Modelism - RHC Forum: Carburant si legi - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Carburant si legi Detinere de carburant pentru aeromodelism

#61 Useril este offline   MLGore 

  • Dream Team Forever
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2332
  • Inregistrat: 08-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 November 2009 - 11:49 AM

Vezi postareaREAL DESIGN, la Nov 6 2009, 10:53 AM, a spus:

Cum vi se pare ?! eu zic nu te pune rau cu ofiterul trimis sa isi faca meseria , ca altfel risti sa iei "ban", "warn" sau mai stiu eu ce, caci este ca aici pe forum - cel tare spune ca aplica legea sau la noi pe forum regulamentul ! nu iti convine : cum sa mai spus - pa. pa .pa. !



Confunzi rau! Diferenta intre forum si tara e ca pe forum am ales eu sa intru de bunavoie pe cand tara e a tuturor. Atata timp cat nu fac nimic rau nu vad de ce ar trebui sa dau socoteala.
Modelism = 10% zbor + 90% lipici
Cand o zbura A.R.C.A.! © 2010 All rights reserved.
0

#62 Useril este offline   misumat 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 19-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 November 2009 - 11:53 AM

Vezi postareaDragut, la Nov 5 2009, 10:25 PM, a spus:

Mai oameni buni, voi nu ati cumparat METANOL, nici unul din voi....
Pe FACTURA scrie combustibil aero ... auto ... e BIOCOMBUSTIBIL
Scrie undeva in lege ca nu am voie sa-l detin?
de unde sa stiu eu ca are metanol .... o fi tot una cu methanolul :blink: si la ce e folosit.

Atita vreme cit pe canistra, sticla borcan bidon scrie combustibil e OK
Atita vreme cit pe FACTURA celui care mi-a vindut-o indiferent de origine scrie COMBUSTIBIL e OK .....

EU NU AM ACHIZITIONAT METANOL EU AM ACHIZITIONAT COMBUSTIBIL BIO.

Pe bidoanele de Tornado scrie clar, mic, cu negru, si e prima linie de text, sare in ochi prima: "Contains Methanol"
ALIGN Trex 600N (in fuselaj de Bell Jet Ranger), OS 50SX-H, Futaba T10C 2,4 Ghz, GY-520/S9254, GV-1 Governor, 3xS3152
CMPro YAK-54 (1,3m) fiberglass, 100 g/dm2, OS 91 FX, 5xS3003, MA 14x8
CMPro Transall C-160 (1,85m) fiberglass, 118 g/dm2, 2 x OS 35 AX, 6xS3003, 2xAPC 10x6 cu 4 pale
CMPro Cessna 182 Skylane (1,65m) fiberglass, 109 g/dm2, OS 55 AX, 7xS3003, MA 13x6
Canadair CL-415 (2,05m) fiberglass, 2 x OS 55 AX, 9xS3003, 2 x MA 13x6
0

#63 Useril este offline   Teo-Costin 

  • T.C.I.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1399
  • Inregistrat: 13-June 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI-Tineretului

Postat 06 November 2009 - 12:00 PM

Vezi postareaREAL DESIGN, la Nov 6 2009, 10:53 AM, a spus:

Da ! Dar el poate sa spuna : de unde nu stiu eu ca ai lut o singura data cu factura doar un bidon si de atunci tot " traficati " voi substante interzise. Deci de cate ori mergeti la zbor
intai treceti voi pe la sectie si : cu bidonul SIGILAT intr-o mana si factura in cealalta facem verificare . Bidonul sa aiba serie si numar unic de identificare precizat in factura ! Continutul ramas neconsumat se preda la sectie cu titlu gratuit in aceeasi zi . Terenul de zbor sa fie dotat cu sistem de supraveghere video pentru a se confirma consumul real din bidon si cu o cabina capsula dotata cu filtre in care se va manipula substanta " toxica ". Cabina trebuie omologata de Ministerul Mediului si inregistrata la RAR, iar persoana care o manipuleaza sa fie autorizata si cu analizele la zi. etc etc etc.

P.S.

Cum vi se pare ?! eu zic nu te pune rau cu ofiterul trimis sa isi faca meseria , ca altfel risti sa iei "ban", "warn" sau mai stiu eu ce, caci este ca aici pe forum - cel tare spune ca aplica legea sau la noi pe forum regulamentul ! nu iti convine : cum sa mai spus - pa. pa .pa. !


Esti fantastic, fenomenal, de cate ori citesc posturile tale, raman cu gura cascata, ai vazut prea multe filme SF.
Toti vorbesc cat pot, la obiect, numai tu sperii omul/oamenii cu diverse scenarii din romanele politiste.

Scuze si sper sa nu fiu tras de urechi dar nu m-am putut abtine.
Take the first step in faith. You don't have to see the whole staircase, just take the first step.
0

#64 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 06 November 2009 - 12:13 PM

Ei, acum l-ai suparat si o sa isi dea demisia... :(
In loc sa zici mersi ca nu a bagat in ecuatie si faptul ca inspectorii ar putea sa aiba gripa din asta guitatoare :blink:

Vezi postareaTeo-Costin, la Nov 6 2009, 12:00 PM, a spus:

Esti fantastic, fenomenal, de cate ori citesc posturile tale, raman cu gura cascata, ai vazut prea multe filme SF.
Toti vorbesc cat pot, la obiect, numai tu sperii omul/oamenii cu diverse scenarii din romanele politiste.

Scuze si sper sa nu fiu tras de urechi dar nu m-am putut abtine.

... cu picioarele pe pamant ...
0

#65 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 06 November 2009 - 12:51 PM

Vezi postareaMLGore, la Nov 6 2009, 09:55 AM, a spus:

Ai atins exact esenta sistemului legislativ din Romania si nu numai a lui. Adica sa inteleg ca trebuie neaparat sa scriu vreo 3 pagini de "propunere" ca sa fie votata? Un singur rand nu ajunge? Suntem cumva la orele alea tampite de limba romana cand compunerile erau apreciate dupa numarul de pagini nu dupa continut? Si cu toate astea inca il acuzam pe Ceausescu de megalomanie?

Hai sa dezbatem un pic: "cu exceptia combustibilului de modelism cumparat cu acte doveditoare de la magazinele de specialitate ''
Eu inteleg asa din textul asta: Vine cap de creta la camp si intreaba:
Bai, ce faceti voi aici?
Ne dam cu avioanele!
Si factura la zeama aveti?
Da sefu, iote!

Cam asta era ideea. Pentru ce cumpar din magazin sa nu trebuiasca sa aduc tot eu tot felul de acte doveditoare ca am cumparat ceva omologat, permis, legal si cu mai stiu eu ce caracteristici. Nu mai e problema mea din moment ce am cumparat din magazin. E ca si cum ar trebui sa prezint cuiva un act suplimentar ca aspirina cumparata din farmacie e "regulamentara". Producatorul e omorat cu tot felul de reglementari sa produca corect, vanzatorul la fel. De ce trebuie sa fie si end-userul? Daca un produs e aparut pe piata sa fiu sigur ca el e OK, e produs cum trebuie si vandut legal. Ce nu-i permis sa nu existe la vanzare la liber si ce se vinde sa fie legal sau restrictionat dupa ce criterii vor ei, inca de la vanzare.
Legat de exprimarea din fraza aia citata, era vorba nu de idee ci de aspecte minore. Nu poti sugera intr-o lege ca s-ar permite si lucruri ilegale. "cumparat cu acte doveditaoare" sugereaza faptul ca se poate si altfel. Si n-ar trebui sa fie posibil asa ceva. "magazine de specialitate" e formulat rau. Nu vad de ce un SRL care nu-i specializat neaparat pe modelism sau combustibili sa nu poata vinde, daca indeplineste toate conditiile cerute de lege. "combustibil pentru modelism"- notiune neclara. Ce-i ala? Ar trebui sa intre aici si amestecurile pirotehnice pentru motoarele de rachetomodele? Unde gasesti definita notiunea de combustibil pentru modelism sa poata fi exceptata de la lege? Asta era ideea ca trebuie ceva formulat foarte clar, fara posibilitate de interpretare eronata, ulterior.
Si urmeaza sa vina si motociclistii care folosesc acelasi combustibil cu completarea la articol ca si ei au aceleasi drepturi si poate multi altii. Ar fi mai lunga lista de exceptii decat aia cu substantele interzise.
Nu e nevoie de multe randuri, e nevoie de o formulare clara a legii care exista.

Nu mi-ar conveni ca pentru fiecare produs cumparat sa fiu oprit de cate 2 oameni, invitat la o discutie, plimbat pana acasa sa le arat pantofii cumparati de la magazin, sa le dau o mostra din talpa sa verifice daca nu cumva contine ceva de pe lista aia ca au auzit ei ca mi-am luat pantofi noi si poate au miros de material sintetic. Sau sa le dau o felie din fiecare paine cumparata de la magazin sa vada daca nu cumva contine droguri si sunt pe lista lor de interzise. Sa-si faca treaba sa nu pot cumpara asa ceva, sa nu pot cumpara ce e interzis sau ilegal. Si cand zic "A CUMPARA" ma refer la operatiunea normala in care dau bani si tot ce mai trebuie (dupa caz: de la nimic pana la acte doveditoare ca am dreptul sa cumpar cum e la arme sau alte rahaturi unde se cer destule pe langa bani), si primesc marfa cu tot ce mai trebuie ca sa nu am probleme (dupa caz: certificat de garantie, de calitate, instructiuni de folosire, ambalaj corespunzator, etc.).

Dupa legile noastre ar trebui sa-i cer buletinul vanzatorului (si sa fac si copie la tot, sa am ceva pe hartie in caz de control...), sa-i cer cartea de munca sa vad daca e angajat acolo, sa-i cer sa-mi arate adeverinta medicala ca-i apt sa desfasoare o astfel de activitate, sa-mi arate macar o copie dupa autorizatia de functionare a magazinului sa ma conving ca poate vinde ce vinde, ca are casa de marcat omologata, ca are sistem de alarma la magazin sau ca dulapul in care tine bidoanele este omologat pentru asa ceva, eventual altele similare si sa le arat totate astea unor tipi, la camp, ca si cum ar fi datoria mea sa ma ocup de asa ceva.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 06 November 2009 - 01:06 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#66 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 06 November 2009 - 12:52 PM

Vezi postarearenatoa, la Nov 6 2009, 12:13 PM, a spus:

Ei, acum l-ai suparat si o sa isi dea demisia... :(
In loc sa zici mersi ca nu a bagat in ecuatie si faptul ca inspectorii ar putea sa aiba gripa din asta guitatoare :blink:



Nu ma suparai ! Fuse doar o gluma ! Demisia nu mi-o dadui ca nu stiui de unde ? E clar ca nu aveti simtul umorului intotdeauna ! A fost o aberatie apropiata de indemnul altor colegi de a se " lua " la " tranta " cu organul de control prin masuri de genul :
nu ii dau nimic ! uite zeama, uite factura ! sa vina cu mandat ! imi ia zeama de la simulator etc. sau indemnuri patriotice : sa trimita Silviu o petitie on line , Berceanu cineva !
Ia sa vad eu cand va opreste in trafic un echipaj de la circulatie cati au curaj sa ii dea cu chipiul de pamant si cati isi "pitigaiesc" vocea gen miloaga srl - anticipez raspunsul aici ,
dar sunt curios in realitate.
In activitatea de cercetare , urmarire, filaj si descinderi se pot efectua controale , ridica bunuri, inscrisuri si documente ( evident cu evidentierea acestui lucru ) fara a fi nevoie intotdeauna de MANDAT !
Cand serviciul economic , surprinde o tranzactie suspecta de evaziune, la o simpla deplasare printr-un centru comercial , crezi ca se duc la sediu sa obtina mandat de
perchezitie ? - pai pana se duc si se intorc ........ au ordin de serviciu cu ce fac in acea zi sau saptamana si in baza lui se legitimeaza iti cer respectuos documente si te lasa cu buza umflata - fara marfa daca nu este O.K. si ramane sa faci contestatie, avocat, instanta etc !

P.S. Noi nu am fost in stare la nivel de capitala sa avem un tapsan mai batatorit numit pista ! Se pare ca numai in mediu privat se va face - stima lor !
Mai tii minte Renato cand ai venit pe Chitila , m-ai abordat , si ai intrebat : aici zoara si modele 1:1 ? ca la noi la Craiova aerodromul este mult, mult peste ce aveti voi aici !
Erai foarte dezamagit de ce vedeai, sau mi sa parut mie !
Deci ca sa modificam noi legislatia facand valuri cred ca este mai mult decat a indrepta un petec de pamant pe care sa il numim pista !
Eu am dat un sfat la obiect omului , si nu ati reactionat ca e bine sau rau , si nici ca va apuca jalea la ce scriu eu ! daca vrea sa tina cont de el bine, daca nu asta e !


Pe forum fiecare a intrat si si-a creat un cont - deci va trebui sa respecte regulile de aici facute de cei abilitati , sau daca nu sa suporte consecinte
In tara fiecare a " intrat " cand sa nascut si in loc de cont a primit un Certificat si un CNP - deci va trebui sa respecte legile facute tot de cei abilitati ( sau alesi de noi ), sau daca nu ...
Deci comparatia nu este chiar sarita din ghete !

Bafta si sa ne fie de folos !

Aceasta postare a fost editata de REAL DESIGN: 06 November 2009 - 12:59 PM

Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#67 Useril este offline   Teo-Costin 

  • T.C.I.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1399
  • Inregistrat: 13-June 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI-Tineretului

Postat 06 November 2009 - 01:05 PM

Sunt si eu curios, referitor la treaba asta cu combustibilul pe baza de metanol pe care il folosim, din toate magazinele de modelism de la noi nu poate veni nimeni pe forum sa ne spuna ce si cum sta treaba cu combustibilul acesta?
Nu este nevoie sa-si dea nume ca sa nu fie luati in vizor dar o parere, o idee, cred ca ar fi bie venita.

Sau, incet, incet vom trece toti pe benzinare si pe electrice.

Numai bine la toata lumea.
Take the first step in faith. You don't have to see the whole staircase, just take the first step.
0

#68 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 06 November 2009 - 01:13 PM

Sa revenim in sensul ca daca vrem sa fim constructivi putem stabili din "capul locului " urmatoarele :

1 - discutam cazul colegului implicat, si fiecare cu metode proprii incearca sa il ajute macar cu sfaturi sau sa ne punem fiecare la adapost !
sau
2 - discutam situatia cadrului legislativ si atunci :

2.a - ne lamentam si facem bascalie , ne dam cu parerea
2.b - ne mobilizam si incercam sa ne " organizam " in vederea solutionarii cazului celor pasionati de modelism - apel la IGPR care poate sesiza Federatia si cere lamuriri sau invers , la neamuri , prieteni etc.

Un lucru este clar : nu noi pe forum putem redacta textul de lege , pentru ca nu il ia nimeni in seama !

P.S.

Multe produse se vand in magazin dar nu oricine poate cumpara si deci simplul fapt ca l-am cumoparat nu ineamna ca sunt legal :

- bauturi alcoolice si tigari nu poti lua daca nu ai varsta
- medicamente - nu poti lua fara reteta mai ales cele cu factor de risc
- arme nu poti lua fara autorizatie -

etc.
Si ca fapt divers :
In Viena eram la un magazin de modelism si un client local a vrut sa ia un amarat de heli COAXIAL si pentru asta a trebuit sa arate o legitimatie - pentru strainii care le scoteau din tara ( cum eram eu ) nu era nevoie !

Aceasta postare a fost editata de REAL DESIGN: 06 November 2009 - 01:15 PM

Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#69 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 06 November 2009 - 01:20 PM

Vezi postareaREAL DESIGN, la Nov 6 2009, 12:52 PM, a spus:

In activitatea de cercetare , urmarire, filaj si descinderi se pot efectua controale , ridica bunuri, inscrisuri si documente ( evident cu evidentierea acestui lucru ) fara a fi nevoie intotdeauna de MANDAT !
Cand serviciul economic , surprinde o tranzactie suspecta de evaziune, la o simpla deplasare printr-un centru comercial , crezi ca se duc la sediu sa obtina mandat de
perchezitie ? - pai pana se duc si se intorc ........ au ordin de serviciu cu ce fac in acea zi sau saptamana si in baza lui se legitimeaza iti cer respectuos documente si te lasa cu buza umflata - fara marfa daca nu este O.K. si ramane sa faci contestatie, avocat, instanta etc !

Ai drepte, asa este. Ca traim unde traim si legea le permite, ca proprietatea e doar in constitutie. Noroc ca dar daca nu o fac cum trebuie, nu are nici o valoare ce au facut si se observa rezultatul din mass-media. In 90% din cazuri obtinerea de dovezi in astfel de situatii e neproductiva.
Si o fac din cauza ca nu raspund in caz ca gresesc. Cati au fost inchisi din cauza abuzurilor in serviciu, sau ca au recoltat gresit probe sau ca au adunat gresit un material pentru un dosar? Daca ei au dreptate eu infund puscaria, dar daca eu am dreptate, ei posibil sa primeasca o mustrare. Eu platesc daca incalc legea, ei nu.

"au ordin de serviciu cu ce fac in acea zi sau saptamana si in baza lui se legitimeaza iti cer respectuos documente si te lasa cu buza umflata " asa sa faca si nu-i rau. Sa le fie trecut in ordinul ala tot ce pot face si pentru ce nu-i trecut sa plateasca. Si ordinul ala sa respecte si Constitutia daca se poate.

"Multe produse se vand in magazin dar nu oricine poate cumpara si deci simplul fapt ca l-am cumoparat nu ineamna ca sunt legal :
- bauturi alcoolice si tigari nu poti lua daca nu ai varsta
- medicamente - nu poti lua fara reteta mai ales cele cu factor de risc
- arme nu poti lua fara autorizatie -
etc."
Ba esti legal ca nu exista nici o lege care sa interzica minorilor ca nu au voie sa fumeze sau sa bea. Daca l-ai prins cumparand e OK, raspunde vanzatorul si posibil si cumparatorul, desi nu-i treaba lui sa prezinte buletinul daca nu i se cere. Daca l-ai prins pe strada cu tigara in gura nu poti sa-l acuzi ca a cumparat ilegal. Cel mult ca fumeaza unde nu-i permis.
Ideea e ca daca iei medicamente sa nu le poti lua decat legal. Cumparatorul cere, vinovat e cel ce da fara sa respecte legea, fara sa ceara reteta sau toate actele necesare.
Acte pentru arme sa-ti ceara toata lumea si cat mai multe. Dar odata cumparat pistolul cu acte si legal, nu e corect sa fiu obligat sa aduc acte sumplimentare legate de produs, daca ele nu se dau la vanzare.
Ramane sa umblu pe la producator, sa cer compozitia materialului sau mai stiu eu ce... Asta s-o faca vanzatorul.

PS. Ca sa nu raman pe aratura, nu mi se pare sa fiu acuzat ca incalc legea din moment ce vanzatorul mi-a putut vinde in conditii legale un anumit produs. Daca legea imi interzicea mie sa detin, folosesc, s.a.m.d. trebuia sa-i interzica si lui sa-mi vanda.

Ma gandesc acum ca n-ar fi rau sa ma angajez uneva la un serviciu din asta, sa-mi iau un coleg si stau la intrare in Cora sau Carrefour si sa arestez toate babele care cumpara legal seturi de bucatarie pe motiv de detinere de arme albe, in public, fara autorizatie de la politie... Ca toate seturile au niste cutite aproape cat sabiile. Detinerea lor pe drum de la magazin pana acasa constituie infractiune? M-am scos.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 06 November 2009 - 01:41 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#70 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 06 November 2009 - 01:41 PM

Ai perfecta dreptatea , dar necazul este ca la noi in multe cazuri nu anchetatorul trebuie sa dovedeasca ca tu esti vinovat aducand dovezi ci tu trebuie sa dovedesti ca esti NEvinovat
tot tu trebuind sa aduci dovezi !
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#71 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 06 November 2009 - 01:41 PM

Atentie: pe noi ne intereseaza reglementarea detinerii si utilizarii, nu a provenientei (cumparatorul de buna credinta nu este un izvor de drept, ce de obligatii).

Din pacate in domenii adiacente (operarea cu substante toxice), stiu sigur ca nu se joaca (politia/sanepid-ul/mediul/ITM-ul/......) de fel. Utilizatorii au camere speciale, cu gratii, cu stingator, cu mama dracului acolo (de nevoie, nu de voie). Nu misca nimic decit cu doctor/cursuri la zi, ii verifica in fiecare luna, au registru, se scriu si se semneaza ....

Chiar daca ne jucam, chiar daca suntem de buna credinta, sunt substante reglementate. Mi se pare mult mai nimerit cum zice Wabo. Nu dai nimic, nu dai nici o declaratie, toate sunt electrice sau pe benzina (pina la proba contrara), ca altfel ajungi sa te incriminezi singur.

Aceasta postare a fost editata de vlad1: 06 November 2009 - 01:42 PM

0

#72 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 06 November 2009 - 02:08 PM

Vezi postareavlad1, la Nov 6 2009, 01:41 PM, a spus:

...................Mi se pare mult mai nimerit cum zice Wabo. Nu dai nimic, nu dai nici o declaratie, toate sunt electrice sau pe benzina (pina la proba contrara), ca altfel ajungi sa te incriminezi singur.



Nu merge ! Chiar daca ei fac pe naivii si intreaba ce avioane ai , cat de sus zboara si pe urma asa ca din intamplare cu ce carburant merg .... sa stii ca ei stiu din start de ce au venit la tine.
Daca incercerci sa te eschivezi se interpreteaza ca obstructionarea cercetarilor si daca ii superi pot ridica ca proba un aeromodel sau numai motorul pentru expertiza - asa cum scot
hard-urile dim computerele hackerilor si titi spun ca este mai rau .

P.S.

Vedeti voi, la astfel de indemnuri am scris eu randurile de mai devreme putin pentru care am fost criticat. Faptul ca noi ne " jucam " cu aeromodele ne indeamna si la reactii mai copilaresti putin din cand in cand.
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#73 Useril este offline   AnOlderMember 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 145
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 06 November 2009 - 02:10 PM

Am informat autoritatile despre pozitia FRMD. Mi-am angajat si avocat. O sa vedem cum evolueaza situatia.
Mihai
0

#74 Useril este offline   ERASER 

  • Vintage
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2217
  • Inregistrat: 23-March 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Drumul Taberei
  • Interests:F3A , veliere

Postat 06 November 2009 - 02:55 PM

Se pare ca portita noastra este hotararea de guvern HG 1844 / 2005. Acolo este reglementata utilizarea biocombustibililor. Ca inlocuitori ai benzinei sunt bio-etanolul si bio-metanolul ( Art. 3 litera d ) ca fiind alcooli respectivi produsi din masa vegetala ( metanol extras din biomasa ). Este chiar incurajata folosirea metanolului deoarece emisiile poluante sunt de 11 ori mai mici decat in cazul benzinei si este scutit si de acciza. Practic este reglementata utilizarea metanolului pe post de combustibil alternativ. Noi il folosim in acest scop.

Linkul : HG 1844 / 2005

Aceasta postare a fost editata de ERASER: 06 November 2009 - 03:08 PM

Future is electric, but I belong to the past...
TEL. 0726.191.725
0

#75 Useril este offline   Teo-Costin 

  • T.C.I.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1399
  • Inregistrat: 13-June 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI-Tineretului

Postat 06 November 2009 - 03:10 PM

Inca o informatie ....

"Clauze speziale
Am fost nevoiti sa apelam la aceste clauze speziale datorita preluarii in nomenclatorul de produse al unor materiale care necesita regim special de manipulare si se afla sub incidenta unor legi mai speciale. Produsele in cauza sunt combustibilul pentru motoarele cu ardere interna folosite in modelism formate dintr-un amestec de metanol si uleiuri sintetice si naturale impreuna cu alti aditivi si motoarele racheta folosite in rachetomodelism care intra sub incidenta legii manipularii explozibililor.
Toate aceste produse nu pot fi vandute persoanelor sub 18 ani. De aceea persoanele care vor face comanda pentru aceste produse vor trebui sa trimita o copie scanata dupa buletinul de identitate sau o copie xerox prin fax.Confirmarea comenzii pentru aceste produse se va efectua numai dupa ce persoana respectiva va fi de acord cu regulile de utilizare specificate fiecarui produs in parte.

Norme de utilizare a combustibilului pentru motoare cu ardere interna pe baza de metanol

Combustibilul folosit in modelism pentru motoarele cu ardere interna se compune in proportie de 70-80% din metanol.Acesta substanta are o toxicitate foarte mare si de aceea se cere o foarte mare atentie la manipularea ei.Se va folosi pe cat se poate numai in aer liber pentru a impedica inhalarea vaporilor toxici la incarcarea rezervorului si a celor rezultate prin ardere. Se vor folosi la nevoie manusi de protectie din guma si ochelari de protectie. O cantitate de citva ml inhalata poate provoca orbirea iar o doza mai mare poate fi letala. Din aceasta cauza se si pastreaza in recipienti prevazuti cu un dop special care nu poate fi desfacut de copii. Se interzice pastrarea combustibilului in alti recipienti decit cei originali de la firma producatoare.Fiind o substanta usor inflamabila se va interzice pastrarea ei in apropierea surselor de caldura sau a incaperilor unde se lucreaza cu flacara deschisa. De asemenea se interzice pastrarea ei in bataia directa a soarelui pe balcoane si alte asemenea locuri expuse. Nu poate fi manipulata de persoane a caror varsta nu a depasit 18 ani.

Norme de utilizare a motoarelor pentru rachetomodele

Substantele care intra in componenta acestor motoare se aseamana cu cele folosite la fabricarea prafului de pusca.Datorita acestui fapt pot sa provoace printr-o manipulare
necorespunzatoare incendii si sa dea nastere la arsuri foarte mari.
Aceste motoare vor fi pastrate tot timpul in ambalajul original.Nu se admite desfacerea
sau modificarea motorului sub nici o forma.Se va evita depozitarea lor in locuri umede sau
cu sursa de caldura sau flacara deschisa.Se vor respecta cu strictete instructiunile de folosire
al produsului.Daca manipularea produsului se face de catre o persoana minora ea va fi tot
timpul supravegheata de un adult pentru a asigura cu strictete normele de utilizare specifice.

In cazul nerespectarii acestor norme firma noastra isi declina raspunderea la urmarile care s-ar putea produce.
"
Take the first step in faith. You don't have to see the whole staircase, just take the first step.
0

#76 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 06 November 2009 - 03:49 PM

Pana la urma probabil ca informatia primita de la ERASE este cea mai valoroassa pentru cazul de fata.
Poate nu-i tarziu de tiparit hotararea aia si mers cu ea la seful acelui serviciu. N-au decat sa ramana ei sa se incurce cu demonstrarea naturii metanolului din amestec, ca tot au posibilitatea sa faca analize...
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#77 Useril este offline   nicajohn 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 20-August 06
  • Gender:Male
  • Location:Brasov-Codlea / Vâlcele-Covasna
  • Interests:aeromodele

Postat 06 November 2009 - 09:19 PM

SIGURI AVEM PRINTRE NOI SI VRE-UN AVOCAT SAU JURIST CARE SA INTERPRETEZE ACEST ACT NORMATIV.....

Guvernul Romaniei

Hotarare nr. 1844 / 2005
din 22/12/2005
privind promovarea utilizarii biocarburantilor si a altor carburanti
regenerabili pentru transport
publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 44 din 18/01/2006


In temeiul prevederilor art. 108 din Constitutia Romaniei, republicata,

Guvernul Romaniei adopta prezenta hotarare.

Art. 1. - Prezenta hotarare are ca scop promovarea utilizarii
biocarburantilor si a altor carburanti regenerabili in vederea
inlocuirii benzinei sau motorinei, pentru a contribui la unele
obiective, cum ar fi: indeplinirea angajamentelor privind schimbarile
climatice, asigurarea securitatii in aprovizionarea compatibila cu
mediul si promovarea utilizarii surselor regenerabile de energie.
Art. 2. - Pentru aplicarea prezentei hotarari, termenii si expresiile
de mai jos semnifica, dupa cum urmeaza:
a) biocarburanti - carburanti lichizi sau gazosi utilizati pentru
transport, produsi din biomasa;
:D biomasa - partea biodegradabila a produselor, deseurilor si
reziduurilor din agricultura, inclusiv substantele vegetale si animale,
silvicultura si industriile conexe, precum si partea biodegradabila a
deseurilor industriale si urbane;
c) alti carburanti regenerabili - carburanti regenerabili, altii
decat biocarburantii, rezultati din surse regenerabile de energie,
definite potrivit prevederilor Hotararii Guvernului nr. 443/2003 privind
promovarea productiei de energie electrica din surse regenerabile de
energie, cu modificarile ulterioare;
d) continut de energie - puterea calorifica inferioara a unui
carburant.
Art. 3. - Lista produselor considerate biocarburanti cuprinde cel
putin urmatoarele:
a) bioetanol - etanol produs din biomasa si/sau fractia
biodegradabila a deseurilor, in vederea utilizarii ca biocarburant;
:D biodisel - ester metilic, de calitatea motorinei, produs din ulei
vegetal sau animal, in vederea utilizarii ca biocarburant;
c) biogaz - carburant gazos produs din biomasa si/sau din partea
biodegradabila a deseurilor, care poate fi purificat pana ajunge la
calitatea gazului natural, in vederea utilizarii ca biocarburant sau gaz
de lemn;
d) biometanol - metanol extras din biomasa, in vederea utilizarii ca
biocarburant;
e) biodimetileter - dimetileter extras din biomasa, in vederea
utilizarii ca biocarburant;
f) bio-ETBE (etil-tert-butil-eter) - ETBE produs pe baza de
bioetanol. Procentajul volumic de bio-ETBE, calculat ca biocarburant,
este de 47%;
g) bio-MTBE (metil-tert-butil-eter) - carburant produs pe baza de
biometanol. Procentajul volumic de bio-MTBE, calculat ca biocarburant,
este de 36%;
h) biocarburanti sintetici - hidrocarburi sintetice sau amestecuri de
hidrocarburi sintetice, care au fost extrase din biomasa;
i) biohidrogen - hidrogen extras din biomasa si/sau din partea
biodegradabila a deseurilor, in vederea utilizarii ca biocarburant;
j) ulei vegetal pur - ulei produs din plante oleaginoase prin
presare, extractie sau procedee comparabile, brut ori rafinat, dar
nemodificat din punct de vedere chimic, in cazul in care utilizarea sa
este compatibila cu un tip de motor si cu cerintele corespunzatoare
privind emisiile.
Art. 4. - (1) Pentru realizarea scopului prevazut la art. 1,
cantitatea de biocarburanti si alti carburanti regenerabili este:
a) minimum 2%, calculata pe baza continutului energetic al tuturor
tipurilor de benzina si motorina utilizate in transport, introduse pe
piata pana la data aderarii Romaniei la Uniunea Europeana;
:unsure: minimum 5,75%, calculata pe baza continutului energetic al tuturor
tipurilor de benzina si motorina utilizate in transport, introduse pe
piata pana la data de 31 decembrie 2010.
(2) Obiectivul prevazut la alin. (1) lit. a) se atinge prin
utilizarea biocarburantilor, mai ales pentru transportul in comun.
Art. 5. - Biocarburantii pot fi disponibili in oricare dintre
urmatoarele forme:
a) biocarburanti puri sau in concentratie ridicata in derivatele
uleiurilor minerale, in conformitate cu standardele specifice de
calitate pentru utilizarea in transport;
:angry2: biocarburanti amestecati in derivate ale uleiurilor minerale, in
conformitate cu normele europene adecvate, care descriu specificatiile
tehnice ale carburantilor utilizati in transport - standardele SR EN
228:2004 si SR EN 590:2004;
c) lichide derivate din biocarburanti, cum ar fi ETBE
(etil-tert-butil-eter), in cazul in care procentajul de biocarburant
este in conformitate cu prevederile art. 3 lit. f).
Art. 6. - (1) Ministerul Economiei si Comertului este autoritatea
responsabila cu:
a) monitorizarea efectului utilizarii biocarburantilor in amestec cu
motorina in proportie de peste 5% de catre autovehiculele neadaptate;
:angry2: informarea autoritatilor competente pentru asigurarea respectarii
legislatiei din domeniul mediului, privind standardele emisiilor.
(2) Ministerul Economiei si Comertului, in cadrul masurilor pe care
le promoveaza si le adopta, acorda prioritate promovarii acelor
biocarburanti, care realizeaza un foarte bun echilibru cost-beneficiu
pentru mediu, tinand cont de competitivitate, de securitatea
aprovizionarii si de modul in care diferitele tipuri de biocarburanti si
alti carburanti regenerabili influenteaza climatul general si mediul.
Art. 7. - (1) Ministerul Economiei si Comertului informeaza publicul
in legatura cu avantajele utilizarii biocarburantilor si a altor
carburanti regenerabili.
(2) Pentru procentajele biocarburantilor amestecati in derivate ale
uleiurilor minerale, care depasesc valoarea limita de 5% pentru esterii
metilici ai acizilor grasi sau de 5% pentru bioetanol, se impune o
etichetare specifica in punctele de comercializare.
Art. 8. - (1) Ministerul Economiei si Comertului raporteaza Comisiei
Europene, inainte de data de 1 iulie a fiecarui an:
a) masurile luate pentru promovarea utilizarii biocarburantilor sau a
altor carburanti regenerabili care sa inlocuiasca benzina sau motorina
in transport;
:blink: resursele nationale alocate productiei de biomasa pentru alte
utilizari energetice in afara transportului; si
c) vanzarile totale de carburanti utilizati in transport si segmentul
de piata al biocarburantilor si al altor carburanti regenerabili, in
stare pura sau amestec, introdusi pe piata, in anul precedent.
(2) Daca este cazul, Ministerul Economiei si Comertului raporteaza in
privinta oricaror conditii exceptionale, referitoare la aprovizionarea
cu titei sau cu produse petroliere, care au afectat piata
biocarburantilor si a altor carburanti regenerabili.
Art. 9. - In rapoartele prezentate de Ministerul Economiei si
Comertului se motiveaza diferenta dintre obiectivele nationale si
valorile de referinta mentionate in art. 4, pe baza urmatoarelor
elemente:
a) factori obiectivi, cum ar fi potentialul limitat pentru productia
biocarburantilor din biomasa;
:blink: volumul resurselor alocate producerii de biomasa pentru alte
utilizari energetice in afara transportului si caracteristicile tehnice
sau climatice specifice ale pietei nationale pentru carburantii
utilizati in transport;
c) politicile nationale, prin care se aloca resurse comparabile
pentru producerea altor carburanti utilizati in transport, pe baza unor
surse regenerabile de energie, in concordanta cu obiectivele prezentei
hotarari.
Art. 10. - Ca urmare a progresului tehnic si a evaluarii impactului
biocarburantilor asupra mediului, lista prevazuta la art. 3 se
actualizeaza prin ordin al ministrului economiei si comertului.
Prezenta hotarare transpune in legislatia nationala prevederile
Directivei 2003/30/EC de promovare a utilizarii biocombustibililor si a
altor combustibili regenerabili pentru transport a Parlamentului
European si a Consiliului, publicata in Jurnalul Oficial al
Comunitatilor Europene nr. L123/46 din data de 17 mai 2003.

PRIM-MINISTRU
CALIN POPESCU-TARICEANU


Contrasemneaza:
---------------
p. Ministrul economiei si comertului,
Ionel Mantog,
secretar de stat
Ministrul mediului si gospodaririi apelor,
Sulfina Barbu


Bucuresti, 22 decembrie 2005.
Nr. 1.844.
pasarile fac oua si din ele ies pui iar avioanele fac oua de aluminiu si ies aeromodele....din intelepciunile lui fiu-meu<span style='font-size:8pt;line-height:100%'> </span><!--coloro:red--><span style="color:red"><!--/coloro--> <!--colorc--></span><!--/colorc-->
0

#78 Useril este offline   nicajohn 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 20-August 06
  • Gender:Male
  • Location:Brasov-Codlea / Vâlcele-Covasna
  • Interests:aeromodele

Postat 06 November 2009 - 09:32 PM

CEI DE LA POLITIE NU AU CUM SA NU IA IN CAONSIDERARE UN ACT OFICIAL SEMNAT DE PRIMUL MINISTRU SI CONTRASEMNAT DE INCA DOI MINISTRI (DIN CARE UNUL E CELEBRA DOAMNA SULFURA...PARDON....SULFINA BARBU)
pasarile fac oua si din ele ies pui iar avioanele fac oua de aluminiu si ies aeromodele....din intelepciunile lui fiu-meu<span style='font-size:8pt;line-height:100%'> </span><!--coloro:red--><span style="color:red"><!--/coloro--> <!--colorc--></span><!--/colorc-->
0

#79 Useril este offline   ZOD 

  • Flightaddicted member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2766
  • Inregistrat: 12-March 03

Postat 07 November 2009 - 08:21 AM

Cazul lui mhorea nu este izolat. Joi politia a solicitat altui modelist din Cluj sa lase in custodia politiei carburantul.

Aceasta postare a fost editata de Flyboy3D: 07 November 2009 - 08:45 AM

DT
0

#80 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 07 November 2009 - 08:36 AM

Vezi postareanicajohn, la Nov 6 2009, 09:19 PM, a spus:

SIGURI AVEM PRINTRE NOI SI VRE-UN AVOCAT SAU JURIST CARE SA INTERPRETEZE ACEST ACT NORMATIV.....

Guvernul Romaniei

Hotarare nr. 1844 / 2005
din 22/12/2005
privind promovarea utilizarii biocarburantilor si a altor carburanti
regenerabili pentru transport
publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 44 din 18/01/2006


In temeiul prevederilor art. 108 din Constitutia Romaniei, republicata,

Guvernul Romaniei adopta prezenta hotarare.

...................................................................
...................................................................



Dar oare combustibilul nostru este facut din paie, biomasa , uleiuri vegetale si ce se mai zice aolo ?


Vezi postareaZOD, la Nov 7 2009, 08:21 AM, a spus:

Cazul lui mhorea nu este izolat. Joi politia a solicitat altui modelist sa lase in custodia politiei carburantul.



Deci asa cum am mai spus este o actiune concertata ( trecuta in ordinul de serviciu al unor ofiteri si subofiteri ) la nivelul directiei din IGPR care se ocupa de Arme , Munitii si cum so mai chema ....... treaba e nasoala fara sa vreau sa sperii lumea , asa cum am fost invinuit !
Nasoala pentru ca ei inainte de a demara controlul totusi se documenteaza ca sa nu esueze din start actiunea.

Aceasta postare a fost editata de REAL DESIGN: 07 November 2009 - 08:47 AM

Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#81 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 07 November 2009 - 09:27 AM

<privind promovarea utilizarii biocarburantilor si a altor carburanti
<regenerabili pentru transport


transportam noi ceva cu aeromodele?
persoane? marfa?
nu

Nu sa potriveste.

Eu vad problema asa. Piata si nevoile romaniilor s-a divertizat in ultimele 20 de ani. Au aparaut multe produse noi, care nu sint introduse in sistem legal, sau ma rog folosirea lor sint interpretabile.
Legislatia nu a fost dezvolat in altceas pas, din ce cauze, interpretati voi.

Acum in loc sa se pune in practica ce a fost semnat cu actul de intrare in zona UE, sa lucreaza tot in stil comunist in unele domenii. Adice sa interzice ce nu este clar stabilit in loc sa cercetez intii aplicarea normelor Europeene. Asta din cauze de incompetenta.

Dar, si cei care lucreaza la serviicile alea, sunt omeni, si pana la urma sunt convins sa va rezolva.

Din cauza ca ne interezeaza pe toti cauza sa fie inchis favorabil sa ne asociam in final macar simbolic cu cei cercetati, sa participam la costuri de avocat. Mihai, daca ai un cont bancar, trimitem prin Mail, sa iti virez ceva.

Apropo, unul dintre cauze, din care am renuntat anul asta la comercializare de Tornado a fost, situatia absolut neclara si nebuloasa. De la o autoritate primesti OK, de la alta nu. Unul spune asa, altul altfel. Cel mai bun sfat care pot sa va dau este sa numai cumparati carburant de modelism, sa nu mai folositi etc. Folositi electrice si motoare cu benzina(cum ar fi asta mai putin exploziv) Sau mergeti in tari unde este aplicat legislatie cum trebuie, luati de acollo si daca va controleaza aici, le dati dovada unde ati cumparat legal. Lega europeana este mai presus de cit cel local...unul din avantajele aderare la UE.
Walter Born
rhc@born.ro
0

#82 Useril este offline   nicolas 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 695
  • Inregistrat: 06-October 06
  • Gender:Male
  • Location:Popesti-Leordeni

Postat 07 November 2009 - 09:57 AM

Vezi postareawabo1, la Nov 7 2009, 09:27 AM, a spus:

<privind promovarea utilizarii biocarburantilor si a altor carburanti
<regenerabili pentru transport


Lega europeana este mai presus de cit cel local...unul din avantajele aderare la UE.



<_< Sa fim seriosi totusi.Care lege europeana?Care avantaje?
Its nice to be important, but its more important to be nice ...
0

#83 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 07 November 2009 - 10:11 AM

@Nicolas

avantajul este ca in tariile europeene modelisti stau linistiti cu carburant de modelism.
doar unde nu au fost aplicat legislatia sau unde sa incerce totfel de smecherii unilaterale ca si in Romania exista probleme de care ca si asta de care discutam aici
Walter Born
rhc@born.ro
0

#84 Useril este offline   John 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 243
  • Inregistrat: 29-May 02

Postat 07 November 2009 - 10:17 AM

Salutare,

Domnilor am cautat putin pe net ,nu sint jurist dar cred ca am gasit ceea ce cautam.

Legea 360 /2003 pe care o invoca ei a fost completata cu articolul 24 indice 1 odata cu legea 263 /2005. In aceasta lege in afara de aceste completari se face referire la lista substantelor periculoase care este in normele metodologice ale OUG 200 /2000.
Bun .Aceasta OUG 200/2000 ce se refera la aceste liste disponibile doar prin agentia de specialitate a fost abrogata prin OUG nr 145 din data de 04.11.2008 ;Publicatie: Monitorul Oficial nr. 754 din 07-11-2008
pe care o redau mai jos. Asa ca obiectul muncii lor cel putin asa cum il invoca ei nu exista pt ca acea lista de substante nu mai este valabila. Trebuie sa caute altceva.
Si acum OUG 145:

Avand in vedere necesitatea si urgenta compatibilizarii cadrului institutional si legislativ national privind clasificarea, ambalarea si etichetarea substantelor si preparatelor periculoase cu prevederile comunitare din domeniu,
pentru a se evita suprapunerile si paralelismele prevederilor legislative privind regimul substantelor si preparatelor periculoase,
luand in considerare faptul ca neindeplinirea sau indeplinirea necorespunzatoare a obligatiilor ce revin Romaniei vor avea ca efect declansarea de catre Comisia Europeana a procedurilor de sanctionare,
tinand seama de faptul ca aceste elemente vizeaza interesul public si constituie situatii extraordinare a caror reglementare nu poate fi amanata,
in temeiul art. 115 alin. (4) din Constitutia Romaniei, republicata,

Guvernul Romaniei adopta prezenta ordonanta de urgenta.

Art. I.
O.U.G. 200/2000 privind clasificarea, etichetarea si ambalarea substantelor si preparatelor chimice periculoase, publicata in M.Of. 593 din 22 noiembrie 2000, aprobata cu modificari prin Legea 451/2001, cu modificarile si completarile ulterioare, se abroga.

Art. II.
Prevederile prezentei ordonante de urgenta a Guvernului se aplica de la data intrarii in vigoare a actului normativ prin care se transpune Directiva 67/548/CEE a Consiliului privind armonizarea actelor cu putere de lege si a actelor administrative referitoare la clasificarea, ambalarea si etichetarea substantelor periculoase, cu modificarile si completarile ulterioare.\


Cu stima ,
John

Aceasta postare a fost editata de John: 07 November 2009 - 10:20 AM

0

#85 Useril este offline   nicajohn 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 20-August 06
  • Gender:Male
  • Location:Brasov-Codlea / Vâlcele-Covasna
  • Interests:aeromodele

Postat 07 November 2009 - 12:38 PM

Trebuie adus la cunostinta conducerii politiei aceasta situatie si gasita o rezolvare cat mai urgent. cel mai usor se poate face trimitand o sesizare direct prin mail
Veti spune sa o fac eu, nu pot pt ca voi avea probleme, avand in vedere ca fac parte din aceasta breasla, (oricum activitatea mea pe net e monitorizata)...
asta este adresa de contact:

webmaster@politiaromana.ro

sau

petitii@politiaromana.ro

NU UITATI SA DATI DATELE PERSONALE REALE PENTRU CA ALTFEL NU VA FI LUAT IN CONSIDERARE NIMIC

Aceasta postare a fost editata de nicajohn: 07 November 2009 - 12:40 PM

pasarile fac oua si din ele ies pui iar avioanele fac oua de aluminiu si ies aeromodele....din intelepciunile lui fiu-meu<span style='font-size:8pt;line-height:100%'> </span><!--coloro:red--><span style="color:red"><!--/coloro--> <!--colorc--></span><!--/colorc-->
0

#86 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 07 November 2009 - 07:42 PM

Vezi postareaJohn, la Nov 7 2009, 10:17 AM, a spus:

Salutare,

Domnilor am cautat putin pe net ,nu sint jurist dar cred ca am gasit ceea ce cautam.

Legea 360 /2003 pe care o invoca ei a fost completata cu articolul 24 indice 1 odata cu legea 263 /2005. In aceasta lege in afara de aceste completari se face referire la lista substantelor periculoase care este in normele metodologice ale OUG 200 /2000.
Bun .Aceasta OUG 200/2000 ce se refera la aceste liste disponibile doar prin agentia de specialitate a fost abrogata prin OUG nr 145 din data de 04.11.2008 ;Publicatie: Monitorul Oficial nr. 754 din 07-11-2008
pe care o redau mai jos. Asa ca obiectul muncii lor cel putin asa cum il invoca ei nu exista pt ca acea lista de substante nu mai este valabila. Trebuie sa caute altceva.
Si acum OUG 145:

Avand in vedere necesitatea si urgenta compatibilizarii cadrului institutional si legislativ national privind clasificarea, ambalarea si etichetarea substantelor si preparatelor periculoase cu prevederile comunitare din domeniu,
pentru a se evita suprapunerile si paralelismele prevederilor legislative privind regimul substantelor si preparatelor periculoase,
luand in considerare faptul ca neindeplinirea sau indeplinirea necorespunzatoare a obligatiilor ce revin Romaniei vor avea ca efect declansarea de catre Comisia Europeana a procedurilor de sanctionare,
tinand seama de faptul ca aceste elemente vizeaza interesul public si constituie situatii extraordinare a caror reglementare nu poate fi amanata,
in temeiul art. 115 alin. (4) din Constitutia Romaniei, republicata,

Guvernul Romaniei adopta prezenta ordonanta de urgenta.

Art. I.
O.U.G. 200/2000 privind clasificarea, etichetarea si ambalarea substantelor si preparatelor chimice periculoase, publicata in M.Of. 593 din 22 noiembrie 2000, aprobata cu modificari prin Legea 451/2001, cu modificarile si completarile ulterioare, se abroga.

Art. II.
Prevederile prezentei ordonante de urgenta a Guvernului se aplica de la data intrarii in vigoare a actului normativ prin care se transpune Directiva 67/548/CEE a Consiliului privind armonizarea actelor cu putere de lege si a actelor administrative referitoare la clasificarea, ambalarea si etichetarea substantelor periculoase, cu modificarile si completarile ulterioare.\


Cu stima ,
John



E greu de crezut ca pur si simplu se abroga un act normativ, iar tot ce inseamna sustante periculoase, radioactive, explozivi etc raman nereglementate
si poate face cine vrea ce vrea cu ele pana se va reface cadrul legislativ ... candva ! Sigur exista o alta reglementare , completare , norma de aplicare , ceva care sa tina eventual locul pana apare ceve nou, modern si in conformitate cu legislatia europeana.
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#87 Useril este offline   pavcostel 

  • Membru Fumator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1596
  • Inregistrat: 01-October 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 November 2009 - 07:50 PM

@Real...

Banuiesc ca dumneata vorbesti din proprie experienta, sau din multimea de interactiuni cu politia romana si sistemul juridic, nu? Daca nu, lasa omul in pace ca e destul de amarat. O sa spuna el singur ce si cum cand si DACA se termina. Orice ajutor cu cautari, sugestii concrete e binevenit, lamentarile si "revolta" cred ca pot astepta dupa alegeri!
35 MHz, canal 60,62,78.
0

#88 Useril este offline   protheus 

  • 日本語
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1719
  • Inregistrat: 26-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Manage
  • Interests:Cate un pic din fiecare domeniu.

Postat 07 November 2009 - 08:04 PM

Vezi postareaREAL DESIGN, la Nov 7 2009, 07:42 PM, a spus:

...ceva care sa tina eventual locul pana apare ceve nou, modern si in conformitate cu legislatia europeana.

Nu stiu de ce, dar mie mi s-a parut ca legislatia europeana este in vigoare si la noi cu privire la substantele, de acolo ar fi fost si necesitatea de a anula a nostru act legal, ca era in contradictie in unii termeni cu respectivul.

Parerea mea, nu o luati de buna.

Aceasta postare a fost editata de protheus: 07 November 2009 - 08:05 PM

 "Pai, impartim egal totul, o jumate tu, o jumate eu si o jumate Ion."  
0

#89 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 07 November 2009 - 08:34 PM

Vezi postareapavcostel, la Nov 7 2009, 07:50 PM, a spus:

@Real...

Banuiesc ca dumneata vorbesti din proprie experienta, sau din multimea de interactiuni cu politia romana si sistemul juridic, nu? Daca nu, lasa omul in pace ca e destul de amarat. O sa spuna el singur ce si cum cand si DACA se termina. Orice ajutor cu cautari, sugestii concrete e binevenit, lamentarile si "revolta" cred ca pot astepta dupa alegeri!

Da ! Eu sunt economist si in trecut am facut expertize de profil pentru Ministerul Justitiei , iar in familie avem cadre care activeaza in IGPR chiar in serviciul C.P. ( cercetari penale ) iar eu locuiesc in bloc al M.I. - sper ca nu ai spus-o cu alt sens referitor la interactiunile mele cu politia si ..... ! Nu am avut cand sa intreb caci persoana respectiva este in " delegatie " . Eu am fost primul care am dat sfatul sa se colaboreze cu organele de ancheta si nu sa se astepte sa vina placinta. Colegul nostru asa a facut ( nu pentru ca am zis eu ) iar sfaturile de acum sunt doar o discutie cu caracter general. Daca insa sustii ideea ca sa abrogat lista materialelor " speciale " si sunt lasate in aer, iar colegul nostru sa se bazeze pe asta , nu cred ca este bine. Daca cineva este "racit" e bine sa ia medicamentul corespunzator - pana acum nimeni nu a precizat acest medicament si decat sa dai unul gresit cu reactii adverse mai bine nu, si il sfatuiesti mai bine sa se duca la medic !

Medicament gresit : sa ii iei la misto, sa nu le arati unde ai carburantul , sa ii pui sa sape prin gradina etc.

Vezi postareaprotheus, la Nov 7 2009, 08:04 PM, a spus:

Nu stiu de ce, dar mie mi s-a parut ca legislatia europeana este in vigoare si la noi cu privire la substantele, de acolo ar fi fost si necesitatea de a anula a nostru act legal, ca era in contradictie in unii termeni cu respectivul.

Parerea mea, nu o luati de buna.


Pai si in legislatia Europeana , unde si inaltimea leaganului din parcul pt. cei mici e reglementata, unde si cum trebuie sa arate morcovul e reglementat, crezi
ca substantele respective sunt la indemana oricui si folosite dupa ureche ?

Tot o parere !

P.S.

Dar nu si-a pus nimeni problema daca vre un " destept " sau un grup de " destepti " au inceput sa proceseze in vre-un fel "zeama" de modelism in scopuri nu tocmai conforme cu legea iar persoanele abilitate au informatii in acest sens si s-au alarmat pur si simplu, nefacand altceva decat meseria ?!
Bine ar fi sa se termine O.K. !

Aceasta postare a fost editata de REAL DESIGN: 07 November 2009 - 08:47 PM

Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#90 Useril este offline   pavcostel 

  • Membru Fumator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1596
  • Inregistrat: 01-October 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 November 2009 - 08:56 PM

Citeaza

- sper ca nu ai spus-o cu alt sens referitor la interactiunile mele cu politia

Exact in alt sens ma refeream. Adica sa vezi pe viu cum oamenii normali colegi de bloc etc.etc se transforma atunci cand tu stai pe scaun de CEALALTA parte a mesei. Lasa UE, e mult pana acolo. Singura solutie e sa se prevaleze de INEXISTENTA reglementarii, nu de existenta listei, ceea ce este CONTRAR prevederilor de drept in UE si aiurea, unde ceva nereglementat e de neconceput. Nu e bine sa iei in ras politia. Poti cere cu calm, mandat, ordin de serviciu, etc, dar nu la misto. Oricine reactioneaza prost la misto cand e in exercitiul functiunii.
Toata actiunea e pornita dupa "pont", e evident ca cineva face valuri(aburi) cu articolul pur, sau s-au depistat lipsuri in vreun laborator. Nu o sa aflam noi acum. De aceea, cautati facturile de la combustibil, si incetati discutiile generale INUTILE, revoltate, ultragiate. Dupa cum a spus colegul din Codlea, multe discutii/forumuri sunt monitorizate. E incredibil cate se pot afla din discutii generale fara cap si coada.
Colegul nostru are avocat, se extinde controlul, asa ca gata. Daca nu stiti ceva concret, gata. Sa speram ca are noroc. Oficial TOTI suntem in buda. Sa nu cerem sa ne bage cu capul la fund!
35 MHz, canal 60,62,78.
0

Arata acest topic


  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro