Modelism - RHC Forum: RAF SE5a 2,5m/52cmc - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 23 Pagini +
  • « Prima
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

RAF SE5a 2,5m/52cmc de la planseta la zbor

#211 Useril este offline   flypol 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4092
  • Inregistrat: 01-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 03 April 2011 - 06:43 PM

LiFe de 6,6 V 3200mAh a sunat frumos si am gasit de unde sa cumpar 2 buc.120USD.Vin in 12 zile maxim.Ideea ca acumulatorii NiMH sunt o gluma e cam adevarata(tinuti 2 luni fara ciclu mentinere raspund ciudat -nu accepta incarcarea pe incarcatorul meu Robbe la curentii recomandati ;trebuie sa le activez intai cu 0,1-0,2A(Exemplu Jamara 4,8V/2500mAh).In caz contrar incarcatorul anunta :"tensiune de iesire prea mare".Eu de fiecare data setez pe ciclu automat descarcare-incarcare si nu cer curenti de incarcare mai mari de 30% capacitate (exemplu;4,8V/2,5A incarc cu maxim 0,6-0,7A timp mai lung.La LiPo totul e simplu si clar si n-am avut probleme niciodata BID memoreaza bateria si egalizatorul face restul.La sfatul vostru am citit mult despre LiFe si sunt curios cum merg.
Bine ca zboara si....insectele !
0

#212 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 04 April 2011 - 01:46 AM

Ai sa te chinui cu ei, o vreme si pe urma ai sa-i arunci si o sa-ti spui: de ce nu am luat o singura baterie pe care s-o mut de la un model la altul? Iti dau si raspunsul: cu NiCd nu ai avut probleme si ai crezut ca este acelasi lucru.
Apropos de LiFe, ai sa fii mai mult decat placut srprins. Un incarcator interesant, pentru a nu te juca cu cel inteligent:
http://www3.towerhob...p?&I=LXZWP0&P=V
Multa, multa bafta in eliberarea leopardului.
0

#213 Useril este offline   flypol 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4092
  • Inregistrat: 01-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 04 April 2011 - 05:37 PM

Adjudecat! Avem pe drum acumulatori 2300.6,6V de la mama lor "Litiuferfosfati" exact cum am fost bine sfatuit.Pentru ca am un pic nevoie de greutati in fata 1 buc.pentru aprindere si doua bucati comenzi in paralel separati unul de celalalt cu diode de 12A/100V siliciu. (Replici pretenarului "R" care zice ca-s capos).Multam!Solutia nu mai are comentarii.Trecem acum la serioase,"grele","barosane","nemtesti"..........................
Bine ca zboara si....insectele !
0

#214 Useril este offline   flypol 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4092
  • Inregistrat: 01-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 04 April 2011 - 06:00 PM

Binecuvantata fie ziua de 4.04.2011 cand :..............Au sosit rotile!!!!!!!(Oricum posta romana da cu mu...cii in fasole de cate ori are ocazia)Am primit mandat postal prin Prioripost.Nu de unde vin,nu ce contine (exemplu :mandat).De obicei thailandeza nu onoreaza repede instiintarile "mandat"(primim mult advertising-maculatura multa,etc.)
Stateau din 28.03 la posta doua obiecte de exceptie.Multumesc lui Teo Costin! El m-a avertizat de sursa(fain baiat).
Herbert Schafer /Herbie Wheels /Vaterand(adica batrana Germanie tehnica ).Vedeti in poze minunile."Deutschland Handgemacht" Frumoase ,mari 200mm diam.Spite din otel alamit,monturi scale,butuc polizat si finisat manual. Eu sunt tare fericit! Scrisorica eleganta de la producator,cu fineturi de limbaj de inalte cunostinte de marketing,sa-i trimit poze cu modelul,apreciaza ca abordez scara asta la SE5a,trebuie sa te punem in galeria de cumparatori.........jos palaria(la flatari)!Oricum direct si sincer .Merita sa-i recomand.
DANKE HERR SCHAFERT ! Your plane legs are realy beautiful ! Insul cunoaste RHC -ul si urmareste cu atentie F4C romanesc ! Bravo lui.

Fisiere atasate


Bine ca zboara si....insectele !
0

#215 Useril este offline   flypol 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4092
  • Inregistrat: 01-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 04 April 2011 - 06:16 PM

Stop cu telefoanele!(prieteni).Aveti aici toate detaliile:
Bandaj din otel de 0,3mm
Spite otel 1,8mm
Butuc otel gaura 5mm/discuri perforate cu monturi de spite alamite
Prinderi la bandaj din alama 4,2mm x 8mm
Totul alamit (nu vopsit).Bucse la ax alama 7mm/5mm
Cauciuc microporos foarte elastic netasabil intarit cu fibra sintetica lipit pe bandaj.Daca mai dadeam 45 euro aveam anvelopa cu camera aer si ventil(nu-i tarziu se poate lua separat.
Diametrul 200mm ; latime 38mm.
Greutate : 212,5 gr una si 213,1 gr.cealalta-se potrivesc de minune si-mi rezolva echilibrarea modelului.
Garantate la sarcina cu soc 28kg/buc
Pret : 100 euro perechea
11 euro transportul
4 euro asigurarea (facultativ-eu am platit-o)
au fost livrate in 8 zile de la plata
16 euro transferul bancar total: 131 euro scump da'....face .Pacat ca frumusetile vor fi acoperite la exterior cu panza vopsita !
Se pot face si in Romania! Probabil vor costa mai mult!
Bine ca zboara si....insectele !
0

#216 Useril este offline   Teo-Costin 

  • T.C.I.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1399
  • Inregistrat: 13-June 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI-Tineretului

Postat 04 April 2011 - 06:44 PM

Ce frumos arata rotile, bravo pentru achizitie, iti ramine doar un singur lucru inainte de a crea lateralele de pinza, trebuie sa faci acel ventil, haide ..... baga mare ca acum ai si poze cu detalii.

Aceasta postare a fost editata de Teo-Costin: 04 April 2011 - 06:45 PM

Take the first step in faith. You don't have to see the whole staircase, just take the first step.
0

#217 Useril este offline   pitts 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1966
  • Inregistrat: 08-May 02

Postat 04 April 2011 - 08:34 PM

Un tzaran s-a dus intaia oara in viatza lui la zoo; acolo a vazut girafa.....se uita lung, si zice in sinea lui: DIHANIA ASTA NU EXISTA!
La fel, zic si eu: rotzile alea nu-s adevarate!..... :)

Felicitari Dorine!....n-au aer in ele....da' sa le vedem in aer! :rolleyes:

Aceasta postare a fost editata de pitts: 04 April 2011 - 08:37 PM

No brain, no headache.....
0

#218 Useril este offline   flypol 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4092
  • Inregistrat: 01-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 05 April 2011 - 07:07 AM

Multumesc prieteni! Simt cum tresare leopardul! Portile sunt deschise!
Bine ca zboara si....insectele !
0

#219 Useril este offline   DAC 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 476
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Gender:Male
  • Location:corbeanca ilfov

Postat 05 April 2011 - 07:56 AM

Sa nu ne mai minunam atata....spuneti-mi, cunoasteti, ati auzit, de ceva facut de neamt, sa fie prost, sau inutil ? Dorine, succes. Dar am si o intrebare : acea firma, executa la comanda, sau produsele sunt tipizate ?
0

#220 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 05 April 2011 - 08:58 AM

Vezi postareaDAC, la 05 April 2011 - 07:56 AM, a spus:

Sa nu ne mai minunam atata....spuneti-mi, cunoasteti, ati auzit, de ceva facut de neamt, sa fie prost, sau inutil ?


Numai in domeniul nostru: ACME FlyCamOne, Borjet Maja, Graupner iFS, ultimul chit ca nu e "facut de neamtz", ci doar etichetat.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 05 April 2011 - 08:58 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#221 Useril este offline   pitts 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1966
  • Inregistrat: 08-May 02

Postat 05 April 2011 - 09:07 AM

Vezi postareaDAC, la 05 April 2011 - 07:56 AM, a spus:

....spuneti-mi, cunoasteti, ati auzit, de ceva facut de neamt, sa fie prost, sau inutil ? ...


WW II
No brain, no headache.....
0

#222 Useril este offline   flypol 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4092
  • Inregistrat: 01-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 05 April 2011 - 11:34 AM

Raspuns "dacului". Face si la comanda orice vrei cu bandaj si spite. Pe net Herbie wheels(in engleza toate detaliile).
Raspuns prietenului "R" : eu am lucrat pentru nemti(in Romania) 5 ani.Atentie cu laudatul! Unii sunt comozi si traiesc din investitii pe fonduri mari(telefonie,energie,transporturi de toate felurile) si...s-au mai lenevit.Cand fac un Graupner Extra 300S 1,6m in Vietnam fiti siguri ca standardele nu sunt cele din jungla.La firma de lacuri la care am lucrat n-am avut in 5 ani nici o sesizare darmite reclamatie.3 milioane de litri de lac de mobila vandut in RO e ceva.
Ca sunt firmute ,care vor dar nu pot si speculeaza e adevarat.Noi trebuie sa suflam si in iaurt ; putem sa ne fentam su cu suedezii darmite cu nemtii care "sunt in stare de multe"(vezi replica monumetala a lui Pitts-scurt si caracterizant).
Bine ca zboara si....insectele !
0

#223 Useril este offline   flypol 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4092
  • Inregistrat: 01-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 13 April 2011 - 04:36 PM

Astept incurajari :sa stea ploaia si sa ma intorc la lucru! Au sosit "celebri" acumulatori LiFePo/2300x 6,6V o pereche receptor/o pereche aprindere motor/22 euro buc.( niste "gargarite" care trebuie sa dea viata gigantului;ma infior la gandul ca pentru comenzi nu am o "a doua sansa"-vezi sistemele dual ).Noroc ca pot reface CG cu: urmeaza poze cu jambe,roti,amortizoare,adica trenul de aterizare.
Bine ca zboara si....insectele !
0

#224 Useril este offline   flypol 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4092
  • Inregistrat: 01-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 21 April 2011 - 11:31 AM

Am finalizat sistemele de legaturi intre aripi si tronsoanele de pe fuselaj si foc.Cepuri de 12 mm in tuburi de dural de
15 mm asigurate cu splinturi din otel de 1,5 mm.Cam aici ma poticnisem -doream un sistem cat mai simplu de montare /demontare.In paralel s-au gasit solutii pentru trenul de aterizare.Furcile se fac din frasin(din doua bucati cu tija de otel de 4 mm la mijloc ).Nu va amenint cu poze ;oricum voi posta caci am nevoie de sfaturi.
Bine ca zboara si....insectele !
0

#225 Useril este offline   flypol 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4092
  • Inregistrat: 01-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 22 April 2011 - 04:11 PM

Uneori din prea mult zel sau din disperare(negasind solutii neproiectate de la inceput)sanctuarul arata cam ca in poza.D-aia ma dau eu in stamba cu "orataniile" de secretare;
ar fi un vis sa faca cineva curatenie dupa mine.La club face ala micu; acasa nevasta-mea a uitat ca mai are mansarda.
Intram pe ultima luna de chin: modelul e gata de imbracat.Cu ce? Vesnic fie pomenit Teo Costin cu gaselnitele lui: 2xCD cu peste 100 poze cu detalii,folia de invelit.....si multe altele.Comparativ Koverall-ul SIG ( mai greu putin)depaseste matasea Sirio;poliester extrem de tare,mulabil,usor de folosit.Ce se vede 8 mp= cam 25 euro.Am luat,bine sfatuit de dl.Kelemen,adeziv la cald Oracover-excelent.A venit si placajul de calitate 0,8mm si balsa de 2mm.Am terminat si legaturile la aripi.
Totusi semnalul de alarma,disperat intr-un fel) al lui Pitts a trezit in mine raspundere si ...cum se zice cand trebuie sa-ti respecti un angajament? Multumesc!

Fisiere atasate


Bine ca zboara si....insectele !
0

#226 Useril este offline   flypol 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4092
  • Inregistrat: 01-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 22 April 2011 - 04:20 PM

Trenul de aterizare si capota motor/chiulasa (din aluminiu 0,35 )si esapamentul se fac in atelierul de fierarie.Am angajat artist in tablarie care sa ma ajute(rusinos dar sanatos).
Bine ca zboara si....insectele !
0

#227 Useril este offline   flypol 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4092
  • Inregistrat: 01-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 12 May 2011 - 01:55 PM

Cer ajutor!!!Am probleme cu planeitatea aripilor .Daca ai lucrat cu Koverall si nu e vreun secret ajuta-ma!.Eu nu reusesc nicicum sa intind corect fara sa se torsioneze aripa.Desi intind uniform ,cu urzeala tesaturii paralela cu nervurile ,la lacuire( cu nitroemaita de Lindinger)apar tensiuni care torsioneaza aripa.
Bine ca zboara si....insectele !
0

#228 Useril este offline   Teo-Costin 

  • T.C.I.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1399
  • Inregistrat: 13-June 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI-Tineretului

Postat 12 May 2011 - 02:07 PM

La lucrul cu Koverall te poate sfatui Zippo. el a lucrat Nieuport-ul lui cu asa ceva.
Ideea este ca suprafetele sa fie tratate intai cu nitrolac, dupa care asezi folia de Koverall pe aripa, ex extrados fara a trage de ea sa se intinda perfect, o asezi ca si cum ai acoperi aripa si atit dupa aceea incepi sa aplici nitrolac de pe la jumatatea bordului de atac a extradosului spre bordul de fuga, se acopera intai extradosul si dupa aceea intradosul si la sfarsit intinzi cu uscatorul de par dar la temperatura mai mica si de la distanta fara a insista pe un anumit loc, te plimbi cu uscatorul ca si cum ai vopsi cu pistolul de vopsit.
Asa zic eu ..... daca gresesc nu ma supar ca voi fi corectat.
Take the first step in faith. You don't have to see the whole staircase, just take the first step.
0

#229 Useril este offline   Rower 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 394
  • Inregistrat: 13-February 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 May 2011 - 04:44 PM

Cu respiratia taiata, citind tot de vreo 3 ore incoace, nu pot sa spun decat atat: mag-ni-fic, e-mo-tio-nant!!!
Si eu care credeam ca s-a inventat si descoperit tot ce se putea inventa si descoperi...
Cu deosebita stima si inalta consideratie pentru migala, rabdare si maiestrie,
un umil incepator cu 2x2 maini stangi.

Aceasta postare a fost editata de Rower: 12 May 2011 - 04:45 PM

MXS-R 1,92m AGM-30cc >>> CMPro Marathon 1,80m AGM-30cc >>> Pitts Special 1,45m NGH 35cc >>> Thunder Tigre Piper J3 Cub 2,10m OS Max 91 Fx >>> Canary 40 Phoenix Models 1,6m ASP .46 7,5cc >>> Pitts Special 1,40m OS 91 FX Max 15cc >>> Cessna 182 1,6m NITROPLANE FIBERGLASS ASP.52 8,5cc >>> Sbach 342 Phoenix Models 1,42m ASP.52 8,5cc >>> Great Planes Slinger Flying Wing 1,2m >>> Extra 260 EP Jamara 1,4m AXI 2826/12 >>> Sukhoi 26M EP Jamara 1,25m AXI 2826/10 >>> Robbe Cardinal 1,5m >>> Yak 54 Extreme Flight 1,2m >>> Robbe Arcus 1,8m >>> Sebart Pitts Challenger S >>> Parkzone Stinson Reliant SR-10 1,26m >>> Thunder Tiger Yak-54 1,15m, EP Kyosho >>> Nitroplanes P-47 Thunderbolt 1,40m, ASP .52, 8,5cc >>> Phoenix Models Edge 540 1,41m, Magnum .61, 10cc >>> Graupner Extra 300 1,50m OS 91 FX Max >>> Dululutu Sukhoi 26M EP 1000mm >>> Dululutu Yak 55 EP 1,15m >>> Hitec Aurora 9 2,4GHz >>> Spektrum DX6i 2.4GHz Mode 2
0

#230 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 12 May 2011 - 06:11 PM

Zic si eu, daca tot ai cumparat folia de la SIG, firma de firma, asa cum nu-i alta, de ce nu cumperi si adezivul lor, facut pentru Koverall?
Multa bafta.
0

#231 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 12 May 2011 - 06:26 PM

Cat m-am mosmondit s-o gatat timpul.
Acesta-i lipiciul:
http://www.sigmfg.com/thumbs/SIGSX001.html.jpg
http://www.sigmfg.co...01Manu_02SIG_01
...leopardul...
0

#232 Useril este offline   Teo-Costin 

  • T.C.I.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1399
  • Inregistrat: 13-June 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI-Tineretului

Postat 12 May 2011 - 06:37 PM

Draga domnule Dan, cu permisiune lui Flypol am sa-ti raspund eu de ce nu cumpara adeziv tot de la SIG, PENTRU CA TRAIM IN ROMANIA si pentru ca a comanda in tari ca si CANADA, AMERICA ..... inseamna TVA+VAMA platite si ..... "artimetica" este usoara.
Cu scuzele de rigoare daca voi luat la pietre din cauza celor scrise dar este a nu stiu cata oara cand vad chestia asta: "de ce nu cumperi matale de aici (America, Canada)" ..... nu toti avem placerea de a trai acolo.
Inca odata imi cer scuze .....
Take the first step in faith. You don't have to see the whole staircase, just take the first step.
0

#233 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 12 May 2011 - 06:44 PM

Imi cer si eu scuze, dar am crezut ca cel care a importat folia a importat si adezivul. Nu asa ar fi normal?
0

#234 Useril este offline   Teo-Costin 

  • T.C.I.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1399
  • Inregistrat: 13-June 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI-Tineretului

Postat 12 May 2011 - 06:50 PM

Asa ar fi fost normal dar traim intr-o lume anormala unde se mai intampla si din acestea.
Si eu cand am luat folia Koverall de la acel magazin din Austria am crezut ca au si adezivul dar nu era asa.
Ideea este ca merge si cu nitrolac dar trebuie sa te perfectionezi in tehnica si sa nu o incalzesti prea tare ca trage rau, ceea ce cred ca s-a intamplat si la Flypol.
Take the first step in faith. You don't have to see the whole staircase, just take the first step.
0

#235 Useril este offline   gicosu 

  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1849
  • Inregistrat: 08-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Tantava

Postat 12 May 2011 - 07:46 PM

Bre , eu nu va inteleg , de ce nu folositi Solartex ? Eu la triplan am folosit Solartex rosu peste care m-am jucat cu pictura cum am vrut . Este si usor de pus , se pune cu fierul de calcat si se poate intinde perfect si controlabil !
0

#236 Useril este offline   flypol 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4092
  • Inregistrat: 01-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 12 May 2011 - 08:48 PM

Importatorul a fost bineintentionat si mi-a dat adeziv Oracover care lipeste bine si repede usor incalzit.Tesatura insa e foarte sensibila la intinderea la cald.Teo zice bine cu apropierea suflaiului cald in pendulari uniforme,rapide.Cam asa am facut si eu pe fuselaj si n-a iesit rau.Textura e reala ...arata bine.O sa puna sambata fata poze,ca se pricepe mai bine ca mine.Eu cred ca am gresit cu primul strat de lac.Am folosit un grund poliuretanic usor cu intaritor 50%, lacom sa se usuce repede.Se pare ca e prea dur,aripa se face toba insa tensioneaza.Multumesc! O cafea ceva?
Drag tanar modelist."Daca ceva nu merge bine sigur e ceva care merge mai rau".In modelism ,daca ceri un sfat, sigur vor fi amici mai priceputi care sa te ajute.Nu te sfii sa intrebi ,chiar daca ai ...jdeani si par carunt.
Raspuns lui Gicosu.Pentru ca suntem snobi si fitzosi si pentru ca cineva a avut ideea.Scormonim in adancurile imaginatiei ca sa gasim "ceva ce se face singur".Koverall-ul e la moda!
Bine ca zboara si....insectele !
0

#237 Useril este offline   Valteras 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3077
  • Inregistrat: 29-May 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 May 2011 - 09:46 PM

Mestere,

Ca sa-ti treaca supararea provocata de torsionarea aripilor, te asteapta cacadou, cincizeci de metri de cablu multifilar de 0,65mm, proaspat luati din Obor de la capitala.
Poti sa hobanezi acum o flota intreaga de SE5-uri!
Orice pas inainte e un shut in fund!
0

#238 Useril este offline   flypol 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4092
  • Inregistrat: 01-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 14 May 2011 - 04:51 PM

Multumesc Valterasule! Suflet mare.Am pus JD la racoare.Se pare ca totusi Koverall-ul e un material de elita.Cum? Sa sti sa-l folosesti corect.
Tehnologie: Se croiesc reperele de KV cu adaus de 1-1,5 cm.De ce? Va spun mai jos.
Se decupeaza locasurile de organe de comanda ( Trebuie o foarfeca de calitate sau se taie pe rigla cu caterul).
Pentru lipire se recomanda adeziv rapid pe baza de butanol cu intarire la cald -eu am folosit Oracover
Se pensuleaza adeziv ,pelicula continua destul de groasa( 140-160gr/mp)pe bordul de atac
Se aseaza KV-ul si se intinde uniform folosind un sevet de hartie-adezivul trebuie sa strapunga textilul.
Se asteapta 1-3 min. pentru preuscare si apoi se intinde cu fierul de lipit ( e bine daca are talpa de teflon) incalzit la 100-120 grade.fara grija deoarece
adezivul nu se lipeste de talpa.
Se aplica, apoi, adeziv pe toate muchiile : se intinde textilul ,fara a-l forta,si se lipeste ca mai sus.Se lucreaza muchiile petrecand 2-3 mm peste dos.
Se intoarce aripa si se lucreaza la fel extradosul.
Se lasa 10 min la uscare
Se intind suprafetele cu aer cald sau cu fierul de infoliat reglat aproape maxim cald.
Exceptand aplicarea adezivului, tenhologia e similara foliilor de polipropilena cunoscute;se poate lucra fara grija la temperaturi mai mari decat la Solar sau Oracover.
Ca adeziv ,ce am folosit eu merge perfect insa costa mult.Am incercat :lac nitro cu corp solid 28%,emaita Policolor,email izolatii electro(extrem de bun si ieftin),
"aracet" Kleiberit cu uscare la cald,adeziv ureoformaldehidic la cald ( cea mai ieftina si buna solutie-miroase cam urat la incalzire).Daca ai rabdare poti folosi si adezivi mai lenti la uscare .Totul e sa intinzi normal textilul si daca ai rabdare sa asezi fibra pe directia nervurii.
ATENTIE! Unde am gresit eu.Am inceput sa intind suprafata inainte de a lipi si cealalta fata.Trebuie intai invelit tot si apoi intins.La intindere trebuie lucrate suprafetele din mijloc fata/dos si continuat pana la capete urmarind eventualele torsiuni.
Koverall-ul se poate trage 30%!!!!! de aceea lasati adaus prelucrare 1-2 cm in caz ca ati scapat incalzitorul si s-a tras .
E un material foarte bun si foarte rezistent.Nu si-a meritat injuraturile! Stiu eu cine merita !

Fisiere atasate


Bine ca zboara si....insectele !
0

#239 Useril este offline   flypol 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4092
  • Inregistrat: 01-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 14 May 2011 - 05:04 PM

Raspuns prietenului Ultrasonic! Ai dreptate,am pus adeziv pe suprafete prea mari la bordul de fuga si textilul nu s-a intins perfect( arata urat).Solutia de remediere e simpla
se umecteaza zona cu acetona sau metiletilcetona si materialul se desprinde usor pina la muchia bordului.Ca idee ,daca s-a gresit, acetona desprinde textilul lipit.Asa am facut la aripa gresita.
Suprafetele in relief sunt de la scaunele din tei ale comenzilor eleroanelor;ele vor fi acoperite de placute din aluminiu vopsi de 0,3mm.Oricum Koverall scoate la vedere toate defectele de slefuire si imbinarile urate.
Bine ca zboara si....insectele !
0

#240 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 14 May 2011 - 06:44 PM

Ma bucur mult ca ti-ai schimbat ideile. SIG este unic si face, din 1951, doar, lucruri deosebite.
Eliberati toate necuvantatoarele.
0

Arata acest topic


  • 23 Pagini +
  • « Prima
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro