Modelism - RHC Forum: Cafeneaua F4C - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 18 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cafeneaua F4C Discutii generale ce nu se incadreaza topicurile de constructie

#91 Useril este offline   Valteras 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3077
  • Inregistrat: 29-May 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 February 2011 - 11:46 AM

Deci asta e povestea "inspectorilor" ce tot apar prin pozele tale, masurand si supraveghind cu ochi critici tot ce faci matale cu surcelele prin atelier! Nici nu vreau sa ma gandesc ce complicat a fost cu transportul Burticii peste mari si tari!
Orice pas inainte e un shut in fund!
0

#92 Useril este offline   flypol 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4092
  • Inregistrat: 01-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 14 February 2011 - 09:51 AM

Ma enervez! De ce cainii si pisicile pot trai in libertate si leopardul de zoo nu!?La Chichis am crescut 48 pisici:
intai am avut o pictorita ,fata extra,talentata : mi-a adus intr-o zi 3 pisici: Grasa,Acrilica si Matzoi;nu puteam sa o refuz.Grasa a facut 8 serii de cate 4 pisoi.Pisica asta a fost decorata cu ordinul"Slujbas credincios 10 ani";Acrilica (o chema asa ca a cazut in emulsie de acril) 3 serii,Pe Matzoi am dus-o acasa sa-i tina de urat neveste-mi cand sunt la zbor;a fatat o data 4.A plecat cand am castrat-o( m-a batut dumnezeuu) tragedie mare.Una din fiicele Grasei,Pisa,(semana cu Matzoi) i-a luat locul impreuna cu Neagra fiica unei maidaneze din gradina.A fatat o data 3.Cand s-a nascut nepotica(sponsoritza evenimentului din martie) matzele s-au intors la fabrica si s-au invatat cu viata la tara.Au parinti de suflet iubitori de animale ( platesc lunar,pui,bibilici,vrabii,turturele....)Fiul Pisei ,Baietel,e derbedeu mare si se da la peizane;are cred 60-70 urmasi din flori(sau mai bine zis din lucerna).Eu am avut 6 caini: limier(Riga),metis foxterier(Rita),metis (Blackie),metis(Viche)cocker (Toto),malamut (Rex-60 kg-mare si bland).Dupa ce s-a dat la capre a fost exilat la Carmangeria din Sf.Gheorghe.
A fost cel mai iubit dintre caini: era ungur si a facut ordine in Chichis.L-am dat,cu tristete mare; altfel putea fi omorat.Aici ordinea e acceptata cu greutate ! E valabil ce zice Bogdan Stancu referitor la mentalitatea...............
Gicosu ,drag prieten,daca vreunul ti-e de prisos il iau eu!
Totusi : eliberati leoparzii din inchisorile zoologice ale neputintei si nemerniciei noastre!!!
Bine ca zboara si....insectele !
0

#93 Useril este offline   flypol 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4092
  • Inregistrat: 01-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 14 February 2011 - 10:03 AM

Juniorul Marius ma roaga acum sa-i iau cainele si sa-l infiez.Nu are voie sa tina animale (caini.pisici) din cauza bolii(astm la copii-chin mare domnilor).Nu vreau sa mai redau franturi din dialogurile noastre( uneori sunt dramatice,zguduitoare) si nu cred ca trebuie sa ne pierdem optimismul!Oricum animalele de companie ne aduc bucurii mari
insa disparitia lor ,de multe ori ,e mai tragica decat disparitia unor prieteni umani.
Viata merge inainte! Juniorul aproape a terminat trainerul ! Frumos! Pacat ca imbecilul de taica-sau nu vrea sa-l lase
la scoala si la zbor!Pe dealuri cu oile !
Bine ca zboara si....insectele !
0

#94 Useril este offline   Flying Kettle 

  • Adevaratul ceaun zburator!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2498
  • Inregistrat: 17-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 February 2011 - 10:57 AM

Leoparzii in parlament; SCHIMBATI LOCURILE!!! :ph34r:
Nu mancati de pe jos! Dauneaza grav sanatatii !

Dragi bikeri, ingrijiti-va sanatatea! Cineva are nevoie de organele voastre.
0

#95 Useril este offline   protheus 

  • 日本語
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1719
  • Inregistrat: 26-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Manage
  • Interests:Cate un pic din fiecare domeniu.

Postat 14 February 2011 - 11:21 AM

Vezi postareaflypol, la 14 February 2011 - 09:51 AM, a spus:

Totusi : eliberati leoparzii din inchisorile zoologice ale neputintei si nemerniciei noastre!!!

Nu e ca nu sunt de acord, dar sa eliberezi aceste animale care au fost invatate sa fie hranite din mana omului, sa nu stie ce e aceea vanatoare pentru mancare, e o crima mult mai mare decat viata intr-o ingraditura. Sa moara cu zilele de foame sau chiar omorat de oamenii care odata il hraneau... Nu mi se pare o solutie buna, ci una cruda.

O solutie e sa nu se mai aduca alte animale din salbaticie, puii celor din captivitate sa fie invatati cu libertatea, nu facuti "puscariasi" de mici.

Din pacate, pentru cele din captivitate ar trebui sa ne luam responsabilitatea pe care ne-am impus-o cand le-am schimbat stilul de a trai si sa le facem viata cat mai placuta pana la final, dar libertatea, in cazul lor, nu se mai poate aplica, ci doar li se poate mari "orizontul"/ingraditura. Dependenta de noi nu va putea fi stearsa.

PS: Locuiesc "usa in usa" cu o gradina zoologica, stiu cum sunt tinute animalele si le deplang soarta, dar totodata nu pot spune ca nu sunt un pic fericit ca am avut ocazia sa cunosc animale din toate colturile lumii, lama, care asculta de ordinele date, cealalta cu care ma scuipam ocazional cand eram un pici, dromaderul cel batran si lenes (odihneasca-se in pace) cu buza lui imensa de fotomodel colagenat, caprele "asiatice", porcul spinos, care mi-a dat un salut de vreo 20 de ace in picior, plimbarea pe portbagajul bicicletei a unui pui de urs brun, fuga prin ingraditura capriorului cu el pe urmele mele - mingile alea afurisite, fix acolo cadeau - si multe altele.

Aceasta postare a fost editata de protheus: 14 February 2011 - 11:22 AM

 "Pai, impartim egal totul, o jumate tu, o jumate eu si o jumate Ion."  
0

#96 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 14 February 2011 - 11:31 AM

Si tu acum, umbli la litera mesajului... Presupun ca nu se gandea nimeni ca leoparzii ar trebui eliberati in Cismigiu sau pe langa Herastrau ca e spatiu mai mare sau ca o sa te intalnesti cu ursul ala lasat liber pe strada...
E vorba de ideea in sine, sa nu-i mai prindem fara rost, si sa o rezolvam corect cu cei deja captivi, asa cum ai zis si tu. Si ca sa extind putin ideea, cred ca ar fi cazul sa ne intoarcem putin cu fata la natura, ca s-ar putea sa se intoarca si ea cu curul la noi candva. Ar trebui deschis topic nou, ca asta nu-i de cafenea... Scuze pentru limbajul academic folosit, n-am gasit ceva mai potrivit.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#97 Useril este offline   flypol 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4092
  • Inregistrat: 01-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 14 February 2011 - 03:16 PM

-S-a deschis un voodoo de bine pentru iubitorii de pasari de prada si : antizoo!
Domnilor, ulii de pe DN13 la numar 17(pe tronson Brasov -Sf.Gheorghe)7 perechi identificabile si 3 hoinari au beneficiat de atentie: 11 cosuri cu diam de 500mm din nuiele au fost facute pentru cuiburi(nu i-au invatat stramosii sa-si faca cuiburi-rusine lor)6 au fost plantate in arborii in care stau cu precadere ;restul in weekendul care vine.Copiii din satele din jurul Ozunului s-au bucurat sa se suie in pomi pentru 15 lei/cuib.Acum o s-o faca pentru cate un set complet de rechizite de scoala(am considerat ca e mai intelept;se duceau oare banii pe prostii? Nu cred!Au baut pepsi pana s-au umflat).Avem 8 sustinatori cu misiunea de a identifica pasari pe ruta Ozun-Bicfalau 6 km si Sf.Gheorghe -Reci 14 km., care vor intra sub protectie FlypolAerogrup.Am fost sfatuiti sa nu-i hranim caci ,a le schimba modul de viata, ar fi o crima(cam ce gandea bine Protheus cu leoparzii).Uliul adus de copiii din Lisnau,cu sarma in aripa,a scapat teafar;cauta probabil sa evite capcanele oamenilor.Astea au fost vestile din secuime! Sa fiti iubiti si...inca visam sa cumparam un leopard si sa-l ducem acasa in Kenya?
Dialoguri interzise: Dom'Dorin chiar credeti ca am putea? Mai soimule,e un vis prea frumos dar realizabil pentru cei cu bani multi.De cand ne ziceti de pasari parca ne-au inteles si s-au inmultit.Ti se pare,erau si inainte dar nu le-am bagat in seama.Ala cu sarma cred ca n-o sa traiasca.Asa-i viata poate are noroc.Da zbura! Daca l-ai vazut ieri zburand va trai prin puii lui cat o fi lumea.Si daca nu? Il mananca vreo vulpe si tot e un castig pentru lume.Da de vulpi ne ocupam? Dac-o fi nevoie sigur.Pe la noi sunt multe.Nu puneti mana pe ele moarte ,au turbare! Asa o zis si tata.O mai zis ca ulii nosti au capuse si paduchi si-i mai bine sa-i omoram.Asta-i parerea lui da' nu inseamna ca are dreptate intotdeauna.Daca se hranesc si au cuib scapa de paraziti singuri.Eu stiu ca va doriti sa aveti uliul dumneavoastra,acasa.Avem multi mai filozofule: astia pe care-i vezi zilnic sunt ai nostri:ai romanilor si ai ungurilor.Da domnii de la Bucuresti stiu de ce facem noi?Stiu ca d-aia le scriem la calculator.Cum te mai simti?
Acu-i bine da...vine primavara.
Bine ca zboara si....insectele !
0

#98 Useril este offline   flypol 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4092
  • Inregistrat: 01-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 15 February 2011 - 07:41 PM

Draga Bogdan Stancu!Daca punem mana pe Parlament(prin forta ca altfel.....mai greu) care ar fii prima lege pe care am da-o! Eu sigur as trimite leoparzii in Africa pe bani de la buget si dupa aceea hei,hei,nene.........adunam toate parashutele de pe marginea drumurilor (care-mi sperie ulii ca sunt superstitioase impotriva cucuvelelor din pomi)si...am avea forta de munca ieftina ,fortata,pentru industria romaneasca de aeromodele cu care sa se joace copii bolnavi de la tara asteptand sa facem spitale si scoli ultramoderne cu bani de la "jmekerii" care or sa afle in 2 zile ca in tara asta trebuie platite taxe!
Facem noi lista cu deturnatorii de fonduri ce vor fi angajati sa frece pe jos in noile noastre ctitorii civile!(Am un pretenar CVT pe care l-am citat).
Bine ca zboara si....insectele !
0

#99 Useril este offline   Flying Kettle 

  • Adevaratul ceaun zburator!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2498
  • Inregistrat: 17-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 February 2011 - 09:22 PM

Vezi postareaflypol, la 15 February 2011 - 07:41 PM, a spus:

Draga Bogdan Stancu!Daca punem mana pe Parlament(prin forta ca altfel.....mai greu) care ar fii prima lege pe care am da-o! Eu sigur as trimite leoparzii in Africa pe bani de la buget si dupa aceea hei,hei,nene.........adunam toate parashutele de pe marginea drumurilor (care-mi sperie ulii ca sunt superstitioase impotriva cucuvelelor din pomi)si...am avea forta de munca ieftina ,fortata,pentru industria romaneasca de aeromodele cu care sa se joace copii bolnavi de la tara asteptand sa facem spitale si scoli ultramoderne cu bani de la "jmekerii" care or sa afle in 2 zile ca in tara asta trebuie platite taxe!
Facem noi lista cu deturnatorii de fonduri ce vor fi angajati sa frece pe jos in noile noastre ctitorii civile!(Am un pretenar CVT pe care l-am citat).


Nu pu mana pe parlament, ca ma murdaresc si pute rau.


Parasutele au si ele meseria lor, doar ca macar ele recunosc, spre deosebire de femeile normale care doar o fac.

Cat despre VCT...de ce trebuie sa amintesti de oameni bolnavi?

Ce am vrut eu sa spun e altceva, dar am sa dezvolt pe privat (apropo, telefonul e ala care TE suna de prin buzunar si inseamna ca e unul care te cauta!).
Nu mancati de pe jos! Dauneaza grav sanatatii !

Dragi bikeri, ingrijiti-va sanatatea! Cineva are nevoie de organele voastre.
0

#100 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 16 February 2011 - 07:04 PM

Maxima zilei:
Pentru ca sa munceasca mai mult, cei cu salarii mari trebuie platiti mai mult, iar cei cu salarii mici trebuie platiti mai putin.
0

#101 Useril este offline   gicosu 

  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1849
  • Inregistrat: 08-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Tantava

Postat 16 February 2011 - 08:00 PM

Mi-am mai adus aminte de o intamplare tot asa hazlie cu un cutzu gigant .Sper ca nu va plictisesc . M-am trezit in curte cu un caine ciobanesc mioritic IMENS !!! Venise la cateaua mea care era in calduri ( tot luata de la poarta )Nu stiam ce sa fac , imi era mila de el pentru ca staea de zile intregi nemancat .I-am dus apa si mancare si am incercat sa ma apropii de el , nu prea am reusit pentru ca maraia ca un urs .Intr-un tarziu am reusit cand dormea sa-i tai ciulinii si sa incerc sa-i curat blana cu o perie . I-a placut la nebunie si a inceput sa sforaie mai tare decat un om. Cand s-a trezit arata tuns in stil "punk" !Voiam sa vad daca intradevar era agresiv .Am vazut pe Discovery cum incercau cainii sa vada daca sunt agresivi , cand le dadeau de mancare veneau langa botul lor cu o mana din plastic sa vada daca incep sa muste din ea . Problema era ca eu nu aveam mana din plastic decat mana mea reala .Am pus mancare intr-un castronel si a venit sa manance si am incercat sa-i trag castronelul cu mana , a latrat asa de tare ca am cazut in fund la propriu ! Am renuntat la experiment , cainele pana la urma si-a facut treaba si s-a carat .
0

#102 Useril este offline   flypol 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4092
  • Inregistrat: 01-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 17 February 2011 - 12:51 PM

Iarta-ma Bogdan Stancu,dar in capul meu e ,zilele astea,o brambureala de groaza! Emanatiile solare sau alte "emanatii'?
Suna interfonul si raspund la mobil,ma suna clienti noi si-i intreb de datorii,pasarile,tampenia cu leopardul( cred ca ma altoieste careva de la zoo curand),buluceala cu clubul,legitimarile,F4C din 26,(forumul-vrei,nuvrei,ia timp),modelul SE5a care incepe sa puna probleme de detalii,n-am bani(cati as vrea),secretara cere bani in plus sau..pleaca,trebuie sa plec in 28 la austrieci o saptamana,concurenta mi-a taiat cauciucurile azi noapte,de la "durere in cot" am trecut la dureri de cap,nu tutun,nu zbor,nu alcool,de femei( era sa zic nu-i cazul)si ...cred ca trebuie sa dau pe la Zoli-el e un dragut care reuseste sa te scoata din starile astea de confuzie!Ma simt ca Michael Douglas in filmul ala in care o ia razna coplesit de lumea asta.Vreau concediu!
Ce a spus Dan Mitea e infiorator de adevarat!
Bine ca zboara si....insectele !
0

#103 Useril este offline   flypol 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4092
  • Inregistrat: 01-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 19 February 2011 - 01:56 PM

Agitatia cu leopardul,simbolic era" sa eliberam leopardul din noi si sa iesim din gradina zoologica in care singuri ne-am bagat",a avut roade.De unde nu ne asteptam primarul Brasovului a scuturat punga ; mareste si modernizeaza zoo Noua!
Replica: "Lasati domnu' aeromodelist ca n-o sa chinuim leoparzii;vor avea 280 mp/pereche,oricum nu avem cum sa-i trimitem inapoi!Incercam sa-i facem fericiti!" este singura expresie politica cu oarece continut din ultimii 2 ani.
Bine ca zboara si....insectele !
0

#104 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 19 February 2011 - 03:32 PM

Hai sa ma bag si eu in seama, daca nu-i cu suparare. Am terminat facultatea in 1982 si primul lucru pe care mi l-am cumparat a fost trusa Faur de la Electroarges. Acea cutie din tabla cu o masina de gaurit MG-4, doua tevi de-i ziceau strung de lemn, un cablu flexibil RDG si un suport pentru a transforma masina in masina de gaurit verticala. Toata afacerea costa 2 200lei in conditiile in care salariul meu era, un pic peste 2 000 de lei. Un pic cam scump...nu?
Punctul slab al acelei masini si toate au decedat extrem de repede, era pinionul facut direct din axul motorului. Ax care nu se face tratat. Alta magarie era echilibrarea cu "plastilina" lipita pe bobinajul motorului. O inventie cu totul penibila. Stii cat tin la tine, dar sa respectam adevarul si sa nu prezentam solutii de doi bani, la preturi exorbitanta, ca mari realizari tehnice.

0

#105 Useril este offline   flypol 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4092
  • Inregistrat: 01-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 19 February 2011 - 06:19 PM

Dale-n "shui" de masini de gaurit! Oricum toate sunt proaste!Daca tu ai terminat in 82 ai fost beneficiarul calitatii de atunci!Ti-aduci aminte ca era vremea cand Dacia ,ca auto,se prabusea tehnologic tot la Pitesti fiind produs asimilat integral in Romania . Prin 75' inca faceam Dacii si alte obiecte, in licenta.Oricum celebrul ax danturat si netratat termic era atat de precis strunjit incat pentru asamblare trebuiau randalinate striatii!DEsi toti stiam avantajele asamblarii prin dilatare la cald!
Anunt important pentru prietenul nostru Dan_Mitea : trainerul pustiului va avea ca inscris textul: Let's Go Canada!Si frunza artarului .N-a inteles el despre ce e vorba dar...pe mine ma roade ideea! Sa fi iubit si ...elibereaza leopardul!
Bine ca zboara si....insectele !
0

#106 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 20 February 2011 - 02:40 AM

Cred ca ai dreptate...si de data aceasta. In 82 totul se prabusea. Inainte de 80 a fost cu totul altceva.
Multa, multa bafta, Eliberati leopardul si ocrotiti tot ceea ce-i cu patru picioare sau doua picioare si aripi.
0

#107 Useril este offline   flypol 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4092
  • Inregistrat: 01-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 20 February 2011 - 01:01 PM

Sa fii iubit Dan_Mitea oriunde ai fi!
Bine ca zboara si....insectele !
0

#108 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 20 February 2011 - 02:08 PM

Dau eu o bere pentru toata lumea, in speranta ca totul poate fi inteles si iertat, de ambele parti. Probabil ca nici eu n-am inteles ideea, dar simt ceva anormal in discutie. N-as zice "o usoara ironie", dar pluteste ceva in aer.... E de-al nostru indiferent daca locuieste in alta parte, asa cum multi nu sunt de-ai nostri desi ne sunt vecini dupa adresa din buletin. Si eu am o masina de gaurit din acea vreme (am pierdut cutia de tabla dar stiu unde o pot gasi) si e inca OK. Nu neg sa recunosc ca toate problemele aparute (la cunoscuti) au fost din cauza acelui arbore danturat. Ai cumparat scula, a rezistat la utilizare, si-a trait traiul, dar o pastram inca pe langa noi sau nu, toate sunt probleme care nu ar trebui sa incurce discutiile pe forum. Pana nu demult si eu ziceam ca masina mai buna ca Dacia nu exista, ca nu am avut altceva. In 2 ore am schimbat in mijlocul drumului un arbore cotit, adus de un vecin. Nu cred ca pot face asta, cu masina pe care o am acum. Pe cand eram copil faceam comparatii savante intre Geoorghiu-Dej si Ceausescu si inccercam sa vad care-i mai bun dupa cunostintele mele aflate de pe etichetele de pe "sampon Biduc pentru par gras". Realitatea e alta, lucrurile sunt mai incalcite.
E prea frumos mesajul topicului ca noi sa ramanem la masini de gaurit!
Astept o lista cu organizatii care se ocupa de protectia zburatoarelor de orice fel, ca pe langa mine, poate mai sunt si altii dispusi sa completeze ceva formulare online sau altceva similar, sa ajute cu putin. Scuze pentru nestiinta, dar am impresia ca vad foarte multi corbi in orase, Cunosc binisor ciorile, nu sunt ciori, Chiar am impresia ca pana si corbii vin mai aproape de noi. Nu e rau, sunt pasari care merita toata atentia desi din cauza numarului mare nu se prea simte. Dar sunt extrem de inteligente. Am avut si am crescut, stiu ce spun. Nu stiu de ce au nevoie de noi, acum. Cred totusi ca ceva e in schimbare.
Ca sa revin la vechea idee, astept o persoana care sa ajute la ce discutam noi acum, o persoana care sa dea un link spre o organizatie, care sa expuna un punct de vedere, care sa poat atrage atentia. E important ce a aparut pe forum pana acum, dar nu ajunge. Sunt si oameni mai comozi dar dispusi sa ajute.
Ahoe!

Aceasta postare a fost editata de bitex: 20 February 2011 - 02:16 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#109 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 20 February 2011 - 07:00 PM

Aici mai dau si eu un ban, din cand in cand:
http://www.wspa.ca
Multa, multa bafta.
0

#110 Useril este offline   flypol 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4092
  • Inregistrat: 01-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 22 February 2011 - 01:53 PM

Sigur nu a fost nici o ironie! Mai schimbam si noi pareri.Sa ne luam de chinezi ar fi o prostie;au o singura mare calitate: sunt multi si trebuie sa manance si ei.Nu vad lumea modelistica fara produsele lor: la 57 euro (pret CIP)motoplanor ( din polistiren)de 2m cu motor,esc,servouri montate,plus 18 euro Lipo si o statie de 59 euro nu exista
o oferta mai generoasa pentru un tanar modelist.Ca masinile lor de gaurit sunt catastrofale...era subiect de sueta.
Si mie si lui Dan Mitea,masinile MG4 Arges ,ne-au trezit amintiri de pe vremea: "Cand eram flacau la mama,ah ce ploaie si ce vant/Dam si eu prin fete iama/Fiin'ca ploua pe pamant" Dan Andrei Aldea( acu' nu stiu cati ani).
Un prim link: Asociatia Peregrinus ( sunt pe net -e un grup in formare -oameni frumosi si generosi).
Bine ca zboara si....insectele !
0

#111 Useril este offline   Valteras 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3077
  • Inregistrat: 29-May 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 February 2011 - 01:20 PM

Vineri, un sorecar era in plopii de pe marginea drumului dinspre Harman inspre Prejmer.
Naissss!
Orice pas inainte e un shut in fund!
0

#112 Useril este offline   flypol 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4092
  • Inregistrat: 01-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 26 February 2011 - 09:06 PM

Sunt de toti 8.Sigur 3 perechi.Fac cu schimbul in plopii de pe dreapta.Inchipuie-ti ca urmaresc 2 perechi de 4 ani.S-au inmultit.E bine!
Bine ca zboara si....insectele !
0

#113 Useril este offline   Valteras 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3077
  • Inregistrat: 29-May 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 February 2011 - 12:29 AM

Da' stiu ca nici tu nu "esti cu toate pasarile acasa". E bine!
Orice pas inainte e un shut in fund!
0

#114 Useril este offline   flypol 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4092
  • Inregistrat: 01-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 01 March 2011 - 07:20 PM

Sigur da-mi place! Luatul razna,grija pentru nimicuri,ochii pe cer si calcatu-n gropi,picajul in vrie scapata de sub control si cate alte nazbatii! Cand ne intalnim la o bere? Joi sunt in tara.Promit sa numar toti ulii de la Klagenfurt la Brasov !
Daca vezi vreun ratacit ce vrea sa se legitimeze la Frmd prin Aeroclubul Brasov spune-i ca in 15 e ultima zi de depunere dosar! Sa-ti traiasca leopardul!
Bine ca zboara si....insectele !
0

#115 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 01 March 2011 - 08:17 PM

Ce ti-e si cu sondajele astea .... mare lucru , stiinta frate ce mai.
Sa ma explic : vroiam sa deschid o cafenea dar constat ca nu as avea rulaj ci doar mereu aceeasi cativa clienti desi e vad rau de tot la cati trec .... vroiam sa spun citesc prin zona .
Asta e , ma apuc de altceva .... sa numar pitigoii ca de ulii se ocupa altcineva.

Hai primavara vinooo oadata !

Aceasta postare a fost editata de REAL DESIGN: 01 March 2011 - 08:19 PM

Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#116 Useril este offline   Valteras 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3077
  • Inregistrat: 29-May 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 March 2011 - 08:47 AM

Vezi postareaREAL DESIGN, la 01 March 2011 - 08:17 PM, a spus:

.... sa numar pitigoii ...


In loc "decat" sa-i numeri, mai bine le-ai da si suplimente nutritive.
Io i-am indopat deja pe pitzigoii de pe langa job.
Se face asa:
-se iau niste nuci intregi;
-se desfac nucile in jumatate, fara a crapa jumatatile de coji (ne intereseaza cojile);
-se scoate miezul din coji;
-se da cate o gaurica de 2-3mm in cate o "margine" de coaja;
-se leaga fiecare coaja cu cate 30-40 cm de sfoara (prin gaurica de mai sus);
-se umple fiecare jumatate de coaja cu untura;
-se agatza fiecare jumatate umpluta, prin copaci;
-se priveste cum vin pitigoii si mananca untura (vin si mierle, etc.);
-se face refill la fiecare doua-trei zile;
-intr-adevar, se asteapta sa vina odata primavara aia, sa iesim la zburat!
Orice pas inainte e un shut in fund!
0

#117 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 02 March 2011 - 09:24 AM

Vezi postareaValteras, la 02 March 2011 - 08:47 AM, a spus:

In loc "decat" sa-i numeri, mai bine le-ai da si suplimente nutritive.
Io i-am indopat deja pe pitzigoii de pe langa job.
Se face asa:
-se iau niste nuci intregi;
-se desfac nucile in jumatate, fara a crapa jumatatile de coji (ne intereseaza cojile);
-se scoate miezul din coji;
-se da cate o gaurica de 2-3mm in cate o "margine" de coaja;
-se leaga fiecare coaja cu cate 30-40 cm de sfoara (prin gaurica de mai sus);
-se umple fiecare jumatate de coaja cu untura;
-se agatza fiecare jumatate umpluta, prin copaci;
-se priveste cum vin pitigoii si mananca untura (vin si mierle, etc.);
-se face refill la fiecare doua-trei zile;
-intr-adevar, se asteapta sa vina odata primavara aia, sa iesim la zburat!



Super baieti ! ... da sfoara .. de care sa fie ?
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#118 Useril este offline   Valteras 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3077
  • Inregistrat: 29-May 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 March 2011 - 11:00 AM

Vezi postareaREAL DESIGN, la 02 March 2011 - 09:24 AM, a spus:

Super baieti ! ... da sfoara .. de care sa fie ?


Io personal, i-am obijnuit cu sfoara de aia de bumbac, cu care se lega celofanu' pa borcane si din care se facea fitilu' la lumanari.
Nu am incercat cu de aia de canepa, ca ie interzis la etnobotanice mai nou!

Hai ca ne-am dilit naibii!
Orice pas inainte e un shut in fund!
0

#119 Useril este offline   flypol 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4092
  • Inregistrat: 01-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 03 March 2011 - 11:36 AM

Sunt soricari in toata Europa asta nenorocita de americani! De la Mallnitz pana la Graz n-am putut numara ca era intuneric si trageam cam tare de Mazda.Sus la peste 1200m nici urma;ciori cate vrei!Am vazut o acvila de Alpi.Domnilor ,senzatia e ca si cum ai pilota un planor de 3 m intr-o dupa amiaza senina de vis! Pe marginea autostrazilor austriece sunt cam 1 la 6 km.In Ungaria 1-2 la km( surprizator ce mult a insemnat renuntarea la chimicale impotriva
soarecilor-sterilizante bio,soricarii fac restul).Sunt mai bine dezvolati-specia Buteo-Buteo- la fel ca ai nostrii dar vorbesc ungureste!Daca omori unul in vest faci puscarie!(Adica speli toalete pubice 2 ore pe zi doua saptamani).
De ce noi romanii nu respectam legile? ( Sunt proaste,insuportabile sau nu avem in noi ideea de corectitudine si disciplina ?).Multe pasari in zona Szeged-Arad -pe 180 km.am numarat peste 70.(cate am putut numara).
Numaratul este primul pas in aprecierea puterii lor de supravietuire-multi nu au inteles ca distrugerea rozatoarelor cu
chimicale e catastrofala pentru aceste pasari.Valteras draga, nu avem cum sa le ajutam decat sa le urmarim evolutia in 2-3 ani si sa urmarim ce culturi se fac si ce pesticide se folosesc( cele cu continut mare de fluor si derivati de fosfor sunt ieftine si periculoase inclusiv pentru om). Sa ne auzim de bine! Sper ca la intalnirea de la Brasov sa-l conving pe Debreczi-bacsi sa vina cu uliul lui sa ne arate de aproape minunea( E salbatic ,femela de 3 ani,sta afara in curtea omului,vine chemat,e hranit numai cu soareci si numai ca supliment de prietenie, e ceva atat de frumos incat depaseste si imaginatia mea exploziva).Pasarile din ograda omului stiu ca e soricar si nu se feresc de el.Cand l-am vazut prima data mi s-a blocat creierul;am ramas mut,prostit de admiratie si respect pentru natura!Nu a fost inchis niciodata insa sa pe mana omului si se lasa purtat!
Bine ca zboara si....insectele !
0

#120 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 03 March 2011 - 02:05 PM

Rezonam 100.00% in privinta necuvantatoarelor. Ai tot respectul, cosideratia si amicitia mea. In privinta americanilor....or fi ei cum or fi dar sunt incomparabil mai buni decat stapanii anteriori: turcii si rusii.
Multa, multa bafta, patimasule.
0

Arata acest topic


  • 18 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro