Modelism - RHC Forum: Manta DLG - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 7 Pagini +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Manta DLG HLG, DLG, HISTART....

#151 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5145
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 19 June 2012 - 07:54 PM

Merci Traian pentru sfaturi. Ar trebui specificat ca ..nu cred ca a fost o zi de la primul zbor fara macar o singura aruncare. Am experimentat foarte mult, si acuma am ajuns la concluziile si setarile astea. Cu ce are acuma zboara cel mai bine. Astazi am incercat sa il arunc cum ziceti voi - si nu am vazut mari diferente. Aruncarea am facut-o progresiv, cu viteza din ce in ce mai mare, cu atentie ca plecarea din mana mea sa fie in zbor orizontal cu profundorul bracat. Urcarea pare mai lina, si nu e o linie dreapta ci un arc de elipsa, dar nu am observat cresteri semnificative la inaltimea de lansare (ce nu-mi place ca nu tevine singur la zbor orizontal in varful pantei - si cred ca aici e cheia-aducerea in zbor orizontal exact la viteza de planare). Ce-i drept azi nu a fost vant...dar a fost termica. (ce frumos poate urca dracia!!!!si ce repede coboara cand il scapi in descendente...).

In concluzie - modelul asta mi-a demonstrat ca daca vrei cu adevarat ceva poti - mi-am dorit un DLG - nu o fi el cel mai tare din lume - dar e al meu, si l-am facut singur - si chiar zboara - si pentru mine asta e cel mai important. Cel mai greu o sa fie cand ma voi desparti de el, pentru ca fie il voi rupe fie il voi da pana la urma. Toate modelel mele sfarsesc asa.
0

#152 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 25 June 2012 - 05:13 AM

Mihai daca face ceva care nu vrei in lansare atunci compenseaza in modul de lansare sau Viteza. Din cite inteleg curba este inplan orizintal si se poate conpensa cu putina cirma eleron sanu amindoua in asa fel cin lansezi traiectoria este dreapta. Modul de lansae cu profundor usor in sus seste folosit o fractiune de secunda pins botul planorului este in sus dupa aia esti in Viteza care este practic mod de lansare minus profundor in sus. Eu zic lanseaza si trimeaza planorul in mod de viteza. Cind este in viteza ar trebui sa zboare drept si pe panta de planare optima. Daca face asa atunci in lansare ar trebui sa fie deasemenea drept in traiectorie.

(ce nu-mi place ca nu tevine singur la zbor orizontal in varful pantei - si cred ca aici e cheia-aducerea in zbor orizontal exact la viteza de planare)

Asta este normal un planor cu botul in sus nu ar trebui se se redresesze de la sine. Atunci cind esti sus si ai cam o data si jumatate viteza de planare incepi sa pui profundor in jos maxim si pui planorul pe panta de planare. Imediat ce esti pe panta de plananre shimba modul la Croaziera exceptind daca stii ca ai o termala undeva si vrei sa ajungi acolo repede.
0

#153 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5145
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 25 June 2012 - 05:59 AM

willo. Merci de sfaturi.
0

#154 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5145
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 10 July 2012 - 03:18 PM

Nimic nu se compara cu un zbor de 24 de minute cu un DLG!!!...
Doar frica e cea mai mare, ca receptorul, la care nu i-ai facut un range test, va iesi din raza de actiune a emitatorului, ca o sa iesi din termica aia care te-a dus asa de sus sau ca o sa dai in descendenta din jurul ei si o sa cobori mult prea repede, mai ales cand esti undeva deasupra unui sat, ca afara sunt 37 de grade si te deshidratezi iute de tot.

Concluzia - un mic filmulet de pe youtube vazut aseara..legat e cum se comporta aerul in apropierea solului, si cand si unde apar termicele in apropierea solului, putina rabdare...si Bingo - patru zboruri reusite (adica peste 5 minute). Un total de aporpae o ora jumatate de stat pe camp. Langa satul unde am casuta - e un mare lan de grau proaspat secerat. La marginea lui satul, si o mica pasune cu un lac. Daca ar fi si o mica panta ar fi fost excelent.

Aceasta postare a fost editata de Mihai_supy: 10 July 2012 - 03:19 PM

0

#155 Useril este offline   Valteras 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3077
  • Inregistrat: 29-May 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 July 2012 - 09:51 PM

Vezi postareaMihai_supy, la 10 July 2012 - 03:18 PM, a spus:

Langa satul unde am casuta - e un mare lan de grau proaspat secerat. La marginea lui satul, si o mica pasune cu un lac.


Combinatie de nota zece.
Felicitari pt. termici!
Orice pas inainte e un shut in fund!
0

#156 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5145
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 10 July 2012 - 10:03 PM

ms. A mai ras una..mai pe seara....dar nu asa de nervoasa (doar vreo 8 minute)
Vreamea de termica - intre ora 11 si 16. Numa sa rezist afara...ca e jale...Astazi am baut o sticla de 2,5 l de apa pe camp...si tot imi era cald...cu toate termicele. Noroc ca batea vantul nitel..din cand in cand.. Lacul ala face ca umiditatea sa fie destul de mare. iar lanul de grau ...mai vine cate o pala de aer fierbinte...de fapt nu cred ca exista alt nebun sa zboare in conditiile astea. Maine imi iau si un termometru...asa de curiozitate.

Aceasta postare a fost editata de Mihai_supy: 10 July 2012 - 10:04 PM

0

#157 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5145
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 17 July 2012 - 02:49 PM

Pentru ca aripa de la Manta nu mai rezista prea multe aruncari (capatul aripii, acolo de inde se arunca a devenit mai putin rigida) si ma gandesc sa-i fac una si mai usoara (placarile cu balsa de 1mm) m-am hotarat sa-i redau primul fuselaj, care zacea deja de ceva timp pe dulap. Cum Guppy a murit, si nu mai aveam alt motoplanor am scotocit prin cutiile cu maimute si am mai gasit un grup motopropulsor, cu o elice 11x6. si m-am luat serios de traba.

Motorizare:
Fisier atasat  IMAGE_00053.jpg (235.87K)
Number of downloads: 129

Ampenaje - structura slasica, sa vedem cum ies, si cat de grele, asa de curiozitate...
Fisier atasat  IMAGE_00052.jpg (219.82K)
Number of downloads: 140

Bineinteles ca i-am retezat botul si i-am lipit un mic panou parafoc.
0

#158 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5145
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 20 July 2012 - 02:21 PM

stiu ca ati scris ca e o rusin pentru un DLg sa fie tractat cu un sandou. Nu a zis nimeni ca ar fi o problema pentru un DLG sa fie tractat de un motor.
Asa ca - iacata improvizatia....
Ampenajele:
Fisier atasat  IMAGE_00056.jpg (220.13K)
Number of downloads: 72
Greutatea lor...:
Fisier atasat  IMAGE_00057.jpg (234.76K)
Number of downloads: 75
0

#159 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5145
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 20 July 2012 - 02:23 PM

..si apoi lipite pe fuselajul ala vechi...
Fisier atasat  IMAGE_00060.jpg (316.29K)
Number of downloads: 123

Figat cu schoci de pat, pentru a s usca epoxi-ul si a ramane in pozitia corecta.
Fisier atasat  IMAGE_00062.jpg (283.86K)
Number of downloads: 159
0

#160 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5145
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 20 July 2012 - 02:24 PM

Ramane de bagat eletronica si de echilibrat. Apoi, sper deseara, fuselajul cel vechi sa mai zboare...
0

#161 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 20 July 2012 - 02:58 PM

Vezi postareaMihai_supy, la 20 July 2012 - 02:21 PM, a spus:

stiu ca ati scris ca e o rusin pentru un DLg sa fie tractat cu un sandou. Nu a zis nimeni ca ar fi o problema pentru un DLG sa fie tractat de un motor.
...


Chiar asa, de unde ideea asta cretza? Ce e mai important la un DLG, aruncarea sau zborul?
Eu incep sa am o problema la un umar, nu voi mai putea arunca cu dreapta, iar cu stanga imi e ca il rup, sa ma bag intr-o pestera ?
... cu picioarele pe pamant ...
0

#162 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5145
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 20 July 2012 - 03:16 PM

Vezi postareaValteras, la 18 May 2012 - 10:47 PM, a spus:


Mare atentie, insa. DLG-urile nu prea sunt apte pentru a face fata lansarilor din sandow elastic. Aripile trebuie ranforsate suplimentar pentru a fi capabile sa suporte solicitarile sporite de incovoiere.
Si apoi, e o jignire pt. un DLG sa fie "bungee launch". E o contradictie in termeni...




aici era ieea....da nu-i bai. De regula cand cineva imi zice ca nu se face asa...apoi..ceva zice in mine (da numa cateodata) ca asta trebuie - cum zic eu!...
De aia Manta mea are si carlig - si a fost trasa si la Sandou (un fir de pescuit de 0,35 si un baiat sprinten)....si acuma are si motor...

Vezi postarearenatoa, la 20 July 2012 - 02:58 PM, a spus:

..... sa ma bag intr-o pestera ?



nicidecum - le punem motoare!!!...

Aceasta postare a fost editata de Mihai_supy: 20 July 2012 - 03:17 PM

0

#163 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 20 July 2012 - 03:37 PM

Asta cu motorul chiar e erezie...
Te ispiteste la trisat de nu se poate.

Pe aia cu nerezistatul la incovoieri nu o prea pricep...
Am pus o camera micro pe un dlg, la a treia lansare s-a smult din fixare, destul de solida. Pai daca o aripa din asta rezista la asa lansare centrifugala, cum sa nu reziste la o tractiune, mai blanda, zic eu...

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 20 July 2012 - 03:40 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#164 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5145
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 21 July 2012 - 12:31 PM

Azi a zburat motorizat. Acumulatorul pe afara, prins sub fuselaj. Nu a mai avut loc. O "codobatura", dar a prins termici la greu, dar de la inaltime mai mare. Exact pe acolo unde le prindeam din apropierea solului. Cu motor pot merg mult mai departe (desi nu a prea fost nevoie e motor, doar gandul ca oricum pot veni acasa). Marea problema e ca viteza e mai mare, si e mai instabil, ampenajele cred ca trebuiau mai mari.
0

#165 Useril este offline   Valteras 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3077
  • Inregistrat: 29-May 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 July 2012 - 07:53 PM

Vezi postarearenatoa, la 20 July 2012 - 03:37 PM, a spus:

Pe aia cu nerezistatul la incovoieri nu o prea pricep...
...Pai daca o aripa din asta rezista la asa lansare centrifugala, cum sa nu reziste la o tractiune, mai blanda, zic eu...



Treaba, de principiu, sta cam asa:
Lupta cu gramele este extrem de acerba si nu se justifica sa cari dupa tine masa care nu foloseste strict la ceea ce se presupune ca trebuie sa faca un DLG.
la DLG-urile cu aripa "vacuum bagging", de obicei jumatatile de aripi se lipesc la incastrare "cap in cap", fara a mai avea alt "joiner" care sa preia solicitarile de incovoiere, gen tija de carbon, etc.
Pe zona de imbinare se mai pune pe extrados-intrados un straif ingust de sticla (vezi Taboo GT al lui Oleg Golovidov) sau niste petice mici de carbon (vezi Long Shot 3 de la Horejsi).
Horejsi chiar recomanda ca sa nu se exagereze cu ranforsarea exagerata a jonctiunii. Vezi justificarea pertinenta de la nota din pag. 2 a instructiunilor de montaj. Tot acolo o sa fiti indrumati sa ranforsati suplimentar, daca intentionati sa faceti zbor la panta, deoarece altfel jonctiunea poate sa cedeze la solicitarile sporite.

In concluzie, daca se doreste un DLG construit eficient, incastrarea nu prea ar trebui sa reziste decolarii la sandou. Cand zic decolare la sandou, nu ma gandesc la carlig pus in bot si elastic lesinat care doar il accelereaza un pic pe o panta lina. Ma gandesc la carlig pus foarte putin in fata CG si decolare gen A2 sau F3J.

Aceasta postare a fost editata de Valteras: 22 July 2012 - 07:54 PM

Orice pas inainte e un shut in fund!
0

#166 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5145
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 22 July 2012 - 09:10 PM

Subscriu. Si eu zic la fel.

Totusi - aripa facuta de mine a rezistat si la pendul, si la looping, si la un sandou improvizat. Urmatoarea (caci asta arata din ce in ce mai rau) o sa fie si mai fragila si mai usoara. Structura la fel, cargon 1x3 la lonjeroane, si fag rotund 3mm la BA. In rest balsa. Placarile cu balsa soft de 1 mm. Alta folie. Cea de la HK s-a decolorat destul de urat la contactul cu adezivul moment wood.
0

#167 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5145
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 24 August 2012 - 03:07 PM

Dupa ce am vazut DVD-urile "DLG launch clinic" tot ce stiam eu despre DLG erau de fapt prostii!. Am inceput sa aplic ce spune tipul ala - iar zborurile sunt din ce in ce mai reusite.
Pana acuma aruncam la intamplare planorul. Cam de fiecare data aveam cam acelasi traiect de zbor. Acuma am inceput sa belesc ochii pe ceru' patriei, si sa mai aplic si "turn and burn"

Mai mult - pana acuma aruncam planorul direct in plan vertical - dupa setarile de rigoare (eleroanele putin de tot ridicate, mai putin decat le aveam setate in mosul "speed" si profundorul putin de tot cabrat) reusesc pante de urcare mai line, cu inaltimi mai mari atinse aproape de fiecare data.
Problema e ca forta de aruncare e ceva mai mare, iar oboseala matrerialului de la capatul aripii incepe sa se vada.

Am experimentat, in lanul meu de grau (locul de joaca) exact ce spunea omul ala din film - am pus cele patru undite pe care le am cu cate o panglica de 4m in varf, fiecare bat de 4m in colturile unui patrat cam de 100m. Uf cat de bine indica locatia unde se intampla ceva. Dupamiaza, intre ora 14 si 18 aproape in fiecare zbor am avut cate o urcare, de la cativa metrii pana la mai mult. Problema e de fiecare data tendinta aia de a iesi din termica si a reveni acasa. Au fost zile excelente saptamana trecuta, cu vand linistit, termica din plin, temperaturi suportabile.
Am avut ieri o tendinta de zvbor la ora 17.00. IMPOSIBIL. Dupa ce am sta pe camp fix trei lansari su un acumulator cu ala mare - mi-am zis ca-s nebun. Am fugit acasa.
Asteptam sa treaca codul asta portocaliu si sa ne vedem iarasi la camp!
0

#168 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5145
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 04 June 2013 - 03:51 PM

arcurile la suprafetele de comanda...

Fisier atasat  arc manta....jpg (162.63K)
Number of downloads: 77
0

#169 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5145
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 22 March 2014 - 05:56 PM

a trecut ceva timp de cand nu s-a mai vorbit despre modelul asta....dar e pe cale ca inca unul sa faca ochi...

Darius - te asteptam sa ne scrii si sa ne arati ce si cum vei face....
0

#170 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 24 March 2014 - 03:19 PM

Si eu lucrez la un DLG now stil manta cu constructie de lemn si profil Zone V2. O sa-l numesc Evolution W (woodie). O sa aiba lonjeroane de carbon de 1x3mm fuselaj cubot normal din fibra de stica si tronson de carbon la coada. Nu m-a bag la fuselaj dintr-o bucata la el dar ar fi o posibilitate ca am facut un mulaj la un prieten din aluminiu si as putea sa pun. Ma gindesc aici sa am un model ieftin kit cu nervuri facute cu laser un bot tip Top Sky ceva pe la 150$ pentru kit.
0

#171 Useril este offline   Darius Pop 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 10-July 13
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:Aeromodelism!!

Postat 24 April 2014 - 04:30 PM

Am inceput si eu sa lucrez la un Manta Dlg pentru ca mi-a placut foarte mult modelul...Nervurile le-am facut din lemn de balsa de 2.0mm(chiar daca in plan zice ca nervurile trebuie sa fie din lemn de balsa de 1,5mm am vrut sa fiu mai sigur) ,lonjeroanele de deasupra nervurilor sunt din lemn de balsa de 2,5 mm si in parte de jos si in partea de sus a nervurilor (pana la lonjeroane intre lonjeroane las gol) as vrea sa pun balsa de 1mm 1,5 inca nu stiu (balsa o sa o pun si pe intradas si pe extrados)....
Revin cu poze si mai multe sfaturi..
0

#172 Useril este offline   ibike 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 69
  • Inregistrat: 14-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Cristuru-Secuiesc
  • Interests:Modelism, Aikido, Grafica...

Postat 24 April 2014 - 05:46 PM

Vezi postareaF2B, la 24 March 2014 - 03:19 PM, a spus:

Si eu lucrez la un DLG now stil manta cu constructie de lemn si profil Zone V2. O sa-l numesc Evolution W (woodie). O sa aiba lonjeroane de carbon de 1x3mm fuselaj cubot normal din fibra de stica si tronson de carbon la coada. Nu m-a bag la fuselaj dintr-o bucata la el dar ar fi o posibilitate ca am facut un mulaj la un prieten din aluminiu si as putea sa pun. Ma gindesc aici sa am un model ieftin kit cu nervuri facute cu laser un bot tip Top Sky ceva pe la 150$ pentru kit.



Astept mult evolutia la "Evolution W"
Ma gandesc si eu sa construiesc Manta, dar nu stiu cat durabil e constructia clasica la DLG.
Graupner Mx-12 hot
GP.28 aero, Thunder Tiger, 4,53c.c.
WCH2/Snuber3D/Minicaprise mix
0

#173 Useril este offline   Darius Pop 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 10-July 13
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:Aeromodelism!!

Postat 25 April 2014 - 08:16 PM

Pozele despre care vorbeam:

Fisiere atasate


0

#174 Useril este offline   Darius Pop 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 10-July 13
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:Aeromodelism!!

Postat 25 April 2014 - 08:18 PM

Vezi postareaibike, la 24 April 2014 - 05:46 PM, a spus:

Astept mult evolutia la "Evolution W"
Ma gandesc si eu sa construiesc Manta, dar nu stiu cat durabil e constructia clasica la DLG.


Eu as zice sa incepi si tu sa lucri la un manta pentru ca este un model care zboara bine , nu trebe sa cumperi multa balsa si folie , si este usor de lucrat.
0

#175 Useril este offline   Robinal 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 271
  • Inregistrat: 09-February 12
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca sat Sannicoara nr 20

Postat 25 April 2014 - 09:06 PM

Ai masurat distanta intre nervuri....?
0

#176 Useril este offline   Darius Pop 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 10-July 13
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:Aeromodelism!!

Postat 25 April 2014 - 09:12 PM

Leam facut exsact cum erau in plan ...Stiu ca nu e egala dar am pus toate nervurile asa fara sa le lipesc si era bine
0

#177 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 25 April 2014 - 09:13 PM

Darius Manta are balsa si pe extrados si pe intrados.O alta practica buna este sa folosesti lonjeroane de carbon.

Mata este foarte frumos si este un model care m-a inspirat. Dar desemenea am zburat planoare DLG cu profile AG si nu imi plac tare mult.
Plus cind construiesti pe masa plata nu poti pune torsiune corecta in aripa etc. De obicei aripile de planor isi schimba incidenta catre virf. Daca la baza este 0 la virf ajunge la -1.5 in unele platforme. Ce planuiesc sa fac la Evolution W este sa-l costruiesc suspendat in stilul in care am facut profundorul la Skyhawk 120.

Darius studiaza cum se construieste structura clasica de lemn. Ce vad acolo nu este tare acceptabil. Uitete aici chiar daca macar te uiti numai la poze si aplica ce vezi. Totul se construieste pe suprafata plata deasupra la planuri etc. http://www.rcgroups....o=threadgallery
0

#178 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5145
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 25 April 2014 - 09:16 PM

Nu vreau sa fiu rau, dar sper sa nu faci "elici". Ce pare ca vrei tu sa faci (asa cum vad eu pozele alea) nu cred ca va iesi o aripa de DLG. Poate, dar, da-mi voie sa ma indoiesc.

Incearca totusi sa fixezi constructia pe o placa de polistiren de 10cm. Asa o sa iasa totul drept. Intre constructie si polistiren, poti pune planul, si apoi schoci transparent. Cu bolduri fixezi structura, si o dai jos de pe placa cand chiar nu mai poti lipi nimica, si au trecut cam 48 de ore de la ultima lipitura. Asa nu vei face lucruri torsionate, strambe...pe care eu le numesc elici - si boara...doar la elicoptere.

Ai poze destule prein topicele mele sa-ti dai seama cum sa fixezi piesele...
La aripa Mantutei, o sa-ti trebuiasca si ceva carbon peste lonjeroane..Nu cred ca fara va rezista aruncarilor...
0

#179 Useril este offline   Darius Pop 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 10-July 13
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:Aeromodelism!!

Postat 25 April 2014 - 09:21 PM

Mersi mult pentru sfaturi...O sa deslipesc toate nervurile de pe lonjeron si o sa fac ca in pozele de pe Rc Groups
0

#180 Useril este offline   Darius Pop 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 10-July 13
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:Aeromodelism!!

Postat 25 April 2014 - 09:31 PM

Asa vreau sa refac aripa:

Fisiere atasate


0

Arata acest topic


  • 7 Pagini +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro