pricinuit.
0

#87 Useril este offline   fly 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3373
  • Inregistrat: 09-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bran Brasov
  • Interests:Jeturi ,f3j ,f5j

Postat 23 December 2013 - 05:55 PM

Scuze, dar maidenul il vedem tot pe schita.
0

#88 Useril este offline   airdream 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 147
  • Inregistrat: 30-September 09
  • Gender:Male
  • Location:Buzau
  • Interests:Aeromodele

Postat 23 December 2013 - 06:07 PM

Vezi postarearenatoa, la 23 December 2013 - 04:41 PM, a spus:

poate sa taie aripa din doua bucati, care sa fie lipite de lonjeron si apoi totul placat in balsa...


Dacă credeţi că n-am încercat varianta, vă înşelaţi. :blush:
Am făcut şi aşa la polistirenul expandat, ca să introduc o baghetă verticală din balsa pe post de lonjeron. Este chinul de pe lume şi dacă nu ai grijă să-i lipeşti dinainte la capete nervuri rigide, nu o mai potiveşti la loc. Fug bucăţile în toate părţile şi nu ai destule mâini să le mai pui la loc. :80:
0

#89 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 23 December 2013 - 06:15 PM

Vezi postarearenatoa, la 23 December 2013 - 04:41 PM, a spus:

poate sa taie aripa din doua bucati, care sa fie lipite de lonjeron si apoi totul placat in balsa.


Exact la asta ma gindeam dar nu vroiam sa intru in detalii.

3mm numai la tija din spate. Poate m-am exprimat incorect si daca da imi cer scuze.
0

#90 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 23 December 2013 - 06:47 PM

Vezi postareaairdream, la 23 December 2013 - 06:07 PM, a spus:

Dacă credeţi că n-am încercat varianta, vă înşelaţi. :blush:
Am făcut şi aşa la polistirenul expandat, ca să introduc o baghetă verticală din balsa pe post de lonjeron. Este chinul de pe lume şi dacă nu ai grijă să-i lipeşti dinainte la capete nervuri rigide, nu o mai potiveşti la loc. Fug bucăţile în toate părţile şi nu ai destule mâini să le mai pui la loc. :80:


Asta este usor de facut.
Fa mai intii lonjeronul principal separat. Fii sigur ca este plat, drept, si in oglinda pentru aripa opusa. Probabil vrei ca inaltimea sa fie corecta sau o ideie mai ingusta .5-1mm mai ingust.
Pune epoxi pe lonjeron (sa nu flosesti epoxi de 5minute)in fata si spate. Daca ai adauga microbaloane la epoxi. Asambleaza cu scoci perpendicular pe aripa si dupa aia dealungu pe extrados si intrados. Pune aripa inapoi pe spuma de jos sau pe o suprafata plata cu ceva carti de telefon (greutate) deasupra sa mentii forma corecta a aripii. Ca sa nu se lipeasca de masa sau spuna, foloseste hirtie cerata pentru gatit merge bine.
Cind epoxiul este uscat esti gata de pus folia de balsa deasupra aripii. Sa nu cumva sa faci cum a facut tipul ala din videoul de aici.
Cind pui balsa pe polistiren (spuma) pune pe balsa si intinde cu o carte de credit cit poti de subtire. Dupa aia pune balsa pe spuma.


Inca ceva incearca sa inchizi ochii si sa faci modelul de la inceput la sfirsit. Daca ceva nu face sens atunci reorganizeaza pina iese bine. O sa-ti salveze o gramada de munca. De exemplu la lonjeronul principal trebuie sa te gindesti ca trebuie sa atasezi si sectiunea a boua de la aripa, fie ca va fi detasabila sau nu. Deci trebuie sa ta gindesti cum vei face si aia.
0

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro