Modelism - RHC Forum: Zlin Z-50 70" - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 9 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Zlin Z-50 70" probabil benzinar...

#121 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 22 September 2011 - 07:17 PM

Vezi postareadan_mitea, la 22 September 2011 - 06:16 PM, a spus:

Ai uitat regulatorul. Daca te-ai referit la servo-uri HV, sunt cam scumpe. Si, in definitiv, de ce este nevoie de atatia C pentru receptie? 10C nu-s suficienti? Catiti C asigura NiMH?
Pace tuturor.


1100 mAh la 9 servouri si un model de 1,8 m ? ... misto ! .. sau e la misto ?

Tot inainte ! Deja incepe omu'sa mai afle cate ceva : ca i se pot arde servourile daca le alimenteaza direct la 7,2 V si nu e de bine , hai ca usor usor cu rabdare pana il termina afla ca ii trebuie si motor si elice ... tot inainte .

Un singur lucru : Nu lasati garda jos - maxima vigilenta - nu va lasa-ti atrasi in " mreaja " campionilor de oriunde ar fi ei ca habar nu au ce fac ! ( eu am auzit ca isi recolanteaza pack-urile LiFe cu etichete de LiPo ca sa nu se afle secretul ! )
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#122 Useril este offline   oachidori 

  • F22 Raptor Fan
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2375
  • Inregistrat: 05-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti-parc IOR
  • Interests:Aeromodele, Modelare 3D

Postat 22 September 2011 - 07:44 PM

Vezi postareaREAL DESIGN, la 22 September 2011 - 07:17 PM, a spus:

1100 mAh la 9 servouri si un model de 1,8 m ? ... misto ! .. sau e la misto ?

Tot inainte ! Deja incepe omu'sa mai afle cate ceva : ca i se pot arde servourile daca le alimenteaza direct la 7,2 V si nu e de bine , hai ca usor usor cu rabdare pana il termina afla ca ii trebuie si motor si elice ... tot inainte .

Un singur lucru : Nu lasati garda jos - maxima vigilenta - nu va lasa-ti atrasi in " mreaja " campionilor de oriunde ar fi ei ca habar nu au ce fac ! ( eu am auzit ca isi recolanteaza pack-urile LiFe cu etichete de LiPo ca sa nu se afle secretul ! )

Nici o problema dl Gigi.M-am luat cu valul si am omis acest mic aspect.Poti fi sigur ca eu sunt genul care citeste manualul de utilizare inainte de a monta ceva,pentru ca asa e corect.Cand o sa le am pe toate in fata ochilor o sa vad ce solutie voi alege.
Oricat ai fi domnia ta de "istet" mistoul asta ieftin nu caracterizeaza un om cu varsta pe care o ai.Sau poate ca de la o varsta...
Tine-o tot asa, ca faci bine.
Multa bafta iti urez in tot ceea ce faci!! :yahoo: :yahoo:
si cine stie poate o sa ii pun 2 elice ca sa fie mai smecher.. :rofl: :rofl:
Olivian Diaconescu

Radio:
Multiplex Royal Pro 16 2.4GHz
Aero:
BADAN Kit - Yak55M 2.8m; MVVS116NP; Rezo RE2 MTW
EXTREME FLIGHT - Extra 300 2.3m; MVVS58 Prosport; Rezo -MVVS
MULTIPLEX - Funcub;Parkmaster;Funjet Ultra2
FREEWING - F22 Xicoy X45 Jet
ROBBE - Mistral 2.0m
F22 depron
AERONAUT - Triple RES 2.0m
Auto:
TRAXXAS - E Revo 1/16
ARRMA - Typhon 6S
0

#123 Useril este offline   adrian82 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 143
  • Inregistrat: 07-August 09
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:eletronica-aeromodelism-masini

Postat 22 September 2011 - 07:54 PM

oachidori sa vedem modelul asamblat si dupa aceea mai discutam ... deja s-a vorbit mult pe alte tempe si modelul nici nu e pus la asamblat... Parerea mea poti pune orice baterie ai ... si sa zicem ca se elimina bec-ul ( regulatorul ) poti monta doua diode in serie pentru alimentarea receptorului si alte doua in serie pentru alimentarea servourilor si cu asta basta.. Din 7,4V dintr-un lipo vei avea 6v iar daca lipo atinge si 8v la incarcare vei avea pe servo si receptor dupa diode 7V bafta .
0

#124 Useril este offline   oachidori 

  • F22 Raptor Fan
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2375
  • Inregistrat: 05-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti-parc IOR
  • Interests:Aeromodele, Modelare 3D

Postat 22 September 2011 - 07:56 PM

Vezi postareabizu, la 22 September 2011 - 06:57 PM, a spus:

Pai de ce nu intrebasi bre inainte sa cumperi servourile ca le luai HV si gata dilema.
Cit despre alimentat servourile alea direct din RX, uita ca e cablajul belaliu pentru 1A+ cit poti tu avea, e drept ocazional, consum pe un servo.
Pune domn'le doo Lipo serie ca zici ca le ai deja, direct pe RX si baga toate plusurile de la servouri printr-un bec de 10...15A.
Daca esti ingrijorat de "probleme" electrice in zbor, mai bine concentraza-te pe intrerupatorul general. Eu acolo as avea temeri.
Ala sa fie scula ca altfel, tot ce vine dupa, e mai putin important.

Hai ca rodajul e mai bun pe racoare (nu pe ger).

Spor

Pai si daca pun bateria Lipo 2 s legata la BECsi BEC-ul setat la 6 V il bag in alimentarea receptorului ,iar servourile normal in receptor?Asa merge?Mai e vreo problema?
Asa voi avea constant 6 v si rezista si receptorul si servourile. :yahoo: :yahoo:

Aceasta postare a fost editata de oachidori: 22 September 2011 - 07:57 PM

Olivian Diaconescu

Radio:
Multiplex Royal Pro 16 2.4GHz
Aero:
BADAN Kit - Yak55M 2.8m; MVVS116NP; Rezo RE2 MTW
EXTREME FLIGHT - Extra 300 2.3m; MVVS58 Prosport; Rezo -MVVS
MULTIPLEX - Funcub;Parkmaster;Funjet Ultra2
FREEWING - F22 Xicoy X45 Jet
ROBBE - Mistral 2.0m
F22 depron
AERONAUT - Triple RES 2.0m
Auto:
TRAXXAS - E Revo 1/16
ARRMA - Typhon 6S
0

#125 Useril este offline   TUROK 

  • BAGA VITEZA
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3708
  • Inregistrat: 03-February 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:AEROMODELISM

Postat 22 September 2011 - 08:00 PM

MA Oachidori .....ce naibi ma? ai uitat o lampa sa mai pui . Ai vazut cum am facut eu ultima data la camp .Nu te mai complica .......:yahoo:
ADOR VITEZA!!!
0

#126 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 22 September 2011 - 08:01 PM

Vezi postareaoachidori, la 22 September 2011 - 07:44 PM, a spus:

Nici o problema dl Gigi.M-am luat cu valul si am omis acest mic aspect.Poti fi sigur ca eu sunt genul care citeste manualul de utilizare inainte de a monta ceva,pentru ca asa e corect.Cand o sa le am pe toate in fata ochilor o sa vad ce solutie voi alege.
Oricat ai fi domnia ta de "istet" mistoul asta ieftin nu caracterizeaza un om cu varsta pe care o ai.Sau poate ca de la o varsta...
Tine-o tot asa, ca faci bine.
Multa bafta iti urez in tot ceea ce faci!! :yahoo: :yahoo:
si cine stie poate o sa ii pun 2 elice ca sa fie mai smecher.. :rofl: :rofl:


Iar esti prea sensibil ... totul e sa nu incepi sa plangi ! - textul nu era pentru tine ci pentru cei care tot dau sfaturi ... da e greu de priceput ...... poate mai are cineva de vandut vre-un rezonator sau LiFe , incarcatoare de LiFe etc .

Parca ziceai ca pleci in "pribegie" pe la alte terenuri de zbor ... vin-o la Adunati - vei fi primit cu ospitalitate vei avea ce vedea si sigur acolo vei primi numai sfaturi super profi - nu de la mine - de la colegii de zbor.
Daca spui ziua nici nu vin ca sa nu te stresez.
Functie de bugetul alocat poti sa te hotarasti ce solutie sa adopti cu singura remarca ca din rahat nu poti face bici oricat de ... frig ar fi afara .

P.S.

Stii ca la celalalt model asamblat ( BF-ul ) urmare intrebarilor repetate pe teme banale ( indoitul unei sarme ) te-am intrebat daca nu ar fi mai bine de pus la Coltul Incepatorului topic-ul ... ma faci sa repet propunerea ...

Si da poti pune si doua elice ca "fraierii "astia din poza :

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de REAL DESIGN: 22 September 2011 - 08:04 PM

Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#127 Useril este offline   bizu 

  • ---
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 996
  • Inregistrat: 14-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodele

Postat 22 September 2011 - 08:02 PM

Vezi postareaoachidori, la 22 September 2011 - 07:56 PM, a spus:

Pai si daca pun bateria Lipo 2 s legata la BECsi BEC ul il bag in alimentarea bateriei setat la 6 V,iar servourile normal in receptor?Asa merge?Mai e vreo problema?
Asa voi avea constant 6 v si rezista si receptorul si servourile. :yahoo: :yahoo:


E posibil sa mearga dar in receptoare, traseele de cablaj sint filiforme. Nu stiu cum e trecut "plusul" in bateria de mufe din receptorul tau. E posibil sa fie o bara zdravana si sa nu fie nicio problema dar, daca sint trasee d'alea subtiri, la curenti mari nu se mai stie...
Poti verifica; te uiti in receptor si vezi ce-a facut neamtul.

Asta era singura observatie in rest e ok; singura chestie pe care as fi facut-o eu, era sa pastrez alimentarea Rx "curata", fara BEC (daca esti sigur ca intr-adevar duce 9V sau cit ai zis tu acolo).
0

#128 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 22 September 2011 - 08:14 PM

Pentru ca se scurge repede timpul pentru EDIT revin : ... inclin sa cred ca optezi pentru varianta low cost ca sa nu zic "bici" caci
ti-am "oferit" deja solutie pentru tot setup-ul - pentru alimentare : Digi Switch Dual cu doua pack-uri LiPo de 1300 mAh sau 1600 mAh - arhi safe si super profi la numai 100 si ceva de Euroi - asta ca tot spunea un coleg ce se poate intampla de la un intrerupator cu lamele contact .



P.S. In poza chiar erau doua elici ... nu una cu patru pale ! - doar ca sunt contrarotative ca sa anuleze cuplul ... deh ... campioni "fraieri" care nu au ce face
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#129 Useril este offline   radu39 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 98
  • Inregistrat: 06-October 09
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 22 September 2011 - 09:34 PM

Vezi postareaREAL DESIGN, la 22 September 2011 - 10:56 AM, a spus:

Daca performantele colegilor amintite mai sus e bascalie ...... NO COMMENT !
Eu cred era un argument real nu virtual , experimentat , nu doar teoretic din Cartea Cartilor .


Imi cer scuze fata de Oachidori , sper sa nu considere ca poluez topicul:

Eu unul, daca as avea convingerea ca avind un model identic ca tip si echipare cu al campionilor enumerati, voi putea zbura la fel ca ei, atunci as face aceasta investitie.
Dar nu am aceasta convingere , pentru ca talentul lor (si al multor altora care zboara superb, si nu sunt campioni) nu se poate cumpara , oricat vreau sa platesc pentru asta.
Daca am la picioare numai Sebart , Powerbox (astia au si ei bubele lor) etc, asta nu inseamna ca si sunt pe un podium.
Cred ca se confunda aeromodelismul de perfomanta cu cel practicat ca hobby.
Sunt convins ca in competitii , conteaza fiecare gram si atunci este normal sa alegi ce este mai usor , mai performant , resursele fiind ceva mai generoase.

In legatura cu “paleasca de fibrotextolit pe post de powerbox”, aici http://www.rhcforum....36/page__st__90 este un exemplu clar ca si ei (campionii), pot gasi/aplica solutii home made pentru modele mult mai valoroase.
Am apreciat increderea lui Florin in ceea ce a realizat impreuna cu MlGore si hotararea lor de a folosi acel powerbox cu toate criticile primite(unele constructive) .
Asta inseamna sa ai incredere in ceva conceput cu mintea si/sau realizat cu mainile tale , sentiment pe care unii nu l-au cunoscut inca.

Cu respect!
Futaba T8FG
SBACH 342- Pilot RC-DLE30
YAK 54 -Pilot RC-DLE30
KATANA 120 -DLE30
0

#130 Useril este offline   TUROK 

  • BAGA VITEZA
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3708
  • Inregistrat: 03-February 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:AEROMODELISM

Postat 22 September 2011 - 09:46 PM

Stai sa vezi ce raspuns primesti acum! ......tineti aproape.......:angry:
ADOR VITEZA!!!
0

#131 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 22 September 2011 - 10:04 PM

Vezi postarearadu39, la 22 September 2011 - 09:34 PM, a spus:

Imi cer scuze fata de Oachidori , sper sa nu considere ca poluez topicul:

Eu unul, daca as avea convingerea ca avind un model identic ca tip si echipare cu al campionilor enumerati, voi putea zbura la fel ca ei, atunci as face aceasta investitie.
Dar nu am aceasta convingere , pentru ca talentul lor (si al multor altora care zboara superb, si nu sunt campioni) nu se poate cumpara , oricat vreau sa platesc pentru asta.
Daca am la picioare numai Sebart , Powerbox (astia au si ei bubele lor) etc, asta nu inseamna ca si sunt pe un podium.
Cred ca se confunda aeromodelismul de perfomanta cu cel practicat ca hobby.
Sunt convins ca in competitii , conteaza fiecare gram si atunci este normal sa alegi ce este mai usor , mai performant , resursele fiind ceva mai generoase.

In legatura cu “paleasca de fibrotextolit pe post de powerbox”, aici http://www.rhcforum....36/page__st__90 este un exemplu clar ca si ei (campionii), pot gasi/aplica solutii home made pentru modele mult mai valoroase.
Am apreciat increderea lui Florin in ceea ce a realizat impreuna cu MlGore si hotararea lor de a folosi acel powerbox cu toate criticile primite(unele constructive) .
Asta inseamna sa ai incredere in ceva conceput cu mintea si/sau realizat cu mainile tale , sentiment pe care unii nu l-au cunoscut inca.

Cu respect!


O,K, Atunci Cu dedicatie si pentru " Tareq " !

Iar s-a inteles gresit ... si asa se intampla mereu cand omul se simte vizat ... in cazul de fata utilizatorul de "paleasca " neexistand de fapt nici o vizare in acest sens .

Explic :

1 - am pomenit ce folosesc "campionii" datorita disputei LiFe versus LiPo - ATAT - in ideea ca daca ar fi chiar asa de infailibil sistemul probabil ca si cei care fac performanta ar apela la ele si ca e bine de uitat putin in ograda celor cu mai multa experienta .
Dar am inteles intradevar ca sistemul este mai nou pe piata si "campionii "astia care sunt prinsi si activeaza in bransa zi de zi , ora de ora, minut de minut ( ca tot s-a amintit se spunem de Sebart ) stau cam prost la capitolul informare in ceea ce privesc noutatile - asta e.

2 - In cazul exemplului dat - Florin 100 % avea de ales : ori sa investeasca si intr-un power box probabil foarte scump dar deja investise foarte mult in model si echipare ( nu pt. ca i-ar fi produs greata un powerbox ) ori sa faca ceea ce a facut - greutatea ar fi fost aceeasi si asta intr-un model de 2,7 m - Eu am spus doar ca la modelul ZLIN cu probleme de incarcare alara se aduna la greutate si acea "paleascä " de textolit alaturi de 1 pack LiFe si inca 1 pack LiPo. Nu am spus ca nu este foarte buna varianta cu "paleasca " - si eu la Extra de 2,2 m am folosit ca metoda pentru cuplarea servourile din aripi la receptor niste mufe MPX ( verzi ) care au cate 2 contacte pe fiecare fir si evit astfel bagatul/scosul direct din receptor pana se duce naibii slot-ul respectiv, si eu am "teleportat "in exteriorul fuselajului lumina voltspy-ului de la regulatorul Jeti inaccesibil ca vizualizare prin intermediul unor fibre optice .....

P.S.

Ca tot a intervenit maestru "Tareq " .. puteti sa ii urmati exemplul si sa luati doar modele de "top "ca ale domniei sale - ghiulele zburatoare !

P.S. la P.S.

O sa pun la "Publicitate Personala "poze cu lucruri facute de mine singur singurel cu manutele mele si daca mi-a scapat vre-un domeniu de activitate ......... mai vorbim !

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  EXTRA.jpg (127.65K)
    Number of downloads: 67

Aceasta postare a fost editata de REAL DESIGN: 22 September 2011 - 10:09 PM

Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#132 Useril este offline   vld 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 244
  • Inregistrat: 20-January 08
  • Gender:Not Telling

Postat 22 September 2011 - 10:41 PM

Domnule, lasa-i pe campioni cu treaba lor, tu esti capabil sa intelegi de ce nu folosesc toti echiparea campionilor? Nu trebuie sa ai tu raspuns la toate topicele, poate ar mai trebui sa faci si altceva, du-te si fa un pic de jogging. Nu stiu cum ai parcurs tu meseriile alea de care pomeneai daca vii cu intrebari gen "de unde imi apar bule pe furtun". Cu sublerul ai invatat sa masori? Ia spune repede ce surub strangi cu cheia de 13? Dar rolul unei diode intr-un circuit il presupui macar? Vai de noi si de noi. Minuneaza-te de priceperea lui Seba care a implementat elicile contrarotative anul trecut, dupa 70 ani de la inventarea ei.
0

#133 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 23 September 2011 - 07:58 AM

Vezi postarealiviu_vladut, la 22 September 2011 - 10:41 PM, a spus:

Domnule, lasa-i pe campioni cu treaba lor, tu esti capabil sa intelegi de ce nu folosesc toti echiparea campionilor? Nu trebuie sa ai tu raspuns la toate topicele, poate ar mai trebui sa faci si altceva, du-te si fa un pic de jogging. Nu stiu cum ai parcurs tu meseriile alea de care pomeneai daca vii cu intrebari gen "de unde imi apar bule pe furtun". Cu sublerul ai invatat sa masori? Ia spune repede ce surub strangi cu cheia de 13? Dar rolul unei diode intr-un circuit il presupui macar? Vai de noi si de noi. Minuneaza-te de priceperea lui Seba care a implementat elicile contrarotative anul trecut, dupa 70 ani de la inventarea ei.


Ia da matale singur zoom ... si fa o propunere de echipare cu subler fara subler ca vad ca sunteti nou p'aci prin topicul asta ! Chiar e asa de greu sa va concentrati putin si sa vedeti esenta ... nu am zis fratilor sa isi puna powerbox cu display si telecomanda ci doar o prapadita de LiPo ( nici nu are nevoie de 2200 mHh ) si un Ubec sau Digi Switch - chiar sunt asa prohibitive si numa "campionii" isi permit ?.

1 - pe site-ul lui Seba Wind-ul Biplan Oxai cu elicile contrarotative este de mai mult de 1 an - da de mai mult bine asa ca ...... - si nu ma minunam ca dupa cum spuneti si dumneavoastra si bunicu avea d'astea si eram obijnuit din familie cu ele
dar altii sigur nu stiau.

2 - nu erau meserii - au fost facute doar ca pasiune, ca hobby - croitorie, tapiserie, pictura, electronica, ... vrei sa ti le enumar si sa iti pun si poze ?

3 - dioda ? ... parca era un magazin pe 1 MAI cu numele asta ........

P.S.

Pe campioni nu pot sa ii las caci ar insemna sa ma las pe mine insumi si nu am cum sa ma dematerializez ... asta ca dau dovada si de modestie !
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#134 Useril este offline   oachidori 

  • F22 Raptor Fan
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2375
  • Inregistrat: 05-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti-parc IOR
  • Interests:Aeromodele, Modelare 3D

Postat 23 September 2011 - 11:22 AM

A venit si bijuteria de motor!! :yahoo: :yahoo: Si servo-urile, multe si grele!! :pardon: :pardon:
Acum incet incet sa ne apucam de mesterit!!Cel putin motorul e bun!!L-am luat fara toba,direct cu toba Pitts.

Fisiere atasate


Olivian Diaconescu

Radio:
Multiplex Royal Pro 16 2.4GHz
Aero:
BADAN Kit - Yak55M 2.8m; MVVS116NP; Rezo RE2 MTW
EXTREME FLIGHT - Extra 300 2.3m; MVVS58 Prosport; Rezo -MVVS
MULTIPLEX - Funcub;Parkmaster;Funjet Ultra2
FREEWING - F22 Xicoy X45 Jet
ROBBE - Mistral 2.0m
F22 depron
AERONAUT - Triple RES 2.0m
Auto:
TRAXXAS - E Revo 1/16
ARRMA - Typhon 6S
0

#135 Useril este offline   oachidori 

  • F22 Raptor Fan
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2375
  • Inregistrat: 05-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti-parc IOR
  • Interests:Aeromodele, Modelare 3D

Postat 23 September 2011 - 11:55 AM

Deci l-am cantarit pe bucati si rezultatele sunt:
fuselaj gol 1018 g
directie+stabilizator orizontal+canopie-548 g
tija aripa- 89 g
rezervor+batiu+tren+roti 250 g
aripile-310 g una 327 alta
motor+toba Pitts-1100
servo 7 645MG 57*7=399
servo acc 82MG-27
receptor 62 g
Total pana aici: 4130 g
Se mai adauga bateria,si tot ce inseamna tije de comanda,echii,etc.Sa zicem inca 1 kg.
Deci ar iesi in jur de 5200 g.
E mult?Toate le-am cantarit cu tot cu ambalaje,deci as mai putea sa scad.Daca mai inlocuiesc si trenul cu unul de carbon mai scade.Vom trai si vom vedea.
Olivian Diaconescu

Radio:
Multiplex Royal Pro 16 2.4GHz
Aero:
BADAN Kit - Yak55M 2.8m; MVVS116NP; Rezo RE2 MTW
EXTREME FLIGHT - Extra 300 2.3m; MVVS58 Prosport; Rezo -MVVS
MULTIPLEX - Funcub;Parkmaster;Funjet Ultra2
FREEWING - F22 Xicoy X45 Jet
ROBBE - Mistral 2.0m
F22 depron
AERONAUT - Triple RES 2.0m
Auto:
TRAXXAS - E Revo 1/16
ARRMA - Typhon 6S
0

#136 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 23 September 2011 - 01:07 PM

Vezi postareaREAL DESIGN, la 22 September 2011 - 07:17 PM, a spus:

1100 mAh la 9 servouri si un model de 1,8 m ? ... misto ! .. sau e la misto ?

Tot inainte ! Deja incepe omu'sa mai afle cate ceva : ca i se pot arde servourile daca le alimenteaza direct la 7,2 V si nu e de bine , hai ca usor usor cu rabdare pana il termina afla ca ii trebuie si motor si elice ... tot inainte .

Un singur lucru : Nu lasati garda jos - maxima vigilenta - nu va lasa-ti atrasi in " mreaja " campionilor de oriunde ar fi ei ca habar nu au ce fac ! ( eu am auzit ca isi recolanteaza pack-urile LiFe cu etichete de LiPo ca sa nu se afle secretul ! )


RD, nu iau in deradere pe nimeni si nimic, nu-mi permit.
Poate nu am fost clar, dar acea baterie o folosesc eu. Oferta este mare:
http://www3.towerhob...wti0093p?&C=MCD
Merge pana la:
http://www3.towerhob...p?&I=LXYAT1&P=0
Sunt si pentru emitator:
http://www3.towerhob...wti0093p?&C=MCH
Pace tuturor.
0

#137 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 23 September 2011 - 01:38 PM

:pardon:

Vezi postareadan_mitea, la 23 September 2011 - 01:07 PM, a spus:

RD, nu iau in deradere pe nimeni si nimic, nu-mi permit.
Poate nu am fost clar, dar acea baterie o folosesc eu. Oferta este mare:
http://www3.towerhob...wti0093p?&C=MCD
Merge pana la:
http://www3.towerhob...p?&I=LXYAT1&P=0
Sunt si pentru emitator:
http://www3.towerhob...wti0093p?&C=MCH
Pace tuturor.


1100 mAh la 8-9 servouri ? asta era intrebarea .... punctual ! Dar sa o lasam balta ... poate pune si de peste 3.000 mAh ca tot exista .

Eu zic sa facem PACE , sa il lasam pe domnul Oachidori sa isi asambleze modelul asa cum doreste si sa il zboare cu placere ca altfel nu vom ajunge la nici un consens !

Am trecut in revista tot topic-ul si cred ca am dat toate recomandarile pertinente care se puteau da alaturi si de
" intepaturile " care se impuneau .

Si DA ! - 5 Kg e putin cam greu avand in vedere ca producatorul spune 4.200 gata de zbor fara gas - spun putin cam greu dar nu catastrofal - cine stie .. poate ca nici nu o sa ajunga chiar la 5 Kg - ar insemna o incarcare alara pe undeva in jur de 90 - 100 !
Functie de acest indicator facuse Silviu undeva pe forum o departajare pe clase a modelelor corelat cu pregatirea pilotului :
incepator, mediu , avansat --- 90 - 100 se situeaza cam in categoria pilotilor avansati - va conta si calitatea pistei cel putin la primele zboruri cand urmeaza sa " cunosti " modelul.

Bafta !

P.S.

:pardon:
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#138 Useril este offline   oachidori 

  • F22 Raptor Fan
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2375
  • Inregistrat: 05-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti-parc IOR
  • Interests:Aeromodele, Modelare 3D

Postat 23 September 2011 - 02:03 PM

Vezi postareaREAL DESIGN, la 23 September 2011 - 01:38 PM, a spus:

:pardon:

1100 mAh la 8-9 servouri ? asta era intrebarea .... punctual ! Dar sa o lasam balta ... poate pune si de peste 3.000 mAh ca tot exista .

Eu zic sa facem PACE , sa il lasam pe domnul Oachidori sa isi asambleze modelul asa cum doreste si sa il zboare cu placere ca altfel nu vom ajunge la nici un consens !

Am trecut in revista tot topic-ul si cred ca am dat toate recomandarile pertinente care se puteau da alaturi si de
" intepaturile " care se impuneau .

Si DA ! - 5 Kg e putin cam greu avand in vedere ca producatorul spune 4.200 gata de zbor fara gas - spun putin cam greu dar nu catastrofal - cine stie .. poate ca nici nu o sa ajunga chiar la 5 Kg - ar insemna o incarcare alara pe undeva in jur de 90 - 100 !
Functie de acest indicator facuse Silviu undeva pe forum o departajare pe clase a modelelor corelat cu pregatirea pilotului :
incepator, mediu , avansat --- 90 - 100 se situeaza cam in categoria pilotilor avansati - va conta si calitatea pistei cel putin la primele zboruri cand urmeaza sa " cunosti " modelul.

Bafta !

P.S.

:pardon:

Nea Gigi,pai diferenta ar fi zic si eu de la motor odata ca la 20cc e 625 fara toba,banuiesc,iar la 26cc e 925.Deci deja 325 g.Acum Giles-ul lui Turok,din spusele lui cu acelasi motor avea in jur de 6 kg.In Aerofly am exact acelasi model si nu mi se pare ca vine deloc tare la aterizare,fata de Sonic care era racheta.Daca activez si flapsurile e ca si elicopterul.Acum,fata de constructorii consacrati de aeromodele,stii bine ca estimarile alea sunt fictiune.Numai daca pui 8 servo din care 7 standard si ajungi la 500 g.Am considerat ca excesul de greutate de 300 g sa il combat cu un plus de putere.Eu personal sper sa il scot pana in 5kg.
Olivian Diaconescu

Radio:
Multiplex Royal Pro 16 2.4GHz
Aero:
BADAN Kit - Yak55M 2.8m; MVVS116NP; Rezo RE2 MTW
EXTREME FLIGHT - Extra 300 2.3m; MVVS58 Prosport; Rezo -MVVS
MULTIPLEX - Funcub;Parkmaster;Funjet Ultra2
FREEWING - F22 Xicoy X45 Jet
ROBBE - Mistral 2.0m
F22 depron
AERONAUT - Triple RES 2.0m
Auto:
TRAXXAS - E Revo 1/16
ARRMA - Typhon 6S
0

#139 Useril este offline   MADA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 987
  • Inregistrat: 09-August 04

Postat 23 September 2011 - 02:08 PM

Vezi postareaoachidori, la 23 September 2011 - 02:03 PM, a spus:

In Aerofly am exact acelasi model si nu mi se pare ca vine deloc tare la aterizare,fata de Sonic care era racheta.Daca activez si flapsurile e ca si elicopterul.


e clar, o sa fie exact ca un Harrier
0

#140 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 23 September 2011 - 02:12 PM

E important si cum se va echilibra ca sa nu fie nevoie de inca ceva greutate sub forma de plumb .
La 5 kg e foarte bine.

Daca ar fi modelul meu, l-as zbura pe un teren mai profi si .... eu ..... chiar as ruga un coleg cu foarte multa experienta sa ma ajute si sa ii faca maiden-ul fara am fi jena , rusine etc .. e mai safe caci m-ar putea surprinde in cazul in care C.G.ul sa spunem nu este acolo unde scrie in manual - am mai patit-o - si cu tot trim-ul nu se stabiliza .
A nu se considera sfat ca nu imi permit sa mai dau sfaturi - spun cum as face eu .

Spor la treaba !

P.S.

Mada nu a glumit sau a facut misto .. doar a fost o alta forma de a te atentiona pt. a nu te
" culca " pe o ureche ca va fi ca in AeroFly - NU va fi deloc ca acolo !

Noi asa ne tachinam ne incurajam si ne atentionam la teren ca nu suntem prea sensibili ca sa ne si suparam la fiecare vorba !Ceam mai vrecventa formula de incurajare este : Jitie !

Aceasta postare a fost editata de REAL DESIGN: 23 September 2011 - 02:16 PM

Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#141 Useril este offline   oachidori 

  • F22 Raptor Fan
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2375
  • Inregistrat: 05-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti-parc IOR
  • Interests:Aeromodele, Modelare 3D

Postat 23 September 2011 - 03:27 PM

Vezi postareaREAL DESIGN, la 23 September 2011 - 02:12 PM, a spus:

E important si cum se va echilibra ca sa nu fie nevoie de inca ceva greutate sub forma de plumb .
La 5 kg e foarte bine.

Daca ar fi modelul meu, l-as zbura pe un teren mai profi si .... eu ..... chiar as ruga un coleg cu foarte multa experienta sa ma ajute si sa ii faca maiden-ul fara am fi jena , rusine etc .. e mai safe caci m-ar putea surprinde in cazul in care C.G.ul sa spunem nu este acolo unde scrie in manual - am mai patit-o - si cu tot trim-ul nu se stabiliza .
A nu se considera sfat ca nu imi permit sa mai dau sfaturi - spun cum as face eu .

Spor la treaba !

P.S.

Mada nu a glumit sau a facut misto .. doar a fost o alta forma de a te atentiona pt. a nu te
" culca " pe o ureche ca va fi ca in AeroFly - NU va fi deloc ca acolo !

Noi asa ne tachinam ne incurajam si ne atentionam la teren ca nu suntem prea sensibili ca sa ne si suparam la fiecare vorba !Ceam mai vrecventa formula de incurajare este : Jitie !

Poti fi sigur ca maidenul o sa fie la Copaceni.Si nu imi e rusine daca o sa il faca altcineva mai experimentat.
Olivian Diaconescu

Radio:
Multiplex Royal Pro 16 2.4GHz
Aero:
BADAN Kit - Yak55M 2.8m; MVVS116NP; Rezo RE2 MTW
EXTREME FLIGHT - Extra 300 2.3m; MVVS58 Prosport; Rezo -MVVS
MULTIPLEX - Funcub;Parkmaster;Funjet Ultra2
FREEWING - F22 Xicoy X45 Jet
ROBBE - Mistral 2.0m
F22 depron
AERONAUT - Triple RES 2.0m
Auto:
TRAXXAS - E Revo 1/16
ARRMA - Typhon 6S
0

#142 Useril este offline   adrian82 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 143
  • Inregistrat: 07-August 09
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:eletronica-aeromodelism-masini

Postat 23 September 2011 - 03:53 PM

Era misto daca era zburat la noi pe ior :) Cu siguranta erau toti cu ochii pe sus ... partea prosta e ca nu ai unde sa-l aterizezi sunt prea multi copaci.
0

#143 Useril este offline   rad_gaby 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 19-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Botosani

Postat 23 September 2011 - 05:03 PM

Vezi postareaoachidori, la 23 September 2011 - 03:27 PM, a spus:

Poti fi sigur ca maidenul o sa fie la Copaceni.Si nu imi e rusine daca o sa il faca altcineva mai experimentat.


Domnule, eu chestia asta nu o prea inteleg. Adica bagi bani, te chinui, intrebi, te framanti, construiesti, ajustezi, iar intrebi, refaci, nu poti sa dormi si in final lasi pe altul?! E ca si cum te-ai insura si-l lasi (rogi) pe altul sa-ti obisnuiasca nevasta cu "bip" ca sa nu ai tu probleme cand iti vei baga "bip" in "bip"-ul ei. Si daca experimentatul iti crashuieste Zlin-ul, bineinteles ca de vina era modelul, experimentatul n-avea cum sa greseasca, asta e... data viitoare sa-ti iei Sebart cum recomanda tot timpul campionul F3A nelegitimat si nerecunoscut.
0

#144 Useril este offline   hash84 

  • DreamTeam member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2183
  • Inregistrat: 28-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 September 2011 - 05:07 PM

Vezi postarearad_gaby, la 23 September 2011 - 05:03 PM, a spus:

bagi bani, te chinui, intrebi, te framanti, construiesti, ajustezi, iar intrebi, refaci, nu poti sa dormi si in final lasi pe altul?! E ca si cum te-ai insura si-l lasi (rogi) pe altul sa-ti obisnuiasca nevasta cu "bip" ca sa nu ai tu probleme cand iti vei baga "bip" in "bip"-ul ei.

asa asa =))
    /------------------------\              |~~\_____/~~\__  |
    |        Hash84          |______________ \______====== )-+
    |                        |                      ~~~|/~~  |
    \------------------------/                         ()
0

#145 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 23 September 2011 - 05:29 PM

Vezi postarearad_gaby, la 23 September 2011 - 05:03 PM, a spus:

Domnule, eu chestia asta nu o prea inteleg. Adica bagi bani, te chinui, intrebi, te framanti, construiesti, ajustezi, iar intrebi, refaci, nu poti sa dormi si in final lasi pe altul?! E ca si cum te-ai insura si-l lasi (rogi) pe altul sa-ti obisnuiasca nevasta cu "bip" ca sa nu ai tu probleme cand iti vei baga "bip" in "bip"-ul ei. Si daca experimentatul iti crashuieste Zlin-ul, bineinteles ca de vina era modelul, experimentatul n-avea cum sa greseasca, asta e... data viitoare sa-ti iei Sebart cum recomanda tot timpul campionul F3A nelegitimat si nerecunoscut.



Ciucurel... ! scuze... era sa iti zic mai " bip " !!!!! la noi la Adunati s-au facut multeeee maiden-uri de catre colegi altor colegi ... si nu s-a intamplat nimic ca la noi la Adunati ( probabil ca si in alte locuri ) sunt multi colegi foarte priceputi dar numai la noi la Adunati ( in alte locuri sigur NU ) sunt si foarte multi CAMPIONI recunoscuti sau nu dar cu patalama la mana ........ ca absolventii de la Spiru !

Adevarat ca sunt si foarte multe modele de TOP printre care si Sebart-uri - offf invidia asta !

Si Hash a facut maiden-ul unui Sebart Galben electric detinut de alt coleg, a si reglat, trimat o Katana a altui coleg
si nu a zis nimeni nimic !

P.S.

La un moment dat ma pusesei pe ganduri vis a vis de "stilul" glumelor mele si eram cat pe ce sa reincep pregatirile dar IA AMINTE CE ITI SPUN CA ASE-ul
A AVUT , ARE, SI V-A AVEA ! UNA DINTRE CELE MAI TARI TRUPE DE UMOR ! CARE NU VA FI A MEA, NU VA FI A TA, CI A NEPOTILOR SI STRANEPOTILOR NOSTRII ACUM SI IN VEACUL VECILOR ! - acu pi cai moldovenii mei !

dar gandurile mi s-au risipit can vazui glumita asta jalnica a ta cu multe BIP-uri -


P.S. la P.S.

Recomand "Bipo"-Saver ... ca sa fii linistit cand mergi la camp ca nu se lasa cu depp ... discharge la gaurica !

P.S. la P.S. la P.S.

Vazu-si bre Oachidorii ce buni " prieteni " ai ?!?
Un sfat , o indrumare mai de doamne ajuta .... nu fu in stare sa dea !

Aceasta postare a fost editata de REAL DESIGN: 23 September 2011 - 05:32 PM

Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#146 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 23 September 2011 - 06:06 PM

Vezi postarearad_gaby, la 23 September 2011 - 05:03 PM, a spus:

Domnule, eu chestia asta nu o prea inteleg. Adica bagi bani, te chinui, intrebi, te framanti, construiesti, ajustezi, iar intrebi, refaci, nu poti sa dormi si in final lasi pe altul?! E ca si cum te-ai insura si-l lasi (rogi) pe altul sa-ti obisnuiasca nevasta cu "bip" ca sa nu ai tu probleme cand iti vei baga "bip" in "bip"-ul ei. Si daca experimentatul iti crashuieste Zlin-ul, bineinteles ca de vina era modelul, experimentatul n-avea cum sa greseasca, asta e... data viitoare sa-ti iei Sebart cum recomanda tot timpul campionul F3A nelegitimat si nerecunoscut.

Rezonam 100%.
0

#147 Useril este offline   incepatoru 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2857
  • Inregistrat: 30-May 09
  • Gender:Male
  • Interests:aero

Postat 23 September 2011 - 08:28 PM

..NU MAI REZIST..iote...

Fisiere atasate


0

#148 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 September 2011 - 08:41 PM

Nu vad cum e rau/rusinos sa faca altii primul zbor. Eu am apelat de mai multe ori la amici si am facut o multime de maidenuri pentru altii. Motivele sunt multe, nu le mai insir.

Campionul nelegitimat si nerecunoscut.

Asta e o magarie pur si simplu - e putin altfel decat bascalie.

nelegitimat inseamna ca nu e inscris la nici un club recunoscut de federatie - nu e ceva de rau
nerecunoscut - concursul a fost organizat de federatie si arbitrat de aceeasi arbitri care au arbitrat si F3A - cred ca e la fel de valabil ca si Dragos Marinescu actualul campion F3A

Bine, unii sunt cei mai tari pe tapsanul lor si nu au nevoie de nici un concurs sa o dovedeasca, cei care merg la concurs nu o fac musai sa arate ca sunt cei mai tari, cei mai multi o fac ca sa vada cum se potriveste ce isi inchipuie ei cu realitatea.

Gigi e in mod declarat fan kituri de calitate, Sebart si altii (asa cum sunt eu fan marfa ieftina) - Gigi isi isi prezinta argumentele in mod articulat si logic, nu ca asa i se pare lui.

Vezi postarearad_gaby, la 23 September 2011 - 05:03 PM, a spus:

Domnule, eu chestia asta nu o prea inteleg. Adica bagi bani, te chinui, intrebi, te framanti, construiesti, ajustezi, iar intrebi, refaci, nu poti sa dormi si in final lasi pe altul?! E ca si cum te-ai insura si-l lasi (rogi) pe altul sa-ti obisnuiasca nevasta cu "bip" ca sa nu ai tu probleme cand iti vei baga "bip" in "bip"-ul ei. Si daca experimentatul iti crashuieste Zlin-ul, bineinteles ca de vina era modelul, experimentatul n-avea cum sa greseasca, asta e... data viitoare sa-ti iei Sebart cum recomanda tot timpul campionul F3A nelegitimat si nerecunoscut.

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 23 September 2011 - 11:08 PM

0

#149 Useril este offline   oachidori 

  • F22 Raptor Fan
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2375
  • Inregistrat: 05-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti-parc IOR
  • Interests:Aeromodele, Modelare 3D

Postat 23 September 2011 - 08:55 PM

Vezi postareaincepatoru, la 23 September 2011 - 08:28 PM, a spus:

..NU MAI REZIST..iote...

Vad ca exista mari diferente intre cele 2 modele.La modelul tau servourile de coada acolo erau pozitionate de producator sau le-ai pus tu acolo?
La tine aripa se pune sub model,cum am avut eu la Sonic?Ca asa mi se pare din poze.
Olivian Diaconescu

Radio:
Multiplex Royal Pro 16 2.4GHz
Aero:
BADAN Kit - Yak55M 2.8m; MVVS116NP; Rezo RE2 MTW
EXTREME FLIGHT - Extra 300 2.3m; MVVS58 Prosport; Rezo -MVVS
MULTIPLEX - Funcub;Parkmaster;Funjet Ultra2
FREEWING - F22 Xicoy X45 Jet
ROBBE - Mistral 2.0m
F22 depron
AERONAUT - Triple RES 2.0m
Auto:
TRAXXAS - E Revo 1/16
ARRMA - Typhon 6S
0

#150 Useril este offline   oachidori 

  • F22 Raptor Fan
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2375
  • Inregistrat: 05-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti-parc IOR
  • Interests:Aeromodele, Modelare 3D

Postat 26 September 2011 - 11:34 AM

Am nevoie de o lamurire:am scris celor de la Multiplex pentru a verifica daca receptorul suporta curentii de care se tot pomeneste aici,si ei mi-au spus ca rezista fara probleme la 12 servo "strong" cum ai zis ei,dar ca problema se pune ca voltajul unui LIFe este mare si se ard servourile.Receptorul rezistand fara nici o problema.Deci servourile normale,nu HV la ce tensiune maxima rezista?6V?Ca din ce citesc tot o sa trebuiasca sa iau BEC,asta ca sa nu ma mai complic. :) :rofl:


si am pus decalurile pe aripi... :) :drinks: deci nu e cu Mazda :rofl: :rofl:

Fisiere atasate


Olivian Diaconescu

Radio:
Multiplex Royal Pro 16 2.4GHz
Aero:
BADAN Kit - Yak55M 2.8m; MVVS116NP; Rezo RE2 MTW
EXTREME FLIGHT - Extra 300 2.3m; MVVS58 Prosport; Rezo -MVVS
MULTIPLEX - Funcub;Parkmaster;Funjet Ultra2
FREEWING - F22 Xicoy X45 Jet
ROBBE - Mistral 2.0m
F22 depron
AERONAUT - Triple RES 2.0m
Auto:
TRAXXAS - E Revo 1/16
ARRMA - Typhon 6S
0

Arata acest topic


  • 9 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro