Modelism - RHC Forum: Manta DLG - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 7 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Manta DLG HLG, DLG, HISTART....

#121 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5145
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 06 June 2012 - 06:08 PM

..asta am si facut. Am construit cate doua piese din placaj de 3mm perpendiculare. Pe cea orizontala se sprijina (fixeaza) aripa si in cea verticala intra tubul. Doua astfel de ansamble. Lipiturile sunt cu adeziv poliuretanic. Lateralele nacelei le-am facut din balsa de 3mm hard. Sunt oricum jumatate ca dimensiune fata de cele initiale.
La priele asezari ale chestiilor, tot nu prea imi place cum se echilibreaza cu acumulatorul ala mic. Prea trebuie sa inghesui toate in bot. Cred ca vor trebui montate servourile si apoi receptorul, si toate una in alta....

PS - cu o celula (dintr-un 2S de 860mah) functioneaza totul fara probleme.. Totusi pana la urma tot 2S o sa aiba.
0

#122 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5145
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 06 June 2012 - 09:11 PM

Noul fuselaj e gata. Greutatea totala, receptor si acumultor - 72 de grame. Stiu ca e loc de mai bine. Dar inca incerc sa imbunatatesc cat de mult pot proiectul. Oricum e mult mai usor fata de fuselajul original. Si e si mult mai rigid, si mai mic. O sa mai ai cateva grame de lac..si la zbor cu el...
0

#123 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 07 June 2012 - 01:22 AM

Vezi postareaMihai_supy, la 06 June 2012 - 09:11 PM, a spus:

Noul fuselaj e gata. Greutatea totala, receptor si acumultor - 72 de grame. Stiu ca e loc de mai bine. Dar inca incerc sa imbunatatesc cat de mult pot proiectul. Oricum e mult mai usor fata de fuselajul original. Si e si mult mai rigid, si mai mic. O sa mai ai cateva grame de lac..si la zbor cu el...


Pune ceva folositor in loc de lac. De exemplu daca lemnul arata frumos atunci poti pune un strat de fibra de sticla pe afara. Daca mai trebuie greutate in bot pune carbon inauntru sa rigidizezi un pic mai mult. Idea este daca adaugi ceva fa-l folositor daca poti si este practic. Daca as alege eu intre lac si un strat de fibra aleg stratul de fibra.

Ce zici de niste poze de detaliu din constructie?
0

#124 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5145
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 07 June 2012 - 05:51 AM

..Asa ar trebui, insa m-am hotarat sa nu mai investesc in modelul asta. Intaritorul pentru fibra s-a terminat. Deocamatata trebuie sa iau servouri si balsa pentru urmatorul proiect, mai mare.
Daca va fi sa mai fac un DLG (ceea ce este aproape sigur) atunci o sa-l fac slab de la inceput. Asta a iesit un tanculet...si toti ma sfatuiesc sa-mi iau sandou, sau sa-i pun motor.

Adevarul ca daca as renunta la nimh-ul initial, si as merge pe un lipo mic, cu fuselajul vechi si alte ampenaje, nu ar fi mare luru sa-l motorizez, asa, de distracie. Aripile sunt excelente pentru un planor. Daca as putea sa-l urc mai sus, ar zbura cu orele...cred....desi...totusi e DLG - si sper ca asa va ramane...

Poze nu am mai facut..dar nu-i chiar asa de tariu. Dupamiaza...il pozam si-l postam.
0

#125 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 07 June 2012 - 01:57 PM

Vezi postareaMihai_supy, la 07 June 2012 - 05:51 AM, a spus:

..Asa ar trebui, insa m-am hotarat sa nu mai investesc in modelul asta. Intaritorul pentru fibra s-a terminat. Deocamatata trebuie sa iau servouri si balsa pentru urmatorul proiect, mai mare.
Daca va fi sa mai fac un DLG (ceea ce este aproape sigur) atunci o sa-l fac slab de la inceput. Asta a iesit un tanculet...si toti ma sfatuiesc sa-mi iau sandou, sau sa-i pun motor.

Adevarul ca daca as renunta la nimh-ul initial, si as merge pe un lipo mic, cu fuselajul vechi si alte ampenaje, nu ar fi mare luru sa-l motorizez, asa, de distracie. Aripile sunt excelente pentru un planor. Daca as putea sa-l urc mai sus, ar zbura cu orele...cred....desi...totusi e DLG - si sper ca asa va ramane...

Poze nu am mai facut..dar nu-i chiar asa de tariu. Dupamiaza...il pozam si-l postam.


Fac modele de ani de zide de la zero si niciodata n-am putut zice ca sint stisfacut. Nici nu terminam proiectul la care lucram ca ma gindeam la urmatorul proiect unde urma sa schimb ................. Asta este frumusetea constructorului care evolueaza in continu. Totul devine mai bine mai usor mai interesant si cel putin pentru mine mai greu de realizat. Lucrez la un proiect acuma de 5 ani de zile cite un pic dar este extrem de complicat si care are teluri foarte greu de facut. Dar este interesant si ma acapareaza nivelul la care este facut. Are piese mulate si matrite facute in CNC. Asamblari cu tolerante mia mici decit jumatate grosimea unei foi de hirtie la aripa care intra in fuselaj. Mulaje peste tot si pentru tot. Iteresant dar te acapareaza.

Pune un cirlig pentru sandou daca vrei. Dar sa sti ca se va comporta la fel la 150M ca la 50M. Eu zic sa-l pastrezi si sa in veti sa lansezi si deasemenea ca un planor de antrenament sau ceva care nu te deranjeaza daca il bagi in pamint pentru zile urite. eu zic sa inveti de la el tot ce poti invata. Daca te duci la panta cu el o sa fie trasnet de misto. O sa faca um planor de panta de rupe.

Suces la urmatorul proiect.
0

#126 Useril este offline   Valteras 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3077
  • Inregistrat: 29-May 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 June 2012 - 02:23 PM

Vezi postareaF2B, la 07 June 2012 - 01:57 PM, a spus:

...Lucrez la un proiect acuma de 5 ani de zile ...


Evolution?
Orice pas inainte e un shut in fund!
0

#127 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5145
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 07 June 2012 - 04:53 PM

am mai facut cateva poze. Dupa un zbor excelent (multa termica - aproape o ora de zbor cu motorul oprit, la limita a ceea ce poate 9x) revin la marea mea dragoste - Manta.

Cateva poze.
Coada -
Fisier atasat  manta__00049.jpg (350.76K)
Number of downloads: 173
Aici porbabil stabilizatorul ar fi putut fi si el gaurit pentru ususrare - la urmatorul.

podul - sau nacela sau carlinga...sau cum i-o zice...
Fisier atasat  manta__00052.jpg (406.9K)
Number of downloads: 161

detaliu fixare tub carbon
Fisier atasat  manta__00053.jpg (388.64K)
Number of downloads: 186

pod-ul electronica pe care o va primi..imediat!
Fisier atasat  manta__00056.jpg (443.61K)
Number of downloads: 211

fusealjul....
Fisier atasat  manta__00055.jpg (383.97K)
Number of downloads: 204


...gata ma duc sa-l echipez...ca maine trebuie sa se dea pe cer... :D

Aceasta postare a fost editata de Mihai_supy: 07 June 2012 - 04:52 PM

0

#128 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5145
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 07 June 2012 - 04:57 PM

Vezi postareaF2B, la 07 June 2012 - 01:57 PM, a spus:


Pune un cirlig pentru sandou daca vrei. Dar sa sti ca se va comporta la fel la 150M ca la 50M.

Suces la urmatorul proiect.



NU - asta o sa ramana DLG....oare cine zicea ca e o rusine?...sa le remorchezi cu sandoul.?...daca asta dupamiaza l-as fi avut as fi facut cateva zboruri excelente...Guppi a urcat de la 5 m..pana la limita de bataie a statiei - si are 550 de grame, cam la aceesi anvergura doar coarda e jumatate....ma tot gandesc cum s-ar fi comportat Manta...ar fi fost bestial.

PS - oricum alta zi cu termica ca cea de azi...sper sa mai fie!!!
0

#129 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 07 June 2012 - 06:24 PM

Vezi postareaValteras, la 07 June 2012 - 02:23 PM, a spus:

Evolution?


Nu. Numele proiectului este Revolution care este un avion captiv de acrobatie foarte probabil cel mai avansat avion de acest fel din lume.
0

#130 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 07 June 2012 - 06:33 PM

Vezi postareaValteras, la 07 June 2012 - 02:23 PM, a spus:

Evolution?


Evolution a inceput pentru ca nu vroiam sa platesc 400 de dolari pe un avion care il pot face cu 40 de dolari. Evolution este un proiect de placere mai mult.

In orice caz am invatat multe tehnici care nu le-am folosit in trcut asa ca eu m-am distrat la proiectul asta de DLG.
Deasemena am facut o masina CNC sa taie polistirenul. Masina asta taie cu precizie de .002inci echivalent .0508mm

http://www.rcgroups....d.php?t=1022533
0

#131 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 07 June 2012 - 06:42 PM

Mihai macela arata bine. Inca nu sint deacord cu LIPO dar toti preferam ce vrem. Eu nu cred ca este o ideie buna pentru ca complica lucruri este pericol de foc si nu are distributie buna de greutate.
0

#132 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5145
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 07 June 2012 - 08:36 PM

wu m-am gandit la Lipo tocmai penteu ca e mult mai usor. Am oricum nimh, doi acumulatori 4 celule...dar..am zis ca e mai usor cu lipo. Cu ce se echilibreaza cel mai bine, cu ala o sa zboare...sper...
0

#133 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5145
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 07 June 2012 - 09:57 PM

Vezi postareaMihai_supy, la 27 May 2012 - 09:18 PM, a spus:

Gata. Mica bijuterie e gata. Doar ca e cam grasut, dar e si rigid. Greutate toala 352 de grame (in plan e 290 grame!!!!


Dupa inca un fusealj - am coborat sub 300 de grame. RTF avem 298 de grame. cu nimh 4 celule. Maine vedem cum e diferenta. Cred ca cele 50 de grame pierdute s-au datorat tijelor de otel folosite, fusealjului mai mare, tubului cilindric de carbon.
Fisier atasat  manta__00059.jpg (253.6K)
Number of downloads: 116

Acuma avem un tronson de undita, si fire textile tot de la trusa de crap. Le facem maine sa zboare.
Ps - un servo vibra prea tare - asa ca AS-100 sa traiasca.
0

#134 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 08 June 2012 - 12:36 AM

Iti zic eu care este diferenta acuma si raspunsul este ca diferenta va fi imensa. Orice sub 300g va fi bun. Atita timp cit CG este in acelasi loc.
0

#135 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5145
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 08 June 2012 - 05:17 AM

16 grame le-a pierut numai la acumulator. Acuma are 4 celule. Inainte acea 5 celule, doi plumbi de sigilat, si doua piulite. Il vad eu astazi.

Cred ca proiectul asta se poate face si mai usor, doar folosind balsa e 2m pentru nervuri si de 1mm pentru placaje. Bu stiu daca ar fi asa de solid..ar merita incercat.
0

#136 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5145
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 08 June 2012 - 01:50 PM

nu m-am putut abtine, si intr-o pauza, la munca l-al zburat. Intr-adevar, acuma urca mult mai mult si zboara mai bine. Totusi a fost vant destul de tare, dar e ok.
0

#137 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 08 June 2012 - 02:30 PM

Vezi postareaMihai_supy, la 08 June 2012 - 01:50 PM, a spus:

nu m-am putut abtine, si intr-o pauza, la munca l-al zburat. Intr-adevar, acuma urca mult mai mult si zboara mai bine. Totusi a fost vant destul de tare, dar e ok.


:yahoo: :yahoo: :drinks: :D :clapping: :clapping:
0

#138 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5145
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 11 June 2012 - 09:26 PM

asta seara a prins primele zboruri cu vant aproape zero...Abia la vant zero iti dai seama cum zboara un planor, adica sa intervii cat mai putin in comenzi. Zborurile la fiecare aruncare (la care nu il angajam in varful pantei de urcare) au durat cam 40-45 de secunde. Poate si mai mult - dar mi-a fost frica sa-l lansez mai in forta.(dar va veni si ziua aia) Incerc sa o iau progresiv. Il arunc doar 10-15m. Planeaza ok, daca reusesc sa-l pun in panta de zbor normal la capatul pantei. Aici cred ca e cheia. Daca il angajezi pierde lejer 5-6 m, iar daca il redresez la viteza mai mare are in continuare tendinte de cabraj. Am reusit cateva lansari excelente (putine la numar) in care la capatul pantei de urcare, modelul era exact in pozitia normala de zbor si cu viteza corecta, iar inaltimea e clar mai mare ca la oricare alta aruncare.

Exercitiu si iarasi exercitiu.

PS - cu un acumulator 2S 860 mah (destul de obosit), Guppy a zburat astazi in jurul orei 17 o ora si fix 4 minute. Termica multa de tot...prinsa de fiecare data in aceeasi locatie, de la cativa metrii deasupra solului. Pacat ca Manta nu a fost cu mine. O sa fie de maine!!!...ca placa aia de beton ramane acolo :good:
0

#139 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 12 June 2012 - 02:24 AM

Aici descoperi frumusetea DLGului unde nu este nevoie de masina mare sau sandou. Iei planorul in 2 bucati maxim asamblezi aripa si esti gata de zbor.
Placa de beton Hehehehehe aia a fost haios.

Felicitari. :good:
0

#140 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5145
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 12 June 2012 - 05:46 AM

...acolo unde solul se incalzeste diferit - acolo e solutia de zbor. Cand eram in tabara PTAP de la Oradea, foarte de mult, asta ne-au invatat..."curentii termici iau nastere datorita incalzirii neuniforme a solului"....si acuma, dupa ani multi ajung la conluzia ca asa este.

PS - am zburat pe terenul de atletism al orasului, iar langa el e vechiul patinuar, o bare placa de beton. Deasupra acestei placi se formeaza curenti ascendenti destul de des, mai ales ca toate astea-s langa padure...
0

#141 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5145
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 12 June 2012 - 08:42 PM

URRAAA...astazi am facut si primul zbor termic...a durat cateva minute, dar a parut o vesnicie, iar satisfactia e de nedescris...
Toata munca de reglaje, incercari, lipituri, frustrari, incercari, fisuri, reconstruiri au fost pe deplin rasplatite de satisfactia de a vedea un planor urcand de la cativa metrii de sol.
0

#142 Useril este offline   Valteras 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3077
  • Inregistrat: 29-May 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 June 2012 - 10:57 AM

Bravo Mihai si felicitari!

Satisfactia data de planorul care aruncat din mana, urca in termica de la cativa metri de sol, este drogul fata de care capatam dependenta.
Si cand, in plus, planorul e facut de mana ta, de la zero, satisfactia atinge climaxul.
Orice pas inainte e un shut in fund!
0

#143 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5145
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 15 June 2012 - 06:38 PM

....mai bine spus nu se putea....


PS - azi a luat-o pe a doua....mai "mica"...doar 6 minute de zbor. Am descoperit locul ... :D
0

#144 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5145
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 18 June 2012 - 05:20 PM

in sfarsit avem disponibil si un filmulet cu Manta. :drinks:

cu scuzele de rigoare pentru comentariile din fundal...care...de ce sa nu recunosc...sunt cat se poate de haioase!!! :pardon:
0

#145 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 18 June 2012 - 08:20 PM

Vezi postareaMihai_supy, la 18 June 2012 - 05:20 PM, a spus:

in sfarsit avem disponibil si un filmulet cu Manta. :yahoo:

cu scuzele de rigoare pentru comentariile din fundal...care...de ce sa nu recunosc...sunt cat se poate de haioase!!! :yahoo:

Felicitari, esti maestru la aruncat si modelul zboara absolut superb. :search:
0

#146 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5145
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 18 June 2012 - 09:00 PM

Merci. Oricum e loc de si mai bine... :search:
0

#147 Useril este offline   Valteras 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3077
  • Inregistrat: 29-May 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 June 2012 - 12:06 PM

Vezi postareaMihai_supy, la 18 June 2012 - 05:20 PM, a spus:

in sfarsit avem disponibil si un filmulet cu Manta.

Bravo inca odata pentru realizare.
Uita-te cu atentie la filmarile aruncarilor. O sa observi ca inainte de "release", capatul planului stang ajunge periculos de aproape de sol. Unul din motive este ca exact atunci, anticipezi si-ti indrepti privirea spre sus, inclinand capul inspre sus. Asta duce si la o rotatie a umarului, bratului, antebratului si a incheieturii mainii. Poti sa observi inclinarea capului la lansarea de la min. 5:29.
Incearca sa mentii evolutia circulara inainte de lansare intr-un plan cat mai orizontal, iar lansarea propriu-zisa sa o faci foarte putin "ascendenta".
Fii fara grija. Modelul se va aseza singur pe o traiectorie ascendenta. Cu cat modelul este mai greu de bot, cu atat va avea o tendinta de panta de urcare mai accentuata. Ceea ce nu este neaparat un lucru bun. Un centraj mai inspre neutru, duce la o lansare mai "plata". Atunci se impune butonelul de "launch preset"...
Orice pas inainte e un shut in fund!
0

#148 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 19 June 2012 - 01:59 PM

Vezi postareaValteras, la 19 June 2012 - 12:06 PM, a spus:

Bravo inca odata pentru realizare.
Uita-te cu atentie la filmarile aruncarilor. O sa observi ca inainte de "release", capatul planului stang ajunge periculos de aproape de sol. Unul din motive este ca exact atunci, anticipezi si-ti indrepti privirea spre sus, inclinand capul inspre sus. Asta duce si la o rotatie a umarului, bratului, antebratului si a incheieturii mainii. Poti sa observi inclinarea capului la lansarea de la min. 5:29.
Incearca sa mentii evolutia circulara inainte de lansare intr-un plan cat mai orizontal, iar lansarea propriu-zisa sa o faci foarte putin "ascendenta".
Fii fara grija. Modelul se va aseza singur pe o traiectorie ascendenta. Cu cat modelul este mai greu de bot, cu atat va avea o tendinta de panta de urcare mai accentuata. Ceea ce nu este neaparat un lucru bun. Un centraj mai inspre neutru, duce la o lansare mai "plata". Atunci se impune butonelul de "launch preset"...



Corect lansarea ar trabui sa fie in plan orizontal. Orice tendinta de a forta modelul sa fie aruncat in sus ia din viteza. "Launch Mode preset" (Mod de lansare) este important aici, dar cred ca Mihai foloseste Turnigy radio, si nu stiu cit de desteapta este staia si daca poate sa faca aia bine.
In alta ordine de idei din video se pare ca modelul este cu CG cam in spate un pic. Parca Miahi se lupta un pic sa tina planorul orizontal pe panta de planare ca pierde alititudice cam repede pentru inaltimea initiala.

Traian
0

#149 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5145
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 19 June 2012 - 02:39 PM

...filmul a fost facut cu trimul sus de pe canalul 2 belit. Microcontactul s-a dus. trebuiau cam doua click-uri in sus (mansa impinsa), si nu mai mergea trimul. Culmea e ca am dat cateva click-uri in jos (mansa trasa), iar modelul avea o tendinta de urcare.
CG e exact acolo unde e desenat in plan.
Folosesc statie Turnigy 9x. "In modul launch" sau cum i-o zice am eleroanele reflex, cam 3 grade si profundorul nitel in sus, cam tot atat Mixurile puse pe butonul de trainer. Am observat ca de cele mai multe ori dlansez modelul cu o usoara inclinare pe partea dreapta, probabil din cauca ca nu-l lansez orizontal. Nu cred ca mai pot corecta asta. Promit sa incerc. Vad eu astazi la zbor. (nu stiu ce are lumea cu 9x - are aceleasi functii ca si o Futaba, poate mai mult,doar calitatea nu e aceeasi)

Setarile palnorului sunt exact ca cele de la SGII. Am observat ca in modul termal planeaza cel mai bine. adica e combinatia ideala intre viteza de zbor si timpul de planare. E loc de si mai bine, dar mie imi place la nebunie modelul. Deocamdata. Pana o sa ma plitisesc de el, mai mult ca sigur o sa-mi mai fac unul, mai usor, ca stiu de unde pot sa-l "slabesc: acuma...

PS - nu ma gandeam ca lumea sa studieze filmuletul asa mult. Ma bucur nespus. Numai bine.
0

#150 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 19 June 2012 - 06:08 PM

Vezi postareaMihai_supy, la 19 June 2012 - 02:39 PM, a spus:


PS - nu ma gandeam ca lumea sa studieze filmuletul asa mult. Ma bucur nespus. Numai bine.


Mi-a sarit in ochi pentru ca si eu am avut aceiasi problema. Aparent planorul zbura bine dar era greu de controlat si tinut orizontal, dupa aia am adaugat putina greutate in bot, am reajustat trimurile si planorul a devenit ceva complect diferit, schimbarea era pur si simplu darmatica din ceea ce am avut inainte, dramatica catre bine, era zi si noapte diferenta.
Ceea ce zic aici este ce zice pe plan ca pozitie de CG este o recomandare. Noi in schimb trebuie sa facem pe gustul nostru. dar tine in vedere ca atunci cind adaugi si schimbi iei dintr-o parte si adaugi in alta. totul este compromis. Dar aste este al subiect la alta discutie.
Apropo cind eu faceam schimbarile alea alcineva facea acelasi lucru pe un model care il avea de un an cel putin. Deci ia trebuit un an sa ajunga la concluzia aia. Ideea este incearca si vezi daca-ti place si daca da implementeaza si pastreaza. Pune o moneda sau o bucatica de plumb cu scoci in bot, si daca nu-ti place scoate afara si fa inapoi.

Traian

Aceasta postare a fost editata de F2B: 19 June 2012 - 06:09 PM

0

Arata acest topic


  • 7 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro