Modelism - RHC Forum: Nava de pasageri Tudor Vladimirescu - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 11 Pagini +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • Ultima »

Nava de pasageri Tudor Vladimirescu

#181 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 06 May 2014 - 07:59 PM

Salutare la toata lumea , dupa constructia puntii de comanda urmarea fireasca este comanda sau timoneria , pentru ca planul nu ma lamureste pe deplin ma voi ghida de pe pozele din dotare . Timoneria la aceasta nava este construita din doua parti ; partea de jos sau baza este fixa , iar partea cu ferestrele si acoperisul se poate demonta usor pentru trecerea pe sub poduri la ape mari cum se intampla in fiecare primavara , cand se mai rabatau cosurile si catargul prova .
Pentru ca timoneria este vitrata din toate partile voi construi si interiorul . Ceva poze cu evolutia lucrarii mai pe seara dupa procesarea pozelor .
Toate cele bune :rolleyes:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: vedere din prova.JPG
  • Imagine atasata: vedere pupa Bb ..JPG

0

#182 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 06 May 2014 - 09:59 PM

Salutare din nou si iata si cateva imagini cu ce am lucrat astazi . Inca nu este gata mai este de confectionat usile cateva guseie pe sub streasina acoperisului si de finisat . Interiorul il voi lucra cad ma voi apuca de lemnaria puntii , peretii interiorului comenzii sunt lambrisati in lemn natur v-a mai fi si o canapea , timona din alama si tevile portavocei . Exteriorul comenzii v-a fi vopsit in alb iar acoperisul la nava era din tabla galvanizata , eu il voi vopsi cu ceva asemanator . In final comanda v-a avea o usa intredeschisa iar pardoseala o voi face in model tabla de sah .
Cam atat pentru astazi , toate cele bune :good:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: timonerie 2.JPG
  • Imagine atasata: timoneria pe puntea de comanda .JPG
  • Imagine atasata: timonerie  gata.JPG
  • Imagine atasata: timonerie.JPG

0

#183 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 09 May 2014 - 09:52 PM

Buna seara tuturor , lucrul continua dupa mai multe reprize de chituire slefuire si iar din nou am aplicat cateva maini de primer , ceva de lucru pe punte si pregatirea puntilor de promenada prova si pupa cat si puntea centru pentru placarea cu sipci de lemn . In paralel voi lucra si copertinele de la puntea centru ceva mai complicate fiind compuse din multe piese ce se vor monta dupa vopsitoria finala .
Cam atat pentru astazi , toate cele bune si o seara frumoasa in continuare :rolleyes:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 2.JPG
  • Imagine atasata: 3.JPG
  • Imagine atasata: 4.JPG
  • Imagine atasata: 1.JPG

0

#184 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 12 May 2014 - 10:29 PM

Salutare la toata lumea , lucrul continua si inainte de a construi copertinele de pe puntea centru voi placa puntile promenada clasa 1-a si puntea promenada clasa 2-a cu lemn . Pentru inceput am pregatiti scandurile la dimensiunea de 120 mm lungime , latime 3mm si grosime 1 mm lemnul ales este ciresul . Placarea o voi face in sistemul 1 , 2 , 3 , 4 dupa sistemul continental descris si in Historic Ships Models a lui Wolfram zu Mondfeld . Pentru lipirea scandurilor pe punte am folosit Moment Wood Express five minutes colorat in nrgru cu tus pentru desen tehnic . Dupa placare v-a urma o repriza zdravana de slefuire pentru uniformizarea puntii si urmaturea operatiune gaurirea puntii si bagarea cuielor .
Cam atat pentru astazi , o seara frumoasa in continuare .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: placare puntea de promenada clasa 2 -a.JPG
  • Imagine atasata: placare puntea promenada pupa .JPG
  • Imagine atasata: pregatirea puntii pentru placare ..JPG

0

#185 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 14 May 2014 - 04:13 PM

Salutare la toata lumea , dupa cateva zile de lucru am terminat placarea puntilor de promenada . La acesta nava doar aceste punti sunt de lemn , puntea de comanda si rufurile laterale sunt acoperite cu panouri de lemn , despre acestea la timpul porivit . Urmeaza fixarea a catorva mii de cuie in punte pentru a fi gata lucrarea .
Cam atat pana acum , toate cele bune si multa , multa bafta .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: puntea centru ..JPG
  • Imagine atasata: puntea promenada clasa 2-a ..JPG
  • Imagine atasata: puntea promenada clasa 1-a .JPG

0

#186 Useril este offline   ERASER 

  • Vintage
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2217
  • Inregistrat: 23-March 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Drumul Taberei
  • Interests:F3A , veliere

Postat 27 May 2014 - 09:16 AM

Salutare !

Daca vrei sa ii pui si motor cu aburi, poti gasi unul "de epoca" la mine: http://www.rhcforum....del-cu-zbaturi/
Future is electric, but I belong to the past...
TEL. 0726.191.725
0

#187 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 23 June 2014 - 09:57 PM

Salutare la toata lumea , dupa o luna de pauza pe motiv de servici am reluat lucrul si am finalizat puntile de promenada prin adaugarea cuielor in punti , de numarat nu am apucat dar sunt cateva . O sa spuneti ca in cazul meu in loc de cuie trebuia sa pun cepuri de lemn , dar o data cu trecerea timpulii capetele cuielor vor oxida si vor apare ca cepuri de calafat negre . In continuare am in lucru copertinele de pe puntea centru .Pentru cuie am folosit sarma de cupru de 0,44 mm de la cablu de internet cu opt fire , spiral de 0,47 mm o unghiera , pila si smirghel 120 si 400 , lucrare monotona de rutina .
Va urma ,,,,,..!!!!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: puntea de promenada clasa 2-a.JPG
  • Imagine atasata: puntea centru.JPG
  • Imagine atasata: puntea promenada prova.JPG

0

#188 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 23 June 2014 - 09:58 PM

Salutare din nou , lucrul continua cu copertinele din zona centru ce adapostesc trecerea de pe puntea de promenada pro spre puntea de promenada pupa , aceste piese vor fi mai complicate pentru ca voi trebui sa le fac din trei piese si anume ; partile laterale , acoperisul care are o forma rotunjita si lateralele interioare care sunt defapt pontili de sprijin al acoperisului si o balustrada interioara pentru a proteja pasagerii de caderea in sala cazanelor si pe masina cu abur . Inceputul il puteti vedea in imagini , pentru a da forma semicirculara a acoperisului voi confectiona o serie de coaste si intarituri la acoperis . Materialul folosit este de acum obisnuitul stiren de 0,5 si 0,27 mm care i-si dezvaluie in totalitate potentialul de material de baza in astfel de constructii ( deja rezerva a scazut substantial ) .
Atat pentru astazi toate cele bune si o seara frumoasa .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: laterale si acoperisul copertinelor.JPG
  • Imagine atasata: laterale copertine.JPG

0

#189 Useril este offline   MR-JW 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 521
  • Inregistrat: 15-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 June 2014 - 09:03 AM

Salut,

Astazi am dat intamplator de acest site dedicat navelor cu zbaturi. Poate te ajuta:

http://www.paddleduc...php?wwwRedirect





0

#190 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 28 June 2014 - 10:12 PM

Vezi postareaMR-JW, la 25 June 2014 - 09:03 AM, a spus:

Salut,

Astazi am dat intamplator de acest site dedicat navelor cu zbaturi. Poate te ajuta:

http://www.paddleduc...php?wwwRedirect


Multumesc pentru link , merita frunzarit am vazut cateva lucruri interesante si postari a catorva colegi deai nostri .Si acum sa trec la ale mele , pentru ca prelucrarea stirenului la copertinele de pe puntea centru nu m-a satisfacut am sistat lucrul la aceste piese si am inceput cosurile din acelasi material ceea ce nu m-a multumit . Poate ca nu am abordat constructia intr-o procedura potrivita sau si acest material are si el limitele sale de prelucrabilitate si de aceeia am trecut la executarea acestor repere din tabla dupa scoala veche unde ma simnt ca pestele in apa .
Bun ,,, si sa trec la fapte , cosurile la acesta nava in momentul de fata sunt aprope neschimbate si ajutat de poze le voi reproduce intocmai . Sunt formate din doua tevi ; teava interioara de fum si teava exterioara de protectie , printre cele doua tevi circula aerul care intra intre ele pe la baza cosului prin niste ferestre , acest lucru face ca exteriorul cosului sa ramana rece . Pe cosuri sunt montate un dispozitiv de rabatare pentru trecerea pe sub podurile joase si sistemul de ridicare , zavoare de blocare si vinciul de ridicare a cosului . Ce am lucrat eu se poate vedea mai jos ,inca nu sunt gata , va urma .
Cam atat pentru astazi , o seara frumoasa in continuare .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Tudor cu cosurile rabatate.jpg
  • Imagine atasata: Tudor cu un singur cos rabatat.jpg
  • Imagine atasata: teava interiora de fum.JPG

0

#191 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 28 June 2014 - 10:14 PM

...
Continuarea....

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: teava exteriora .JPG
  • Imagine atasata: cos prova .JPG

0

#192 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 29 June 2014 - 08:49 PM

Buna seara la toata lumea , pentru a motiva mai bine de ce am renuntat la executarea in stiren a cosurilor va prezint imagini cu cele din stiren . Si cred ca nici voua nu var place aceste piese pe model , asta pentru ca in ultima perioada am vazut multe modele executate la nivel superior si am devenit propriul arbitru si cenzor in acelasi timp .
Nu spun ca voi renunta la stiren , chiar la aceste cosuri care nu sunt terminate veti vedea piese din acest material si poate daca timpul imi v-a permite voi dezbate acest subiect undeva pe la tehnici sau materiale ,si acum pozele promise cu lucrarea ratata .
Cam asta este rezultatul muncii de o zi , si nu i-mi pare rau de timpul pierdut rezultatul totusi este o experienta pe care nu o poti avea decat lucrand .
Atat pentru astazi o seara frumoasa in continuare v-a doresc .

PS.Ordinea pozelor nu este tocmai cea ce am ales softul forumului cred ca face o alegere aleatorie , dar cred ca ordinea corecta o puteti deduceti voi .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: teava exteriora nemontata .JPG
  • Imagine atasata: cos  rebut .JPG
  • Imagine atasata: cos fum rebut  2.JPG
  • Imagine atasata: teava de fum  interiora .JPG

Aceasta postare a fost editata de dj.bobo: 29 June 2014 - 08:53 PM

0

#193 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 03 July 2014 - 09:04 PM

Buna seara la toata lumea , dupa cateva incercari nereusite inconstructia cosurilor am reusit sa finalizez aceste repere importante din constructia modelului meu . Cum am reusit sau nu , puteti observa in imaginile de mai jos desigur este loc de mai bine sau mult mai bine .
Toate cele bune si o seara frumoasa in continuare :rolleyes:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: cosuri 1.JPG
  • Imagine atasata: cosuri 2.JPG
  • Imagine atasata: cosuri 404.JPG

0

#194 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 04 July 2014 - 09:58 AM

Salutare , pentru ca aseara am terminat lucrul tarziu si pe lumina artificiala vopsesc doar in cazuri de necesitate trezit de dimineata am mai pus un pic de grund pe cosuri .
Toate cele bune si multa bafta :rolleyes:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: cos gata .JPG

0

#195 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 11 July 2014 - 10:23 PM

Buna seara la toata lumea , dupa o plimbare in natura cu familia reiau din nou lucrul la acele copertine cu care am avut ceva de furca de data acesta intr-o noua abordare cu un alt material si anume tabla cositorita de la un bidon de diluant si tabla zincata de 0,3 . Inca nu sunt gata in faza a doua vor disparea ramele din partea de jos a acestor copertine se vor monta suportiii pontililor ce o sustin pe partea interioara si mai multe lonjeroane .
Toate cele bune si o seara frumoasa in continuare .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: copertine 2.JPG
  • Imagine atasata: copertine  1.JPG

0

#196 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 13 July 2014 - 09:34 PM

Buna seara la toata lumea , lucrul continua cu confectionarea pontililor ce sustin copertinele pe partea din spre interior la spiraele salii cazanelor .Materialul folosit aste sarma de cupru de 1,5 mm pentru pontili , 1 mm pentru mana curenta si 0,4 mm pentru celelalte paralele .La lucru am folosit letcomul de 35 w si pasta de lipit la 190 grade . Dupa lipire a urmat finisarea tuturor lipiturilor , pentru realizare m-am folosit de o planseta de lemn .
Va urma ,,,...dupa o scurta pauza .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: pontilii si balustrada interioara gata .JPG
  • Imagine atasata: pontilii si balustrada interioara .JPG

0

#197 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 13 July 2014 - 09:51 PM

Dupa terminarea copertinelor vizionand cateva poze vechi din calculator se vad interiorul copertinelor care nu contin ramele pe care le-am construit eu ci numai nervurile de sub copertine si am decupat partea de jos a ramelor pentru a corespunte realitatii , a urmat o mica repriza de chituire si slefuire a copertinelor pentru neavand o roata engleza in dotare raman unele denivelari pe tabla . Mai jos cateva poze cu o amsamblare preliminara .
Cam atat pentru astazi o seara frumoasa in continuare :rolleyes:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: ansamblare preliminara 2.JPG
  • Imagine atasata: ansamblare  preliminara 1.JPG

Aceasta postare a fost editata de dj.bobo: 13 July 2014 - 09:52 PM

0

#198 Useril este offline   Valeron 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 162
  • Inregistrat: 09-July 14
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Navomodelism(daaa),ciclism ,

Postat 14 July 2014 - 01:37 PM

stii cum se spune detalii detalii dar ce de detalii!!!oricum vad ca sunteti dotat cu strung si toate cele. Nava in sine fiind una de epoca are o multime de mici detalii care trebuiesc puse la punct...felicitari pentru poriect..
Persevereaza dar invata din greselile facute
0

#199 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 14 July 2014 - 10:03 PM

Vezi postareaValeron, la 14 July 2014 - 01:37 PM, a spus:

stii cum se spune detalii detalii dar ce de detalii!!!oricum vad ca sunteti dotat cu strung si toate cele. Nava in sine fiind una de epoca are o multime de mici detalii care trebuiesc puse la punct...felicitari pentru poriect..

Salutare ce a fost pana acum a fost la dimensiuni mari , de acum vor fi numai detalii care vor umple modelul , cat priveste dotarea tehnica pe care o am inca nu nu sunt pe deplin multumit de ea desi nu sculele pe care le ai te face mai meserias ci felul in care obtii maximul din ele . In curand voi face o lista cu reperele ce vor trebui executate pentru o evaluare preliminara a proectului meu care dupa cum vezi este alcatuit din mai multe proecte care insumate vor fi un intreg.
Toate cele bune si multa bafta .
0

#200 Useril este offline   kno3 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Motoare cu aburi, vapoare etc

Postat 21 July 2014 - 05:36 PM

Felicitari, arata foarte bine lucrarea.
Poti sa imi spui in ce perioada aratau suprastructurile asa? Cred ca au fost modificate de mai multe ori de la varianta originala si pana la varianta destul de urata a navei reale de azi.
0

#201 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 27 July 2014 - 09:04 AM

Vezi postareakno3, la 21 July 2014 - 05:36 PM, a spus:

Felicitari, arata foarte bine lucrarea.
Poti sa imi spui in ce perioada aratau suprastructurile asa? Cred ca au fost modificate de mai multe ori de la varianta originala si pana la varianta destul de urata a navei reale de azi.

Salutare , modelul meu a lucrat in perioada 1953 - 2006 , aceasta nava a suferit o intrega serie de transformari dupa primirea ei ca despagubiri de razboi dupa pacea din 1918 o poza cu aceasta nava ca remorcher probabil inainte de 1918 . Din originalul care este in momentul de fata sunt corpul si si vinciul de acora , masina zbaturilor din surse neverificate se spune car ar fi de pe alta nava .
Toate cele bune si multa, multa bafta .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Croatia.JPG

0

#202 Useril este offline   kno3 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Motoare cu aburi, vapoare etc

Postat 27 July 2014 - 08:59 PM

Multumesc!
0

#203 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 24 August 2014 - 08:39 PM

Salutare la toata lumea , dupa multe ore de munca ,calcule ,modificari acele copertine sunt gata , treaba a durat mai mult decat trebuia din cauza centrarii pontililor de la balustrada interiora si cum pe puntea rufurilor din spre pupa sunt asezate barcile de serviciu pentru ca accesul la ele se face prin niste usi practicate in parapetul de pe puntea centru am confectionat si acele usi cu balamale si ce mai ele pe acolo .Acest parapet mai are pe interior intarituri pe care le-am construit iar in final copastia v-a fi din lemn , dar aceasta o voi face si monta la final dupa vopsire .
Cam atat pentru astazi , v-a urma o alta lucrare de anvergura cu multe piese de executat sper sa va placa (pentru ca sun mai multe lucrari de facut nici eu nu stiu de care am sa ma apuc ) .
Toate cele bune si o seara frumoasa in continuare .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: copertine gata.JPG
  • Imagine atasata: copertine cu laterale montate.JPG
  • Imagine atasata: vedere interior copertine.JPG

0

#204 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 August 2014 - 06:44 PM

Poti fi sigur ca o sa ne placa. Eu am ajuns sa astept si sa ma bucur de postarile tale ca la episoadele in prima auditie a unor seriale tv foarte bune.

Ne bucuram ochii, "furam meserie" si prindem curaj vazand ca se poate face de catre o pereche de maini ceva ce parea realizabil doar in industrie.





0

#205 Useril este offline   robert15 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1149
  • Inregistrat: 21-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:veliere rc, mountain bike,

Postat 25 August 2014 - 06:50 PM

:clapping:

Aceasta postare a fost editata de robert15: 25 August 2014 - 06:51 PM

Stamate Robert, CSU Galati

sunt perfect sanatos.....mi-au spus vocile
0

#206 Useril este offline   lunganu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 808
  • Inregistrat: 06-October 13
  • Gender:Male
  • Location:constanta
  • Interests:climbing,navomodelism ,fotografiatul

Postat 27 August 2014 - 05:20 PM

:drinks:
ce planuri am ofer gratis
pasiunea mea regulile mele navele mele
0

#207 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 27 August 2014 - 10:15 PM

Salutare la toata lumea si multumesc pentru aprecieri . Pentru ca sunt la puntea centru aici sunt dispuse spiraiele de la sala masinii si cazanelor , pentru ca compartimentul masini are in compunere patru cazane cu aburi fiecare cu cate doua focuri plus masina principala cu aburi ce sunt o sursa imensa de caldura aceasta trebuie evacuata in exterior si se face pe aceste spiraie care sunt de de mari dimensiuni . Sunt dispuse in doua grupuri , unul deasupra masinii intre cele doua cosuri cu cate opt capace pe fiecare bord , si un grup mai mic cu cate doua capace pe fiecare bord deasupra cazanelor pupa . Pentru costructie am ales ca material stirenul de 0,5 si 0.25 mm si voi continua cu ceva tabla si sarma de cupru , in stadiul actual sun gata in proportie de 68,53 % mai trebuie pe acolo eva gratare , balamale suporti pentru pozitia deschis , geamuri ,etc . In momentul de fata la nava sunt acelesi spiraie din dotarea veche in prezent renuntanduse doar la gratarele ce acopereau geamurile spiraielor din considerente estetice .
Toate cele bune si o seara frumoasa in continuare .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: spiraie la nava .JPG
  • Imagine atasata: spiraie 1.JPG
  • Imagine atasata: spiraie gata  68,5 %.JPG

0

#208 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 31 August 2014 - 12:54 PM

Salutare la toata lumea ,dupa mai multe ore de lucru am terminat spiraele modelului care arata cam asa .
Toate cele bune si multa bafta .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: spirae 89% gata.JPG
  • Imagine atasata: spiraie 100 % gata .JPG

0

#209 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 31 August 2014 - 01:36 PM

Salutare din nou , pentru ca modelismul poate parea mai simplu dupa o abordare corecta am sa prezint un mic tutorial de confectionare a gratarelor din compunerea spiraelor modelului meu . In prima faza scot sablonul pieselor pe care le vreau la imprimanta si le voi lipi pe tabla sau alt material , decuparea am facuto la traforaj manual cu panze de metal 45 TPI , dupa finisarea la pila am trasat pe o bucata de plaseta de lemn randurile de sarma pentru a fi paralele si fiecare sarma am lipito la capete pentru a sta perfect intinsa si am continuat cu asezarea tuturor sarmelor ce vor fi inglobate in gratare . Dupa asezarea sarmelor am introdus sub sarme ramele confectionate , dupa o alinire a ramelor cu cianocrilat am lipit fiecare sarma in parte pe rama . Dupa perioada de uscare a cianocrilatului am decupat cu atentie gratarele rezultate care in continuare au mers la vopsitorie pentru un strat de grund .
Cam atat pentru astazi , o zi frumoasa in continuare .
Toate cele bune si multa , multa bafta .

PS. Pentru intrebari suplimentare referitoare la lucrarea de fata va rog sa folositi acest topic si nu mesageria privata .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: asezarea sablonului pe tabla.JPG
  • Imagine atasata: taere pe interior.JPG
  • Imagine atasata: asezarea sarmelor pe planseta.JPG

0

#210 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 31 August 2014 - 01:37 PM

... Continuarea ..

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: asezarea ramelor .JPG
  • Imagine atasata: gratare gata.JPG

0

Arata acest topic


  • 11 Pagini +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro