Modelism - RHC Forum: Nava de pasageri Tudor Vladimirescu - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 11 Pagini +
  • « Prima
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • Ultima »

Nava de pasageri Tudor Vladimirescu

#211 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 01 September 2014 - 09:05 PM

Salutare la toata lumea , pentru ca sunt cu lucrarea la puntea centru aici am de confectionat tombele de aerisire care sunt in numar de patru , ca moduri de executie colindand netul am gasit cateva .Cea mai simpla ar fi fost sa le cumpar de la magazinele de modelism dar ce am vazut pe acolo nu se potriveste cu ce am eu . O inca metoda este in confectionarea unei matrite din cauciuc siliconic si turnarea in rasina a obiectului , o treia metoda la care am optat este cea descrisa de colegul Gobi 71 .
Lucrul l-am inceput cu confectionarea unui calapod care reprezinta tromba de aerisire dintr-un lemn de esenta tare (fag) dupa care am inceput sa infasor tabla de cupru de 0,1mm pe calapod practicand crestaturi , tabla am inceput sa o indoi din spate si am incheiato in fata . Dupa cateva bucati am deprins metoda si lucrul a devenit usor . A urmat cositorirea , adaugarea marginilor , multa finisare la pila confectionarea manerelor si tubului prelungitor si cam asa arata in final . Tot procedeul in imaginile de mai jos .
Cam atat pentru astazi , toate cele bune si multa bafta .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: calapod de tromba .JPG
  • Imagine atasata: mulajul tablei pe calapod.JPG
  • Imagine atasata: incherere cu cositor .JPG

Aceasta postare a fost editata de dj.bobo: 01 September 2014 - 09:05 PM

0

#212 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 01 September 2014 - 09:07 PM

. Si rezultatul final , multa bafta ,,..

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: cap de tromba gata .JPG
  • Imagine atasata: trombe de aerisire gata .JPG

0

#213 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 02 September 2014 - 08:51 PM

Salutare la toata lumea , lucrul la puntea centru continua cu executia a doua tambuchiuri de mari dimensiuni care se afla fiecare in spatele fiecarui cos . Si pentru ca sun la acest capitol ii voi confectiona pe toti ca mai sunt trei bucati ; unul la magazia pupa , unul la magazia prova si ultimul de dimensiuni mai mici si oval la compartimentul putului lantului . Lucrul a fost usor , am folosit stirenul si sarma de cupru de 0,5mm .
Cam atat pentru astazi , o seara buna in continuare :rolleyes:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: tambuchiuri .JPG
  • Imagine atasata: tambuchiuri gata .JPG

0

#214 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 04 September 2014 - 02:52 PM

Salutare la toata lumea , lucrul merge mai departe cu executia capului de sarpe care chiar asa se numeste si are rolul de a ghida lantul calauza la navele cu ancore cu patru ghiare (ancorele cu patru ghiare lucreaza in mod curent cu doua lanturi , lantul principal gros care preia greutatea navei si lantul calauza care este prins de diamantul ancorei si are rolul de a smulge ancora la momentul virarii ) , pe langa acesta am mai lucrat ceva role de ghidaj al lanturilor de comanda al carmei si o rola de ghidaj al lantului calauza la vinciul de ancora.
Atat pentru astazi , toate cele bune :good:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: capul de sarpe.jpg
  • Imagine atasata: cap de sarpe in lucru .JPG
  • Imagine atasata: role si cap de sarpe.JPG
  • Imagine atasata: cap de sarpe si role gata .JPG

0

#215 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 08 September 2014 - 08:13 PM

Salutare la toata lumea , lucrul continua cu barcile de serviciu si nu de salvare cu multa lume ar crede asta , nava este prevazuta cu doua barci cu o capacitate de sase persoane max. deci nu pot fi numite barci de salvare . Pentru caz de sinistru nava avea in dotare patru lazi cu veste de salvare pentru toti pasagerii .La aceste barci am sa mai atasez cate o pereche de rame , furcheti , panouri de lemn pe fundul barcii , cate un colac de salvare si o cange , o barbeta etc .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: barci de serviciu.JPG

0

#216 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 08 September 2014 - 08:52 PM

Salutare din nou , acum am sa va explic cu a decurs constructia , in primul rand am scos din plan doua sabloane ale barcii unul din vedere laterala si al doilea din vedere de sus . Am transpus pe lemn cele doua sabloane si prin decupare si finisari a rezultat o barca bruta , fiind o barca fluviala cu fundul cu un mic "V" nu a fost destul de complica , de pe matrita rezultata am scos sabloane pentru fund si laterale , barca fiind compusa din patru foi de material . Mai departe pe matrita barcii in locul unde ar trebui sa fie chila am practicat un canal nu prea adanc unde am asezat o chila, dupa care am lipit cele doua piese ale fundului , un continuare am lipit de fund si etrava bordajele si dupa scoaterea de pe matrita am atasat si oglinda barcii si astfel a rezult o barca . In barca am trasat locul unde ar fi coastele dupa care a urmat si acestea fiecare din pateru piese, a urmat teuga , duneta si la urma mica punte care acopera toata suprafata bordajului , materialul folosit a fost numai styrenul de 0,25 si 0,5mm . La urma mult finisaj , ceva chit iar finisaj si un grund de control la final.
Mai urmeaza sa confectionez ramele furchetii si cand oi ajunge la lemnarie panourile de pe fundul barcii .
Cam atat pentru astazi sper sa nu v-a plictisesc prea mult cu vorbaria . Toate cele bune si o seara frumoasa in continuare :rolleyes:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: matrita barca.JPG
  • Imagine atasata: sabloanele fundului si laterale .JPG
  • Imagine atasata: asezarea pe chila.JPG

0

#217 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 08 September 2014 - 08:54 PM

..... Continuarea ,,,. :good:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: coaste lipite in barca .JPG
  • Imagine atasata: montaj teuga si duneta la barca.JPG
  • Imagine atasata: barci gata.JPG

0

#218 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 09 September 2014 - 08:09 PM

Buna seara la toata lumea , dupa executia barcilor urmarea fireasca este executia ramelor si furchetilor din dotare . Lucrul a decurs simplu cu prelucrarea in strungul de lemn a ramei brute si dupa aceia finisarea lor manual cu freza din dotare si la manuta cu glaspapier 600 . Lemnul din care sun prelucrate este de cires ce se prelucreaza mult mai bine decat teiul , ramele sunt cele cu contragreutate des intalnite la navele fluviale . Mai jos cateva imagini cu rezultatul final .
Toate cele bune si o seara minunata .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: rama in strung.JPG
  • Imagine atasata: rame brute.JPG
  • Imagine atasata: rame si furcheti pe barci.JPG

0

#219 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 13 September 2014 - 05:31 PM

Buna ziua la toata lumea , lucrul continua cu executia tamburilor pentru paramele metalice . Pentru ca navele fluviale moderne folosesc pentru legare parame metalice si pentru usura lucrul cu ele se gaseau pe tamburi , in cazul meu sunt la nava noua bucati si respectiv ; la prova in apropirea babalelor cate unul pe fiecare bord , cate unul pe fiecare bord aproape de casa zbaturilor , dupa casa zbaturilor spre pupa si in apropierea babalelor de la pupa cate unul , si ultimul se afla pe casa zbaturilor tribord pupa acesta nu stiu ce rol avea acolo dar daca planul il arata il voi face si pe acesta .
Ca model pentru acesti tamburi m-am inspirat dupa un tambur de la o nava moderna care nu difera aproape deloc de cei folositi pe vremuri . Lucru a decurs simplu , materiale folosite sunt stirenul si sarma de cupru de 0,5 si 1mm .
Atat pentru astazi toate cele bune :rolleyes:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: tamburi parama de manevra .JPG
  • Imagine atasata: -A-uri.JPG
  • Imagine atasata: Tamburi de parame metalice ..JPG

0

#220 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 14 September 2014 - 07:09 PM

Buna seara la toata lumea , lucrul continua cu catargul prova . Acest catarg este unul rabatabil si se cobora la trecerea pe sub poduri la ape mari , pe el se gasesc felinare pentru lumina de drum si lumina de ancora care tine si loc de eclipsa si la capatul lui paratrasnetul navei . Fiind o nava de pasageri nu are nevoie de alte lumini la catarg , dar in caz de nevoie se pot ridica la verga felinare de lumini suplimentare in functie de situatia navei .
Cam atat pentru astazi , o seara frumoasa in continuare .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: catarg gata .JPG
  • Imagine atasata: catarg prova 2.JPG
  • Imagine atasata: catarg prova ..JPG

0

#221 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 12 October 2014 - 09:33 PM

Buna seara la toata lumea , lucrul continua cu instalatia de legare care este compusa din sase babale si doi tacheti pentru legare sunt folosite parame metalice .
Atat pentru astazi , o seara buna in continuare .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: babale si tacheti gata.JPG
  • Imagine atasata: babale si tacheti.JPG

0

#222 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 13 October 2014 - 04:21 PM

Salutare la toata lumea , la sugestia unui coleg de forum vecin am modificat ramele barcilor de serviciu . Deobicei contrageutile ramei sunt rotunde , octogonale sau hexagonale ,eu le-am facut hexagonale si am aplicat si masonul de piele care la mine este facut din alt material .
Toate cele bune si o seara frumoasa in continuare .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: rame 2.JPG
  • Imagine atasata: rame 1.JPG

Aceasta postare a fost editata de dj.bobo: 13 October 2014 - 04:21 PM

0

#223 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 14 October 2014 - 04:02 PM

Salutare la toata lumea , pentru ca sa fie instalatia de legare gata in compunerea acesteia mai gasim stope pentru parame si sunt dispuse la nava la mislocul navei spre prova in apropierea usilor de acces la intrarile principale . Sunt folosite la manevrele de acostare a navei la ponton , manevra mai dificila fiind o nava cu zbaturi se arunca parama la ponton se trece prin stopa si se infasoara cateva spire pe tamburul vinciului de ancora ,dupa recuperarea paramei cu vinciul se actioneaza stopa dupa care capatul de pe tamburul vinciului se dau volte pe babale . Curiosa este asemanarea manerului stopei cu un macaz , dar aceasta nu este intamplatore greutatea de pe maner sub actiunea gravitatie actioneaza stopa in lipsa interventiei umane . Materiale folosite sunt nelipsitul stiren , sarma de cupru si cateva suruburi si piulite M1 .
Toate cele bune si multa bafta .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: stopa 1.JPG
  • Imagine atasata: macazul .JPG
  • Imagine atasata: stopa 2.JPG

0

#224 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 24 November 2014 - 07:46 PM

Salutare la toata lumea , dupa o perioda mai lunga cu schimbari la serviciu revin la lucru . Pentru inceput voi incepe o piesa de o complexitate mai mare si volum de munca ridicat si tot odata cam cea mai veche si dupa spusele unora ultima piesa originala a acestei nava si anume vinciul de ancora . In continuare am sa va prezint cateva poze de la nava al acestui vinci si cam ce trebuie sa execut eu . Las imaginile sa vorbeasca .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: vinci tudor 1.JPG
  • Imagine atasata: vinci tudor 2.JPG
  • Imagine atasata: vinci tudor 3.JPG

0

#225 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 24 November 2014 - 07:50 PM

Acum dupa vizionarea imaginilor cu originalul am sa va arat cum a decurs lucrarea mea . Inca nu este gata lucrarea este pe jumatate terminata , urmeaza lucrul la partea de actionare confectionarea motorelor cu aburi distribuitor de aburi si conducte ce mai se gasesc pe acolo . Materiale folosite sun styrenul cateva suruburi de M1 sarma de cupru de 0,5 1,12 , 1,54 adeziv ciano si contacta .
Atat pentru astazi toate cele bune si o seara frumoasa in continuare :rolleyes:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: piese vinci.JPG
  • Imagine atasata: vinci 2.JPG
  • Imagine atasata: vinci 2.JPG
  • Imagine atasata: vinci 3.JPG

0

#226 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 25 November 2014 - 10:19 PM

Buna seara la toata lumea , pentru astazi ceva lucru pe la partea de abur si anume motoarele fiind doua cu sertarele aferente suportul clopotului si in lucru axul de cuplare a motorelor la vinci . Ceva imagini macro cu vinciul in acest stadiu de lucru , mai sunt de executat tevile de alimentare cu abur a grupului motor si teva de retur a aburului apoi ansablu biela manivela a motorelor . Imi cer scuze cu aceasta ocazie pentru ca nu am explicat pozele cu vinciul real puse mai sus cu partile componente ale acestuia :sorry:, daca aveti intrebari voi raspunde cu placere .
Atat pentru astazi , sper maine sa termin acesta parte a proiectului meu , toate cele bune si o seara frumoasa in continuare .

PS. find imagini macro veti observa mai multe .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: vinci ancora 2.03.JPG
  • Imagine atasata: vinci ancora 2.02.JPG
  • Imagine atasata: vinci ancora 2.01.JPG

0

#227 Useril este offline   Zue 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1495
  • Inregistrat: 05-January 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 November 2014 - 01:19 PM

Super, nu imi vine sa cred la ce detaliu lucrati. Am o curiozitate: rotile dintate sunt facute manual de dvs. sau a-ti gasit unele gata facute care s-au potrivit?
tel.0745026562
0

#228 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 26 November 2014 - 05:51 PM

Vezi postareaZue, la 26 November 2014 - 01:19 PM, a spus:

Super, nu imi vine sa cred la ce detaliu lucrati. Am o curiozitate: rotile dintate sunt facute manual de dvs. sau a-ti gasit unele gata facute care s-au potrivit?
Salutare , neavand inca un o scula de prelucrat roti dintate am gasit ceva asemanator prin cutia cu diverse , sunt probabil de la o inprimanta veche ,la roata mare am decupat interiorul pe care l-am refacut coplet cum arata cea originala iar cele mici am adaptat diametrul interior la axul curent cu ajutorul profilelor tip teava de styren .
Toate cele bune si multa , multa bafta .
0

#229 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 27 November 2014 - 11:40 PM

Salutare la toata lumea , dupa multe ore de lucru a terminat vinciul meu , in compunerea lui mai trebuie executate doua manitze (pe romaneste manivele) care folosesc la actionarea vincilui manual ,locul lor este pe partea interioara a parapetului in apropierea vinciului si doua manele (nu este vorba de ceva cantat ) , sunt niste manere care se introduc in locasurile de pe axul vinciului langa tamburul de frana si ajuta la ridicarea manuala a ancorei .
Atat pentru astazi toate cele bune si o seara frumoasa in continuare :rolleyes:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: vinci gata 1.JPG
  • Imagine atasata: vinci gata 2.JPG

0

#230 Useril este offline   McMyke 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 304
  • Inregistrat: 12-September 12
  • Gender:Male
  • Location:Bacau
  • Interests:Navomodelism

Postat 28 November 2014 - 03:00 PM

Vezi postareadj.bobo, la 27 November 2014 - 11:40 PM, a spus:

Salutare la toata lumea , dupa multe ore de lucru a terminat vinciul meu , in compunerea lui mai trebuie executate doua manitze (pe romaneste manivele) care folosesc la actionarea vincilui manual ,locul lor este pe partea interioara a parapetului in apropierea vinciului si doua manele (nu este vorba de ceva cantat ) , sunt niste manere care se introduc in locasurile de pe axul vinciului langa tamburul de frana si ajuta la ridicarea manuala a ancorei .
Atat pentru astazi toate cele bune si o seara frumoasa in continuare :rolleyes:

Cu sau fara manele arata absolut superb. :) Daca as spune extraordinar tot nu ar fi de ajuns.

Astept cu nerabdare urmatoarele etape.

Bravo pentru indemanare, rabdare si atentie pana si la cel mai mic detaliu!

Aceasta postare a fost editata de McMyke: 28 November 2014 - 03:01 PM

0

#231 Useril este offline   McMyke 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 304
  • Inregistrat: 12-September 12
  • Gender:Male
  • Location:Bacau
  • Interests:Navomodelism

Postat 28 November 2014 - 03:34 PM

Vezi postareadj.bobo, la 27 November 2014 - 11:40 PM, a spus:

Salutare la toata lumea , dupa multe ore de lucru a terminat vinciul meu , in compunerea lui mai trebuie executate doua manitze (pe romaneste manivele) care folosesc la actionarea vincilui manual ,locul lor este pe partea interioara a parapetului in apropierea vinciului si doua manele (nu este vorba de ceva cantat ) , sunt niste manere care se introduc in locasurile de pe axul vinciului langa tamburul de frana si ajuta la ridicarea manuala a ancorei .
Atat pentru astazi toate cele bune si o seara frumoasa in continuare :rolleyes:

Am incercat sa fac un joc de genul "gaseste diferenta" intre original si macheta... Aproape ca nu am gasit, totusi am vazut cateva suruburi care nu apar :)
Imagine atasata: vinci tudor 2.JPG

Dar cand stau si ma gandesc la cate nituri ai "batut" in corpul navei e posibil sa ti se fi acrit :)
Cred ca o picatura de grund plasata cu un varf de ac ar putea arata ca un surub ...
0

#232 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 28 November 2014 - 07:15 PM

Vezi postareaMcMyke, la 28 November 2014 - 03:34 PM, a spus:

Am incercat sa fac un joc de genul "gaseste diferenta" intre original si macheta... Aproape ca nu am gasit, totusi am vazut cateva suruburi care nu apar :)
Atasament vinci tudor 2.JPG

Dar cand stau si ma gandesc la cate nituri ai "batut" in corpul navei e posibil sa ti se fi acrit :)
Cred ca o picatura de grund plasata cu un varf de ac ar putea arata ca un surub ...
Ai dreptate , sunt multe suruburi pe care le-am omis ,,,,am si eu o limita ,limita fiind timpul. Si apropo de manele , termenul se foloseste in marina cu mult timp inaitea celor cantate , iata mai jos si imaginea cu respectiva manea .
Toate cele bune si multa , multa bafta :good:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: vinci tudor 1.JPG

0

#233 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 30 November 2014 - 02:15 PM

Salutare la toata lumea , pentru ca am depasit momentul culminant al lucrarii am facut o evaluare de moment , si totoadata o lista cu ce elementele ce mai sunt de executat . Lista aparuta cu acesta ocazie are patruzecisicinci de puncte si cred ca nu le-am descoperit pe toate , unele lucrari sunt minore altele de mai mare anvengura . Pentru astazi va prezint trei puncte bifate din lista ; 1-bastonul prova , 31- baston pavilion pupa , 37- ghidaje lanturi instalatia de guvernare . Acum cateva cuvinte despre respectivele , bastoanele prova si pupa ceva simplu aproape identice ca scop doar cel de la prova pentru a fi asezat are baza in forma de furca si la varful lui este prevazut cu lumina de ancora .
Ghidajele lanturilor , sunt niste uluce prin care se misca lanturile ce actioneaza echea carmei , sunt actionate de un servomotor cu aburi iar in caz de avarie de timona de avarie aflata in partea din tribord a primului cos . Lanturile sun ghidate de cateva role care se afla in zona pupa si sunt prinse incrucisat pe eche .
Atat pentru astazi a zi frumoasa in continuare va doresc .

PS . Printre lucrarile nementionate au mai fost , tratarea puntilor de lemn cu ulei de in si apoi mascarea lor , executia sablonului pentru panoul de lemn de deasupra echei si punctele acestuia de sprijin .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: ghidaje lanturi guvernare .JPG
  • Imagine atasata: baston prova .JPG
  • Imagine atasata: bastonele prova si pupa.JPG

Aceasta postare a fost editata de dj.bobo: 30 November 2014 - 02:17 PM

0

#234 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 02 December 2014 - 01:41 PM

Salutare la toata lumea , pentru astazi inca doua puncte lichidate din lista si anume ; 15- fluier cos prova si 24 -ancore , doua bucati . Si acum cateva vorbe despre fiecare , fluierul de pe cos ceva simplu de realizat , ancorele pentru ca nava are doar o ancora la prova cea sea doua este o ancora de rezerva si se gaseste la nava asezata pe panoul de deasaupra echei . Ancorele sunt confectionate din stiren si pentru ca dimensinea de 4mm de la care am plecat nu exista am lipit mai multe straturi de cate un milimetru dupa care a urmat confectionarea propriuzisa , urmarea in cele cateva imagini .
Atat pentru astazi , toate cele bune .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: fluier cos .JPG
  • Imagine atasata: ancore 1.JPG
  • Imagine atasata: ancore 2.JPG

0

#235 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 05 December 2014 - 03:44 PM

Salutare la toata lumea , lucrul continua si am mai bifat patru puncte din lista mea dupa cum urmeaza ; 4- aerisiri ventilatie casa zbaturilor 16 buc , 5- aerisiri ventilatie puntea solar 2buc , 8-cos evauare fum bucatarie 1buc , 9-aerisire ventilatie bucatarie 1 buc . Daca la trombele de ventilatie aerul din exterior intra in nava aceste ventilatii sensul este invers . Aceste aerisiri functioneaza pe principiul trecerii aerului prin partea mai larga si pe moment ce inainteaza diametru sectiunii se micsoreaza si viteza aerului creste iar in sectiunea cea mai mica se intersecteaza cu tubulatura de aspiratie unde se creaza o depresiune ce face ca aerul sa fie aspirat . La evacuare diametrul trombei creste din nou ,lucru ce faciliteaza curgerea aerului prin tromba . Gurila de ventilatii de puntea solar sun de aceiasi dimensiune ca cele de pe lateralele casei zbaturilor , gura de ventilatie de la bucatarie este de dimensiune mai mare si mai inalta pentru a asigura un tiraj mai bun la acesta incapere . Pentru ca pe vremurile trecute focul de la soba de gatit era intretinut cu acelasi combustibil ca cel de la cazane cosul de fum a acestuia este mai inalt pentru a asigura un tiraj natural si a nu deranja pasagerii de punte . La aceste repere am folosit tabla de alama de 0,05 mm sarma de cupru de 0,5 teva de alama de 4mm si teava de la rezervele Parker si un profil rotund de styren . Urmeaza aplicarea unui strat de primer .
Toate cele bune si multa bafta .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: guri de ventilatii .JPG
  • Imagine atasata: ventilatie si cos fum bucatarie.JPG

0

#236 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 07 December 2014 - 08:54 PM

Salutare la toata lumea , lucrul continua si mai bifez un punct din lista ; 40 - proectore de navigatie de pe puntea de comanda doua bucati . Materiale folosite sunt tabla de alama de 0,05 mm si 0,2 mm , sarma de cupru de 0,3 si 1mm teava de alama de 1 mm cu interior de 0,6mm putin stiren pe la postament si soclul becului , pasta de lipit la 190 grade. Proectoarele sunt mobile in doua axe si sunt prevazute cu geam transparent (eu am folosit polietilena de la cutiile de cadouri) , partea concava a fundului am realizato batand tabla cu partea sferica a cioacanului pe o bucata de cauciuc si finisarea pe o bila mare de rulment .
Cam atat pentru astazi , toate cele bune si multa bafta .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: proectoare 1.JPG
  • Imagine atasata: proectoare.JPG
  • Imagine atasata: proectoare 3.JPG

0

#237 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 08 December 2014 - 07:46 PM

Buna seara la toata lumea , lucrul continua si bifez punctul 2-turnicheti doua bucati , sunt piese care fac parte din instalatia de legare si au rolul de a dirija parmele si tot odata de a le proteja .Sunt prevazuti cu role mobile ce fac ca paramele sa nu frece si astfel sa se distruga . Sunt aszati deobicei in zona prova dar se mai intalnesc si la pupa ,in cazul modelului meu redirectioneaza paramele cand se foloseste manevra paramelor cu vinciul de ancora , au in compunere o rola in plan vertical si una in plan orizontal pe linia copastiei .Materialele folosite sunt , tabla de alama de 0,5 mm sarma de cupru de 1mm , profil tubular de stiren de 2mm pentru rola de ghidare orizontala , textolit pentru confectionarea rolei verticale .
Atat pentru astazi toate cele bune si o seara frumoasa in continuare :rolleyes:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: turnicheti.JPG
  • Imagine atasata: turnicheti gata .JPG
  • Imagine atasata: turnicheti pe pozitie.JPG

0

#238 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 10 December 2014 - 10:44 PM

Buna seara la toata lumea , lucrul continua si mai finalizez un punct din lista mea , 10- gruie barci de serviciu . Pentru ca este o nava fluviala si acestea au barcile de serviciu de mici dimensiuni se folosesc gruie rotative , se gasesc asezate pe acoperisul dinspre pupa a caselor zbaturilor sunt cu actionare manuala atat pentru ridicarea barcilor cat si in rotatia lor . Ca materiale am folosit stiren de 0,25 mm si de 0,5 mm profile tubulare de stiren de 5mm si de 3mm , sarma de cupru de 1,75mm si de 0,3mm si ce a rezult din acestea puteti vedea mai jos .
Atat pentru astazi , toate cele bune si o seara frumoasa .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: piese gruie barci.JPG
  • Imagine atasata: gruie barci gata.JPG
  • Imagine atasata: grui babord pe pozitie.JPG

0

#239 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 14 December 2014 - 09:53 PM

Buna seara la toata lumea , lucrul continua si mai bifez doua pozitii din lista mea ; 6- trepte acces punte solar 4bucati si 11 -scari acces puntea de comanda 2 bucati . Treptele de la puntea solar sun relizate dupa modelul gratarelor folosite in vechime si pentru acestea a trebuit sa construiesc un dispozitiv special pentru taiere , la taierea gratarelo am folosit o panza de 50mm diametru cu dinti mici si grosimea de 0,5 mm . latimea canalului taiat a iesit de 0,54mm. Scarile de acces pe puntea de comanda sunt executate integral din stiren si in momentul de fata mai necesita o oarecare finisare .
Atat pentru astazi toate cele bune .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: gratare 1.JPG
  • Imagine atasata: scari 1.JPG
  • Imagine atasata: scari 2.JPG

0

#240 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 20 January 2015 - 10:41 PM

Salutare la toata lumea , lucrul continua cu elemente de balustrazi si anume balustri circa 65 de bucati . Pentru ca in cazul meu am o balustrada mai deosebita si este formata din balustri cu o singur ochi in partea de sus si apoi intre balustri se aseaza o rama cu plasa cu ochiuri ceva mai mari si in partea de jos se gaseste o paralela ce rigidizeaza toata structura . Lucrul l-am inceput cu confectionarea balustrilor , pentru ca dotarea tehnica nu este destul de completa am cumparat balustri cu trei ochiuri , dar in cazul meu nu s-a potrivit in nici un fel dimensiunile gasite cu cerintele mele si asa a trebuit sa modific pe cei cumparat pe care iam taiat in trei bucati si capetele cu ochi le-am lipit cap in cap cu sarma de alama la aceeasi dimensiune . Pentru alinirea capului cu ochi si a sarmei am folosit un rest de material de la confectionarea gratarelor . Finisarea lipiturilor de pe balustri am facut-o prinzandui in Dremel a urmat atasarea unui inel in partea de jos pentru baza . Dimensiuni balustri , grosime 0,8 mm , ochi de 0,6 inelul din partea de jos din sarma de cupru de 0,3 lipita cu letcomul si finisata in Dremel , va urma .
Atat pentru astazi , o seara buna in continuare :rolleyes:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: balustri.JPG
  • Imagine atasata: dispozitiv lipire balustri.JPG

0

Arata acest topic


  • 11 Pagini +
  • « Prima
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro